St.-Laurens bezit halve eeuw Raiffeisenbank Schoolkeuze ouders vaak bron van leed voor kind Zeeuwse ambtenaren op excursie door Schouwen-Duiveland „Ulo vergaarbak leerplichtigen" ZEEUWSCH-VLAANDEREN AGENDA Rattenbestrijding vrijdag ter sprake in raad Vogelwaarde MARKTBERICHTEN ZESHONDERD DEELNEMERS AAN R0DE-KRUISWANDELT0CHT B. en w. van 's-Gravenpolder verdeeld over „herindeling" 5rs dfSssans DINSDAG 26 MEI 1964 Wisse/ Zctuwi-Vlaand*rtf PROVINCIALS I B B U W B B COURANT Jubileumherdenking in Middelburg Activiteiten van belang voor de hele omgeving „Een voorbeeld voor het coöpera tieve leven op Walcheren": dat is volgens een van de vele sprekers, die gistermiddag in de Cityfoyer te Middelburg het woord voerde, de coöperatieve Raiffeisenbank „St.- Laurens". Deze woorden werden uitgesproken tijdens een buitenge wone algemene vergadering, die werd belegd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van deze bank. De feestelijkheden rondom de vie ring werden maandag officieel in gezet; in de avonduren volgde een diner voor genodigden in „De Burg". Vandaag en morgen gaat het feest verder. Dan volgen er amusementsvoorstellingen in het Citytheater te Middelburg. Het ge zelschap Jaap Mijderwijk zorgt voor vertier. Fraaie bloemstukken sierden de tafels, toen de heer A. W. Zandee, voorzitter van het bestuur van de coöperatieve Raiffeisenbank gistermiddag omstreeks half drie de buitengewone vergadering opende. Tot de genodigden behoorden onder meer vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Middelburg en St.-Laurens. In zyn inleiding schetste de heer Zandee de Raiffeisengedachte, waarby hij wees op de functie van de bank om de relatief kleine elementen Ook nam hij een duik in de geschiede nis, waarbij hij de start van de raiffei- senbanken in de periode, die ligt tus sen 1898 en 1918 aanvankelijk erg moeilijk noemde. Toch won de raiffei senbank het vertrouwen van de men sen. Dat zou later blijken in de tijd die ligt tussen 1903 en 1918. Het basis patroon droeg toen echter nog steeds de sporen van de eerste jaren. Belangrijk vond de heer Zandee de fase van ontwikkeling in de jaren 19301940. Organisatorisch waren deze jaren naar de voorzitter meen de. van principiële betekenis. Ken merkend voor deze tijd was ook het feit, dat de klanten hun gemeen schappelijke verantwoordelijkheid meer gingen beseffen. „Een onder linge verbondenheid ontwikkelde zich daardoor tot een onderlinge saamhorigheid. De banken werden niet langer meer geïsoleerd, maar begonnen een eenheid te vormen". Ongeschonden kwam men de oor logsjaren door. Daarna volgde de grote sprong voorwaarts. Activiteit" ?5' „Het typerende van de huidige fase is", zo zei'de heer Zandee „wellicht de ge meenschappelijke activiteit. Dit is een nieuw aspect, dat wij in vroeger jaren niet in deze vorm hebben gekend. Het laatste woord over de aard en de bete kenis van gemeenschappelijke activiteit in het belang van de organisatie als geheel is hiermee nog niet gesproken. De toekomst zal van allen in onze orga nisatie op dit punt nog veel bezinning vragen, temeer daar de coöperatieve kredietvereniging midden in do bran ding staat. De gevaren daarvan zullen we nu slechts kunnen tegengaan door de vorming van een sterke organisatie", aldus de voorzitter, die betoogde dat een centraal leiding gevend orgaan, dat aan de gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid uitvoering kan geven, daarbij niet gemist kan worden. Uit het historische overzicht van de heer Zandee konden de aanwezigen on der meer vernemen, dat de heer J .Gi- deonse voorzitter van de commissie van oprichting was, dat er het eerste jaar een verlies was van f 86.89, dat de kas sier f 40 per jaar verdiende en dat in St.-Laurens het eerste Zeeuwse kantoor met kassierswoning werd opgetrokken. Het bankgebouw kon in 1936 in gebruik worden genomen, dank zij het baanbre kend werk van de thans niet meer in leven zijnde heer J. W. van 't Hc-ff. Woorden van lof en waardering gingen naar de heer S. Simonse, die van de oprichting af. gedurende 41 jaar bezield met grote werklust, zijn beste krachten aan de bank heeft gegeven, eerst als vice-voorzitter. later als voorzitter en kassier. Voor hem en voor de heren J Davidse en Joh. Marinisse, die hun 59- jarig jubileum als lid van de bank vier den, was er een hartelijk applaus Uit het door de heer Zandee verstrekte cijfermateriaal viel op te maken dat het eindcijfer in 1914 f 32.114 en in 193f f 54.342.109 bedroeg. Gedurende vijftig jaar hebben we een groeiproces door gemaakt, waar we trots op mogen zijn", zo zei de voorzitter. Bij gelegenheid van hun jubileum werden vervolgens de he ren Joh. Marimssen (40 jaar lid van het bestuur) en J. Koole Dzn (25 jaar lid van de raad van bestuur) gehuldigd. Zij kregen een attentie. Ook van de zijde van het bestuur en directie van de cen trale bank kwamen er geschenken. (Advertentie) TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Die werden aangeboili-n door drs. R. Manschot, die er verheugd over was, dat er aan de lange ry van gouden banken weer één kon worden toegevoegd. In zijn toespraak vestigde hij de aandacht op de ontwikkeling van de bank te St.- Lanrens gedurende de laatste tien jaar. Ter vergelijking voegde hij daar cijfers van landelijke organisaties bij. Zo deelde hij mede, dat de spaargelden in deze jaren verviervoudigd werden, hij de hele organisatie werden de spaargelden ver drievoudigd. Dat weerspiegelt, naar de heer Man schot zei, het vertrouwen dat het publiek in de bank stelt. De uitzettin gen werden in eigen kring vervijf voudigd In de hele organisatie wa ren het er 3% keer zo veel. „Ook hieraan kunnen we zien, dat uw ac tiviteiten van belang zijn geweest voor de omgeving", aldus de verte genwoordiger van de directie, die zijn toespraak besloot met het aan bieden van een geschenk onder cou vert. Andere sprekers waren wethouder J. 3. Hoek van Middelburg, burgemeester W. Baas van St.-Laurens „de omzet be draagt meer dan een miljoen per week" en de heer J. Koole, voorzitter vnn de raad van toezicht. Voorts voerden het woord de heren D. Kasse, voorzitter van de ring van boe renleenbanken op Walcheren, de heer A. S. Bommeljé namens de leden, drs. J. Dijkgraaf namens het landbouw coöpe ratief centrum, oud-kassier S. Simonse de heer A. Poppe namens de coöpe- tieve zuivelfabriek Walcheren, de heer H. J. Ikkink namens de coöperatieve landbouwvereniging „Eiland Walche- re", de heer J. Besuijen als woordvoer der van de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij en de heer A. de Jager die sprak namens de coöperatieve vei lingvereniging. 's Avonds in „De Burg" werd nog ge- De Zeeuwse gemeenteambtenaren, die zyn aangesloten bij de Nederlandse bond van gemeenteambtenaren hebben zater dag van hun „Bondsdag" een „Excur- siedag" gemaakt. Het. was een activi teit, die ditmaal op Schouwen-Duiveland zijn beslag kreeg. Van die gelegenheid maakten de deelnemers een groep van 65 ambtenaren gebruik om per bns het eiland te doorkruisen en een spectaculair waterstaatswerk de Gre- velingendam te bezichtigen. De deelnemers werden door de rege lingscommissie van de onderafdeling Schouwen-Duiveland opgewacht bij „De Val". Na een welkomstwoord door de ging het naar het Zierikzeese stadhuis, waar burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester en de wethouders H. Koevoets en mr. K. A. Keuning het gezelschap stonden op te wachten voor een offi ciële ontvangst. Burgemeester Dijck- meester bracht daar de uitbreiding van het aantal ambtenaren als gevolg van toename van bevolking en administra tie. De voorzitter van de afdeling Zee land. bracht Zierikzees gemeentebestuur dank voor de ontvangst. Daarna ging het naar Ouwerkerk en Oosterland. waar wethouder C. P. Kuijper en de wnd. se cretaris van Duiveland de deelnemers ontvingen in „De Blauwe Keet". Een van de hoofdzaken van de bondsdag vormde het bezoek aan de Grevelingendam on der rondleiding van de heer L. Becu. Per bus ging men daarna naar Sir Jans- land. het Dijkwater en Dreischor. Wet houder J. A. v. d. Bijl en secretaris A. A. Gunst stonden de gasten in het dorps huis op te wachten voor de thee. Via Brouwershaven. Zonnemaire, Noord- gouwe en Schuddebeurs koerste men tenslotte weer op „De Val" aan. „De ulo is een vergaarbak van „lecr- pUchtige" kinderen, die noodgedwongen dit onderwijs enige jaren volgen om daarmee wat wetenschappelijke „erva ring" op te doen". Dit zinnetje staat te lezen In het jongste jaarverslag van de schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen 'aaruit blykt dat bestuur en artsen ook u weer geen blad voor de mond nemen. Men wil daarmee aangeven dat de door ouders bepaalde schoolkeuze, ongezien het advies van het hoofd van de school, sproken door burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder, de heer R. Meije- ring, directeur van het coöperatief peulvruchtencentrum, de heer H. van Langevelde, notaris R. Batten, de heer L. J. Lorier en kassier W. Davidse Jzn. Blijft u thuis? DROSTEpastilles, altijd welkom! Reumatiek Griep Migraine Middelburg Molenwater: Miniatuur Wal cheren, 0—18 uur. Electro" 's Nachts lokt de liefde, 19 30 uur. 18 jaar. Vlisslngcn Alhambra- De musketiers van de zee. 20 uur. 14 jaar Britannia. Re gionale contactdag Vereniging voor Bi tumineuze Werken. 14 uur. Tcrncuzcn Luxor: De overwinnaars. 20 uur. 14 jaar. Sas van Gent Olympiatheaten Cleopatra. 19 30 uur, 14 Jaar. Hulst Boekhandel Van Geyt: Tentoon stelling aquarellen Cees Bolding. 9— 18 uur. Wcstdorpc Kunsthandel Troutzaerte- Ten toonstelling Gustave Asselbergs. 9—21 u Hzcndijke De Brink: Algemene vergade ring Oranjevereniging. 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: R 2 onder terreur. 20 uur. 14 jaar. Luxor: Internationaal hotel. 20 uur, 14 Jaar. i'ERNFIJZEN Opening expositie „van put tot pomp" Burgemeester mr. H. Rijpstra zal woensdag 27 mei de officiële opening verrichten van de tentoonstelling „Van put tot pomp" van de vereni ging Nederlands fabrikaat te Terneu- zen. De tentoonstelling zal de win ning en verwerking van aardolie in beeld brengen. De expositie zal ge houden worden in een der lokalen van de hervormde school aan de Leeu wenlaan. Prof. Bijlsma over „De bijbel van vandaag" In gebouw De Schakel te Terneuzen zal prof. dr. R. Bijlsma vrijdag 29 mei spreken over „De bijbel van van daag". De lezing wordt gehouden op initiatief van de commissie bijzonder kerkewerk, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Reis bejaarden Tijdens de zondagmorgen gehouden vergadering van het comité reis be jaarden Terneuzen, is besloten, ook dit jaar weer een reis te organiseren. Nu gaat de reis van de Terneuzense bejaarden naar de Belgische Kempen. De datum van het uitstapje is vastge steld op donderdag 25 juni a.s. AXEL Raad vergadert De gemeenteraad van Axel, die donder dag a.s. in vergadering bijeenkomt, wordt voorgesteld medewerking te ver lenen aan de chr. school voor uitge breid lager onderwijs voor de aankoop van nieuw schoolmeubilair en aan de .k. school voor gewoon lager onderwijs oor diverse verbouwingen, uitbreidin gen en veranderingen. Zo de raad zulks goedkeurt, zal aan de coöperatieve aan- cn verkoopvereniging „Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen" te Terneuzen. een perceeltje grond voor het maken van een stortput aan de Axelse Sassing worden ver kocht. Voorgesteld wordt verder de naam van de weg „Armendijk" te wijzi gen in „Liniedijk" en de woning Molen straat 5 onbewoonbaar te verklaren. B en w. delen de raad mede dat aan de heer P. M. Hamelink, ingaande 1 juli 1964 eervol ontslag is verleend als schrijver A ter secretarie, in verband met diens benoeming tot adjunct-com mies te Terneuzen. Voorts dat ingaande I juni 1964 eervol ontslag is verleend aan de heer J. Dieleman als kassier der gemeente, in verband met het aanvaar den van een particuliere functie. Met ingang van dezelfde datum is de heer J. J. Dieleman bevorderd tot adjunct commies en aangewezen als kassier. Eervol ontslag is verleend aan onder brandmeester J. F. Lensen en benoemd tot brandwacht bij de vrijwillige brand weer. de heer P. G. Eckhardt. Jubileumuitvoering van 50-jarig Asaf De christelijke gemengde zangvereniging „Asaf" te Axel heeft zaterdagavond in de gereformeerde kerk aan de Kerkdreef een jubileumuitvoering gegeven ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging. In tegenstelling tot voor gaande jaren, toen meestal grotere koor werken als „Johannes Passion" en ..Mes siah" werden uitgevoerd, stonden er dit maal een aantal kleinere werken op het programma, onder meer van Sweelinck, Goudiwel, Johannes Brahms en Valerius. De uitvoering' van zaterdagavond, die on der leiding- stond van dirigent P. Brak man, werd afgewisseld door samenzang, die overigens een vrij groot deel van de tijd in beslag nam. Een bijzonder goede vertolking kreeg „In Stiller Nacht" en „Abscheidslied" van Brahms. Een even wichtige uitvoering kreeg het laatste nummer van het programma, het prach tige werk „Hör mein Bitten" van Men delsohn. voor sopraansolo, koor en orgel. De solopartij werd gezongen door me vrouw Risseeuw-Verdouw. Koor en or gelbegeleiding door de heer P. Hamelink sloten hier zeer goed bij aan. Bij wijze van intermezzo verzorgde de heer Brak man diverse orgelsoli, onder meer Toc cata en Fuga in d mol van J. S. Bach en Pière van L. Boëlman. Het jubilerende Asaf kan terugzien op een goed geslaag de uitvoering. Het was jammer dat de belangstelling van de zijde van het pu bliek te wensen'overliet. Geslaagd zeehengelconcours „Geduld overwint alles" Ruim 325 sportvissers waren zater dagmorgen aan de Schelde-oever aan de oostzijde van Terneuzen verzameld voor het eerste zeehengelconcours van .Geduld Overwint Alles" uit Axel. Met een straffe wind op de kust, wat het ingooien voor sommige deelne mers tot een groot probleem maakte, •erd om elf uur het startsein gegeven. Er werd goed gevangen, 's Middags vond in het Gezellenhuis te Axel de prijsuitreiking plaats door de voorzit ter van „Geduld Overwint Alles", de heer J. van Meurs. De prijswinnaars waren: 1. J. de Pooter, Hoek, 2. L. Koole, Hoek, 3. S. Kiel, Terneuzen, 4. J. van Dronge- len, Sluiskil, 5. W. Gevaert, Zeebrug- ge (B.), 6. L. van der Hooft, Ter neuzen, 7. H. de Smit, Hoek, 8. R. Trevison, Sluiskil, 9. G. de Spiegelaere Heist (B.), 10. P. de Smit, Antwerpen (B.). De ereprijs voor het eerste lid van de Algemene Hengelaars Bond was voor J. van Hoogdonk uit Halste ren. Hulst huldigde jubilarissen van harmonie Hulst zyn zaterdag twee jubila rissen van de Koninklijke Stedelijke Harmonie in het zonnetje gezet. Men •ierde het zeventigjarig lidmaatschap an de heer Frans de Bruijn en het zes tigjarige jubileum van de heer Theo Vlassenrood. De heer De Bruijn is nog actief muzikant, de heer Vlassenrood vice-voorzitter van de harmonie. Middags werden de beide juhilarii een limousine naar het stadhuis ge reden, voorafgegaan door de harmonie. Burgemeester A. L. S. Lockefeer ont ving hen daar officieel. Burgemeester Lockefeer memoreerde, dat de harmonie in 1801 werd gesticht. „Hulst kan de harmonie niet missen. De muziek hoort bij het decor van de Reinaertstad". zo riep de burgemeester uit. Namens de harmonie bedankte de voorzitter, mr. H. C. M. van Son voor de ontvangst. Mede namens zijn collega bedankte Theo Vlassenrood voor de hul de. "s Avonds was er in het groot- pa tronaat een galaeoncert, onder leiding vcan de nieuwe directeur van de har monie. de heer P. Herjnderickx uit Gent. Mr. Van Son verwelkomde in hijzonder burgemeester Lockefeer. deken, A. E Koopmans, mr. J. I. M. Reuser. burge meester van St.-Jansteen en voorzitter van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de diocesane bond van harmonie en fanfaregezelschappen in het bisdom Breda. Na een kort overzicht van de historie van de 163 jaar oude harmonie bracht hij nogmaals hulde aan de ju- herinnering hel werk van de thans ov hilarissen. De heer Van Son bracht herinnering het werk van de thans over leden directeur van de harmonie, de heer Aimé v. d. Broeck. Mr. Reuse overhan digde geschenken namens de bond. ter- wyl de voorzitter van H.V.V. '24. de heer G. Th. Boddaert eveneens geluk wenste. De avond werd besloten met een optreden van de „Evergreens" onder leiding van Walter Lockefeer tijdens een bal. SLUIS Voetbalwedstrijd Op het gemeentelijk sportterrein te Sluis werd een voetbalwedstrijd ge speeld tussen twee Belgische elftal len n.l. de postambtenaren van Brug ge en de politie en grensambtenaren uit Knokke. De strijd werd door de Brugse postmensen met 50 gewon- R.C.S.-Aardenburg 1-1 In deze voor Aardenburg zo belangrijke wedstrijd overheersten de verdedigin gen. waardoor weinig doelrijpe kansen werden geschapen. Na wat verkennen slaagde De Backer erin na een kwartier de openingstreffer te plaatsen (10), maar lang plezier hadden de bezoekers niet van hun voorsprong, want toen Van Overbeeke kort daarna een hoek schop kreeg te nemen, verdween de bal daaruit linea recta in het Aardenburg- doel (11). Ook na de rist bleef de defensie aan beide zijden meester van het terrein en met een puntenverdeling, juist voldoende voor Aardenburg om zich in veiligheid te stellen, kwam het einde. Schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen: De gemeente Vogelwaarde wil de ratten- plaag forser aanpakken. In een pread vies aan de raad, die vrijdag 29 mei om r *s avonds bijeenkomt, stellen dat op vele plaatsen in de be bouwde kommen en meer speciaal in slo ten, watergangen en dergelijke nog in grote aantallen ratten voorkomen. On danks het feit, dat een van de gemeen tewerklieden in incidentele gevallen op treedt als rattenbestrijder. achten b. en w. het dan ook noodzakelijk, nadere re gels in te stellen. Gedacht wordt daarbij aan een model-strafverordening, ontwor pen door het ministerie van landbouw en visserij. Het wordt daardoor mogelijk eigenaren van onroerende goederen li- verplichten maatregelen tegen ratten en muizen te nemen. Vooruitlopnd op de toekomstige samen voeging van de gemeenten Hontenisse, Graauw en Langendam en Vogelwaarde hebben de colleges van b en w. van deze gemeenten onlangs in principe een over eenkomst bereikt tot het gezamenlijk op halen van huisvuil in de drie gemeenten. De voorbereidingen zijn nu zover gevor derd. dat de leden van de raad zien vrij- dag zullen moeten uitspreken over het definitieve ontwerp voor de oprichting en instandhouding van een gemeenschap pelijke dienst. Gezien de lange levertijd van de benodigde roltrommelwagen zal het ophalen echter nog wel geruime tijd op de thans gebruikelijke wijze geschie den. B. en w. stellen voorts voor aan de katholieke Zeeuws-Vlaamse woning bouwvereniging te Kloosterzande 15 are en 25 ca grond te verkopen te Stoppel dijk. bestemd voor de bouw van acht wo ningen. De prijs bedraagt 13 per vier kante meter De Coöperatieve Boerenleenbank te Stoppeldijk heeft ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan de gemeente 2500 aangeboden voor de verlichting van het uurwerk van de kerktoren. B. en w. stellen voor deze schenking te aan vaarden. Tot slot stellen b. en w. de raad voor te besluiten tot voorbereiding van de uitbreidingsplannen kom Boschkapel- le. kom Stoppeldijk, kom Hengstdijk en van het recreatieplan Hengstdijk. Brandweer- wedstriiden Advert ent ie Picknick-traktatie? DROSTE pastilles, altjjd welkom [dikwijls een bron van leed Ir voor kind. De repercussies daarvan worden door de solioolsirt* waargenomen, aan de hand daarvan weet dat kindei klaar worden gestoomd voor de li.b.s.. ijl men bij voorbaat weet dat ze dit onderwijs niet kunnen volgen. Volgen* het verslag zouden die kinderen heel wat levi-nsgelukkiger zyn indien hun ouders met een eenvoudiger vorm van onderwys wilden volstaan. In de schoolartsendienst Zeeuwsch- Vlaanderen worden nu alle leerlingen ook die van het v.h.mo.-periodlek en sy stematisch onderzocht. Het aanstellen van een derde schoolarts heeft dit be sluit kunnen rechtvaardigen. Daarmee is nu een volledige continuïteit geschapen in het onderzoek van kleuters tot en met adolescent. In het verslagjaar werden door de drie schoolartsen 1741 verwij zingen naar de huisarts gedaan. Dat is 20 ';t van het totaal aantal onderzochte leerlingen. 13 r,'r van de leerlingen heeft een hou dingsafwijking. Met klem wordt gepro pageerd voor gymnastiek en sport onder verantwoorde leiding, de bouw van goed geoutilleerde gymlokalen, het creëren van al dan niet overdekte zwemgelegen- heden en voor het aanleggen van sport velden. „Dat in diverse gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen deze wensen nog onvervuld zijn gebleven, kan worden ge kwalificeerd als het inlopen van open deuren", aldus het jaarverslag. VEILING MIDDELBURG. 25 mei. D. Kvem 1 81—07. 2 68—86. 3 54—60. RcRina 1 74—03. 2 74—«4. 3 47—59. Carnhrldge Vigour 1 85—04. Tomaten A 2 227—230, B 1 216—224. B 2 231. C 1 168. CC 1 129. CC 2 113, kriel 6 »t. p p. k. 21- Spinazie Postelein COOl 4 I 41—60. 8 »t Bloc -33. 12 P k- p. kist 60—7? k. 32—48. 10 si Rayons In het rayon west bedroeg het aantal onder toc-zicht staande leerlingen 5958, verdeeld over 79 scholen. Daarvan wer den er periodiek automatisch 2958 on derzocht en 13 naar de huisarts ver wezen. Uitvoerig gaat dokter H. J. S. Timmer uit Cadzand weer in op de toe stand van de gebitten van kinderen. Bij zijn onderzoek is gebleken dat 11 van de kleuters nooit of zelden een tanden borstel gebruiken, op de lagere school bedraagt dat 13'1, ulo 11 bJ.o. 29 nijverheidsscholen 10 en v.h.m.o. 13 'A- Dokter Timmer wijst in zijn verslag op de vele plaatsen waar reeds tot fuode- ring van drinkwater werd besloten. In het rayon midden van mevrouw W. E. v. d. Ende-Huijgens uit Terneuzen stonden 6309 leerlingen van 47 scholen onder toezicht. 424 werden naar de huis arts verwezen, bi) welke kinderen 181 nieuwe afwijkingen werden geconsta teerd. Van de 2843 periodiek onderzoch ten bleken er 907 een afwijking van de gezichtsscherpte te hebben. Mevrouw v. d. Ende zegt tot haar spijt te moeten vaststellen dat op 1 school in Terneuzen gëen enkele leerling was gevaccineerd. Op een nieuw schoolgebouw wachten on der meer nog de chr. lagere en chr. tech nische school te Axel en het openbaar ly ceum te Terneuzen. In rayon oost werden door dokter H. C. Rozemeyer uit Hulst 2914 van de 6089 onder toezicht staande leerlingen perio diek systematisch onderzocht. 925 (31.7r'rmoesten wegens één of meer afwijkingen naar de huisarts wor den verwezen. Dokter Rozemeyer hield een steekproef bij ulo-leerlingen waaruit bleek dat van de 201 er 73 niet of nau welijks konden zwemmen. Hij noemt dit allesbehalve fraai en gelooft dat propa ganda voor schoolzwemmen nog steeds geen overbodige weelde is. Een verbete ring van de accommodatie voor het on derzoek op school is op vele plaatsen nog steeds gewenst. Krotn per k46—52 10-22. Wasp**» 111— -06. Bo«- 2 21- 2 18—31. Spitskool 136 Komkommws grot 75-90 46—59. 60-75 40—47, 50-60 3643. 4 20—37. 35-40 22^-26 Rabarber 4—10 Prei 118. Radijs 6 50—23- kroten 50—77. VISMIJN COLIJNSPLAAT Exporlgarnalen. aanvoer 1897 kg. 119162 Schar aanvoer 487 kg. bot 362 kg. wijting 43 kg. schol 624 kg. long 77 kg. paling 100 kg, tarbot 5 kg. griet 8 kg, visiever 1 kg. rog 4 kg. ongesorteerde vis 32 kg. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1715. Vette koelen en osseo 1049. Varkens 666. Pry zen fresp. voor le. 3e en 3c kwaliteit) in cents per kg. Vette koelen «5-475 410-445 370-400 (les timer, handel re nder-'!. Varkens ter. handel vlot. prijzen I ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM 25 mei. Aanvoer 22 000 kg AA extra 2-,... ,„n AA I 214. A extra 215. A 1 205. A afw. 140. Rmtje B extra 205. B 1 170. B alw. 90. C ejT C 1 105. D 1 80. E 1 70. E 2 40. stek GitAANBEl.'RS ROTTERDAM. Baktarwe volgens monster basis 17 I incidenteel jfzétniogelgkheid Prtj- harikelijk van kwaliteit: Zomergomt volgen* monrti r 27—28.25. Haver volgens monster 2526.SO. Groene erwten volgens monster 35—44 Schokkers volgen* monoier 3055. franco Rotterdam. AARDAPPELBF.L'RS ROTTERDAM. 25 mol Klei aardappelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers. Bintje. Bevelander» en Moer landen. allen geen notering Klelaardappe- V EI LING BERGEN OP ZOOM 25 mei Peulen 456600 Spinazie 2023. An. dij vie 15—25. Boepeen 70—50. Bloemkool 40 —105, Tomaten 140—160 Postelein 20—30 Komkommers 3035. Prei 4060. Rabarber 15 —22. Sla 4—8. Kervel 40-80. Sav. kool 15 —20. Spitskool 18—25. Uien 15—23. Aard beien 50100 p. doosje VLASMARKT ROTTERDAM. 25 mei. Waterrootvlas: lage soorten van 1.60 tol 1.90, middensoorten van 1.95 tot 2.20. best vlas van 2.25 tot 2.SS Dauwrootvlas: van 1.60 tot 2. Breekvlas- van 0.90 tot f 1.50. afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken van 0,63 tot 1,00. Daar de weersgesteldheid gunstig was voor het roten van strovlas en door het uitvallen van een werkdag was de produktie van wa terrootvlas In de afgelopen week klein. Het aanbod bestond voornamelijk uit lagere kwaliteiten waarvoor de vraag ruimschoots voldoende was om alle aangeboden partijen op te nemen. De prijzen konden in vergeüj. king met die van vorige week iets verbete ren. Middensoorten en goed vlas werden wei nig gezwingeld, de vraag daarvoor Is vol doende om het geringe aanbod op te nemen De prijzen konden zich goed handhaven. De produktie van dauwrootvlas is gering een gedeelte uit oude voorraad werd verkocht, de prijzen ondergingen geen verandering. Het aanbod van breekvlas is schaars, voor de lagere kwaliteiten blijken moeilijk kopers te vinden, in het prijsverloop kwam weinig verandering. Door de geringere vlasproduk- tie was bet aanbod van gezwingelde lokken minder, de produktie werd niet ten volle ge ruimd. de prijzen bleven onveranderd. VEILING KAPELLE. 25 mei Aardbeien veiling. Kas aardbeien per doos a 200 gram- Regina Ex 94. I 76—92. n 60 —79. Deutsch Evera Ex 90—1.00. I 76—86. II 57—76. Glasa Ex. 92. I 76—90. II 63—76 Camb Vigour I 7287. II 6072 Senga Sengana Ex 92. I 79. II 74 Vola I 95. II 76. Merten Prin cess I 85. II 73. Kruis beseen vei lingExport 83—91. VEILING GOES. 25 mei Aardbeien per doos van 2 ons 1 93—97. 2 69—83. afw. 60—62. Kruisbessen exp 125—131 (levering 14 uur): exp. 85—120 (le vering 10 uur): exp. 91 (levering vandaag 10 uur). Groenten. Bloemkool A 1 83—35. B 1 45—67, B 2 42. C 2 15—30. afw. 17—64- Kropsla 2 8 12. Radijs 1 16. Rammenas 915- Selderij 12. Wortelen 5861 Peulen 320- Spinazie 1 36—51, 2 10—23. Lamsoren 57—70. Rabarber 1 1115. Aardappelen 1012- Uien afw. 9-14. Het comité ..Brandweerwedstrijden Vo gelwaarde" organiseert op zaterdag 27 juni in de kom van Stoppeldijk brand weerwedstrijden, waaraan wordt deelge nomen door korpsen uit praktisch alle Oost-Zeeuws-Vlaamse gemeenten, alsme de door vier bedrijfsbrandweren van fa brieken in de Kanaalzone. Voor de wed strijden zijn vertegenwoordigers van de districtsbrandweerinspectie, van de ver schillende deelnemende gemeenten en be drijven en van de B.B. uitgenodigd. De heer C. van Oyen. commandant van de bedrijfsbrandweer van de K.M.S. uit Vlis- singên, zal als wedstrijdleider optreden. ^nni^avnnHvnptbaï Afgelopen week zijn in Terneuzen wed strijden gespeeld voor het zomeravond voetbal. w Dank zij de goede weersomstandigheden deltocht. Reeds vanaf 10 uur 's morgens, was er van de zijde van het publiek gro-toen de 18 individuele deelnemers te belangstelling voor de verrichtingende 40 km tocht van start gingen, an de favorieten. trokken de tippelaars voor de diverse Défilé voor Oostburgs burgemeester Georganiseerd door ÏOostburg en mevrouw J. Smaling uit Rotterdam, de heer L A. Brakman uit Oostburg. de heer en mevrouw A. Boxhoorn uit Ba- rendrecht en de heer A. M. de Dreu uit Oostburg, in hun wandelprestaties wa ren beoordeeld. Voor de prijsuitreiking ren oeooraeeia. voor ae prijsuitreiking wandelaars en wandelaarsters1 sprak burgemeester J. L. van Leeuwen Furore 8—13. Klelaardoppe- xport) in twee maten gt+oe- teerd: Bint)*» 35 mm opwaarts: «een note- ring Zarv) aardappelen ivoor de export): «een handel. Stemmingen, voor binnenland: rustig, voor buitenland, geen handel. Voer. aardappelen 0.50—2. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon. In de donderdagavond te houden raads vergadering van de gemeente 's-Graven polder komt onder meer ter sprake het oorstel van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake de herindeling van ge meenten op Zuid-Beveland. De mening •an het college van b. en tv. in deze is ,'erdeeld. De meerderheid is van mening, dat behoudens enkele correcties, het plan kan worden gevolgd, al gebeurt dit niet volle In de overtuiging, dat een sa mensmelting van gemeenten voor 's- Gravenpolder een dringende noodzaak is. Gezien de diverse in uitvoering zyndo en op stapel slaande plannen, heerst de mening, dat voor 's-Gravenpolder nog wel zoveel perspectieven zyn in groei en uitbreiding, dat het opgaan in een grote gemeente zeker geen winst zal beteke nen. Voor de streek ais geheel Is een herindeling ongetwijfeld nodig en het zou onjuist zyn te beweren, dat 's-Gra- venpoider daarbuiten gebonden moet worden, zo merkte de meerderheid van n w. op. De minderheid in het college is perti nent tegen herindeling. Door Gedepu teerde Staten noch op andere wijze is do noodzaak van een herindeling op over tuigende wijze aangetoond. Evenmin wordt financieel voordeel gezien en zal door verschil in mentaliteit en geloofs overtuiging van de bevolking in de di verse kernen een vruchtbare samenwer king in de nieuwe gemeente niet te ver wachten zijn, aldus merkt de minderheid in het college op. Burgemeester en wethouders hebben ge meend slechts in grove lijnen hun ge dachten te moeten weergeven, opdat in de raadsvergadering de gelegenheid zal bestaan de nodige voor- en tegenargu menten en eventuele verlangens ken baar te kunen maken, zo wordt verder toegelicht. Jeugddag C.J.V. in Wilhelminadorp Ruim 6.. wandelsportvereniging „Oostburg" ge- G. de Feijter roemde, en de hoop uit- ajP dnelmmadorp een organiseerde derde Rode-Kruislentewan-sprak dat het comité met zijn werk zal I _ge5 Na 3 weken zomeravondvoetbal is het duidelijk, dat H.K.C. dit jaar een goede kans heeft op de zo fel begeerde beker. Het was van de Poel, dat met 2-0 ver slagen werd. Maar ook Advendo gaat weer goed draaien: met niet minder dan uit IJzendijke. ^^275?- De Ooslburgse drumband haalde De Tolledige uitalagen waren: P.TT groepen weer af Avol.. de Heup 1-0: Icust-f nadella 2-0: H K C. om 6 hiefd eell defilé vodr Oost. Poel 2-0 Philips I-Meterfabnek burgs burgemeester, de heer J. HrenHn-PhilinB TT O.l Tiictran. - - - afstanden met tussenpozen vanaf het Ledelplein te Oostburg. daarby tot de grens van de bebouwde kom uit geleide gedaan door de drumbands van „Hosanna" uit Axel en „Jeugdbelang" ^^^txc°"oïni'ipS 11 MistraP" Leeuwen, én enkele genodigden op 1 balkon van het gemeentehuis. Hierna 2-1: pers-P.Z.E.M. 2-0. Voor deze week zijn de volgende wed-! volgde nog een korte rondwandeling strijden vastgesteld: dinsdag: H.K.C. H- door de gemeente. Direct hierna vond op P.T.T.: donderdag: Meterfabriek-P.Z.E. het Ledelplein de prijsuitreiking plaats M. en De Merjer-Philips II; vrijdag: Spa- aan de deelnèmende groepen, die door M f' 1°- I een tweetal jury's bestaande uit de heer della-H.S.V. en Van de Poel-Advendo. De praktijk van tandarts J. P. VISSER Terneuzen wordt m.i.v. heden dinsdag 26 mei waargenomen door tandarts P. VAN MIECHEM. I)e krant kunt 11 niet Geen (lag Zomerse dagen met welkome uren van ontspanning in zicht. Pas uw garderobe aan. Wat er nieuw is in vrije-tijds-kleding in het exclusieve genre ziet U in onze zomercollectie Kies nu met plezier kleding voor uw plezier. Legrand BURCHTSTRAAT 14 - OOSTBURG - TEL. 2452 voortgaan. Burgemeester H. P. Everwijn van Zuiazande sprak als waarnemend voorzitter van de afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen van het Neder- landsche Roode Kruis woorden van dank tot de christelijke wandelsport- vereniging „Oostburg" voor de goede organisatie. De uitslagen waren: km tocht: (6 deelnemende ieelnemende groepen 1. Jeugdbelang. IJzendijke; 2. Emma. da§deel- Axel: 3. christelijke wandelsportvereni ging Oostburg; 4. jongensschool. Aar- aenburg; 5. jongens- en meisjesschool. Aardenburg: 6. christelijke wandelsport- 815 jaar. Naast een groot opdrach- tenspel in en om het gebouw, was er 's middags een „Songfestival" waar aan een 15 clubs deelnamen. De club uit Biggekerke en Zaamslag kwamen ieder met 32 punten uit de bus. De leiding was voor een groot deel in handen van mej. Herting, provinciaal secretaresse in Zeeland. 275 meisjes en een 20-tal leidsters namen aan deze 1. openbare lagere school. Oostburg. 2. Oranje Nassau, Zaamslag; 3. Jolige; Sportwandelaars (adspiranten), Rotter-1 dam; 4. Jeugdbelang, IJzendijke; 5. A. H.F. Boys, Rotterdam. 18 km tocht (6 deelnemende groepen): I. openbare lagere school. Oostburg; 2.1 W.I.K., Rotterdam: 3. Emma, Axel; 4. Jolige Sportwandelaars. Rotterdam: 5. A.ILF. Boys, Rotterdam. 25 km tocht (3 deelnemende groepen): 1. Jolige Sportwandelaars. Rotterdam; 2. Volharding. Overschie: 3= Vrienden kring, Ridderkerk. De speciale prijs voor de groep met het hoogste aantal punten ging naar de groep van de openbare lagere school ÖostDurg in de 18 km tocht. Alle deelne- mere die de tocht volbrachten kregen een fraaie herinneringsmedaille. „Sluiskil" vierde kampioensfeest Met een druk bezochte receptie, een ge zamenlijke maaltijd voor bestuursleden en spelers en eer. feestavond, waaraan ook tal van genodigden deelnamen, heeft de voetbalvereniging „Sluiskil" zaterdag het behalen van de kampioenstitel ge vierd. Deze feestelijkheden vonden plaats in ca fé Krijger te Sluiskil, waar van 4 uur tot half zes werd gerecipieerd. Namens het gemeentebestuur van Terneuzen werden bestuursleden en spelers van de kam- pioensploeg gefeliciteerd door burge meester mr. H. Rijpstra en wethouder M. de Vos. Ook waren daarbij aanwezig enkele raadsleden en de sportambtenaar van de gemeente Voorts werden geluk wensen aangeboden door vertegenwoor digers van de voetbalverenigingen A.Z. V.V.. Axel, Corn Boys. Hulst. Graauw. R.C.S.. Steen, Terneuzen en Terneuzen se Boys. Ook waren er felicitaties van zomer- avondelftallen, van de scheidsrechters- j vereniging Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, I plaatselijke schaakclub en hengelsport-! vereniging en andere verenigingen. Vele, vertegenwoordigers boden de kampioens- j ploeg bloemen en cadeaus aan. De fanfa re uit Sluiskil bracht bestuurders en spe lers een serenade en bijbehorende geluk wensen. I VCOR.De BESTE, JAREN VAN UW LEVEN!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13