PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER SALEH VERWACHT IN JULI NEDERLANDS-INDONESISCH VERDRAG Samenwerking met scheepvaart gezocht VJS.-marine mogeli; naar Laos en Vietnam Politie redt Francaise uit handen van bende Eigen gebouwd zwembad Schoondijke geopend DEN HAAG ONDERZOEKT PRIORITEITEN Prof. Andriessen uitgenodigd voor bezoek aan Djakarta SCHADECLAIMS MOEILIJK PUNT VAN OVERLEG Goldwater stelt voor kernbommen te gebruiken Feestje eindigt in ramp: 6 doden bij brand in V.S. DOOR GEDEPUTEERDE M. J. VAN POELJE Monument van burger- en gemeenschapszin" GROTE SCHADE BIJ BRAND IN TILBURG 207e jaargang - no. 221 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOES E, BRESKEN SE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie- W. Leertouwer en O, A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. 9,75 per kw.. franco per post 10.- p. fcw Losse Walst raat. 58-60. *355 _f b g g red. 3508, adv. 3047/36431. Middelburg: Markt 51 tel. 3841 (b.g.g. red 2078/3169, adv. 2375), Goes" Gr. Markt 2. tel. 6140 'b.g.c. red. 7853, adv. 5213), Onstburi- 'e! ~i p. adv. ƒ4,80. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel min. f 10». ..Brieven bur van dit blad" 25 c 2911 Zlerikzee red tel 2425 i i tel 2094 Adv. pr 32 ct p. i Maandag 25 mei 1964 Moppentapper in Vlissingen in de boot... Pagina 2 (Van onze Haagse redactie) De Indonesische vice-minister-president Chaeroel Saleh verklaarde aan de vooravond van zijn vertrek uit Nederland te verwachten dat tijdens het bezoek van minister Luns aan Indonesië in de tweede helft van juli een algemeen Nederlands-Indonesische overeenkomst voor economische, commerciële, technische en culturele samenwerking kan word' Er zijn geen plannen om de thee- en tabaksmarkten naar Amsterdam te rug te brengen, maar er is wel ge sproken over een mogelijkheid van een algemeen „etaleren" van Indo nesische produkten in Nederland. De besprekingen over eventuele aan schaffing van de Fokker F 27 Friendship zijn zover gevorderd dat het nu een kwestie is van beslissen. Ja of nee. De tweede dienst per week van de KL.M. naar Djakarta is definitief geregeld. Saleh zei namens de Indonesische regering de Nederlandse minister van economische zaken prof. Andriessen voor een bezoek aan Indo nesië te hebben uitgenodigd. Een datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld, omdat prof. Andriessen eerst nog een aantal vraagstuk ken in Nederland moet afwikkelen. Chaeroel Saleh, die alle activiteiten van de economische departementen in Indonesië coördineert heeft in gesprekken met de Nederlandse ministers Marijnen, Andriessen. Witteveen en Luns een uiteenzet ting gegeven van de Indonesische economische politiek, de prioritei ten, en van de overeenkomsten welke zijn gesloten of op stapel staan tussen Nederlandse en In donesische ondernemingen, opdat zoals hij verklaarde „de Neder landse regering zal kunnen vast stellen wat het terrein van samen werking zal kunnen zijn". In gevestigde landen als Nederland be- Raat er in het algemeen een duidelijke workeur voor prioriteiten die geheel door economische overwegingen worden bepaald, zei minister Saleh. Minister Saleh zei, dat hij tijdens zjjn besprekin gen in Nederland er de aandacht op heeft gevestigd, dat in een jonge staat als Indonesië de prioriteiten niet alleen of in de eerste plaats door economische overwegingen worden bepaald. Politieke overwegingen en in het bijzonder eisen van „nation" en „character-building" zullen bij ons Veelvuldig tot andere be slissingen t.a.v. de prioriteiten leiden, dan zuiver economische overwegingen zouden doen, zo verduidelijkte hij. Daaraan voegde hij toe, dat bij de Ne derlandse ministers daarop heeft ge wezen. Projecten die zich volgens minister Saleh bij uitstek lenen voor vrucht bare Nederlands-Indonesische sa menwerking zijn inspanningen ge richt op herstel van bestaande pro- duktiecapaciteit en de verzekering van de afzet daarvan, snel realiseer bare produktieprocessen. en voorts de ontwikkeling van het Indonesi sche transportapparaat zowel op weg en rail als te water. Hij noemde een snelle ontwikkeling van het inter-insulair verkeer en de verzeke ring van een afvoer over zee van ex- portprodukten van zeer hoge prioriteit, en meende dat Nederland daartoe krachtig kan bijdragen. Met name wordt gezocht naar samenwerking met Nederlandse scheepvaartlijnen voor dit doel Wij zijn niet gelukkig met de in het Verre Oosten werkende scheep vaartconferences. Wij menen dat het goedkoper kan, aldus minister Saleh, aie daaraan toevoegde dat dit niet een doorbreking van de conferences behoeft te betekenen. (Van onze Haagse redactie) De Indonesische vice-minister-president Chaeroel Saleh heeft tijdens een bespre king met minister Witteveen het Indo nesische standpunt bekendgemaakt over de kwestie van de Nederlandse schade claims jegens Indonesië. Hij wilde niet mededelen welk standpunt hij had ken baar gemaakt het weer is zo mooi, laten we niet voor wolken zorgen, zei hij tijdens een persconferentie in Wasse naar maar zei van oordeel te zijn, dat Nederland en Indonesië een oplossing voor deze kwestie moeten en knnnen vinden. Hij sprak de verwachting uit, dat dit onderwerp deel zal uitmaken van de be sprekingen die met minister Luns tij dens diens bezoek aan Indonesië zullen worden gevoerd. Hoewel minister Saleh geen mededelin gen over het Indonesische standpunt heeft gedaan houdt men er rekening m®e, dat hij nu officieel heeft kenbaar gemaakt, dat Indonesië ook een schade claim heeft op Nederland, beslaande uit de kosten van de inspanningen die nodig zijn geweest om West-Irian (Nieuw- Guinea) aan Nederland te ontworstelen. Groot aantal slachtoffers bij voetbalrel in Peru Een vijftigtal personen zou de dood heb ben gevonden by ernstige incidenten tij dens een voetbalwedstrijd in Lima, de hoofdstad van Peru. Er zouden voorts tweehonderd gewon den zijn. De incidenten deden zich voor bij een wedstrijd tussen de amateurploe- gen van Peru en Argentinië, die werd gespeeld in het kader van het voor- olympisch toernooi. Genoemde cijfers werden verstrekt door de politie. De scheidsrechter, uit Uruguay, zag zich zondagavond vier minuten voor liet ein de genoodzaakt de wedstrijd te staken toen de menigte in het stadion een regen van kussentjes op het veld liet neerdalen en een groot aantal toeschouwers het veld opstormde, nadat hij bij de stand 10 voor Argentinië een doelpunt van Peru had afgekeurd. (Later werd bekendgemaakt, dat Argentinië tot win naar was uitgeroepen, waarmee dit land zich gekwalificeerd heeft voor het olym pisch voetbaltoernooi in Tokio). Politiemannen niet honden namen de scheidsrechter in bescherming en wier pen traan gasbommen om de woeste me nigte te verspreiden. Er ontstond een complete chaos toen de duizenden men sen zich „en masse" in veiligheid wilden brengen via de uitgangen van het sta dion. De poorten bleken echter nog ge sloten te zijn, waarop de in het nauw ge dreven menigte stenen, flessen en andere voorwerpen naar de politie begon te slingeren. Het Peruaanse ministerie van binnen landse zaken heeft meegedeeld, dat tot dusver twaalf doden zijn geteld, waar onder twee leden van de burgerwacht. Hierbij wordt echter aangetekend, dat de slachtoffers naar diverse medische posten en ziekenhuizen zijn gebracht, waarvan een groot aantal nog geen mededelingen over de binnengebrachte heeft verstrekt. Besprekingen tussen Verolme en In donesische bedrijven zijn geconcre tiseerd, maar de twee regeringen moeten er hun goedkeuringen nog aan hechten. Indonesië geeft in dit verband de voorkeur aan Neder landse garanties, maar zal geen be zwaar hebben tegen een internatio naal consortium, mits daaraan geen politieke voorwaarden worden ver bonden. Uit besprekingen is gebleken, dat Billiton en de Internationale Han delscombinatie Holland (I.H.C.-Hol- land) grote belangstelling hebben voor de ontwikkeling van de diepzee- tinwinningsprojecten bij Banka en Billiton. Als gevolg van o m. de con frontatiepolitiek met Maleisië gaat thans alle tin dat niet in Indonesië zelf verwerkt wordt naar Arnhem voor versmelting. Havenaanleg In 1965 zal de grote nieuwe tinsmeltery op Banka gereed zijn, maar als gevolg van achterblijven van de aanleg van de nieuwe haven, kan dat nog niet tot volle produktie van die smelterij leiden. Sa leh noemde de havenaanleg een project dat voor Nederlandse deelneming zeer geschikt zou zijn. - Mariniers maken zich gereed Sterke Amerikaanse marine-een heden. waaronder een groep van 2000 geveehtsklare mariniers ma ken zich gereed deel te nemen aan de strijd in Laos en Vietnam, zo wordt in Washington aangenomen. Hooi7 spatte het water op in het nieuwe instruetiebad van Schoon- dijlce, toen de jeugd er na de offi ciële opening beslag op legde. Inzet geassisteerd door burgemeester J. C. Hoftijzer hees gedeputeerde M. J. ran Poelje de vlag. IFoto P.Z.C.) nu toe zijn slechts de controlevluch- ten boven de Vlakte der Kruiken offi cieel toegegeven. Het departement van defensie zwijgt over de juiste verblijf plaats van de schepen. De Amerikaanse zevende vloot bestaat uit meer dan 125 schepen met een to tale bemanning van ruim 60.000 kop pen. Drie grote vliegdekschepen vormen de kern van de vloot. Onder normale omstandigheden houden de oorlogs vaartuigen zich op langs de Chinese kust. verspreid over het gebied van de Japanse zee tot de Philippijnen. In tijden van gevaar kan zij zich echter zeer snel formeren tot een gesloten eenheid. De vliegdekschepen hebben elk ongeveer 100 vliegtuigen aan boord. Op het ogenblik zouden echter 650 vliegtuigen bij de vloot aanwezig zijn. Indien tot een invasie zal worden over gegaan zal deze vermoedelijk via Thailand plaatsvinden. Centraal commando Alle strijdkrachten in ZuidiVietnam zullen spoedig onder het comman do van een centrale organisatie worden geplaatst, zo blijkt uit een besluit van premier Nguyen Khanh van Zuid-Vietnam. De nieuwe orga nisatie zal de naam „De strijdkrach ten van de republiek Zuid-Vietnam" dragen. Atoombommen A Helb, echt ge- note van de Nederlandse ambassa- deur m Zuid-Afrika, die heeft ver- klaard, dat in een tijdsbestek van vijftien maanden, in de jaren 1961 en 1962 in de Nederlandsd ambas- sade in Moskou dertig verborgen microfoons zijn ontdekt. Voordat de heer Helb in Kaapstad werd geac- crediteerd, was hij Nederlands am- bassadeur in Moskou. De Amerikaanse senator, Barry Goldwater heeft gisteren voorgesteld lichte atoombommen te gebruiken de communistische aanvoerlijnen in oerwouden van Zuid-Vietnam bloot te leggen. De Laotiaanse premier, prins Soevanna Phoema, heeft gisteren verklaard dat hy bereid is een internationale conferentie over Laos „in Genève of welke andere stad ook" bij te wonen. Maar hij heeft, er de voorwaarde toegevoegd dat eerst een staakt-het- vuren tot stand moet worden gebracht. Cambodja De 64-jarige mevrouw Dassaultdie vrijdagnacht uit Parijs werd ont voerd, is weer teruggevonden. Vol gens de politie verkeert zij in goede gezondheid. Men ziet haar hier, met haar echt genoot, tijdens een persconferentie kort na haar bevrijding. Een snel om zich heen grijpende brand heeft zaterdagavond een einde gemaakt aan een bijeenkomst van 300 jongeren in een kerkgebouw in San Francisco waar zy een Polynesische feestavond bijwoon den. Vijf personen hebben hierbij het le ven verloren. Naar schatting liepen 97 mensen ntin of meer ernstige verwon dingen op. Een woordvoerder van het St.-Like's ziekenhuis verklaarde, dat 30 gewon den in kritieke toestand verkeren. „Hun toestand is zo ernstig dat wij hen niet eens kunnen indentificeren". zo zei hij. „De voetzolen van sommigen zijn zelfs door hun schoenen heen verbrand", al dus deze zegsman die verwachtte dat het dodencijfer nog zal stijgen. De brand ontstond tijdens het hoogte punt van een Samoaanse vuurdans. De danser, de 25-jarige David Quiane, ver telde dat een lid van de groep plotseling zijn fakkel, gevuld met kerosine, aan stak waardoor een vat met deze brand bare vloeistof, in brand vloog en een ontploffing ontstond. Iemand richtte daarna een brandblusser op het vuur. Doordat echter met water werd gespo ten verspreidden de vlammen zich nog sneller en stond het hele gebouw bin nen de kortst mogelijke tijd in lichter laaie. Echtgenote vliegtuigontwerper ontvoerd O.A.S. had niets met de hele affaire te maken De Franse politie heeft gisteren mevrouw Marcel Dassault, de 64- jarige echtgenote van de ontwer per van Frankrijks nucleare bom menwerpers, die vrijdagavond was ontvoerd, teruggevonden. Drie personen, die ervan verdacht wor den mevrouw Dassault te hebben ont voerd, zijn gearresteerd. Een vierde is ontkomen in een wagen die gelijkenis vertoonde met die welke bij de ontvoe ring werd gebruikt. De politie verklaarde dat de O.A.S. (or ganisatie van het geheime leger), die de verantwoordelijkheid voor de ontvoe ring op zich had genomen en via Pa- rijse bladen, radio's en persbureaus een losgeld van 200.000 dollar had geëist, er niets mee te maken had- Zij vermoedt dat de bende ook de hand heeft gehad in een aantal overvallen in Parijs en andere plaatsen In Frank rijk, waarbij een politieman werd ge dood. Mevrouw Madeleine Dassault werd en kele minuten vóór middernacht vrijdag avond ontvoerd toen zij met haar echt genoot in hun door een chauffeur be stuurde auto naar huis terugkeerde. In avondjapon Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek heeft gisteren zijn waardering betuigd voor het standpunt de Franse president, Charles de Gaulle, met betrekking tot de neutrali teit van het Indochinese schiereiland. STAATSSECRETARIS KEYZER KWAM - MET N.S.-MEESTERP ET OP - OVER DE (NIEUWE SPOOR-jBRUG De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer M. J. Keijzer, heeft zaterdagmiddag eigenhandig een trein gereden over de nieuwe, 225 meter lange spoorbrug over de Maas by Venlo, die hij kort tevoren had geopend door een druk op de knop, waardoor de afsluitbomen voor de brug omhoog gingen. De nieuwe spoorbrug, die 9,5 miljoen gulden heeft gekost, ligt op dezelfde plaats tussen Venlo en Blerick, waar byna 100 jaar geleden de eerste brug werd geopend. De dubbelsporige oeververbinding, waarin verschil lende nieuwe constructiemethoden zijn toegepast, vervangt de in 1946 geslagen enkelsporige noodbrug, een flessehals in het N.S.-verkeer. Met de meesterpet op het hoofd, benauwd transpirerend vanwege de warmte in de cabine en inspannend turend naar sein- en andere railaan- wijzingen, reed de staatssecretaris van verkeer en waterstaat in de directietrein van de Nederlandse Spoorwegen de genodigden voor de opening van de nieuwe spoorbrug via LTtrecht naar huis terug. De machinistenpet had hij kort tevoren van N.S.-president-directeur ir. J. Lohmann ontvangen, omdat hij al enkele malen over de brug is gekomen (met geld voor de brug en als bestuurder van de trein tijdens de ope- ningsrit). De bandieten, die kappen over het hoofd droegen en met pistolen wa ren gewapend, sloegen Dassault en zijn chauffeur bewusteloos met de kolven van hun wapens, en duwden mevrouw Dassault in een wachten de auto. Na haar bevrijding vertelde mevrouw Dassault, die alleen vermoeid was door haar avontuur en nog gekleed was in haar avondjapon, haar re laas „In de. auto zaten vier mannen. Zij knevelden mij en bedwelmden mij met chloroform. Toen werd ik op de vloer gelegd met een handdoek over mijn hoofd. Ik herinnerde me verder niets meer tot ik weer bijkwam en een van hen tot - mij zei: „wees niet bane, wij zullen U geen pijn doen. Wij nemen U mee naar Orleans. Als U zich goed ge draagt. zullen wij U beleefd behande len." „Ik heb me goed gedragen", zei me vrouw Dassault, terwijl zij tegen haar man lachte. In de verlaten boerderij waar zij gevan gen werd gehouden, werd mevrouw Das sault in een tent in een der kamers ge plaatst. De politie onderzocht elk verlaten of onbewoond huis binnen een straal van 200 km van de hoofdstad. In het dorpje Villers-Soiis-Saint-Leu. gaf de eigenaar van een bar een lijst van dergelijke pan den op. waaronder een verlaten boerde rij van twee broers. Daar werd me vrouw Dassault gevonden. „U kunt dit bad gerust beschou wen als een monument van ge- meenschaps- en burgerzin". Deze woorden sprak de heer M. J. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en voorzitter van de Zeeuwse Sportraad zaterdagmor gen in Schoondijke bij de officiële opening van het fraaie instructie zwembad, dat zoals bekend op zo'n bijzondere wijze is tot stand ge komen. Eigenlijk richtte de heer Van Poelje deze woorden over de hoofden heen van de vele genodig den, tot de bevolking van Schoon dijke, die in grote getale naar de Zeeuwse gedeputeerde was komen luisteren. Een speciale gelukwens richtte hij tot burgemeester J. C. Hoftijzer die. zo als de heer Van Poelje het uitdrukte „een inspirerend voorbeeld is ge weest voor het groot gedeelte van de bevolking dat als het ware met eigen handen dit fraaie bad heeft vervaar digd". „Moge dit tevens een voor beeld zijn voor andere gemeenten", zo voegde hij er aan toe. Volgens de voorzitter van de Zeeuwse Sportraad is alleen al de ingebruikname van een nieuw instruetiebad voldoende reden tot vreugde omdat onze waterrij ke provincie daaraan nog een groot te kort heeft. Hij zei het in dit verband te betreuren dat in welvarend Nederland, de voorzieningen ten algemene nutte niet hand-in-hand met die welvaart gaan. Be schamend en eigenlijk onaanvaardbaar noemde hij het dat in dit land nog kin deren verdrinken omdat zij niet kunnen zwemmen. „Ik wil dit de regering welke regering ook niet verwijten om dat eigenlijk het gehele Nederlandse volk hieraan niet geheel onschuldig is", aldus de heer Van Poelje. Zijns inziens is er temeer reden tot vreugde omdat men in Schoondijke kans heeft gezien een zwembad op een dergelijke wijze te realiseren, na melijk niet medewerking van een groot deel van de bevolking. „Hieruit blijkt dat de mens toch niet zo egoïs tisch is. als dikwijls wordt aangeno men". Met het uitspreken van de wens dat vooral vele kinderen ge bruik van het bad zullen maken, ver klaarde de heer Van Poelje het voor geopend. Schoondijkes burgemeester Hoftijzer, die tevoren de vele genodigden welkom had geheten, sprak de hoop uit dat op korte termijn nog meer baden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen worden geopend omdat daaraan een grote be hoefte bestaat. Voorts dat de leerlingen van de vele scholen in Schoondijke van het bad een druk gebruik zullen gaan maken. Het bad is zijns Inziens het be wijs dat Schoondijke waard is zoveel scholen binnen zijn grenzen te hebben. Hulde bracht burgemeester Hoftijzer vooral aan gemeenteopzichter van Over- beeke en zijn 80 vrijwilligers, die veel werk aan het bad hebben verzet ..Heel veel dank daarvoor, ook degenen die op andere wijze aan de totstandkoming heb- benvmedegewerkt", aldus burgemeester Hoftijzer. Onder de velen, die de officiële opening bijwoonden, bevonden zich onder meer de burgemeesters van Oostburg. Sluis. iBreskens. Cadzand, Biervliet. Zuldzande en Aardenburg, de inspecteur van het la ger onderwijs in de inspectie Middel burg, de heer J. Gelijns. de schoolarts voor midden Zeeuwsch-Vlaanderen, me vrouw W. E. v. d. Ende-Huijgens. drs K Laansma en ir. J J. Hasenack van het provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland, directeuren (trice) en hoofden van in Schoondijke gevestigde scholen, de Nederlands hervormd predikant P. A. L. Brinkman, vertegenwoordigers van firma's en verenigingen en anderen. Na de officiële opening werden de eerste in structie-zwemlessen gegeven aan leer lingen van lagere- en landbouwhuishoud- school. Ongeveer 1200 balen ruwe katoen met een totale waarde van onge veer 700.000 zijn gisternamiddag in de opslagplaats behorende bij de N.V. Tilburgse Katoenspinnerij in vlammen opgegaan. De brandweer, die met groot materieel was uitge rukt, kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar de fabrieksgebou wen. Deze liepen slechts lichte brand- en waterschade op. Of de produktie in het bedrijf stagna tie zal oplopen is afhankelijk van de grootte der schade binnen de gebou wen, met name in de conerij, waar katoenen garens worden gewonden op conen bestemd voor de breimachine. Dit bedrijfsgedeelte lag namelijk het dichtst bij de vlammenzee. Ook in de aanvoer van nieuwe ruwe katoen moet worden voorzien. De bij het fa briekscomplex opgeslagen voorraden zijn totaal onbruikbaar geworden. Om trent de oorzaak van de brand ontbre ken alle aanwijzingen. Toen de brand weer op het terrein verscheen sloe gen de vlammen ndar alle kanten uit de in de openluchi opgestapelde balen katoen. Ook het fabriekscomplex werd bedreigd. De brandweer concentreer de zich daarom op het behoud van de gebouwen. Met zestig man en 26 stra len en met assistentie van de bedrijfs brandweer en eenheden van de B B. werd het vuur ingesloten. Men kon feitelijk niet anders doen dan grote hoeveelheden water in de brandende massa's katoen spuiten. Iedere keer schoten nieuwe vlammen op, doordat de openingen tussen de gestapelde ba len als luchtkokers fungeerden. De verzengende hitte stelt de brandweer voor een schier onmogelijke taak die pas verlicht zal worden wanneer het mogelijk is de balen uit elkaar te trekken. Dat zou eerst vandaag kun nen gebeuren. Vele brandweerlieden kregen het te kwaad als gevolg van de hitte en moesten hun werk tijdelijk staken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1