Raad Hoedekenskerke achter herindelingsplan Kapelle en omstreken wil ruilverkaveling AGENDA WALCHEREN Tholen heeft Loch Nisse" - Middelburg walvis „Jonas" Schateren om en met Peter Sellers Geen belangstelling voor verkoop huis Raad Goes achter verhoging van belastingen BESTUURSCENTRUM .KINDERZORG MIDDELBURG KOMT AAN BIERKAAI Verbetering structuur in de tuinbouw B. EN W. TERNEUZEN ADVISEREN BIJDRAGE AAN CENTRALE DIENST Dow Terneuzen heeft geen gebrek aan belangstelling Beroep Yerseke ongegrond verklaard VRIJDAG 22 MEI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN CENTRUMPLAATS „Combinatie van tien gemeenten is eigenlijk te groot" In een betrekkelijk kort tijdsbestek heeft de gemeenteraad van Hoedekenskerke donderdagavond gereageerd op de her indelingsplannen voor Zuid-Beveland, zo als Gedeputeerde Staten deze de ge nieenten toezonden. Hoedekenskerke stemt er behoudens enkele kleine grenscorrecties volledig mee in. Hoe wel de raad achter de plannen van G.S. staat, waren vrijwel alle raadsleden het er over eens, dat do gevormde kern van tien gemeenten, te weten Ellewoutsdijk, Driewegen, Baarland, Oudelande, Nisse, 's-Heer-Abtskerke-gedeelteiyk, 's-Gra- venpolder, Ovezande-gedeeltelyk en Hoedekenskerke, eigenlijk wel wat te groot was voor het verkrijgen van een goede bestuurlijke eenheid. Een direct aanwijsbare centrumplaats achtte men niet aanwezig en men vond dit ook weinig zin hebben. Belangrijk zal zijn wat iedere gemeente zal hebben in te brengen, aldus was men van me ning. Alle raadsleden voerden over deze in grijpende kwestie het woord en alge meen betreurde men het wel, dat de gemeente Hoedekenskerke als zelfstan dige gemeente zal moeten verdwijnen: het bevolkingsaantal is stabiel, de ge meentelijke financiën staan er goed voor, terwijl ook het voorzieningspeil op goede hoogte staat. Aan de andere Kant zag men wel in, dat diverse zaken pleiten voor het verkrijgen van een grotere streekeenheid. Met dat vast staand feit als uitgangspunt stapte men over de andere bezwaren heen. Zware taak Burgemeester mr. M. Somers vond het vrij logisch, dat men bij de opstelling van de herindelingsplannen er van uit was gegaan, dat er een gemeente van behoorlijke omvang rondom het Zuid- Sloe moest komen. Tegenstrijdig met dit punt achtte hij echter, dat het gehele industriegebied wordt gevoegd bij Wal cheren. Opgemerkt werd, dat bij de vor ming van de Zuid-Sloecombinatie geen enkele gemeente aanwezig is, die nauw met een andere is verbonden. De taak van het nieuwe gemeentebestuur zaJ dan ook, aldus was men van mening, zeer zwaar zijn. Zoals reeds eerder werd vermeld, konden b. en w. niet inzien, een ge meente aan te wijzen, die een bepaal de centrumpositie vervult. Men vond liet juister te spreken van een be paalde inbreng ten behoeve van het geheel. Wat Hoedekenskerke betreft dacht nieu hier aan de plannen tot verbetering van de gemeentehaven, die een zekere functie als streekha- ven kan vervullen. Immers gelegen aan diep vaarwater met in de onmid dellijke omgeving een spoorwegver binding en een ruim terrein, biedt dit gunstige perspectieven. Ook een vaste oeververbinding van Zuid- Beveland naar Zeeuwsch-Vlaanderen zal op de daarop aansluitende noord- zuidverbïndïng waarvan een gedeelte zeer waarschijnlijk geheel binnen de nieuw te vormen gemeente zal komen te liggen de ontsluiting van dit gebied ten goede komen en op verschillende Werk aan boordvoorzieningen van Kanaal door Walcheren In verband met het uitvoeren van werkzaamheden aan de boordvoorzie ningen van het kanaal door Walcheren zal de waterstand op dat kanaal en en het binnenhavengebied te Vlissin- gen van 1 juni te 7.00 uur tot en met 17 juli te 17.00 uur of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken, worden verlaagd tot 0.30 m -f N.A.P. zodat rekening moet worden gehouden met schommelingen tussen 0.10 m -f N.A.P. en 0.50 m N.A.P. BENOEMING DIJKGRAAF Bij koninklijk besluit is tot dijkgraaf van de Anna-Mariapolder benoemd de heer J. P. van Wingen te Rilland- Bath. De benoeming gaat in 2 sep tember van dit jaar. (Advertentie) Dealer voor Zeeland A. DE JAGER TOLHOEK N.V. Goes Middelburg VllssingeD Subdealers: Middelburg: L. Janse de Jonge. Lange Noordstraat 70; Spruijt's Verfhandel. Kromme Weele 19 Oostkapelle: Pa Janse Aalewijnse. Dorpsstraat 48. Oost-Souburg: W van Maldegem, Buteuxstraat 12 Vllssingen: De Verf bron. Walstraat 8. Zlerikzee: P. Schuls, Meelstraat 40 Middelburg Molenwater Miniatuui Wal cheren. 9-lS uur City: Mannequins voor Scotland Yard. 20 uur. 14 Jaar Electro Zorro blijft Zorro, 19 30 uur, 14 Jaar Vllssingen Alhambra: Mannequins vooi Scotland Yard. 20 uur, 14 Jaar Luxor: De zoon van Sparlacus. 20 uur. 14 Jaar Het Anker Voorllchtingsbijeenkomsi over het baggerbedrijf, 20 uur Hclnkenszand Kantine Reehorst Be- drtjfsapostolaat, 19 30 uur Terneuzen Luxor: De overwinnaar. 20 uur, 14 Jaar Sas van Gem - Olympiatheater. Cleopatra. 19.30 uur. 14 Jaar Wcslclorpe Kunsthandel Troutzaerle: ten toonstelling Gustave Asselbergs, 9—21 Bergen op Zoom Luxor: Twee zijn schul dig. 20 uur. 14 Jaar Gors Grand: Hercules, de held van de Olympus. 20 uur. 14 Jaar Schuttershof- uitvoering Goese kinderoperette in sa menwerking met comité ..Europa 1. 2, 3". 19.30 uur. terreinen nieuwe perspectieven bieden. De raad sprak als zijn mening uit, dat deze verbinding er zeker moet komen. Dat er wat moest gebeuren vond de heer J. J. C. Boone (s.g.p.) wel aanne melijk. Of de combinatie op zichzelf echter de ideale is, was voor hem nog vraag. Wel vond hij uit politiek- sdienstig oogpunt bekeken de verde ling in de nieuwe gemeente tamelijk redelijk. Naar z(jn mening zal het in de nieuw te vormen gemeente niet zo zijn. dat de meerderheid over de minderheid beslist. De heer J. Boogaard (c.h.) had eigen lijk liever een andere verdeling gezien. Volgens hem zou het beter zijn de nu op papier staande gemeente in drieën te delen. Wethouder M. Steijn (k.v.p.) had het beter gevonden wanneer 's-Graven- polder gevoegd zou zijn bij Goes, zodat dan deze gemeente over meerdere uit breidingsmogelijkheden zou kunnen be schikken. De heren J. C. Remijn (k.v.p.) en J. Beulens (k.v.p.) deelden deze ziens wijze. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad hierna aan het Dlan van G.S. zijn medewerking te geven. Rapport over monumentenzorg door gemeenten „Het is maar aan weinig steden en dorpen gegeven zich een nieuw eigen stempel op te drukken en zich een nieuw eigentijds merkteken te geven. Ook daarom reeds kunnen wjj onze mo numenten uit het verleden voor de toe komst niet missen". Aldus hot rapport „de gemeente en de monumentenzorg" van de commissie monumentenwet. ingesteld door de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. In het rapport wordt niet alleen ingegaan op de specifieke gemeentelijke taak ten aanzien van de monumentenzorg, doch wordt tevens aandacht geschonken aan de rijkstaak, het systeem van de mo numentenwet en aan de organisatie van de provinciale monumentenzorg. De commissie monumentenwet, onder voorzitterschap van mr. F. Th. Dijck- meester, burgemeester van Zierikzee. geeft in het rapport een model voor een gemeentelijke monumentenverordening, richtlijnen voor de opstelling van stede- bouwkundige voorschriften van stads en dorpsgezichten en brengt ter sprake het aspect van de monumentenzorg in het kader van de ruimtelijke ordening. Ook wordt aandacht gegeven aan de rechtspositie van de eigenaren, in welk verband een speciaal hoofdstuk in het rapport aan de schadevergoeding is ge wijd. 1IDDELBURG Vele nieuwsgierigen zijn donderdag te Middelburg een kykje gaan nemen ach ter het tentzeil, dat op de Dam een grote vrachtauto aan het oog had ont trokken. Daarop lag hjj uitgestrekt Jonas, de 20 meter lange walvis. Tholen mag dan wel vol zijn van Loch Nisse, Middelburg had gisteren nog groter dier binnen zijn singels, al was het dan een dode vis. Het zeedier is keurig ge prepareerd. De bezoekers hebben het niet in de gaten, maar een speciaal stalen draagtoestel geeft de geweldige massa spieren en vlees houvast. Op de bodem van de wagen, waarop de walvis ligt is een deur waardoor men in het binnenste van de walvis kan komen. Daarin kan men in gebukte houding van het keelgat tot op een afstand van vier meter tot de staart door de walvis heen lopen. In deze gang bevinden zich de verdampers van het koelapparaat, waarmee het reus achtige lichaam een diepvriestempe- ratuur kan bereiken. Dat alles en nog veel meer bijzonder heden kan men te weten komen bij een bezoek aan de tentoonstelling van Jonas, die vandaag vrijdag en morgen zaterdag ook in Vlissingen is te zien aan de ver lengde Nieuwstraat. O.- EN W.-SOUBURG Ringrijderij te Souburg Op 3e pinksteren hield de Souburgse ringrijdersvereniging haar traditionele wedstrijd. Het aantal beurten was 37. De uitslag was: 1. D. van Eijkeren, 28 r., 2. J. Koole 21 r., 3. Fr. Bakker 21 r., 4. J. Melse 20 r., 5. P. de Visser 19 r., 6. K. Janse 19 r., 7. M. Janse 18 r., 8. C. Wisse 16 r„ 9. F. de Witte 16 r., 10. S. Wisse 16 r.. 11. S. Ovaa 16 r.. 12. J. Ba- rendse. 16 r., 13. J. v. Eenennaam 15 r., 14. C. Hogesteger 15 r., 15. D. de Visser 16. C. Baas 14 r., 17. R. Geljon r., 18. B. Bijlsma 11 r., 19. J. Jo- ziasse 11 r., 20. L. de Fouw 7 r. Het hoogste aantal volgringen, 12 stuks, werd behaald door D. v. Eijkeren. De pollepel werd gewonnen door M. Janse. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny, ging naar D. van Eijkeren. De wisselbeker van wijlen de heer Jac. Arendse, ging naar M. Janse. De derde wisselbeker van de firma v. d. Have ging naar P. de Visser en de jeugdwis- selbeker naar D. de Visser. Verkeersexamen Het praktisch gedeelte van het jeugd- verkeersexamen te Oost- en West-Sou burg zal worden gehouden op dinsdag 26 mei a.a. Voor het reeds gehouden theoretisch gedeelte werd gestart met 164 Souburgse schoolkinderen, van wie er 4 werden afgewezen. Aan het prak tisch gedeelte nemen dus nog 160 leer lingen deel. Gevonden voorwerpen Te Oost- en West-Souburg z(jn in de periode van 1 mei t.m. 15 mei de vol gende voorwerpen als gevonden bij de politie aangegeven: zilveren oorbelletje, manchester Kinderjasje, passer, arm band, paar witte dameshandschoenen, horloge, 2 zegelboekjes, zwarte porte monnee m. inh., hoofddoek, rubber slang en slipover. GAPINGE N.C.V.B. Gapinge bijeen De afdeling Gapinge van de N.C.V.B. hield haar maandelijkse vergadering onder leiding van mevr. Sturm-Lous. Ds. De Craene, gereformeerd predi kant te Baarland, sprak over het ac tuele onderwerp: „Rome en de Re formatie". Op zeer duidelijke wijze zette hij de verschillen uiteen. De vol gende vergadering is vastgesteld op 3 juni. De collecte voor het „Hoogeland" ge houden te Gapinge bracht 57,25 op. VLISSINGEN Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 11 tot en met 18 mei zijn de volgende voorwerpen als gevonden aan het bureau van politie gedeponeerd: enkele rijwielen en autopeds, diverse sleutels, hand schoenen en wanten, slippers, baret, porte monnee met inhoud, jongensjas, jongensjack. zwart broekje, snoer kralen, portefeuille, fietspomp bromfiets, hoofddoek. knipper lamp. badhanddoek, dameszwempak, witte damesrok en dat voorts inlichtingen zijn te bekomen omtrent de adressen alwaar de volgende voorwerpen als gevonden zijn ge deponeerd: bankbiljet, kinderschoentje, por temonnee met inhoud, gele linnen transistor radio, speelgoed haasje, schooltas, rood vest. honderiem. sleepketting, bromfietstas met inhoud, jongensjas, beursje met inhoud, sjaal, damesvest. etui van fototoestel en broche. FILMS IN ZEELAND Peter Sellers, de acteur die onlangs met het Zweedse sterretje Brit Eklund trouwde en die nu herstellende is van een hartaanval, is voor het Nederlandse publiek misschien niet zo'n heel goede bekende, maar voor tal van Britse film liefhebbers is hij een begrip. Een begrip in humor, Engelse humor, spits, droog en vaak een tikkeltje bizar. Dit weekeinde kunnen we Peter Sellers zien in een zeer vrolijke film van Ro bert Valaise. Sellers speelt de rol van modedictator monsieur Jules. Het is een nogal obscure rol, die de komiek uitste kend ligt. „Mannequins voor Scotland Yard" zo luidt de veelzeggende titel en de rolprent is te zien in CITY (Middel burg) en ALHAMBRA (Vlissingen). Er. dan zijn er twee films over kracht patsers uit het verleden. Nummer een: „Hercules, de held van de Olympus" met Brad Harris en Brigitte Corey in de hoofdrollen. Regie en produktie zijn uiteraard weer een Italiaanse aangele genheid. In GRAND (Goes). In hetzelfde genre hoort „De zoon van Spartacus", LUXOR (Vlissingen) thuis. Steve Reeves nam de titelrol voor zijn rekening. Verder zien we in deze even eens Italiaanse produktie Jacques Ser- nas, Gianna Maria Canale en Claudio Gora. „Zorro blijft Zorro", en wie dat niet wil geloven, moet maar eens gaan kij ken in ELECTRO (Middelburg) waar deze actiefilm wordt vertoond. Sean Flynn, de zoon van Erroll Flynn speelt de hoofdrol. Ten slotte zondagmiddag een spannende matineefilm voor de jeugd in GRAND (Goes), te weten „Patrouille des doods". BENOEMING PROVINCIAAL JEUGDCOMMISSARIS Mejuffrouw H. Hogewind. contactamb tenaar voor het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen in de districten Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, is benoemd tot provinciaal commissaris voor Zeeland met een bij zondere taak ten behoeve van de jeugd bescherming in buitengewone omstan digheden. AANBESTEDING WEGVAK VLISSINGEN-NIEUWLAND tie Zeeland van rijkswaterstaat aanbe steden het aanleggen van de eerste fase van het wegvak Nieuwland-Vlissingen van rijksweg no. 58. Dit met bijkomen de werken in de gemeente Nieuw- en St.-Joosland, Middelburg, Ritthem, Oost- en West-Souburg en Vlissingen. De aanbesteding zal geschieden in het bureau Koorkerkhof 7 te Middelburg. komen uit verhogingen van de tarieven voor het ophalen van bedrijfsvuil, het ledigen van septictanks en overige rechten. De totale nieuwe opbrengst van de reinigingsrechten wordt ge raamd op ƒ84.000. Openbare les muziekschool Enkele tientallen ouders hebben woens dagavond hun kinderen, op les van de afdeling Goes van de Zeeuwse Muziek school. aan het werk gezien. Zij hadden die gelegenheid op de openbare les in het gebouw aan de 's-Heer-Hendrikskinde- renstraat. Daar toonden twee klassen leerlingen, die het algemeen vormend muziekonderwijs volgen, hoever het met hun muzikale studie staat. De leerlin gen 7 tot 10 jaar oud zongen on- Jer leiding van hun leraar, de heer J. Kousenmaker enkele toonladders en een taar liedjes, gaven een proef van hun _:ennis over ritmische figuren en be speelden het Orff-instrumentarium. De adjunct-directeur van de Zeeuwse Mu ziekschool. de heer A. Fonteïne. sprak een welkomstwoord tot de bezoekers. Volgende week is er openbare les voor twee andere klassen van het a.v.m.o. In Goes. Voor het woon- en winkelhuis met ga rage en bovenwoning, Biezelingsestraat 46 te Kapelle, dat donderdagmorgen door notaris J. C. Kram voor de heer H P. W. Adriaansens te Tilburg in hotel „De Zwaan" te Kapelle in veiling werd gebracht, bleek geen belangstelling te zijn. Voor het pand dat een oppen-lakte beslaat van 4 5 ca werd geen inschrh- ving gedaan. Ook op de mzet van de notaris van ƒ38.000.- kwam geen enkel bod, zodat het pand onverkocht bleef. Collecte De opbrengst van de collecte ten bate van de gezamenlijke militaire fond bedroeg te Driewegen 20,69. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 20-5' Bcrkel- stroom van Amsterdam. Hamme van Barce- Lona. Ruth van Yartsala 21-5: Hanne-S van Dordrecht Vlissingen vertrokken op 20-5: IJstroom naar Shoreham. Berkelstroom naar Londen. Ham- me naar Glotnfjord. Ruth naar Middelburg. 21-5: Hanno-S naar Middelburg Gepasseerd naar Antwerpen op 20-5: Spirit van Ipswieh, Energie van Rotterdam. Favo riet van Dordrecht. Diogenes van Rotterdam 21-5: Nannlng Buisman van Duinkerke, Sa- gitta van Londen. Algol van Mombasa. Dicky van Rotterdam, Albert Willem van Briton Ferry-Gent. Anna Henny van Amster dam. Vigo van Londen- Gcpasseerd van Antwerpen op 20-5: Tlmca naar Zee-Rede, Jonet naar Zee, Prinscnborg naar Rotterdam, Tycha naar Londen, Phile- tas naar Amsterdam. Diet naar Zee. Appin- gedam nanr Rotterdam, Katendreehl naar Amsterdam. Lutelia naar Fulham, Diemer- dijk naar Londen. Algorab naar Rotterdam. Nobless naar Londen. La Paloma naar Lon- den-Gent. 21-5: Helen naar Ipswieh Gent. Hilda naar Stockton on Toes-Gent. Daje Bohmer naar Rotterdam, Nore naar Rotter- Oplegger ramde auto in kom Schoondijke Donderdagmorgen om half acht is in Schoondijke een geparkeerd staande personenauto van ae heer A. I. van C. uit Schoondijke totaal vernield door een losgeraakte oplegger van een truck. De bestuurder van de truck, A. J. V. uit Oostburg, remde bij het binnenrijden van Schoondijke zijn voertuig af, waar bij de koppeling tussen truck en opleg ger los raakte. De oplegger helde naar rechts over en nam ae stilstaande auto over een afstand van 15 m mee. Daarna viel de oplegger op de weg Persoonlij ke ongelukken deden zien niet voor, maar ae personenauto kan wel als ver loren worden beschouwd. ,,A.O.W."'brandweercommissie In de vergadering van de vrijwillige brandweer te Westdorpe werd met in stemming van alle leden door de com mandant. de heer A. de Huisters, een „A.O.VV.-brandweercommissie" in hef leven geroepen. (De betekenis A=atten- ties, zoals huwelijken, geboorten, enz.; 0=0ntspanning, als reizen, feesten, e.d.; W=wapenfeiten, jubilea, enz.) Alle brandweergebeuren vverdt voortaan door deze commissie voorbereid. Tot voorzitter werd benoemd de heer Rob Remerij, ondercommant van het korps, terwijl de heren G. Spuesens en w. Dumez als lid van de commissie wer den aangewezen. De onkosten van de diverse gebeurtenissen zullen worden bestreden uit een vrijwillige bijdrage van de leden. ZUID-BEVELAND Volgende week kruisbessen Wees mooi in mei met ELEGANT EN STEP»: I Volgende week zal In Zuid-Beveland een begin gemaakt worden met de pluk van kruisbessen. Maandag 25 mei zal bij de veiling te Kapelle-Brezelinge de eerste velllng gehouden worden, waarbij het dan de bedoeling is dagelijks velling van kruisbessen te houden. De kruisbessen - Zonder kanttekeningen heeft de raad zullen evena:;- vorige jaren weer ee.i van Goes zich woensdagavond achter mlnimummaat moeten hebben van 15 de verhoging van twee belastingen ge- mjn. Door het gunstig" weer van de steld: de reinigingsrechten en de hon- laatste weken zijn de bessen flink ge- denbelasting. In totaal zal door deze i Kroe|d. De teelt van kruisbessen Op Zuid- bjj de behandeling van (Ie begroting voor 1964: zij moeten een deel van het begrotingstekort van 290.000 inlopen. De tarieven voor de hondenbelasting - meeropbrengst 3000 worden voor luxehonden gebracht op 20. Tot nu toe varleerden zij. afhankelijk van het in komen, van 7.50 lot 12.50. Voor kennels stijgt de belasting tot 20 per hond met een maximum van 1000 en de tarieven voor de waakhonden wor den ƒ15 (ƒ5). De grootste moot van de verhoogde reinigingsrechten komt uit de verho ging van de bedragen voor de eerste emmer: nu variërend van 1,50 tot 10,50, In 1965 gesteld op 12 en voor elke volgende emmer nu 1,50 tot 6 op 10. Deze verhogingen leve- Middelburgse veteranen spelen voetbalwedstrijd Morgen, zaterdag om zeven uur avonds zal weer de traditionele voct-| balwedstrijd worden gespeeld lussen de veteranen van oud-Middelburg en een elftal va de veteranen van de buurtvereniging Kieuw-Middelburg. De wedstrijd vindt plaats op het ter rein aan de Sportlaan. Er zal bij die gelegenheid worden gecollecteerd voor het clubgebouw van de buurtvereni ging. Volgende week vergadering Kampeerhuis Biggekerke voor seizoen volgeboekt ]in een vergevorderd stadium komt. Dit is noodzakelijk, omdat hel gebouw. waarin het centrum zich thans nog bevindt, als eerste zal worden afge broken. Op 7 Januari van dit Jaar I werd de eerste paal geslagen voor de paviljoens aan de Yeersesingel. Dit alles staat te lezen in het jaarverslag Het bestuurscentrum van de vcrenl-| 1953 van dt. vereniging Kinderzorg. ging „Kinderzorg" te Middelburg zal komen op de Bierkaai, hoek Niéuw- straat: in het centrum van Middel burg en ook in het centrum van de tehuizen der vereniging. Het bestuurs centrum zal gereed moeten zijn zodra de nieuwbouw aan de Vcersesingel VOOR GEBIED VAN 4000 HA Tijdens een bijeenkomst in de vei ling te Kapelle werd met algemene stemmen besloten tot het aanvra gen van een ruilverkaveling-in- voorbereiding voor het grondge bied van Kapelle, Wemeldinge, Kattendljke en Kloetinge, in totaal meer dan 4000 ba. Deze ruilverkaveling-in-voorbcreiding zal worden aangevraagd door de drie centrale landbouworganisaties te weten Z.L.M., C.B.T.B en N.C.B. en het besluit hiertoe viel op de door het bestuur van de veiling te Kapelle belegde bijeen komst voor alle besturen van de betrok ken plaatselijke afdelingen van de land bouworganisaties. de besturen van de vaktechnische organisaties van de fruit teelt en de dagelijkse besturen van vier gemeenten, die er bii betrokken zijn. De leiding op deze vergadering berustte bij de heer P. J. J. Dekker te Wemeldin ge die zich in zijn openingswoord in het bijzonder richtte tot de hoofdingenieur directeur van de Cultuurtechnische dienst in Zeeland ir. D. van der Zaken, de hoofdingenieur-directeur van de land bouwvoorlichting dr. ir. C. W. C. van Beekom, de burgemeesters van Wemel dinge. Kattendijfte en Kloetinge en de talrijke organisatiebestuurders. De heer Dekker gaf eerst een over zicht van hetgeen op initiatief van het veillngbestuar reeds is gedaan om te konicn tot verbetering van de structuur van de tuinbouwbedrijven in dit gebied. In preadvies aan raad Garantiebedrag bejaardentehuis moet omhoog De uittreding van de gemeente Terneu- zen uit de centrale dienst voor bouw en woningtoezicht en gemeentewerken in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zal voor de dienst bepaalde financiële consequen ties meebrengen. Een aantal vaste pos ten, zoals de kosten van huisvesting en materiaalvoorziening, van administratie en boekhouding zullen na de uittreding niet noemenswaard lager worden. Deze overweging is voor b. cn w. van Terneu- zen aanleiding geweest een regeling op te stellen, waarin voorzien is in een fi nanciële bijdrage van de gemeente Ter- neuzen aan de centrale dienst. Het voorstel komt in de raad, die op 28 mei a.s. 0111 19.30 uur bijeenkomt, ter tafel. Het ontwerp voor de overeenkomst ver meldt een afkoopsom van 48.250,64, te betalen vóór of op 1 april 1965, de da tum waarop Terneuzen de centrale dienst verlaat. Dit bedrag is tot stand gekomen door de normale bijdrage over 5e periode 1 januari 1964 tot 1 januari 1965 5.per inwoner) te verminde ren met percentages van de salarissen van directeur en een drietal technische medewerkers van de centrale dienst. De ze percentages zijn bepaald naar gelang de tijd die ieder van de betrokkenen aan ie Terneuzense belangen besteedt. Het overblijvende bedrag 42.148,47 wordt als het nadeel van de dienst beschouwd en moet door de gezamenlij ke gemeenten worden gedragen. Het aandeel van Terneuzen daarin bedraagt 11.144,88. waarvoor de afkoopsom, op basis van 5 gekapitaliseerd, een be drag van 48.250.64 beloont Daar naast zal Terneuzen nog bijdragen eventuele wachtgelden van personeels leden van de dienst, die per 1 april 1965 onverhoopt zouden worden ontslagen. Ook deze bijdrage wordt berekend aan de hand van het inwonertal van Terneu zen op 1 januari 1965 De ontwerp-overeenkomst bevat voorts naast de bepaling, dat de „vaste" standdelen uit de inventaris van Terneuzense kantoor, zoals archiefrek- ken, vloerbedekkingen e.d., zonder na dere verrekening in eigendom aan de gemeente Terneuzen overgaan, nog de toevoeging dat G.S. van Zeeland de be voegdheid hebben in gevallen van bij zondere onbillijkheid van de regeling af te wijken. De raad krijgt voorts een verzoek van de stichting Protestantse bejaardenzorg te behandelen, waarin gevraagd wordt hei raadsbesluit va" '65 dus danig te wijzigen, dat het bedrag van 1.450.000 waarvoor de gemeente zich garant stelde voor de betaling en aflos sing van het door de stichting te bou wen bejaardentehuis, verhoogd wordt met 250.000. Dit als gevolg van de prijsstijgingen en een langere bouwtijd. i'«.' o -ai" "eran'-ul- 'ectenho- •oraria. P. en w. stelle" het besluit dusdanig te wijzigen, dat de waarborg I 1 voor een he'lrag van f 1.700.000, verhogen tot 100,Hoewel dit de oorspronkelijke prijs was, was hier op een korting van ƒ1,per m2 toegepast voor de kosten van brand- kranen en straatverlichting, die vol gens de toen heersende opvatting var de minister van volkshuisvesting et bouwnijverheid niet mochten worden opgenomen in de grondkosten voor stichting van woningwetwoningen. Nu deze opvatting blijkens een cir culaire van G.S. van Zeeland een wijziging heeft ondergaan, vinden b. en w. het wenselijk dat ae uitgif teprijs dusdanig wordt gecorrigeerd dat genoemde kosten wél zijn ver disconteerd in de grondprijs. Tot slot stellen b. en w. nog medewerking te verlenen aan de meisjesschool en de St.-Willibrordsschool voor de aanschaf van leermiddelen, twee percelen grond in het exploitatieplan Zuidpolder, groot 440 m2 en 460 m2 voor 24,per m2 ten behoeve van •oningbouw te verkopen aan de heren A. van de Heuvel en P. J. van Vliet, beiden te Terneuzen. en aan de heer H. W. Hechemer op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als onderwijzer aan de openbare Zuidlandschool. zulks met ingang van een door b. en w. te bepalen datum. Grondf 100,- B. en w. adviseren de raad voorts de uitgifteprijs van f 99 per m2 voor 2300 m2 grond in de Zuidpolder, die bij be sluit van 27 februari 1.1. verkocht werd aan de „Werkmansbelang", De personeelswerving van Down-Ter- neuzen heeft over gebrek aan belang stelling beslist niet te klagen. Dit opti- timistisehe zinnetje staat te lezen In het meinummer van Dow-nienws, het twee maandelijkse personeelsorgaan van Dow chemical international. Vanaf het ogen blik dat met de werving van personeel werd begonnen, trokken de Dow-con- tactavonden volle zalen. Zelfs uit Belgie kwamen de belangstellenden. Op het ogenblik trekt Dow nog bedie ningspersoneel aan voor de Stryonfa- briek, die in augustus als eerste van de zes zal gaan draaien. Stryon is een van de vele plastics die door Dow worden vervaardigd. Het wordt in korrelvorm afgeleverd aan andere bedrijven, die er hoofdzakelijk huishoudelijke artikelen van maken. In combinatie met rubber stryon geschikt voor de fabricage van kasten voor Lv.-toestellen, draagbare radio's, auto -en vliegtuigonderdelen binnendeuren voor koelkasten. In de Terneuzense stryonfabriek zal ook stryonfoam worden geproduceerd Dit materiaal wordt gebruikt voor isolatie doeleinden in koel- en vrieskamers er als dakisolatie- Niet alleen van de zijde van potentiële werknemers bestaat er .belangstelling voor de in opbouw zijnde Dow-fabrieken. Op de voorpagina van Dow-chemical staat namelijk een verslagje over de ex cursie die de raadsleden van Terneu zen, vergezeld van persvertegenwoordi gers op 10 april 1.1. aan het fabriekster rein in de Nieuw-Neuzenpolder brach ten. Voorts vermeldt het blad nog dat een dezer dagen de nieuwe kantoorbe huizing gereed komt, waarmee dan een eind komt aan het verblijf van de admi nistratieve en bestuurlijke diensten ir een oude boerderij, die min of meer voor dat speciale doel was vertimmerd. Pluspunten Hij wees er op hoe de tuinbouw een zeer belangrijke plaats inneemt in het betrok ken gebied en hoe er vele pluspunten zijn, te weten de grote vakbekwaamheid van de ondernemers in de tuinbouwsec tor. de grote werkkracht en toewijding voor hun bedrijven en de goede organi satie van de afzet. De bedrijfsstructuur vertoont echter gebreken en wel in de eerste plaats de minder gunstige verka- In het overzichtelijke boekje kan men voorts lezen dat het aantal in het ver slagjaar onder voogdij van de vereni ging gestelde kinderen 33 bedroeg. Het aantal voogdijen is daarmee op 31 december van het vorig jaar op 181 gekomen. Zowel aan het begin als aan het eind van het jaar verbleef onge veer 34 procent van de voogdij pupil len in ae tehuizen van kinderzorg. Buiten de tehuizen werden per 1963 cn 1962 respectievelijk 112 en 118 kinde ren opgevoerd in pleeg- cn kostgezin- nen. in het J.V.V.O.-kamp, in andere inrichtingen en op proefplaatsingen. Al volgeboekt Het kampeerhuis te Biggekerke, bijzonder riant gelegen direct ach ter de duinen en bij een strand- overgang is bouwkundig gereed ge komen en wordt het aanstaande voorjaar in gebruik genomen. Het kampeerhuis is reeds voor het ge hele seizoen volgeboekt. Het jaar verslag van Kinderzorg. komt aan de orde op de 57ste jaarvergade ring, die op woensdag 27 mei 's middags om half drie Sn het Ne derlands Koffiehuis te Middelburg zal worden belegd. Op de agenda voor die vergadering staat onder meer een bestuursverkie zing. Periodiek aftredend zijn me vrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, mevrouw M. W. van der Peijl-Schuilwerve en ae heren J. Adriaanse, mr. W. K. H. Dieleman, mr. J. Hooy, J. C. Kram, mr. H. Rijp- stra en ds. A. van Santen. In de va cature van mr. W. F. E. baron van der Feltz wordt voor de benoeming aanbevolen de heer L. C. Buijsert te Middelburg. Andere punten zijn de aankoop eling, verder de dikwijls verspreide lig-drie panden aan de Nienwstraat- ging van de percelen en de te kleine be-1 Bierkaai ten behoeve van een kantoor drijven. voor de vereniging, uitbreiding van Om tot verbetering te komen is nodig het t<,rrejn op de Veerse Singel en «put geld en bevoegdheden, aldua de efn voorstel M het aangaan van een ueer Dekker die er vervolgens op wees hoe de mogelijkheid om dit te bereiken bestaat in het aanvragen van een ruil- verkaveling-in-voorbereiding. Dan komt er een voorbereidingscommissie die frond kan aankopen en na de voorberei- Lngsperiode, die vrij lang kan zijn, kan het plan tot ruilverkaveling m stemming komen. Op deze wijze is het mogelijk te komen tot verbetering van de bedrijfs structuur. De H.I.D. van de Cultuurtechnische dienst ir. Van der Zaken gaf vervolgens inzicht in de procedure die gevolgd moet worden om tot een ruilverkavcling-in- voorbereiding te komen en besprak in dit verhand ook uitvoerig de mogelijk heden die er ontstaan om te komen tot verbetering van de bestaande situatie ra de inwerkingtreding van het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de land bouw. Bij bedrüfsbeëindiging binnen het gebied van een ruilverkaveling-in-voor- bereiding moet de grond worden overge dragen aan de stichting beheer land bouwgronden die op deze wijze een z.g. grondpot kan vormen om sanerend te werken. voortzetting van de vereniging voor dertig jaar. De tweede termijn ein digt namelijk op 20 januari 1965. Na afloop van de vergadering zal met autobussen een rondrit worden ge maakt langs de bouwerij aan de Veer se Singel, huize Welgelegen te Seroos- kerke en het kampeerhuis te Bigge kerke. In kaart Ir. Van der Zaken had het betrokken ge bied in kaart gebracht. In het oosten loopt de grens langs het kanaal door Zuid-Beveland, verder langs Hansweert en de Westerschelde naar rijksweg 58 tot Kloetinge. vervolgens ten noorden van Kloetinge tot het gebied van Goes en de Wilhelminapolder en in het noor den is de Oosterscnelae dan de grens aan het kanaal bij Wemeldinge. Een groot aantal vragen werd gesteld naar aanleiding van deze voorgestelde aanvraag tot ruilverkaveling en met de grootst mogelijke eenstemmigheid kon aan het eind van de bijeenkomst worden besloten de aanvraag bij Gedeputeerde Staten In te dienen, waarmede een be langrijke stap werd gezet op de weg naar verbetering van de bedrijfsstruc tuur in dit belangrijke Zeeuwse tuin bouwgebied. Marktberichten Uitspraak kroon De Kroon heeft het beroep van de ge meenteraad van Yerseke tegen een be sluit van Gedeputeerde Staten van Zee land waarbü een begrotingswijziging! vismijn brfskfns reformeerde gemeente van Yerseke Reen! 'an met 16 mei aangevoe.d. Bot bedrag van f 20.000 van het gemeentebe-1 ®ehar 25I® l °r'.R 1214 T^°ï stuur krüKt voor de bomt van de nieuwe K.s*' kerk. De gemeenteraad had tot betaling i Kabeljauw 506 van dit Mrag besloten bij „Ijie vaï "J. w»lk™ W Ejsortgamatra restitutie op door de gereformeerde ge- Onv.ra^,,. bo, «87 kg. Onver, rneente betialde hogete grondkosten Onverkocht, torren De gemeenteraad had tot deze restitutie *e beslist, omdat hij het onbillijk achtte. veiling rotterdam Aardappelen 10-14 p kg Andijvie I 17-24 p. Andijvie II 30-22 p kg. Kas bloemkool IA 6 55-81 p st. Kas bloemkool 8 40-67 p st. Kas bloemkool S0 42-51 p. st- Kas bloemkool 2 22-41 p. st. Kas bloemkool 15 22 p. st. Kas bloemkool IIA 8 30-56 p. st- Kas bloem kool 10 22-40 p st. Kas bloemkool 12 17-34 st. Kas bloemkool 15 13-21 p. st. Sla IA 6-12 p. st Sla II 4-7 p st. Aanvoer 60X100. Spinazie I 8-29 p. kg Prei 11-18 p. kg Sel derij 4-5 p. bos. Peterselie 2-3 p. bos Bos- peeri 68-94 p. bos. Kroten (bos) 20-26 p. bos. Radijs witpunt I 7-11 p. bos. Rabarber I 4-10 p kg. Postelein 12-26 p. kg. Aardbeien IA 60-87 p. doos. IIA 52-61 p. doos IB 43-65 p. doos Tomaten IA 1040-1030 p. bak. Tomaten IB 30.20 p. bak Tomaten IC 1230 bak Tomaten HC 11.10 p- bak. Aanvoer 6000 kg. coöperatieve veltjw8e e ierveiling ede. 390.330 stuks werden in veiling gebracht. Handel rustig Prijzen <in guldens per 100 stuks). Eieren van 49-54 gram 5.506.69. 54-53 gram 6.60—7.82. 58-61 gram 7.99—8.30. 62-67 gram 8.32—9,53. eierveiling s.b.e. Aanvoer 643.7776 stuks, handel rustig. Prij zen (in guldens per 100 stuks). Eieren van 36-46 gram 3.745.49, 55-64 gram 7.008.91. 64-72 gram 8.83-11,76. Eendeeieren 63-67 gram 8.49-8.73. 67-72 gram 8.30—9,18. eiermarkt barneveld Aanvoer 2.500.000 stuks, handel kalm. Prijzen (in guldens per 100 stuks) Eieren van 58-65 gram 7.75—9.00. alg. prijs 8,35. kg-prijs 1.35 op basis 62 gram. Hemte- eieren 40-57 gram 4.00. 7.50 kg-prijs. aspergeveiling bergen op zoom. 21 mei. Aanvoer 18.COO kg AA extra 2.65. AAI 2 25. A extra 2.40. AI 2.20. A afwijkend 1.30. B extra 2.15, BI 1.40. B afwijkend 0.90. C extra 1.20. Cl 0.85, Dl 0.80. El 0.30, E2 050. stek 0-21- dat de gereformeerde gemee'nte deze grónd, zij het, dat deze kosten der gemeente voor bebouwing geschikt is gemaakt, een bedrag van f21.000 meer moest betalen dan zij enige jaren tevo ren bij verkoop van een ongeveer twee-i maal zo groot perceel van de gemeente! heeft ontvangen. Gedeputeerde Staten i van Zeeland gingen met de door de ge-i meenteraad goedgekeurde restitutie niet akkoord, omdat dit college meende, dat de grondtransactie op de normale wijze was geschied. De gemeenteraad ging hiervoor in beroep bij de Kroon. De Kroon zegt nu in haar besluit, dat zij' het met Gedeputeerde Staten van oordeel is. dat de prijsbepaling van de grond in beide grondtransacties op normale wijze is geschied cn dat het prijsverschil niet onbillijk geacht kan worden, nu het ge meentebestuur niet voor bebouwing ge schikte grond heeft aangekocht en deze weer heeft verkocht, nadat de grond op kosten van de gemeente voor bebouwing in gereedheid was gebracht. De Kroon is voorts tot de conclusie gekomen, dat de gemeente Yerseke voor 1963 een slui tende begroting heeft, doch dat de finan ciële toestand van de gemeente Yerseke niet gunstig kan worden genoemd. Het gemeentebestuur ziet zich voor de uit voering van verschillende grote werken geplaatst, welke een zware belasting voor de financiën der gemeente zullen vormen. De Kroon verklaarde het beroep van de gemeenteraad diin ook onge grond. vismijn colunsplaat. Exportgarnalen 3832 kg. 2.43—3.51. Schar 51 kg Bot 224 kg Schol 691 kg. Tong 34 kg. Paling 73 kg. Griet 6 kg. Visiever 4 kg. Ongesorteerde vis 12 kg, Tot onze grote droef heid overleed heden mijn lieve man en on ze lieve vader en grootvader JAN JACOBUS ABRAHAMSE, op de leeftijd van ruim 73 jaar. Oostkapelle Wed. S. Abrahamse- Wattel. Wed. E. Wondergem- Abrahamse Goes: S. Koene- Abrahamse. B. Koene. En kleinkinderen. Oostkapelle. 21 mei 1964. De teraardebestelling zal plaatsvinden op de begraafplaats te Oost kapelle op maandag 25 mei om 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5