„GRENS VOOR CONCESSIES AAN WEST-DUITSLAND IS BEREIKT" Spanje heft boycot goederentransport op Verstekelingen-echtpaar maakte aan boord van de „Willem Ruys" een reis om de wereld Moeizame onderhandelingen over gemeenschappelijke graanprijs PLEEGDE RECTOR EXAMENBEDROG TEN GUNSTE VAN DOCHTER? „Ik, Jan Cremer" na klacht in beslag genomen Tankauto schoof huis binnen R.B, 66 nam tóch foto's boven Oostduits gebied Gezagvoerder geërgerd door hun onbehoorlijk gedrag" Nieuwe lente, nieuw geluid bij P.T.T. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 MEI 1064 MINISTER BIESHEUVEL IN BRUSSEL De Nederlandse minister van landbouw, mr, B. W. Biesheuvel, heeft gisteren in de ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap verklaard, dat ,,de grens van de concessies aan de Duitse bonds republiek is bereikt". Mr. Biesheuvel zei dit nadat zijn Duitse collega, Schwarz, een achttal absolute voorwaarden had gesteld voordat de bondsrepubliek zijn medewerking kan verlenen aan het tot stand ko men van een gemeenschappelijke graanprijs in de „zes". De Nederlandse minister verklaar de, dat het inwilligen van de Duit se voorwaarden niet alleen een ver watering zou betekenen van de nieuwe voorstellen van de Euro pese commissie om tot een gemeen schappelijke graanprijs te komen, voorstellen die bedoeld zijn als een poging om aan de Duitse bezwaren tegemoet te komen, maar ook dat verdere concessies aan de Duitse bondsrepubliek „grote schade aan de Nederlandse belangen zouden berokkenen". Hij zei. dat het „geen zin" had de nieu we voorstellen van de commissie punt, voor punt te bespreken indien, zoals door minister Schwarz werd verlangd, op al le Duitse voorwaarden voorafgaande bin dende beslissingen zouden moeten wor den genomen. De Nederlandse minister voegde hier aan toe „langzaam te nei gen" naar de gedachte, of het niet ver standiger is dat de E.E.G.-ministerraad zich beperkt tot het vaststellen van een graanprijs voor het oogstjaar 1964-1965, waarbij de bestaande minimumprijzen iets omhoog worden gebracht en de maxima iets zouden dalen. Na drie uur vergaderen besloten de ministers van landbouw van de zes E.E.G.-landen gis- geen wezenlijke wijziging In het graan beleid wordt gebracht, het toekennen van de heffing bij graanimporten uit lan den buiten de E.E.G. aan de lidstaat waar dit graan wordt verbruikt en het vaststellen van de graanprijzen in „re- keneenheden" (dollars) om fluctuaties als gevolg van inflatie der nationale munteenheden van de „zes" te voorko men. Niet op tijd over hij een voorafgaande en bindende beslissing verlangde, behoren een gro tere garantie voor het inkomen van de Duitse boeren, een volledige compensatie voor de lagere opbrengst van de granen tot aan het einde van de overgangs periode in 1970, harmonisatie in de E.E. G. van de steunmaatregelen en sociale uitkeringen aan de landbouwers in de „zes", een uniforme regeling voor het interventiebeleid voor granen in de ge meenschap, harmonisatie van de ver- uniiisien voerstarieven voor agrarische produkten! siasme voor de gemeenschappelijke een garantie dat na 1 januari 1966 (bij graanprijs, zoals thans door de Europese het wegvallen van de eenstemmigheid bij commissie voorgesteld, niet volledig te besluiten in de E.E.G.-ministerraad) zyn. Voordat minister Biesheuvel sprak van de mogelijkheid een graanprijs alleen voor 1964-1965 vast te stellen legde hij er de nadruk op, dat Nederland altijd prin cipieel een voorstander is geweest van het aanvankelijke „plan-Mansholt" om dat het een zo snel mogelijke toenadering van de graanprijzen in de E.E.G. wenst, niet alleen voor de interne, maar ook van de externe ontwikkeling van het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Het zou echter alleen al praktisch onmogelijk zijn om op tijd klaar te komen met de prealabele beslissingen, die de Duitse bondsrepubliek verlangt, zei h(j. ONDERZOEK IN DEN HELDER Engelse vertaling zou na examen zijn overgemaakt teravond het gesprek over de gemeen- n„ i„ schappelijke graanprijs te schorsen en ree'-or van 'lef gemeentelijk ly- schappelijke graanprijs het gesprek vanochtend voort te zetten. Duitse bezwaren Het zijn de Duitse bezwaren tegen het plan-Mansholt" voor de eenmaking van de graanprijs in de E.E.G. ge weest. die enige vordering in de de batten van de afgelopen maanden daarover in de ministerraad van de „zes" in de weg hebben gestaan. Deze bezwaren hebben ook geleid tot de nieuwe voorstellen van de Euro pese commissie, waarin aan enkele Duitse wensen tegemoet wordt geko men. Maar al bij de aanvang van de bespre kingen daarvan in de ministerraad ver klaarde minister Schwarz, dat de nieu we voorstellen onvoldoende waren om de Duitse houding „in gunstige zin" te wij zigen. Tot de acht voorwaarden, waar- sitten te lezen over een meneer, ergens in Canada, die zich in 1938 een beetje rillerig voelde worden, naar bed is gegaan en sindsdien in bed is gebleven, Niet omdat hij ziek teas, maar gewoonomdat hij het lekker vond in bed. Mijn eerste opwelling was deze meneer een onmaatschappelijke meneer te vinden, doch bij enig doordenken heb ik die gedachte laten varen: de maatschappij heeft door zijn in-bed-blijven geen na deel ondervonden; zij heeft hem geen ogenblik gemist. Vervolgens dacht ik: deze meneer ■is een luiaard zonder arbeids vreugde. Luiaard... ja. Maar die zijn er zo veel, al hebben zij niet de moed er even eerlijk voor uit te komen en om het zo consequent in praktijk te brengen. En wat de arbeids vreugde betreft, hoeveel mensen zijn er die bij hun werk uitroepen: „chut, wat put ik een vreugde uit mijn arbeid" Bij een beetje doordenken is er geen enkel steekhoudend argu ment te vinder om deze beddeme- neer verwijtend aan te kijken. Misschien wel integendeel. Veeleer behoort er zedelijke moed en kracht toe te zeggen: „ik ga naar bed en ik blijf in bed en. lieve vrouw, wil zo goed zijn mij geregeld van spijs, drank en lec tuur te voorzien. Ik denk dat menige vlijtigaard diep in zijn hart hetzelfde zou willen doen, als hij niet zo'n kari katurale dunk van zijn eigen on misbaarheid had en wanneer hij niet bang was zijn natje, zijn droogje en de krant niet tijdig en geregeld op bed te krijgen. Bovendien zou het voor het geluk van de mensheid lang niet gek ge weest zijn als sommige anderen hetzelfde hadden gedaan. Wanneer de heren Hitler, Musso lini, Stalin, Ik jan Kremer, enige Borbonse Dons en nog enige dui zenden meer in bed waren geble ven in plaats van de straat op t.e gaan zon er heel wat niet ge beurd zijn wat nu wél gebeurd is en ik geloof dat de wereld dit dat niet als een verliespunt had be hoeven te zien, Op dit zelfde ogenblik lopen, her en der, enige honderden onbeken de mannetjes rond. die over tien, of twintig of dertig jaar de we reld zullen doen verzuchten: „was htj in 196lf maar naar beil gegaan en daar verder rustig blijven lig- Ik ken nü reeds op z'n minst twintig heren die ik naar bed zou willen sturen. Daar zou ik zelfs, voor ieder van hen, een abonne ment op deze krant, uit eigen zak voor over hebben. Ik gun U geen kwaad en wil U geeii haar krenken; alleen maar lekker naar bed en fijn blijven liggen. Ik zal U zelf komen in stoppen en als U een warme kruik wilt hebben, dan behoeft U maar even te bellen. TVie weet wat die zélfde Canadees nog zon hebben aangericht als hij niét. in bed was gebleven. Misschien sou hij dan als Big Brother het wereldbestier in han den hebben genomen en honder den miljoenen mensen de ver zuchting hebben doen slaken: „was hij maar in bed gebleven". Ik denk erover hem een bloemetje- op-bed te sturen. ELIAS ceum in Den Helder, mr. dr. E. J. Jonkers, de conrector, de heer W. van Koldam, de tweede conrector, de heer J. de Boer en de leraar En gels, de heer H. de Boer zijn be trokken bij een onverkwikkelijke geschiedenis. Tegen de heer Jonkers is door de overi ge genoemden een aanklacht ingediend, dat hij zijn 17-jarige dochter Els, die schriftelijk eindexamen middelbare meisjesschool deed, in het geheim een Engelse vertaling heeft laten overmaken en liet verbeterde werk heeft doorgezon den als geldend voor het examen. Men wendde zich tot de inspecteur middel baar onderwijs, drs. Keyeser te .Alkmaar die de beschuldiging ter kennis bracht van het college van burgemeester en wethouders. Het college heeft de heer Jonkers op diens verzoek ziekteverlof verleend. lTit de omstandigheid dat men hem niet heeft geschorst, valt wellicht te concluderen, dat de beschuldiging niet kan worden bewezen. De conrec tor c.s. zyn voor de wijze waarop zij deze zaak hebben aangepakt (ze zou- AGENT GING TE VER (Van onze verslaggever) Een nog jonge agent van politie te Hengelo heeft vrijdagmiddag in een kiosk bij het station te Hengelo een exemplaar van het boek: „Ik, Jan Cremer" in beslag genomen. De agent handelde hierbij op eigen gezag naar aanleiding van een klacht van een ma chinist van de N.S., die het boek por nografisch vond. Gistermorgen was er van het hoofd kantoor van het bedrijf, dat de kiosk exploiteert, een klachi op het Henge lose politiebureau binnengekomen over de inbeslagname van het boek. De commissaris van politie alsmede de hoofdinspecteurs en de overige lei dende figuren van het politiekorps wisten echter van niets, omdat de agent in zijn dagrapport geen mel ding had gemaakt van de inbeslagne ming. De commissaris ontbood de be trokken agent en gaf hem een ernsti ge berisping, omdat hij niet bevoegd was het boek in beslag te nemen. Voorts liet de commissaris het boek onmiddellijk naar de kiosk terugbren gen. Het is waarschijnlijk, dat dit muisje voor de betrokken agent nog wel een staartje zal hebben, omdat hij tegen de korpsvoorschriften heeft gehan deld. Deze foto van prinse. werd gemaakt toen zij miniatuurcamera foto's op het kasteel Kronberg i marken tijdens een excursie grote hofbal van zaterdag. den achter de rug van de rector om actie hebben genomen) berispt. Hier in speelt wellicht mee, dat sinds de benoeming tot rector van de lieer Jonkers, enkele jaren geleden, tussen hem en de beide conrectoren een ze kere wryving bestaat, die in brede kring bekend is. De heer Jonkers wordt ervan verdacht, dat hij de door zijn dochter oorspronke lijk in het net geschreven Engelse ver taling heeft achtergehouden en een nieu we. die na het examen onder zijn leiding zou zijn gemaakt, zou hebben ingele verd.'Tot een beschuldiging kwam men, zo vernamen wij, omdat het werk te gro te verschillen ten goede met het klad werk. dat eveneens moet worden inge leverd, zou vertonen. Samenzwering in Indonesië ontdekt De procureur-generaal in Djakarta, Soeleiman, heeft meegedeeld dat een aantal mensen is gearresteerd op be schuldiging vafc ondermijnende acti viteit, gericht op het omverwerpen e Indonesische regering, meldde het persbureau Antara giste- De gearresteerden waren lid van bij de wet verboden partijen. Enkelen on der hen bekleedden regeringsfuncties. Uit bekentenissen was gebleken, dat het hier een wijdvertakte organisatie van samenzweerders betreft, die op verscheidene plaatsen in Indonesië opereert, met name in de gebieden op Borneo die grenzen aan Maleisië. NOORWEGEN BOM ONTDEKT BIJ HUIS WAAR KROESJTSJEW ZAL LOGEREN Dank zij de oplettendheid va„ een nachtwaker, heeft de politie een aanslag kunnen verijdelen op het gebouw waar de Russische premier, Kroesjtsjew, zal logeren tijdens zyn bezoek aan Noorwe gen van 29 juni tot 4 juli. In de nacht van maandag op dinsdag ontdekte een nachtwaker een man met een hond binnen de ommuurde tuin van Bygdoey Kongsgaard, een zomerresiden tie van koning Olaf. waar men Kroesj tsjew wil onderbrengen. Toen hij zich ontdekt zag, sloeg dc man op de vlucht en de nachtwaker slaagde er niet in hem te grijpen. Later werd ontdekt dat een explosieve lading van ongeveer twee kilo, klaar om te worden ontstoken, naast een steen nabij de buitenmuur van het huis was Het Wereldgebeuren Buitenlander in het Kremlin Zondag is in Moekou een der veteranen van het communisme overleden: Ot to Wilhelmowltsj Kuusincn, het oudste Ud van het presidium der Russi sche communistische partij. Kuusincn was 83 jaar. Het stoffelijk overschot van de Fin. die het tot een der hoogste func ties in Rusland wist te brengen, is glo ren gecremeerd, waarna de as is bijge zet in de muur van het Kremlin. De bij zetting geschiedde met groot ceremo nieel. want Kuusincn behoorde tot de top van het internationale communisme. Al was hij in het tAiltenland weinig bekend en al speelde hij zijn rol voornamelijk Kremlin. C(n Rusland werd de emigrant uit Finland beschouwd als «ren der be- belangnjkste nationale leiders Kuusincn was een expert op het gebied van de buitenlandse politi«'k. Hij had echter een adviserende en geen represen tatieve taak. w.iardoor men ln het wes ten eigenlijk weinig van hem te horen kreeg. Bovendien had men de Indruk dat zijn rol was uitgespeeld, sinds Kroesj tsjew de lakens ultdeeld. Kuuslnen was een der eerste revolutio nairen. niet eeR der eerste communis ten. Reeds vóbr de revolutie was hij be trokken bij allerlei illegale activiteiten, die aan de stichting van het communis tische Rusland voorafgingen. Zo was hij al in die pre-revolutlonalrc tijd de ver trouweling van Lenin en Stalln. Kuuslnen drong zich nooit op de voor grond. Hij viel niet op, maar,^ zij" pla Dok I van de reparatiewerf ,JScheldepoort", het kleinste van de tweedokken van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de"' in het Sloe, heeft dinsdag het eerste schip ontvangen. Het was de Griekse zeeboot „Antonia" van 5171 brt., die hier tot donderdag avond in dok zal blijven voor een kleine reparatie. (Foto P.Z.C.) Eerste vrouwelijke advocaat-generaal iats ln de Tijdens de machtsstrijd tussen Lenin en Stalin bleef Kuusincn buiten schot evenals la ter tijdens de destalinisatie-acties. HIJ stond feitelijk ook boven de schermut selingen om persoonlijke macht, zoals die door mensen als Stalin werden ge voerd. Tijdens de bijzettingsplechtigheid. gisteren ln Moskou, werd er t"r<-cht op I gewezen dat Kuuslnen een trouw aan hanger van Lenm was geweest, wat wil I zeggen, dat hij de grondbeginselen van I Mej. mr. A. A. L. Mlnkenhof, rechter I Ivt communisme boven al het andere in de arrondissementsrechtbank in Den stelde. VEen achttienjarige stalknecht, die In Haag. is by koninklijk b«sluit benoemd Kuusinen was er Fin van geboorte H:i j Nijmegen een 52-jarige man had beroofd, tot advocaat-generaal bij het gerechts-1 was de eerste buitenlander, die zover j heeft zich tijdens de pinksterdagen hof te Amsterdam onder gelijktijdige doordrong in de leiding van de Russische aan insluiting in een cel trachten te ont- aanwijzing tot waarnemend advocaat- i communistische partij. Sinds 1905 was hij trekken, door uit het gesloten venster generaal bij de Hoge Raad der Neder- lid van de Finse Soi iaei-Dc-moeratisrh»; van de recherchekamer te springen. Hij landen. Het is voor de eerste maal dat Partij er. in 1917 richtte hi: «Ie F:.-ise bleef zeven meter lager met ernstige in Nederland een vrouw is benoemd tot Communistische Partij op In het revo- beschadigingen aan de rugwervels op advocaat-generaal. Ook is nog nooit een hJtie-jaar leidde hij de communistische het trottoir liggen. (vrouw waarnemend advocaat-generaal opstand in Finland en tijdens het «laar- De stalknecht was aangehouden nadat bij de Hoge Raad geweest. opvolgende communistische regerings hij na cafébezoek een oudere man had iaar hem naar huis te brengen, de ^bcdoeling dat^ mej. mr. Mm- r»e t onderweg 1 Arrestant sprong door raam en viel 7 meter aangeboden hem naar huis te brengen, f™. E. mr' r' triomf der FIDN communisten auur- Toen gistermiddag de heer D. Stam, idoch hem onderweg had overvallen en Ken"°* parket bij de Hoge Raad de toen evenwel niet lang In 1918 ver wonende aan de Koppelweg 9 te Amers- een portemonnee met zestig gulden af- on}t versterken in verband met de'dreef maarschalk Mannerheim het re- foort, thuis kwam, zag hij nog net een handio- had gemaakt Vorige week iW€r«aamh«?den die de procureur-gene- giem en Otto Kuusinen vi iriitte naar de raai, mr. G. E. Langemeijer, als commis- Sowjet-Unie. waar hij onderdak vond saris voor een deel aan het nieuwe bij ziin Russische geestverwanten. Tot e»o™,e U».» on£e„oïiCd bij hen. 'Sé sSWht Tnthiïièï uit de gevangenis, waar hij een straf K„ r-, had uitgezeten wegens het beroven van J wetboek op zich heeft geno- De 24-ton zware tankauto. d,e gevuld I ™>men. Dat parket had echter reed. de i oude vrouw en ■alide man. Lichaam van een der vermiste vissers gevonden parket had echter reeds de maximale wettelijke bezetting. De be noeming tot advocaat-generaal bij een gerechtshof, in dit geval Amsterdam, geschiedt om te voldoen aan een voor schrift van de wet op de rechterlijke organisatie volgens hetwelk slechts een procureur-generaal of een advocaat- 1940 "bleef Kuusinen blijkbaar hopen op het was met gloeiende bitumen, bestemd voor de viltvervaardiging, bleek „toe te behoren" aan chauffeur P. W. Sanders. Deze had de wagen op het fabriekster rein van de N.V. Hollandse Viltfabriek, gebroeders Van Heugten, neergezet om - er achter zien te komen waar h( de SeVOndeil scneraal b.j een perecht.hof de functie Fiere communisten. Gijeren «u zij :n van advocaat-generaal bii de Hoge Raad i Moskou aanwezig bij de crematie v« tank moest afleveren. Even later gleed Zondagmorgen vroeg is liet stoffelijk kan waarnemen baar vader en bij de bijzetting van de de wagen plotseling de helling af omioverschot van de 36-jarige J. M. Oud- Mej. mr. Minkenhof zal vrijdag aan- i'- de muur van het Kremlin aan pas tot stilstand te komen in de woning!(,ens uit Rotterdam gevonden op het .staande voor de Hoge Raad worden r,— Rode I' ein 7,,. ,.,h hoor Com horf,. h. «.„.I h». s,r8nd VM Roclia,|)f' ledigd. president B een verandering ten gunste van communisme in Finland. Hij bleef tot dat jaar namelijk lid van de Finse communistische partij en bovendien wil de hij geen afstand doen van het Fins staatsburgerschap. Zijn dochter Herta nam thuis zijn plaats - Zij w erd een van de leidsters van de de heer Stam. nadat de gevel en het j "Siidd"!^!,. ffn der vlw_.., vensterraam volledig waren vernield. dit. n)et busjt. van de veerboot Het is nog de vraag of de gevel zal blij- ..Stad Zierikzee" naby Middelharnis in ven staan wanneer de wagen wordt te- het Haringvliet schoot. De politie ver- ruggereden. Ook het huis ernaast liep|moedt «lat de heer Guddens de man is flinke schade op. De gevel is van boven gew«?est, die tijdens de val uit het busje GESCHROKKEN VAN REACTIE IN NEDERLAND Vervoerders krijgen weer vergunningen president Erezjnew* en de presidiumleden Kosygin, Podgorny, die de erewacht vormden. Tijdens zijn ballingschap had Kuusinen een Finse regering-in-ballingschap gevormd, nadat de Russische legers in 1939 Finland waren binnengetrokken. En in 1940 werd Kuusinen de eerste pre- I sident van de nieuwe Karelo-Finse repu- I bliek, een van de zestien Sowjet-repu- De bemanning van het Amerikaanse blieken waaruit het toenmalige Rusland verkenningsvliegtuig van het tvpe RB- werd gevormd 66 dat in maart boven Oost-Duitsland In 1941 werd Kuusinen lid van de Rus omlaag werd geschoten, heeft blykens slsche communistische partij, een over- mededelingen van Amerikaanse rege- gang die natuurlijk niets anders was als ringsfunctionarlssen naar nu is komeneen formaliteit, waarmee werd aange- •ast te staan inderdaad boven Oost- toond. dat Finland volledig bij Rusland duits gebied foto's gemaakt. Dit overigens zonder dat de vliegers het wisten, zo heette het gisteren in Wash ington. De omstandigheden waaronder het incident gebeurde zijn de afgelopen weken door de Amerikaanse lucht machtautoriteiten nauwkeurig nage- Naar voorts werd vernomen is aan een gaan. Uit dit onderzoek was gebleken, Rotterdamse expediteur reeds vergun-'dat het toestel door een kompasloui ning verleend om met vier vrachtwagens van de juiste koers was afgeweken. Het tentoonstellingsgoederen naar Barcelona behoorde tot de taak van de bemanning, te vertrekken. Deze wagens nemen de boven een bepaald gebied foto's te ma- inzendingen van de Ned. Centrale Ka-I ken. Zo werden enige meters film ge- mer van Handelsbevordering op de jaar-bruikt toen het vliegtuig zich boven beurs in Barcelona aan boord. De Rot- Oost-Duitsland bevond, terwijl de be- terdamse expediteur hoopt zo snel mo-manning in de mening verkeerde, boven gelijk zijn lijn- en groupagediensten op Westduits gebied te vliegen. Barcelona en Madrid te hervatten. Het onderzoek naar de handelwijze van de bemanningsleden, die enkele dagen na het neerschieten van hun toestel door de Russen werden vrijgelaten, is nog j ...n'et afgesloten Over eventuele disci- Bij de kamer van koophandel in Madrid piinaire maatregelen is dan ook nog bestaat de indruk dat de autoriteiten geen beslissing genomen, zijn geschrokken van de uitwerking die hun maatregel op de Nederlandse publie ke opinie hééft gehad. Of Zij op grond De da?ehjkse op!a?e van alle ln de Sowjet- drid, die de vergunningen pleegt in te Ie- daarvan de boycot hebben opgeheven C'nie verschijnende dacbiaden i= volgens de veren, is komen vast te staan dat de valt niet te zeggen, omdat het in de be- ..Prawda" in 1963 tot 83.1 miljoen exemplaren aanvragen weer normaal in behandeling j doeling gelegen kan hebben slechts een gestegen De oplaee van de .Prav.cs worden genomen en dat vergunningenspeldeprik in de richting van Nederland dras et 6.7 miljoen. De 997 tijdsihr.ften. d: worden afgegeven. De oude aanvragente geven. Of de bovcot ten aanzien van de Sowjet-Cme verschijnen, hebber, vera; zijn reeds zaterdag geaccepteerd, vanaf andere landen (België. Luxemburg en hik een jaarlijkse oplage van t.w mi 'n gisteren worden ook nieuwe in ontvangst Italië) eveneens is opgeheven was giste-stuks, voorts verschenen in 1963 77.599 boeken genomen. ren nog niet bekend. waarvan 1.261.8i» exemplaren werden gedrukt. Het bestuur van N.O.B.-Wegtrans port in Den Haag heeft gisteroch tend uit Madrid bevestiging gekre gen dat de discriminerende beper kingen van de Spaanse overheid je gens het Nederlandse beroepsgoe- derenvervoer volledig zijn opgehe ven. Speldeprik? was ingelijfd. Datzelfde jaar werd Kuu sinen benoemd tot lid van het centrale comité van de partij en in 1957 werd hij in het presidium gekozen. Tevens was hij tot aan zijn dood secretaris van het centrale comité. Slechts vier jaar maakte Kuusinen géén deel uit van het presidium. Dat was van 1953 tot 1957. Na de dood van Stalin werd hij namelijk weggezuiverd. Blijk baar had hij echter zo weinig met net Stalinisme te maken, dat hij na vier jaar al weer op zijn oude plaatsje in het pre sidium zat. De destatlinisatie heeft hem verder geen moeilijkheden bezorgd. Integendeel, de communistische partij eerde het werk van Kuusinen drie maal met de orde van Lenin, een zeer hoge onderscheiding voor een buitenlander. Een buitenlander, die het tot in het Kremlin bracht. Na ruim drieëneenhalve week pas ontdekt hij is ontdekt zich verder rustig ge draagt: „Ik neem zoiets dan spor tief, maar aan de brutale houding van het echtpaar Meyer heb ik mij alleen maar kunnen ergeren", aldus de heer Van den Heuvel. (Van een van onze verslaggevers) Het echtpaar Meijer heeft tot het laatst toe geluk gehad, want na eerst twee maanden als blin de passagiers op kosten van de Kon. Rotterdamsche Lloyd een wereldcruise met de „Willem Ruys" te hebben gemaakt, wer den zij gisterochtend in alle stil te en omgeven door alle moge lijke „voorzorgsmaatregelen" door het hoofdstedelijk avond blad kosteloos van Rotterdam naar Amsterdam gebracht, ter- wille van een exclusief verhaal. Het verhaal van de gezagvoerder Herman van den Heuvel van «1e Wil lem Ruys" over de 47-jarige kunst schilder Frederik Meyer en diens 40- jarige echtgenote Tiny Meyer klonk echter niet bijster enthousiast. In zyn hart kan hij nog waardering heb- b«>n voor iemand die. probeert als ver stekeling een reis mee te maken, vooral wanneer zo'n persoon nadat Het echtpaar Meijer heeft op 16 maart jl. via een uitgeleiderspasje van een vertrekkende bezoekers kans gezien aan boord te komen van de „Willem Ruys", die op het punt stond naar Australië te vertrekken. Ruim drie en een halve week, tot een dag voor aankomst in Fremantle, wist niemand dat de heer en mevr. Meijer als verstekelingen aan boord wa ren Zij sliepen afwisselend in lege hutten, waar s avonds eerst de la kens van de bedden werden gehaald, die zij dan 's morgens weer keurig netjes opmaakten, om de indruk te geven dat de bedden niet waren be slapen Aan eten wisten zij wel te ko men. Ook aan geld, door o.a. horlo ges te verkopen, andere kleine dingen of door geld te lenen van medepas sagiers, die dat geld natuurlijk niet terug zagen. Eenmaal in het bezit van geld gedroegen zij zich, volgens gezagvoerder Van den Heuvel, bru taal, en in de bar: „Met zijn voeten op de tafel bestelde de heer Meijer dan brandewijn met suiker". Verblijfsvergunning Een dag voor Freemantle riepen de heer en mevrouw Meijer de hulp van medepassagiers in om in het be zit te komen van pasjes en deelden toen zelf mee als verstekelingen aan boord te zyn geweest. „Wanneer zij dat niet hadden gedaan, dan zou het ben waarschynlyk nog gelukt zijn om Australië binnen te komen zonder dat er een liaan naar had gekraaid", zegt kapitein Van den Heuvel, die hen daarna tot Sidney als passagiers be schouwde. omdat zij hem beloofden de reiskosten te zullen vergoeden. In Sidney kon zelfs een verblijfsver gunning van een maand in Australië worden geregeld, waarmee de heer Van den Heuvel zich akkoord ver klaarde, mits eerst de bootreispassa ge zou worden betaald en vervolgens de garantie voor de terugreis zou worden gestort, omdat de Kon. Rot terdamsche Lloyd door de Australi sche autoriteiten aansprakelijk werd gesteld voor de terugtocht naar Ne derland. dame. die hij er van verdacht verraad te hebben gepleegd: ,.In de enveloppe bevonden zich 13 dubbeltjes als „ver radersloon". In de buurt van het eiland Pitcairn h«?eft de lieer Meijer nog om een on derhoud verzocht met de kapitein. Hij wilde namelijk met zijn echtgenote op het eiland worden afgezet om daar een nieuw leven te beginnen. Bijzon der boos was het echtpaar toen tij dens «Ie tocht door het Panamakanaal de patrijspoorten van hun hut werden geblindeerd. „Zuiver een voorzorgs maatregel". zei de gezagvoerder van de „Willem Ruys", „want er wordt zo dicht langs de kant gevaren, dat ontsnappen mogelyk is en dat wilde ik natuurlijk voorkomen". Geen vervolging „Verradersloon" Er kwam in Sidney voor de heer en mevrouw Meijer echter geen geld. De in Melbourne woonachtige vader van mevrouw Meyer en andere in Austra lië verblijvende familieleden zeiden: „Neem ze a.u.b. weer mee terug naar Holland, we hebben al genoeg met ze te stellen gehad". En met de ..Wil lem Ruys" vertrok ook het echtpaar Meijer uit Sidney. Nu ondergebracht in een hut op het voordek en met be wegingsvrijheid. Die bewegingsvrij heid werd echter beperkt tot het voordek, nadat de heer Meijer een brief had gestuurd aan een Duitse En eindelijk arriveerden de heer mevrouw Meijer gistermorgen met de „Willem Ruys" weer terug in Rotter dam. Na door de politie te zijn ver hoord en gecontroleerd mochten zij het schip verlaten: „Er was geen re den lot aanhouding or vervolging. De Kon. Rotterdamsche Lloyd zou een civiele procedure kunnen openen, maar ziet er waarschijnlijk geen en kel heil in. zo verklaarde ons een zegsman van de Lloyd: „die mensen moeien al zoveel schulden hebben in Holland, dat er toch niets valt te ha len". Zo snel verdween het echtpaar gister morgen gratis naar Amsterdam, dat «1e heer A an Stelten van de Lloyd in het bezit bleef van hun paspoorten, die hy hun had moeten overhandigen. Voor «le Nederlandse P.T.T. is de lente van de elektronische tele fooncentrale aangebroken. Dat bete kent voor 1000 abonnees in de Utrechtse wijken Hoograven i-n Ka naleneiland tevens een nieuw P.T.T.- geluid, want zoals reeds is aange kondigd worden zij niet ingang van vandaag niet meer door de bekende bel. maar door een fluittoon opge roepen. De P T T neemt hiermede een proef op basis van een door een Nederland se industrie ontwikkeld nieuw tele fooncommunicatiesysteem. De nieu we wijkcentrale Utrecht-Zuid. die telefoonabonnees fluitend met elkaar in contact gaat brengen, wordt van daag in gebruik genomen en is de derde elektronische telefooncentrale ter wereld, de eerste op het Europese continent. Het gaat voorlopig om 1000 Utrecht se nummers in de serie 83000 - 83999, maar het ligt in de bedoeling in de loop van 1965 naast dit duizendtal nog een „elektronisch" duizendtal i in oedryf te stellen, zo deelde de di- I recteur van het telefoondistrict I Utrecht, ir. C. Broekmeijer, op een I gistermiddag eehouden persconfe- I rentie mede. Het orthodoxe en het elektronische duizendtal zullen te zij ner tijd afwisselend in gebruik kun nen zijn. waarbij de aangeslotenen niet zullen weten welke apparatuur y<xir hun verbindingen zorgt. In die tijd gaat P.T.T. een enquête onder de abonnees houden om na te gaan hoe zij op het nieuwe svsteem rea geren. Tijdens de proefneming krijgen de abonnees van het 83ste duizendtal in Utrecht een fluittoon te horen, een tweetonig. vriendeliik klinkend sig naal. dat om dc vijf seconden gedu rende een seconde wordt gegeven. Voor de telefoongebruiker, dié een abonnee-met-fluittelefoon oproept, is niet de fluittoon, maar de normale wek toon te horen. Dit nieuwe oproepsignaal heeft PT. T ingevoerd, omdat de elektronische apparatuur de wisselstroom van zeer lage frequentie 25 Herz dat wil zeg gen 25 wisselingen van de stroom richting per seconde) niet doorlaat. Voor de fluit worden twee wissel stromen van veel hogere frequentie gebruikt, welke gemakkelijk hun weg kunnen vinden door de elektronische apparatuur naar het toestel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3