Coopvaett BILT Russische ambassadeur in Vlissingen voor kiellegging „visfabriekschip" J. L. van Boeijen uit Rijswijk wordt Tholens nieuwe burgemeester Burgemeester H. P. Everwijn van Zuidzande naar Westerschouwen EERSTE VAN SERIE VAN VIER BIJ „DE SCHELDE" Ambassadeur Toegarinow als lasser Zeeuwse ALMANAK Opgeviste mijn in Breskens oorzaak van verwarring PER 1 JUNI Tal van bestuursfuncties in streek en provincie; oprichter V.V.V. Zuidzande Jjt "prijsbewuste" mensen kopen matrassen Examens s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 MEI 1964 Breedlachend en geassisteerd door lasserbaas J. van Eek heeft de am bassadeur van Rusland in ons land, de heer I. I. Toegarinow, dinsdag morgen op het terrein van de N.V. Koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de eerste las gelegd tussen twee secties van een visfabriekschip voor Rusland. De ambassadeur verrichtte deze daad,' nadat hij van de wal af geïnteres seerd had toegekeken hoe op de helling de kiel werd gelegd voor het eerste geheel geautomatiseer de visverwerldngs-fabriek-koel- schip met een vriescapaciteit van 50 ton vis per 22 uur. In totaal zal de Schelde vier van der gelijke schepen bouwen. De opdracht voor de bouw werd in juli van het vo rig jaar ontvangen van de V. O. Su- dóïmport te Moskou. Het draagver mogen van deze visverwerkingsfa- briek-koelschepen is 2600 ton. Df lengte over alles is 104 20 meter, de grootste breedte 16,60 meter en de dekhoogte vanuit de kiel 11,30 meter. Het eerste schip zal in mei 1965 precies over een jaar dus worden opgeleverd. DEFECT BUITENEBDEUR MIDDENSLUIS HANSWEERT Wegens een defect aan de oostelijke buitenebdeur van de Middensluis te Hansweert zal met deze sluis tot en met 5 juni of zoveel korter als moge lijk of langer als nodig zal blijken, slechts worden geschut van ongeveer drie uur na laag water tot ongeveer 3 uur na hoog water. Advertentie Centrale verwarming S AWE MA NV Hedmiraal 19 MiddtlburgfcL 01180-2962 Voetbal Ze wilde» niets wissew. Nou ja, wie van de Vlissingse supporters- schaar wilde eigenlijk viel wat missen van de glorie, op Brabants grond vergaard in die so met tri omf doortrokken strijd tegen Box tel. Alleen de voorzitter, zo lazen wij, kon het niet aanzien. Maar goed, het gaat nu om drie mannen, al wat op jaren, die alle voorzorgen hadden genomen om van die spannende anderhal] uur op het R.B.C.-veld in Roosendaal geen moment en dan ook geen moment te missen. Ze waren zeer bijtijds uit Vlissin gen vertrokken, zó bijtijds, dat ze van 's morgens half elf tot. 's middags vier uur de tijd hadden om zich in Roosendaal nog wat te vertreden. Dat hebben ze toen zo uitgebreid gedaan, dat de taxi, intussen ge charterd om zonder veel compli caties van het ene etablissement in het andere te geraken, tegen zessen het juist leegstromende veld opdraaide. De drie mannetjes zwaaiden vrien delijk naar al die mensen, met wie ze de voorpret meenden te delen. Maar dat icas een vergissing. Buiten de taxi heerste de over winningsroes. In de taxi uitsluitend de roes. a de Scheldedirecteu- ren, alsmede enige ingenieurs arri veerde de Russische ambassadeur te gen half twaalf bij de helling, waar de voorbereidingen reeds waren ge troffen om de kiellegging in enkele minuten te doen verlopen. Twee to renkranen plaatsten uiterst zorgvul dig evenzovele secties op de helling waarna de Russische ambassadeur, vaardig geassisteerd door lasbaas J. van Eek, de eerste las legde tussen de beide delen. Het lassen beviel hem zo goed, dat hij de overige Russische leden van zijn gezelschap vlot aan raadde het lasapparaat, ook eens ter hand te nemenWat zij grif de den. Na de kiellegging ging het gezelschap onder leiding van president-directeur De heer J. W. Hupkes, (rechts) voorzitter van de N.V. Konink lijke Maatschappij ,fle Schelde" attendeert de Russische ambassa deur 1. I. Toegarinov bij een rondgang over de werf op een bord, waarop gegevens staan over een drijvende visfabriek" voor re kening van zijn land. (Foto P.Z.C.) J. W. Hupkes naar de machinehal, waar de Russische ambassadeur gro te belangstelling toonde voor de hier opgestelde koelinstallatie, die in de „drijvende visfabriek" zal worden ge plaatst. De lunch werd gebruikt notel „Britannia"'. Een mijn, die dinsdagmorgen in de Wielingen opgevist wera door het vissersvaartuig Breskens 52 van schipper Lobel, is gister avond de aanleiding geworden van enige verwarring en onge rustheid in Breskens. De mijn werd namelijk verankerd naast de oosthavendam by de handcis- haven en voorzien van een niar- keringsteken, een drijvende bal. In de loop van de avond bleek deze bal echter verdwenen te zijn. Omdat het gisteravond hoog wa ter was, kon men in het donker niet nagaan of de verankerde mijn ook verdwenen was. De kans daarop werd overigens uiterst klein geacht, omdat de mijn op een slik was gelegd en stevig ver ankerd was. Niettemin werden enkele voorzorgsmaatregelen ge nomen. Zo wera gisteravond laat de route van de veerdienst Vlis- singen-Breskens enigszins ver legd om zeker te zijn niet in de buurt van de mogelijk op drift geraakte mijn te kunnen ltomen. *e rijkspolitie in Breskens deel de ons mee, dat men vanochtend bij het eerste ochtendgloren di rect zou nagaan of de mijn in derdaad nog verankerd ligt. In middels is gisteren reeds de ma rine gewaarschuwd. De mijnenve ger .ILeersum", die juist uit Vlis singen op weg naar Den Helder was vertrokken, werd terugge roepen. Meegedeeld werd, dat dit vaartuig zien vanochtend direct Nieuw plan haven Walsoorden door rijk goedgekeurd i Naar wij vernemen heeft het rijk |de goedkeuring gehecht aan de technische opzet van de plannen tot uitbreiding en verbetering van de haven te Walsoorden. De goed- keuring moet alleen nog schrifte- lijk worden bevestigd. Dit bete- j kent, dat deze toekomstige streek- I haven voor het gehele oostelijke I deel van Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, een nieuw havenbassin zal krijgen met een bruikbare kade- i lengte van 300 meter, een breedte van 60 meter en een diepte van 6.10 meter beneden N.A.P. I Een liaven dus, waar geladen kustvaar ders en binnenvaartuigen ook bij laag •atcr kunnen in- en uitvaren. De haven- 'erkzaamheden zullen worden uitge- oerd in combinatie met de aanleg van een nieuwe waterkering op Deltahoogte »m het toekomstige complex van havens •n industrieterreinen ter plaatse. Overigens betekent deze rijksgoedkeu ring nog niet, dat nu binnenkort met de uitvoering van de werkzaamheden kan worden begonnen. De juiste sleutel voor de verdeling van de kosten is namelijk nog niet gevonden. Het aandeel van de gemeente Hontenisse (waartoe de haven van Walsoorden behoort) bedraagt on geveer 2V» miljoen gulden. Verder zullen in die kosten bijdragen het waterschap Walsoorden, rijkswaterstaat en naar hoopt en verwacht ook de ministe- SOLLICITATIE MOGELIJK VOOR AMBT BURGEMEESTER IN CLINGE EN BORSSELE In de Staatscourant van 13 mei staat, dat de minister van binnenlandse za ken ter kennis brengt, dat de mogelijk heid van sollicitatie wordt opengesteld naar het ambt van burgemeester in de gemeenten Borssele en Clinge, de laatste gemeente vacant vanaf 1 november '64. De sollicitatietermijn sluit 4 juni 1964. Ds. Van Herwaarden naar Den Bosch In de op zondag jl. in de Ontmoetings- kerk op 't Zand gehouden kerkdienst heeft ds. H. A. van Herwaarden me degedeeld, dat hij door het ministerie van justitie was aangezocht voor ver vulling van de functie van predikant bij de strafgevangenis te Den Bosch en de jeugdgevangenis te Vught. Van Herwaarden deelde mede, dat hij deze benoeming heeft aan vaard, zodat hij Middelburg ('t Zand) zal verlaten. Opening kampgebouw Dinsdag 28 mei zal waarnemend bur gemeester A. Passenier van Domburg de officiële opening verrichten van het kampgebouw op het kampeerter rein aan de Schelpweg. De opening zal om drie uur plaatsvinden. POLITIEK EN KERKELIJK ACTIEF Bergbeklimmen is zijn hobby Negentien mei is een bijzondere dag geworden voor de heer Jaco- bns L. van Boeijen, commies A. van de gemeentesecretarie van de gemeente Rijswijk. Een telefoon tje van de commissaris van de ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bracht name lijk het bericht, dat de heer Van Boeijen is benoemd tot burgemees ter van Tholen, dat ongeveer 3500 zielen telt. De maand mei schijnt een maand met verrassingen te zijn in huize Van Boeijen. De heer Van Boeijen zelf is geboren op 27 mei 1931 in Voorburg (Z.-EL). Zijn beide kin deren, te weten een dochter van bijna 2 jaar en een zoon van bijna een jaar zijn eveneens mei-kinde ren: respectievelijk 28 en 30 mei. Tholen zal een goede burgemeester krijgen aan deze enthousiaste en energieke man, die zowel in het jeugd- als in het kerkelijk leven bij zondere activiteiten heeft ontplooid. Maar ook op het gebied van gemeen telijk bestuur heeft hij een goede op leiding en ervaring opgedaan. Nadat de heer Van Boeyen de christelij ke h.b.s. te Zeist had doorlopen, kwam hij in 1950 als volontair op de gemeen tesecretarie van Soest. Hier heeft hij kennis kunne» maken met praktisch alle afdelingen, die aan een gemeentesecre taris verbonden zijn, zodat spoedig zijn benoeming volgde tot administratief ambtenaar. Op 1 augustus 1954 verhuis de hij naar Rijswijk, een vooruitstreven de gemeente onder do rook van Den Haag. Begonnen als adjunct-commies op de afdeling financiën en onderwijs kwam hij vyf jaar later bij het kabinet ">an de burgemeester als commies A. Goede leerschool Hier heeft hij een goede en bijzondere leerschool gehad. Want de geme?"'" Rijswijk is een nogal „explosieve" ge meente, die met zijn bouwprojecten contacten tussen bedrijfsleven en meentebestuur in het middelpunt van landelijke belangstelling staat. Verleden jaar solliciteerde de heer Van Boeijen naar de burgemeestersplaats van Tho len, omdat hij ten aanzien van de Zeeuw se bevolking bijzondere sympathieën koestert. Ook de omgeving van Tholen is hem bekend. En daarom schreef hij zijn sollicitatie. Gisteren kreeg hij zijn antwoord en zowel mevrouw als de heer Van Boeijen zijn bijzonder gelukkig met deze benoeming. De heer J. L.. Boeijen is per 1 juni benoemd tot burgemeester van Tholen. Deze recente foto van de heer Boeijen toont Tholens toe komstige burgemeester achter zijn bureau op de gemeentesecretarie te Rijswijk, waar hij vierkzaam is als commies A. Veel jeugdwerk De heer Van Boeyen is Nederlands hervormd en lid van het bestuur der C.H.-kieskring Rijswyk I. Naast zijn politieke aspiraties is hij ook actief in het berkelyk- en jeugdwerk, wat onder meer blijkt uit zijn voorzitter schap van de C.H.-jongerengroep Den Haag, zijn lidmaatschap van het Haags jongerenparlement en zijn functie als voorzitter van het C.H.- jongerenparlement. Ook in do zen dingscommissie van de Nederlands hervormde wijkgemeente Te Wervc te Rijswijk heeft men hem (Advertentie) DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak vereniging voor wijkverpleging, een com binatie van Zuidzande, Cadzand", Sluis en Retranchement, wnd. voorzitter van de afdeling West-Zeëuwsch-Vlaanderen van het Rode Kruis, vice-voorzitter van de Wildschadecommissie Zeeland, secreta ris-penningmeester van de stichting Be schuttende Werkplaats West-Zeeuwsch- Met ino-ane van 1 iuni as is tot kend zullen deze ontwikkelingen veelVlaanderen, bestuurslid bejaardentehuis J van bestuur en beleid vragen en daarbij iRozenoord te Sluis en districtsconsul zal het prettig zijn mee te mogen hel- voor de V.P.R.O. in Zeeuwsch-Vlaande- pen dit in Westerschouwen tot ontwikke ling te brengen. Maar eerst zal ik moe ten weten, wat in deze in de gemeente leeft, wat de raad wil. De zwaarte zal zeker op de recreatie vallen. Maar ik burgemeester van Westerschou wen benoemd de heer H. P. Ever wijn, thans burgemeester en secre taris van Zuidzande. Burgemeester Everwijn volgt jhr. R. J. H. Q. Röell op, die van augustus 1931 tot zijn overlijden in september van het vorig jaar burgemeester van Haamstede is geweest en van Wes terschouwen, waarvan Haamstede thans deel uitmaakt. De heer Ever wijn is Nederlands hervormd en lid van de V.V.D. Reeds morgen, don derdag, brengt de heer Everwijn een bezoek aan Westerschouwen voor een informele kennismaking met de wethouders. De heer Everwijn, 49 jaar, is sinds mei 1955 burgemeester van Zuidzande, de ongeveer 850 inwoners tellende gemeen te in Zeeuwsch-Vlaanderen met een in vergelijk met Westerschouwen be scheiden vreemdelingenverkeer. In Westerschouwen ruim 4000 in woners wacht de nieuwe burge meester op het gebied van de recre atie een ontwikkeling, waarvan de aard en omvang zullen blijken als, zeer binnenkort, Grevelingendam en Haringvlietbrug gereed zijn en de aan natuurschoon zo rijke Westhoek van Schouwen met zijn kilometerslange stranden voor Rotterdam en omge ving en de verdere randstad binnen dagbereik komen. vermoed, dat toch ook landbouw en ting kleuterschool, heett zij de Mdin, fruitteelt de aandacht zullen vragen, zo-i7_aPS dat een zeker evenwicht ontstaat en het een niet door het ander verdrukt wordt". „Naar eigen eiland terug" was burge meester Everwijns eerste reactie: de heer Everwyn werd in Brouwershaven gebo ren, doorliep in Zierikzee de h.b.s. en was, voordat hij in 1938 als ambtenaar ter secretarie, gemeenteontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand naar Zuidzande kwam, achteenvolgens volon tair op de secretarie van zijn geboorte plaats, onbezoldigd ambtenaar ter secre tarie van Duivendijke en tijdelijk ge meenteontvanger te Zierikzee. Ook was hij, na zijn vertrek naar Zuidzande, ont vanger te Oostburg. Niet vreemd zitter. Burgemeester Everwijn staat niet geheel vreemd tegenover de problemen van het vreemdelingenverkeer. In Zuidzande had hij er op bescheiden schaal mee te ma ken: zo gaf hij, enkele jaren geleden, de stoot tot de oprichting van een V.V.V. in deze gemeente. „Ik heb de komende ontwikkelingen op het gebied van de recreatie in Wester- ■- schouwen zeker gerealiseerd", zo gaf hij Zijn hobby is de bergsport. Ook hierin heeft hij enkele vooraanstaande func ties. Velen zullen hem kennen als een voortreffelijk reisleider van de Neder landse Christelijke Reisvereniging en als secretaris bij de N.C.R.V.-voetreizen. Hij is zelf ook actief bergbeklimmer en in internationaal verband kent men de heer Van Boeijen als secretaris van de afde ling jeugdzaken, sectie Holland, van de Oostenrijkse Alpenvereniging. Al deze kwaliteiten en bestuursfuncties legt hij echter met liefde neer om straks zijn taak als eerste burger van de gemeen te Tholen op zich te nemen. Zowel me vrouw als de heer Van Boeijen zien deze taak met verlangen tegemoet. De heer Van Boeijen volgt mr. A. J. van der Hoeven als burgemeester van Tholen op. Mr. Van der Hoeven, die onlangs zijn veertigjarig ambtsjubileum j vierde, is momenteel waarnemend bur gemeester van Tholen. als commentaar, „maar heb hierin uiter- j} |aard nog niet voldoende inzicht. Daarom öemport ben ik blÜ' dat de benoeming vóór het r seizoen is afgekomen, kan ik het direct eens van nabij meemaken. Vanzelfspre- Later commentarieerde de heer Ever wijn op dit „eigen eiland": „Toch heb ik niet zozeer gesolliciteerd, omdat ik zou terugvallen naar mijn geboor teplaats. Daarvoor hebben wij het hier in Zeeuwsch-Vlaanderen, met zijn ge moedelijkheid, zijn bijzondere sfeer, te buitengewoon gehad. Na 25 jaar ben je vergroeid met de streek. Het ging om Westerschouwen, een bijzonder mooie gemeente". Vergroeid met streek en gemeente: dat ia burgemeester Everwijn, die lange tijd dirigent was van Zuidzandes fanfare „Veronica" maar nog meer bekendheid genoot als dirigent van het plaatselijke dameskoor „Juliana" (tot 1961), dat op talrijke Zeeuwse concoursen behalve de eerste burger een eerste plaats opeiste. De heer Everwijn: „Vooral hierdoor is het een plezierige tijd geweest. Je kon hier op dit gebied wat bereiken. Men heeft er de moed voor en men is muzi kaal". In een geheel ander vlak liggen zijn functies zoals voorzitter van de provin ciale Zeeuwse vereniging Het Groene Kruis tevens voorzitter van de plaat selijke vereniging voorzitter van de Opening gemeenschapshuis in Groenendijk De heer S. «I. G. van Leeuwen, hoofd bureau Zeeland van het ministerie van maatschappelijk werk heeft dinsdagmid dag in Groenendijk (gemeente Hontenis se) het geheel vernieuwde, gemeen schapshuis „St. Martiniis" officieel ge opend. Hij deed dat in plaats van mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter van de adviescommissie sociaal-culturele infra structuur, die wegens ziekte verhinderd was. J. SCHOUTEN, PIONIER DE RUYTERSCHOOL, IN ARNHEM OVERLEDEN In Arnhem is zaterdag op 78-jarige leeftjjd overleden de heer J. Schouten, oud-leraar van de De Ruyterschool te Vlissingen. De heer Schouten was van april 1918 tot september 1950 als leraar wiskunde aan de Vlissingse zeevaart school verbonden. De heer Schouten heeft voor de school bijzondere verdiensten gehad. Hij wordt beschouwd als één van de pioniers van de De Ruyterschool. Hij was de rech terhand van de eerste directeur van de school, de heer S. Visser, (tot september 1931) en later van de heer P. Vijn, die de heer Visser als directeur opvolgde. De heer Schouten was in de dertiger ja ren, toen de school een moeilijke periode doormaakte, hoofdredacteur van het tijdschrift van de De Ruyterschool. In deze functie wist hij de school een gro te bekendheid te geven. De heer Schou ten maakte zich voorts bijzonder ver dienstelijk gedurende de tweede wereld oorlog, toen de school Vlissingen moest verlaten: eerst naar Dordrecht en la ter naar Nijmegen. In september 1950 werd hem in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eer vol ontslag verleend, na een diensttijd van 32 jaar. De begrafenis is donderdag 21 mei 12 uur op de protestantse begraafplaats Zuilen te Breda. Verkrijgbaar bij alle goed gesorteerde raken. Mevrouw Everwijn neemt in Zuidzande eveneens aan het maatschappelijke leven deel: zo is zij voorzitster van de stich- Geboortegrond voorzitster van de vereniging, die diepvrieskiuis heeft ge- Mevrouw en de heer Everwijn hebben drie kinderen. De oudste zoon (21) stu deert op de belastïngacademie in Rot terdam, de oudste dochter (20) is leer ling-verpleegster te Rotterdam en de jongste zoon (14) bezoekt in Oostburg de h.b.s. Gisteravond werd de heer Everwijn een serenade gebracht door de muziekvereni ging Veronica, waarvan de burgemeester geruime tijd directeur is geweest. De heer Everwijn noodde het hele gezel schap in zijn huis. VRIJZINNIG PROTESTANTSE LANDDAG VOOR ZEELAND EN WEST-BRABANT IN BREDA De Vrijzinnige Protestantse Landdag voor Zeeland en West-Brabant wordt op zondag 24 juni in Breda gehouden. De dag wordt begonnen met een kerk dienst in de Waalse kerk, waarin ds. H. N. Bierman zal voorgaan. Daarna zal een bezoek worden gebracht aan de Grote Kerk te Breda, terwijl in het culturele centrum ,,De Beyerd" door een Bredase spelgroep „Apostelspel" van Max Mell zal worden opgevoerd. t de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen ge schiedenis de heer J. C. A. de Melj te Baarn, vroeger te Middelburg. Dit is een recente foto v heer II. P. Everwijn, burgemeester en secretaris van Zuidzande. De Jieer Everwijn is per 1 juni be noemd tot burgemeester van Wes- t er schouwen, (Foto P.Z.C.) Wagen van de dijk nabij Reuzenhoek Dinsdagmorgen omstreeks half drie ge raakte een personenauto, bestuurd door M. F. uit Terneuzen, door onbekende oorzaak van de Otheensedijk nabij de buurtschap Reuzenhoek. De wagen, die enkele meters lager in een perceel bie ten terecht kwam werd over de gehele linkerzijde zwaar beschadigd. De be stuurder werd niet gewond. VERWACHT. LATER OPKLARINGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later van het westen uit enkele opklarin gen. Zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen. Over het algemeen wat lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN Zon op 04.38 Maan op 15.08 onder 20.36 onder 03.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2