PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOGERE A.O.W. TEGELIJK MET VERLAGING BELASTING In 2 etappes miljard minder aan belasting Mr. Stikker zal in conflict rond Cyprus „vinger op de pols" houden Maatregel van V.S. tegen Cuba Gent vreest afsluiting van het Kanaal door Zuid-Beveland T.v. eiland wordt voor Noord wijk geplaatst Financiering verhoging a.o.w. voor een deel uit algemene middelen KABINET WERD HET EENS OVER COMPROMIS: Feilen en interpretaties Spoedige reis naar Athene en Ankara Nederlandse laat MCNAMARA: Zwitserse kynoloog «Meer ^u'p n°d'e^ haar miljoenen na v00r Zuid-Vietnam GEEN SPAANSE FACILITEITEN VOOR NEDERLANDS WEGVERVOER Maar Nederlanders delen vrees niet 207e jaargang - no. 114 Vrijdag 15 mei 1964 Groede: radio s op WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN strand en duin taboe Pagina 2 Directie: P. var Walstraat 68-60 2911: Zierikzee- de Velde, P. B. den Boer i tel. 2355 (b.g.g. red. 3608 red. tel. 2426. adm. teL 2094 n W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. a. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. ƒ9,75 per kw., franco per post ƒ10.- p. kw. Losse adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (bee. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7883, adv. 5213); Oostburg: tel. Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.80. Ingez. med. 3 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel min. 1,60). „Brieven bur van dit blad" 25 c 2. 0 Bureaus: Vllaaingen: Terneuzen: Araenaalstraat 2. teL Giro 359WO P.Z.C.. Middelburg. (Van onze Haagse redactie) De kans is groot, dat op 1 januari 1965 de a.o.w.-uitkeringen tot het zogenaamde sociale minimum zullen worden verhoogd en dat tegelijk ook de loon- en inkomstenbelasting omlaag zal gaan. Naar wij vernemen heeft het kabinet in beginsel reeds een derge lijk besluit genomen, dat het karakter heeft van een compromis. Dit beginselbesluit moet nog nader door het kabinet worden uit gewerkt, maar in Den Haag wordt verwacht dat de definitieve re geringsvoorstellen binnen enkele weken ter kennis van de Staten- Generaal worden gebracht. De belastingverlaging zal In twee etap pes worden uitgevoerd en zal de schat kist in totaal een miljard gulden kos ten. De eerste etappe gaat in op 1 ja nuari 1965 en daarmede zal een bedrag van circa 400 miljoen gulden gemoeid zijn. dat echter dif jaar zal worden bepaald. Deze tweede etappe zal een bedrag van circa 600 miljoen gulden van de schat kist vragen, waardoor het totaal dus op 1000 miljoen of een miljard gulden komt. Dnamaast zal een deel van de kosten van de verhoging van de a.o.w.-uit keringen tot het sociaal minimum uit de algemene middelen, dus uit de schat kist, worden gefinancierd. Compromis De regering had reeds eerder in de Staten-Generaal. verklaard, dat een wetsontwerp tot belastingverlaging zou worden ingediend, meer in het bijzonder met het doe! de sterke progressie in de belastingheffing, die na de jongste loonexplosie extra zwaar werd gevoeld, te doen verdwijnen. De bedoeling was echter, dat het tijdstip van ingang der belastingverlaging naar een latere da tum zou worden verschoven, die afhan kelijk zou zijn van de conjuncturele om standigheden. De wens tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting wordt in steeds breder wordende kring ge hoord. Niet alleen de werkgevers en de middengroepen, maar ook de ar beiders zijn van oordeel, dat belas tingverlaging noodzakelijk is en niet naar een onbekende toekomst mag worden uitgesteld. Maar naast dc wens van belastingver laging is de vrij algemeen gevoelde noodzaak, dat er iets voor de bejaarden moet worden gedaan, al is er groot ver schil van mening over de wijze waarop. Algemeen is men het er over eens, dat de bejaarden niet het kind van de infla tierekening mogen worden. Het me ningsverschil gaat echter over de vraag of de bejaarden hulp moet worden gebo den via een optrekking van de a.o.w.- uitkeringen tot het sociaal minimum of via de op 1 januari J965 in werking tre dende Algemene Bijstandswet. In het kabinet schijnt men het thans eens te zyn over een compromis, dat naar verwacht wordt, in de Staten-Ge neraal een meerderheid zal kunnen krij gen. Dat compromis houdt, zoals ge zegd, in: verhoging op 1 januari 1965 van de a.o.w. tot het sociaal minimum met een gedeeltelijke verlaging van de belasting op dezelfde datum. Enorme taart voor zieke kinderen De beman/linden van het Engelse eskader mijnenvegers dat momen teel in Amsterdam voor anker ligt, heihen de patiëntjes van het Em- makinderziekenhuis in de hoofd stad onthaald op een enorme taart. De 5-jarige Marja lilommexteyn mocht, met een echte matrozenmuts an er nu echt een streep worden gezet onder de zaak-Ircne He< televisiedebat van woensdagavond tussen de vriendelijke en goedmoedige K.v.p.-secretari* Albering en zijn ge loofsgenoot. de grimmige VAKA-repor- ler Herman Wlgbold zou die streep kun nen zijn. Laten we het hopen; de zaak KI ird. Eén ding ls wel dui deze kwestie heeft se volk veel lo*ge worden: lingen. d. Tcgenstel- bestaan niet ,k achtte, zijn In ongewone scherpte naar buiten getreden. Vaak bleek daarbij een groot gebrek aan ver- Touwen jegens de ander bij vele groe peringen te bestaan. In een dergelijke ritu&lie kr(Jgt men al spoedig te ma ken met de neiging om de rede te laten overheersen door de emotie, maar he laas is dan het hek helemaal van de dam. Men begint in die toestand met moeilijk te definiëren zaken in het debat te brengen als „sfeer", waardoor de feiten naar de achtergrond worden ge drongen. Dat was bijvoorbeeld hel op vallende van dr Albe rings verweer te genover Wigbold, weliswaar de erken ning dat de feitelijke voorlichting juist was geweest, maar daarbij toch de vast stelling da' 'net aan de juiste sfeer zou 'nebben ontbroken. In zulk een geval wordt het gesprek moeilijk, omdat men het over een zo vaag begrip als „sfeer" wel nooit eens zal worden. Sfeer heeft te maken met een persoonlijke instel ling; meneer X. zal een bepaalde „sfeer" bijzonder plezierig vinden, meneer Y. daarentegen zal zich er geweldig over opwmdeh. Daarbij spelen dus de per soonlijke instelling en de emotie van be trokkenen een voorname rol, zoals ook woensdagavond bleek: noemde een uilzen ding van een B.B.C.- filmpje als een type rend voorbeeld dr. Albering N.A.V.0.-conferentie geëindigd Londen durft niets te doen tegen piratenzenders Onder druk van de kiezers heeft de con servatieve regering van Engeland be sloten om in elk geval voor de verkie zingen van oktober a.s. geen maatrege len te nemen tegen de radioschepen „Caroline" en „Atlanta" die even buiten het territoriale water in de Noordzee „êoor deze uitzendingen te verbieden, zou men de luisteraars in het oosten van Engeland beroeven van program ma's die voor het eerst sinds lange tijd het aanhoren waard zijn", hebben de leden van de (conservatieve) commissie voor televerbindingen in het Lagerhuis verklaard. Drie weken geleden heeft de minister van P.T.T., Reginald Bevin, de zenders scherp veroordeeld. Zij storen de radio diensten van de kustwacht en van het reddingswezen ernstig, zei hij toen. De Verenigde Staten hebben de verkoop van alle soorten levensmiddelen en me dicamenten aan Cuba onder beperking gesteld, zo maakte het Amerikaanse mi nisterie van handel gisteren bekend. Dit betekent, dat nu alleen nog maar ge schenkpakketten met toestemming van de regering naar Cuba kunnen worden gezonden. In de bekendmaking werd echter ge zegd, dat de nieuwe bepaling krach tens welke voor de verzending van le vensmiddelen en medicamenten naar Cu ba speciale uitvoervergunningen vereist zijn niet inhoudt, dat deze verzending in alle gevallen belet zal worden. „Het ministerie wenst echter op de hoogte te zijn met alle voorgenomen handel met Cuba en wil bovendien in een positie ver keren die optreden in overeenstemming met liet nationale belang mogelijk maakt. Elke beslissing zal wórden geno men in het licht van alle daarop be trekking hebbende omstandigheden", al dus de bekendmaking. De nieuwe bepaling volgt op mededelin gen van woensdag, volgens welke Cuba via Canada contact had opgenomen met Amerikaanse geneesmlddelenbedrijven over de mogelijke aankoop van aanzien lijke hoeveelheden medicamenten. De secretaris-generaal van de N.A. V.O., mr. D. U. Stikker, heeft op dracht gekregen de kwestie Cyprus nauwlettend in het oog te houden. De N.A.V.O.-ministers zijn van me ning, dat het geschil tussen Turkije en Griekenland ernstige gevaren inhoudt voor de zuid-oostflank van het allhintiegebied en dat het daar om gewenst is voortdurend „de vinger op de pols" te houden. De heer Stikker zal waarschijnlijk bin nenkort opnieuw een bezoek brengen aan Ankara en Athene. In X.A V.O.-kringen verluidde gisteravond, dat hij vandaag bovendien zou trachten de Griekse minis ter Kostopoulos en zijn Turkse collega Erkin tot een onderlinge gedachtenwisse- ling te brengen. De delegaties van beide landen zouden daarom hun vertrek uit Nederland tot zaterdag willen uitstellen. Ook op de derde en laatste dag van de ministersconferentie in Den Haag is de kwestie-Cyprus aan de orde geweest. Na het uitvoerige debat van woensdag kwam het gisterochtend, nadat de Turk se en Griekse ministers opnieuw het woord hadden gevoerd, tot een moeizame opstelling van het slotcommuniqué. Ter wijl minister Erkin de meeste landen achter zich vond in zijn wens de situatie rond Cyprus in een speciale paragraaf te vermelden, bleef Griekenland hardnek kig weigeren. Onder zware druk. die door de meerderheid van de vergadering op minister Kostopoulos werd uitgeoefend, kwam uiteindelijk een compromis stand. Compromis Het communiqué vermeldt nu dat de ministers hun bezorgdheid uitspreken over de situatie in het zuid-oostelijke sector, die is ontstaan door de gebeur- ln gezelschap van zijn jeugdige verloofde, prinses Anne Marie ran Denemarken en kroonprinses Irene, zijn zuster, heeft koning Constan- tijn van Griekenland voor het eerst sinds hij zijn vader opvolgde op de troon een bezoek gebracht aan Ma cedonië in het noorden van Grie kenland, waar de bevolking voor een hartelijk icelkom zorgde. Foto: de koning en zijn verloofde temidden van meisjes in haar kleu rige Macedonische klederdracht. Achter prinses Anne Marie kroon prinses Irene. Robert S. McXamara, de Amerikaanse Nederlandse dauw. Heuriette Berghuys, Washington rapport uitgebracht bij pre- tlie op 4 mei op 75-jarige leeftijd in déze sident Johnson over zijn reis naar Zuid- Zwitserse stad is overleden. Vietnam De inwoner van Luzern die in het testa- ment van de Nederlandse zo vorstelijk De J"'."1"1" heeft de president ervan werd bedacht, is Arnold Amstad, de va- overtuigd dat meer militaire en economi- der van drie dochters en een verwoedsche hulp aan dit land „een absolute kynoloog en dierenvriend, die op ver-lnoodzaak" is om de communisten in een schillende nationale tentoonstellingen lange en harde strijd te kunnen ver- prijzen in de wacht sleepte met zijn slaan. ir.'&resr de"Sf 'o^SSZ !-*«„. zei da. de u,tsebreidere bttlp- dententoonstelling in Luzern in aanra- "li™1"® ™er «W» <m- king met de daar wonende Nederlandse vatten. Hij zag niet direct de noodzaak Henriette Bertchuvs, die zelf ook o™1 meer troepen te sturen. buldoggen hield. ^a het onderhoud op het Witte Huis j het oog te houden is echter niet vermeld. Arnold Amstad bood aan om zorg te vroeg men de minister naar de mogelljk- omdat Griekenland zich slechts achter dragen voor haar honden als zij op reis heid om de oorlog uit te breiden tot op dit N.A.V.O.-besluit wilde stellen indien was. het grondgebied van Noord-Vietnam. De het communiqué zou worden R. vnn hpl tP=tamPnt van de miniirter antwoordde dat deze stap op opgenomen. I aangewezen weg der erfgenamen was aangewezen. De Zwitser zal een derde van het vermogen McNamara sprak na het onderhoud met ontvangen. Het hele vermogen bedraagt Pe. Amerikaanse president als zijn over- naar verluidt tussen de 20 en 30 miljoen tu'ging uit, dat de regering van Zuid- Zwitserse francs, in binnen- en buiten- j Vietnam voortgang maakt in de gevech- landse aandelen. ten en dat de huidige strategische plan- De beambte denkt er voorlopig nog niet nen tot een succesvol eindresultaat zul- aan om zijn baantje bij de autocontrole- len leiden, maar dat dit succes nog wel dienst in "Luzern erbij neer te leggen, even op zich zou laten wachten. Over de besteding van het bedrag wil hij zich laten adviseren door een des kundige. fW'j I tenissen op Cyprus „De ministers hebben andermaal meegedeeld", al dus de tekst, „dat hun regeringen het optreden van de Verenigde Naties om de orde en rust te handhaven, en de pogingen van de V.N.-bemiddelaar om te zoeken naar een akkoord, volledig steunen". W Slotcommuniqué Naast de Cyprusparagra&f bevat het slotcommuniqué de volgende belangrijke elementen (Zie slot pag. 3 kot. 2) Vlak na Pinksteren 1 Het televisie-eiland van de R.E.M. wordt kort na Pinksteren ter 1 hoogte van Noordwijk voor de Nederlandse kust geplaatst. De I heer C. Verolme, een der initiatiefnemers van de R.E.M., heeft I dit gezegd in een verklaring aan het A.N.P. „Het is ter verduidelijking noodzakelijk", aldus de heer Verolme in zijn verklaring, „nog eens de aandacht te vestigen op de werkelijke 1 doelstellingen bij de televisieuitzendingen op het R.E.M.-eiland. Be- halve dat het televisiestation gebruikt zal worden voor commerciële doeleinden, is het de bedoeling in de programma's ruimte open te 1 laten voor het uitzenden van culturele en opvoedkundige onderwer- pen". „De initiatiefnemers zijn zonder enig voorbehoud beslist bereid zich bij de algemene uitzendingen te onderwerpen aan een onafhankelijke programmaraad. Verder zullen zij zich zeker houden aan de algemene normen die ook op het grondgebied van het koninkrijk gelden". Aan deze verklaring voegde de heer Verolme toe: „De „Global ad- venture" zal vrijdag in Cork op Ierland aankomen. Er zullen twee I tot drie dagen nodig zijn om het eiland in te laden. Vlak na Pinkste- 1 ren zal de „Global Adventure" indien de weersomstandigheden gun- j stig zijn, ter hoogte van Noordwijk hel R.E.M.-eiland gaan plaatsen", i CARPENTER VAN RUIMTE NAAR DE DIEPTE Astronaut M. Scot, Carpenter ra, tte 1»?^.1JL'IS, T.< de VARA-sfeer, maar moest toen on middel- lijk worden gecorrigeerd: niet de v ara. maar de A.V.RO. had het bewuste filmpje uitgezonden. Men /..et: m de eigen opvatting over de handelingen van een ander ontstaat de neiging om d-.e ander feiten te verwijten, waar hij part noch deel aan heeft. Op zonimonwj wordt de discussie onzorgvuldig. Wij konden ons nie* aan de indruk onttrek ken. dat de K.V.P -secretaris bij ztjn op merkingen over de tendentieuze vcor- meespelen'en niet alleen met feiten heelt gerekend. aar dat is juist het opvallende in deze Irenez.aak geweest: de tegen stellingen zijn voornamelijk ont staan door de interpretaties van de fei ten. Bijvoorbeeld de reacties op even tuele Carlistendemonstraties Sommigen zeggen: „Nou en Moeten we bang zijn van een handjevol mensen Laat ze toch. het is toch een te verwaarlozen minderheid". Een kwantitieve opvatting dus, waartegen echter de principiëien zich fel verzetten. Voor hen ging het hier om een soort semi-fasctstische or ganisatie. d.e onder geen bedmg viel te accepteren Vóórdien was er de over gang geweest naar de R -K Kerk van prinses Irene- voor sommigen een strikt- persoonlijke kwestie voor de prinses zelf, voor anderen een reden tot blijd schap, voor nog weer anderen symp toom van een sóórt r.-k. opmars. Maar al deze interpretaties van leiten be- invloeden elkaar, veroorzaken daardoor nog heviger accenten en worden snel voorzien van de befaamde etiketten als papisme, anti-papisme enz. En deze woorden op hun beurt weer roepen emo ties oo uit vroeger jarenDat aiies, omdat een Nederlands meisje van kerk verandert en een vreemdeling trouwt. eerste mens zijn die zowel aan proeven de ruimte als op de bodem van de zee zal deelnemen. 1 Laten we hopen, dat de streep nu in derdaad onder de kwestie-Irene gezet kan worden. En laten we als Nederlan ders op die momenten in 'net volksbe staan, waarop we sterk verdeeld blijken. onze tegenstanders toch niet direct gaan van de Amerikaanse marine dat op de betichten op grond van eigen veronder- bodem van de zee proeven neemt. Dit stellingen. Da* is in de zaak-Irene over heeft de Amerikaanse persdienst voor I en weer gebeurd Er is in de negentiende ter experiment als Vrijwilliger heet, ge-lp1 meld. tal met drie duikers een weck in »e> fjU. Jet commentaar a. vrij - een onderwater laboratorium bij Ber- (ven regel. d:e ook bu..en de Journalistiek muda op ongeveer 65 meter onder de dient op te gaan. zeespiegel verblijven. Repressaille voor de weigering toelating in E.E.G. te steunen? Het Spaanse ministerie van trans- meegedeeld, dat „de Spaanse rege ring tot haar spijt geen faciliteiten meer kan verlenen aan het Neder landse wegvervoer". Dit werd (Van een onzer verslaggevers) „EEN ONZEKERE toekomst wacht het Kanaal door Zuid-Be veland nu alweer een jaar geleden: op 13 mei 19(53 het verdrag betreffende een verbin ding tussen de Schelde en de Rijn ondrtekend werd door Ne derlandse en Belgische minis ters"Dat is de stellige me ning van het stadsbestuur van Gent. Deze mening wordt onge twijfeld ingegeven door de angst, dat terwijl Antwerpen mettertijd een voortreffelijke verbinding niet de Rijn zal krij gen de verbinding tussen Gent en de Rijn juist aanzienlijk slechter en moeilijker zou wor den. Zelfs vreest het stadsbe stuur van Gent. dat er mogelijk eens geen verbinding meer zal zijn tussen de Westersclielde en de Oosterschelde of tussen de Westerschelde en het nieuwe Schelde-Rijkanaal. Nederland se instanties als rijkswaterstaat delen deze opvallende Gentse vrees overigens niet. Oorzaak van de Gentse vrees is het Schelde-Rijnverdrag. Zo staat in artikel 33 te lez.en: „Aangezien de thans in gebruik zijnde" vaarverbinding onder meer door het Kanaal door Zuid- Beveland) ook na de ingebruik stelling van de nieuwe vaarweg niet uitsluitend door de interne Nederlandse scheepvaart zal worden gebruikt, doch mede van belang blijft voor het verkeer binnen de Benelux Economische Unie, gaat Nederland, indien het te eniger tijd zou overwegen de ze vaarverbinding buiten gebruik te stellen of belangrijk te wijzi gen. daartoe niet over dan na overleg met België. De Gentse schepen voor de haven, de heer G. Vanaendaele. die wij de zer dagen over dit onderwerp spra ken. acht dit „overleg-artikel" een volkomen onvoldoende garantie voor het behoud van een scheepvaartver binding tussen zijn stad en de Rijn „Nederland heeft dus in feite de be slissing het Kanaal door Zuid-Beve- land aI te sluiten geheel in eigen hand", zo meent hy, „want de voor waarde, dat er overleg moet zijn houdt nog niet in, dat er ook inder daad rekening gehouden wordt met de Belgische, Gentse verlangens". ons c Kortom: Gent meent, dat Nederland alleen maar even met België behoeft te overleggen en dan hoe de wen sen van België ook zijn het Zuid- bevelandse kanaal kan dichtwerpen. Onmogelijk Eerder reeds had de Antwerpse schepen voor de havens en de scheepvaart, de heer L. Delwaide. als zijn mening over het afslui- het Kanaal door Zuid-Beve land gegeven: „Economisch niet ver antwoord en politiek zelfs onmoge lijk". Verklarend voegde hij er daar bij nog aan toe; „Ook voor de inter ne Nederlandse economie is het dichtwerpen van dit kanaal onmo gelijk en bovendien zou een derge lijke daad de verhouding tussen Bël- Een woordvoerder van de Neder landse rijkswaterstaat, die wij over gië en Nederland ernstig schaden", ait onderwerp spraken, kon zich wel aansluiten bij de woorden van sche pen Delwaide Met klem deelde hij mee, dat er momenteel geen enkel ernomen van de zijde van de K.N.V.T.O. (Koninklijke .Nederlandse Vereniging van Transportondernemers), port heeft aan de secretaris van del die hieraan toevoegt dat deze maatregel Nederlandse ambassade in Madrid V*rmo.e<Je|ük «''non"'n >s verband met 'de weigering van Nederland het verzoek van Spanje te steunen tot toetreding in de E.E.G. De woordvoerder van de K.N.V.T.O. lichtte toe. dat onder wegvervoer zowel het personen- als het goederenvervoer wordt verstaan. Naar zijn mening kan geen regering toeristen weigeren, die zo genaamde „gesloten rondritten" gaan maken. Onder gesloten rondritten wordt verstaan een groep toeristen, die in de zelfde bus het land binnengaat en weer verlaat. Worden er echter pendeldiensten uitgevoerd, dan dient hiervoor een ver gunning aangevraagd te worden. Bij pendeldiensten worden toeristen naar hun plaats van bestemming gebracht, de bus keert leeg terug, gaat in Neder land nieuwe passagiers halen, levert die in Spanje af en neemt dan de eerste groep mee terug. Alhoewel voor ver scheidene ritten vergunningen zijn aan gejaagd. heeft tot nu toe alleen een reisbureau in Heerlen die ontvangen. plan. geen enkel voornemen is. het Kanaal door Zuid-Beveland te slui ten als de nieuwe Schelde-Rijnver- binding er eenmaal is „Maar wii kunnen natuurlijk ook niet 15 of 20 jaar in de toekomst kijken", voegde hij er aan toe. „In die tijd kunnen de omstandigheden zich namelijk aan zienlijk wijzigen". En hij wees daar bij op het Reimerswaalplan, een in dustrieplan voor de Oosterschelde. Deze woordvoerder noemde dit plan: „Technisch-nautisch z.eer gunstig, maar of het financieel-economisch in de nationale ontwikkeling past en verantwoord is, is een vraag, waarop wij nu nog geen antwoord behoeven te geven". Heel merkwaardig Met nadruk wees h(j er ook op. dat zo er ooit sprake mocht komen van het afsluiten van het Kanaal door Zuid-Beveland dit toch nooit los mag worden gezien van andere plannen (Zie slot pag. 2 kol. 2) Mocht het goederenvervoer over de weg met Spanje tot stilstand komen, dan zui len de goederen voortaan per trein naar dit land getransporteerd worden. Relatief neemt Spanje voor het Neder landse goederenvervoer niet zo'n belang rijke plaats is aldus de K.N.V.T.O. \V<4 «as er juist de laatste tijd een bijzonder snelle oename te constateren, die als de Spaanse maatregel inderdaad door- gaat echter nog sneller te niet gedaan zal worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1