LEZERS SCHRIJVEN Dit jaar begint restauratie van herv. kerk van 's-Heer - Abtskerke BU DICHTE MIST GROOT LICHT AAN ZO MOET HET JUIST NIET Duur4 jaar, kosten4 ton Auto vlak voor een parkeer strook gezet DE TEMPERATUUR IN ZEELAND ONDER LANDELIJK GEMIDDELDE GEMEENTE WISSENKERKE GAAT N00RDEINDSTRAAT SANEREN GEMEENTERAAD KAPELLE HERZAG TARIEVEN REINIGINGSDIENST ma: TATËRÜAG 9 MEI 1964 PROVINCIALE ZEEUW SB COURANT Rijksgoedkeuring afgekomen Het eeuwenoude monumentale her vormde kerkgebouw van 's-Heer- Abtskerke, één van de oriëntatie punten in „De Poel" zal in de loop van dit jaar in de steigers komen. Sinds kort is de rijksgoedkeuring binnen voor de restauratie van dit bedehuis. De restauratie zal on geveer vier jaar duren. Het zal een bedrag van circa tier ton vergen om de kerk in zijn oorspronkelijke situatie uit de steigers te voor schijn te krijgen. Vier onderdelen vragen de aandacht van de nog aan te wyzen aannemer die liet werk zal uitvoeren naar een ontwerp van de Zierikzeese architect H. G. C. He ringa: de muren inwendig en uitwen dig de ramen, de leibedekking en de indeling van de kerk, die tijdens de res tauratie volledig wordt veranderd. Thans is het zo, dat de stenen in de mu ren niet overal zichtbaar zijn. Een groot deel ervan is overtrokken met een 1 cement, waarmee men bij een vorige tauratie de fouten wilde verdoezelen. Het is de bedoeling, dat de oude „moppen'' weer zichtbaar worden gemaakt. Verder moeten de talrijke littekens in de muren worden behandeld. Ook de ramen wor den in het herstel betrokken. Zo zal on der meer het grote dichtgemetselde raam in de zuidkapel na de restauratie weer kunnen „zien". De andere ramen wor den gefatsoeneerd. Nieuw wordt een groot deel van de leibedekking van 's-Heer-Abtskerkes enige kerk vol gens Monumentenzorg een van de oudste bedehuizen van Zeeland. ZEEUWS PRAOTJE Op durp dé 'k gebore bin en eel wat jae- ren geweund wier op derde pienkster- dag aoltie gaoië gescnote. Dat was 'n eele drukte op durp! 'n Tamboer uut In Nederland is dit - - stad goeng om allef achte sochens mee macht van het geld, jlus^ diegenen^ de- HOE WORDT MEN BESCHERMD DOOR DE WET Verschuiven Bclangryk zijn de veranderingen, die bin nen in de kerk tot stand zullen komen. Er moet veel worden verschoven en ver zet. Zo verdwijnt in de eerste plaats de houten tussenwand, die nu het schip van de zijbeuken scheidt. En dan wordt het koor. waarin nu de diensten worden ge houden in ere hersteld: daar komen een vast doopfont en een vaste avondmaals tafel. „Nu is er aUeen maar een kansel te zien, het is eigenlijk een onderwaar dering van het sacrament. Dat kan bij de restauratie worden rechtgetrokken", ver telde ds. E. J. C. Hamminga. De 125 banken verhuizen van het koor van de kerk naar het schip. Na de res tauratie wordt ook de zuidkapel gebruikt voor diensten, zodat het aantal banken ook uitgebreid zal worden. De noordka pel blijft in gebruik als consistoriekamer. De ene kachel, die nu de warmte levert tijdens de diensten zal ook verdwijnen. Het is de bedoeling, dat de kerk van hete luchtverwarming wordt voorzien. Actie De restauratie van het bedehuis betekent voor de hervormde gemeente een periode van actie. Want hoewel een belangrijk dee! van de restauratiekosten door de overheid wordt gedragen, blijft een deel van de bijna 100.000 die liet herstel vergt, op de gemeente drukken. Het gaat inclusief een aantal nieuwe aan schaffingen, die het karwei met zich meebrengt om een bedrag van onge veer 60.000. En om dit bij elkaar te brengen moet men in actie komen. Met onder meer de organisatie van acties: er is inmiddels een bazaar voor het restauratiefonds ge houden opbrengst 1200 er wordt gedacht aan de verkoop van kerklepel- tjes, van symbolische bouwsteentjes in de vorm van zegels. Verder zijn er plan nen voor een inzameling via lijsten en een lening. De kerkeraad streeft er naar zijn aandeel binnen 10 tot 15 jaar te hebben afgelost Het leeuwenaandeel in de kosten komt echter van Monumenten zorg met veertig procent, als de verfy- ningsuitkering wordt toegepast zeventig procent, de provincie voor ruim 7 pro cent van de totaalkosten en de gemeente met een „aandeel" van tien procent. Hoe de kerk er n& de ingrypende restau ratie zal uit zien De inwoners van 's-Heer-Abtskerke hebben een voorbeeld dicht bij de hand: vijf jaar geleden heeft de gemeente de eigenaar de toren van de kerk onder handen laten nemen, In dezelfde geest wordt do kerk nu ge restaureerd. gemeentekas nu ongver f 1000,— rijker geweest, had men al die woordenromp slomp niet gehad en was deze woning volgens de wet nog wel bewoond door diegene die daar recht op had. Verder kan een gemeentebestuur iemand zo hijnbaar nog de maar een gemeente binnenhalen, terwijl iwmireuauKc.»-™.. -e—Jus diegenen de- er verschillende Inwoners op de wacht-, slaende tromme deu durp oni lederen-'welke dat geld niet bezitten en maar 1 ijst voor een woning staan, of moeten deen te waeschoeën nae 't gaoiëschieten i werkman zijn, die. worden door de wet <U- bewoners van dit dorp van de gedach- te kommen, wan om acht ure moste delln een hoek gedrukt. ten uitgaan, dat de eigenaar vervreem- schutters in d'erreberge weze. Dae'Nu heeft de wet niet de bedoeling om a,ng heeft gepleegd? wierden de forrier, die 'n paer roolë se-demand in een hoek te drukken, maar om Niemand kan op een dergelijke manier frons op z'n mouwen gespeld ao, de rolle ieder het zijne te geven, dien ten ge- kennis krijgen van de wet of deze vol- vögeieze. Eest ao je dé op, aolde naemen'volge geschiedt dat in den hoek drukken gen. Of het moet zijn met dien verstande, van de schutters, die moste dan present [door diegenen die deze wet dienen te dat de wet wordt bestuurd door diegenen die de centen hebben en wee dan de Souburg. ïennaam, an Nieuw- en St. an Randwijck. gaf e P.Z.C. de roepe, en dan ao je de vooschriften, dae handhaven en geen rang of stand van iedere schutter most naekomme. Dan doorslaggevende betekenis dienen te ge was 't lotlenge, omdat daeden lederen- bruiken. deen zou wete, 4 t'n schiete most. Dan Dit stukje nu. vindt zijn oorsprong in goenge ze mee z'n aolen nae buten om een verslag dat de P.Z.C. in de krant van an te trejen, twee aan tweeë in gelid, dinsdag 14 april Jl. publiceerde betref- Vórop de tamboer mee daeneat d'oppas- fende de openbare raadsvergadering van ser mee de vlagge, dan de sersjant, die Nieuw- en St.-Joosland en het heeft he ao öranje-sefrons en de forrier en dae trekking op het in dit verslag genoemde achter kwaeme dan twee an tweeë de pand rijksweg no. 29, hetwelk gegund is schutters en dan nog 'n eele kooië guus, aan iemand dewelke geen inwoner van mee fee drukte en geschreeuw. Nest de deze gemeente is, er dus niet woont troep liep de kaptein, die epolletten op |ook niet werkt, en dit terwijl er inwoners |doch heeft in het vonnis niet bepaald, z'n schouwers ao en om z'n middel 'n van deze gemeente zijn die om een wo- f|at tenuitvoerlegging daarvan slechts koppel, di 'n lange soabel an ieng. Zó Inlng zitten te springen en ook aldaar kern plaatshebben na verloop wier dan op de maete van de trommel slag nae 't schietterrein gemarcheerd, da dichte bie durp was. Op 't schietterrein stoeng de gaoië; 't onderstik di van was twi stielen, die op Het kan geen schade en misschien zelfs meerdere mensen tot nut zijn, wanneer ik in het kort laat volgen, op welke ma- nier eigenlijk dit pand beschikbaar is ge- afstand verbonde waere; tussen die stie- komen. len was 'n paele draoibaer verbonde deu De vorige bewoner is door de eigenaar ,.„v 'n bout. Vö d4 se mee schieten konde via de gerechtelijke weg, dit terwijl het t>. en w. het mes op de keel heeft gezet toch onbi hoorlijk i) beginne, most eerst de paele, die ze degeen dienstwoning was, genoodzaakt Het. gemeentebestuur heeft gemeend on-IN,J l!: -".zin V; stinge noemde, recht over ende gedraoid jdeze woning te ontruimen omdat hij een (middellijk voor onderdak in een zomer- ore c-n vastgemaekt mee nog een twiddejbaas had gevonden die wat beter betaal- woning elders te moeten zorgdragen en Deze herfst zal de monumentale hervormde kerk van 's-Heer-Abts kerke onder de handen van restau rateurs komen. Op de foto: een deel van de toren, die enkele jaren terug Kantonrechter Middelburg De kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, heeft woensdag voor de zoveelste maal op moeten wijzen, dat men bij dich te mist met groot licht moet rij den; niet met dimlicht, helemaal niet met stadslichten, maar met groot licht. Het gebeurde in de zaak tegen de Amsterdammer N. K., die op 5 januari een proces-verbaal kreeg omdat hij op de rijksweg onder Krabbendijke tijdens dichte mist met stadslichten gereden zou hebben. Als er met groot licht ge reden wordt, krijgt men in deze omstandigheden altijd eerst de lichten te zien; thans ontwaarden de controlerende wachtmeesters tegelijkertijd met de contouren van de auto pas de lichtjes. Daar men K. tengevolge van weersomstandigheden niet kon ach terhalen, werd hij in zijn woonplaats gehoord. Daar verklaarde hij tegen over een politieman, dat hij wel de gelijk met groot licht had gereden. Merkwaardig verschijnsel Overal al 20 graden; in Vlissingen slechts 16 graden Er heeft zich tot nu toe in dit voor jaar een wat merkwaardig ver schijnsel voorgedaan wat de lente- temperaturen betreft. Na de lange koude periode tussen eind februa ri en medio april was het water van de Noordzee en ook dat van de Zeeuwse wateren sterk afgekoeld tot 3 a 5 graden. Omstreeks 15 april begon het plotseling warm te wor den en op 16 april steeg het kwik tot boven de 20 graden, althans in vrijwel het hele land behalve in het grootste deel van Zeeland, Bekijken wij de periode van 15 tot en met 22 april wat de maximum temperaturen betreft waargeno men in Vlissingen en op het vlieg veld Woensdrecht in West-Brabant dan zien wij een gemiddeld ver schil van 3.5 C. Op 16 april was het op Woensdrecht zelfs zeven graden warmer dan op Walcheren Vlissingen Woensdrecht 17 C 23 C 19 C 16 april 17 april 18 aapril 19 april 20 april 21 april 22 april 23 april 14 C 16 C 15 C 15 C 14 C 14 C 13 C 17 C 16 C 15 C Ongetwijfeld zal het in Zeeuwsch- Vlaanderen warmer zijn geweest dan in het overige deel van Zee land. De temperaturen op K.N.M.I. termijnstations te Schoon- dijke en Kapellebrug waargeno men, ontvangen wij eerst om streeks de 20ste van de maand. De oorzaak van het te koude len teweer in Zeeland moet worden gezocht in de wat ongelukkige windrichting, De warme dag van 16 april met in West-Brabant 23 graden en zeer waarschijnlijk ook in Zeeuwsch-Vlaanderen maxima rond 20 graden, bleef elders Zeeland koud door de zuidoosten wind, De aangevoerde lucht moest daardoor een afstand variërend tussen 5 en 10 km over het koude water van de Westerschelde afleg gen alvorens Vlissingen t.e hebben bereikt en dit water had 'n tempe ratuur van ongeveer 8 graden. Boven 25 graden Een bijzonderheid is het dit jaar wel want het is al verschillende keren voorgekomen dat in april te Vlissingen al maxima boven 25 graden zijn gemeten. Op 16 april 1949 26 graden en het record voor april bedroeg zelfs 30 graden in 1916 te Vlissingen gemeten. Dat wij dit jaar tot heden met een ma ximum van 16 graden als hoogste temperatuur ver bij het overige deel van Nederland achter blijven is gelukkig geen regel. Misschien zal mei veel goed maken. Het re cord voor mei in Vlissingen geme ten bedraagt 35 C waargenomen op 24 mei 1922. Fabrieken Zevenbergen OPKOOP PROEFDIEREN De burgemeester Joosland, graaf F. aan de redactie vai de toelichting: De kantonrechter te Middelburg heeft op grond van artikel 25 der huurwet de huurder veroordeeld tot ontruiming van de betreffende woning In november 1963. r J. Ouborg ln Middelburg Opkoop proef- lelaas een zet- dat het er niet om E Ouborg betoogde, t of men voor- of lvLacctie is. Het •hter abusievelijk verkzaam zijn. door burgemeester en wethouders der Pat (le -- stellen ter- kon wo: betrokken gemeente v mijn. De huurder, (Van Eenennaam's broer) zijn vrouw en kind van 2 jaar zouden dus tegen de winter op straat zijn gezet. x Men kan dus gerust zeggen, dat de v niet aan een werknemer huurd en dus leeg bleef wijten aan de ontruim- >er van Inzender), die in dvertentle waarschuwde i pee re werkgever. Een niet strafbaar, maar bout deu 't onderstik. 't Onderstik stoeng vast in de grond en an de stinge waere an weerssieën klossen gespiekerd om lans nï boven te klimmen. Boven an de stinge was 'n iezere vurke, die ao drie tanden. An de middelste tand was 'n blok out gestoke en mee 'n spieë vast gemaekt; tegen da blok was 'n vintje, gezaegd uutrn planke, gespiekerd. In z'n eenen and ao den 'n flesse en in den ao- ren 'n glaesje. An d'andre twi tanden waere ienkel mé blokken out. De schutters zaete, a se schote, in 'n kule, die in de grond gegraeve was; in de kule aode ze 'n klatte ooi gedae tegen d'ugegraeve grond. Meer op zieë waere twi latten gemaekt, mee uutstekende spiekers. Tegen d'onderste latte en de uutstekende spiekers stoenge de gewe ren en an de spiekers van de bovenste latte ienge de priezen, 'n gouwe rienk, 'n segaorekoker, 'n zilvere segaorepuup- ie, 'n kisje segaoren en zó meer. 't Schietterrein was afgescheië van 't openbaere terrein deu paelen, die deu 'n touwe mee mekaore verbonde waere. Op 't openbaere gedeelte van 't terrein ao je 'n tente mee buffet en banken. Je kon di bier, lïmmenaode, kwast, segaoren en de. Nu kwam de eigenaar op het idee deze woning dringend nodig te hebben voor eigen gebruik, op welke gronden hij tot de ontruimingsverordening over ging, nu bestaat deze mogelijkheid inder daad. artikel 18 sub. d. der H.W. ver meldt nl.: „de verhuurder kan de ontrui ming door de huurder of gewezen huur der slechts vorderen: indien de verhuur der het onroerend goed zo dringend no dig heeft voor eigen gebruik", nu komt hier nog één klein regeltje achter, dat vergeet men dan voor het gemak maar, maar het hoort wel degelijk hij dit arti kel, namelijk „vervreemding daaronder niet begrepen", waar is nu de waarde van dit wetsartikel, men stopt er iemand in, dewelke helemaal niet bij de ei genaar werkt, zelfs niet in de gemeente woont of werkt. Ook in het politiek bestel zijn deze ei genaars schijnbaar op de voorhand, want dit gemeentebestuur had indertijd beslag op deze woning kunnen leggen, maar dat deed men niet. want de eigenaar is in financieel, politiek en collegiaal opzicht hun nader dan ck? vorige bewoner, daar dit maar een werkman is. daarom zal men nooit een dergelijke eigenaar tot de orde roepen, dit kan schijnbaar de wet Nu is het geziii Van Eenennaam in een woningwetwoning van de gemeente ge huisvest. waardoor een andere woning- de extra kosten te betalen. In plaats dat;zoeKenüe 18 priupcera- Indien de ge- de familie Van Eenennaam hiervoor er- 'nwente do laatst* jaren door de rljkB- en ken te lijk is. schrijft zij een ingezonden |prwinciale overheden ln staat ware ge- Btuk met woorden als: 'ie macht van meer woningwetwoningen te bou- het geld, de eigenaar is ons nader in fi- wen z°u ?r)rm ,in nancieel en politiek opzicht enz., woor- .wellicht niet hebben plaatsgevonden, den die met de zaak hoegenaamd niets De leegstaande woning werd door de te maken hebben. eigenaar tot 1 maart 1965 verhuurd aan In de rechtstaat Nederland heeft de wn '^rde, waarmee b. en w. akkoord zijn rechter iemand tot ontruiming van een gegaan, maar deze persoon was1 h»®* woning veroordeeld. Hoe kan aan het naar va""° lnterpellant in de ge- gemeentebestuur hiervan een verwijt meenteraadszitting van 13 april Jl. Van- worden gemaakt? daar de Interpellatie. bekomme. Uluc De meeste geweren, waemee geschote niet Wy zu]ien njet tot orde roepen waere achterlaoiers, me _n ïenkele Ljenkt het gemeentebestuur, dan zuilen bie. Diiwe wel ongeveer 1000,— putten uit de gemeentekas om te zorgen dat dan deze „Als dat waar is dan hebben ze ge brand als stadslichten", merkte één der Krabbendijkse verbalisanten gis teren op. Mr. K. P, Doedens, de of ficier van justitie, meende, dat de verlichting pertinent onvoldoende was en eiste een boete van 30, die de kantonreohter bij verstek conform op legde. ,11 11' Kon niet bovenlaoiër ao je d'r ook wier geschote mee looië koegels, die in iezere tangen wiere gegote. Wie 'n blok out of 't vintje van de vurke afschoot, ao de pries, mé da duurde nog a 'n stuit, vöraol as 't out knoestig en wardraedig was. Somtemet draoïde 't blok in de ron- te of di vloog 'n stik af! Dan kwam d'r spannienge, wie zou de pries As 'n schutter de pries ao, dan wier 'n eenigte keren in de tente ni boven gegooid, zó meugelik tegen 't zeil van 't dek van de tente. De winnaer trekteerde op 'n glas bier en dee 'n neusdoek an, op de ma- niere van 'n sjerpe. Meziek was t'r op terrein nie, mê as t'r één 'n pries ge wonnen ao. wier d'r gezoenge, ouwe vaesjes, mê ook wê nieuwe straetliedjes. Vö de leste pries, of somtemet vó meer dere priezen, wier op 't vintje geschote. As aole priezen verschote waere, wiere de schutters gekommandeerd in 't gelid an te trejen. Onder getrommel wier dan teruggemareheerd nae d'erreberge. On der druk gepraot en 'n paer glaesjes jannever, wiere dan de priezen ugedeeld. Aoles goeng aoltie bepaeld ordentelik toe, kwaed oore, of ruzie maeke, kwae me nie foor, mê jae, chrlstelik goeng 't noe toch ook nie, mê 't was vö 't eele durp 'n prettige dag Het gebeurt niet vaak, dat mr. Moo lenburgh zijn geduldige pogingen op geeft om de mensen, die voor het hek je verschijnen, het foutieve van hun handelingen te doen inzien. Nadat de kantonrechter, en tevens de officier,, ruim een kwartier lang geprobeerd hadden om P. D. uit Ellewoutsdijk aan het verstand te brengen, dat hij zyn auto op de Oostwal in Goes niet dwars voor een parkeerstrook had moeten zetten waardoor een automo biliste een half uur had moeten wach ten voor ze vertrekken kon, haalde Moolenburgh mismoedig schouders op. D. was niet van zijn fout te overtuigen. „Ik kon niet an ders", verklaarde hij steeds maar, terwijl hij enkel en alleen zijn auto rat verder had moeten parkeren.... D. moest een bezoek aan het zie kenhuis Oostwal brengen. „En in deze omstandigheden is het maar het beste, dat de ziekenhuisbezoe kers met hun auto's even op elkaar wachten", meende verdachte, voor deze onnodige overtred: conform een boete van 25 moest betalen. W. de P. uit Koudekerke moest twee maal terecht staan. Op 1 november was hij met zijn paard uit een uit rit de Breeweg opgestapt, vlak voor twee bromfietsers, waarvan er één kwam te vallen. Conform moest hij hiervoor een boete van 25 betalen. Een maand later had hij eveneens op de Breeweg met zijn fiets niet behoorlijk rechts gereden, waardoor een automobilist in een poging hem nog te ontwijken in de bosjes langs de weg was gereden. In 1910 wel De P. was zelfs nog wat naar links gereden en sprong toen op de gladde weg van zijn fiets. „Die dingen kon je in 1910 nog wel doen, maar nu niet meer", merkte mr. Doedens op, die een boete van 30 eiste. Mr. Moolenburgh volstond met 25. C. S. uit Middelburg had op het trot toir van de Blauwedijk, op het vroege- rijwielpad, gefietst. Mr. Moolen burgh zei zich wel enigzins te kunnen voorstellen, dat S. het oude rijwiel pad weer had opgezocht. „Onbegrij pelijk, dat het daar verdwenen is, het gaf een veilig gevoel", merkte de kantonrechter op, die S. een boete van 1 oplegde. De officier had 2,50 geëist. F. uit Middelburg had tengevol- van de gladde weg met zijn fiets op het kruispunt Langeviele- buitenbrugVlissingsesingel te Mid delburg geen voorrang verleend aan een auto. Deze moest uitwijken en ste daarbij tegen een jeep. Daar de schade vrij aanzienlijk was, volstond de kantonrechter conform met een boete van 1b. Eveneens tengevolge van de gladde weg had mej. E. v E. uit Middelburg op de kruising SporllaanLaan van Nieuwenhove met haar auto geen voorrang verleend aan een andere auto. Mr. Doedens eis te 25; de kantonrechter legde een boete van 17,50 op. Daar F. v. d. D. uit Vlissingen zijn auto in de Paling straat niet voldoende rechts gepar keerd had moest hij daarvoor een boete van 3 eis 6 betalen. A. V. uit Souburg duwde op zijn brommer gezeten een „gewoon" fiet- Middelburg C. A. P. Minderhoud. eigenaar toch zijn zin heeft, dan moeten we wel zorgen dat de vorige bewoner dus een onderdak heeft, vandaar de eer der genoemde kosten. Toch wel een ge zonde situatie hé?, of niet soms? Voorts rest nog te vermelden dat zolang de vo rige bewoner op kosten der gemeente er gens anders woonde, de betreffende wo ning rijksweg no. 29 heeft leeggestaan, dit wellicht omdat de eigenaar de woning zo dringend nodig had voor eigen ge bruik en anders om de gemeentekas wat lichter te maken. Nu wordt iedereen in staat geacht de wet te kennen, maar is er nu ook iemand in staat dergelijke verwonderlijke ge beurtenissen te rijmen met de wet, zo ja, waar is dan de zinsnede gebleven, „ver vreemding daaronder niet begrepen", of kunnen dergelijke eigenaars dit zo zon der meer in hun zak stoppen? Wie is er verder in staat te beweren dat een dergelijk beleid gevoerd in een ge meente. getuigt van een beleid gevoerd met inzicht en goed verantwoordelijk heidsbesef. Zou het voor het betreffend gemeentekas nu ongeveer f 1000,rijker geweest, had men al die woordenromp- ken de vinger op de nog niet ontstane wonde gedrukt te hebben?, dan was de Voorstel aan raad Verzoek aan gemeente tot koop .Renatd' van In de vergadering van de gemeente raad van Wissenkerke op maandag 11 mei 's middags om half twee zullen een voorstel doen tot het sa neren van een gedeelte van de Noord- eindstraat. B. en w. zouden de Noord- eindstraat willen laten verbreden en het gedeelte tegen de Dorpsdijk wil len laten beplanten. G. S. hebben mee gedeeld, dat zü de voorgenomen sa nering van woningen, staande in de Noordeindstraat, uit een oogpunt van goede volkshuisvesting aanbevelens waardig achten. Ook delen zij mee, dat de raad een besluit dient te nemen, waarbij een gedeelte van elk der te saneren wo ningen bestemd wordt om in de naas te toekomst voor de aanleg c.q. ver breding van een straat te dienen. Na dat dit raadsbesluit is genomen kan een bouwverbod worden uitgevaar digd. B. en w. delen verder in hun toelichting mee: „De onbewoonbaar verklaring van de daarvoor in aan merking komende panden kan op de gebruikelijke wijze aanhangig wor den gemaakt. Door het treffen van deze maatregelen kan voorkomen worden dat die oude woningen aan die straat worden opgetrokken en voor de recreatie bestemd." Verder delen w. de raadsleden omtrent dit plan mee: „In de volgende vergade ring zal worden voorgesteld een bouw verbod voor genoemd gedeelte vast te stellen en te zijner tijd zal u een voor stel worden gedaan tot onbewoonbaar- verklaring van de daarvoor in aan merking komende woningen." Het bestuur van de stichting tot het exploiteren van het verenigingsge bouw „Renata" heeft het gemeente bestuur gevraagd of het dit gebouw wil kopen voor een bedrag van 9000. Omdat b. en w. menen, dat een vere nigingsgebouw voor Kamperland on misbaar is stellen zij voor het gebouw te kopen en bovendien voor 1800 noodzakelijke voorzieningen te laten aanbrengen. Het gebouw zal dan nog onge veer 3 jaar mee kunnen, waarna er 'n ander gebouw dient te komen. Om nu reeds met de voorbereidingen daartoe te kunnen beginnen stellen b. en w. de raad voor hun machtiging te ver lenen een plan voor een ander vere nigingsgebouw te laten maken. Na afloop van deze vergadering zal de heer Poley een toelichting geven op het uitbreidingsplan in onderdelen voor het Veerse Meer. Om half vier zal men een bezoek brengen aan de pasveersloot in Wissenkerke waar de heer Valk een uiteenzetting zal ge ven. send schoolvriendje naar huis. Mr. Moolenburgh nam het „menselijk hulpbetoon" hierbij in aanmerking en veroordeelde de jongeman tot een boete van 5, conform. Wegens in de bebouwde kom te snel rijden werden ook nu weer enkele verkeersdeelne mers bestraft: de bromfietser A. de R. uit Middelburg tot 25. de brom fietser C. M. uit Middelburg tol 12,50 en de automobilist D. B. uit Domburg tot 20. Met ingang van 1 juli a.s. tt Jverletkosten zijn inbegrepen. De voorzit- riogere vergoeding ter achtte dit onbillijk tegenover de ver- i schillende brandweerlieden. De raadsle- KronniArPOV den F. van Hoorn (v.v.d.) en L. de Koey- VOOr Ui allUWCCl er (C.h.) vonden de beloningen aan de lage kant omdat de mensen altijd klaar De gemeenteraad te Kapelie besloot moeten staan en er zich toch altijd ern- woensdagavond de tarieven van de rei- stige calamiteiten voor kunnen doen. De nigingsdienst te herzien. Met ingang van burgemeester was echter van mening, 1 juli aanstaande zal het tarief voor em-ldat men niet alles kan regelen naar de mers van f 10,tot f 12,50 worden op- i ergst denkbare gevallen. Bovendien zijn getrokken. Het storten van vuil op de er nog nimmer moeilijkheden uit voort- stortplaats zal verhoogd worden van gekomen en zo er bijzondere omstandig- f 1,— tot f 1,50 per m3 waarby het be- heden zijn kan er altijd van de regeling drag verdubbeld wordt indien naast de worden afgeweken, chauffeur een gemeente-arbeider moet De huursom voor de bijzondere kleuter- assisteren. Voor het gebruik van de ^e- gchool te Schore zal met ingang van het meentevrachtauto voor het wegbal van vuil zal een tarief van f 3,per kwartier worden geheven. Als over gangsmaatregel zal voor 1964 een halve, verhoging worden doorberekend. Hoewel na realisering van de voorgestelde ver hogingen nog een aanzienlijk bedrag ten laste van de gemeente biyft, zal een ■entuele verdere tariefsverhoging bij de voorbereiding van de begroting voor 1965 nader worden bezien. In de toelichting deelde burgemeester H. nieuwe jaar van f520,verhoogd v den tot f670. dit ln verband met de plaats gehad hebbende bestrating van de speelplaats en het plaatsen van een om muurde zandbak, waarmede een uitgaaf gemoeid was van f 1779,40. Voor het schoolbestuur vloeien uit deze huurver hoging geen nadelige gevolgen voort, door de huursom door het rijk wordt ver goed. De raad besloot voorts een bedrag van f 2448,te voteren voor aanschaf van G. van Suijlekom mede. dat het nog een; 24 tweepersoons leerllngensets, een klas- geringe vergoeding betekent tegenover sobureau en een armstoel als vervanging het gemak dat men van de ophaaldienst' van schoolmeubelen voor de hervormd heeft. Het is onvoorstelbaar, wat er met' christelijke school te Biezelinge. de huisvuilauto wordt meegegeven, aldus' Eveneens werd besloten aan zes perso de voorzitter. Raadslid J. M. Zuidweg nen ^i, premie toe te kennen voor i r Vi i rrr.ee nf hot nii.T u'^nflcliilr iq nn L - -t T.1„„1 (c.h.) vroeg of het met wenselijk is oj bepaalde tijden zoals de schoonmaaktijd, een extra ophaaldienst in te lassen voor grof vuil. De voorzitter zegde toe dit te zullen bekijken. Van de N V. Oostroms consei-venfabriek zal om niet een per ceeltje grond worden overgenomen, zulks in het kader van verbreding en verbete ring van ue Sciioorse Bredeweg. Raads lid J. Slabbekoom (s.g.p.) achtte het wenselijk in de Schoorse Bredeweg een verkeersbord te plaatsen dat verwijst naar voorrang van de uitvalsweg. De voorzitter zei ook dit te zullen bekijken en het met provinciale waterstaat op te nemen. Brandweer Als gevolg van do samenwerking tussen de gemeenten Kruiningen, Wemeldïnge en Yerseke op het gebied van brandweer- voorziening. is aandacht geschonken aan een uniforme regeling Van vergoe dingen voor het brandweerpersoneel. Be sloten werd de beloning vast te stellen op f 2,per uur vermeerderd met even tuele verletkosten. 0 .'erbetering. Hiermede zal een to taalbedrag gemoeid zijn van f2185.82 waarin het rijk voor f 1457,21 bij zal dra gen. Op de begroting voor 1964 is voor woningverbetering f 4200,uitgetrok ken. Met de reeds eerder toegekende pre mies zal de begrotingspost thans met f652,48 worden overschreden. Dit kan echter gedekt worden met het overschot van f 1190,81 van het vorig jaar. Beslo ten werd de woningwetwoning Abdij straat 61 te verhuren aan een personeels lid van Oostroms conservenfabriek N.V. te Biezelinge en de woning Abdijstraat 63 toe te wijzen aan de heer C. J. Staal die zijn woning Blaaspoort 17 zal ont ruimen. Deze vrijkomende woning zal dan op grond van het saneringsplan on bewoonbaar worden verklaard. Op de vraag van de heer J. M. Zuidweg (c.h.) of de zes indastriewoningen al z(jn toegewezen, kon de voorzitter medede len, dat wel een formele toewijzing aan de bedryven heeft plaatsgehad, maar dat de officiële verhuur via woningcommis sie en raad zal gebeuren. Bij de rond vraag bracht de heer A. de Schipper (vr. Iyst)~de aansluiting van onrendabele percelen op het waterleidingnet ter spra ke en de heer F. van Hoorn (v.v.d.) in formeerde naar de vorderingen van a IlillllllIllllillllllllilllllllllllltlIlllllIlllllllIiJllillillllllllIllllllillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlillllllllllllillllIIIIIÜIIIIIIIIIIlllllllllllIlllllllllilIllIllIlL XTop vele weggebruikers automobilisten, motorrij- ders, brommers en fietsers menen ten onrechte dat rechtdoor gaand verkeer onder alle omstandighe den voorrang heeft. Niets is minder waar. Dit gaat al leen op voor verkeer dat zich op dezelfde weg bevindt. In dat geval heeft het doorgaand verkeer voorrang op afslaand verkeer. Voorbeeld: een auto nadert een kruis punt met een weg van gelijke rangorde. Uit de rechts gelegen weg naderen een auto en een fiets. Hoewel de eerstgenoemde auto rechtdoor moet, is deze verplicht voorrang te verlenen aan de van rechts komende auto. De fietser (langzaam verkeermoet evenwel voor rang geven aan de voor hem van links komende auto (snel verkeer). ïlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll z.g. ingewikkeldekruispunten schep pen deze regels nog wel eens moeilijkheden en ver warring. Zo'n geval doet zich onder andere voor bij het kruispunt aan de brug over de middensluis te Ter- neuzen, waarop niet minder dan vijf wegen uitkomen. De foto toont drie voertuigen, die vanaf drie verschil lende wegen het kruispunt naderen. Het meest rechtse voertuig komt juist de brug af en moet de beide andere voertuigen voorrang verlenen De middelste van de drie is dat verplicht ten opzichte van de linkse, die im mers voor hem van rechts is genaderd Aangezien de chauffeur van de middelste auto recht door wilde rij den en de voor hem van rechts komende auto linksaf de brug wilde oprijden, dacht eerstgenoemde dat hij voorrang had. Dat v.:as fout omdat het hier geen ver keer betrof dat zich op dezelfde weg bevond. ~Zó moest het dus niet....! (Foto P.Z.C.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9