Baarland wil berusten in herindelingsplan Financiële berichten Sterk punt is religieuze samenstelling Vakantievoetbal van Engeland en Uruquay Versterkt Jong Oranje in juni naar Rusland VELE NIEUWE UITVINDINGEN TEN BEHOEVE VAN LAND- EN TUINBOUW Geen t.v.-verslaê grandprix Nederland TOERNOOI VAN „DE MEEUWEN' GEWONNEN DOOR DOMBURG Jeugd Feijenoord 1-1 tegen Barcelona DIES KOSTEN: SLEUTELBEEN GEBROKEN IN OOSTENRIJK Nijverdal - ten Cate had moeilijk jaar Geestelijke verzorging krijgsmacht kan alleen door gezamenlijke kerken PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 MEI 1964 „GEEN ONTKOMEN AAN" BAARLAND keert zich niet tegen het herindelingsplan voor de Zuid- bevelandse gemeenten, zoals Gede puteerde Staten dat een paar maanden geleden bij de gemeenten hebben gedeponeerd. Niet omdat men gelukkig is met. het verlies van de eigen zelfstandigheid. In tegendeel. Maar Baarland berust in het plan, „omdat het vechten tegen de bierkaai zou zijn als klei-I ne gemeente in deze omgeving teI Een standpunt! dat ook met name werd strijden voor het behoud van de w zelfstandigheid, er is geen ontko men aan". Vandaar, dat de discus sies over deze zaak zich vrijdag avond in de raad toespitste op de vraag: „Welke combinatie verdient de voorkeur?" En wat dat punt aangaat: ..Als wt het voorstel van G.S. aanvallen, zul len we met een beter plan moeten komen. B. en w. hebben dat niet kun nen vinden", zei burgemeester W. H. van Li ere. Hoewel de meeste raads leden liever een kleinere combinatie wilden, vormde met name de reli gieuze situatie, die de nieuwe ge meente te zien zou geven een tegen wicht. Zoals bekend: Baarland zal opgaan in de nieuwe gemeente samen met Ellewoutsdtjk. Driewegen, Oude- lande. Nisse, een deel van 's-Heer- Abtskerke. 's-Gravenpolder, een deel van Ovezande en Hoedekenskerke. Een totaal van ruim 7400 ..Niet alle motieven van G.S. zijn door- slaggevend, zo kan Baarland zichzelf best bedruipen, maar aan de andere kant is het toch een weldoordacht plan. We hebben met de vrijheid kunnen ne men om eraan te tornen'', zo formuleerde de burgemeester het standpunt van b. en w. Eerst heeft het college ook naar een kleinere gemeente gezocht, door bijvoor beeld 's-Gravenpolder. Nisse en 's-Heer- Abtskerke apart te houden, zo bleek uit de opmerkingen die werden gemaakt. Maar daarvan is men toch teruggeko men. B. en w. benadrukten voorts, dat de herindeling niet langer slepend moet blijven dan strikt noodzakelijk is: „an ders kunnen heel wat plannen worden afgeremd", zo meende men. Onmogelijk De heer A. Beulens (k.v.p.) en de heer I. van lleinert (herv. kiezers) stemden tegen het plan. Het K.V.P.- rnadslid vond, dat Baarland er bij de herindeling financieel beslist niet op vooruit zal gaan. Bovendien: „het is eigenlijk een onmogelijkheid om tien kerkdorpen aan hun trekken te laten komen", vond dit raadslid. En ook hij had het plan voor de nieuwe gemeente, waarin Baarland is opgeno men, graag kleiner gezien. Bijvoorbeeld door 's-Gravenpolder en 's-Heer-Abts- Het Engelse voetbalelftal versloeg woensdagmiddag in het Wembleystadion Uruguay met 2-1. Bij de rust was de stand 1-0 in het voordeel van de Engel sen. De 55.000 toeschouwers in het Wembleystadion zijn niet bepaald onder de indruk gekomen van het spel. dat bei de ploegen demonstreerden. Integendeel, zij toonden zich vooral tegen het einde duidelijk geïrriteerd over het feit, dat zowel Engeland als Uruguay zich „be zondigden" aan vakantievoetbal. De Engelse doelpunten, drie minuten voor en drie minuten na de rust gescoord, kwamen op naam van Johnny Byrne, beide malen uit een door Jimmy Grea ves vlekkeloos genomen vrije trap. Uru guay. verzwakt door het niet beschik baar zijn van de Penarolspelers, kwam veertien minuten voor het einde nog iets terug door een doelpunt van Alberto Spencer. Zaterdagvoetbal Het programma luidt: 1: Mevo Krabbendijke II, Kapelle—AZW II; 2A: Arnemuiden II -— Oostkapelle, Kloetinge IISerooskerke, Middel burg IVTern. Boys II, Waarde Wemeldinge II, ZaamslagVeere; 3A: Bevelanders IIVCK II, Meeu wen IIOostkapelle II, Nieuwland II AKF, Serooskerke IIWissekerke II, Veere IIZld. Sport VI, Vlissin- gen VIMiddelburg VII; 3B: Beren IIBorssele II. Wolphaartsdijk II 's Heer Hendrikskinderen; SVD III Nieuwdorp II, 3C: Tern. Boys III- Spui II. Afdelingsvoetbal Het programma luidt: la: Jong Am- bomRetranchement; res. 1: Luctor IIClinge II. Oostburg IIGoes III, Zld. Sport III—RCS II, Zeelandia II Breskens II; 2B: Koewacht II Breskens III, Aardenburg IICorn Boys III; 3A: Jong Ambon IIRetran chement II; 3B: Lewed. Boys II Kwadendamme II; 3C: Schoondijke IIIPhilippine II. V.M.F.-missie terug uit China met orders Al» gevolg van de missie van de V.M.F. Stork-Werkspoor, onder leiding van de heer Damme, die teruggekeerd Is uit China kan de directie van V.M.F. Stork- Werkspoor tot haar genoegen medede len. dat als vervolg op reed» ontvangen bestellingen nu nog een palntotiefabriek is besteld en een eerste opdracht voor dieselmotoren Is geplaatst. Verder heeft de V.M.F. Stork-Werkspoor in China op het hoogste niveau bespre kingen gevoerd en mogelijkheden beke ken. die zeker kunnen leiden tot een nog uitgebreider contact op technisch en commercieel gebied tussen China en de V.M.F. Stork-Werkspoor, zo meent de directie in een aan het A.N.P. verstrekt communiqué. dere verdeling: hij had liever gezien, dat de lijn Borssele, Ellewoutsdijk, Drie wegen. Oudelande, Baarland gevolgd was bh het maken van een nieuwe gemeente. Maar zoals wethouder H. de Vriend op merkte: „Dan waren G.S. weer niet aan een voldoende aantal inwoners geko- Het S.G.P.-raadslid M. Elenbaas ver wachtte als de door G.S. voorgestelde samenstelling doorgang vindt, dat vooral de ..buitendorpen" in een hoek komen te zitten qua toewijzing van bouwvolume en dergelijke. Wethouder De Vriend zette daar een betere bestuurbaarheid tegen over: na de herindeling kunnen bijvoor beeld in groter verband wegen verbeterd worden. En burgemeester Van Liere meende dat ieder kerkdorp wel aan de beurt zal komen. Nu de gemeente toch niet onder her indeling uitkan, had de heer T. P. Elen- (a.r.) vrede met het plan van G.S. bepaald door de religieuze samenstelling van de bevolking in de nieuwe door G.S. voorgestelde gemeente: 3077 Nederlands hervormd, 2541 rooms-katholiek, 732 ge reformeerd. 9S4 gereformeerdee gemeen te. een rest van 97. Zodat drie van de vijf raadsleden met burgemeester en wethouders meegingen. Baarland zal met uiteraard zijn wensen Gedepu teerde Staten berichten, dat het in het herindelingsplan voor zover de gemeente er mee te maken heeft, berust. Een Nederlands bondselftal zal onder aaam Versterkt Jong Oranje eind mei, begin juni een trip door Rusland maken. Hiervoor zijn 18 spelers uitge nodigd, te weten: Doesburg (Sparta) Van Leeuwen (GVAV), Haak (Feijen- oord), Tijm (Ajax), Schrijvers (DWS) Eykenbroek (Sparta), Pronk (Ajax), Kemper (PSV), Israël (DWS), Mul ler (Ajax), Bergholtz (Feijenoord), Giesen (PSV), Krui ver (Feijenoord), Theunissen (PSV), Bosveld (SC En schede), Nuninga (GVAV), Verdonk (PSV) en Geurtsen (DWS). Het team van Jong Oranje komt op 31 mei te Kiev uit tegen een Russi sche selectieploeg, op 3 juni in Le ningrad tegen de plaatselijke vereni ging Zenith en op 6 juni in Moskou tegen het Russische olympische elftal. HERACLESSPELERS NAAR OOST-DUITSLAND De spelers van Heracles, die op He melvaartsdag door een 21-overwin ning op Go Ahead te Deventer, de plaats van de Almelose club in de eredivisie veilig stelden, mogen als beloning een trip door Oost-Duitsland maken. Heracles gaat van 30 mei tot juni op reis. Er worden als alles volgens plan verloopt, wedstrijden ge speeld in Berlijn, Dresden en Mt denburg. WERKTUIGENDAG LIEMPDE Jongste inzender is 10 jaar oud Boerenslimheid zal ook dit jaar weer een belangrijk thema zyn op de na tionale werktuigendagen voor land en tuinbouw in Liempde (N.-B.). Het landgoed Velder, dat woensdag van dat evenement, heeft ruimte ge noeg om te laten zien hoe het steeds uitgebreider wordende agrarische machinepark zich beweegt en een lapje grond voor boeren en tuinders, die zelf aan het piekeren zyn gegaan ir naar hun hand te ook altijd wel op Uitvinders Dat hun piekeren niet vergeefs was be wijzen de patenten, die in de voor gaande jaren in Liempde getoonde Doerenuitvindingen later hebben ver worven. jongste uitvinder die dit jaar aan bod komt is de tienjarige Toon Lit- jens. een pientere knaap uit Creil in de Noord-Oost-Polder. Zijn spelen is uitvinden, zijn uitvinden is spelen, en volgens deze methode tewerk- faand heeft hij een gewone viertan- ige mestvork op zo listige wijze van zilverstalen strippen weten te voorzien, dat het ding veranderde in een instrument, waarmee men stoppelknollen veel sneller en gemak kelijker kan plukken dan met de hand. Een werktuig waarmee zaaien en ploe gen in één werkgang kan geschieden, een nieuwe bietenrooimachlne, een „bollenskelter" een werktuigraam dat van alles en nog wat doet voor de bloembollenteler en dat aange dreven wordt door een zes pk diesel motortje behoren verder tot de „eigen uitvindingen". In totaal zijn er tien van boeren en zes van tuin ders. Draineermachines Professionele en professorale uitvinders laten ook iets van hun werk zien. Prof. ir. A. Horrowitz van de Tech nische Hogeschool te Eindhoven, de man die voor Philips een elektrisch scheerapparaat bedacht en later vol gens hetzelfde principe een spitma- chine voor de Kon. Ned. Heidemaat schappij. heeft nu samen met de Heidemaatschappij een radiografisch bestuurde draineermachine ontwik keld, men in Liempde aan het werk kan zien. Een kleine zender laat de machine in de juiste richting rijden en op de juiste diepte werken, dé tijd die anders nodig is voor het uitzetten van drainsleuven kan men ermee besparen. Deze draadloos bestuurde draineer machine kan een grote stap voor uit zijn in de ontwikkeling van de vol-automatische apparatuur. De machine, welke voor het eerst in Liempde in het openbaar zal werken, bevindt zich nog in het experimentele stadium. Deze nieuwe machine, welke een combinatie van verschillende vin dingen en ontwikkelingen is, zal de komende maanden op verschillen de plaatsen van het land in de praktijk worden getest. Ir. S. Herweyer, directeur van de Cultuurtechnische Dienst, cultuur technicus nummer één in ons land, zal zeker met plezier deze prach tige machine met een simpele druk op de knop in gang zetten. Op dezelfde machine is een twee de belangrijke vinding toegepast. Dit betreft een apparaat voor band drainage, dat tijdens het rijden een band tot buis vormt. Er komen geen grote stapels drainbuizen meer aan te pas, welke tegen elk aar moeten worden gelegd. Een andere vinding, waarmede wordt gedemonstreerd, is een „ritsmachi ne", waarmede de „aanzet", de zogenaamde insteek van een sloot, kan worden gemaakt. Tot nog toe was het maken van een „aanwerkje" voor een ontwa- teringssloot een tijdrovend hand werk met de schop, vooral op gol vend of ongelijk terrein. De ontwikkelde ritsmachine maakt het mogelijk dit handwerk mecha nisch te verrichten door de rits automaat achter een wieltrekker te monteren, welke op het zicht van enkele uitgezette bakens met Belgische renners voor Olympia's Toer De Belgische wielerbond heeft woens dag de ploeg bekendgemaakt, die Bel gië zal vertegenwoordigen in Olym pia's Tour door Nederland, van 21 tot en met 27 mei a.s. De equipe bestaat uit Alfons Bogaerts, Jos Cruysberghs, Georges Delvael, Luc Noyen, Noel van Clooster en Willy Vanneste. een speciaal vizier richtend, over het terrein rijdt. Vooral bü het graven met draglines van honderden kilometers sloot in ruilverkavelingen of streekverbete- ringswerken, mag de ritsmachine een uitkomst worden genoemd. De ritsmachine is ontwikkeld door de heren J. Butijn en II. Geerts, werkzaam bij de Koninklijke Ne- derlandsche Heidemaatschappij te Goes, in samenwerking met de on derhoudsdienst van genoemde maatschappij. Iets tamelijk nieuws zijn de vierwielige trekkers voor de tuinbouw, waarop de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst de aandacht zal vestigen. Ze worden feacht veel voordelen te bezitten oven de tweewielige trekkers: ze zijn gemakkelijker te besturen, ge schikter voor nauwkeurig werk en men kan het werk zittend doen in plaats van lopend. Getoond zal wor den hoe men van oud nieuw maakt, dat wil zeggen van een tweewieler een vierwieler. De boeren zullen bij de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst van alles kunnen leren over werktuigen en machines voor de graan- en bietenteelt. Een speciaal terrein is voor dit aanschou welijk onderwijs gereserveerd. Vooral dealers Ongeveer honderd firma's nemen aan de werktuigdagen deel. Het zijn deze keer vooral dealers en niet zozeer de grote importeurs en fabrikanten van landbouwwerktuigen, die anders in conflict zoudeii komen met de fede ratie „Het Landbouwwerktuig", de organisatrice van de tweejaarlijkse tentoonstelling in de R.A.I. te Am sterdam. ing liet en spoorwegovergang moest daarvoor verplaatst worden op het terrein zelf ligt nu een verharde baan van driehonderd meter lengte en acht meter breedte. Op het spe ciaal voor de gelegenheid aangelegde stationnetje zullen nu de treinen van de gewone dienstregeling stoppen, dus niet meer, zoals vorig jaar, een I pendeldienst naar de naburige sta tions. De N.T.S. zal dit Jaar geen t.v.-verslag Êeven van de Grote Prijs van Neder- nd automobilisme, sedert lange tijd een vast programmapunt. De organise rende Nederlandse Autorcnsport Vereni ging en de N.T.S. hebben geen overeen stemming kunnen bereiken over de fi nanciële vergoeding aan de V.A.V. voor de t.v.-reportago van deze wedstrijd, die zondag 24 mei op het circuit van Zand- voort wordt gehouden en het tweede eve nement Is dat telt voor de competitie om het wereldkampioenschap der - reurs (formule l-renwagens). Aan de Grote Prijs van Nederland, die wordt voorafgegaan door twee trai- nlngsdagen, zullen tenminste zestien cou reurs deelnemen. Alle belangrijke con structeurs zullen zijn vertegenwoordigd. Scandinavië tegen rest Europa op t.v. Naar wij vernemen is het zo goed als zeker dat de N.T.S. op woensdag 20 mei a.s. de erewedstrijd Scandina visch elftal tegen de rest van Europa te Kopenhagen van Eurovisie zal over nemen. Hockeytoernooi in Middelburg In het a.s. weekeinde 9 en 10 mei or ganiseert de Middelburgse Mixed Hockey Club haar jaarlijks mixed-toer nooi. Evenals andere jaren is de deelna me aan dit evenement weer zeer groot. Bij sommige verenigingen moest er ge loot worden om een plaats in het deel nemende elftal te bemachtigen. Uit alle Verrassende uitslagen Arnemuiden verloor van VKC Het voetbaltoernooi, dat de Zoutelandse voetbalvereniging „De Meeuwen" op Hemelvaartsdag heeft georganiseerd, heeft een bijzonder verrassende uitslag gehad. Het als toernooiwinnaar gedood verfde Arnemuiden bereikte slechts de derde plaats. De organiserende vereni ging „De Meeuwen", waarvan de „ken ners" aanvankelijk hadden verwacht, dat die ploeg op de tweede plaats zou eindigen, einaigae op de vierde en te vens laatste plaats. Winnaar werd het elftal van „Domburg", dat ook al tegen de verwachting in VCK uit Koudekerke, met 8—4 naar de tweede plaats verwees. Waarnemend burgemeester J. de Pree, die na afloop in het café van de heer Cijvat de bekers uitreikte, verklaarde de laatste plaats van de Zoutelandena- ren als een daad van wellevendheid: „Als gastheer past het natuurlijk niet, zelf de eerste prijs te behalen... Onder luid gelach en geioel gaven de talrijke supporters en spelers de heer De Pree van harte gelijk. Voor het toernooi be stond, mede" dank zij de gunstige weers omstandigheden, een vrij goede publieke belangstelling. ARNEMUIDEN—VCK 0—2 Arnemuiden moest in een van de aan trekkelijkste wedstrijden van het gehele toernooi, de vlag strijken voor VCK, windstreken zullen zaterdag omstreeks dat een klas lager speelt. Voor rust drie uur de gasten op het gemeentelijke waren beide ploegen ongeveer tegen eik sportterrein arriveren. Amster- aar opgewassen. Men 1 aan doelpunten toe. Na rust verhoogde VCK het tempo en zakte Arnemuiden iets terug. Dit resulteerde in twee doel- AMHC Pinoké (Amsterdam). H.G.C. punten, een van Toon Smid en een van ('s-Gravenhage), Pelikaan (Roosen- Jan Harpe. daal), MOP 's-HertogenboschKam-; pong (Utrecht). Maastrichtse Hockey DE MEEUWENDOMBURG 34 Club, SCHC (Bilthoven), Zwart-WitTot een kwartier voor het einde zat De (Breda). HC Brugge en een gastenteam Meeuwen op rozen. De Zoutelandenaren samengesteld door een oud-lid van MM hadden voor rust een voorsprong van HC. Middelburg zal aan dit toernooi met één team deelnemen. De elftallen bestaan uit 6 heren en 5 dames. Bekerwinnaar 1963, MOP. zal voor een zware opgave komen te staan om ook dit jaar weer de wisseltrofee in bezit te houden. SCHC en Kampong zijn zeer zeker geduchte tegenstanders. Ook de Middelburgse veteranen zullen bin nen de lijnen verschijnen. Zij spelen n.l. zondag eén wedstrijd tegen de oudste spelers van de gastenteams. Indien de weergoden ons gunstig ge zind zijn dan zal er menige goede wed strijd te aanschouwen zijn. Oriëntatierit ten bate van sporthal te Vlissingen In samenwerking met de M.A.C. ..De Ir. S. Herweyer, directeur van de Cultuurtechnische Dienst „bedient" de draadloos bestuurde draineer machine. (Foto K. N. Heidemij) wen" op rit die de deelnemers over heel Walche ren voerde. Veel haken en ogen zaten er niet in de route, zodat het meer een tijdrit is geworden. De opbrengst kwam ten goede aan het actiecomité voor de stichting van een sporthal te Vlissingen. Er waren veertig automobilisten, 7 mo torrijders en vier bromfietsers onder de deelnemers. De heer F. Nacrebout reikte in hotel Walcheren te Koudekerke de nryzen uit. De route werd uitgezet door de heer A. Knol. De voornaamste uitslagen zqn Bromfietsers: 1. L. J. de Wolff. 10 straf- punten; 2. W. P. Adriaanse 77: 3. C. Ton 105; 4. J. C. Leuvelink 114 strafpnt. Motoren: 1. D. G. Murre 6 strafpunten; C. Adriaanse 10; 3. P. Sinke 11; 4. Cevaal 13; 5. B. van de Wouwe 53; 6. J. Meerman 83; 7. B. Wondergem 95 strafpunten. Van de deelnemende automobilisten kwam er één niet aan. Ook werd er één niet geklasseerd. Hier waren de voor naamste uitslagen: 1. L. van de Linde, 2 strafpunten: 2. M. C. Duijnhouwer 3 strafpnt.; 3. H. Geldof 3 strafpnt.; 4. T. Uil 3 strafpnt.; 5. W. Bos 4 strafpnt.; 6. G. A. Luyk 0 strafpnt. 7. A. Wouters 6 strafpnt.; 8. mevrouw Van Boven 7 strafpnt.; 9. A. Zandee, 7 strafpnt.; en 10. J. van de Kreelce 7 strafpnt. De laatst gerangschikte deelnemers kreeg 338 strafpunten. Op de tweede dag van het interna tionale jeugdvoetbaltoernooi in Nimes hebben de junioren van Feijenoord met 1-1 gelijk gespeeld tegen FC Bar celona. Barcelona won na strafschop pen. In de laatste wedstrijd verloor Barcelona met 2-0 van Nimes. 3—1 Dingema burg kon daar slechts één punt tegen over stellen. In het laatste kwartier ging De Meeuwen echter op balbezit spelen en hiervan heeft Domburg goed gebruik gemaakt. Jan Maranus scoorde tweemaal en Dirk Maranus een maal. zodat de stand binnen vijftien minuten veranderd was van 3-1 in het voordeel van De Meeuwen in een voorsprong van 43 voor Domburg. DE MEEUWEN—ARNEMUIDEN" 1—2 Aanvankelijk leek het erop, dat Ar nemuiden hier ook aan het kortste eind zou trekken: Van der Heyden maakte kort na het eerste fluitsignaal reeds het eerste doelpunt voor De Meeuwen. De Oostenrijker Robert Osenar, die reeds de leiderstrui in de Ronde van Veder-Oostenrijk voor amateurs droeg, heeft de vrijdag gereden derde etappe in de eindsprint van een grote groep renners gewonnen. Csenar legde de 157 km tussen Gmuend en Wiesclburg af in -1 uur 16 min. 18 sec. Hij werd op de tweede en derde plaats gevolgd door de Hongaar Jozsef Mezej en de Oostenrij ker Kurt Schattelbauer. Van de Neder landers eindigde Lute als elfde In de zelfde tijd als de winnaar, terwijl Ad Kraan met een achterstand van 6 min. 5 sec. ex aequo als 25e over de eind streep ging. De derde Nederlander, de Zeeuw Dies Kosten, heeft de strijd moe ten staken. Bjj een ernstige val heeft hjj een sleutelbeen gebroken. Hjj is voor behandeling naar het ziekenhuis van Melk overgebracht. Lute heeft van het begin af in de strijd gezeten. Te zamen met de Pool Staron liet hij na Zwettl het peloton achter zich en het tweetal slaagde erin een voor sprong van anderhalve minuut op te bouwen. Toen het peloton zdch begon te roeren, moesten zij zich echter gewon nen geven. Het algemeen klassement na de derde étappe: 1. Csenar (Oost) 11.54.35; 2. Dippolt (O.-Dld.) z.t.; 3. Butzke (O.- Dld.) 11.54.41; 4. Lute (Ned.) 11.55.12; 5. Mezej (Hong.) 11.59.24; 6. Müller (Oost) z.t. 29. Kraan (Ned.) 12.20.26. In het ploegenklassement leidt Oost- Duitsland met een tijd van 23.49.16. op de tweede en derde plaats gevolgd door Oostenrijk (23.58.27) en Hongarije (24.04.43). Nederland bezet met 24.15.01 de zevende plaats. Naar aanleiding va neen door de Neder landse ploegleider ingediend protest is de uitslag van de derde étappe van de Ronde van Neder-Oostenrijk gewijzigd. De Nederlander Nico Lute schoof op van de elfde naar de vierde plaats, zo dat de nummers 4 tot en met 10 één plaats zakten. verwege de tweede helft bracht it de Ridder belde ploegen op gelU- ke voet en kort daarna hielp nil zijn doeg zelfs aan een voorsprong, die tot .jet einde toe behouden bleef. Het was over het algemeen een goede wedstrijd, waarbij men van beide kanten probeer de door goed opgezette aanvallen de andere verdediging te doorboren. DOMBURG—VCK 8—2 Hoewel het veldspel van VCK beter was dan dat van Domburg trokken de Kou dekerkenaren toch aan het kortste eind. Ze verloren deze wedstrijd met 82. Dit was vooral te danken aan de schiet- kracht van midvoor Joost Roelse, die 6 van de 8 doelpunten voor zijn reke ning nam. De andere twee doelpunten die voor Domburg werden gescoord, kwamen van de voet van Dirk Maranus. Piet Wisse en Karei Bömer zorgden voor de twee tegendoelpunten. Deze fi nale was een niet bijster aantrekkelijke wedstrijd: een beter spelend VCK. dat de aanvallen niet wist af te ronden en Domburg, dat met snelle uitvallen bij zonder produktief was. Rusland vergroot hulp aan Algerije Rusland heeft zijn technische hulp aan Algerije nicer dan verdubbeld. Dc Russen hebben Algerije nieuwe langlopende kredieten ten bedrage van 115 miljoen roebel verschaft als aan vulling op de lening van 100 miljoen roebel vorig jaar herfst. Bovendien heeft de Sowjet-Unle op zich genomen een staalfabriek In Algerije te bonwen met een jaarlijkse capaciteit van 300 tot 350 duizend ton. Een en ander is bekendgemaakt in een gezamenlijk Russisch-Algerijns communiqué dat Kroestjsjew en de Algerijnse premier Ben Bella hebben ondertekend na hun besprekingen in Yalta. Rusland zal tevens een handels school bouwen voor de opleiding van 2000 studenten en het aantal medische experts in Algerije met 300 uitbreiden. De Sowjet-Unie zal Algerije voorts twee vliegtuigen van het type 11-18, 250 tractoren en een tanker van 19.000 ton leveren. De Russische hulp aan Algerije overschrijdt die van Frank rijk en Amerika nog niet. 1963 is voor de Koninklijke Textielfa brieken Nüverdal-Ten Cate N.V. moeilijk geweest, aldus de directie ln het jaar verslag. In de eerste negen maanden zyn de resultaten achtergebleven bij die var 1962. Het laatste kwartaal maakte ech ter nog veel goed. Dit demonstreert nog eens, hoe moeilyk het is zich in deze met kleine marges werkende industrie, aan toekomstvoorspellingen te wagen. De exploitatiewinst (na aftrek van inter ne voorzieningen) daalde tot 9,71 min. (v.j. 10.64 min.). Er resteert een winstsaldo van 3,08 min. 3,69 min.) Voorgesteld wordt, zoals bekend, het di vidend te verlagen tot zes (zeven) pro cent. Vooruitzichten: het zal van tal van fac toren afhangen of men in staat zal zijn de kostenstijging door interne en externe maatregelen te compenseren. Bii het be gin van 1964 was de orderportefeuille goed gevuld. De, zij het altijd nog smal le, basis om tot een bevredigend resul taat in 1964 te komen, is daarmede, vol gens het verslag, gelegd. Blijkens de gecombineerde winst- en ver liesrekening steeg de exploitatiewinst (na aftrek van interne voorzieningen) tot 19,21 min. 18.5 min.). Ondanks verbeteringen in de produktivi- teit zijn de produktiekosten wederom ge stegen. Niet in alle artikelengroepen bleek het mogelijk deze stijging in de prijzen door te berekenen. Verder leidde de personeelsschaarste tot onderbezet- tingsverliezen. Hierdoor kwam de exploi tatiewinst iets lager te liggen dan lr. 1962. Een gelukkige omstandigheid was dat de opbrengst van de deelnemingen toenam. De totale concern-afzet ln garens en weefsels steeg (in waarde-eenheden uit gedrukt) met 8% procent. Bijna 40 pro cent van de verkopen der Nederlandse fabrieken werd geëxporteerd. De garen- afzet bleef in hoofdzaak op de tricotage industrie gericht. In de uitvoer viel een verschuiving naar de E.E.G.-landen te constateren. Deze absorberen thans circa 58 procent van de export. De grootste markt overzee voor het concern is nog steeds Zuid-Afri- ka, alwaar het bedrijf een eigen vesti ging heeft, waarvan de produktie wordt uitgebreid. Om de financiering van dit project in Zuid-Afrlka uit te voeren worden voor bereidingen ter plaatse getroffen om middelen van derden aan te trekken. HOGERE OMZET D.R.U. Ondanks de moeilijke beginperiode var 1963 door ziekte van het personeel, als mede de in vele sectoren gestagneerde verkoop door de strenge winter, kon de totale omzet van de Koninklijke Fabrie ken Dlepenbrock en Reigers N.V. te Delft over het gehele jaar niet alleen op het niveau van 1962 worden gehand haafd, doch zelfs nog met vier procent worden verhoogd. Het saldo exploitatierekening geeft praktisch geen verandering te zien op 2,42 min. Als saldowinst resteert 592.813 587.580). De orderpositie is bevredi gend en zelfs niet onaanzienlijk hoger dan in 1963. Sommige sectoren zijn over bezet, andere minder goed, maar toch voldoende. De omzetten van het eerste kwartaal 1964 lagen 1 min. boven die van 1963. De omzet van kolenhaarden en wasma chines bleef praktisch gelijk, dat van olie- en gasverwarmingsapparaten steeg. De directie verwacht in beide laatste sectoren ook het komende jaar een ver dere vooruitgang. OPEN BRIEF AAN GENERALE SYNODE Hervormde vloot- en luchtmachlpredikanten schrijven over C.l.O.M. „Er bestaat voor de protestantse gees telijke verzorging van de krijgsmacht geen alternatief dan dat deze verzor ging geschiedt door en namens alle pro testantse kerken gezamenlijk". Dit schrijven de hervormde vloot- en lucht- inachtpredikanten in actieve dienst per open brief aan de generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk. De vraag wordt door hen opgeworpen of de richting en de vorm van de hui dige bemoeienis van het breed mode- m met de vigerende conflictssltua- e! in alle opzichten zo is, dat daar door het wezenlijk belang van de evan gelieverkondiging In de strijdkrachten optimaal wordt gediend. Het wil deze Hogere winst bij Hollandsche Beton Het jaar 1963 was voor de Holland sche Beton Maatschappij N.V. te Den Haag, belangrijk in verband met de fusie met Intervam N.V. De geconso lideerde omzet, waaronder die van Intervam is begrepen, bedroeg f 170 min. waarvan in Nederland voor f 130 min en in het buitenland voor f 40 min werd verwerkt, zo deelt de raad van bestuur mede in het jaarverslag. In de loop van dit jaar ontving de ven nootschap opdrachten tot een bedrag van f 254 miljoen terwijl aan het eindé van het jaar de voorraad nog uit te voeren werk kan worden gesteld op f316 min. Het bestuur is bezorgd over de in het laatste jaar in versterkte mate door gezette verhoging der bouwprijzen, die boven de algemene stijging der in- dustrieprodukten uitgaat. Ondanks grotere mechanisatie is de snelheid in de bouw gedaald tengevolge van verminderde arbeidsprestaties en een verkorte werkweek, terwijl de voor uitgang der techniek een toenemende perfectie in de uitvoering eist. De gecombineerde winst- en verlies rekening vermeldt een bruto winst van f 16.321.000 (v.j. f 15.043.000). Het sal do winst na aftrek van algemene kos ten, afschrijvingen en diverse voor zieningen bedraagt f3.092.000 (v.j. f 2.672.000). Zoals meegedeeld is een dividend voorgesteld van 15 procent, waarvan 2b<a procent naar keuze in agioaandelen (v.j. 15 procent waar van 10 procent naar keuze in aande len). Jaarvergadering Van Helle BU de Erven de Wed. J. van Nelle N.V. in Rotterdam is men redelijk te vreden over de gang van zaken in het boekjaar 1964. Er werden tot op heden geen grote afwijkingen geconstateerd in dc algemene trend. Hoewel het juist voor een grondstoffenintensief bedrijf als Van Nelle bijzonder moei lijk is voorspellingen te doen, ziet het bestuur de toekomst niet pessimis tisch in, zo werd tijdens de jaarver gadering van Van Nelle in Rotterdam medegedeeld. De president-directeur, J. P. Coeling, zei in zijn openingswoord dat 1963 voor Van Nelle een bijzonder jaar is ge weest doordat het bedrijf alle priori teitsaandelen en vrijwel alle gewone aandelen van de Koninklijke Lassie Fabrieken N.V. in handen kreeg. Aan deelhouders vonden in de jaarverga dering deze ontwikkeling bijzonder verrassend. Bij een vrijwel constante personeels bezetting (1963: 1080 werknemers) is de omzet de afgelopen vijf jaren be langrijk gestegen. Besloten werd over 1963 een dividend uit te keren van 9 procent (onv.). In de raad van commissarissen werd mr. A. E. J. Nysingh bij acclamatie herkozen. Jaarvergadering Coöperatieve Centrale Boerenleenbank In de algemene jaarvergadering van de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven, die door circa 2000 afgevaardigden werd bezocht, heeft de algemeen directeur, mr. Ph. C. M. van Campen, verklaard, dat als gevolg van de toenemende vraag naar kredieten de beschikbare mid delen van de centrale bank in de eerste vier maanden van 1964 met niet minder dan ruim 120 miljoen gulden zijn gedaald. Er moet. aldus mr. Van Campen. rekening mee worden gehou den dat het totaal van de landbouw kredietorganisatie in de loop van dit jaar over de normen van de krediet- beperkingsregeling zal kunnen heen- schieten. Tijdens de vergadering werden de winst- cn verliesrekening cn de winst verdelingsvoorstellen met algemene stemmen goedgekeurd. Dividenden nodig heeft gevonden op enigerlei wijze contact te zoeken met alle hervormde predikanten, die dagelijks In opdracht van de kerk werkzaam zyn in de pro testantse geestelijke verzorging van de krijgsmacht". BATENBURG De N.V. Electro Technisch Installatie voorts schryven zij: I bedrijf en Handelsbureau v/h P. Baten- „Door het eventueel verbreken van kj'ri? 'n Rotterdam zal over 1963 een di- deze interkerkelijke samenwerking vidend uitkeren van 10 procent (onv.). in het C.I.O.-M. zou de Nederlands Er wordt een dividendreserve van 2 pro- Hervormde Kerk onnoemelijk veel c?nt gevormd, schade berokkenen aan de verkondi ging van het evangelie in de strijd- MULLER krachten". v In de vergadering van de raad van itoTivrDivcrv commissarissen en de directie van W. H. KRINGEN Müller en Co N v is hesloten aan de Een besluit van de generale synode om algemene vergadering van aandeelhou- zlch uit het C.I.O.-M. terug te^trekken ders voor te stelen over 1963 een on- - op de i - - v, -8e" wone aandelen en van 6% óp de prëïe- grond zyn op veel zwaarder wegende rente winstdelende aandelen uit te ke- motiveringen dan die. welke uit de pers- ren. Het jaarverslag zal eind mei ln berichten over de brief van het breed druk verschijnen. - ---1 !?KKI®r^"le" en ov®r de open brief van in een buitengewone vergadering van predikanten vooralsnog niet gelukkende 46 theologen ziln gebleken. „Anders aandeelhouders is de heer P Zoet- zlch te onttrekken aan de Indruk, dat zou het gevolg zyn. dat w(i, hervorm-1 mulder met ingang van 1 januari 1965 het breed moderamen te geredelijk par- den. in ons spreken over en bidden voor benoemd tot lid van de directie der ven- ty heeft gekozen in een conflict tussen de eenheid der kerken niet meer geloof- nootschap -- waardig zyn". legerpredikant en de hoofdleger- predikant. welk conflict huns inziens in sterke niate persoonlijk is. Vrijheid ZIJ vragen zich af of het wel juist noemd kan worden dat de synode vrijheid van de evangelieverkondiging in net geding acht". De predikanten 3chrijven te beseffen. het breed moderamen zulk een brief aan het CJ.O.-M. met een verstrekken de inhoud kan versturen zonder overleg met hen, die er ten nauwste bij betrok ken zijn. Maar z(j z(jn desondanks „diep teleur gesteld, omdat het moderamen het niet en luchtmachtpredikanten hun generale Daarom verzoeken de hervormde vloot- synode dan ook met grote nadruk de In terkerkelijke samenwerking In het C.I.O.-M. niet te vernietigen, maar in tegendeel alles te doen, wat in haar ver mogen ligt om deze interkerkelijke sa menwerking te doen uitgroeien tot een oecumenisch samengaan. „Zy zullen zich dan ook genoodzaakt zien", aldus de open brief, „wanneer een verbreking van deze samenwerking door de generale synode wordt gesanctio neerd, zich nader te beraden omtrent de houding, die zjj dan zullen moeten aan nemen. GELDERSCHE TRAM De gang van zaken in 1963 bij de N.V.. Geldersche Tramweg Maatschappij kenmerkte zich. blijkens het verslag, door een iets sterkere stijging van de ontvangsten dan van de kosten. Dit is. volgens de directie, het gevolg van een flinke omzetvergroting in de sec tor van het goederenvervoer en een geringe stijging van de ontvangsten in het personenvervoer. Voorgesteld wordt uit het saldo winst ad. f354.000 (v.j. f331.000), een onveranderd divi dend van zes procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 6