Hartelijk de heer K. afscheid van Booy te Axel W aterschapsf inanciën in aandacht van minister Het gebod der liefde Diende 45 jaar het christelijk onderwijs Tijdelijke bindende loonregeling voor het bouwbedrijf POSTUME HULDE BIJ BORSTBEELD VAN DOMBURGSE DR. JOH. MEZGER LEZERS SCHRIJVEN ECHTPAAR VREEKE-ZEGERS TRAD 60 JAAR GELEDEN IN HUWELIJK Wetenschappelijke bijeenkomst met gevarieerde lezingen EXAMENS 4 PROVINOIALB Z B B 0 W 8 B O O U R A N T Directeur chr. landbouwschool Het bestuur van de Christelijke Boe- ren- en Tuindershond in O.-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft vrijdagmiddag de heer K. Booy. directeur van de voor malige christelijke landbouwschool te Axel een bijzonder hartelijk afscheid bezorgd. Dit afscheid vond-plaats in het paviljoen ..Zomerlust" te Axel. waar een groot aantal mensen, voor namelijk uit agrarische, maar ook uit andere kringen, de scheidende oud- directeur en dien naaste familiele den de hand kwamen drukken. De heer Booy, die gedurende 26 jaar verbonden was aan de voormalige school te Axel en daarna nog enkele jaren doceerde aan die te 's-Heer- Arendskerke. werd door verschillende sprekers dank gebracht voor hetgeen hij voor het christelijk landbouwonder wijs in Zeeland heeft gedaan. C.B.T.B.-voorzitter P .van Hoeve had voor deze gelegenheid de notulen van de bondsvergadering nog eens nage plozen, waaruit bleek dat de heer Booy op 29 maart 1935 aan de Axelse school werd benoemd en op 4 juni daaropvolgend werd geïnstalleerd. De Axelse school was één van de zo genaamde „proefscholen" in Neder land waar dagonderwijs in plaats van avondlessen kon worden gegeven. Maar ook in de agrarische wereld werden steeds hogere eisen gesteld aan het onderwijs, doordat gestreefd werd naar een nog betere opleiding. In I960 werd een gedelegeerd school bestuur gesticht door nauwe samen werking van C.B.T.B. en N.C.A.B. Er kwam een nieuwe school met een meer aantrekkelijke vorm van onder wijs, doch helaas trok het rijk in sep tember 1961 de zo noodzakelijke subsi die in, hetgeen tevens het einde van de school betekende. „Een moeilijk te verteren brok. om zo. de enige christelijke landbouw school in Zeeuwsch-Vlaanderen ten onder te zien gaan", aldus de heer Van Hoeve. Hij zei. veel respect te hebben voor de wijze waarop de heer Booy een groot aantal leerlin gen de beginselen van de land bouwwetenschappen en algemene vorming heeft bijgebracht. Als aan denken bood hij de kortgeleden 65 jaar geworden heer Booy een ver rekijker aan. Dankbaarheid ..Naast de dankbaarheid voor hetgeen U voor het christelijke landbouwon derwijs heeft mogen doen, moet het U ongetwijfeld weemoedig stemmen, dat U dit werk niet aan een opvolger heeft kunnen overdragen", zei Axels burgemeester M. K. van Dijke. „Of het in de toekomst nog eens tot de heropening van een dergelijke school zal komen, is nu nog een zaak die in nevelen is gehuld", zo voegde hij er aan toe. Namens het gemeente bestuur van Axel bracht hij de heer Booy dank voor hetgeen hij voor het christelijke landbouwonderwijs en de plaatselijke gemeenschap heeft ge daan. Namens de vereniging van oud leerlingen zei de heer A. Brandes dat het werk van de heer Booy als zeer belangrijk kan worden be schouwd. Ook hij bood hem een herinneringsgeschenk aan. De heer De Jager, voorzitter van de christelijke landbouwschool te 's-Heer- Arendskerke hield in zijn toespraak een warm pleidooi voor het christelijk landbouwonderwijs. ,.Als de C.B.T.B. niet oppast, dan zijn verdere moeilijk heden zeker niet denkbeeldig", dacht de heer De Jager. „De leden zullen alle krachten moeten inspannen om althans nog één christelijke landbouw school in Zeeland te handhaven", al dus de heer De Jager, die de schei dende heer Booy voorts dankte voor diens prachtig werk aan de school te 's-Heer-Arendskerke. Ook hij bood hem een afscheidscadeau aan. Tot slot sprak de heer Booy een dank woord, waarin hij onder meer wees op de prettige herinneringen welke hij aan Axel bewaart. HU wees er voorts op. dat hij 45 jaar het christelijk onderwijs, waarvan 35 jaar het christelijk landbouwonder wijs heeft mogen dienen en dat hij dat altUd met bijzonder veel plezier heeft gedaan. Hij dankte de sprekers voor hun waarderende woorden, cadeaus en de bloemen, aan zijn echtgenote geschonken. Van de receptie maakten zeer velen gebruik om de familie Booy de hand te schudden. INVASIE GEPENSIONEERDEN IN OOSTBURG Dezer dagen hebben meer dan 2000 gepensioneerden uit de Belgische bad plaats Oostende een bezoek aan Oost burg gebracht, welk massaal bezoek grote drukte teweegbracht op de weekmarkt en in de horeca- en win kelbedrijven. 's Middags om 2 uur, precies volgens het opgegeven tijdschema, arriveer den de Oostendse bejaarden met 42 autobussen op het Ledelplein, waar het gezelschap vanaf het bordes het rijkskantorengebouw werd toege sproken door Oostburgs burgemees ter de heer J. L. van Leeuwen. Hier na ontving burgemeester Van Leeu wen het comité „Dag der Ouden van Dagen" uit Oostende, alsmede Oos- tends eerste burger de heer J. Piers en de wethouder van sociale zaken G. de Houck. Om kwart over vier werden vanaf het bordes van het rijkskantorengebouw nogmaals toe spraken gehouden. Als dank voor de gastvrije ontvangst overhandigde bur gemeester Piers zijn Oostburgse col lega een tweetal Oostendse vissers poppen en nodigde hem reeds uit tot een tegenbezoek aan Oostende ter ge ledenheid van het dit jaar te vieren 1000-jarig bestaan van de stad. Op zijn beurt schonk burgemeester Van Leeuwen zijn Belgische collega kist sigaren. Huurwaarde van nieuwbouw woningen voor de heffing van inkomstenbelasting Do staatssecretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge, heeft normen vastgesteld voor de vaststelling van do huurwaarde van nieuwbouwwoningen voor de berekening van de heffing van de inkomstenbelasting en dc premiehef fing. Bij de aanslagregeling in de inkomsten belasting en de premieheffing over het jaar 1963 gelden de volgende normen: de huurwaarde van vrije sectorwoningen wordt gesteld op 150 procent van de huurwaarde die geldt voor de heffing van de personele belasting voor het jaar 1963-1964. Voor de vaststelling van de huurwaarde van premiewoningen gelden de volgende percentages: woningen gereed gekomen in 1956 of eerder: 1957 t.-m. 1959: 1960: 1961: 1962: 1963: percentages vat huurwaarde pe nele belasting '63/'64 125 135 De normen die zullen gelden voor de aanslagregeling in de Inkomstenbelas ting 1964 en volgende jaren, zullen ieder jaar worden medegedeeld. Voor de hef fing van de loonbelasting geldt met be trekking tot de vaststelling van de eco nomische huurwaarde met ingang van 6 mei 1964 een overeenkomstige regeling als die voor de heffing van de inkom stenbelasting. Aangezipn tegen de verbindend verkla ring van de c.a.o. voor het bouwbedrijf een aantal bezwaarschriften te ver wachten is en met de afdoening enige tijd gemoeid zal zijn. heeft het college van rijksbemiddelaars het initiatief ge nomen tot het vaststellen van een tijde lijke bindende loonregeling. Daarmee wordt bereikt dat de lonen en arbeids voorwaarden nit de c.a.o. ook van toe passing zullen zijn op ongeorganiseerde werkgevers. en bij de c.a.o. te steunen in hun tig streven om tot een juiste toepas sing van de c.a.o. te komen en de zwar te Tonen in het bouwbedrijf te saneren, aldus het college van rijksbemidde laars. De Stichting van den Arbeid en partijen bij de c.a.o. nebben hun instemming met deze maatregel betuigd. Door hoofdbestuur „Burhema" Herdenking grondlegger huidige fysiotherapie In het kader van het 75-jarig be staan van het Nederlands genoot schap voor heilgymnastiek, mas sage en fysiotechniek is vrijdag middag te Domburg een postume hulde gebracht aan dr. Joh. Mez- ger, de grondlegger van de huidige fysiotherapie. De herdenking van de op 3 maart 1909 overleden dr. Mezger, die in de vorige èeuw als eerste in Nederland een lid van de Oostenrijks-Hongaarse dynastie van reumatiek genas door het toe passen van therapeutische gym nastiek, geschiedde in de vorm van een kranslegging bij zijn borst beeld op 't Groentje te Domburg. De kranslegging geschiedde door voorzitter P. L. Bannenberg en hoofd bestuurslid mevrouw M. M. Koetsier- Knüff in aanwezigheid van ereleden, deelnemers aan het driedaags voor jaarscongres voor fysiotherapie en massage, leden van de Engelse zus terorganisatie, waarnemend burge meester A. Passenier van Domburg, wethouder Francke en gemeentese cretaris B. Goedblocd. Ook oud-bur gemeester mr. W. J. E. Crommelin woonde de kranslegging bij. Namens de twintig Engelse „physiotherapists" legde leidster miss E. Vidler bloemen. De heer Bannenberg, die de krans legging beschouwde als een eerste of ficiële daad in het jubileumjaar, wees nog eens op het door dr. Mezger ver richte pionierswerk in het belang van de massage, de gezondheid en de ont wikkeling van'Domburg. „Hij kan be schouwd worden als een grondlegger van de Nederlandse massage", zo zei de voorzitter in zijn toespraak. Groei Tijdens een officiële ontvangst ten gemeentehuize had waarnemend burgemeester Passenier te voren reeds gewezen op de groei van Domburg, dank zij de activiteiten van dr. Mezger. Voorts werd de aandacht gevestigd op de banden, die er hierdoor zijn ontstaan tus sen de gemeente Domburg en het genootschap. Mede namens zijn va der bracht de heer H. K. Mezger een kleinzoon van dr. Joh. Mez ger dank voor het svmpatiek ge baar van de postume hulde. In de provinciale griffie te Middelburg vond later op de middag een officiële ontvangst door het provinciaal be stuur van Zeeland plaats. Plaatsver vangend commissaris der koningin mr. dr. A. J. J. M. Mes, gedeputeerde jhr. mr. T. A. J. W. Schorer en grif fier der staten dr. D. van der Wel wa ren ter begroeting aanwezig. Mr. dr. Mes heette het gezelschap hartelijk welkom. Voorzitter Bannenberg zei in de voor- jaarsbijeenkomst in Zeeland een pret tige aanloop voor het 75-jarig bestaan te zien. „Ik hoop dat wij van de con tacten, die wij tijdens dit bezoek aan Zeeland kunnen leggen nog lang pro fijt mogen hebben", aldus de heer Bannenberg, die het provinciaal be stuur dank zegde voor de ontvangst. In hotel Britannia vond gisteravond het diner plaats. Na afloop verzorgde de heer P. M. de Bruin, adjunct-bi bliothecaris van de provinciale biblio theek van Zeeland een inleiding over het onderwerp: „75 jaar Zeeuwse sa menleving. In de morgenuren werd vrijdag het wetenschappelijk gedeelte van het programma afgewerkt. Voor vandaag staat er op het pro gramma: een bustocht over Walche ren met een bezoek aan het werk terrein voor de Oosterscheldebrug- bouw, een lezing door dr. K. W. J. Boelen in het Scheldekwartier en een demonstratie bejaardengymnastiek onder leiding van mej. G. A. Parle- vliet, waarbij de heer P. Pols een in leiding zal verzorgen. CHAUFFEUR VRACHTAUTO REED DOOR NA BOTSING MET LICHTMAST Na een snelle achtervolging met een surveillance-auto heeft <le VUssIngsc gemeentepolitie vrijdagavond een vrachtauto aangehouden bij de aanleg steiger van de bootdienst Vlissingen- B reuken». De chauffeur F. P. de M. uit Venray was met de auto van zijn werknemer. G. P. H. B. uit Venray, m de Badhuis straat omstreeks kwart voor zeven te gen een lichtmast gereden. De chauf feur voerde aan, dat hij met zijn auto was achteruitgereden en daarbij het trottoir had geraakt, maar niets van de botsing had gemerkt. De auto mankeer de niets. De lantaarnpaal werd behoor lijk beschadigd. De M. zegde toe de schade te zullen vergoeden. Feest in Serooskerke (W.) Gisteren was het een beetje feest in huize Vreeke aan de Zandput te Serooskerke (W.), maar maandag is er nog meer reden tot feest vreugde. Deze mededeling vraagt een nadere verklaring. Gisteren werd de heer P. Vreeke namelijk 86 jaar en aanstaande maandag is hij precies zestig jaar getrouwd: met Neeltje Zegers. Zij is 81 jaar oud. Beiden zijn oude bekenden in Serooskerke, want ze zijn er gebo ren en getogen. Al 41 jaar wonen de bejaarde naar omstandighe den nog goed gezond echtelieden aan de Zandput. De heer Vreeke heeft altijd erg hard gewerkt. Dat gebeurde dan eerst op het buiten „Vrederust" bij de heer en mevrouw Tak van Vollenhoven, later op het centraal fokstation. Dat was tot de oorlog. Daarna is de heer Vreeke als landwerker werkzaam geweest. Ook zijn vrouw heeft niet bepaald stil geze ten. Zij ging op 11-jarige leeftijd reeds uit werken. Het mutsenstrij- ken was een werk dat men haar altijd graag toevertrouwde. Buiten zijn werkzaamheden was de heer Vreeke nog actief in het ker kelijk- en verenigingsleven. Gerui me tijd was hij kerkvoogd van de UITGEWEKEN AMERIKAANSE OFFICIER NAAR WESTEN TERUGGESTUURD De 30-jarige Amerikaanse legeroffi cier Alfred Svenson die in mei 1963 naar Oost-Duitsland uitweek, is n het westen teruggekeerd, zo deelde een woordvoerder van het Amerikaan se hoofdkwartier in Heidelberg mee. In antwoord op vragen zei hij, dat de kapitein donderdagavond door Rus sische functionarissen bij de grens post Wartha-Herleshausen aan de Amerikanen was overgedragen. Hij bevindt zich nu in Amerikaanse mili taire hechtenis in West-Duitsland. Meer bijzonderheden wilde de woord voerder niet verstrekken. In mei 1963 maakte het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa bekend, dat Svenson, die bij de afdeling middel zware tanks diende, in een jeep naar Oost-Duitsland was vertrokken. Van andere zijde werd verklaard, dat Svenson in Oost-Duitsland politiek asiel had gevraagd. Svenson vluchtte met zijn moeder na de tweede wereldoorlog uit Litouwen en woonde, tot hij in 1949 naar de Ver enigde Staten emigreerde, in vluchte lingenkampen. Hij diende in Korea waardoor hij automatisch het Ameri kaanse staatsburgerschap verwierf. Nederlands hervormde kerk. Hij was ook een der oprichters van de muziekvereniging E.M.M., waarin hij op de tuba en trombone lange tijd van zich heeft laten horen. Maandag is dus het grote feest. Het kan er best eens flink druk worden daar aan de Zandput te Se rooskerke. Het echtpaar Vreeke heeft namelijk vier kinderen. 18 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen (Foto P.Z.C.) Er Ls in Zeelands hoofdstad Middelburg een Reformatorisch appèl gehouden. Da. L. Vroegindewey, Herv. Predikant van Delft en Ds. G. A. Zijderveld van Mid delburg spraken op 5 Mei in de Se- geerstraatkerk. Door deze predikanten werd gesproken over de zegen, welke de Reformatie voor de Kerk des Heeren geweest- Wat was het thema en het doel van deze avond en het streven van de spre kers? De liefde Gods tot verloren zon daren werd centraal gesteld. God is liefde en daarom heeft Hij Zijn Zoon gezonden tot verlossing van mensen. De liefde tot de Kerk des Heeren werd door beide sprekers belicht. Het is de heilige roeping van iedere zoon der Re formatie om de Kerk lief te hebben en te strijden voor de ere Gods. De liefde tot het doorluchtig konings huis van Oranje werd genoemd en ge wezen op de grote 2egen welke de Oranjevorsten voor Nederland zijn ge weest. De liefde tot de mens. Het was het voortdurend refrein van de sprekers, dat we als Christenen en kinderen van de Reformatie een heilige roeping heb ben tegenover elkaar en voor de ver loren schapen van het huis Israels. Liefde tot de R.-K. mens. Het is onze reformatorische roeping om de R. Ka tholieke landgenoten lief te hebben, dit werd door Ds. Vroegindewey en mij sterk benadrukt. We kunnen onze liefde tot de R. Katholiek het beste tonen door hen een Bijbel te geven en met hen te spreken over de noodzakelijkheid der waarachtige bekering. Dat is onze Re formatorische overtuiging: oprechte liefde betonen aan de R.-Katholieke me deburgers. We moeten medelijden, diep zielsmedelijden hebben met hen die het niet weten om uit vrije genade „om niet" gerechtvaardigd te worden. Liefde voor alle mensen. Alle mensen hebben een onsterfelijke ziel en we zul len allen God eens ontmoeten. Onze ziel moet gered worden. Wanneer onze ziel gered is zullen we eens eeuwig met God leven in de hemel der heerlijkheid. Oprechte zonen der Reformatie hebben liefde tot God en hun medemens in hun harten ontvangen. We kunnen de lezers van de P.Z.C. verzekeren, dat de rede voeringen van de prekers op het Refor matorisch appèl stonden in het teken van de liefde en de bewogenheid voor het heil van zondaren en de hele Christen held. Het spijt mij zeer dat ik moet wijzen op enige onjuistheden ln het artikel, dat gegeven werd in de P.Z.C. over de avond van het Reformatorisch appèl. Zo zijn er woorden welke Ds. Vroeginde- •ey gesproken heeft ln de mond gelegd an de andere spreker. Verder wil ik bijzonder de aandacht vestigen op de zinsnede: ..Het systeem in de R.-K. Kerk, de hiërarchie achtte hy een dui vels stelsel". In dit verband en op deze wijze is het door mij niet gezegd, abso luut niet. Christus heeft aan zijn discipelen ge leerd om elkander lief te hebben. Hebt uw vijanden lief. Ik heb gezegd, dat de leer van een kerk, dat de ketter ln zijn bloed gesmoord moet worden, goddeloos is. Het is mijn heilige overtuiging dat niemand om zijn geloofsovertuiging ge dood mag worden. Dat is in flagrante strijd met de liefde Gods en het Evan gelie van Christus. We gruwen allen van de moordtonelen welke Nazi-Duits- land op de Joden bedreven heeft. We veroordelen met ons ganse hart de moordenaarspraktijken van de Chinese communisten. Is het wat de Nazi's aan onschuldige mensen gedaan hebben niet vreselijk Dat noemen we allen een duivels systeem. Wat denkt U van een kerk die andersdenkenden ter dood laat brengen of toelaat dat ze vermoord wor den? Het oordeel daarover laat ik aan U, lezer, over. Wat betreft het lied, dat op de bewuste avond werd uitgedeeld, dit was met een kleine wijziging van een dichter uit de vorige eeuw. Het is dus niet in Middelburg geboren maar in een ander van Neerlands steden. Het is mijn persoonlijke wens en bede, dat de Kerk der Reformatie in Neder land opnieuw zal bloeien en dat zeer veel R.-Katholieken zich zullen scharen onder de vrijheidsbanieren van het Evangelie van Christus om met ons ta strijden voor de beginselen van de Re formatie. ZIJDERVELD. Genootschap voor heilgymnastiek Voor eerste maal in Zeeland Het Nederlands genootschap voor heil gymnastiek, massage en fysioteehniek houdt sinds donderdag zijn wetenschap pelijke voorjaarsbijeenkomst in Zeeland. De bijeenkomst duurt tot en met van daag, zaterdag. Donderdagavond werden de congressisten in het Badpaviljoen in Domburg verwelkomd door de heer P. Pols, voorzitter van de kring Zeeland van het genootschap. De eerste avond zagen de gasten voorts enkele voor drachten in kostuum. Vrijdagmorgen opende de heer P. L. Bannenberg, voorzitter van het hoofdbe stuur. in het Scheldekwartier in Vlis- singen de eigenlijke wetenschappelijke bijeenkomst. De eerste spreker was dok ter J. Stumphius, bedrijfsarts van de N.V. koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlisslngen. In zijn lezing „Bedrijfsgeneeskunde, vroeger en nu" wees dokter Stumphius er op. dat de bedrijfsgeneeskundige diensten, meestal op initiatief van de bedrijven zelf waren ontstaan, geleid hebben tot het ontstaan van de wet op de bedrijfs geneeskunde. Hij herinnerde er aan dat „De Schelde" in 1908 als eerste bedrijf in Nederland een bedrijfsgeneeskundige dienst instelde. Hoe nodig dit was, illu streerde hij met enkele voorbeelden: op iemand een splinter in zijn oog had open wonden legde men spinrag en als iemand een splinter in zijn oog had moest een collega die eruit likken. Bij de rondleiding door het gebouw van de medische dienst van „De Schelde" toon de dokter Stumphius een vernuftig ge construeerde magneet waarmee men thans staalsplinters uit een oog kan ha len. In de periode van 1 januari 1963 tot 1 november 1963 kwamen op „De Schel de" 2721 oogongevallen voor. Slechts in Verkeer en waterstaat Aan studie wordt met kracht gewerkt n zijn memorie van antwoord op het oorlopig verslag van de begroting van erkeer en waterstaat aan de Eerste Kamer herhaalt de minister hetgeen h(j in de Tweede Kamer heeft gezegd, na melijk dat de watersehapsfinanclering 7.(jn volle aandacht heeft. Het betreft volgens de minister evenwel een pro bleem, waarover een definitief oordeel eerst kan worden uitgesproken, nadat alle daarbjj betrokken facetten zijn be studeerd en de uitvoerbaarheid c.q. uit voering van mogelijkheden om aan dc hier en elders geopperde bezwaren tege moet te komen, zijn getoetst. ..Het gaat immers niet om een vraag stuk, dat door een enkele beslissing van de minister wordt opgelost, maar om een probleem dat aanleiding kan geven tot ingrijpende wijzigingen van het bestaan de bestel", zo staat in de memorie. Aan de studie wordt thans met kracht ge werkt. Besprekingen zijn reeds gaande en zullen door meerdere worden gevolgd. De minister kart' daarover than3 geen mededelingen doen. Hij meent er op te mogen vertrouwen dat de leden die dit punt aan de orde hebben gesteld, willen inzien, dat hier sprake is van een ma terie, die zich niet eenvoudig laat oplos sen en die een verantwoorde tijd van voorbereiding vraagt. De minister ver wacht evenwel, dat hij op de aangele genheid op meer uitvoerig wijze zal kun nen ingaan bij de beantwoording van het voorlopige verslag op het ontwerp bij- dragenwet Deltawerken, waarbij even eens in het algemeen het probleem van dc watersehapsfinanclering aan de orde is gesteld. ambtgenoot van financiën over de desiderata van de Unie van Water schapsbonden, kan de minister van verkeer en waterschap meedelen, dat dc beantwoording van het voorlopig verslag op het ontwerp bijdragenwet Deltawerken in overleg met zijn ambtgenoot zal geschieden. Dat in het kader van een beperkte fi nanciële verhouding tussen het rijk en de waterschappen tevens een oplossing gevonden zou kunnen worden voor het probleem, dat is ontstaan door het arrest van de Hoge Raad inzake de gemeente Breda tegen de Brabantse Bandijk, lijkt de minister wel aannemelijk. Zolang evenwel nog geen definitief standpunt met betrekking tot het financieel bestel waterschappen kan worden ingenomen, kunnen ook nog geen mededelingen wor den gedaan over de wijze, waarop de fi nanciële consequenties voor de Brabant se Bandijk en andere waterschappen zouden kunnen of moeten worden opge vangen. Calamiteuze polders Aangezien het ten aanzien van de ca lamiteuze polders in Zeeland niet alleen gaat om punten, die bij een beperkte fi nanciële verhouding tussen het rjjk en de waterschappen kunnen worden opge lost, maar tevens over de vraag, wie in beginsel gehouden zal zjjn bepaalde ver- Klichtingen ten aanzien van het onder oud en instandhouding van de zeewe ringen na te komen, dient volgens de minister de vervanging van de wet op de calamiteuze polders los van het vraagstuk van de financiële verhouding, als bedoeld bij waterschappen in het al gemeen, te worden geregeld. Ook hier omtrent, met name omtrent de vraag hoe de verantwoordelijkheden liggen, Is het Interne beraad nog gaande. De mi nister verwacht het overleg met het pro vinciaal bestuur van Zeeland eerlang te kunnen hervatten. 4 gevallen hoefde het werk te worden gestaakt. Spreker wees er op dat de bedrijfsgeneeskunde thans een eigen specialisme is geworden. Ongevallen Na de rondleiding door het gebouw van de medische dienst van „De Schelde" hield de Rotterdamse chi rurg dr. W. v. d. Slikke, hoofd van de afdeling traumatologie in het zie kenhuis Dijkzigt te Rotterdam een in leiding over de ongevallenchirurgie. Hij vertelde onder meer hoe men pro beert de invaliditeit na fracturen zo kort mogelijk te houden. Om dit te bereiken heeft men het aantal overtillingen van brancard op behandel tafel, weer op bran card, op röntgentafel, eventueel operatie tafel en weer op brancard teruggebracht van 9 op 3. Men heeft in ziekenhuis Dijkzigt hiertoe een rijdende röntgen- behandeltafel ontworpen. Bovendien be schikt men thans over opblaasbare plas tic spalken, die tevens als drukverband dienst doen. Deze spalken hebben ook het voordeel dat men er doorheen kan zien en er röntgenfoto's door kan ken. Met een aantal dia's liet dr. Van der Slikke zien hoe efficiënt in het Rot terdamse ziekenhuis de behandeling van ongevallen verloopt vanaf het moment dat de patient is binnengebracht. Samenleving 's Avonds hield de heer P. M. de Bruin, adjunct-bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek, een inleiding onder de titel „75 jaar Zeeuwse sa menleving". Hierin vertelde hij hoe in een verslag van de Zeeuwse kamer van koophandel in 1889 te lezen stond, dat in Zeeland overal stilstand was, dat er geen handel en geen nering was. Volgens de heer De Bruin is eigenlijk tot 1940 het leven in Zeeland statisch gebleven, hoewel er door de aanleg van trein- en bootverbindingen gelei delijk wel enige openheid ontstond. Er kwamen badgasten en met name Domburg ontwikkelde zich tot een badplaats van allure. De landbouw kreeg belangstelling van overheids wege. In Sas van Gent, Sluiskil en Terneuzen ontwikkelden zich indus trieën, waarvan de groei nu nog steeds doorgaat. Maar dit is niet al tijd even gunstig, meende de heer De Bruin. Hoe grondig een industrie eer stad kan veranderen, ja verknoeien, meende hij te zien in Vlissingen waar „De Schelde" opkwam. Maar de Zeeuwen hebben zich steeds weten aan te passen aan de veranderde omstan digheden. Als voorbeeld hiervan noemde hij ook de vissers in Veere en Yerseke. De heer De Bruin zag ech ter in Zeeland ook een steeds groeiend saamhorigheidsbesef. Hij lichtte zijn betoog toe met een aantal dia's. VOORZITTER VAN HET LANDBOUWSCHAP HERKOZEN De heer A. W. Blewenga is woensdag morgen door het bestuur van het land bouwschap voor de periode mei 1964-mei 1966 herkozen als voorzitter. De heren C. G. A. Mertens (K.N.B.T en S. van der Ploeg (A.N.A.B.) werden gekozen als vice-voorzitters, als opvol gers van de heren ir. C. S. Knottnerus (K.N.L.C.) en P. Stokman (N.C.A.B.). Leden van het dagelijks bestuur zijn C. G. A. Mertens (K.N.B.T.B.), S. van der Ploeg (A.N.A.B.). ir. C. S. Knottne rus (K.N.L.C.). C. J. van der Ploeg (St. Deus Dedit), A. IJska (N.C.A.B.). drs. R. Zijlstra (C.B.T.B.). Aan de vrije universiteit te Amster dam slaagde voor het kandidaatsexa men geschiedenis P. J. Fey te Arne- muiden. Aan de katholieke universi teit te Nijmegen slaagde voor het kan didaatsexamen tweede gedeelte ge neeskunde H. E. F. A. Nysten te Ter- neuzen. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde, cum laude, de heer C. P. Louwerse voorheen te Sou burg. EEN LIED Wanneer U in de Kantlijn van uw blad d.d. 6 dezer letterlijk schrijft: „Wij heb ben leren begrijpen in de loop der jaren, dat uit de bewuste kerkelijke groeperin gen geen andere reactie kén worden verwacht dan dit felle stellingnemen als hier is gebeurd" dan is dit volkomen juist, maar dan blijkt ook uit het ver volg dat uw kantlijnschrijver één en an der toch niet juist begrijpt. Het gaat by deze „bewuste kerkelijke groepering" niet tegen r.-k. personen, maar tegen de R.-K. Kerk als systeem. U stelt ln het vervolg van het betref fende artikel „Is er in deze scherpe hou ding nog wel ruimte voor het gebod der Liefde? Stellig valt deze vraag beves tigend te beantwoorden. Juist door te zwijgen predikt men misschien wel de veelal geprezen verdraagzaamheid, doch in werkelijkheid is dit voor reformato risch protestanten een liefdeloze hou ding ten opzichte van de naaste. Wanneer men pertinent weet dat iemand door een bepaalde handelwijze zich in de grootste gevaren begeeft, is het toch plicht zo iemand te waarschu wen? Op godsdienstig terrein geldt dit toch zeer zeker, vooral wanneer men op Sond van Gods onfeilbaar woord weet t de R.-K. Kerk de genade die een zondig mens om niet ontvangt, zodanig interpreteert dat deze voor een bijbel vaste protestant een gruwel is, omdat deze leer zich niet uitsluitend op Gods Woord grondt: in zulk een geval is het toch logisch dat men zijn r.-k. naaste hiervoor waarschuwt. Wanneer we dan bovendien zien hoeveel anathema's ver schillende r.-k. conciliën naar de pro testanten geslingerd hebben waarvan er niet één herroepen is, verwondert het me heus niet wanneer van bepaalde pro testantse zijde scherp stelling genomen wordt. In Gods Woord, bijzonder de om wandeling van de Heere Jezus, biykt toch duidelijk dat Hij ook niet zachtzin nig omspringt met ae Farizeën e.d. Laat uw kantlijnschrijver ook niet ver geten, dat juist onder deze mensen velen zeer Oranjegezind zijn. Dikwyis is deze liefde voor het Oranjehuis verbonden met de liefde voor God en het Vader land. Het breken met het protestantis- van prinses Irene wordt door deze dar zeer nauwe liefdesband. Het gaat hierbij dus niet om haatgevoe lens, maar juist om de naaste, in do ruimste zin des woords, te wyzen op de enige weg in leven en sterven, die al leen te vinden is in de Bybel, Gods on feilbaar Woord. Met dank voor de plaatsing. Middelburg, J. A. Adriaanse. KERKNIEUWS Bedrijfsapostolaat R.-K. Kerk gedenkt koperen jubileum Het bedrijfsapostolaat van de R.-K. Kerk in het bisdom Breda, waaronder ook de provincie Zeeland valt, gedenkt zaterdag 30 mei het twaalfeneenhalf jarig juiiUeum. Op die datum kreeg do huidige bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet 12Vi jaar geleden opdracht om het bedryfsapostolaat te organiseren. Het bedryfsapostolaat heeft zich over 't gehele bisdom uitgebreid en telt nu vijf tien bedrijfsaalinoezeniers. De herden king is in Etten (N.-B.) en begint op dertig mei met een heilige mis in de de kenale kerk. 's morgens om elf uur. Mgr. De Vet zal de mis celebreren en berlriif.saalmoexenier pater P. Pisters (werkzaam in de kanaalstreek rond Terneuzen) zal de predikatie verzorgen. Vervolgens is er om half één in de Vee markthal te Etten een bijeenkomst voor de genodigden en de deelnemers aan de gespreksgroepen uit het bisdom .Mgr. De Vet spreekt om half twee een offi ciële herdenkingsrede uit, waarna mr. Hans Velu. directie-secretaris van P. de Gruyter N.V. te 's-Hertogenbosch een inleiding houdt. De byeenkomst sluit omstreeks vier uur. Ds. W. J. Keiler 45 jaar predikant Maandag 11 mei zal het vyfenveertig jaar zijn geleden, dat ds. J. Keiler uit Varsseveld werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Keiler diende de hervormde gemeente van Scherpenisse van 1922 tot 1925. Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERKEN. Beroepen te Ederveen: B. M. Meijndert te Waarder. Aangenomen naar Knokke (B.): A. M. Middag, pred. voor buiten gewone werkzaamheden te Hengevelde (O.). GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravenmoer: F. de Jonge, kand. te Amsterdam: te Enumatil: J. Noordhof te Den Bommel. GEREF. KERKEN (VRIJG.). Beroepen te Njjkerk: C. van Venetie te Wormerveer. GEREF. GEMEENTEN'. Bedankt voor Tholen: J. van Haaren te Ryssen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4