Coopvaert Hamlet, voetbal en de NAVO RIPOLIN Bert Garthof trok op de bonnefooi de wereld in Coopvaert Zaterdag 9 mei 1964 zaterdagnummer RIPOLIN Snetverf voor binnen en buiten. Met 3 Extra's: Extra glans, Extra dek- kracht, Extra duurzaamheid! met is 't af! J_|ij is vooral bekend en bijzon der populair geworden door uitzendingen „Dit is uw leven" voor de radio en „Anders dan anderen" voor de televisie, waar in Bert Garthoff bekende land genoten voor de luisteraars of voor t.v.-kijkers in de huiska mer bracht. Het waren door gaans spontane, menselijke uit zendingen, waarin hij zelf zo min mogelijk op de voorgrond trad. „Het gaat toch niet om mij", pleegt Bert Garthoff dan te zeggen, „het gaat om landge noten, die iets te vertellen heb ben". Heel wat jaartjes is Bert Garthoff alweer in dienst van de VARA. nadat hij een jaar of veertien geleden uit „Wereldomroep" werkte. Toch is hij min of meer bij toeval in de radio wereld terechtgekomen. Als jongen studeerde hij sociologie in de hoofd stad. brak die studie af. ging later weer door in de medicijnen, maar zag daar toch ook zijn toekomst niet in en beleefde eigenlijk wel een plezie rige tjjd. Naar deOost Vooral denkt liy nog altyd graag te rug aan de vakantiemaanden die hij doorbracht op IJsland, waar hy voor zijn plezier ging helpen met de oogst. Kjj had een hobby: toneelspelen en zo nu en dan mocht hy een rolletje bij een gezelschap vervullen. In 1937 stapte hij op de bonnefooi op een boot van de Maatschappij Neder land en trok de wijde wereld in. rich ting Nederlands Oost-Indië. Hij wist werkelijk niet wat hij daar zou gaan doen en nog minder wat hij daar zou faan beleven. enmaal gearriveerd in het toenma lige Batavia moest Bert Garthoff toch iets gaan doen om in zijn on derhoud te voorzien en hij schreef op een advertentie in de „Java-Bode", waarin een omroeper werd gevraagd bij de Nirom: hij werd omroeper en zo maakte hij zijn entree in de radio wereld. Bert Garthoff werd een „manusje- van-alles", ging meedoen aan hoor spelen, trap op in radioschetsen en ging vooral bekendheid genieten door zijn creatie van „Charley Boulevard", een bon-vivant, die heel wat dolle avonturen beleefde. Bert Garthoff werd ook de „Koos Koen" van de Oost. Oudere luiste raars herinneren zich ongetwijfeld de AVRO-figuur Koos Koen nog wel, die ln een hoorspel zeven of meer ver schillende figuren uitbeeldde en die stemmen nabootste. Op wasplaten kwam Koos Koen naar de Oost, maar aangezien Koos Koen te veel inhaakte op Nederlandse toe standen en gebeurtenissen in het moederland besloot Bert Garthoff er een Indische „Koos Koen" van te ma ken: het werd een groot succes. DOUWE EGBERTS DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Een programma waar in de Oost, van Sabang tot Merauke, elke zaterdag avond steevast naar werd geluisterd was „In de Bonte Hondt", met na tuurlijk Garthoff als een van de hoofdfiguren in die „zeemanskroeg". Nare episode Zo naderde de achtste december 1941, de dag van Pearl Harbour, waarme de Japan de oorlog in de Pacific in zette. Een paar maanden later, 8 maart 1942, volgde de capitulatie en werd ook Java een door de Japanners bezet eiland. Bert Garthoff bevond zich op die dag in studio Bandoeng en kreeg van de Japanners te horen: „Normaal door gaan met uitzenden, alleen de nieuwsberichten geven wij". Normaal doorgaan betekende volgens Garthoff het avondprogramma nor maal besluiten met het Wilhelmus en dat gebeurde, zonder dat de Japanse bezetter er erg in had. In Batavia, in Soerabaja, in Semarang, overal op Java probeerde men 's avonds Ban doeng op te vangen om te horen of het Wilhelmus nog klonk. Totdat de Japanners het in de gaten kregen. Er volgden voor Bert Garthoff moei lijke dagen. Wanhopig probeerde hij, dagenlang, de Japanners aan het ver stand te brengen, dat hij de verant woordelijke man was er niet de man die de plaat uit de discotheek haalde en de man die de plaat op de draai tafel plaatste. Het baatte niet. De Japanners waren niet tot andere ge dachten te brengen: die twee mannen werden schuldig bevonden en geëxe cuteerd. In het kamp Ook Bert Garthoff belandde in een interneringskamp. In ^et kamp Struyswijck te Batavia werd hij de centrale figuur van een cabaretgroep je, dat er veel toe bijdroeg dat de stemming er bij de geïnterneerden zo goed mogelijk in bleef. Het optre den van Garthoff als cabaretier bracht „een lach en een traan", maar vooral een welkome afwisseling in het monotone dagelijkse leven van de mannen. De bevrijding kwam eind augustus 1945: in Butavia vervulde Bert Gart hoff bij de Engelsen opnieuw de rol van omroeper, Een Engelse generaal maakte daar een einde aan: toen het hem duidelijk werd dat die perfect Engels sprekende omroeper een Ne derlander was, moest Garthoff het veld ruimen. Kort daarna kon hij bij Radio-Batavia in dienst treden en werd na een tijd je overgeplaatst naar Radio-Makas- sar. Eind 1949 volgde de soevereini teitsoverdracht en Bert Garthoff be hoorde tot de velen die voorgoed re patrieerden. Bij de „Wereldomroep" vond hij „onderdak", om na een paar jaar over te gaan naar de VARA, waar hy nog altijd in dienst is. Of hy nog plannen heeft voor nieu we programma's? „Je vraagt zo veel, Ik ben altijd op zoek naar „mensely- ke" programma's, misschien slaag ik daar weer een keer in", zegt de man, die doordat hij op de bonnefooi erop üit trok. bij toeval bij de radio terecht kwam en zich tot een op en top ra dioman ontwikkelde, maar die ook voor t.v.-kijkers een vertrouwde fi guur is geworden, waar met genoe gen naar wordt geluisterd en geke ken, omdat hij inderdaad de mensen aan het woord laat. i Hamlet van William Shakespeare opgevoerd door spe- .C. m het slot Kronborg te HersingörDenemarken, Roy Einnear ais doodgraver. Zaterdag 16 mei George Noordhojf met Toeten en Diazen. Terwijl de Koninklijke Luchtmachtmiddels geper ste lucht en een vliegerpak, zorgt voor de nodige tegendruk, blijkt de trompettist wel in staat te zijn de ho ge C te blazen zonder schadelijke gevolgen. |_|et wordt weer een zware week voor de rijp-en-groen-kijkers. Zolang het tweede programma nog op een ex perimenteel laag pitje suddert, is er van keuzemogelijkheid in feite nog geen sprake. En waar menige toestelbezitter ervan uitgaat, dat zijn apparaat van - half acht tot elf uur aan moet staan, kijkt hij naar rijp en groen. Dat kan niet. Men moet leren selecteren; die pro gramma's kiezen waarvan men kan aan nemen ze te kunnen appreciëren en dan voor de rest van de avond de knop om draaien en wat anders gaan doen. Want van de zondagmiddag tot de zaterdag avond alle uitzendingen mooi vinden kan geen mens; voor al die uren program ma's maken, die iedereen bevredigen, is trouwens een al te onmogelijke zaak. De alleskijkers krijgen wel weer wat te mopperen deze week. Want wie Hamlet kan appreciëren, zal waarschijnlijk de voetbalwedstrijd van woensdagavond tijdverspilling vinden en wie zit te pope len om de musical van Willy van Hemert te zien, zal zich wel stierlijk vervelen bij de reportage van de N.A.T.O.-conferen- tie in Den Haag. WatervervuHing ■BONDAG. In de middag een herhaling van De Bezetting (Nederlanders in de vrye wereld) en een directe reportage van de Ne derlandse kampioenschappen kunstzwemmen in De Hommel in Utrecht. Een rustige zondagavond van de N.C.R.V. om de week te openen. Na het weekjournaal en Sport in Beeld starten we met tien minuutjes met Lex Karsemeyers charmante meisjeskoor Sweet SLxteen, deze keer in en echt zomerse bui. Special Report is en filmreportage over de problemen van de verzilting en de vervuiling van ons drinkwater. Echt een vraagstuk, dat het behandelen waard is. Voor vrolijkheid zor gen Arthur en Eva, ofwel Paul Cammermans en Kitty Jansen, die in lange tjjd wegens tijd gebrek verstek moesten laten gaan, maar die hun huiselijke kibbelpartijtjes nu toch nog tot het najaar zullen voortzetten. Volgend jaar komt de serie niet terug. Medewerkenden aan de aflevering van deze zondag, getiteld Het Patroon, zijn o.m. Joekie Broedelet, Alex Faassen jr. en Hans Croiset. De goede rolbe zetting is altijd een van de sterke punten van deze comedietjes, die op zichzelf maar weinig te betekenen hebben, vooral nu de Dick van Dykeshow zoveel vaardiger op hetzelfde pa troon borduurt. Onder Vier Ogen is aange past aan de datum van de tiende mei. 24 jaar geleden vielen de Duitse troepen ons land bin nen; ter herdenking daarvan spreekt Kees van Langeraad „Onder vier ogen" met een vooraanstaande figuur uit het Nederlands ver zet. Het hoogtepunt van de avond wordt on getwijfeld het optreden van de vermaarde gospelzangeres Mahalia Jackson. Zij bracht een bezoek aan Nederland, waar zij op Hemel vaartsdag optrad tijdens Palaver. Twintig minuten opnamen daarvan komen op het scherm en in juni nogmaals twintig minuten. De bewogen zang van deze diep gelovige vrouw zal menigeen sterk aanspreken. In de dagsluiting ten slotte de Franse film Vivre, een rolprent, die een filmische impressie geeft van de uitwerking van de oorlogsverschrik kingen op de mensen. Graham Greene X ffAANDAG. Na Logboek, Kenmerk, het Journaal en het babbeltje van de V.V.D. een actualiteit: de A.V.R.O. besteedt aandacht aan de vijftiende verjaardag van het Noord- Atlantische Bondgenootschap en aan de grote N.A.V.O.-conferentie in Den Haag. Van negen tot kwart voor elf een bijzondere hoofdfilm, namelijk Gewetenswroeging (The heart of the matter), gebaseerd op een verhaal van Gra ham Greene en geregisseerd door Georges More O'Ferral. Hoofdpersoon ls een adjunct-commissaris van politie, die een door en door eerlijk man is, maar die toch zijn recht-door-zee-houding wel eens moet laten varen. Maar hij verliest geen compromis in zijn streven de onderdrukten en zwakken in de maatschappij te helpen. Hoofdrolspelers Trevor Howard, Elisabeth Allan en Maria Schell. Een goede speelfilm, die bij vrijwel alle kijkers in de smaak zal vallen. Rens van Dorth DINSDAG. De K.R.0. ontving zoveel brieven naar aanleiding van de uitzending, waarin het probleem van de adoptie aan de orde werd gesteld, dat men het verantwoord acht aan die reacties nog een uitzending te wijden. Dat gebeurt dinsdag voor het journaal. Na Brandpunt wipt Rens van Dorth weer even aan. Het is het genoeglijke, pretentieloze ca baretprogrammaatje, waarvan goochelaar Fred Kaps altoos zo'n stralend middelpunt is. Medewerkers deze keer o.m. Nannie Boda. Fiet Koster en John Kamee. De gebruikelijke dins dagse documentaire van Piet Franse is ge wijd aan het veertigjarig jubileum van het Katholieke Hoger Onderwijs in Nederland. „Een kwestie van geloof en wetenschap" is de titel van dit programma. En tot slot het Hitchcockuur. In de spannende film „Drie ver loren jaren" speelt Richard Basehart de hoofd rol. zichtbaar zjjn. Voor sportlieden, kunstenaars en (vooral) voor dames die zich een beetje schamen voor een bril, omdat die hen niet flatteert, een mooie uitvinding. Om half acht de Flintstones, titel: De Gastheer. En dan de grote donderdagse toneelproduktie, die geheel in het teken staat van de Shake- speareherdenking. De K.R.O. zendt namelijk de opvoering uit, die de B.B.C. en de Deense te levisie tot stand brachten op het kasteel El- seneur, waar Shakespeare zijn treurspel Ham let situeerde. De Engelse acteur Cristopher Plummer speelt de titelroL In Engeland is de uitzending geen succes geworden. Cijfers over de kijkdichtheid tonen aan, dat van de drie miljoen Londense gezinnen er slechts 299.000 de eerste helft van het stuk gadesloegen, ter wijl na de pauze nog 33.000 gezinnen minder keken. Maar aan de concurrerende knop van het toestel hing dan ook een vlot amusements programma. Overigens zeggen dergelijke cij fers nog niet zo heel veel. Hamlet is en dat weet de K.R.O. ook best geen stuk voor de grote massa. Gelukkig maar. dat ook geïnteresseerden in andere zaken dan shows eens aan hun trekken komen. Hamlet, men hoort het te weten, is het verhaal van de gevoelige, jonge Deense prins, die zijn vader verliest en dan diep geschokt wordt door de harteloosheid van zijn moeder, die nog geen maand na de dood van haar echtgenoot her trouwt met" diens broer Claudius. De beker is daarmee voor de jonge Hamlet nog niet vol: iei Rens van Dorth ko7nt even langs. In dit programma een heerlijke i valse kaartspeler. Fred Kaps (op de achtergrond) gaat zijn valse spel letje spelen met een groepje cowboy's. Europa-Cup WOENSDAG. Het voetbalseizoen nadert de grote beslissingen. We hebben de ver maarde Engelse cupfinal gezien, de (tenminste enkele) halve finales van de stryd om de Europacup en vanavond is dan de finale aan de beurt van de jaarlijkse strijd om de Europa cup voor bekerwinnaars, een aangelegenheid zonder Nederlanders, omdat ons dappere Wil lem II al spoedig uitgerangeerd was. In het Heysselstadion geeft ir. Van Emmenes com mentaar. De ontmoeting begint om half acht. In de pau ze het Journaal, en na afloop Achter het Nieuws. De avond laat verder een aflevering zien van de Franse detectiveserie Inspecteur Leclerc (Die aardige kinderen), die de jonge politieman op het spoor brengt van een bende juwelendieven. Het is een van de merkwaar digste afleveringen van deze reeks. Jan Blok ker komt ten slotte nog zijn Filmvenster pre senteren. Flintstones voor. De tweede aflevering ln de serie Wedloop om Morgen, die Wim van der Velde en Pim Korver maakten in de zomer van het vorig jaar, toen zij vier maanden door het midden oosten zwierven, is gesitueerd in Pakistan. „Men staat er voor dergelijke gigantische pro blemen, dat de onze er bijna ridicuul bij aan doen". aldus Wim van der Velde. De film is gemaakt in samenwerking met de Duitse organisatie Brot fiir die Welt en de Engelse Christian Aid. Voorafgegaan door het Medisch Journaal presenteert dokter A. C. van Swol zijn medische rubriek Ziek zijn, beter worden, waarna ten slotte prof. dr. J. Presser het boek bespreekt van dagboek Philip Mechanicus Het boek. getiteld In Depot, komt juist op deze dag uit. Het beschrijft het leven van een jood se Nederlander in het kamp Westerborg. Vadertje aarde ZATERDAG. In de middag o.m. Onder de loep, Alles draait om moeder (titel: Gedaante verwisseling), het Jeugdforum over verschil lende vormen van onderwijs, Dier in het vizier (grimassen van dieren) en het kleuterpro gramma. Om half acht de Beverley Hillbillies. Dochter EUa May maakt haar eerste af spraakje Na het journaal en de Memo's een nieuwe musical, die Willy van Hemert in opdracht van de N.C.R.V. schreef. „Vadertje aarde" is de titel van dit wonder lijke verhaal over enkele jonge ruimtevaarders, die na de lancering van hun ruimtecabine uit de koers raken en terechtkomen op een planeet die enkele lichtjaren van onze aarde is ver wijderd. Er wonen mensen, maar het leven is er alle maal heel anders Het gekke is. dat het zich volledig in spiegelbeeld afspeelt. Dat zoiets vreemde consequeenties heeft is duidelijk. De televisie is bij uitstek geschikt om zo'n spie gelbeeldige zaak tot leven te wekken. Cor Le- maire schreef weer de muziek. Medespelenden zijn o.m. Coen Flink, Jacco van Renesse, Lex Goudsmit, Jenny Arean, Nico Bos, Ellen van Hemert, Corry van Beckum, Bert van der Linden. Ellen de Thouars en leden van het Scapino ballet. Het is een groots opgezet pro gramma. In „Hoe bestaat het" gaat George Noordhof de kijkers uitleggen hoe de blazer van een orkest tegendruk geeftVan toeten en blazen is de naam. Tot besluit de dagsluiting; morgen is het Pinksteren. ook zijn geliefde. Ophelia, ontvalt hem. In een geestesverschijning onthult zijn vader Hamlet, dat Claudius hem heeft gedood en vraagt hem wraak te nemen. Hy vervult zijn opdracht na eerst krankzinnigheid te hebben voorgewend. Hijzelf ontkomt het noodlot evenmin als de anderen in dit mooiste, maar tegelijk waar schijnlijk moeilijkste treurspel van de grote dichter. De uitzending duurt van half negen tot half twaalf. Westerns DONDERDAG. Het middagprogramma van de K.R.O. snydt weer een interessant on derwerp aan. Onder de titel „Kostbare Kyk- glaasjes" wordt namelyk ln de vorm van een documentaire gesproken over contactlenzen, oogglaasjes, die de bril vervangen en die on- VRIJDAG. Simon van Collem graaft in het voorprogramma van de V.P.R.O. in de geschiedenis van de cowboyfilm. De legenda rische Great Train Robbery, die een overval op een trein voorstelde en een van de aller eerste films heet te zyn, was al zo'n echte wetern. How the West was won is de laatste stap, die Van Collem zet. Wim lbo krijgt na het Journaal de gelegen heid zijn Cabaretkroniek alsnog te laten zien, die de vorige keer moest wijken voor het voet balspel, maar die toen wel werd opgenomen. Behalve het thans in Amerika rondtoerende Tingel-Tangel Cabaret werken o.m. mee de dansers Car la Lipp en Albert Mol. de cabaret sterren Enny Mols de Leeuwe en Frans Halse- ma ex-pianist van het Lurelei cabaret en de vocalisten Conny van den Bosch en Renee Frank, 't Wordt weer een gezellig pro grammaatje, daar staat Wim lbo altijd borg Vrijdag 15 mei Cabaretkroniek. Een van de gasten van Wim lbo zal zijn: Ennie Mols de Leeuwe, alhier in actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 23