PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PEKING WIL NIET MET MOSKOU PRATEN Russen ongerust: stal China atoomgeheimen? Er hangen weer twee kabels boven het Grevelingengat Communistisch China over topconferentie„IN GEEN VIJF JAAR" Tragisch ongeval op spoorbaan KIND MET VOET TUSSEN RAILS - MAN KOMT OM BIJ REDDINGSPOGING PILOOT VAN RAMPTOESTEL BESCHOTEN Geen haast P.T.T. VERHOOGT EEN DEEL VAN DE TARIEVEN PER 1 JULI TELEFOON EN TELEGRAM DUURDER SPEKTAKEL MET GORDELBAAN WORDT NU REALITEIT SP' 207 jaargang no. 109 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie* F van de Velde. F B. den Boer en W de Pagter HoofdredactieW Leertouwer en i Walstraat 58-60. tel 2355 (bgg red. 3506. adv. 3M7/3843>; Middelburg: Markt 51. te!. 3841 <t 1. tel. 2425, adm. tel. 2I»4 Adv. pr. 32 ct. p. mm Min. p. adv ƒ4.80. Inge», i 2911Zierikzee: n e Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. S.75 per kw.. franco per poat 10. d. 2078/3159, adv. 2375». Go«: Gr. Markt 2, tel. «140 -b g g. red. 7853. adv. 52131. i tarief. Kleine adv. <max. t regeU> 33 ct. p. regel min. l/n>, „Brieven bur. var Zaterdag 9 mei 1964 Vliegtuig landt in Schouwse boom Pagina 2 De volksrepubliek China wijst op het ogenblik een topconferentie met Moskou ter beslechting van de bestaande geschillen van de hand. Peking is wel bereid, op zijn vroegst in mei van het volgend jaar, met Moskou te praten. Voor die tijd vindt Peking elke dis cussie zinloos en vergeefse moeite. Dit standpunt van communistisch China is gisteren door het centraal comité van de communistische partij der volksrepubliek bekendgemaakt en door het officiële persbureau Hsinhoea we reldkundig gemaakt. In een schrijven van 7 maart van het Russische centrale comité aan het Chinese centrale comité, stelden de Russische leiders een confe rentie in mei van dit jaar of eventueel in juni of juli voor, alsook een bijeenkomst van de communistische partijen der gehele wereld in de herfst van dit jaar. Dit blijkt uit stukken die gisteren eveneens door Hsinhoea (Nieuw China) zijn gepubliceerd. Volgens Hsinhoea zijn er voornamelijk vjjf kwesties die drukken op de verhou ding tussen Moskou en Peking: de Russische hulp 3) Het vertrek van de Russische deskun digen uit China; 4) Handelskwesties tussen China en de Sowjet-Unie en ten slotte de openbare polemiek tussen de beide mogendheden. Het Chinese centrale partijcomité maak te gisteren drie brieven van het Rus sische partijcomité gedateerd 29 no vember, 22 februari en 7 maart en vier brieven van zichzelf van 20. 27 en 29 februari en 7 mei openbaar, zo meldde „Hsinhoea". In de brief van 7 mei beschuldigden de Chinezen de voor naamste Russische partijtheoreticus, Soeslow, en de „Prawda" van verdraai ing van de feiten. Om een juiste voor stelling van zaken te geven hadden de Chinese leiders besloten, alle brieven die de twee partijen sinds november van het vorig jaar hebben gewisseld open baar te maken. De Chinezen waarschu wen de Russen, niet eenzijdig een inter nationale communistische conferentie te beleggen, waarmee „het beginsel van overleg en eenstemmigheid tussen de zusterpartijen" zou worden geschonden. De voorbereidingen voor een dergelijke bijeenkomst zouden wel vier a vijf jaar of zelfs nog langer kunnen duren. Atoomgeheimen Een nieuw aspect van het ideolo gische geschil kwam gisteren aan het licht. Volgens gezaghebbende Op de spoorbaan tussen Uitgeest en Beverwijk is aan het einde van de middag een man door een trein, die van Alkmaar via Uitgeest op weg was naar Amsterdam, aangereden en ge dood. Het ongeluk gebeurde onder bijzonder tragische omstandigheden. De man was nl. een kind te hulp gekomen, dat met een voet klem was geraakt tussen de mils Terwijl hij daarmee bezig was, naderde een trein. De ma chinist van de trein die plotseling twee figuren voor zich op de rails zag op doemen. remde uit alle macht maar kon niet verhinderen, dat de trein de man en het kind raakte. De man kwam om het leven en het kind werd ernstig gewond. Zijn voetje werd afge reden. De omgekomen man is de 50-jarige Th. N. Dudink uit Beverwijk. Het ge wonde kind is de 10-jarige Johan Pe ters uit Santpoort. VALS GERUCHT OVER AANSLAG OP IRENE Gistermiddag deed in Madrid het ge rucht de ronde, dat prinses Irene het slachtoffer was geworden van een aanslag in een naehtelub te Santa Cruz op het tot de Kanarische Eilan den behorende Tenerife. waar zij met haar echtgenoot prins Charles Hugues van Bourbon-Parma op de huwelijks reis vertoeft. Het gerucht werd onmiddellijk in Car- lislische kringen tegengesproken. Men verklaarde dat „dit valse ge rucht verspreid was door de vijanden van de traditionalistische richting" en dat het hier „een actie in het raam van een zenuwoorlog" betrof. Deze tegenspraak werd korte tijd later door de perscorrespondent in Santa Cruz bevestigd. Mr. Stikker verlaat op l augustus de N.A.V.O. Mr. D. U. Stikker heeft woensdag 1 augustus genoemd als de datum waarop hü aftreedt als secretaris generaal van de N.A.V.O. Hij zei van plan te zijn daarna een hoek te schrij ven en zitting te nemen in de raad van commissarissen van enige maatschap pijen. Het schijnt intussen zeker dat mr. Stikker bij de N.A.V.O. zal v den opgevolgd door Manlio Brosio, de Italiaanse ambassadeur in Parijs. communistische zegslieden hebben de Chinese communisten belangrijke atoomgeheimen van de Russen „ge stolen". De zegslieden lieten door schemeren dat China zodoende de be schikking heeft gekregen over de wetenschappelijke en technische ken nis om een proef-atoombom te ver vaardigen, maar kennelijk nog niet over de technische outillage beschikt. Het Kremlin maakt zich in toenemende mate erover bezorgd dat China atoom bommen zal kunnen maken met het oog op het Chinees-Russische conflict, aldus de zegslieden, die menen dat er geen kans is op een beslechting van het con flict zolang Mao Tse-Toeng en Kroesj- tsjew aan de macht zijn. Communis tische diplomaten die de laatste tijd hoe langer hoe openhartiger spreken over de stand in de Chinees-Russische betrek kingen. zeggen dat de Chinezen langs verschillende „slinkse wegen" Russische atoomgeheimen hebben „gestolen". Toen China en Rusland nog op goede voet met elkaar stonden hadden de Kussen hun Chinese broeders voorzien van een kern reactor voor vreedzame doeleinden. Blauwdrukken Noren te voet op weg naar de Pool Een Noorse expeditie bevindt zich op het ogenblik halverwege de Noordpool in een poging om via het barre noorden van Canada naar Europa te reizen. Volgens een woordvoerder van de National (leorgraphic Society Is de uit /.es man bestaande ski-expeditie het laatst gesignaleerd In de omgeving van Arlis-II, een Amerikaans weerstation op een drjivend eiland In het Noordpoolgebied. Arlis-II is >ngeveer halverwege de afstand ussen de pool en de vertrekplaats Alert. Ellesniere Island, Canada. De zes Noren vormen te zamen de eerste expeditie die te voet de pooltocht over sneeuw en ijs maakt sinds admiraal Robert Per ry op 6 april 1909 de Noordpool ontdekte. Hoewel er sinds 28 april niets meer van de expeditie is verno men. is er geen reden voor alarm. Sinds het vertrek half maart zijn er slechts sporadisch berichten binnen gekomen over de vorderin gen van de expeditie. De expeditie had dikwijls met tegenslag te kampen in verband met brekend Volgens de National Broadcasting, Company (N.B.C.) is de piloot van het vliegtuig dat donderdag in Californië neerstortte waarbij alle 44 inzittenden om het leven kwa men. tijdens de vlucht beschoten. N B.C. haalde betrouwbare zegslieden In Washington aan. die verklaard hadden dat mannen van de F B I tot de con clusie waren gekomen dat het ongeluk een direct gevolg was van het schieten. In Washington weigerde de F B I. even als het federale bureau voor de lucht vaart commentaar op dit bericht te ge ven. Volgens de N.B.C. bevatte de band opname 'van het laatste gesprek van de piloot van de F-27 van de Pacific Airlines en de verkeerstoren ln San Francisco de volgende woorden: ..Mijn God. ik ben beschoten". Vervolgens, aldus de N.B.C.. werd een gil gehoord. N.B.C.'* zegslieden in Wash ington waren er niet zeker van of de tweede piloot eveneens beschoten was. De kogel was vermoedelijk afkomstig uit een Smith Wesson .357 Magnum- revolver die in het wrak werd gevonden. De zogenaamde Kennedyronde te Gê né ve is deze week begonnen. Zoals bekend verwachtte wijlen president Kennedy veel goeds van een zich steeds uitbreidende wereldhandel. Daarom nam hij maatregelen om In eigen land tot ver laging van de douanetarieven te geraken en hij stelde aan andere landen en Sn het bijzonder aan de E.E.G. een globale ver laging van alle Importheffingen voor. opper fjantliji NOODZAKELIJK IN VERBAND MET VERUESSITUATIE Brieven 15 cent; briefkaarten 10 cent; drukwerken 7 cent; Per 1 juli zullen brieven tot en met 20 gram gefrankeerd moeten wor den met een postzegel van 15 cent (tot dusver 12 cent). Het tarief voor briefkaarten wordt 10 cent (tot dusver 8) en voor drukwerk tot 50 gram 7 cent (tot dusver 5 cent). Ook tal van andere tarieven van de P.T.T. zullen hoger worden. I Dit heeft de P.T.T. gisteren be- ndgemaakt. en de draadomroep. Aangezien de post dienst het meest arbeidsintensief is. heeft een verslechtering ln de verhou ding tussen kosten en opbrengsten zich vooral bij dat bedrijfsonderdeel voorge daan. De verhoging der P.T.T -tarieven is ln overeenstemming met de prijsgedrags- regels van het departement van econo mische zaken. Naast verhogingen zijn ook enkele ver- lagingen mogelijk gebleken Als gevolg van de verschillende tariefs wijzigingen zullen de totale inkomsten van P.T.T. op jaarbasis berekend met 8 procent toenemen. De zegslieden vermoeden dat de Chine zen toen Russische blauwdrukken had den bestudeerd. Zij menen ook dat Pe king op macht uit is en het ideologische geschil deels als rookgordijn gebruikt. In dit streven naar macht spelen pogin gen om de beschikking te verkrijgen over een nucleair afschrikwapen een allesoverheersende rol De Russen, aldus de zegslieden, hebben de bom uit handen van Peking gehouden ondanks dat er een overeenkomst bestond dat de Russen de Chinezen zouden voorzien van een proef-atoombom. Bom of boter De Chinezen hebben (lit de Russen open lijk verweten en sindsdien heeft het Kremlin Peking ervan beschuldigd dat bet de boni boven boter stelt. De Rus sen weten evenmin als het westen hoever China is in zijn pogingen een kernbom te vervaardigen en zjj maken zich er zeer bezorgd over. CONFLICT OVER INHOUD V.U.-STUDENTENBLAD De reetor-magnificus van de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. dr. F. de Roos. heeft de verspreiding van het nieuwe nummer van het studen tenblad Pharetra verboden omdat de inhoud van enkele interviews met ex- gereformeerden het misnoegen van de senaat heeft opgewekt. Het betreft hier vraaggesprekken met de journalist H. Lammers en schaakkampioen Jan Hein Donner. Deze hadden hun uittreden uit de kerk verklaard en ook kritiek gele verd op de V.U. Teneinde tuchtmaat regelen van de zijde van de rector- magnificus te voorkomen, heeft de redactie van hel blad nu de gehele oplage van 2500 exemplaren vernie tigd. Het lengen van een waterleidingbuis bij de zuidoostelijke afrit naar de Velser tunnel heeft een unieke gelegenheid geboden onderzoekingen te verrichten naar sporen, nagelaten door Romeinse troepen aldaar in de tijd tussen en 50 jaar na Chr. Waarschijnlijk heeft zich hier een Romeinse haven voor expeditie schepen bevonden i Deze wijzigingen zijn noodzakelijk ge bleken in verband met de verliessituatie 1 waarin het bedrijf zich bevindt, met na me als gevolg van de verzwaring van de loonkosten, aldus de P.T.T. 'De wijzigingen zullen voornamelijk het WINST VOOR LABOUR De Labourpartij blijkt in 21 van de 32 kiesdistricten van groot Londen de meerderheid der stemmen te hebben verkregen. Van de 1962 gemeente raadsleden van groot Londen waar van de uitslagen bekend zijn, zijn er 1186 socialistisch. De conservatieven kregen 723 zetels, de onafhankelijken 52, de liberalen 16 en de communisten drie. Van 1 juli af zullen lokale telefoon gesprekken van vier tot vijf cent per gesprek worden verhoogd, aldus meldt P.T.T. Het telefoon-abonnement gaat van 11,50 tot 14,50 in plaats vi 9,50 tot 12,50 per twee maandi kosten. Nieuwe aansluitingen kosten na 1 juli 100 tegen nu 75. Een abonnement op de draadomroep j komt op 3 per maand. De minimum prijs voor een binnenlands telegram wordt 1,25 per 10 woorden. ZEVENTIEN GEVANGENEN IN CEL GESTIKT 'Zeventien van 22 gevangenen, die in een kleine cel zonder ramen waren opge sloten, zijn door verstikking om het le ven gekomen, zo meldt de Kongolese pers. Het gebeurde in Mwene-Ditoe, een stad in de provincie Zuid-Kasal. Het geval werd in een communiqué van het minis terie van binnenlandse zaken van de provincie bekendgemaakt. De deur van de cel werd vroeger altijd opengelaten maar na de vlucht van twee gevangenen, besloot de politie de deur te sluiten en te barricaderen. De gevangenen schreeuwden luid en smeek ten hun bewakers de deur te openen omdat zij anders zouden stikken Maar hun smeekbeden vonden geen gehoor, I Het geschreeuw duurde tot midder- nacht, waarna de politiemannen niets Imeer hoorden en dachten dat de gevan- genen in slaap waren gevallen, aldus het j communiqué. Toen de deur werd ge- j 'opend zag men een „verschrikkelijk schouwspel". Zeventien van de 22 ge-i vangenen waren dood. Het gebeurde op 23 april. De Grevelingendam is de laatste we ken weer in het nieuws omdat het erop gaat lijken, dat het spektakel met de gondclbaan over het laatste sluitgat nu toch echt van de (lang durige) voorbereiding in de actie be gint te komen. Het is thans zover, dat weer twee vuistdikke kabels tussen de drie stalen torens hangen: in de afgelopen week hebben zes bokken in het gat gedreven, die samen de kabel in hun armen optilden, toen deze werd overgetrokken van de ene kant naar de andere. De nieuwe kabel, die het vorig jaar augustus geknapte exemplaar kwam vervangen. De iuchtfotograaf heeft het cen trum van do binnenkort starten de kabelbaanactiviteit in de lens ge vat. Links onder de toren op de zogenaam de Oostkop van de dam aan Schoutv- se kant. De kabel loopt aan deze land- kant van dc toren naar het midden van deze foto over in het vaste rad- gedeelte, „de monorail" oftewel de remise voor dc motorgondels. In de rechterbovenhoek van de foto is het laadstation te zien. Daar zullen de grote voorraden steen en ander stort materiaal in de netten en de convec- t.ors onder de gondels worden ge bracht. En de gondels zullen die vrachten daarna in het sluitgat „bom barderen" Hel is de bedoeling dat de „dienstregeling" voor de twaalf gon dels over de kabelbaan in juni gaat draaien om daarna ruim twee maan den onafgebroken te worden voort gezet. Totdat de stenen dam ten slot te boven hoog water zal uitsteken en een dijk kan worden opgespoten. Bovenin deze luchtfoto het vaarwater Krammer (links) en het Zijpe i rechts) met op de voorgrond daar van de werkhaven voor dit Delta werk. Duidelijk is ook te zien, dat dc dijkskop aan de Schouwse kant tus sen zandplaten ligt. (Luchtfoto Slagboom en Peeters). ■envoudlge be nadering van het ta- rievenvraagstuk. Het heeft dan ook ander half Jaar geduurd aleer men te Genève bijeenkwam om ernstig te praten over de taricfverlaging en ondanks deze lan ge voorbereiding moet geconstateerd worden, dat de besprekingen te Genève nog te vroeg zijn begonnen. Zo ls men bijvoorbeeld ln de Europese Economische Gemeenschap volstrekt niet gereed om te spreken over de heffingen op graan, omdat Duitsland nog altijd afwijzend staat tegenover het vaststellen van een gemeenschappelijke graanprijs binnen de K E.G. Toch zijn er optimisten, die me nen, dat de besprekingen te Genève over anderhalf jaar wel tot resultaten zullen leiden en dat dan een aanmerkelijke ver laging van de meeste douanetarieven tot stand zal komen. Pessimisten even wel rekenen op twee-en-een-half jaar en z(j zijn van mening, dat de tariefverla gingen weinig om het lijf zullen heb- ■ben in die zin, dat de thans bestaands verhoudingen op het gebied van lm- en exporthandel in hoofdzaak gecontinueerd zullen worden. De pessimisten hebben overigens al in zoverre gelijk gekregen, dat de belangstelling voor de Geneefse confe rentie tijdens de opening bepaald matig bleek te zijn Heel wat landen hadden -•een delegatie naar Genève gezonden. Deze landen zijn wei aangesloten bij de organiserende instantie de GATT maar hun regeringen hebben blijkbaar geen haast of ze verwachten weinig heil van de besprekingen. Ook in een ander opzicht hebben de pessimisten gelijk gekregen. De Kenne- dyronde heeft namelijk alleen nog maar de naam gemeen met hel oor spronkelijke plan van president Kenne dy. Bij de voorbesprekingen is er heel wat anders uit de bus gekomen dan een algemeen streven naar een tarief verla ging met 50 De plannen gaan nu •veel meer in de richting van een gewone tarieven-conferentie waarbij voor elk produkt de verlaging of wijziging van het invoertarief per land bekeken zal worden. De grote lijn van het Kermedy- pian zal ontbreken. Er is voorts nog een andere reden waarom de Ke-.nedyronde geen Ken nedy ronde zal zijn. Wijlen de president beoogde met zijn ronde weliswaar de uilbreidng van de weretdgoederenruil, maar hij had toch voorname! !jk het oog gericht op de Westeuropese-Amerikaanse samenwer king. Er mag wel gezegd worden, dat wijlen president Kennedy de Kennedyronde heeft gelanceerd omdat hij dacht aan een nauwer economio"h samengaan tus sen de Euromarkt. de Verenigde Staten en Engeland. Hij wilde een soort „At lantische" samenwerking op economisch gebied als aanvulling op de militaire en politieke verbondenheid Het was voor -".e Amerikanen al direct een grote te leurstelling toen Engeland niet geaccep- teerd werd als lid van de Europese Eco nomische Gemeenschap, want dat maak te de tariefbesprekingen veel ingewik kelder En daarna bleek ook. dat de Eu- I ro-marktlanden beoaald niet voetstoots l- •ariefverlaginrsnlannen van Kennedy j wilden aanvaarden. De Euromarkt is een weliswaar zwak beschermde markt, maar zij is beschermd en zij zal dat voor bepaalde groepen van produkten altijd moeten blijven Zonder bescher ming heeft de Euromarktorganisatie gnen reden van bestaan. Ook de Ameri kaanse markt is een beschermde en zelfs geducht beschermde markt en de Kennedyronde van 50 zou daaraan maar weinig hebben afgedaan. Voor zo ver de Kennedyronde dus een poging zou betekenen om' de Euromarkt open te breken, kon en kan die ronde geen suc ces hebben Frankrijk voelt bepaald niet voor die openbrekerij en Duitsland ook niet In feite is Nederland het enige E.E G.-land waarvan de regering nogal sterk geporteerd is voor de Kennedy ronde. Op dit ogenblik ziet het er naar uit. dat deze houding van Nederland »-h'e~ weinig gewicht in de schaal zal T Genève 1 men zich nu n exnoi V van de rn^est^ landen ter wereld en men zal verfijnd bestuderen wat tariefver - Ingingen voor bennaide nrodukten en voor bepaalde landen betekenen. Daarna zullen e- gans? reeksen van compromis sen uit de bus komen en als men daar mee ove- tw»°-°"-?^n-half jaar gereed is. dan zal ons dat heel erg meevallen. in len ter wereld van even grote bete- Wat betreft de Euromarkt en de Ver- I en:gd° Staten rekent men wel op goede mogelijkheden voor compromissen in de industriële sector, maar voor andere Eu- -oiose landen ligt dat niet eenvoudig. Voor de graansector zijn op dit ogenblik veen compromisk-nsen aanwezig. De zo genaamde ..ontwikkelingslanden" zijn te i'-nêv- ook met verlangens gekomen. iZij willen voor hun exportgoederen ge makkelijker toegang krijgen tot de Eu ropese en de Amerikaanse markt. Het is zonder meer duidelijk, dat aan de ver langens van deze landen slechts in be perkte mate voldaan kan worden. De be sprekingen te Genève ziin gericht op uit breiding van de wereldhsindel en verho- 1 ging van de wereldwelvaart, maar dat op strikt economische basis. Willen de ontwikkelingslanden meer exporteren, dan zal er vraag moeten zijn naar hun produkten en dan zullen hun produkten moeten voldoen aan redelijke eisen wat geliik gemaakt worden Het zou bepaald verkeerd zijn als men te Genève de han del nog weer verder ..vervalste" door er voortdurend meer elementen van hulp verlening of zo men wil ..armenzorg" in te mengen. Wanneer die hulp of zorg I nodig is dan zal die hulp stellig verleend moeten worden, maar op een' wijze die zo min mogelijk afbreuk doet aan de normale elsén van het handelsverkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1