Interne spanningen en opzegdatum hebben N.A.V.O. in crisis gebracht KLANKBORD Bezorgdheid aan vooravond overleg in Den Haag s°: GOLDEN FICTION DC-8 LANDDE OP SCHIPHOL MET EEN DEFECT AAN LANDINGGESTEL Senator Algra contra auteur Van 't Reve Prinses Irene niet Isabel" gedoopt" Prof. Polak wenst optreden tegen kattenopkopers geschenk van deze treek van de fotografie foto-mini-tips en film-mini-tips crêpe-broekje VRIJDAG 8 MEI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Alliantie met een onzekere toekomst (Van een onzer redacteuren) Een van de eerste daden van Eisen hower na zijn benoeming in;1 1950 tot eerste opperbevelheb ber over de zich in Europa bevin dende strijdkrachten van de pas-1 geboren N.A.V.O., was zijn staf op-' dracht te geven uit te zoeken wat de Kussen nodig hadden om door te stoten naar de Atlantische Oceaan. I Toen na een grondige studie rap-j port werd uitgebracht, vatte zijn! chef-staf het samen met de histo-; rische woorden: „Alleen maar schoenen, generaal!" En zo ongeveer was wel de situatie toen nog geen vijf jaar na de val van Duitsland de westelijke volken defi nitief waren ontwaakt uit hun vredes- droom. Goed uitgeruste omvangrijke Sov jet-Russische strijdkrachten stonden dicht bij de grenzen van de onthutste vrije wereld en er was weinig of niets dat ze kon tegenhouden. Niets dan de onverwijlde samenwerking van de westelijke landen, door middel van wederzijdse garanties en bundeling van hun schaarse strijdmiddelen. Eerst, nog in 1948. in de vorm van de Westerse Unie van Europese landen, en nog geen jaar later in de vorm van NAVO. met als vrijwel enig over tuigend afweermiddel de Amerikaan se atoombom. Het was een bondgenootschap gebo ren in uren van zo direct dreigend gevaar dat nationale dagdromen, soe- vereiniteits-stokpaardjes, isolationis- men die in normaler tijden zulke vor men van samengaan onbereikbaar zouden hebben gemaakt, van de tafel werden geveegd. De ironie van de geschiedenis is, dat de Raad van Ministers van Bui tenlandse Zaken, het hoogste or gaan van NAVO, dat maandag 11 mei in Den Haag bijeen komt, als Zorgen in de alliantie Het NAVO-verdrag, in 1949 ge sloten, heeft een looptijd van twintig jaar. Na tien jaar konden de leden wijzigingen voorstellen en inderdaad heeft generaal de Gaulle al spoedig na zijn optre den als president van Frankrijk blijk gegeven van de wens wij zigingen in de organisatie van de NAVO aan te brengen. Op die behoefte heeft hij echter weinig of geen response gekregen. Na 1969 kan elk van de landen uit de alliantie treden met een op zeggingstermijn van een jaar. Of Frankrijk van die kans gebruik zal maken is onzeker, maar uit gesloten is het zeker niet, indien de andere deelgenoten niet bereid zouden zijn tegemoet te komen aan de veel verdergaande Fran se wensen van geringere bindin gen. De problemen, daardoor ge schapen. zullen mét die welke voortvloeien uit de Grieks-Turkse tegenstellingen, tot de voornaam ste onderwerpen behoren op de agenda van de NAVO-minister- raad tijdens de voorjaarsvergade ring van de ministers welke van 12 tot 14 mei in Den Haag wordt gehouden. De achtergronden van dit eerste NAVO-topoverleg in Ne derland, dat zich zal afspelen achter een gordel van beveili gingseenheden, worden in neven staand artikel belicht. OMS te veel over lalcant ieplarmen praten of te nadrukkelijk zeggen dat zij er „nou wel echt helemaal aan toe" zijn, en dat zij alleen door het vooruitzicht op eindelijk eens er uitnog op wankele henen blijven zeg ik wel eens: Och nee, om nu te zeggen dat ilc het nodig heb, of dat ik er naar uitzie, of dat ik niet zonder vakantie kan. dat zou ik niet, durven zeggen, M'n- vader heeft mi) wel eens verteld dat zijn ouders nooit meer dan eens één dagje van huis gingen, dat die mensen het wóórd vakantie niet eens kénden en die goede, schat rijke, doch in-eenvoudige mensjes zijn respectievelijk 87 en 88 jaar geworden, zonder ooit één dag ziek geweest te zijn zei vader en waarom zou ilc dan zo hoognodig moetenzeg ik altijd als an deren daar zo'n drukte over ma ken, Maar ik zeg dat meer om hun terecht te wijzen en om hen te doen voelen dat. zij aanstellers zijn, Dus meer uil opvoedkundi ge overweging dan dat. ik het he lemaal meen. Het is trouwens al tijd prettig een koel-zakelijke domper op andermans geestdrift te zetten; een mild soort. mental cruelty". „Nee", zeg ik dan, „as- jenut me eerlijk vraagt wij gaan naar Griekenland en dan een beetje door Anatolië en uitrusten op een Adriatisch eilandje maar asjenut me eerlijk vraagt bleef ik nét zo lief thuis". Maar daar zit (asjenut me eer lijk vraagt) toch wel een goed stuk aanstellerij en zelfs iokke- brokkerij in. Ik ga graag met va kantie al zijn de bezwaren er toch óók wel. Eén daarvan is als wij ergens in de verte zijn in zo'n landelijk plaatsje ver van thuis, dat wij dan dikwijls denken „als ilc hier nu eens iets met mijn nier- oj gal stenen zou, krijgen, of al was het alleen maar een zware griep en wij zouden m dit hotelletje in bed. moeten blijven met een vreemde dokter en geen mens die zich om mij bekommert en die een koele hand op mijn voorhoofd legt en zorgelijk naast mijn lijdensspon de zit. dat denk ik wel in zo'n vreemde verre plaats, terwijl ik geen wóórd Turks spreek was ik maar liever naar Zuidlaren ot Oisterwijk dan naar deze uithoek Laatst. latohc had ilc dat nog op een lang wcric-cnd ni Son Francisco. Al schijnen daar wel behoorlijke dok ters te zijn cn al ken ik een paar woorden Engels, toch kwam die gedachte iveer van als ilc hier nu Dan ga je ijlings de stad ni om dat kwijt te ralccn. de Japanse tui nen bekijken, of het museum, of de zeehonden op liet Cliff, of bo ren op het dok van dat hoge ho tel zitten met het uitzicht, over de baai en de Golden Gatebrug en Alcatraz ot naar de Chinezenstad. Dan vergeet je Zuidlaren en het eigen balkon-op-de-zon en waar om zou ik nu ineens last van gal stenen krijgen of iets aan de maagklepjesEen onzinnige ge dachte. Enfin, voor dit jaar zit ik nog plannen te maken. Wij kunnen nog geen mededeling uit het hoofdkwartier doen. Als het de Ardennen wordt, unit a mij dan niet uitlachen.' Het is belachelijk dichtbij, maar ik zeg maar altijd: ..dichtbij kan nét zo mom of misschien nog wel mooier zijn dan vér-af" je status behoef je niet ir Joegoslavië te gaan. jou letterlijk iedereen ge- meer n Daar is weest Trouwe. i ilc ben in Tobago ge- op Guadeloupe. Kunt u meg gen f ELIAS voornaamste probleem op zijn agenda heeft, dat deze Noord-At lantische samenwerking wordt be dreigd door het succes dat zij heeft geboekt. Jaren van zware inspanningen en van ongedroomde vormen van sa menwerking tussen zelfstandige sta ten schijnen Moskou tot het inzicht te hebben gebracht, dat pogingen tot verdere expansie naar het Westen slechts catastrofale gevolgen kunnen hebben. Terwijl overal elders in de wereld de machtsstrijd voortwoedt, heeft het Kremlin voor de directe re laties met het Westen voorlopig weer voor een strategie van ontspanning gekozen. Dat kan uit overtuiging zijn. Het kan ook tactiek zijn. Maar in ieder geval is er de ontspanning. Bedreigde eenheid Met de gevolgen van die ontspan ning wordt de Haagse vergadering van de NAVO-ministerraad vooral ge confronteerd. Nu het gevoel van ge vaar is geweken, zijn de onderlinge tegenstellingen, de wederzijdse arg waan, de nationale sentimenten weer opgebloeid. -In Frankrijk. Maar be paald niet daar alleen. Het kritieke Grieks-Turkse conflict om Cyprus twee NAVO-landen! woekert op al le drie de factoren. Maar wie dieper kijkt constateert ook elders een veel heid van zulks verschijnselen. Het winnende team is weer zorgeloos ge worden. Wat de aantasting van de samenhang in de NAVO 't karakter van een crisis geeft is, dat het in 1949 gesloten ver drag .naar de datum loopt waarop het ontbindbaar wordt. Na 20 jaar in 1969 wordt het opzegbaar met een termijn van één jaar. ren. Wie zo'n plan wil opstellen moet weten: met welke strijdkrachten, met welke aanvoerlijnen, grondgebieden, verdedigingslijnen gerekend kan wor den. Tot nu toe gebeurde dat op basis van taakverdeling en aanvaarding verplichtingen. Die procedure stagneert echter reeds nu als gevolg van onzekerheid over de situatie na 1970. Die stagnatie is het voornaam ste dilemma op de Haagse agend; van de ministers. De Belgische minister van buitenland se zaken Spaak, die zelf geruime tijd secretaris-generaal van de NAVO is geweest, is onlangs begonnen met een aantal besprekingen welke er op ge richt zijn een oplossing te vinden voor de impasse waartoe de desintegratie in de NAVO dreigt te leiden. In eerde re moeilijke fasen van de NAVO heeft men comités van gezaghebbende „wij ze mannen' 'in het leven geroepen die toverformules moesten vinden en ook hebben gevonden. Eenmaal toen men niet kwam uit het probleem van een rede lijk rechtvaardige verdeling van las ten en van controle op de naleving van de door elk land aangegane ver plichtingen. Een andere maal toen het er om ging wegen te vinden om te voorkomen dat de internationale politieke (lees: economische eigen-: belangen van de NAVO-landen tot al te tegenstrijdige activiteiten in de wijde wereld zouden blijven leiden. Deze keer had Spaak te zoeken naar een formule waarmee de Gaulle zou kunnen worden weerhouden het succesvolle bondgenootschap funda menteel te ontwrichten. In hoeverre Spaak daarin is gevorderd, is onze ker. Na een lang gesprek met minis ter Luns is Spaak tijdens besprekin gen met zijn Italiaanse confrère Sa- ragat in Rome op de operatietafel te rechtgekomen en vandaag is het nog hoogst onzeker of hij zelfs wel aan de Haagse conferentie zal kunnen deel nemen en of de Amerikaanse minis ter Dean Rusk die enkele dagen voor de Haagse NAVO-vergadering naar Spaak zou gaan voor overleg, hem zal kunnen ontmoeten. - Ernstige verontrusting Een paar jaar geleden toen Spaak zijn laatste persconferentie als secre taris-generaal van de NAVO hield na afloop van 'n in Parijs gehouden mi nisters-conferentie, stelde hij op de hem eigen dramatiserende wijze de (Advertentie) U kunt 'n Amerikaan roken... U kunt ook 'n Virginia roken Voor rokers met een eigen stijl Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. UH IAUSENS PJtCOUKT igen: Peter Smlthers. tot voor kort larlemcnUir staatssecretaris btj HJ PRINS BERNHARD OPENDE NIEUWE FABRIEK ren op wat zij crisis-verschijnselen in de NAVO noemden. „Gij praat maar over een crisis en wijst maar op de puntjes waarover de ministers het niet eens zijn geworden. Kijk liever eens naar de talloze verreikende be- prjDs Bernhard heeft woensdagmiddag slissingen die wél zijn genomen in de- 0p het terrein van Van Gelder Zn. in ze dagen", riep Spaak en hij somde Velsen een nieuwe fabriek van ponskaar- een inderdaad indrukwekkende reeks tenkarton geopend, die op initiatief van besluiten op. de Amerikaanse maatschappij Crown Zellerbach Corp. in samenwerking met Spaak diep van Gelder Zn. is opgezet. De nieuwe at ,hlJ zejï fabriek is gevestigd in een 146 lange hall een ernstige crisis beschouwt. En het is dan ook zeer de vraag of zijn op volger in de centrale bestuurspost van de Noord-Atlantische Verdrags- Organisatie Stikker, die op zijn beurt volgende week aan zijn laatste pers conferentie toe is. in staat zal zijn de woorden van Spaak te herhalen. lijkt, dank zij die NAVO, heeft met de uit Amerika afkomstige reusachtige machine f 36 miljoen gekost. journalisten van de wereldpers in ge- de wind uit Moskou te mild. en de brek, die aldoor maar bleven hame-i behoefte aan eenheid te gering. Plannen in de mist Wat als gevolg daarvan de NAVO- ministers tijdens hun vergadering in de Juliana-kazerne, het Haagse hoofdkwartier van de Nederlandse Generale Staf. onder ogen hebben te zien, is dat het werk van talrijke or ganen van de NAVO militaire plan- ninggroepen, standaardisatiecommis sies, economische commissies en wat al niet meer reeds nu de mist in dreigt te gaan omdat hun „planning" betrekking heeft op tijden waarop het NAVO-verdrag feitelijk nog geen be trekking heeft. Als de Gaulle de vormen van sa menwerking die in de NAVO zijn aan vaard en ontwikkeld na 1970 niet meer wenst, dan kan hij in 1969 het Franse lidmaatschap opzeggen. Maar hoe wil men dan in 1964 van de militaire staven verwachten dat zij voor de jaren 1970 tot 1980 concrete plannen opstellen om met klassieke dus niet-nucleaire strijdmiddelen een kanshebbende verdediging te kunnen voeren tegen in aantal nog altijd ver overmachtige Sovjet-strijdkrach ten voor het geval die toch nog eens naar het Westen zouden gaan opere- Stang raakte los, doordat bout brak Groot alarm is woensdagochtend op Schiphol gegeven voor het K.L.M.-lijnvliegtuig uit Tokio, de PH-DCE „Thomas Alva Edison", nadat de gezagvoerder tijdens de vlucht over zijn radio aan de ver keerstoren op Schiphol had gemeld, dat hij bij het opstijgen van het vliegveld bij Frankfort een defect aan het hoofdlandingsgestel had opgelopen. Naar later bleek was dat inderdaad het geval. De grote, minstens een meter lange stang van de intrekcilin- der van de rechterwielpoot bungelde los langs de kolossale stang, waaraan de vier rechterwielen zijn bevestigd. Ondanks deze handicap maakte de (Advertentie) LANDING VERLIEP NORMAAL DC-8 een normale, geslaagde landing op de 3300 meter lange baan 06-24. boord bevonden zich circa 80 passagiers, die met de schrik vrij kwamen. Niemand liep enig letsel op. Klap Tijdens de start uit Frankfort (de laatste tussenlanding op de route van Tokio naar Schiphol) hoorde de be manning in de cockpit een klap, al thans zo werd door insiders op Schip hol verteld. De bemanning zelf had van de K.L.M.-directie het consigne gekregen geen inlichtingen te ver strekken. Prompt toonde een lichtje op het pa neel in de cockpit aan, dat er iets mis was met het landingsgestel. Aanvankelijk werd op Schiphol alarm gegeven in het vermoeden, dat een der banden was geploft, doch die ble ken niets te mankeren. Gezagvoerder op de vlucht uit Frankfort was de heer J. van der Made, die van de verkeerstoren op Schiphol bij de nadering van Am sterdam opdracht kreeg het lan dingsgestel te laten zakken. Dit geschiedde normaal, aldus deelde later de K.L.M.-persdienst mede. Een groen licht gaf aan. dat het onderstel normaal werd vastge- grendeld, zodat niets een landing in de weg stond. Er werd echter nog rekening gehouden met de mo gelijkheid van een gesprongen band. (Van onze parlementaire redacteur) De heer H. Algra van de A.R.P. heeft in de woensdag gehouden vergadering van de Eerste Kamer zijn veldtocht tegen de moderne literatuur, of zo men wil tegen bepaalde uitingen daar van. voortgezet. Enige tijd geleden heeft hij reeds zijn misnoegen over immoraliserende ten densen in de Nederlandse letterkunde uitgesproken, woensdag heeft hij in de Eerste Kamer zijn kritiek her haald, zijn kritiek op „sommige kun stenaars die met bepaalde kunstuitin gen de grondslag van de samenleving willen ondermijnen". Met name noemde de heer Algra de auteur Van 't Reve en diens laatste boek „Op weg naar het einde". Hij herinnerde aan zijn verleden jaar ge uite kritiek en noemde nu de moder ne literatuur „verfoeilijk en godde loos van strekking". Ontstemd was hij over het feit dat een leerlinge van een middelbare school opdracht had gekregen een scriptie te leveren over het nieuwste boek van Van 't Reve. „Dat grenst, dunkt mij aan een aanranding", zo liet de heer Algra zich uit. Hij concludeerde, dat de overheid zich heeft te onthouden van het moge lijk maken van dergelijke uitgaven door middel van de verlening van sub sidies. Anders betaalt zij met gesloten ogen voor de produktie van schutting woorden. Als bewijsstuk voor de rechtvaardig heid van zijn kritiek bood de heer Al- Het doopformulier van prinses Irene gra de staatssecretaris van onderwijs, vermeldt als haar namen dezelfde nai kunsten en wetenschappen, drs. Vanwelke zij na haar geboorte van haar de Laar, het laatste boek van Van 't|ders heeft gekregen, namelijk Irene Reve „Óp weg naar het einde" aan. Nooduitgangen vrij In het vliegtuig zelf bemerkten ver moedelijk alleen ervaren luchtreizi gers, dat er iets loos was. De DC-8 maakte volgens hen de reis uit Frank fort op geringe hoogte en bovendien duurde de reis langer. Officieel werd over een defect niets aan hen mede gedeeld. Een aantal passagiers werd echter verzocht achterin de machine plaats te nemen, zodat de nooduit gangen vrij kwamen. Daarbij namen een purser en een hofmeester plaats, om deze zo nodig snel te kunnen openen. Na de landing trok de losgeraakte stang veel bekijks. Duidelijk kon men zien. dat de dikke bout, waarmee de cilinderstang aan de landingspoot bevestigd was afgebroken. Een stuk ervan zat nog in die poot vast. De stang van de intrekeilinder hing er los naast. De bout was uit de ronde opening verdwenen, evenals de sluit- pen. yy (Van onze Haagse redactie) WEKELIJKSE T.V.-SPOTS OVER EVENEMENTEN IN ONS LAND (Van onze Haagse redactie) Juist voor Nederlandse toeristen zal de A.N.V.V. gedurende de zo mermaanden elke vrijdagavond vlak voor of na het eerste N.T.S.- journaal, in samenwerking met de N.T.S., t.v.-spots brengen over toe ristische evenementen in ons land. Vrijdagavond 15 mei zal de eerste t.v.-spot worden uitgezonden, sa mengesteld uit foto's van evene menten uit het gehele land gedu rende het weekeinde en de dagen daarna, die een attractie kunnen zijn voor toeristen, vakantiegan gers en dagjesmensen. De Algemene Vereniging voor Vreemdelingenverkeer hoopt door de twee minuten durende t.v.- spots een „wegwijzer" te zijn voor mensen die er op uit trekken en niet bij voorbaat weten waar zij naar toe zullen gaan en tevens een bezoek aan verschillende eve nementen te kunnen stimuleren. Het Wereldgebeuren Britse Europeaan De Raad van Europa heeft onlangs een Britse secretaris-generaal ge kregen: tarlemi 'oreign Office (het ministerie van bui tenlandse zaken I. U» de Italiaan Bcn- venuto opgevolgd. De keuz. van een Brit voor deze post ls niet zonder politieke betekenis. Sedert het mislukken van de Brusselse onder handelingen heeft Groot-Britannië geen gelegenheid voorbij laten gaan. zijn wen* naar een actieve en in betekenis toene mende rol in de Europese instellingen uitdrukking te verlenen. Zo heeft rlan ook de Britse regering Peter Sinithers aangewezen en zijn kandidatuur naar vermogen ondersteund. En het lijkt er op. dat men met Peter Smlthers een ge lukkige keu»; heeft gedaan. Hij spreekt hijvoorbeeld een aantal talen, waarvan Spaans. Duits en Frans vloeiend. Eoven- dien is hjj in hart en nieren Europeaan. en der belde secretarissen van februari 1949 door de Europe- Ing bijeengeroepen Brusselse conference, van 1952 tot 1956 en daarna weer in 1960 was hij gedelegeerde in do Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en na de stichting daar van ook in de vergadering van de W'est- europese Unie. Bijzonder actief was hij in Straatsburg als Üd van een commis sie voor gemeentepolitieke problemen en van 1952 tot 1962 was hij vice-president Als veel Engelsen, die de kwestie van de Europese eenheid ter harte gaat, bezit Smlthers een uitgesproken histo risch bewustzijn. In Oxford legde hij zijn examen in geschiedenis met lof af <-n ook nu nog behoren historische stu dies tot zijn liefste bezigheden, peter Smithers' ervaringen zijn niet tot Europa beperkt. Lezingentournees heb ben hem naar vele dch n van de wereld gebracht. Zijn eerste regeringspost kreeg hij als parlementair privésecreta- rls van dc staatssecretaris van koloniën cn later van de minister zelf. Hij was lid van parlementaire delegatus in Gha na. India, Pakistan. Birma en Indonesië, Dc post van parlementair staatssecreta ris bij het Foreign Office kreeg hij in 1962. Twee jaar tevoren was hij Brits gedelegeerde bij de Algemene Vergade ring van de V.N. Deze ervaringen bij het hoogste politieke forum ter wereld zullen hem ln Straatsburg van groot nut zijn. (Van onze parlementaire redacteur) der andere plaatsvervangend marine- attaché in Washington. Mexico en in enkele Middenamerikaanse staten. Een tijdlang was hij in die jaren ook voor zitter van het Brits-Mexicaans Genoot schap en lid van de uitvoerende commis- sie van de Brits-Franse parlementariërs- De socialistische prof Polak heeft in de groep woensdag gehouden vergadering van de x zjjn voorliefde voor geschiedenis Eerste Kamer een strengere toepassing heeft srriilhers en levendige technische van de wet op de dierenbescherming ge-; belan le||in2. voor de televisie. Met vraagd Hij noemde het een schande, dat fi|mmateriaal ui: Frankrijk. Duitsland uit Nederland zoveel kleine huisdieren Pn Spanje heeft hn een buitenlans-poli- kunnen worden uitgevoerd voornamelijk Ii(.kc' t v-filmversie geproduceerd. In naar Duitsland, waar zn als proefdieren s,raatsblJr? heefl hlj het voorstel onder- o.a. bij de vivisectie worden gebruikt. steund om te komen tol d-" vorming Tilburg is de grootste markt in Neder-1 van een Europees televisieteam Zijn land van kleine huisdieren, zei hij en grootste hobby is echter de botanica, voegde eraan toe, dat Tilburg, naar j In de tuin van zijn huis in Winchester moet worden aangenomen, ook de groot-1 kweekt hij meer dan 2000 verschillende ste markt van kleine huisdieren is t Europa en misschien zelfs wel van de wereld. We ergeren ons over het Carlistische optreden in Spanje en schrijven de kran- ten er vol van, hoewel het in wezen wei nig te betekenen heeft, maar in ons| eigen land spelen zich onbeschrijfelijke dingen af, die we rustig laten passeren Wat hier gebeurt moet voor ons veel erger zijn dan wat in Spanje aan de j hand is. Ongeveer 200 leerlingen van de ehriste- Prof. Polak verlangde dat met voort- lijke h.b.s. aan de Kanaalstraat te Leeu- JU.U""""- warden zijn dinsdag voor onbepaalde tijd van school gestuurd wegens onorde lijk gedrag. De leerlingen weigerden de lessen te volgen omdat zij boos waren (lat zij op de herdenkingsdag van de be vrijding geen vrije middag hadden ge- Ikregen. Terwijl dit op andere, seholen in Leeuwarden, onder meer de naburige ge- I nieentelijke h.b.s. wel het geval was. De stakende leerlingen hielden een pro- - a„. jtestdemonstratte voor de school, waarbij zocht, de 47-jarige voormaiigé"S.S.-offi- ;zij het verkeer zodanig belemmerden, dat cier Hans Walter Zech-Nenntwich te ar- de politie er aan te pas moest komen om resteren, die maandag door twee Duitse orde te scheppen. journalisten in Cairo is gezien. Van dejDe christelijke h.b.s. te Leeuwarden telt zyde van de politie in Brunswyk is nog (ongeveer 500 leerlingen, waarvan het meegedeeld, dat alle voorbereidingen I grootste deel na een bemiddelingspoging voor een uitleveringsprocedure z\jn ge-'van de directeur dr. A. Schouten, de les- troffen. sen hervatte. Bonn vraagt de arrestatie van Zech-Nenntwich De Westduitse justitie heeft Egypte v In de haven van Missingen arriveerde woensdagmorgen een niet alledaags vaartuig. Tegen elf uur 's morgens kwam daar namelijk hoog op de po ten een vleugelboot binnen. Het vaartuig koos voor enkele uren lig plaats aan de drijvende ponton voor het kantoor van de douane. Het vaartuig nam brandstof in en vertrok enkele i later weer. Deze vleugelboot. de „Shadowfax" is voor rekening van Aquavion Holland N.V. een dochteronderneming van de Engelse maatschappij International Aquavion ltd gebouwd bij Aviolanda te Papendrecht. De „Shadowfax" die plaats biedt aan veertig personen kan een snelheid be reiken van 60 kilometer per uur. De lengte van het schip is 12.16 meter en de breedte 5.66 meter. Op volle snelheid varend is de kiellijn horizontaal op een afstand van ongeveer 60 cm boven het waterniveau. De „Shadowfax" zal in het gebied van de Orkney-eilanden ln charter gaan va ren. Het schip, dat van Dordrecht kwam. was op weg naar Calais. Omdat de afstand echter te groot was om in één ruk te doen. werd in Vlissingen e groot- j kweekt hij meer dan 2000 is van I plantensoorten. In Leeuwarden 200 h.b.s.-ers van school gestuurd tuchthuis wegens medeplichtigheid aan moord op joden, uit het huis van bewaring in 3runswijk naar Zwitserland ontsnapt. De Westduitse politie heeft dinsdagavond het bericht, dat Zech-Nenntwich in Cairo is ontdekt, bevestigd. wuat'rij 24 v3n de belangrijkste joodse ver enigingen in de V.5. zijn aangesloten, hebben Chroesjtsjew in een telegram verzocht per soonlijk in te grijpen om te verzekeren dat de Russsiche joden de matses het ongede semde Joodse brood krijgen dat hun door Amerikaanse en andere joden is toegezonden- Vraag aan uw fotohandelaar het #5CHmrs4c panty girdle slips breeches -HELANCA- Sanitized super elastisch volledig gemlndsr De socialistische afgevaardigde mr. Cammelbeeck ging op het betoog van de heer Algra in en noemde het ver ward. Het meelopen met de heer Al gra, zo waarschuwde hij, zou wel eens naar de brandstapel kunnen voeren. 9 De regering van de Westduitse deelstaat Noordnjn-Westialen heeft, naar ln Düssel- dorf werd bekend gemaakt, haar goedkeu ring gehecht aan een wetsontwerp waarbij het partictilte rautoverkeer bij „Smog"-ge- vaar In het Ruhrgebied met zijn vele in dustrieën enkele uren kan worden verboden Emma Elisabeth. Aldus deelde het secre tariaat van kardinaal Alfrink ons woens dagmorgen namens de kardinaal niede. Deze verklaring sluit uit, dat prinses' Irene bij de herdoop de naam Isabel j heeft aangenomen inplaats van haar j derde naam Elisabeth. Deze verklaring leidt welhaast tot de conclusie dat er bij het opmaken van de huwelijksstukken in Rome of door kardi naal Giobbe zelf een fout moet zyn ge maakt, waardoor de kardinaal bij de hu welijksvoltrekking sprak van Irene, Emma, Isabel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3