Toeristentrek naar de bloeiende boomgaarden „Veronica" Zuidzande won (met Sof) geslaagd muziekconcours Breskens ,Ter Valcke" te Goes op het hoogste punt RIJKSPOLITIE BEWEES LAATSTE EER AAN MAJOOR STOORVOGEL ALMANAK Goede prestaties en veel publiek in vismi jnhal Kras oudje onder damwand en overleden Yersekenaar bekneld Nieuwe industrie voor Kapelle Belg bouwt fabriek voor plastics in Sint-Maartensdijk Deel Sloeverbinding voor verkeer open Ontslag wethouder Seijdel te Domburg uitsluitend „collegekwestie" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 8 MEI 1064 ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt niet op de meeste plaatsen enkele buien. Krachtige, moge lijk af en toe harde wind. Lagere tem peraturen. ZON EN MAAN 9 mei Zon op 04.56 onder 20.18 Maan op 04.23 onder 16.58 n Stralende Hemelvaartsdag (Advertentie) Zeg het met bloemen Op begraafplaats te Hulst Uitvaartdienst in herv. kerk SPREIDING VAN INTERESSE BEVORDERDE DOORSTROMING VAN VERKEER OP DE WEGEN Een stralend Zeeland met kleur rijke bloeiende bongerds, geel- glanzende, maar wat winderige stranden, met een blinkende Oos- terscheldebrug en Deltawerken in aanbouw en carillonsspel in de stadjes, heeft op Hemelvaartdag weer flink wat dagjestoeristen van buitenaf getrokken. Zeeland bleek de „concurrentie" met de bollen velden en andere bezienswaardig heden in de randstad wel aan te kunnen. De Belgen en Fransen vooral waren het, die in Zeeland een dag frisse lucht kwamen halen en vooral in Zeeuwsch-Vlaan- deren hun inkopen kwamen doen in de winkels, die in sommige Zeeuws-Vlaamse plaats enniet ge sloten waren. Overigens was het dit jaar op Hemel vaartsdag minder druk dan vorige jaren. Slechts by enkele veerdiensten kwamen wachttijden voor en op sommige wegen werd het behoorlyk druk. In het alge meen was de stroom auto's en bussen en bromfietsen wel te verwerken. Er bleek een duidelijke spreiding van de interesse voor Zeelands bezienswaardigheden te bestaan, wat de doorstroming van het verkeer bevorderde. Bloesems De toptrek vormden de bloeiende boom gaarden op Zuid-Bevelands anders zo rustige landwegen. Vooral op de wegen rond Kapelle-Biezelinge, Wemeldinge, i trekkelijk druk") en had Terneuzen- 's-Gravenpolder en in de Zak van Zuid- j Hoedekenskerke het iets drukker dan Beveland trof men de toeristen, die ge- anders. Dit laatste had tot gevolg, dat noten van de stille bloesempracht vande boot van 6 uur 's avonds terugtocht van de toeristen) vanuit Hoedekensker ke mensen moest laten staan en dat ook in eTmeuzen om één uur 's middags om 5 uur "s avonds wagens op de volgen de boot moesten wachten. Politie Middelburg zoekt automobilist „Wonder boven wonder keerde d terug in het land der levenden", aldus ds. Timmers, die voorts wees op de grote verdiensten van majoor Stoorvogel i de hervormde gemeente van Hulst. Voor in de avond trokken de meeste toe risten weer weg uit Zeeland en kwamen de Zeeuwen, die het ditmaal eens buiten de provinciegrenzen hadden gezocht, weer terug in het land der vaderen. Om de vrijdag en eventueel volgende dagen De rouwS{oe^ wer(j 0p Weg naar de be- behalve aan de dagelijkse taak, te wij-jop de Poelendaelebrug te Middelburg;graafplaats voorafgegaan door acht slip- 'kraa ,^lvoorbeeld "et kermisvermaak i js woensdagmiddag omstreeks driepcndragers, allen leden van de rijkspo- m Middelburg. uur een lantaarnpaal omvergereden, litie, groep Hulst. In de stoet bevonden De kermiswagens, die daar tegen acht De automobilist, die dit heeft gedaan, zich voorts de territoriaal inspecteur van al arriveerden konden veen nlnatsie5s doorgereden en heeft zich ook la-|de rijkspolitie kolonel De Gast, de dis- a arriveerden konden geen plaatsje Kemei,j j,jj ,je politie trictscommandant Zeeland, overste A. J. vinden 01, een nog sleed! vol geparkeerdeDe commissaris Markt. Eerst later op de avond kon de burg verzoekt eventuele getuigen Middelburgse politie alle wagens daar kwijt en begon de opbouw van het volks vermaak. Van 7 i/m 18 mei 1964 Internationale visserijtentoonstelling Houtrust Den Haag hengelsport bedrijfsvisserij vrijetijdsbesteding sportkleding shows •kook-, bakdemonstraties dagelijks geopend van 1017 uur en van 1923 uur op 10. 17 en 18 mei van 1018 u de mooiste bloeiperiode, die dit jaar juist samenviel met Hemelvaartsdag. Met het wit van de bloeiende perebomen, vorm den de zachtrose-witte appelbloesems met het jonge groen van de blaadjes een intiem kleurrijk geheel. Een ander punt, dat de toeristen veel aard was om te bekijken, vormden de bouw van de Oosterscheldebrug en de Deltawerken, vooral bij Brunisse. Was er met Pasen een ware verkeersopstop ping op Noord-Beveland tussen Kats en Colijnsplaat, ditmaal was men voorbereid op het verkeer op de kleine wegen. Er werd later op de dag een éénrichtings verkeer ingesteld en de honderden auto's liepen zodoende niet vast. Vooral in het begin van de middag zag men hier tal lozen. In de Schouwse Westhoek en de Domei nen op Schouwen was hgt ook behoorlijk druk, wat eveneens van de andere Zeeuwse strandgebieden kan worden ge zegd. Op Walcheren trokken vooral Mid delburg (Miniatuur Walcheren) en Vlis- singen en de strandgemeenten de nodige aandacht. De Stationsbrug in Middelburg, anders een verkeersknooppunt bij uitstek, kon de stroom nu rustig verwerken, omdat velen, die eerst Middelburg hadden aan gedaan in hun auto, de terugweg maak ten over Noord-Beevland (Oosterschelde brug') of de Zak van Zuid-Beveland (bloesems). De Markt stondt in Middel burg weer vol met auto's, Oostburgs Markt en Ledelplein kreeg eveneens het nodige te verwerken (de winkels waren open) en in Sas van Gent bijvoorbeeld waren ook nogal wat Belgen, die óf deze gemeente passeerden op weg naar het Braakman-recreatiegebied of komende uit die richting in oostelijke richting wegreden. Op ver west kon men ook Zeeuwen „georga niseerd" zien genieten van het mooie weer in een mooie streek, zoals bij voorbeeld rond Kruiningen (wandel tochten) en in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren (Rode-Kruistocht vanuit Oost burg). Wat de ponten betreft, die toch een be langrijk deel van de wagens van zuid naar noord, van oost naar west anders om moesten brengen, noteerde de veer- 5 "n S;»teRl.a. va„ d» Vlissingen-Breskens constant met twee vl"mW te Bre.ketu, waar op Hemel, boten, waaronder de nieuwe Prinses ix aartsdag het nationaal federatief Margriet, („minder bussen dan vorig jziekconcours door de bond van deze ver- innr'M haH Vrumino-on.Pprlfnnlilpr riï» enigingen i Zeeuwse Boot Op een van die geanimeerde bij eenkomsten, zoals plaatselijke af delingen die met een bondsbesluur- der in haar midden kunnen beleg gen. heeft zo'n bestuurder een 'praktische vraag gesteld, die de gelijke opvattingen verried en een vergeeflijk gemis aan mari tieme kennis. 't Gebeurde in Middelburg, waar breedvoerig werd gesproken over een komend reisje naar Engeland. ,Hoe we gaan" sprak het uif Utrecht afkomstige bestuurslid welwillend, „is een vraag, die ik beter aan de bevaren Zeeuwen kan voorleggen". Zijn publiek was gevleid en een brede, in overeenstemming met zijn postuur glunderende man riep vanaf de eerste rij: Met de mailboot!" De zaal zweeg met vanzelfspre kende instemming. Jk ben het geheel met de spre ker eenszei de man uit Utrecht „maar toch wil ik hieraan een praktische vraag verbinden. Kan ik dan tóch m'n goeie pak aan trekken t" Zeeland trok gisteren Hemel vaartsdag een flinke stroom toeristen, van wie er velen een kijkje kwamen nemen bij de bouw van Europa's langste brug tussen Noord-Beveland en Schouwen-Dui- veland. Op de foto: een aantal ge- interesseerden bij het begin van de brug-in-aanbouw nabij Colijnsplaat. (Foto P.Z.C.) Op de algemene begraafplaats te Hulst is woensdagmiddag onder grote belang stelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de dirigerend-officier der rijkspolitie derde klasse b.d. L. Stoor vogel. Zoals gemeld overleed majoor Stoorvogel zondagmorgen in het zieken huis te Hulst aan de gevolgen vai auto-ongeval. In de Nederlands hervormde kerk te Hulst wijlen majoor Stoorvogel was onder meer voorzitter van het college der ouderling-kerkvoogden werd een uitvaartdienst gehouden onder leiding van dominee R. G. J. Timmers. De Hul- sterse predikant memoreerde in die politie te Middel-, van Thiel. de uU.6 .t.t.ucn.1, cicutjele getuigen van fch°o1, kapitein 1 deze botsing zich te melden op het *eur korpschef van gemeentepolitie te iTprnPnzen, D. van Ooijen, de heren L. ebeeke en W. Catsman namens enkele burgemeesters van ge- Jubileumconcours „Uit het volk, voor het volk" jaar"), had Kruiningen-Perkpolder de hele dag werk voor twee boten, („be- A.M.Koolwijk te Goes overleden In Goes is woensdag op zeventigjarige leeftijd overleden de heer A. M. Koolwijk, tot 1958 technisch-hoofdambtenaar bij de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaat- schappij N.V. voor het rayon Beveland- Oost. Meer dan veertig jaar heeft hy het Zeeuwse nutsbedryf gediend. Om deze roden en om zijn verdiensten in het al gemeen belang werd hij destijds onder scheiden met de eremedaille in goud, erbonden aan de orde van Oranje-Nas- Adnaan Mattheus Koolwijk begon zijn technische loopbaan in 1917 bij de toen nog Belgische Société Anonyme, die Zee land van elektriciteit voorzag. Zijn standplaats was Vlissingen. Nadat de P.Z.E.M. N.V. de elektriciteitsvoorziening in 1929 van dit bedrijf had overgenomen, kwam de heer Koolwijk als eerste op zichter naar Goes voor de technische lei ding op Beveland. Tot zijn pensionering in 1958 had hij i daar het toezicht op de technische gang zaken in het rayon Beveland-Oost, 'elke functie de heer J. Vader hem opvolgde. Hij heeft zich als zodanig doen kennen als een bijzonder geziene chef. In Goes heeft de heer Koolwijk kort na de oorlog nog enige tijd zitting gehad in de gemeenteraad voor de V.V.D. Hij was er ook ouderling van de doopsgezinde gemeente. De begrafenis is vastgesteld op aanstaande zaterdag op de algemene begraafplaats in Goes. Dokter De Gier in Hulst begraven Woensdagmorgen werd in Hulst ter aar- Ide besteld het stoffelijk overschot van dokter P. J. N. de Gier. die vele jaren huisarts is geweest in Hulst en omge ving. De begrafenis werd onder meer bijgewoond door vele praktiserende en rustende oud-collega's van de overleden geneesheer. Om elf uur 's morgens be gon in de Sint-Willibrordusbaseliek te Hulst een H. Mis van Requiem, welke werd opgedragen door deken A. G. Koop- mans. Op de r.-k.-begraafplaats werd de absoute verricht door kapelaan Videler. Aan de groeve werd verder niet gespro ken. Velé Hulstenaren waren in de kerk en op de begraafplaats aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan de alom ge- eerde oud-geneesheer. Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden, zijn heel wat zweetdruppels gevallen. Op dezelfde plaats waar in liet haringseizoen enorme hoeveelheden zee banket worden geveild, werden nu door tien fanfare- en harmoniegezelschappen ■ijf uur lang werken van diverse com ponisten ten gehore gebracht. Dat gebeurde bovendien op uitstekende wijze, zoals de heren juryleden na afloop konden rapporteren. Lof hadden zy ooral voor de akoestiek van de hal. De jury kon nog meer lof uitdelen, na melijk aan directeur J. Meijers, die met zijn koninklijke muziekvereniging „Ve ronica" uit Zuidzande in de fanfare- afdeling niet minder dan 110 punten verzamelde. Dat was ook het hoogste aantal, hetgeen het populaire „Veronica" een eerste prijs met lof, een eremedaille van H.M. de Koningin en een vaandel van de federatie opleverde. Eveneens een eerste prijs en een ere medaille van de commissaris der konin gin in Zeeland, werden met 105 punten veroverd door de muziekvereniging „Caecilia" uit het Zuidhollandse Goude rak. Afgevaardigden, bondsbestuurders, jury leden en en andere genodigden werden morgens in het gebouw„De Uitkomst' hartelijk ontvangen door het voltallige college van b. en w. van Breskens. Bur gemeester J. A. Eekhout feliciteerde via de bestuursleden de leden van de plaat selijke muziekvereniging „Uit het volk, voor het volk" met het aanstaande 65- jarig bestaan ter gelegenheid waarvan het zaalconcours in Breskens werd ge houden. Hij wees daarbij op de cultu rele waarde van muziekgezelschappen, voor een gehele gemeenschap. „Die waarde beseft men eerst, als er geen muziekgezelschap meer is", aldus burgemeester Eekhout. 'diverse verenigingsbestuurders. De voorzitter van „Uit het volk, voor het volk", de heer I. de Hulster, dankte >or de felicitaties. Een aantal reeds vroeg gearriveer de gezelschappen maakte daarna een mars door Breskens naar de feeste- lyke en keurig ingerichte vismynhal. Er was in de hal ook by zonder veel belangstelling voor het optreden van de fanfare- en harmoniekorpsen. Re gelmatig bevonden zich tussen de driehonderd en vierhonderd mensen in de zaal. Het concours begon om één uur en werd om zes uur door „Excelsior" uit Kloe- tlnge besloten met het Wilhelmus. Voor zitter Ocké dankte na afloop de velen, die hun medewerking aan de organisa tie hebben verleend, waarna burge meester Eekhout de prijzen uitreikte. „Excelsior" uit Kloetinge, 104 punten (K. den Toonder), „De Harmonie" uit Oostburg, 103 punten (J. Ie Grand) en „Oefening kweekt kunst" uit Westka- peüe, 102 punten (P. de Rooij). Tweede prijzen gingen naar „De Vol harding" uit Steenbergen, „Eendracht maakt macht" uit Bergen op Zoom, bei den onder leiding van P. de Wildt en beiden 96 punten, „Uit het volk, voor het volk", Breskens, 94 punten (P. Brak man) en „Elk naar zijn krachten" uit Sint-Kruis met 83 punten (A. P. Ver schuur). Het jeugdkorps van „Veronica" uit Zuidzande (I. Ie Grand) veroverde met 59 punten een eerste prijs en een ere prijs van de oud-onderwysinspecteur de heer -J. A. Leenhouts. Eremedailles van de gemeente Breskens en de ontvangen de vereniging gingen respectievelijk naar „Excelsior" uit Kloetinge en Harmonie" uit Oostburg. Winnaar „Ve- Eerste prijzen werden behaald door „Veronica" uit Zuidzande, 110 punten (directeur J. Meijer»), ..Caecilia" uit'ronica" eat na afloop M nslotconcert Gouderak, 105 punten (W. de Zwart), lop het Spuiplein. Bondsvoorzitter en tevens hoofdbe- stuurslid van de Koninklijke Neder- i landse Federatie, de heer P. A. Ocké uit Terneuzen meende te mogen con cluderen, dat de 65-jarige gastheer, (de Breskense muziekvereniging) ge-1 lukkig nog geen ouderdomsver-1 schynselen vertoont. Het verheugde hem voorts, dat ook gezelschappen van boven de Westerscheide en zelfs' uit Noord-Brabant en Zuid-Holland naar Breskens waren gekomen. Felicitaties tot de jubilerende vereni- iging werden daarna aangeboden door' Winnaars beiaard- luisterwedstrijd Aan de beiaardluisterwedstnjd, die op 30 april in Vlissingen werd gehouden hebben in totaal 62 personen deelge nomen. De prijzen waren voor J. van Eenennaam, Suzette van 't Hof. Aad Pot. Louise de Quellery en Christine Vane. De prijswinnaars allen in de leeftijd rond vyftien jaar hadden geen fouten. Advertentie) OLIFANT GEVRAAGD Een Olifant-borrel wordt véél gevraagd zowel oude als jonge. Thuis en op reis. in binnen- of buitenland: Wees gezellig en pak 'n OLIFANTJE Proost slot van pagina 1 cipiële toestemming tot de bouw; een inrichting met 150 patiëntenbedden en reactiveringscentrum. Uitbreiding Op 1 mei 1962 kon met de bouw wor den begonnen. Anderhalve maand la ter 19 juni 1962 helde de voor malig hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum de eerste paal. Die zat nauwelijks in de grond of het bestuur kwam tot de conclusie, dat een verpleeghuis met 150 bedden te klein zou blijken te zijn. Er werd ver zocht de plannen te mogen uitbreiden met nog 50 bedden, een verdieping op het beddenhuis. Een klein jaar later was de goedkeuring daarvoor binnen. De heer Schipper sprak de verwach ting uit dat de stichting haar werk in de toekomst met dezelfde mede meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen en vele anderen. De stoet werd gesloten door een detachement van 25 rqkspolitiemensen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. In een korte toespraak aan de groeve zei kolonel De Gast dat wylen majoor Stoorvogel een man was van groot for maat, die altijd de gemeenschap heeft willen dienen en daarin ook slaagde. Geen wonder dat deze man met grote kennis, ervaring en een juist inzicht, tot officier bij de rijkspolitie werd benoemd", aldus de kolonel. Ds. Timmers sprak daarna enkele woorden namens de her vormde kerkeraad. Ten slotte werden woorden van dank gesproken door een zwager en zoon van de overledene. werking cn hetzelfde elan zal mogen voortzetten. „Moge ons streven om eveneens een oplossing te krijgen voor Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen- Duiveland met succes worden be kroond". zei hij. De voorbereidende besprekingen daarover zyn al op gang. „Als in Goes ergens naar gezocht wordt dan is het naar een ver pleeghuis voor langdurig zieken. Een huis temidden van de bevolking. Wc kijken uit naar het moment dat het hier allemaal wat gaver wordt", al dus de Goese burgemeester mr. F. G, A. Huber, die het bestuur van de stichting feliciteerde met dit moment en alle medewerking voor de toe komst toezegde. Te Kapelle zal zich een nieuwe industrie vestigen. Tydens de woensdagavond ge houden raadsvergadering deelde burge meester II. G. van Suylckom mede. dat de N.V. Procos uit Basel (Zwitserland) plannen heeft aan de Smokkelhoekuer te Biezelinge een fabriek tc bouwen. De fabriek die uien, prei en knoflook ver werkt tot etherische oliën, verwacht in oktober van het jaar met de produktie te kunnen starten. De apparatuur, om vattende 14 sterilisatieketels zijn reed» in bestelling. De N.V. Proeos, die om te beginnen aan 12 tot 15 man werk zal verschaffen, heeft inmiddels 1.3 hectare bouwterrein aangekocht. Het ligt in de bedoeling de fabriek en verwerkingsca paciteit in de toekomst uit te breiden. Op het industrieterrein aan de Geuhveg in Sint-Maartensdyk zal een fabriek van plasticartikelen verrijzen. De heer A. Jansen sr. uit Antwerpen zal hier de N.V. Beleo-Benelux oprichten. De nodige vergunningen daarvoor heeft hij reeds aangevraagd en hij hoopt in augustus met de bouw te beginnen. De heer Jan sen heeft bij b. en w. van Sint-Maartens dijk een verzoek ingediend tot aankoop ongeveer 1 hectare industrieterrein Geuiweg tegen de vastgestelde De 38-jarige J. C. Biersteker uit Yerse- ke is woensdag overleden aan de ver wondingen die had opgelopen, toen hy dinsdag by de kanaalwerken in Terneu zen bekneld raakte onder een deel var een yzeren damwand. Het ongeluk gebeurde tijdens het trans port van de delen van de damwand naar de heistelling. Hiervoor wordt ge bruik gemaakt van een kraanwagen, waarmee telkens twee delen gedeel telijk in elkaar geschoven vervoerd "P de i heer Biersteker onder de I kettingen waarmee het geheel tegen schommelen beveillg'd is, los te maken. Op dat moment schoven op onverklaar bare wijze de twee delen verder in elk aar, waardoor de last, die op ongeveer één meter boven de grond hing, zover zakte, dat de man bekneld raakte. Het slachtoffer kon snel van onder de last bevrijd worden en in eerste instan tie liet het ongeval zich niet ernstig aanzien. Toch achtte men overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Daar bleek, dat het slachtoffer zware inwen dige verwondingen had opgelopen. Direct operatief ingrijpen mocht niet meer balen; woensdagnacht overleed de heer Biersteker. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. In (le avond van woensdag 6 mei is voor het verkeer opengesteld het gedeelte van de nieuwe wegverbinding naar het Zuil. Sloe, dat aansluit op de afsluitdani. Het verkeer, komende vanaf Vlissingen. kan tot en met het dorp Ritthem gebruik maken van de Rltthemsestraat. De aansluiting tussen de Ritthemsestraat en het in gebruik gestelde gedeelte van de nieuwe Zuidsloeweg vormt de Ram- mekensweg, welke daartoe over een leng te van 280 meter is verbreed tot 4,50 meter. Op deze wijze is een goede verbinding verkregen tussen Vlissingen en het Zuid- Sloe. Met belangstelling luisterden de aanwezigen naar de concerten tij dens het op Hemelvaartsdag in de vismijn te Breskens gehouden mu ziekconcours van Uit het Volk - voor het Volk". (Foto P.Z.C.) Dit verzoek komt in de raadsvergade ring van maandag 11 mei aan de orde. In de toelichting bij het voorstel ver klaart het college van b. en w. verheugd te zyn weer een gegadigde te hebben ge vonden, die in Sint-Maartensdijk een fa briek wil stichten. Deze toekomstige plasticfabriek zal voorlopig een oppervlakte hebben van 1600 vierkante meter en werkgelegen heid bieden aan 40 mensen. Het bedrijf zal zich vooral toeleggen op de vervaar diging van plastic kerstboomversierin gen. De heer Jansen heeft in Antwerpen een fabriek met 50 werknemers, die plastic koelkastonderdelen, ballen en eenmalig verpakkingsmateriaal vervaar digen. Bij het begin van de woensdagavond gehouden raadsvergadering van dc gemeente Domburg deed wethouder A. Passenier (p.v.d.a.) officieel me dedeling van de mutatie in het col lege van b. en w. op 26 maart, waar door thans niet meer de andere wet houder, de heer J. F. Seijdel (g.b.), waarnemend-burgemeester is maar hyzeif. Na de afhandeling van de agenda, voor het begin van de rond vraag, las de waarnemend-burge meester een kort briefje voor van wethouder Seijdel, waarin deze, zon der vermelding van reden, meedeelde zyn wethouderszetel ter beschikking te stellen. De waarnemend-burgemeester ver klaarde dat het college van b. en w. dit ontslag in behandeling zal nemen, waarop de heer Seijdel repliceerde, dat geen behandeling nodig is. Des gevraagd deelde de heer Seijdel om mee, dat zijn ontslag uitsluitend een .college-kwestie' was, waarbij hij geen nadere redenen wilde vermelden. Hij blijft wel lid van de raad. Geen van de raadsleden liet zich op enigerlei wijze uit over deze gang van zaken. Alleen de heer P. Hoefkens (g.b.) sprak tijdens de rondvraag de wens uit, dat er spoedig een einde zou komen aan het waarnemend bur gemeesterschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2