PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JOHNSON LAAKT FRANSE EN ENGELSE HOUDING TEN OPZICHTE VAN CUBA Ongeval bij Hoogovens Vliegramp in V.S. 44 doden Verpleeghuis „Ter Valcke" Goes op hoogste mmt - 20 mensen gewond Onderhandelingen in Genève nu begonnen VERENIGDE STATEN BLIJVEN REGIME-CASTRO MET ECONOMISCHE MIDDELEN BESTRIJDEN BERAAD OVER ZUID-VIETNAM „Vrienden en I journalistenj VEROLME WIL EEN SCHEEPSWERF BOUWEN BIJ TANDJONG PRI0K Zes Nederlanders en zes Spanjaarden in ziekenhuis Compromis tussen E.E.G. en V.S. Gebouw - voor 200 patiënten - komt over jaar gereed MALEISIË WAARSCHUWT INDONESIË 207e jaargang no. 108 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN DirectieF. van de Velde, F. B, Walstraat 58-60, tel. 2911; Zierlkzee: red. tel 2425 adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. Pagter. Hoofdredactie: Leertouwer e i, Min. p. adv. ƒ4,80. Ingez. med. 3 x tBrief. Kleine adv. f l 8 regel») 32 ct. p. regel min. 1,00). „Brieven bur. i Bureau»: VliMlngen: Terneuxen An»«iaal*traat 2. tel. Olro 350300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 8 mei 1964 Zeeuwse titel voor Belgische „indringer" Pagina 13 Peking zendt een handelsmissie China heeft een Nederlandse uitnodiging aanvaard om een handelsmissie naar Nederland te /.enden. Dit is gebleken uit brieven, die dezer dagen in Kanton zijn gewisseld tussen Sidney J. van den Bergn, voorzitter van de Nederlandse Centrale Kamer van Handelsbevordering en leider van del Nederlandse handelsdelegatie naar Chi- (Van onze Amsterdamse redacteur) na. en Hsiao Fang-Tsjou, ondervoorzit- t ter van de Chinese raad voor de bevorde- j .Scheepsbouwer C. Verolme IS Uit ring van ae mtenmtionale lugal. Tu«- Indonesië teruggekeerd met veel- sen de beide instellingen zal een nieuwe - handelsovereenkomst worden gesloten., belovende resultaten. Hij heeft in President Johnson heeft woens dag op een persconferentie ver klaard het zeer te betreuren dat Engeland en Frankrijk „niet vol ledig met ons willen samenwer ken" bij de handelsboycot van Cuba. Hij voegde hier echter aan toe: „Ik ben van mening dat de Amerikaanse politiek, om Cuba in economische afzondering te plaatsen, nog steeds als doelma tig moet worden beschouwd". De president zei dit in antwoord op een vraag of de Amerikaanse boycot zou kunnen slagen, indien Engeland en Frankrijk hierin niet ten volle zouden medewerken. Hij zei ook: „de Verenigde Staten zullen hun politiek van economische afzonde ring van Cuba voortzetten. Zij zullen hierbij ook naar de medewerking hun hondgenoten blijven streven". De president verklaarde verder dat hij en de Westduitse bondskanselier profes sor Erhard het eens waren over de nood zaak om te blijven zoeken naar punten van overeenstemming met de Sowjet- illlllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllllillillllllllllllUllli President -Johnson heeft woensdag een persconferentie in nieuwe stijl gehouden door de honderden vei-- slaggevers met hun vrouwen en kinderen uit te nodigen. Het door de televisie uitgezonden evenement vond plaats op een uitgestrekt i grasveld bij het Witte Huis. De president sprak zijn gehoor toe, staande in de muziektent waar even tevoren een militair korps gelegenheidsmuziek ten beste had gegeven. Onder het wakend oog i van de butler van het Witte Huis M reikten bedienden punch en wa- fels uit. De president zette de verslagge- 1 vers voor het bewonderend oog van het thuisfront aan het werk toen hij zijn toespraak begon met de kwinkslag „vrienden en journa- listen". Hij betrok daarin de kin- deren, die zo dikwijls de telefoon 1 voor vader moeten aannemen. Er verschenen rimpels in de voor- hoofden van de veiligheidsdie- i naren toen de president aan het slot van zijn toespraak de jeugd verzocht bij hem in de muziektent te komen voor het maken van een groepsfoto In hun beroepsangst zagen zij de president met tien- tallen kinderen door de houten vloer verdwijnen. Men besloot de jongelui in groepjes bij de presi- dent toe te laten. Mevrouw John- son verleende hand- en spandiens- ten bij het opstellen van de kin- deren. illlllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllliïi In Goes is woensdagmiddag het hoogste punt bereikt van het nieu we verpleeghuis „Ter Valcke". (Foto P.Z.C.l Unie en om te blijven streven naar be veiliging van de vrede. „Het Duitse volk staat geheel achter de politiek der Ame rikaanse regering om geen middel on beproefd te laten, dat ae weg naar in ternationale vrede kan openen", aldus Johnson. De president zei dit toen hem om com mentaar werd gevraagd op een aan hem toegeschreven verklaring, volgens welke de Duitsers zich eens in het standpunt der Russen moesten verplaatsen, om zo doende een beter begrip voor de Sowjet- russische buitenlandse politiek te ver krijgen. Burgerrechten Johnson gaf verder te kennen dat de mogelijkheid bestond dat hij het Con gres voor een speciale zitting bijeen zou roepen, indien het, vóór de ver daging van z^n zitting, nog niet zou hebben gestemd over het wetsont werp inzake de burgerrechten en andere door zijn regering belangrijk geachte wetsontwerpen. Tevoren had de president, in antwoord op een vraag, gezegd te hopen dat het wets ontwerp op de burgerrechten eind mei of begin juni door het Congres zou zijn aanvaard. luii-Vietnam De president deelde verder mee dat de Amerikaanse minister van landsverde diging McNamara vrijdag a.s. naar Bonn en vervolgens naar Saigon zal vertrek ken. In Bonn zal McNamara met name met zijn Westduitse ambtgenoot- Von Hassel over militaire zaken van weder zijds belang spreken. Te Saigon zal de chef van de Amerikaanse generale staf zich bij McNamara voegen. De minister en de stafchef zullen aldaar met Zuid- vietnamese en Amerikaanse gezagsdra gers beraadslagen, teneinde zich op de hoogte te kunnen stellen van de huidige politieke en militaire toestand in Zuid- Vietnam. De president deelde nog mede dat „be paalde vrye landen" zich reeds, in ant woord op een beroep van hem, bereid hebben verklaard de Amerikaanse krachtsinspanning in Zuid-Vietnam, om verdere uitbreiding van het communisme aldaar tegen te gaan, te ondersteunen. IN PRINCIPE OVEREENSTEMMING BEREIKT I «-/-v^Lr^rY^of r»r»lr principe overeenstemming bereikt lil lOcKOmbl (JUK. tot het stichten van één grote werf Tandiong Priok biJ t>JakartA- mdCnineidUrieKeil Later zullen wellicht meerdere ves tigingen elders volgen en niet alleen op het gebied van de scheepsbouw: er wordt ook aan ge dacht aan algemene machinefabrie ken. De verwezenlijking van dit akkoord blijkt alleen nog afhankelijk van de mogelijkheid tot kredletverzckcring op lange termijn. De Nederlandse regering moet üaarvoor nog regelingen treffen. Oud-minister Hofstra, financieel expert van Verolme, verwacht dat deze kwestie zal worden opgenomen tijdens het ko mend.- bezoek van minister Luns aan In donesië. Vlammen „schoten" uit oven Woensdagavond omstreeks tien uur heeft zich op het terrein van de Hoogovens tijdens reparatie werkzaamheden aan hoogoven vier een ongeval voorgedaan, waarbij twintig arbeiders werden gewond. Twaalf van hen, zes Spanjaarden en zes Nederlanders, moesten met brandwonden in het Rode-Kruis- ziekenhuis in Beverwijk worden opgenomen. Van twee van hen was de toestand ernstig. De acht ande ren konden na behandeld te zijn. naar huis terugkeren. In verband met onderhoudswerkzaam heden was hoogoven vier uit bedrijf ge nomen. Arbeiders waren bezig met het verwijderen van cokes door deze via de blaasmondopening naar buiten te krab ben. Tijdens deze werkzaamheden stort te een aanzetting uit een bovenliggende schacht naar beneden. Door de lucht verplaatsing schoten vlammen door de blaasmondopeningen en verwondden de arbeiders. Van de twaalf arbeiders, die werden opgenomen in het ziekenhuis is er inmiddels één uit het ziekenhuis ont slagen. De twee Spanjaarden die ern stig gewond werden zijn buiten levens gevaar De namen van de nog in het ziekenhuis verblijvende Nederlandse slachtoffers luiden: A. de Vries (38), Beverwijk, Chr. Bont (33), Haarlem, G. Looenga (54), Heemskerk, M. Wijtman (33), Hens broek, en H. de Vries, Beverwijk. Jongen gedood door schot uit pistool De 13-jarige Bartje de Munnik uit Lei derdorp is gisteravond op tragische wijze om het leven gekomen door een schot dat is afgegaan uit een pistool, dat hy in zyn broekzak bij zich droeg. Hij was koeien wezen melken en toen hij weer naar huis fietste is door niet verklaarde oorzaak een schot afgegaan uit het pistool dat hij bij zich had. Het schot is door zijn maag in het hart ge komen, zodat hij op slag dood was. Het pistool was een 9 mm Lügerpistool 1918, dat zijn vader had bewaard uit de verzetstijd. De vader wist niet, dat de jongen het bestaan van het pistool ken de. Hij meende het veilig weggesloten te hebben in een kast met een dubbel slot. Het pistool was geladen met zes pa tronen, een ervan is de jongen noodlottig geworden. „SCHADEVERGOEDING" VOOR DR. DERING De vroegere arts van het concentratie kamp Auschwitz, dr. Wladislaw Dering, die Leon I ris, de schrijver van „Exodus", en diens uitgevers had aangeklaagd gens smaad, is woensdag door het hoog gerechtshof in Londen een schadever goeding toegekend van een „halfpenny", het kleinste Britse muntje (Ongeveer cent). De uit Polen afkomstige arts, die thans in Londen werkt, had zich erover be klaagd dat in een hoofdstuk van het boek wordt beweerd dat hij 17.000 chi rurgische proefnemingen had verricht zonder gebruik te maken van verdovende middelen. De rechter verklaarde dat er jeen enkel bewijs kon worden aange voerd om de gewraakte beweringen te staven. Naar schatting SS.000 jongeren uit diverse kerken, onder wie ook ver scheidene Zeeuwenhebben op Hemelvaartsdag in de Irenehal te Utrecht deelgenomen aan (Palaver 196lt", een manifestatie, het grootste jeugd- appel tot nu toe in ons land, georganiseerd door de stichting Jeugd en Bijbel" en mede bedoeld als viering van het 150-jarig bestaan van het Nederlandseh Bijbel Genootschap. Talloze bekende artiesten, onder wie de befaamde gospelzangeres Mahalia Jackson, luisterden het uitge breide programma, op. Tijdens deze bijeenkomst werd bekendgemaakt, dat de actie „Een miljoen voor Kameroen" die half juni eindigt en een Bijbels verhalenboek voor de Kameroense jeugd in haar eigen taal zal financieren, reeds bijna een half miljoen heeft opgebracht. Opgetogen De Kennedy-ronde Opgetogen vertelde Verolme gister morgen op Schiphol van zijn reis. die acht dagen heeft geduurd. „We zijn overal hartelijk ontvangen door gewone mensen even z.-<-r als bij pre sident Soekarno". (Het gesprek met hem heeft vier uur geduurd). Verolmes conclusie: „Indonesië staat aan de vooravond van een geweldige indus triële revolutie. De achterstand in pro- du ktiemiddelen is er enorm. Wij hebben in het verleden niet genoeg gebouwd en het ligt dus op onze weg om hier te helpen. Er bestaat een duidelijke voor keur ten aanzien van samenwerking met Nederland. Maar we moeten snel zijn: er liggen tal van kapers op de kust, die proberen ons voor te komen. Zoals Japan, Rusland en Joegoslavië, Duitsland en Frankrijk". Kleine schepen Vogens Verome heeft Indonesië aller eerst behoefte aan kleine schepen voor interinsulair verkeer. „Ik hel» horen ver tellen, dat op tal van eilanden belang rijke exportgoederen liggen die niet kun nen worden overgebracht naar de cen trale havens. Dat kost Indonesië devie zen, die het land zo enorm nodig heeft. In die behoefte moet dus snel worden voorzien. Misschien, dat In .Nederland prototypes kunnen worden gebouwd. Daarna gaan we pas aan andere taken beginnen. Ik denk bijvoorbeeld ook aan de visserij''. Een tweemotorig vliegtuig van de Pacific Airlines, een F-27 Fair- child, is woensdag op een ranch in de buurt van Danville in Cali- fornië neergestort en in brand ge vlogen. Alle 44 inzittenden zijn om het leven gekomen, aldus functio narissen van het bureau van de sheriff. In Genève zijn woensdag officieel de onderhandelingen in het kader van de Kennedy-ronde begonnen, nadat op het allerlaatste moment een compromis tussen de Verenig de Staten en de E.E.G. tot stand was gebracht. Ministers en handelsdeskundigen hebben een communiqué goedgekeurd waarin de uitgangsbepalingen voor de onderhande lingen zijn neergelegd. In het communi qué staat, dat het cijfer 50 procent een „hypothese" is voor lineaire tarief verla gingen. De term hypothese is ingelast, omdat Frankrijk weigerde akkoord te gaan met het Amerikaanse verlangen om het verlagen van de douanetarieven met 50 procent formeel als uitgangs- punt te kiezen. Het compromis is dins- necrstnrtip" dagavond door deskundigen uitgewerkt] en woensdagmorgen op de slotzitting door de ministers aanvaard. Alle deelnemende landen dienen, al dus het communiqué, voor 10 septem ber een lijst met produkten in te leve ren die zij van de toekomstige tariefs verlaging wensen uit te sluiten. De uitzonderingen dienen tot 'n minimum te worden beperkt en alleen dan nog om wille van een onmiskenbaar groot natio naal belang. In het communiqué wordt eveneens gewaggemaakt van wat allang bekend was, dat tijdens de voorberei dende besprekingen die vorig jaar mei in Genève zijn begonnen geen vooruit gang is geboekt betreffende het verlagen van de douanetarieven voor landbouw- produkten. De onderhandelingen van thans dienen slechts te leiden tot aanvaardbare voor waarden om de Landbouwprodukten op de wereldmarkt te brengen. de verkeerstoren van Oakland bemanning geen moeilijkheden gemeld „een minuut of wat voor het vliegtuig VLAG SCHOOT MET LIFT OMHOOG JO PAERL OVERLEDEN Woensdagnacht is in Amsterdam de 73-jarige heer Jo Paerl overleden. Hij was een bekende figuur in de Neder landse filmwereld en 40 jaar bestuurs lid van de Bioscoopbond waarvan hij verleden jaar erelid werd. In de oorlog week de heer Paerl uit naar Engeland waar hij veel teksten schreef voor Radio Oranje. Veel van zijn liedjes werden door zijn dochter Jetje ..van Radio Oranje" gezongen. BARBARA FELL VRIJ Dp 55-jarige voormalige hoge ambtena res bij de Britse inlichtingendienst. Bar bara Feil, die in december 1962 werd -veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf omdat zij een geheim document in handen had gespeeld van een Joegosla vische diplomaat op wie zij verliefd was, is vervroegd in vrijheid gesteld. AKKOORD E.E.G.-ISRAËL .p-s Fe MET een spitsvondig gebaar heeft de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, woensdag middag de vlag op het hoogste punt van het betonskeiet voor het. nieuwe verpleeghuis „Ter Valcke" gezet. Vlak voor de in gang naar het gebouw aan de Louise de Colignylaan hees hij de driekleur in de mast en even later, na een druif op de knop, schoot die vlaggemast op een werklift naar het topje: twintig meter boven liet gezelschap. Het was voor het bestuur van de Stichting „Verpleeg- en Rust huizen Midden-Zeeland" een markant ogenblik. Nog een jaartje en „Ter Valcke" zal de eerste patiënten kunnen ontvan gen. Nu al was het mogelijk in de nog kale hal op de eerste etage van het centrale gebouw de gasten te verwelkomen. Het was allemaal wat sober, de hele entourage van deze plechtigheid. Maar nergens beter had het bestuur van de stichting de activiteit in en rondom de bouw voor dit straks bijna tweehonderd bedden tellende ver pleeghuis voor langdurig zieken beter kunnen accentueren. De officiële toe spraken werden er begeleid met het lawaai van hamers, drilboren en cir kelzagen. „We zijn vol goede moed dat de eindoplevering tydig mei 19G5 zal kunnen passeren. Voor Midden-Zeeland zal dan het probleem gelukkig zijn opgelost", zei voorzitter A. Schipper uit Kruiningen. En kort daarop overhandigde hy een zak met klinkende munt aan aannemer W. F. C'hristiaansen uit Vlissingen: de kap- fooi voor de werklieden. De werkzaamheden op het bouwter rein zijn nu zover gevorderd, dat het gehele complex binnenkort in de rui ten kan worden gezet. De vier blok ken, waarin de langgerekte oost-west gerichte vleugel met zijn vier lagen en de „torenflat" als centraal gebouw en zusterhuis. Het gezelschap, dat woensdagmiddag bij de nieuwbouw van de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Midden-Zeeland aan de rand van plan Valckeslot te Goes te gast was, heeft met eigen ogen kunnen zien hoe het er voor staat. Natuurlijk was het in de grauwe betonnen zaal tjes, kamers en gangen voor de be zoekers niet allemaal even duidelijk. „Het gebouw spreekt nog niet. voor zichzelf", zoals de architect, ir. P. J. 't Hooft opmerkte. „Het staat hier en laar nog erg te stotteren". „Huiselijkheid" Maar de explicatie bij de rondgang was toch zo helder, dat men zich een goede indruk van de toekomstige vorm en inrichting kon vormen. Na drukkelijk stelde ir. 't Hooft, dat bij het ontwerp van dit „ziekenhuis" is uitgegaan van de gedachte: hoe ziet de patiënt het vanaf zijn bed? Wordt het gebouw voor hem of haar in die langdurige ziekteperiode ook een woonhuis In dit verband legde de architect van het bureau irs. Rothuizen en 't Hooft N.V. de te Middelburg/Goes uit, dat zogenaamde „huiselijkheid" een maximaal bereikbare aandacht is be steed. Het beddenhuis is gesplitst in zoveel mogelijk zelfstandige „units" van 11 tot 12 bedden. De recreatie ruimten zijn over het gehele complex verspreid. In globale lijnen was er al wat van te zien, hoewel de aanblik bij deze tussentijdse plechtigheid na tuurlijk nog wat „nuchter" bleef. De architect zei overigens verheugd te zijn over het besluit van het stich tingsbestuur de inrichting van het verpleeghuis „Ter Valcke" royaal aan te pakken. In een kort overzicht van de historie van dit nieuwe tehuis zei voorzitter Schipper, da er reden is voor hlijd- schap en dankbaarheid over hel re sultaat van de vorderingen bij de bouw. Zoals men weet gaan de voor bereidingen ervoor terug tot 1957 toen de Stichting „Verpleeg- en Rust huizen Walcheren" de Bevclanden in haar gebied opnam en besloot te po- gen in Goes een verpleeginrichting en reactiveringscentrtim te stichten. Medio 1958 werd aan de gemeente Goes optie gevraagd op bouwgrond aan de Heernisseweg/Bergweg. waar het gebouw thans tussen de nieuwe Valckeslotlaan en Louise de Coligny laan is ingesloten. Er werd een bouwadviescommissie gevormd, het architectenbureau kreeg opdracht een plan uit te werken en aan de gemeenten werd garantie ver zocht voor betaling van rente en af lossing van de aan te gane geldlenin gen. Begin 1960 gaf de minister prin- Zie slot pag. 2 hol. 6) meenschap hebben een handelsovereen komst met een looptijd van drie jaar geparafeerd, die de Israëlische uitvoer naar de E.E.G. zal vergemakkelijken. De Maleisische vice-minister-president en minister van defensie Toen AbdoeJ Kazak heeft gisteren tegenover verslag gevers verklaard, dat Maleisië zijn gar nizoen op Maleisisch Borneo zal verster ken. indien Indonesië een gevechtsbri gade vrijwilligers naar het gebied stuurt. Woensdag heeft brigade-generaal Ach- madi in Djakarta gezegd, dat er een der gelijke brigade naar de Indonesisch-Ma- leisische grens zal worden gestuurd in het kader van de confrontatiepolitiek tegenover Maleisië Minister-president Abdoel Rahman wees er met nadruk op. dat president Soe karno van Indonesië zich tweemaal zou sisch Borneo ie sturen. Rahman betreur de het, dat de Indonesische president over vernietiging en niet meer over op bouw sprak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1