PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEG. OVERLEGT MET ENGELAND EN AMERIKA OVER WIJZIGING IN TEKST Indonesië pleit voor ontwikkelingslanden Ontsnapte nazi vond toevlucht in Cairo Sanering Dam Middelburg geschiedt geleidelik KOORTSACHTIG OVERLEG IN GENÈVE NA KWESTIE MET FRANKRIJK NEDERLAND IS DIT WEEKEINDE ÉÉN GEWELDIGE BLOEMENTUIN Keukenhof nu het mooist Ongemanierd en „Ik werd geholpen door organisatie van ex-officieren" Westduitser door Vopo's gedood Vierling geboren in Engeland Minister Rusk waakzaamheid bliift geboden" Regenrijk meiweer RUSLAND ZOU VERDRAG MET V.S. WENSEN Waardevolle fragmen ten worden bewaard Lieil DRIE NIEUWE WINKELS NAAST REIGERSTRAAT Bedrijfsproject in Klein-Vlaanderen Nieuwe winkels Fragmenten 207e jaargang - no. 107 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde F. B. den Boer en W. de Patrter Hoofdredactie: W Leertouwer en O. A de Kolt Abonnementsprijs 78 c Walstraat 58-60 tel 2355 <b g.g. red. 3508, adv. 3647/30131; Middelburg: Markt 61 tel. 3841 (b.g.g. red 2078/3169 adv. 2375); Goes: C M Adv' pr 32 ct' p' mm- Mln- p- *J>V- /4JM. Inget mcd 3 i tarief. Kleine adv. (max. 8 regels» 32 cL p. regel min. 1,80). „Brieven b Woensdag 6 mei 1964 2911. Zierlkzee red. tel 2425 adm. tel. Giro 3SQX0 P Z.C.. Middel' De door Frankrijk veroorzaakte moeilijkheden op de openingsverga dering van de Kennedy-onderhandelingen in Genève zijn nog niet op gelost. Gisteravond laat zouden vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland en van de Europese Economische Gemeenschap als nog een poging doen de tegenstellingen te overbruggen, die zijn ont staan door de Franse afwijzing van een werkprogramma voor de internationale onderhandelingen over verlaging van de douanetarieven en het wegnemen van de barrières in het internationaal handels verkeer. De vijf partnerlanden van Frank rijk in de E.E.G. hadden gisteren in de loop van de dag hun goed keuring gegeven aan enkele wijzi gingen in dit werkprogramma die door Frankrijk waren geëist. Als tegenprestatie zag Frankrijk af van het plan een geheel nieuw voorstel in te dienen, waarmee een verdeeldheid van de „zes" in de Kennedy-onderhandelingen open lijk aan het licht zou zijn gekomen. Nadat op deze wijze de eenheid tussen de zes landen van de E.E.G., was her steld. moest nog de instemming met de wijzigingen worden verkregen "en voor al de belangrijkste tegenspelers van de gemeenschap op de conferentie, de Ver enigde Staten en Engeland. Deze taak werd opgedragen aan de Europese commissie van de E.E.G. die gisteravond om zes uur afgevaardigden van de Verenigde Staten en Engeland en van de GATT de organisatie in zake de algemene overeenkomst voor handel en tarieven, waarbij dc leiding over de Kennedy-onderhandelingen be rust ontmoetten om te trachten de nieuwe tekst te doen aanvaarden. Na ruim twee uur vergaderen werd echter deze bijeenkomst onderbroken om in de late avond te worden voortgezet. Geen van de onderhandelaars onder wie de leden van de Europese commissie J. Rey en R. Mariolin, waren bereid ook maar enige verklaring af te leggen. Een woordvoerder van de GATT had kort daarvoor verklaard het „zeer on waarschijnlijk" te achten dat er nog voor de slotzitting op woensdag van de plechtige opening van de Kennedy-on- derhanaelingen overeenstemming zou worden beréikt. Franse eisen De Franse eisen, waarbij de vijf andere E.E.G.-landen zich hebben neergelegd, betroffen drie punten. Het eerste was, dat in de Kennedy- onderhandelingen niet wordt uitge gaan van een „basis" van 50 procent als aanbod om tot internationale ver lagingen van de toltarieven te ko men, zoals door de Verenigde Staten was voorgesteld, maar deze halve ring slechts als een „werkhypothese" te nemen Het tweede punt betrof het vastleggen van de datum van 10 september a.s. als uiterste termijn, waarin de 68 bij de GATT aangesloten landen kenbaar moeten maken, welke produkten zij van een algemene verlaging van de douane tarieven wensen uit te sluiten. Van Franse zijde werd gevreesd, dat onder Amerikaanse druk ae E.E.G.-landen tot verdergaande toegevingen zouden kun nen worden gedwongen, indien deze da tum niet definitief zou worden vastge legd Associatiekwestie Het derde punt betrof de maatregelen, die voor het oorspronkelijke werkpro gramma ten behoeve van de ontwikke lingslanden kunnen worden getroffen. De Franse bezwaren konden worden op geheven door een door zijn vijf E.E.G.- partners goedgekeurde toevoeging, dat rekening moet worden gehouden met de bestaande internationale verplichtingen. De Franse bezwaren zijn uiteraard terug te voeren op de belangen van de voor" malige Franse gebieden in Afrika ,die met de Europese Gemeenschap zijn ge associeerd. Inmiddels gaf Indonesië op de tweede dag van de officiële openingszitting van de Kennedy-onderhandelingen gis termiddag uiting aan zijn bezorgdheid over de resultaten, die de ontwikke lingslanden van de Kennedy-ronde kun nen verwachten. Evenals trouwens an dere woordvoerders van deze landen vroeg de Indonesische ambassadeur in Bonn, Loekman Hakim, zich af, of de Kennedy-onderhandelingen in de eerste plaats gericht zullen zijn op een verster king van de Atlantische gemeenschap en de belangen van het Westen voorop zul len staan, of dat ook aandacht zal wor den besteed aan de minder ontwikkelde gebieden. Van noord tot zuid (Van e i onzer redacteuren.) bomen In Woei In het Gelderse ri rengebied Betuwe. Land van V en Waal en Bommelerwa&rd bloeien de pere-, kersen- en pru! bomen. De volle bloei van de ap komt over ongeveer een week. I ode m Er la nog weer aanleiding vandaag terug te komen op de nationale be- I vrljdingshcrdenking. Neen, we willen hier geen filippica houden omdat de vie- I ring van de vfrde mei zo weinig bij het Nederlandse volk zou leven. Er bestaat nogal vaak de neiging - wij weten het - om daarover harde dingen te zeggen. e N« rlanders te ric zij 5 -Ie ln de bescho Journalisten vinden Zech-Nenntwich Twee Westduitse journalisten heb ben de ontvluchte oorlogsmisdadi ger Hans Walter Zech-Nenntwich gevonden in Cairo, aldus meldt het geïllustreerde tijdschrift „Stern". „Stern" meldt dat Zech-Nenntwich aan de twee verslaggevers heeft meegedeeld op 22 april uit de gevangenis in Bruns- wijk t£ zijn ontsnapt met behulp van een organisatie van vroegere Duitse offi cieren. De vroegere SS-officier is on langs veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf wegens medeplichtigheid aan de nazimassamoord op 5200 Russische joden in Pinsk in 19-11. Het Duitse tijd schrift zei dat de twee verslaggevers de vluchteling geheel zelf hadden opge spoord. In hotel „Stern'' zei dat de twee verslag gevers de ontsnappingsroute van Zech-Nenntwich hebben gevolgd. De ze liep van Zwitserland via Athene en Beiroet naar Cairo. Zij kwamen de ontvluchte oorlogsmisdadiger te gen toen hij in het Atlas hotel maan dag uit de lift stapte. De verslaggevers namen hun interview met de vroegere officier op een band op en hebben deze band bij terugkeer in Duitsland overhandigd aan de commis sie in Brunswijk die op het ogenblik een onderzoek instelt naar de ontsnapping. Zech-Nenntwich zei in het interview dat de organisatie van vroegere officieren nog meer nazimisdadigers zal helpen ontsnappen Om meer aandacht te vestigen op de festiviteiten, die deze zomer op Texel zullen plaatsvinden in ver band met het feit dat Texel 550 jaar geleden stadsrechten kreeg, brengt een delegatie van het eiland een bezoek aan Amsterdam. Foto: een van de Texelse schonen met een lammetje, dat de loco-bur gemeester van Amsterdam zal wor den aangeboden. Morgen, Hemelvaartsdag, en het ko mende weekeinde zal er vrijwel geen streek in Nederland zijn, uaar geen bloemen- of bloesempracht getuigt van het feit. dat de lente ten slotte toch is gekomen. In het westen van het land zijn het voornamelijk de bol- bloemen. die een grote attractie vor men. In het Zuitlhollandse bollenge- bied staan grote velden felgekleurde tulpen in bloei. Daar is in Lisse ook de Keukenhof, waar een kunstig bloemsohema er voor zorgt, dat er naast de tulpen nog hyacinten en narcissen bloeien tussen de bomen van dat wondermooie park. terwijl ook in de kassen een groot aantal variëteiten tulpen te zien is. In Noord-Holland en de streek rond Haarlem zijn alleen nog late tulpen te zien. Het zakelijk belang van de bollenteler houdt nu eenmaal geen rekening met de toeristische attrac tie. Het gaat de teler om de bol, met om de bloem en de bollen worden steeds sneller gekopt. Men ziet dan ook tijdens een"weekeinde in dit ge bied eigenlijk alleen, wat sinds vrij dagavond in bloei kwam. En al in de vroege uren van de maandag stuurt de teler zijn mensen de velden in om de bloemen te koppen. Overal in het land staan nu de vrucht- Behalve appels Ook ln Utrecht staat nu behalve dc h«-i appels alles in volle bloei. In Lim-ste burg bloeien vooral de kersebomen vei voiop. maar ook pruime- en pere-1 alt< bomen staan er in hun lentetooi. In Limburg is de vier seizoenenr.t uit gezet. die door de mooiste landstre ken voert en wa&rove ralle V.V.V.- kantoren inlichtingen gever. Ook in Noord-Holland zijn vele gebie den, waar de vruchtbomen in volle bloei staan. Bijzonder mooi is in dit opzicht bijvoorbeeld de weg langs de IJselmeerdljk van Hoorn via Enkhui zen naar Medemblik. Ook is. in Gel derland, de IJselstreek in deze tijd buitengewoon mooi ook al ls het geen „officieel" bloesemgebied en pleinen ttmmunlcalfe (televisie jeten en n. WIJ geloven daarover toch x-tcn tonen. Zo uwing moeten latlonale mant- •r massaal op len. Dat ls een fjAHtlijH Smalle weggetjes Prinses Sophie, de echtgenote van don Juan Carlos, een van de Spaanse troonpretendenten, heeft een bezoek gebracht aan de urani- ummijnen in Andujar. i Op de foto de prinses in mijnwer- kerskleding in de mijn. RUSSEN TROKKEN HUN RADAR VAN CUBA TERUG De Sowjet-Unïe heeft uit Cuba een ra darsysteem teruggetrokken dat in ge bruik zon zijn geweest bij de raket- strjjdkrachten op Cuba. Dit is giste ren van officiële zijde in Washington meegedeeld. Door deze maatregel, die ongeveer drie maanden geleden zou zijn getrof fen, wordt waarschijnlijk de doeltref fendheid van de raketten verminderd. Zoals bekend dreigde Fidel Castro on langs van deze raketten gebruik te zul len maken indien de Amerikaanse verkenningsvluchten boven Cuba zou den worden voortgezet. De bekendmaking van Amerikaanse zijde volgde op de ontkenning van het ministerie van defensie, dat de Sow- jet-Unie haar beste luchtdoelraketten uit Cuba zou hebben teruggetrokken Een 20-jarige Westduitse televisie- reparateur, van wie men vermoedde dat hij een „Rode Pimpernel' is gisteren bü de oost-west grens door Oostduitse grenswachten doodgescho ten. Dit bericht is afkomstig van het Oost duitse persbureau A.D.N. Het slachtoffer was Adolf Philipp. De Westberlijnse politie deelde mede dat uit een brief die hij had achtergelaten om na zijn dood te worden geopend, was gebleken dat hij plannen had ge maakt om Oostduitsers te helpen naar West-Berlijn te vluchten. A.D.N. berichtte dat Philipp werd doodgeschoten aan de grens met de Britse sector in het district Staaken, toen hij trachtte grensbarrières te ver woesten en een grenswacht neer te .schieten. Avondkleding „Ik had de gevangenis op welke tijd dan ook in avondkleding kunnen ver laten". zei hij pochend. „Wacht maar af, er zullen meerderen volgen". Bouwvakvakantie 20 juli -1 augustus Het centraal orgaan voor de bouwnij verheid heeft zich verenigd met het besluit van de voormalige bedryfs- raad voor het bouwbedrijf dat de ko mende bouwvakvakantie wordt vast gesteld in de periode van 20 juli tot 1 augustus. Het centraal orgaan voor de bouwnijverheid kan aan werkge vers op grond van bedrijfsteehnische of bedrijfseconomische overwegingen, toestemming geven af te wijken van deze vakantieperiode Dinsdagavond heeft de 36-jarige mevrouw Dorothy Mckeown uit Liverpool in Engeland het leven geschonken aan een vierling, drie jongens en een meisje. Mevrouw Mckeown, vrouw van een havenarbeider, heeft al jongens van 13 en 11 jaar. De vierling werd twee maanden te vroeg geboren en is in cou veuses geplaatst, waar alles naar verwachting gaat. Mevrouw Mckeown maakt het goed. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Rusk, heeft gisteren op de jaarlijkse bijeenkomst van de Ameri kaanse „raad voor de reclame" ver klaard dat, ondanks het feit dat er vor deringen zijn gemaakt op de weg tot ontspanning, voor Amerika nog niet het ogenblik is aangebroken om zijn po gingen tot het verzekeren van zyn vei ligheid en die van de vrije wereld te verminderen. Minister Rusk zei dat er weliswaar op enkele punten overeenstemming met Moskou is bereikt met betrekking tot de kwestie-Berlijn en dat bijvoorbeeld kan worden gesproken van een pauze, doch dat er nog belangrijke hinderpalen blijven bestaan op de weg naar een al- gsmeen ontwapeningsakkoord e laatste maanden, aldus Rusk, heeft zich een „samengaan van belangen en politiek" van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie kunnen ontwikkelen. Hij noemde als voorbeelden de beslissing van de twee landen om hun militaire begrotingen te verminderen en hun be sluit om de produktie van splijtstoffen in te krimpen. Hij zei dat dit aamen gaan van politieke belangen niet op een akkoord berust maar dat het had bijge dragen tot vermindering van de span ning. President Johnson vraagt matiging van looneisen President Johnson heeft een beroep gedaan op vakbondsleider Walter P. Reuther en andere autoriteiten uit Amerikaanse vakbondskringen, om de looneisen te matigen. Johnson ver zocht hen looneisen te beperken tot maximaal 3.2 procent per jaar, het verwachte gemiddelde van de jaarlijk se stijging van de produktie in de Verenigde Staten. Reuther, die deze zomer zal gaan on derhandelen met de drie grootste autofabrikanten, heeft laten weten dat de eisen van zijn vakbond, „Uni ted Autoworkers", deze richtingwijzer van de regering verre overschrijden. En datzelfde gebied geldt voor alle mo gelijke streken van Nederland, die n(i op hun mooist zijn in r«-n onein dige schakering van alle groenen van het palet. Prachtig zijn In Zuid-Hol land bijvoorbeeld de smalle wegge tjes van Gouda naar Oudewater of naar Schoonhoven langs de Ylist, waar de oude boerderijen vaak om geven zijn door vele vruchtbomen. Bij goed weer kunnen Hemelvaarts dag en het komende weekeinde Ne derland op zijn allermooist presente- (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen week bracht ln Zeeland ongeveer twintig milli meter regen, maar plaatselijk ln ons land viel al 35 tot 40 mm. Een rug van hoge druk passeert met opklaringen langzaam in ooste lijke richting, maar in de loop van de dag neemt de zuidwestenwind weer in kracht toe en ook de be wolking wordt dikker. Een nieuwe storing van de oceaan zal tegen de avond weer wat re gen brengen. Wel wordt er later weer waf zachtere lucht van de oceaan aangevoerd, maar ook de vooruitzichten voor Hemelvaarts dag blijven op een nog te koel en wisselvallig weertype wijzen. Deze situatie doet denken aan 1945, toen de eerste meidagen ook bij zonder nat waren, maar op 8 mei de zomer snel nader kwam en op 13 mei de temperatuur al tot bo ven 25 graden was gestegen. Laten wij hopen, dat het spoe dig deze kant uitgaat, want tot dusver hebben wij hier in de zuid westhoek nog maar heel weinig warme dagen gehad. Naar verluidt is Sowjetpremier Nikita Kroesjtsjew bereid met de Verenigde Staten na de presidents verkiezingen een verdrag van vreedzame „coëxistentie" te slui ten. Dit aldus welingelichte West- europese diplomatieke bronnen in de Engelse hoofdstad. Tevens wijzen zij erop dat het ak koord gelijk zou staan met een ver lengd bestand tussen oost en west. Het Kremlin zou. aldus deze bronnen, non-interventie beloven in de Ameri kaanse invloedssferen, in ruil voor een status quo in Europa. Tot zover waren er echter geen aan wijzingen dat Cuba deel zou uitma ken van deze afspraak. De Sowjets hebben zelf tot zover nog geen aan wijzingen gegeven omtrent de voor waarden van enig verdrag met de Verenigde Staten. De Londense zegslieden lieten er geen twijfel over bestaan dat Rusland een vergelijk wil met de Verenigde Sta ten. Volgens de huidige aanwijzin gen zou dit akkoord gelijk staan aan een verlengde wapenstilstand tussen de twee atoommachten. meer ontspan- .ir brede lagen van het volk (reizen) waardoor een „feestdag" geen ontspanningsfunctie meer heeft, en er heersen voort» andere economische omstandigheden Indus trialisatie), om slecht» enkele factoren aan te stippen. Mede door dit alles is een volksfeest'geen zaak meer. die sterk bij de bevolking leeft: vermoedelijk zal bet ln de toekomst steeds moeilijker wor den nationale feestdagen op straat te organiseren. Deze achtergronden nu be horen mede ln het oordeel te worden betrokken wanneer tot het Nederlandse volk verwijten worden gericht over de viering van de vijfde mei. Een genuan ceerder oordeel dan men nu vaak hoort is wellicht dan het gevolg. Genoeg daar over echter. Het gaat ons vandaag niet in de eerste plaats om de v£Jfde, maar om dc vierde mei Op de avond van de vierde mei wordt van het Nederlandse volk let» heel simpels gevraagd, namelijk dat het twee minuten stilte ln acht neemt, twee mi nuten stilzijn. om aldus een dankbaar respect te tonen voor diegenen die ln de jaren veertig-vijfenveertig vielen, om hen te herdenken ook. Dat stil-zijn is geen geweldige, grootse collectieve mani festatie. het is veelmeer een induvlduele daad van elke Nederlander, die waar hij ook is enkele ogenblikken alles laat rusten. Twee minuten voor hen. aan wie wij vrijwel alles hebben te danken wat wij vandaag aan geestelijke vrijheid bezitten. Welnu, tegen deze achtergrond willen wij schetsen wat onze ervaringen op maandagavond waren. Plaats van handeling: de Middel burgse Markt. De laatste tonen van het klokgelui uit de Lange Jan trillen nog na en het carillon zet de uurslag in Manend klinken acht slagen: de torens van de Abdij en het stadhuis melden, dat het moment is aange broken, waarop Nederland zijn doden herdenkt. Overal in het land zijn nu mensen bijeen rond de graven der ge vallenen, „opdat niet in den hoek en raak uw vrijheid, die voorwaar uw ouders hebben duur gekocht met foed en bloed en leven tilte? Het zou wat. Een vracht wagen raast over het Marktplein, een personenauto overschrijdt de maxi mumsnelheid. Brommers gieren voor bij. Uit een etablissement komen mensen naar buiten, die uitvoerig en luid-overleggend de bagageruimte van hun geparkeerde auto gaan leeghalen. Een paar jongens draaien virtuoos rondjes op hun fietsen. Een paar mannen staan met hun handen in de zak te praten. Het is het gewone beeld van alle dag, het lawaai ook van alle dag. Maar op de erekerk- hovcn klinkt nu door de stille avond de Ijle toon van een trompet, waarop de Last Post wordt geolazen. En hier'' Hier gieren opnieuw brommers voorbij. Alleen ginds aan de overkant, het is eigenlijk ontroerend deze klei ne demonstratie, is het anders: een meisje van een jaar of acht staat met twee kleuters stil te wachten, enkele meters verder staan drie sol daten correct in de houding. Twee minuten stilte Wij zijn geen fetichisten, geen aannan- gers van overdreven ritueel rond natio nale symbolen, maar voor een dergelijke afschuwelijke onwellevendheid als hier werd getoond, neen daarvoor kunnen we geen goed woord vinden. We weten niet hoe het elders is geweest, maar wel dat op de avond van de vierde mei Ne derland op de Middelburgse Markt zich voordeed als een natie dér ongemanier- den. Er stond een grote Belgische bus: de passagiprs haastten zich om voor acht uur binnen te zijn, maar aan twee dames lukte dat niet. Toen de klok acht uur sloeg bleven zij vlakbij de bus staan. Zij wisten beter hoe het hoorde dan al die lawaaimakers. Wie we! eens op de elfde november in België is ge neest, weet dat men daar wél respect kan opbrengen voor de gevallenen. De passagiers van de bus zullen wel een heel vreemde indruk hebben gekregen van de twee minuten stilte in Nederland. Een natie der ongemanlerden. Een hard woord, maar helaas juist. Een deel van deze natie kan het namelijk niet opbrengen om twee minuten stil te zijn. Er is eens op de eerste Goede Vrijdag in de historie van deze wereld de vraag gesteld: „Waart ge niet bij machte één uur te waken?" Dc echo van zulk een vraag trilt over ons land als op de vierde mei d> klokken luiden. De gevallenen vragen twee simpele minuten: zelfs dat echter blijkt velen onmogelijk. Heel triest. DE AFBRAAK van het sanerings- blok Dam en omgeving te Middel burg (Korte Delft, Sint-Pieter straat, Lange Giststraat en de Daimvand) zal geleidelijk geschie den en kan wellicht in een tijds verloop van drie tot vier jaar ge realiseerd zijn. Het stellen van een termijn kan overigens een aan vechtbare zaak zijn, omdat in dien de gemeente eventueel zal moeten overgaan tot onteigening een dergelijke onteigening be palend zal zijn voor de duur van deze sanering. De geleidelijke sloop van het saneringsblok kan men thans reeds in de praktijk waar nemen: vanaf de Sint-Pieterstraat in de richting van de Dam zal het blok bij kleine gedeelten afgebro ken worden. Momenteel wordt het deel van de Korte Delftwand vanaf de dameskapsalon Baljé tot en rnet. Het deel van de Korte Delft, dat thans het pakhuis naast Fnstenau met de JSUST2 grond gelijk gemaakt. j Uiver en de door brand geteisterde vroe gere tijdelijke fotozaak van de heer P. Vreke. De dienst van gemeentewerken Mid delburg ontwerpt momenteel drie nieuwe winkelpanden, die op de plaats van deze oude panden worden opge trokken, in grootte en stijl gelijk met de wand, die overblijft- Deze panden zijn bestemd voor die zakenlieden, die in de omgeving van de Korte Delft hun bedrijf wensen voort te zetten en zich met het aanbod van de gemeente akkoord kunnen verklaren. Het is thans bekend, dat drie middenstan ders hun bedrijf wensen voort te zet ten, namelijk drukkerij Altorffer, da meskapsalon Baljé en het touringcar- bedrijf BreHe. De andere midden standers in het saneringsblok hebben besloten om met hun bedrijf te stop pen. Het is mogelijk, dat eind dit jaar of begin volgend jaar met de bouw van deze nieuwe winkels begonnen wordt. Voorts heeft het gemeentebestuur de indruk, dat ook volgend jaar de rijksgoedkeu ring voor het nieuwe politiebureau af gegeven wordt, zodat wellicht nog vóór de sanering van het Damblok beëindigd is de hoofdstedelijke politiemannen in Het oorspronkelijk saneringsplan, dat voorzag in een definitieve oplossing: dus| sloop en nieuwe bestemming nadat alle j panden in handen van de gemeente zou den zijn, was te kostbaar en daardoor! niet uitvoerbaar. Een andere werkme thode: alvast slopen wat de gemeente in handen heeft, is echter wel te betalen. Dat gebeurt dan ook nu en de slopers hamers zullen steeds verder in de rich ting van de Dam dreunen naarmate de gemeente meer panden in die richting in haar bezit krijgt. Na het afbreken van de pandeD worden de kelders volgestort met puin en zand, waarop met sintels en een asfaltlaag een parkeerruimte wordt aangelegd, welke ruimte zich dus eveneens steeds meer zal uitbreiden. Op deze wijze zal de sanering van het Dam blok een provisorisch karakter dragen, zo lichtte wethouder W. P. J. Baars van openbare werken in een uiteenzetting over dit saneringsplan toe. nieuw onderkomen gehuisvest zul len zijn. Overigens niet voor z(jn tyd. daarover is ieder het wel eens. I De taxatierapporten voor de grond rond 50 tot 60 panden, waarom het hier gaat en waarvan de gemeente thans ruim 80 procent in eigendom verkregen heeft, zijn door een commissie van deskundigen opgemaakt op basis van onteigening. Twee accountants zullen samen een aan tal normen vaststellen voor de bere kening van de bedrijfsschade: de heer G. H. Luyendijk te Middelburg behartigt hierbij dé belangen voor 1e gemeente, drs. J. Smit uit Vlissingen die voor de eigenaars. Gemeentewerken Middelburg zal in over leg met Monumentenzorg waardevolle fragmenten van de te slopen panden conserveren: daarvoor zullen in de Stadsschuur en in de nieuwe reinigings- garage enkele opslagplaatsen ingericht worden. Deze conserv ering heeft overi gens enkele financiële consequenties, ook wat de sloop betreft. Voor de sloop van het Korte Delftdeel van de dames kapsalon Baljé tot Fastenaii werd een krediet uitgetrokken van ƒ20.000: nu de amoveringswerkzaamheden in verband met het bewaren van waardevolle frag menten zorgvuldiger uitgevoerd moeten worden, vroeg de sloper een bedrag van (Zie slot pag. 2 kol. 6) Gisteravond in in dc gereformeerde gemeente te Middelburg na afloop van oen bijeenkomst, die tot titel had „reformat s-h appel" een üed uitge reikt ui--: een duidelijke anti-r.-k.-strek- king. Wij hebben uit dit lied enige frasen c-noteerd pagina 2>. omdat wij menen dat voorlichting over wat er in de be wuste groepering van or.s volk leeft, met zich meebrengt over dit vers enige bijzonderheden te melden. Het behoeft geen betoog, dat deze voorlichting niet betekent dat wij het met de inhoud van het !.:ed eens zouden zijn. Deze mede deling voor menigeen overbodig voegen wij hier aan onze publikatie toe, omdat ons m het jongste verleden enige malen is gebleken dat in de zo emotio nele zaa.-: als die van pr nses Irenes geloofsovergang de nieuwsbron en de worden" geïndenüficeerd Wat de zake lijke inhoud van het vers betreft: wij geloven dat zeer velen op het refor matorische erf deze reactie diep zullen betreuren. Wij hebben leren begrijpen in de loop der jaren, dat uit de bewuste kerkelijke groepering geen andere re actie kón worden verwacht dan dit felle stellingnemen als hier is gebeurd. Wij '.veten ook. dat de discussie met hen. die dit s'.elüngnemen voor de enige juiste ■weg ho-iden, heel moeillik. zo met onmo gelijk is. Nochtans zouden wij de vraag willen stellen ls er in deze scherpe hou ding nog wel ruimte voor het gebod der Liefde* „Hebt elkander hartelijk Hef", het is toch ook een plicht daaraan te denken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1