KLEURENFOTO'S KLEURENDIA'S NATUURLIJK: Huwelijk prinses Irene werd door de Franse administratie bedreigd mm I „Het was buigen of barsten bij Opera" Prinses zou als derde naam Isabel hebben gekozen Uw Kunstgebit GROTE AKKERBOUWBEDRIJVEN IN Brief aan parlement ZEELAND BEREIKTEN DE HOOGSTE ONDERNEMERSINKOMENS FALCONmantels een kleurensymphonie CORLAS DAMESCONFECTIE Twee kleuters onder auto - één gedood Hogere omzet gist en spiritusfabriek DINSDAG 5 MEI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KOERIER WON RACE TEGEN TIJD OP EINDSTREEP (Van onze Haagse redactie) Volgens inlichtingen uit gewoonlijk zeer goed ingelichte Italiaanse bronnen heeft het vorige week slechts een haar gescheeld of bij de huwelijksplechtigheden in de Santa Maria Maggiore te Rome waarbij prinses Irene en prins Charles Hugues de Bourbon-Parma in de echt werden verbonden zou niet zijn voldaan aan de bepalingen van de Italiaanse huwelijkswetgeving. Pas op het allerlaatste ogenblik toen de plechtigheid in de kerk reeds was begonnen, zijn volgens deze informaties de officiële docu menten betreffende prins Charles Hugues in de kerk gearriveerd na een race tegen de tijd uit Parijs. Daarbij ging het onder meer uit de documenten waaruit moest blij ken dat alle formaliteiten vereist voor de sluiting van een huwelijk waren vervuld en dat niets aan het huwelijk van prins Charles Hugues in de weg stond. Oorzaak van de zorgvuldig gecamou fleerde paniek in Rome was de zeer late officiële huwelijksaangifte van de prins en complicerende moeilijkheden, vermoedelijk hun oorzaak vindend in zijn naam. De op dit punt zeer nauw gezette Franse administratie bleek deze moeilijkheden en onduidelijkheden zeer ernstig te nemen. Dinsdag in het late middaguur van de dag voorafgaande aan de huwelijksvol trekking in Rome, bleek dat de docu- Tentoonstelling over leven en werk van inein Wilhelmina |menten die de volgende dag in Rome I in het bezit moesten zijn van kardinaal Giobbe, bij' het sluiten van de Franse kantoren in Parijs niet waren afgege ven. Koortsachtige diplomatieke activi teiten, waarbij zelfs de interventie van leden van het Franse kabinet moesten worden ingeroepen, heeft er laat die avond toe geleid dat de Franse regering haar medewerking wilde verlenen om nog diezelfde avond afgifte van de stuk ken te bewerkstelligen door de ambte naren die naar hun bureau werden ge haald. kon Met toestemming van koningin Juliana zal van 30 april t/m 31 augus tus 1965 in het paleis Lange Voorhout in Den Haag een tentoonstelling wor den gehouden, die een zo volledig mo gelijk beeld wil geven van het leven en werk van koningin Wilhelmina. Het plan deze tentoonstelling te orga niseren is uitgegaan van het bestuur van het Haags cultureel centrum. Het bestuur wil deskundigen op his torisch gebied en vertegenwoordigers van de verschillende levensbeschou welijke richtingen in een commissie van advies bijeenbrengen. Het ligt in de bedoeling al het tentoonstellings materiaal op losse schotten en in vi trines te exposeren, zodat het geheel later wellicht ook nog op andere plaatsen in Nederland kan worden geëxposeerd. Een catalogus wil men een zodanige vorm geven, dat de inhoud niet louter een genummerde opsomming bevat van hetgeen getoond wordt, doch een herinneringsboekje van blijvende waarde kan vormen. Ex-miljonair arm overleden In het ziekenhuis Zeeburg te Amsterdam waar hij twee weken geleden met een ernstige tumor in de rug werd opgeno men, is zaterdag op 51-jarige leertijd arm en eenzaam overleden Ni'c. den Bes ten. Drie jaar geleden is hij veelvuldig in "net nieuws geweest. Als miljonair, di recteur van de N.V. Socrates werd hij na langdurige berechting wegens eenvoudi ge bankbreuk veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek Hem was ten laste gelegd oplichting van de Amsterdamsche Bank voor zeven mil joen gulden. Speciale koerier Maar hoewel Parijs zich aan die toe zegging heeft gehouden en maatrege len waren getroffen om de documen ten per speciale koerier onmiddellijk naar Rome over te vliegen, bleek woensdagmorgen op het ogenblik waarop het bruidspaar het Grand Hotel verliet om zich naar de kerk te begeven de koerier nog altijd niet te zijn verschenen. En ook toen zij de kerk bereikten was de smadelijk verbeide koerier nog niet gearriveerd. Dat deze hoogst pijnlijke moeilijkheden ook de Nederlandse regering niet onbe kend zijn geweest staat volgens uiteen lopende. waarnemers vast. Wel sprekend bewijs daarvoor ziet men bovendien in de redevoeringen van minister-president Marijnen, woensdag onmiddellijk na de huwelijksplechtigheden in Eerste en Tweede Kamer uitgesproken. Minister Marijnen verklaarde daar na afloop van de uitzending van de huwelijksmis in zeer zorgvuldig gekozen bewoordingen: „Door dit huwelijk komt de plaats van prinses Irene als tweede in de rij van de troon opvolging te vervallen". Door het woord komt in plaats van het woord is wordt veelzeggend genoemd voor de onzeker heid waarin de minister-president op dat ogenblik nog verkeerde. Inmiddels is het ministerie van justitie bezig met de voorbereidingen van de in deze mededeling toegezegde brief aan de Staten-Generaal, zo vernemen wij. Maar bij die samenstelling van stukken schijnt men weer op nieuwe onverwachtheden te zijn gestuit. Over die aard van die moeilijkheden zwijgen alle officiële woordvoerders. Maar heel Nederland ichijnt van de presentatie ervan getuige te zijn geweest, al hebben weinigen het opgemerkt. Degenen die het welhebben opgemerkt zijn er zeker van dat kardi naal Giobbe de volledige namen van prinses opnoemend haar heeft aangeduid als Irene Emma Isabel in plaats van als Irene Emma Elisabeth zoals haar offi ciële namen luiden. Die naamsverande ring wordt op het ogenblik niet langer als een vergissing van de kardinaal be schouwd. hoewel de door mr. Van Over- beek afgegeven Nederlandse akte die in Rome op tafel lag de juiste namen in hield. Geruchten 'Advertentie/ De geruchten Sn politieke en diploma- tleke kringen worden dan ook sterker|j dat prinses Irene zich als derde naam de naam Isabel heeft gekozen. de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wil», dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan Dentofix - een nieuw, beproefd, anti septisch poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wilt! Dentofix is daarbij ver frissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft I met haar dochtertje Caroline een j bezoek gebracht aan de wereld ten- toonstelUnq in New York. Zij icerd j rondgeleid door Thomas JDeegan, voorzitter van het tentoonstellings- J comité. LIMBURGS STATENLID VAN G00L OVERLEDEN Zondag is in de ouderdom van 65 jaar te Roermond overleden de heer W. G. van Gooi. lid van de provinciale staten van Limburg en oud-directeur van het Limburgs scheepvaartkan toor. De heer Van Gooi heeft: in het zuiden tal van functies vervuld. Hij was het enige protestants-christelijke staten lid in Limburg en hij was ook voor de A.R.-Partij lid van de gemeente raad van Roermond. Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. L.E.1.-VERSLAG Niet minder opvallend noemt men in parlementaire kringen de passage in ministersrede in dé Eerste Kamer waarin de minister-president ver klaarde: „Terecht hebt U de ver wachting uitgesproken dat de rege ring met het oog op de staatsrechte lijke gevolgen van het huwelijk van prinses Irene, zodra alle formaliteiten voor een rechtsgeldig huwelijk zijn vervuld hiervan schriftelijk mede deling aan de Staten-Generaal zal doen". Beatles alleen in Blokker en op t.v. (Van een onzer redacteuren) Er blijft in de komende weken maar één Beatlefestival in Nederland over en dat is in Blokker, op zaterdag 6 jnni a.s. Den Haag is afgevallen. Beatles-mana ger Brian Epstein vond tweemaal optre den voor het groepje in Nederland te vermoeiend. H(j heeft aan Blokker de voorkeur gegeven, omdat de voorberei dingen met Ben Essing het verst gevor derd waren. Donderdag 4 juni arriveren de tiener-ido len Op Schiphol. Vrijdagavond maken zi.' voor de VARA-t.v. opnamen, die op juni van half negen tot vijf voor negen worden uitgezonden. Onmiddellijk na het Blokkerfestival ver trekken de Beatles uit Amsterdam naai Australië, waar zij een tournee gaan ma ken. CT18 Uitzonderlijk slecht jaar voor weide- en gemengde bedrijven Groot is in 1962-1963 het verschil in uitkomsten geweest tussen de akkerbouwbedrijven aan de ene kant, de weide- en gemengde be drijven aan de andere kant. Voor de akkerbouwbedrijven was het een goed jaar, dank zij hoge kilo gramopbrengsten van granen en aardappelen en goede prijzen. Alle groepen akkerbouwbedrijven be reikten dan ook een gunstiger re sultaat dan in 1961-1962. De hoog ste ondernemersinkomsten in de akkerbouw werden bereikt in Zee land (bedrijven van 25 tot 50 hec tare) met ƒ28.050 (v.j. ƒ18.250) en de laagste in de noordelijke bouwstreek (30 tot 50 hectare) met 9400 (v.j. ƒ4050). De weide- en gemengde bedrijven hadden een uitzonderlijk slecht jaar, hetgeen onder meer een gevolg was van de on gunstige graslandproduktie en gestegen voederkosten enerzijds, lage opbrengst- prijzen van rundvee en varkens ander zijds. In alle groepen weidebedrijven daalde het inkomen. Op de gemengde be drijven op zandgrond in de meeste ge bieden is het in 1961-1962 reeds lage inkomen nog verder verminderd. Het ge middelde arbeidsinkomen van de onder nemer zijnde diens beloning voor ar beid, leiding en risico was hij de meeste groepen welde- en gemengde be drijven zelfs belangrijk lager dan liet loon van een arbeider-veeverzorger. L.E.l.-verslag Deze gegevens staan vermeld in een pas uitgekomen verslag van het Landbouw Economisch Instituut over de resultaten van 51 groepen akkerbouw-, weide- en gemengde bedrijven in de boekjaren 1960-1961 en 1962-1963. Het betreft hier uitsluitend bedrijven die gekozen zijn in overleg met de vertegenwoordigers van de standsorganisaties en de riiksland- bouwvoorlichtings dienst. Volgens het verslag is de grootte van de weide- en gemengde bedrijven in de genoemde jaren van weinig in vloed geweest op het inkomen van de ondernemer. In enkele gebieden heb ben de grotere bedrijven zelfs slech tere resultaten dan de kleinere. Dit is het geval in de Friese Wouden, Overysel en de Graafschap. Op de bedrijven in Noord-Brabant daaren tegen is het verschil in arbeidsin komen van de ondernemer tussen de bedrijven van verschillende omvang niet zeer groot. De loonkostenstijging is veroorzaakt door verhoging van het aan vreemde arbeidskrachten betaalde loon of van het in de L.E.I.-calculaties voor meewer kende gezinsleden berekende loon vol gens c-.a.o. Op grote bedrijven met veel arbeidskrachten komt deze loonkosten stijging, bij een minder sterke stijging van de geldopbrengsten, gedeeltelijk ten laste van het ondernemersinkomen. Op de kleine bedrijven is de loonkostenstij ging van minder invloed, omdat de kos ten van de arbeid van gezinsleden en personeel hier relatief laag zijn. Daar entegen zullen de ondernemers op de grote bedrijven in sterkere mate profi teren van een verhoging der opbrengst- prijzen. omdat hun produktïe groter is dan die van de kleinere bedrijven. Raadsman stichtingsbestuur „Geen kort geding, maar een hersenschim" Voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren het kort ge ding gediend dat de Nederlandse be- j roepsvereniging voor muziekdramatische kunst aanhangig heeft gemaakt tegen de bestuursleden der stichting „De Ne derlandse Opera". De vereniging, waarbij 197 der ruim 200 werknemers van de Opera zijn aange sloten, vraagt een verbod het voorgeno men besluit tot ontbinding der stichting te nemen. En indien dit reeds genomen is daaraan geen uitvoering te geven zo lang het dienstverband tussen de leden der vereniging en de stichting niet op de wettelijk en contractueel voorge schreven wijze is beëindigd. De raadsman van eiseres, mr. R. J. Po lak. stelde dat het ontbindingsbesluit civiel-reehtelijk onrechtmatig is. Doch ook in geval van twijfel daaraan, moet door de rechter worden ingegrepen. Geen enkel belang wordt naar het oor deel van de advocaat door de voorgeno men ontbinding gediend, maar wel wor den de vitale belangen van de werkne- treert rondom de chef-dirigent Franz Bauer-Theussl. Overigens blijft z.i. nog mogelijk dat het operabedrijf doorgaat ook als de stichting ontbonden wordt. -- uc auvuuddL jwee ge- diend bij het blijven voortbestaan vanl, een afzakkende en in staat van ontbin-1 ding verkerende Opera. „Hersenschim" Zij zullen bij een nieuwe Opera wel weer werk kunnen vinden. Tenslotte merkte mr. Korthals Altes nog op: „Het is geen kort geding maar een hersenschim". De j vereniging voor muziekdramatische kunst heeft bij het (Ioor haar gevraagde verbod een dwangsom gesteld van1 25.000 voor elk der verdaagden bij overtreding daarvan. De president doet dinsdag 12 mei uitspraak. Me5 Falcon is mode in Tergal Texturé. Dè stof voor mode-met flair. Dat blijkt uit de mantels die Falcon er van maakte! Ze zijn er van streng- chic tot nonchalant-sportief. Onthoud ook het praktische van Tergal Texturé: licht, wasbaar, rap droog, kreuk- herstellend. Er zijn Falcon Ter- gal mantels van 79.50 tot 98.50. Studentenvakbond wil andere opzet studietoelagen De studentenvakbeweging is van oordeel, dat elke leerling of student in staat behoort te worden gesteld een opleiding te volgen, die bij zijn aanleg past. Daar om meent de S.V.B. dat studie een recht is en geen voorrecht. In een gisteren gepubliceerd rapport over de financiële "positie van de student. dat tot titel draagt „Van liefdadigheid naai- recht op integrale vergoeding", be pleit de S.V.B. op korte termijn vervan ging van het systeem der maxima voor rijksstudietoelagen door een systeem van gegarandeerde minimuminkomens per 1 categorie, te weten gehuwde studenten, j spoorstudenten, studenten die thuis wo nen in de studiestad, kamerstudenten, student-assistenten. In een latere fase wenst de S V.B. een systeem van inte-1 grale studiekostenvergoeding onafhanke-1 Tijk van het inkomen van de ouders. Op korte termijn verlangt de S.V.B. een rijksstudietoelage in de vorm van een j gegarandeerde minimale toelage, waarbij voor de eerstejaars als enig criterium mag gelden het diploma V.H.M.O. en de grootte der beurs slechts mag afhangen I van de financiële positie van hemzelf en zijn ouders. Kath. wouwendispuut ongerust over besluit generaal Jezuieten Het katholiek vrouwendispuut heeft gistermorgen een telegram gezonden aan de generaal van de Jezuïeten te Rome in verband met het terugtrek ken van de drie Jezuïeten die zitting hadden in de redactie van „De Nieu we Linie". Het telegram had de volgende inhoud: .,Het katholiek vrouwendispuut spreekt in zijn bijeenkomst op de Pïe-; tersberg te Oosterbeek zijn ernstige ongerustheid uit over het besluit van1 het Romeins generalaat om de driej Jezuïetenredacteuren terug te roepen.! jHet dispuut denkt daarbij vooral "aan |de ondermijnende invloed die dit ker kelijk optreden zal uitoefenen op het vertrouwen, dat de opgroeiende gene ratie stelt in de toekomst van de kerk Voor zo'n mantel slaagt U zeker bij CORLAS. WALSTRAAT 76 - VLISSINGEN In het Cannon Hiü Park van de Engelse stad Birmingham heeft Sjoukje Dijkstra het vijfde tulpen festival van die stad geopend. Te vens koos en kroonde de wereld kampioene kunstrijden de tulpen- koningin, mejDiana Thomasdie donderdag voor een bezoek aan Nederland op Zestienhoven aan komt. De foto toont Sjoukje tijdens het festival met de charmante tulpen- koningin. Kosten stegen sneller Weigering Als oorzaak van het geschetste ver schijnsel. dat zich vooral de laatste jaren I voordoet, noemt, het L.E.I. liet feit dat de opbrengsten van de produkten niet gelijk zijn gestegen met de kosten (o.m. loonkosten) op de bedrijven. HOOGSTE KLEUR-KWALITE1T! De vijfjarige Annemieke Winkelmolen uit Zoeterwoude is gisteren op weg "an de kleuterschool naar huis onder en zandauto gekomen. Het meisje was op slag dood. De zandauto kwam uit een uitrit de Hoge Rijndijk op. De chauffeur heeft bij het oversteken van de weg Anne mieke en haar vierjarig vriendinnetje Betty de Haan, die samen op de auto ped reden, niet opgemerkt. Annemie ke Winkelmolen kwam met haar hoofd onder de achterwielen van de vracht auto terecht. Betty de Haan liep bij het ongeluk schaafwonden op. De raadsman der Operabestuurders, mr. R. Korthals Altes, die de voorge schiedenis van het conflict schetste, zei dat men gestuit was op een col lectieve weigering. Toen was het bui gen of barsten en het werd het laat ste. Het ging niet langer. Het be sluit tot ontbinding is volgens hem geen ontduiking van de contractrech ten. Zelfs een schorsing van de or kestleden met behoud van salaris had het verder werken onmogelijk ge maakt. Een uitvoering van de Lohengrin gaat dus niet door evenals de deelneming aan het Holland-Festival. Er is, aldus de raadsman, een afbrokkeling die niet meer tegen te houden is. ook niet door een beslissing van de president van de rechtbank. Hetgeen eiseres vraagt is iets wat niet kan, We hebben hier te maken met een stichting die haar doel niet meer behoorlijk kan nastreven. Als gevolg van het ontbindingsbesluit vallen niet pardoes alle regelingen voor de werknemers weg, zo merkte mr. Kort hals Altes op. Het scheidsgerecht zal moeten worden gehoord en een advies moeten geven over het ontslag waarvoor bij het gewestelijk arbeidsbureau toe stemming moet worden gevraagd. Het NEDERLANDS MEDISCH CENTRUM IN KENIA In het Koninklijk Instituut voor de Tro- pen is gisterochtend een overeenkomst I getekend tussen de regering ran Kenya en het instituut betreffend de oprichting van een medisch centrum in Nairobi. De ondertekenaars zijn: dr. Njoroge I Mungai. Kenya's minister van volksge zondheid en huisvesting, prof. dr. V. J. Koningsberger, voorzitter, en dr. C. Nag- Itegaal, algemeen secretaris van het in stituut. De gedachte aan de oprichting van het medisch centrum is ontwikkeld :door de afdeling tropische hygiëne. In Afrika bestaat een grote behoefte aan deskundigen, zowel op het gebied der ziektebehandeling als voor wetenschap pelijk onderzoek en medisch onderwijs. 'Het instituut hoopt dat dit jaar met de bouw van het centrum zal kunnen wor den begonnen. Het centrum zal zich on der d: naam „Health Research Unit" bezighouden met de studie van vrjf on derwerpen: bacteriologie en virologie, parasitologie, geneeskunde, hygiëne en i voeding. Opnieuw is de gezamenlijke omzet van moedermaatschappij en dochteronder nemingen van de Koninklijke Neder- landsche Gist- en Spiritusfabriek N.V., blijkens liet verslag over 1963, in ver gelijking mot het voorgaande jaar toe genomen, ditmaal met zeven procent. Deze niet onbevredigende styging van de omzet in geld is het gevolg van een produktenafzet, welke "in hoeveelheid nicer dan niet genoemd percentage is gestegen. De bezetting van alle bedrijven in bin- jnen- en buitenland is dan ook hoog ge weest. hetgeen in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de licht"gestegen exploi- I tatie-uitkomsten. Blijkens de verlies- en winstrekening steeg de exploitatie tot f 8,44 min (v.j. f 8.4 min). Er resteert een saldo winst van f 3.03 min (f 2,99 min.). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van tien procent. Vooruitzichten: de lagere resultaten van de moedermaatschappij over het eerste kwartaal 1964 zijn door de betere van sommige dochterondernemingen genivel leerd. De directie onthoudt zich van enige voorspelling, of deze situatie al dan niet kenmerkend voor het verdere boekjaar zal zijn. Voor 1964 sterk toe- I genomen personele kosten van het be- drijf in Delft (circa f 3 A 4 min) weer spiegelen reeds ten volle de gevolgen van de laatste loonronde. De eerste maanden geven een verdere verhoging van de omzet te zien ten opzichte van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9