VADER VAN JUAN CARLOS IS TOT COMPROMISSEN BEREID TRAITAL' roos? Spaanse Legitimisten roeren zich Standpunt ter kennis van Franco gebracht NEDERLAND HERDACHT DODEN UIT DE TWEEDE WERELDOORLOG Klassiek, modern en meesterlijke fantasie modellen BRITSE ACTIE NABIJ ADEN BEGONNEN Prinses Irene en prins Charles naar Tenerife PELU Correspondent Time moet Rusland verlaten Nieuwe organisatie bij defensie is thans afgerond RECHTSVORM VAN ONDERNEMING IN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Lot van 15 Ambonese gezinnen is onzeker Staat in hoger beroep bij Haags gerechtshof ZIN IN SINAS VAN DINSDAG 5 MEI 1964 PROVINCI ALB BEBVW8B COURANT (Van een correspondent in Madrid) Terwijl in Madrid afgezanten van prins Charles Hugues van Bour- bon-Purina prins Juan Carlos van Bourbon opzochten en generaal Franco deze kleinzoon van koning Alfons XIII in een ongewoon lange audiëntie ontving, heeft het hoofd van de Spaanse dynastie, don Juan van Bourbon, graaf van Barcelona, en vader van Juan Carlos, in zijn Portugese ballingen-residentie aan de mond van de Taag een gesprek gehad met een vertegenwoordiger van een Frans dagblad. Hierin heeft hij voor de eerste maal, se dert door de aanspraken van prin ses Irenes echtgenoot de strijd om de Spaanse troon in het wereld nieuws kwam, de opvatting van het voormalige Spaanse koningshuis in deze strijd duidelijk gemaakt. Het officiële standpunt van het hoofd van de familie der Spaanse Bourbons werd reeds lange tyd verwacht. Klaar blijkelijk wilden echter zowel don Juan als zijn zoon directe stappen vermijden en lieten zy 't aan de voorzitter van hun privéraad, de voormalige kabinetsminis ter van Franco, Jose Maria Peman, over i memorandum en in een lang ge- liun persoonlijk standpunt en dat der Spaanse Legitimisten uiteen te zetten. maar hij heeft tot dusverre vermeden in het openabar formeel een standpunt in te nemen ten aanzien van welke aan spraken op de troon van Spanje ook. Daarbij hebben invloeden uit de oud- Falange, die het vroegere koningshuis als te liberaal beschouwt, zeer waar schijnlijk een belangrijke rol gespeeld en de verklaringen van don Juan hebben thans ten doel enerzijds deze bedenkin gen van extremistische kringen van het regime te ontkrachten, anderzijds ech ter generaal Franco te verleiden tot een openlijke uitspraak en een beslissing over de troonopvolging. Kalmeren Carlistische politici en groeperingen, die bereid zijn de troonrechten van don Juan en zijn zoon don Juan Car los te erkennen of zelfs actief te on dersteunen, houden zich er intussen mee bezig binnen de radicale Carlisti sche sector kalmerend en verzoenend te werken ten einde te verhinderen dat het komt tot openbare demonstra ties voor Charles Hugues, die vastbe sloten is zich in Spanje als Carlistisch kandidaat voor de troon te presente ren -- zolang althans de regering in Madrid hem geen beperkingen op legt. De eerste beperkingen zijn er in tussen al geweest, toen de regering hem „met klem adviseerde'', niet op 3 mei naar de Montejurra te gaan. Zouden de tegenstellingen zich gaan toe-i spitsen, dan lijkt het niet uitgesloten,! dat de Juanistische monarchisten met het memorandum, dat in maart aan ge neraal Franco werd overhandigd, in de openbaarheid zullen treden om zich rechtstreeks tot het volk te richten en een poging te doen de openbare mening voor zich te winnen. Ten gevolge van het geharrewar om troon, troonrechten en troonaanspraken dreigt deze zich namelyk van de monarchie in welke vorm ook af te wenden. In het licht van deze situatie hangt op dit ogenblik de beslissing over de restauratie prak tisch uitsluitend en alleen af van gene raal Franco zelf. KERKDIENSTEN IN HOOFDSTAD Koningin en prins legden krans in Amsterdam In Amsterdam zijn gistermiddag in de - Oude Lutherse Kerk, de Nieuwe Zijds sprek met generaal Franco in maart jl. K1 en de 0ude Kerk du.ns„,n geh0u- linn ncrsnniilttk Ktiinriminr en nar der organisaties e.d. Na het taptoe-signaal werd één minuut stilte in acht geno men. waarna het volkslied werd ge speeld, dat de duizenden op de Dam meezongen. Tijdens het Wilhelmus was de nationale driekleur in top gehesen. Koningin en prins openden daarna het défilé langs het monument, gevolgd door de burgerlijke en militaire autoriteiten, en de nabestaanden der gevallenen. Verenigd en nerzoend Deze afwachtende houding heeft hun niet tot voordeel gestrekt, zij heeft er toe bijgedragen dat in de rijen hunner aanhangers verwarring en pessimisme ontstond. Geconfronteerd met deze si tuatie heeft don Juan van Bourbon het probleem van de Spaanse monarchie van zijn standpunt uit belicht door erop te wijzen dat na de dood in 1936 van de laatste rechtstreekse nakomeling van de Carlistische tegenkoningen van Spanje ook hun aanspraken op de troon op koning Alfons XIII en zijn familie zijn overgegaan en dat daarmee de beide vijandige takken van het huis Bour bon weer verenigd en verzoend werden, zodat zuiver legitiem gezien slechts hij en zijn nakomelingen aanspraken op de Spaanse troon kunnen doen gelden. Bereid tot compromissen Maar het hoofd van de voormalige dynastie heeft zieh niet beperkt tot deze verklaring. Hij heeft bovendien de gelegenheid te baat genomen om tegenover generaal Franco en het re gime zijn positie uiteen te zetten en zijn opvattingen over de toekomstige Spaanse monarchie duidelijk te .r**"- ken. Fit deze uiteenzetting blijkt dubbelzinnig de bereidheid tot c promissen, waaraan tot nu toe ge twijfeld werd. Hij heeft zich voorts ingespannen zich te distantiëren van de hoge adel het land en tegelijkertijd te getuigen zijn verbondenheid met de strijdkrachten, het belangrijkste en meest beslissende machtsinstrument van het tegenwoordi ge Spanje. Deze getuigenis betekent een antwoord op de zeer actieve pogingen van prins Charles Hugues en zijn aan hangers binnen de strijdkrachten steun te vinden voor hun verwachtingen ten aanzien van de Spaanse troon. Tegelij kertijd bracht de oude don Juan zijn sympathie voor een Europese integratie waarin Spanje is betrokken, naar vo ren en in het bijzonder voor een nauw Spaans-Franse samenwerking. den ter herdenking van alle gevalle uit de tweede wereldoorlog. Aan deze nationale herdenking werd deelgenomen door vele autoriteiten en ongeveer 3000 nabestaanden, die zieh na de diensten in stille stoeten naar het nationale nio- nummer op de Dam begaven. Onder de 300 genodigden in de Oude Lutherse Kerk bevonden zich o.m. de minister-president mr. Vic. Marijnen, de minister van defensie P. de Jong, de voorzitter van de Eerste Kamer. mr. J. Jonkman, de drie staatssecretarissen van defensie, de vice-president van de Raad van State, dr. L. Beel, de com missaris van de koningin in Noord- Holland. mr. F. Kranenburg, de voor zitter van het comité Nationale Her denking, mr. A. Roosjen en de chefs militaire staven. In de dienst in de Oude Lutherse Kerk aan het Spui, las opperrabijn A. Schus ter psalm 62 voor. Legerpredikant C. M. Graafstal zei in een toespraak onder meer dat de wereld in de jaren 1940 '45 door een donkere tunnel is gegaan, waardoor velen het licht niet meer heb ben gezien. De nationale herdenking achtte hij van belang omdat de gebeur tenissen uit de oorlog aan de historie moeten worden doorgegeven. De dienst werd besloten met een gebed door pater dr. J. Gottschalk en het zin gen van het zesde couplet van het Wil helmus. Ook in de Oude Kerk en de Nieuwe Zijds Kapel werd het woord gevoerd door een rabbijn, een legerpre dikant en een r.-k. priester. Deze uiteenzettingen mogen zonder beschouwd worden als een soort begin selverklaring van de Spaanse monar chisten der legitimistisclie richting. Zij zijn ook klaarblijkelijk in hun totaliteit zeer zorgvuldig uitgewerkt en goedge keurd door de privéraad van don Juan van Bourbon en kennelijk bedoeld om voor generaal Franco een „gouden brug" te slaan naar een duidelijke regeling van de opvolging. De vrees, dat thans dit opvolgingsvraagstuk door de troon aanspraken van Charles Hugues kritiek punt heeft bereikt, dat niet der gevaar voor de innerlijke rust het land overwonnen kan worden, speelt'staf een krans, hierby een beslissende rol. alléén echt met „Desiree" stempel Vraag Uw juwelier gratis kleurenfolder J Britse troepen, die zondag verster- king uit Engeland hebben gekre gen, hebben gisteren een zuive- ringHoperatie in het woeste Rad- fangebergte in Zuid-Arabië inge zet. De aanleiding was de moord op en ont hoofding van twee Britse soldaten die vrijdag door Jcmenitiache opstandelin gen vanuit een hinderlaag waren over vallen. De regering in Aden heeft gis teren bevestigd dat de Jemenleten de hoofden van de beide soldaten op staken hadden rondgedragen. De Jemenitischc guerrilla's, van wie velen In uniformen gekleed gaan. zijn i waarschijnlijk door Egyptische officieren I opgeleid. Volgens Britse zegslieden zijn het uitstekende schutters en zijn zij beter gedisciplineerd dan de rebelleneenhoden dio hel gebied vroeger onveilig maakten. Zondag arriveerde in Aden het eerste I bataljon van de „King's Own Scottish Borderers", terwijl 600 man van het eer ste bataljon Lancashire Fuseliers ln een toestand van paraatheid waren gebracht. Generaal-majoor John Hamilton Cubbon, commandant van de landstrijdkrachten van het Britse Midden-Oostencommando, verwacht dat de zuiveringsoperaties te gen de rode wolven „een jaar kan du ren1'. Het Wereldgebeuren Nationalisten Nkomo is 1 geweest v •Rhodeslë te tekenei zijn v z:j.i I n andere landen waren ervan overtuigd dat Nkomo slechts een stroman was. die ni>-ts waard was als de zaken slecht ver liepen. Vorig jaar augustus stootten de meeste bestuursleden van de verboden Zim babwe Afrikaanse Volksunie te zamen met de jonge partij-intellectuelen Nko- mo's partij onder leiding van dominee N'dabanlngi SLsthole. Nkomo uit de par tij en vormden de Zimbabwe Afrikaanse Nationale Unie. De steun van de partij slingerde tussen Slthole en Nkomo. Som mige Afrikaanse leiders, vooral presi dent Nkwarne Nkroemah en premier Hastings Kamoezoe Banda vun Nyassa- land, steunden Slstholc. Anderen hiel den zich afzijdig <-n weer anderen, waar onder dr. Kenneth Kaunda uit Noord» Rhodesië, gaven hun steun aan Nkomo. Ook op andere plaatsen in het land wer den de gevallenen herdacht, met name by de Grebbeberg, op Soesterberg, in Overveen, Den Helder, Amersfoort, Loenen, Utrecht, Haarlem, Waalre, Baarn en Den Haag. Provinciedaggen Rond het nationale monument op de Dam hingen aan de vlaggemas- tèn de elf provincievlaggen en de nationale driekleur halfstok en stonden erewachten van de voor malige binnenlandse strijdkrachten, het veteranenlegioen Nederland, en de zee-, land- en luchtmacht aange treden. Op de trottoirs en het mid- dendamterrein hadden zich een paar duizend Amsterdammers achter de afzettingshekken opgesteld. Om vier uur arriveerden koningin Juliana en prins Bernhard. Krans Nadat de acteur Rob de Vries het 9e en 12e couplet van het Wilhelmus had gedeclameerd legden koningin en prins als eersten een grote krans van witte aronskelken, met linten in de nationale kleuren aan de voet van de pyloon neer. Daarna volgden premier Marijnen en minister van defensie De Jong met een krans namens de regering. De voor zitter van het comité verenigde chefs van staven, legde tezamen met de chefs luchtmacht en de generale Vervolgens werden tijdens het spelen fin/inUilir* ivan koraalmuziek door de koninklijke UpemiJRe UlloprUUR militaire kapel, 31 kransen gelegd door Generaal Franco heeft weliswaar nage laten het Spaanse staatsburgerschap te verlenen aan prins Charles Hugues fen prinses Irene) ofschoon zijn voormalige partijminister, de oud-Falangist Fernan dez Cuesta, zich hiervoor heeft inge spannen. maar hij heeft wel stilzwijgend toegestaan, dat het leger aan de bede vaart naar de Montejurra deelnam. Ge neraal Franco heeft voorts tegenover de president van de privéraad van don Juan wel bevestigd, dat voor hem dy nastiek slechts de troonopvolging van de nakomelingen van Alfons XIII bestaat. Advertentie/ wasser met ten produkt var. l'Oreal ae Par.s ln aanwezigheid van HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard is maandagmiddag op de Dam in Amsterdam de jaarlijkse dodenher denking gehouden. Foto: het koninklijk paar na het leggen van een krans btj het natio naal monument. De Russische regering heeft gis teren de correspondent van het Amerikaanse weekblad Time, Is rael Shenker vroegere corres pondent voor hetzelfde weekblad in Nederland uitgewezen. Shenker heeft enkele dagen de tijd ge kregen om het land te verlaten en zijn bureau is gesloten. Het bevel van uitwij zing volgde slechts enkele dagen nadat het weekblad een zogenaamde „cover story" had gepubliceerd over Denin waarin de stichter van het wereldcom munisme werd afgeschilderd als „mee dogenloos". De persafdeling van het Russische minis terie van buitenlandse zaken zei dat de Russische regering tot de actie had be sloten omdat het tijdschrift „lasterlijke" artikelen had gepubliceerd „die erop zyn gericht de Amerikaans-Russische betrek kingen te vergiftigen". Shenker was reeds eerder bij het minis terie ontboden om een formeel protest aan te horen. Op 6 maart werd hij na de publikatie in Time van een andere cover story over president Leonid Brezj- new, gewaarschuwd dat verdere publi katie van „lasterlijke" artikelen het slui ten van zijn kantoor tengevolge zou kunnen hebben. Met ingang van 1 mei is bij defensie geformeerd de directie burgerpersoneel, welke de zorg heeft gekregen over het gehele burgerlijke personeelsbestand dat werkzaam is bij het departement en bij de drie krijgsmachtonderdelen. Het formeren van de directie burger personeel betekent in feite een samen smelting van de afdelingen burgerperso neel van de marine en van de land- en luchtmacht. Daarmee heeft de afron ding van de nieuwe organisatie van het ministerie van defensie, zoals die mi nister P. J. S. de Jong voor ogen stond, haar beslag gekregen. Hoofd van de directie burgerpersoneel is geworden de heer M. Burggraaff. Deze was hoofd ,van de afdeling burgerpersoneel van de marine. I Het vroegere hoofd van de afdeling burgerpersoneel van land- en lucht macht, mej. mr. M. Wiggers is met in ging van l mei belast met de leiding van de directie gezamenlijke militaire j personeelsdiensten en pensioenen. Zij I volgt daar de heer P. P. Kuntze op die. zoals we reeds eerder meldden, benoemd is tot plaatsvervangend secretaris-gene- jraal in het bijzonder belast met lucht machtzaken. D" ■x verbanning hebben r ONTWERP-RAPPORT OVER: Bestaande vormen behoeven geen gevaar te zijnuoor zelfstandigheid ondernemer mo doen overslaan. Men verwacht I dat binnen enkele weken de rest van de Afrikaanse nationalistische beweging zich achter hem zal scharen. Dit zal ten minste enige troost geven aan Nkomo. terwijl hij zijn jaar ballingschap uitzit in het i Geen der bestaande rechtsvormen, indien toegepast door de onderne- mer in het midden- en kleinbedrijf. Zuid-Rhodésii-, bij de grens van Mo zambique. Het was reeds maanden gele den duidelijk dat Sitholc er niet in ge- Islaagd was de steun van het volk te ver- Het is niet wel denkbaar dat door werven. De meeste leden van zijn partij, middel van nieuwe wettelijke voor- de Z.A.N.I'.. liepen weer over naar Nko- zleningen de bestuursverantwoorde- mo's partij, de partij voor de Bescl lijkheid van de werkgevers eigenaren ming van van het Volk (p.p.c.), e en van de directeuren'grootaandeel- hoop vervloog, houders in ondernemingen met eenOp 8 augustus 1963 de dag van de op- beperkt aantal werknemers mede richting van de Z.A.N.U. had een door deze werknemers wordt gedra- enthousiaste Sisthole nog <;e pers om zich heen verzameld in Highfield. een ne- I gerwijk van Salisbury. Hij deelde toen i communiqué uit over de oprichting van antsi nffk- beweging. Met de geboorte en z(jn gen. De aard en de omvang nemingen met een beperkt aantal de natuurlijke spelregels di verhoudingei Prinses Irene en prins Charles Hu gues zijn gistermiddag uit Madrid naar Tenerife, het grootste der Cana- rische Eilanden, vertrokken. Zij zetten hiermee hun huwelijksreis voort die in Italië is begonnen en za terdag door een verrassend uitstapje naar de Spaanse hoofdstad werd on derbroken. Het staat inmiddels wel vast dat het jonge paar zondagmiddag in een sportvliegtuigje wat boven Madrid heen en weer heeft gevlogen zonder j in de richting van de berg Montejurra! te vliegen waar een komst plaatsvond. Waarnemers achten het niet schijnlijk dat prins Charles Hugues met deze vlucht zijn aanhangers heeft 1 willen bewijzen dat hij, ondanks de bezwaren van de Spaanse regering tegen zijn aanwezigheid op de Mon- j tejurra. tijdens de bijeenkomst „in de i omgeving van zijn getrouwen toefde 'lil OOI naag, ucanuiiuigc ">-• 7 - De rijksvoorlichtingsdienst heeft gis- van rechtsvormen van ondernemingen, de werknemer om de mede-verantwoor- rnen- bededenh- par teren de juistheid ontkend van een een ontwerp-rapport heeft samengesteld, delijkheid voor de gang van zaken op ding van N^omo was die. oor bericht uit Carlistische bron, volgens j Dit ontwerp komt op de eerstvolgende natuurlijke wijze te beleven. whSSESÏ werdveriTfi n g hetwelk prins Xavier de Bourbon vergadering van de raad in behande- Hefc moet ondoenlljk worden geacht zo' verboden. Parma en zijn zoon Charles van de hng. wordt onder meer opgemerkt, bij dit "KTkomo was woedend over de oprich- Nederlandse regering de mededeling,j^e commissie heeft bij haar onderzoek soort ondernemingen inhoud en gestalte IN t. r .- een opleving van nationalistische in deze bedrijven be- acriviteit dié venaard vinv met een ter- behoeft op zichzelf een gevaar op heers.-., vem-tlen zich daar tegen. De reur jn de stadswijken var. stiaatst.-n.-n te leveren voor de zelfstandigheid verantwoordelijkheid \an de wnaifc- en benzinebommen, de nieuwe wapenen a1nemers zal z.eh by deze ondernemingen van politieke overredingskracht, an de ondernemer. blijven beperken tot adviserende invloed. Sisthole en zijn aanhangers hadden h- AMD, «O de, (MM« v.» MidSS?™'Bulïbïïrijf 'I'""" perser» tos» <!■- Z:t, bal™, missie die, onder voorzitterschap van Door het karakter van de arbeid is er in Afrikaanse oUsunle z.&.p.u.v.-rx,- mr. J. van Andei, advocaat en procureur de middelgrote en kleine ondernemingenId?a werd- Zy waren het die besloten geen in Den Haag, deskundige op het gebied in het algemeen veel gelegenheid voor 1partij ter ver-. van de zouden hebben ontvangen, dat zij niet meer welkom zijn in Nederland. „Het is niet waar. Dit bericht past in hun propaganda", zo luidt het commen taar van de R.V.D. Volgens de Carlistische verklaringen zou het standpunt van de Nederlandse regering aan prins Xavier en prins Charles zijn medegedeeld, toen zij op de avond van de dag, waarop konin gin Juliana en prins Bernhard naar Mexico vertrokken, van Schiphol naar Parijs vlogen. Het gevolg van dit be sluit van de Nederlandse regering zou volgens de Carlisten zijn geweest, dat het directe contact tussen de Ne derlandse koninklijke familie en het bruidspaar onmogelijk werd. eluanvksuchxzeaetaoixezaoetaoi onder meer vastgesteld dat de toepassing van de naamloze vennootschap in het midden- en kleinbedrijf de laatste decen nia is tegengehouden door de belasting wetgeving. De commissie meent dat daarin verandering moet worden ge bracht. ting Z A.N.U. en slingerde Medezeggenschap Het vraagstuk van de medezeggenschap in het grootbedrijf is vooral aan de dag getreden door de massificatie, de ar beidsverdeling en de afstand die als ge volg daarvan tussen de factoren leiding en kapitaal enerzijds en arbeid anderzijds kan ontstaan. Na overdracht N.-Guinea spoorloos te geven aan wettelijke voorzieningen i beschuldigingen van verraad naar over de medeverantwoordelijkheid van zijn vroegere medewerkers. Hij riep een de werknemers. conferentie van 1000 afgevaardigden bijeen, die stemden voor de oprichting Vennootschap onder firma X™ oLp;£5"' Nkomo voor het ie- r ven als voorzitter benoemden. Hij ver- De commissie meent te mogen aannemen kreeg v*n hen dictatoriale bcvoegdhe- dat in het nieuwe burgerlijk wetboek aan de?.- H:j verklaarde dat de P.C.C. geen de vennootschap onder firma rechts- politieke party was, getrouw aan zijn persoonlijkheid zal worden toegekend, belofte om de Z.A.P.T'. niet te vervan- fen. De nieuwe partij zou geen officieel ingeschreven organisatie zijn. zou er geen ledenlijst op nahouden en men zou zich niet bezighouden met partijfunctio narissen en financiën. Aan de top zetten Nkomo en Sithole hun wederkerige las tercampagne voort, in de lagere regionen veroorzaakte de splitsing een Intimida tiecampagne, welke sinds augustus de stadswijken in zijn greep heeft gehad. Maar de strijd om de macht tussen blan ken en kleurlingen was weer opgelaaid. Nkomo vocht voor zijn politieke leven ------ o—- en won. Hij kreeg wederom de steun van vennootschap onder firma zou daardoor de massa en Sithole kwam tot de ontdek- haar karakter verhezen. i king dat hij een partij leidde die slechts de steun genoot van een klein gedeelte van de reeds minieme Afrikaanse mld- I denklasse en een nog kleinere groep in- tellectuelen. De Z.A.N.U. begon de campagne met niets. Sithole stuurde delegaties naar premier Field om een constïtu- f T w kan een wijzi- tionele vergadering te laten beleggen, ging van de rechtstoestandsregeling De blanke leider wees de voorstellen van noodwachters tegemoet worden ge- de hand. Maar Sithole wees er op dat de- zien. waarbij de vergoeding per oefe-ize ontmoeting een noodzakelijke eerste ning voorzover die oefening korter stap was tot zijn „confrontatiepolitiek dan acht uur duurt wordt verhoogd E?n lid van het partijbestuur van de vanf 1 tot 1.50. Aldus een medede- Z.A.N.U.. Edison Zvobgo. verklaarde dat ling van minister Toxopeus in ant- men de partij er niet var. kon beschuldi- - woord op schriftelijke vragen van het Sen niet onderhandelingen bereid te staat al hc* mogelijke diende te doen om Tweedc.KamerIid Van Heivoort z'in- ™*ar dat hun voorstijlen door de (k.v.p.). blanken verwomen waren Niemand heeft kunnen ontdekken wat de volgende stap van de party i van Nieuw-Gninea op 1 mei vorige jaar. Bij dit kort geding, dat op 26 april 1963 werd gevoerd, besliste de president van de rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, vonnis op 29 april dat de Belangrijk acht zij de vraag hoe de vennootschap onder firma verder zal worden uitgewerkt en in boek 7 van het nieuwe b.w. Zij acht het niet gewenst dat bij de nieuwe wettelijke regeling der vennoot schap onder firma de hoofdelijke aan sprakelijkheid van elk der vennoten zou komen te vervallen. Bij het vervallen daarvan zouden er voor deze rechts vorm voorschriften moeten komen onder meer over de inrichting, machtsverdeling bescherming van het vermogen. De. Hogere vergoeding voor noodwachters de gevraagde overbrenging te lijken. Zoals bekend is de overbrenging j niet gerealiseerd. De staat is in beroep gegaan omdat hij het er niet mee eens 1 is, dat hij in verband met een beleids- heeft de burgerlijke rechter kwestie is veroordeeld, de bevoegdheid in te grijpen in het beleid Namens de staat zette gistermorgen mr. van de overheid?" Deze vraag is gister- 3. prooLVeever Fortuyn uiteen, dat na morgen voor het gerechtshof in Deni* oktober 1962 Nieuw-Gumea voor Ne- Haag het kernpunt geweest by de be- derland vreemd territoir was geworden handeling van een hoger beroep, inge- ,us tniet IJ1.eer S[nZ over steld door de Staat der Nederlanden te- Nederlanders. Het ging nier niet om een gen een beslissing van de president vanrechtsnorm, doch uitsluitend over een de arrondissementsrechtbank in Den beleids- en een politieke kwestie, waarbij Haag namens vijftien Ambonese gezin-1 de regering met voor de rechter ter ver- nen, omvattende 37 personen, die over-antwoording kan worden geroepen, maar brenging naar Nederland hebben ge-lwel raagd vóór de s reiniteitsoverdracht I)E BEATLES EN SHAKESPEARE. De Beatles zullen op 6 mei een show voor de Britse onafhankelijke televisie in his torische kledij openen met hun versie van een fragment uit William Shake- speares Midzomernachtsdroom, als hun bijdrage aan de herdenkingen rond de vierhonderdste geboortejaar van de to neelschrijver en dichter. Of de Beatles het klassiek zullen houden, of Shake speare „toegankelijk" zullen maken voor hun tienerspubliek, is vooralsnog een geheim. de Staten-Generaal. Beleidszaken kunnen naar het oordeel van pleiter in het algemeen niet door de rechter worden beoordeeld. Hij kan immers niet beoordelen or een juist beleid is gevoerd en dit heeft de pre sident van de rechtbank wél gedaan. De Zuidmolukkers waren uit eigen vrije wil op Nieuw-Guinea. De rechter is in deze zaak op de stoel van de overheid gaan zitten, hetgeen span ningen teweeg brengt, die ongewenst moeten worden geacht. Toezegging Mr. A. G. Maris, die voor de Ambonezen optrad, stelde vast, dat het in bedoelde aangelegenheid ging over lijf. leven en vrijheid van de betrokkenen. De staat had morele en politieke verantwoorde lijkheid voor hen aanvaard door reeds eerder mede te delen, dat ze naar Neder- zegging en geen beleidsaangelegenheid. De maatschappelijke zorgvuldigheid is in dezen door de staat niet nagekomen. Ook na l oktober 1962 had de staat nog die verplichting. Toetsing van behoorlijk bestuur is naar het oordeel van pleiter wel aan de burgerlijke rechter tocge- taan. Wanneer het gaat over lijf, leven en vrijheid is dat vaak onherstelbaar. Het is onbekend wat er van de vijftien gezinnen is geworden. Bekend is alleen, lat een gezin naar het achterland is uit geweken en bij Papoea's is onderge- doken. Doodvonnis Volgens lijsten van een Indonesische spion moesten 25 Ambonezen na de i verdracht worden gedood. Hieruit blijkt S wel hoe gevaarlijk de situatie voor hen was, aldus mr. Maris. Na replieken be- paalde de president van het hof, dat op donderdag 11 juni arrest zal worden ge- j In 1959 bracht 7 mei hemelvaartsdag een lange warme zomer Hemelvaartsdag valt steeds 39 da gen na Pasen en 10 dagen vóór Pinksteren en daardoor altijd in de meimaand. In de laatste 15 jaar was dit het vroegst op 3 mei 1951 en het laatste op 31 mei 1962. Het typische dat deze laatste vijf tien jaar alleen al te zien geeft is dat Hemelvaartsdag op de zo vroege 3 mei in 1951 al een war me en zonnige dag bracht met in De Bilt 22 graden en de late Hemelvaartsdag van 31 mei 1962 zonnig maar veel te koud weer met een maximum van 13 graden. In de laatste vijftien jaar bleef Hemelvaartsdag vier maal zon- loos, er viel zeven maal regen van betekenis en slechts op vijf keer kwam de maximum temperatuur boven 18 graden. Gemiddela genomen is het weer od koninginnedag stabieler en gun stiger dan op Hemelvaartsdag in de meimaand. In de laatste drie jaar is Hemelvaartsdag te koud gebleven, verleden jaar ook met regen. Een topper was ongetwij feld Hemelvaartsdag 1954 (27 mei) toen temperaturen van 27 tot 30 graden in ons land werden mei bleef Hemelvaartsdag met een maximum van slechts tien graden bijzonder koud. Niet dat het ook maar enige voor spelling voor dc komende zomer inhoudt maar in 1959 viel Hemel vaartsdag evenals dit jaar op 7 mei. Het was na een koud begin van mei de eerste dag met een maximum boven 20 graden en zoals later bleek het begin van een extreme zomer want met slechts enkele zeer onbelangrijke onder brekingen duurde het op Hemel vaartsdag begonnen mooie en war me weer voort tot 18 oktober (51- maand) waar zelfs een Spanje en Rivièra dat jaar niet aan kon tip pen. moeten zijn. De energie, waarmee men begonnen was scheen te zijn opgeraakt en uit het hoofdkwartier in Salisbury werd niets meer vernomen. Sithole. een handig en volkomen integer politicus, had waar schijnlijk beseft dat, voor hij zijn verdere plannen kon uitvoeren, hij de steun van de massa nodig had. Er blijft hem nu niets anders over dan toe te geven dat de Z.A.N.U. gefaald heeft en de partij te ontbinden, of verder te strijden als leider van een groep briljante en toegewijde menEen van e?.i politieke partij die geen reden van bestaan heeft wegens gebrek Brug aangevaren in Antwerpse haven De Noorse vrachtvaarder „Matarengi" 142.204 ton), geladen met ijzererts, is gisteren in de Boudewijiisluizen van de Antwerpse haven In botsing gekomen met een brug. De brug werd zwaar lie. schadigd. Het schip liep lichte schade op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3