Rilland en Woensdrecht willen eenKrekehaven Senaat aanvaardt wijziging prijzenwet DISCUSSIE IN RAAD AXEL OVER OPKNAPPEN ZWEMBAD Nieuw gasstation van f 150.000 Camping aangelegd bij „Kaloot" te Borssele EXAMF.NS NIEUWE PROGRAMMAPUNTEN VOOR „EUROPA 1-2-3" TE MIDDELBURG ALGEMENE BIJSTANDSWET VOOR GEMEENTEBESTUURDERS BELICHT Lo Brunt ridder Oranje Nassau fint WOENSDAG 29 APRIL 1964 PROV IN C I A LB ZBBÜW8R COURANT T Profijt Schelde-Rijnverbinding „Begin vruchtbare samenwerking" Op hetzelfde tijdstip hebben de ge meenteraden van Rilland-Bath en het Brabantse Woensdrecht dinsdagavond hun handtekening gezet onder het ont werp voor een gemeenschappelijke re geling, die het mogelijk moet maken aan weerskanten van de nieuwe Schel' de-Rijnverbinding dwars door dt Kreekrakdam een haven- en industrie gebied te creëren. Deze „Krekehaven" zou beide gemeenten grote kansen kunnen bieden: de voorzieningen moe ten daarbü voornamelijk op Zeeuws territoir Rilland-Bath worden ge realiseerd, het arbeidspotentieel moet van de Brabantse kant komen. Vooral wanneer het akkoord over de Schelde- Rijnverbinding de mogelijkheid voor een aftakking van dit kanaal naar de Westerschelde bij Bath werkelijkheid laat worden, heeft de nieuw te vor men „Krekehaven" bovendien nog een rechtstreekse verbinding met open water. „We moeten nu al een model op pa pier zetten: een gemeenschappelij ke regeling", zei burgemeester Jobse dinsdagavond in de raad. „Het is een schuchtere start. We zullen daarmee contact zoeken bij de kamercommissie, die de ratifi catie van 't Schelde-Rijnakkoord in de Staten-Generaal moet vooi'berei- den." Rilland en Woensdrecht zien in hun „Krekehaven" langs het nieuw te graven internationale ka naal een compensatie voor de wachtingen, die het vroegere Kreekrakplan in beide gemeenten had gewekt. In beide gemeenteraden kreeg het ontwerp van de reeds samenwerken de colleges van b. en w. een gulle ontvangst. De overeengekomen rege ling zal naar de twee provinciale be sturen worden gezonden. Speciaal de rechtstreekse aftakking naar de Wes terschelde zou voor de „Krekehaven" van groot belang kunnen zijn, zo re deneert men daar op de Zeeuws-Bra bantse grens. Men zal alle pogingen in het werk stellen om die aftakking ook werkelijk te krijgen. Maar ook zonder deze unieke kans is er voor een haven- en industriegebied langs het nieuwe kanaal nog heel wat te bereiken, bijvoorbeeld met het graven van insteekhavens. „De besturen van Rilland-Bath en Woensdrecht hebben zich erop ingesteld van de geboden natuurlijke en door mensenwerk tot stand gebrachte omstandigheden voor de economische ontwikkeling van hun gebied gebruik te maken", zo staat in de toelichting op de ontwerp-gemeen- schappelijke regeling. En de opstel lers haken in op de provinciale pu- blikatie van Noord-Brabant, getiteld „Noord-Brabant en het nieuwe Wes ten", waarin het inmiddels ter ziele gegane „Kreekrakplan" werd gepro pageerd. Woensdrecht en Rilland me nen met hun plan de in deze brochu re onderzochte en erkende behoefte aan werkgelegenheid door een doel matige samenwerking ten dele te kunnen lenigen. Basis De aard en de vorm van de nieuwe „Krekehaven" en de daarin aan te brengen voorzieningen kunnen op dit ogenblik nog niet worden omlijnd. Ze zijn afhankelijk van toestemming van hogerhand en van het al of niet rea liseren van de aftakking naar de Wes terschelde. Zodra de verordeningen daartoe in het leven worden geroe pen wordt een verdere precisering eigenlijk ook pas actueel. Rilland-Bath en Woensdrecht voorzien dat het belang van een haven industriegebied langs het Schelde- Rijnkanaal zich nog wel verder zal uitstrekken dan hun grondgebied. De voorgenomen opzet is in verhouding tot het aanvankelijk Kreekrakplan evenwel zodanig beperkt, dat niet kan worden verwacht dat provincies of rijk aan een gemeenschappelijke rege ling zullen willen deelnemen, zo gaat de toelichting verder. „Ongetwijfeld zal het bestuur van de „Krekehaven" geen gemakkelijke taak wachten en zullen er nog jaren verstrijken alvo rens de vruchten van dit werk kun nen worden geoogst", zo staat in de toelichting. Maar de nu ontworpen regeling ziet men toch als een goede basis om de plannen verder voor te be reiden en hogere instanties op de kansen voor Rilland en Woens drecht te attenderen. Documentatiegroep wereldoorlog II Sedert enige tijd bestaat in Nederland een zogenaamde Documentatiegroep 1940-1945. De ruim 100 leden van deze groep houden zich bezig met het ver zamelen van materiaal betrekking hebbend op de bezettingstijd. Dit materiaal omvat in hoofdzaak il legale uitgaven, pamfletten, aanplak biljetten, propagandamateriaal van de N.S.B., kranten en tijdschriften, enz. Dezer dagen hield de groep zijn eerste landelijke bijeenkomst in Utrecht. Een van de voornaamste doelstellingen van de documentatiegroep is het beschik baar stellen van het verzamelde mate riaal voor (bescheiden) exposities Het blijkt, dat vooral op de scholen be hoefte bestaat aan instructief materi aal. Door middel van een op de scho len in te richten expositie kan de jon gere generatie enigszins een beeld krijgen van wat ons in de bezettings tijd bezighield. Ook wordt gedacht aan de mogelijkheid exposities in te richten bijvoorbeeld bij boekhande laren. De heer M. Sanderse te Middelburg was als lid van deze documentatie groep in Utrecht aanwezig. (Advertentie) Kosten 115.000 boven begroting Het voorstel van b. en w. van Axel om een aanvullend krediet van bij na 115.000 te verlenen voor de verdere verbetering van het zwem bad, heeft in de raad wel enige aanleiding tot discussies gegeven. Zoals reeds eerder gemeld traden tijdens het werk een aantal on voorziene kostenverhogende fac toren op, waardoor ruim 11.000 ku bieke meter zand moest worden gebruikt. De eerste, die hierover het zijne wil de zeggen, was de heer D. J. Oggel (g.p.v.). Zijns inziens is deze zaak te weinig toegelicht, terwijl het voorstel naar zijn mening te laat was inge diend. Hij zei niet te kunnen aannen dat het college van b. en w. niet wist, dat het werk meer zou kosten dan de destijds uitgetrokken f 131.000 Hij wilde weten of de voorbereidingen en het vooronderzoek wel voldoende zijn geweest. Voorts had hij bezwaar tegen het fait accompli, waarvoor de raad nu werd gesteld. De C.H.-woordvoerder, de heer P Bendegem adviseerde het colle- in het vervolg geen werk meer in regie te doen uitvoeren. Namens de K.V.P.-fractie zei de heer E. A. Maas het idee te hebben, dat er grote tech nische fouten zijn gemaakt. Hij zei er met de pet niet bij te kunnen, dat dit allemaal is gebeurd. „Ik kan mij die kritische geluiden voorstellen", zo begon burgemeester M. K. van Dijke zijn verdediging van het voorstel. Ook .iij noemde het min der prettig om met het voorstel te komen. „Maar", zo vervolgde hij, „het college van b. en w. stond eigen lijk ook met de rug tegen de muur". De opmerking van de heer P. J. van Bendegem om geen werk meer regie te doen uitvoeren, kon hij wel onderschrijven. Maar voor de open bare aanbesteding bleek destijds geen belangstelling te bestaan. De kwade post in het werk is het zand geweest. Daardoor werd het karwei 80.000 duurder. Burgemeester Van Dijke be streed evenwel de opvatting, dat het werk onvoldoende zou zijn voorbereid. Het steeds maar wegzakken van de modder was tevoren niet te bezien. Zou het werk tussentijds zijn stilge- STEEK'N PLUIM OP UW HOED: SPAAR Gun uzelf een groeiend spaartegoed. Goed. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in ef fectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT legd om de raad een aanvullend kre diet te vragen, dan was het geheel nog duurder geworden. Inmiddels is met G.S. contact opgenomen voor verhoging van de subsidie, zo kon burgemeester Van Dijke de raad mee delen. Daarna werd het voorstel zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Gasstation Ook ging de raad akkoord met het voorstel te besluiten tot de bouw en inrichting van een gasontvang- en distributiestation te Axel, tot de onderhandse aanbesteding van de bouw aan de N.V. Mabuwat te Zwijndrecht voor de som van 150.000 en tot het slopen van de bestaande natte gashouder als de nieuwe bolgashouder in gebruik zal zijn genomen. De heer Oggel had liever gezien, dat meer prijs opgaven waren gevraagd. Een bedrag van 3810 trok de raad uit tot het vervangen van het toren uurwerk door een universele moeder- klok. Op voorstel v^n de heren Og gel en P. van Bendegem zal daarop alsnog garantie worden bedongen. Voorts had de raad ook geen bezwaar een door de N.V. Pot te Axel ge schonken bronzen beeldje voorstel lend „Moeder en kind" in dank te aanvaarden. Goedgekeurd werd het voorstel de eerste 120 woningen in arbeidsbespa rende bouw „ratioplan" onderhands aan te besteden aan de N.V. Vlaco te Terneuzen. Alle op de agenda voorko mende voorstellen voor aan- en ver koop van percelen voor verschillende doeleinden, werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De formele mededeling van de minis ter van binnenlandse zaken inzake de gemeentelijke herindeling van Z. Vlaanderen, gaf de heer Oggel aan leiding tot het stellen van enkele vra gen. Het had hem verwonderd, dat opnieuw een gedeelte van de pers eer der over het gewijzigde herindelings- voorstel was ingelicht dan de betrok ken raadsleden. „Mogen de gemeen teraden niet weten wat er gaat ge beuren?"-, aldus de heer Oggel. „U bent niet de enige verwonderde", zo zei burgemeester Van Dijke. Hij kon evenwel verzekeren, dat het college van b. en w. niet op de hoogte is. In hoeverre de gepubliceerde berichten juist zijn, kon hij evenmin zeggen. Wel dacht hij, dat de gemeenten over ongeveer een maand officieel zullen zjjn ingelicht. G.M.C. adviseert tot winkelsluiting Goese Middenstand Centrale, het overkoepelend orgaan van de drie mid denstandsverenigingen in de Bevelandse centrumgemeente, heeft haar leden ge adviseerd de winkels op koninginnedag zoveel mogelijk na 1 uur 's middags te sluiten. De G.M-C- volgt daarmee het advies op van de drie landelijke midden standsbonden. Benoeming bij Goese Middenstandsbank Nederlandsche Middenstandsbank N.V. te Amsterdam heeft de heer B. J. Ingels, procuratiehouder van het kan toor van de Middenstandsbank te Goes benoemd tot onder-directeur van dit kantoor. (J kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook Maar u kunt ook 'n Virginia rokende onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl Dicht bij het natuurreservaat ..De Ka- loot" bij Borssele is de camping „Estan- cia", het eerste kampeerterrein in de Zak van Zuid-Beveland, aangelegd. Het terrein, dat eigendom is van de neer N. P. van Leeuwen uit Haarlem en wordt geëxploiteerd door de heer M. W. Schou ten uit Gouda, biedt plaats aan een flink aantal caravans en tenten. Een zevental caravans heeft er een vaste standplaats en Is bestemd voor de verhuur. Dat dit attractief is, bewijst het feit, dat zi voor vijf weken volgeboekt zijn. Ron< het terrein is een beplanting aange bracht. Er wordt momenteel nog ge bouwd aan een kampwinkel, kantoortje, douchecellen, toiletten en verdere sani taire voorzieningen, die men voor Pink steren in gebruik hoopt te kunnen ne men, Verder komt er een kantine, die volgens de plannen nog dit seizoen klaar zal zijn. Het terrein is gelegen op onge veer tien minuten lopen van het strand. Lyceumleerlingen uit Voorburg bezoeken Zeeland De leerlingen van de eerste en tweede klas van het Daltonlyceum uit Voorburg brengen deze week een bezoek aan Zee land. Zij logeren in de jeugdherberg te Domburg. Vandaar uit maken zij tocht jes per fiets of auto naar verschillende plaatsen in Zeeland. Zij zijn daarvoor on derverdeeld in verschillende groepen, zo als een groep voor geschiedenis, indus trie, biologie, kunst enz. De leerlingen hebben onder andere be zoeken gebracht aan Goes, Yerseke, Sas van Gent en Terneuzen. Donderdag blij ven ze in Domburg voor het beoefenen van sport. Het ligt in de bedoeling, dat de leerlingen over hun bevindingen in Zeeland verslagen maken en aan de hand van die verslagen zal in de school te Voorburg een tentoonstelling over Zee land ingericht worden. Op het ogenblik verblijven ook leerlingen van het Dalton lyceum ln Friesland. Utrecht en Enge land. De heer A. Koch te Heinkenszand, C. de Rijke te Vlissingen en A. Will ems te Middelburg, allen werkzaam ter provin ciale griffie te Middelburg, slaagden voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie. VERKOOP K.W.F.-SPE! DJES VOOR EIGEN PORTEMONNEE Bij onderzoek in Middelburg en Vlissingen is gebleken, dat een aantal schoolkinderen in ver schillende woonwijken de hui zen langs gaat om K.W.F. speld jes te koop aan te bieden. De originele speldjes zijn op een nog niet verklaarbare wijze in handen van de kinderen geko men. Getracht wordt thans om de speldjes tegen een vergoeding aan de man te brengen. De op brengst van de verkoop komt echter niet ten goede aan het Koningin Wilhelmina Fonds, maar wordt voor eigen gebruik benut. De commissaris van po litie te Middelburg waarschuwt dan ook een ieder aan de deur geen K.W.F.-speldjes van schoolkinderen te kopen. Bijeenkomst Instituut Bestuurswetenschappen Voor een groot gezelschap burgemees ters, secretarissen, wethouders, raads leden en gemeenteambtenaren heeft mr. J. van Viegen, raadadviseur van het ministerie van maatschappelijk werk dinsdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes een inleiding ge houden over de algemene bijstands wet, die waarschijnlijk per 1 januari in werking zal treden en waarvan de uitvoering in handen is gelegd van de gemeenten. De bijeenkomst was be legd door een „herboren" afdeling Zuid- en Noord-Beveland van het In stituut voor Bestuurswetenschappen. Niet alleen waren bestuurders van ge meenten op Noord- en Zuid-Beveland aanwezig, maar ook velen uit de an dere delen van Zeeland waren naar „De Prins van Oranje" gekomen om de rede van mr. Van Viegen te be luisteren. Nadat jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, een van de initiatiefnemers voor deze vergadering, een kort be groetingswoord had gesproken, was het woord aan mr. Vliegen. Deze gaf een korte schets van de historisch ge groeide verhouding rond de bijstand, waarbij hij met name wees op de plaats, die de kerk heeft ingenomen in de armenzorg. De armenwet van 1854 noemde hij een soort „politie wet", waarvan de geest echter milder was. Langzamerhand kreeg de wet meer 't karakter van een sociale wet. Dat was het geval met de armenwet van 1912, waarin weliswaar nog voor op stond de hulp van verwanten, de kerk en particulieren, maar waarin toch ook voor de overheid een grotere taak was weggelegd. Zo zijn allerlei groepsregelingen ontstaan om aparte noden te lenigen. Spreker noemde de regelingen voor werkloosheid, oor logsslachtoffers, blinden, minder-vali-1 den. gerepatrieerden enz. Dit alles heeft echter tot gevolg gehad, dat er op het terrein van de bijstand een erbrokkelde regeling is ontstaan. HENKES JONGE JENEVER VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN I MORGEN STAND OP DE MARKT Forumavond onder leiding van mr. J. Drijber Achter de schermen van het Middel burgse comité voor de actie „Europa 1, 3", wordt hard gewerkt aan nieu- programmapunten. Heeft men thans een geldinzameling, een modeshow een wandeltocht achter de rug, de a dacht is nu gevestigd op een drietal on derdelen. Dat zijn het Eurobal van 2 mei, de forumavond van 11 mei en de ver- koopactie van morgen, koninginnedag. Om niet het laatste te beginnen: mor gen wordt er op de Markt een stand in gericht met Europavlaggetjes, plakplaat jes. steekspeldjes, puzzelkaarten, Beat- lefoto's, twistgrammofoonplaatjes en nog veel meer. De opbrengst van de 1 koop komt ten goede aan de actie. Het Europabal „draait" zaterdag 2 mei. Dan kunnen er in de Concertzaal dansjes worden gemaakt op muziek van Groe- newouds dansorkest. Vooraf is er een optreden van de folkloregroep van de gymnastiekvereniging „Medioburgum". Tijdens de Europa forumavond zullen op 11 mei allerlei actuele problemen aan de orde worden gesteld. Het forum dat onder leiding staat van burgemeester mr. J. Drijber, zal bestaan uit burge meester B. H. G. Ter Haar Romeny var Oost- en West-Souburg, het Tweede- Kamerlid drs. Th. J. Westerhout. dr. D. T. van der Wel, griffier der staten, en gemeenteambtenaar J. W. Prins uit Goes. De heer J. M. A. C. van Dongen, lid van Gedeputeerde Staten en burge meester van Aardenburg, zal vermoe delijk een inleiding houden op deze bij eenkomst. Jeugdactie ..Europa 1, 2. 3" is een Nederlandse jeugdactie onder auspiciën van de Nederlandse jeugdgemeenschap met medewerking van de Nederlandse Studentenraad, de Nederlandse sport federatie. de Europese beweging in Nederland en het Nationaal Comité 1813-1963. Deze actie die in het bijzonder is gericht op de jongeren van 15 tot 25 jaar, is bedoeld om dc fehele Nederlandse jeugd, in en bui en schoolverband te betrekken in de problemen van de Europese eenwor ding. De baten van alle activiteiten in „Euro pa 1, 2, 3"-verband zullen afvloeien naar projecten voor onderwijs, medische zorg, landbouwvoorlichting en jeugdzorg in ontwikkelingslanden van Afrika, .Azië en Zuid-Amerika. Het betreft hier de bestrijding van analfabetisme, prakti sche scholing, bestrijding van besmette lijke ziekten en voorkomen van blind heid, een anti-hongeractie, jeugdwerk en kadervorming. Mr. Viegen sprak in Goes Verschillen Teneinde tot meer uniformiteit te komen is, zo vervolgde de inleider, de algemene bijstandswet ontwik keld. In vergelijking met de be- De lintjesregenbul nadert. De eerste druppels zijn gevallen. De secretaris- Brunt, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. \V. J. Geert se ma van Wassenaar heeft hem dit gistermorgen meegedeeld ei hem de versierselen uitgereikt. Dat geschiedde in het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Den Haag, waarin de heer Brunt enkele dagen geleden werd opgenomen. Burgemeester Geert- sema en het hoofdbestuur van de K.N. V.B. hadden gedacht, dat de uitreiking woensdag op net Wassenaarse gemeen tehuis met de nodige luister zou kun nen gebeuren. Door de ziekte van de heer Brunt werd dit onmogelijk. Mr. Geertsema zag aankomen, dat hij in tijdnood zou geraken. Overleg met de behandelend geneesheer deed hem be sluiten de heer Brunt op de hoogte te stellen van de onderscheiding en hem de tekenen ervan te overhandigen. Gymnasiasten kan eersteklasserschap heroveren Voor het Haagse Gymnasiasten zijn weer lichtpunten gekomen van terug te keren in de eerste bias, omdat vooral Tjoba de laatste weken verstek moest laten gaan en de Hagenaars het recht op de beslissingswedstrijd tegen DKC, de Delftse ploeg, die als 2e is geëindigd in 2B. volkomen in eigen hand hebben. Wint het nl. van Eureka, dat zelf geen kans meer heeft, dan is het als tweede geëindigd. Aangezien er voor Eureka niets meer op het spel staat, lijkt een Gymnasiastenzege het meest voor de hand liggend. Tjoba ontmoet op koninginnedag HKV III, waarvan het gezien het verschil op de ranglijst dient te winnen. Maar gezien het aantal invallers, waarmee men steeds moet aantreden, is de buit nog lang niet binnen. Zaterdag trek ken de groen-witten voor de laatste wedstrijd naar Achilles en ook hier kan de winst wel eens -in Den Haag blijven. In 3B krijgt zaterdag ook Animo haar laatste tegenstander. De Souburgers verzuimden vorige week tegen het zwakke H.P.V. de winst en daarmee de derde plaats te grijpen. Ook tegen het sterke Delftse Fortuna geven we de zebra's weinig kans. De Delftena ren zijn echter reeds zeker van de tweede plaats, misschien dat ze daar om minder op winst zullen spelen. We houden het echter op een zege voor de bezoekers. In 3C ontlopen De Raven en DKV eik kaar niet veel, vandaar dat we het' op een puntenverdeling houden. TOV- Velox is zeker voor de eerste ploeg. Bij Succes-Togo kan men rekenen op winst voor de óoesenaren, waardoor Succes moet degraderen en uit de KNKB-competitie zal verdwijnen. De prognoses zijn: Koninginnedag: 30 april: 2A: Tjoba- HKV III (1): 2 mei: 2A: Achilles-Tjo- ba (1): 3B: Animo-Fortuna (2): 3 mei: 2A: Gymnasiasten-Eureka (1); 3C: DKV-De Raven (3); TOV-Velox (1). staande armenwet toont de alge mene bijstandswet enkele frappan te verschillen. Mr. Viegen noemde o.m. de overgang van gunst naar recht en de scheiding tussen de fi nanciële bijstand en de immateriële zorg. Overigens, zo merkte spre ker op, lagen de kiemen van het recht, zoals dit in de nieuwe wet is vastgelegd, reeds min of meer ten grondslag aan de armenwet. Het gaat nu niet om een noodzakelijk levensminimum, maar om een mens waardig bestaan, aldus de heer Vie gen, die er op wees, dat de bijstand verlening een kwestie van individuele behandeling is. Sprekende over het „verhaal", merkte hij op, dat dit in de bijstandswet nog verder is beperkt. Weliswaar wordt rekening gehouden met alle middelen, waarover het ge zin beschikt, maar er zijn verschillen de uitzonderingen. Hij noemde o.m. vermogen, bestemd voor opleiding of bedrijf, een bescheiden vermogen met een niet nader omschreven bestem ming. te beoordelen door net gemeen tebestuur, een redelijk deel van het inkomen var. een minderjarig kina., charitatieve uitkeringen van kerk en particuliere instellingen, wanneer over de grootte van het bedrag over eenstemming is bereikt en voor ouders, uitkeringen van hun meerder jarige kinderen. Ook dit laatste na overleg met degenen, die de wet uit voeren. De uitvoering van de alge mene bijstandswet wordt in handen gegeven van de colleges van b. en w De gemeenten zullen moeten onder zoeken in welke gevallen bijstand moet worden verleend. Daar niet alle gemeenten over ter zake kundigen beschikken, is het mogelijk een ge meenschappelijke regeling aan te gaan, zo merkte mr. Viegen op, zodat toch een behoorlijk functionerend ap paraat in het leven kan worden ge roepen. Het college van b. en w. heeft overigens de mogelijkheid, gehoord de gemeenteraad, voor de uitvoering van de algemene bijstandswet „een college voor het vergelijken van bijstand" in het leven te roepen. Men kan zo'n col lege vergelijken met een „kleine b. en w." Het heeft een bestuurstaak op een klein gebied, zo zei de heer Viegen. Wat betreft de financiële consequen ties van de algemene bijstandswet, wees hjj er op, dat de regering 80.000.000 extra heeft uitgetrokken voor het gemeentefonds. Uit dit be drag zullen de hogere lasten, waarvoor men als gevolg van de inwerkingtre ding en uitvoering van de wet komt te staan, worden bestreden. Na de pauze werd nog op verschillende de tailpunten ingegaan, waarbij de in leider een nadere toelichting gaf. Vergadering V.B.W. in Vlissingi en De Vereniging voor Bitumineuze Wer ken houdt op dinsdag 26 mei in hotel „Britannia" te Vlissingen een con tactdag. Ir. W. de Beijl, hoofdinge nieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Zeeland zal spreken over „Het wegenplan van de provin cie Zeeland". Daarna zal de heer A. van Toor, waterbouwkundige van de rijkswaterstaat een causerie houden over „de werken ter verruiming van het kanaal Gent-Terneuzen". Tot slot van de bijeenkomst zullen enkele films over de aanleg van asfaltwegen wor den vertoond. Dividenden VNS In de algemene vergadering van aan deelhouders (4 Rotterdamse en 4 Am sterdamse rederijen) der N.V. Verenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij werd het dividend over 1963 vastgesteld op acht procent (onveranderd). In het binnenkort te verschijnen jaarverslag zullen de financiële resultaten worden bekendgemaakt. SPHINXCERAMIQUE De algemene raad der N.V. Koninklijke Sphinx-Ceraniique zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor stellen een dividend uit te keren van elf procent, waarvan vier procent in stock (v.j. negen procent, waarvan vier pro cent stock). R.V.S. In de jaarvergadering van de Rotter- damsche Verzekering-Sociëteiten (R. V.S.) is het dividend vastgesteld op 10 procent, waarvan naar keuze 2.5 pro cent in contanten of in certificaten van aandelen. V.R.G.-PAPIER In de vergadering van commissarissen van N.V. Gemeenschappelijk Bezit V.R.G -papier is besloten om aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1963 een dividend van 12 procent op de gewone aandelen te de clareren (onv.). Het jaarverslag zal in de tweede helft van mei verschijnen (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft gisteren met 46 tegen 12 stemmen het wets ontwerp goedgekeurd tot wijziging van de prijzenwet. Deze wetswijzi ging maakt het de minister moge lijk op te treden tegen individuele ondernemers, die hun goederen of diensten aanbieden tegen zodanig verhoogde prijzen, dat een onmid dellijke voorziening is vereist. De minister kan in dat geval verbie den, dat een hogere dan een door hem aan te geven prijs wordt be rekend. Vóór het wetsontwerp stemden het grootste deel van de K.V.P.-fractie. als mede de fracties van P.v.d.A., C.H.U., P.S.P. en C.P.N. Tien leden van de K- V.P.-fractle en de twee aanwezige leden van de uit zeven man bestaande V.V.D.- fractie stemden tegen. „Niet ver genoeg" Het was een fraai succes voor de mi nister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen. dat echter .niet zonder slag of stoot door de bewindsman werd behaald. Volgens de woordvoerder van de P.v.d.A.. ïr. H. Vos, ging het wets ontwerp niet ver genoeg. Het ontwerp was naar zijn mening vooral sterk ver zwakt door de aanneming in de Twee de Kamer van het amendement-Rool- vlnk, waarbij de aan de regering gege ven bevoegdheid slechts voor een termijn van anderhalf jaar zal gelden. Felle kritiek kreeg de minister aan vankelijk te slikken van de heer H. C. Kranenburg (C.H.U.), die vond, dat de bewindsman bij de behande ling in de Tweede Kamer te gemak kelijk over deze zaak is heengelopen. De aanvulling paste volgens de C.H.- senator niet in de prijzenwet. Dr. P. G. van de Vliet (v.v.d.) betoogde, dat de noodzaak van deze wetswijziging tot nu toe niet is gebleken. Hij betreur de het, dat de S.E.R. niet om advies was gevraagd. Doel voorbïj Door deze wijziging schiet de prijzenwet haar doel voorbij. Dit was de mening van de K-V.P.-senator, de heer F. H. Ter- windt, die er verder op wees. dat de gemiddelde loonstijging veel groter Is geworden dan bij het sluiten van het loonakkoord werd verwacht. Van ont spanning op de arbeidsmarkt is geen sprake, hetgeen volgens de heer Ter- windt een gevolg is van de toenemende vraag. Een deel van mijn fractie, aldus de nieuwe looneisen het gevolg kunnen zjjn. Dit deel van de fractie maakt zich zorgen over het prijspeil en meent, dat de grotere bevoegdheden, die de minister vraagt, nodig zijn. De heer Terwindt vertolkte echter het standpunt van die K.V.P.-senatoren, die van oordeel zijn, dat door de prijzen te lang op een kunst matig laag peil te bevriezen, het ge vaar dreigt van een plotselinge aan passing. Ernstige, en ten dele zelfs zeer ern stige, bezwaren tegen het ontwerp had de A.R.-senator, de ond-mlnlster van financiën en van economische zaken, prof. dr. -J. Zijlstra. Tot de ernstige bezwaren rekende hij het niet-horen vsui de S E R. Geen tirannie (Advertentie; Minister Andriessen zei niets te voelen voor een kabinetstirannie. De bewinds man zette uiteen, dat wij ons bevinden in een uiterst kritieke fase van de hoog conjunctuur. We leven in een periode van grote spanning. „Als het met de prijzen te snel gaat. houd ik mijn hart vast voor de lonen". De prijzenwet zag hij als de laatste verdedigingslinie. Een optreden op grond van déze aanvulling van de wet zou uitzondering blijven, al dus de minister, die het een misvatting vond om te zeggen, dat net hier een principiële ombuiging van het beleid be treft. Prof. Andriessen zei bereid te zijn het advies te vragen aan de S.E.R. over wat na anderhalf jaar moet gebeuren met deze bevoegdheid. jj de replieken bleken de meeste sena toren, ook de heren Zijlstra en Kranen burg, overtuigd door de woorden van de minister. De P.v.d.A.-fractle kreeg nog even gelegenheid voor beraad, waar- verklaarde. dat zijn fractie aan het wetsontwerp niet Veroverend fris... after shave lotion l onthouden. Wooncentra ook in Zeeland Tydens de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid in de Eerste Kamer heeft de heer Knott- nerus (e.h.u.) ais z(jn mening uitgespro ken. dat wooncentra moeten worden ge creëerd ook buiten het westen van het land, met name in Zeeland, Noord-Bra bant, Overjjsel en in het noorden. De industrie zou van het westen naar elders kunnen worden verplaatst. Naar 1 de mening van de heer Knottnerus zou den de mogelijkheden moeten worden I geschapen voor de vestiging van de zware industrie in Zeeland, net Schel- 1 debekken en in d provincie Groningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7