Nederlands Hervormde Kerk zendt antwoord aan kardinaal Alfrink „Inflatiebestrijding in Nederland verscherpen" Daders van aanslag op benzinestation gepakt KLANKBORD De doop van prinses Irene Begrip voor de moeilijke situatie Mr. Biesheuvel waarschuwt boeren RUSSISCHE STEDEN BEDREIGD DOOR WATERMASSA'S DINSDAG 28 APRIL 1964 PROVINCIAL* XEEUWBB C Oü R AN T Het moderamen van de Generale Synode van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft gisteren een antwoord gezonden aan kardinaal Alfrink op zijn schrijven aan het moderamen van 25 april jl. naar aanleiding van de brief van het moderamen van de Generale Sy node op 7 februari 1964. Na mededeling te hebben gedaan van de ontvangst van het antwoord van kardinaal Alfrink gaat het moderamen van de Generale Synode als volgt voort: „Het moderamen is U dankbaar voor de inlichtingen die door U werden ver strekt met betrekking tot de overgang van H.K.H. Prinses Irene naar de Rooms-Katholieke Kerk. Het moderamen blijft het uit de aard der zaak betreuren, dat door U tot be diening van de Heilige Doop werd over gegaan met gebruikmaking van de formule „voorwaardelijk" hoewel de prinses in feite reeds door de doop in de Kerk van Christus was opgenomen. Wij begrijpen echter uit uw mededelin gen dat U in de gegeven omstandigheden meende moeilijk anders te kunnen han delen en dat het door U betreurd wordt dat U in deze omstandigheden was ge raakt. Het stemt het moderamen tctf voldoening van U te hebben mogen horen dat U, indien U over de nodige gegevens had beschikt, niet tot bedie ning van de doop zou zijn overgegaan. Eveneens dat in de liturgische bedie ning alles door U werd vermeden wat kwetsend had kunnen zijn voor de an dere kerken. „Al is niemand hier in de zaal het met my eens, dan zal ik my' daar niets van aantrekken. Ik zou de boeren willen waarschuwen dat wat zy op het ogen blik aan het doen zyn een gevaarlijk spel is, alsof alle heil voor de Neder landse landbouw uit Den Haag te ver wachten is". Deze woorden sprak een geëmotioneerde minister van landbouw, mr. B. W. Bies heuvel, gistermiddag in De Harmonie te Leeuwarden voor een zaal vol Friese boeren, die de ledenvergadering bijwoon den van de Coöperatieve Bond van Zui velfabrieken in Friesland. Minister Biesheuvel reageerde met deze woorden op de kritiek, die ir. G. J. A. Bouma, voorzitter van de Friese maat schappij van landbouw, had geuit op het beleid van de minister, waarin, naar hij zei, diep teleurgesteld was. Naar het oordeel van de heer Bouma is door de vaststelling van de richtprijs voor de melk op 31 cent de toezegging in het akkoord van Wassenaar dat aan de landbouwbelangen hoge prioriteit zal worden gegeven, onvoldoende gehono reerd. De heer Bouma betwijfelde of bij het thans gevoerde landbouwbeleid wel voldoende veehouders in staat zouden zijn hun bedrijf voort te zetten. Hij voor zag een afvaiwedstrijd omdat veel boe ren genoodzaakt zullen zijn hun bedrijf stop te zetten. Minister Biesheuvel achtte het sombere beeld van de heer Bouma sterk overdre ven en verweet de voorzitter van de Friese Maatschappij van Landbouw dat hij dit op geen enkele wijze met cijfers kon staven. De bewindsman hield staande, dat hij een redelijk beleid voor de Nederlandse veehouderij voert dat uitzicht biedt op belangrijk betere bedrijfsresultaten. Hij toonde zich verontrust over de neiging om alle heil voor de boeren te verwach ten van een cent meer voor de melk uit de schatkist. Naar zijn mening zal de werkelijke welvaart bij de boeren zelf vandaan moeten komen door verbetering van afzet en verwerking van de pro- dukten. Nader ouerZeg Wij zouden het met U betreuren in dien, ten gevolge van de verwikkelin gen rondom de overgang van prinses Irene het gesprek tussen de kerken hier te lande niet op een wijze zou kunnen plaatsvinden die in overeen stemming is met de waardigheid en roeping van de Kerk van Christus. Onzerzijds zijn wij dan ook gaarne bereid om een nader overleg over dat gene wat verder in uw brief naar voren wordt gebracht, te bevorderen. In dit overleg zouden ook andere ker ken dienen te worden betrokken. Daarbij willen wij gaarne uitspreken dat wij het belang van de oecumene het meest gediend achten door een ontmoe ting van de kerken waarin enerzijds de liefde om Christus' wil ons naar elk ander toedrijft. maar waarin anderzijds ook de bereidheid moet zijn de strijd om de waarheid, die ons nog steeds geschei den houdt, niet te mjjden. Verhouding Want al moge een waarachtig oecume nisch perspectief nog ternauwernood zichtbaar zijn in de verhouding van onze kerken, niettemin geloven wy dat God machtig is door zijn Woord en Geest zijn Kerk in alle waarheid te leiden". Het schrijven is namens het moderamen van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk ondertekend door ds. P. G. van den Hooff, praenes en dr. E. Emraen, scriba. RAVAGE IN KLUIS NA EXPLOSIE Twee duikers hadden chronisch gebrek aan geld De Utrechtse politie heeft de aan slag op een benzinestation nabij het industrieterrein Lage Weide aan de rijksweg Utrecht-Amster dam opgelost. Twee duikers, de 28-jarige gehuwde H. M. R. uit Diemen en de 29-jarige ongehuwde duiker G. W. T. uit Amsterdam, hebben bekend de aanslag in de nacht van 16 op 17 april jongst leden te hebben gepleegd. Hun motief was: gebrek aan geld, omdat het duiken niet veel geld meer opleverde de echtgenote van de hoofddader K. 3 gaan klagen over geldnood. Het tweetal, dat heeft geprobeerd met een lading springstof de kluis van het ben- Verolme vertrok naar Indonesië (Van o 5 Amsterdamse redacteur) zinestation op te blazen, heeft voorts nog een aantal diefstallen en inbraken bekend. De duikers zyn voorgeleid aan de officier van justitie. In de avond van 17 april vertrokken R. en T. in R.'s auto uit Amsterdam met de bedoeling een benzinestation op te blazen om aldus een eind te maken aan hun chronische geldgebrek. Ze hadden het voorzien op een benzinestation aan de rijksweg naar Utrecht, waar R. al eens poolshoogte had genomen. R. sloeg eerst aan de achterkant van het benzine station een ruitje in. deponeerde via een kokertje de springstof in de kluis ec. bracht de door T. geleverde ontsteker aan. Ravage opwekkend en verkwikkend KING pepermunt: de rol van de natuur Het Wereldgebeuren J. W. HENNY OVERLEDEN Toen R. op de knop van de exploder drukte en na de explosie de grote ra vage zag, zonder dat de solide kluis deur was geforceerd, koos hij het ha- zepad. Zijn vriend was er al eerder vandoor gegaan, want hij bleek zo angstig dat hij zelfs de explosie niet durfde afwachten. R. verstopte de exploder achter een bord en wandelde langs de rijksweg. Een sur veillanceauto van de Utrechtse politie, die op dat moment nog niets van de ex plosie wist. zag hem en stopte. R. moest zijnen aam en adres opgeven^ waarna de het Algemeen Nederlands Persbureau, Van 1953 tot 1957 was de heer Henny ook lid van het dagelijks bestuur van de Internationale Federatie van E.E.G.-commissie: politiemannen verifieerden of ze wellicht te maken hadden met een gesignaleerde delinquent. Dit was niet het geval en R. kreeg van de politie zelfs nog een lift naar een wegrestaurant, waar hij zijn vrouw ging bellen. gistermorgen op in Den Haag de de op 74- W. Hen oud-directeur \an het Leidsch Dag blad, gedelegeerd commissaris van de uitgeversmaatschappij Arnhem (uitgeef ster van de Arnhemse Courant, Nij meegs Dagblad en Gelders Dagblad) en erevoorzitter van de N.D.P. De heer J. W. Henny heeft vooral op or ganisatorisch gebied het perswezen in Nederland vele diensten bewezen. Op 8 november J917 deed de heer Henny, die op 16 oktober 1889 te Zutphen werd ge boren en zijn loopbaan begon bij de ma-1 rine als zeeofficier, benoemd tot direc teur van het Leidsch Dagblad welke functie hij heeft bekleed tot zrjn pensio nering op 30 juni 1959. Bijna twintig jaar lang is de heer Henny voorts voorzitter geweest van de vereniging „De Neder- landse Dakbladpers" en hïj speelde een De E.E.G.-Commissie meent, (rat vooraanstaande rol in de oprichting van verscherping van de maatregelen STAAT NIET VAST DAT GETROFFEN MAATREGELEN VOLDOENDE ZIJN In plaats van duiker had 1 i beroep tje werd hem de volgende dag noodlot tig. Toen de politie de volgende dag nog eens in Diemen naar K. ging informeren, hoorde zij het werkelijke beroep en werd hij aangehouden; Vier dagen lang bleef R. ontkennen, toen viel hij door de mand en kon ook T. worden aangehouden. Prins Edouard de Lobkowicz (links) en freule Quirina Laman Trip rechtszullen bij het huwelijk als getuigen voor prinses Irene optre den. Freule Quirina is een Neder landse vriendin van de prinses. Scheepsbouwer Verolme is gistermiddag naar Indonesië vertrokken om daar de mogelijkheden te bespreken voor het stichten van één of meer grote w< Op Schiphol wilde hij vlak voor het ver trek bovendien toelichten waarom zijn naam bovenaan staat op de lysf van aandeelhouders bij de maatschappijen die het televisie-eiland gaan plaatsen en later ook exploiteren voor onze kust, in de Noordzee. „Dan is er ten minste een garantie, dat er zich daar niets af zal spelen wat niet correct zou zyn". Verolme wordt op zijn tocht vergezeld door zijn financiële directeur, oud-mi nister H. J. Hofstra, en de heer P. Rij ken. Op het programma staat onder meer ook een gesprek met president Soekarno. „Het is bekend, dat Indonesië financiële moeilijkheden heeft. Daarom kan het land geen schepen kopen zelf bouwen lijkt de enige manier om het nijpende transportvraagstuk op te lossen, vooral wat betreft het interinsulaire verkeer", verklaarde Verolme. Hy voegde er aan toe: „Er is geen ander land in de we reld dat zo recht heeft op onze hulp. Ik heb zelf nooit contact gehad met Indonesië en ga er dus met een schone lei heen". Tot de wegbrengers behoorde ook ir. S. Heerema uit Den Haag. wiens inge nieursbureau is ingeschakeld bij de bouw van het zogeheten R.E.M.-eiland. En dus was er alle reden Verolme te vra gen of hij al iets van zijn plannen kon loslaten. Verolme bleek bereid te zeggen waarom hij in dit project was gestapt. „Denk niet. dat het ons gaat om er eenzijdig veel geld aan te willen verdienen wij hebben genoeg om handen. Ik vind alleen belangrijk, dat er commerciële televisie komt die de toets der controle kan doorstaan. Op dat eiland zal niets ongerechtigds gebeuren. Wij zijn geen piraten. Daarom is er ook geen sprake van, dat we er een roulette op zouden willen beginnen of zo". E.E.G.-voorstel gemeenschappelijk wegenbeleid De E.E.G.-commissie heeft bij de minis terraad van de gemeenschap een voor stel ingediend voor geleidelijke invoering van een gemeenschappelijke politiek vo.or wegenaanleg. Als eerste maatregelen vraagt de com missie om instelling van een procedure waarby de lidstaten investeringsprojec ten in de wegenbouw die van gemeen schappelijk belang kunnen zijn, in Brus sel moeten worden aangemeld. De E.E.G.-commissie zou dan jaarlijks ver slag moeten uitbrengen (voor de eerste maal voor maart '66) over deze inves-1 De Indonesische eerste plaatsvervangen- termgen. samen met een overzicht van L,e prenlier en minister van buitenlandse wat er op een vijf jar ent t*r mijn op dit ge- zag,.n ,jr. Soehandrio, heeft gisteren in bied zou moeten worden nagestreefd. iiet Indonesische parlement gezegd dat 'no Nederland en Indonesië besloten hebben Dagbladuitgevers. Ook was hij geduren de vele jaren voorzitter en bestuurslid de vereniging „Grote Provinciale „bladen" (G.P.D.). De regering erkende de verdiensten van de heer Henny voor het Nederlandse dagbladwezen door hem ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de N.D.P. in 1933 te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zijn activiteiten voor de verbreiding van de Beneluxgedachte werden geëerd" door zijn benoeming tot officier in de Kroon orde van België. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis begiftigde hem in 1939 uit erkentelijkheid voor hetgeen hij voor deze o.ganisatie heeft gedaan, met het kruis van verdienste. ter bestrijding van de inflatie in Nederland nodig is. In het jongste kwartaalbericht over de economische toestand van de gemeen schap verklaart de commissie, dat het voor Nederland niet vaststaat of de tot op heden getroffen of voorgenomen maatregelen voldoende zün om de wer kelijke ontwikkeling van de lonen binnen de geprojecteerde toch al zeer ruime grenzen te houden en te voorkomen, dat in de herfst een nieuwe omvangrijke loongolf voor 1965 ontstaat met alle ge volgen van dien voor pryzen, betalings balans en investeringen. lisatiebeleid niet in de eerste plaats de i Investeringen mogen lijden en daar ziet het sterk naar uit. Anders zou in derdaad het gevaar dreigen van een re cessie of een langdurige verzwakking van de economische groei na de huidige inflatiedruk. Die druk wordt in feite uit geoefend door de consumptieve bestedin gen, aldus het verslag. Er zijn aanwijzingen, dat er in de toe neming der investeringen van bedrij ven in de tweede helft van dit jaar een vertraging zal intreden en tegen de herfst zelfs een teruggang. Verrassing Het afgelopen weekeinde la k» Dar-Ea- Salaam. de hoofdstad van hrt onaf hankelijke Tanganjlka, het unieverdrag tussen deze staat en de revolutionaire ei landrepubliek Zanzibar geratificeerd. Het bealuit van deze beide landen om samrn te gaan en In de toekomst een soevereine staat te vormen met de leider van Tanganjlka. Julius Nyerere als pre sident en het staatshoofd van Zanzibar. I sjeik Abeid Karoemo als vice-president i is als een grote verrassing gekomen. Ben prettige verrassing, want Tanganjlka heeft een over het algemeen westerage- zlndc regering en Julius Nyerere Is een man met gematigde politieke óenxbeel- den. Van hem kan worden verwacht, dat Ihil de veranderingen op het kruidnagel eiland in de Indische Oceaan in goede banen zal leiden. Als er tenminste geen nieuwe verrassingen staan te gebeuren. Dit laatste is niet helemaal onmogelijk. Sommige westerse waarnemers houden er aJthiins rekening mee. Z(J wijzen er op dat de revolutie op Zanzibar aanvanke lijk door het communisme was geïnspi reerd, met name door de Chinezen en hun Afrikaanse leerlingen. Toen het nieuws van de opstand kwam. waa een van de rebellenleiders, de huidige minis ter van buitenlandse zaken van Zanzi bar. Bjeik Abdoel Rachman Baboe. Juist teruggekeerd van een reis naar commu- nlatiscn China. Abdoel Rachman Baboe moet worden beschouwd als een fervent aanhanger van de revolutionaire theorieën van Mao Tse Toeng. Hij streeft naar een commu- nistlsche revolutie, die het hele Afri kaanse continent zal omvatten en hij ziet de gebeurtenissen op Zanzibar als een begin van deze ontwikkeling. Het is opvallend dat Baboe de afgelopen weken, waarin het overleg tussen de re geringen van Tanganjika en Zanzibar werd gevoerd, niet óp Zanzibar was. Ba boe was eerst druk met de besprekingen over de wereldhandel en de positie van de rijke landen ten opzichte van de min der ontwikkelde gebieden ln Genèvc en daarna bezocht hij Indonesië en Paki stan. waar h(J zou trachten nieuwe markten te vinden voor de kruidnagels, die zijn eiland produceert. Die afwezigheid van Baboe en de ver rassende ontwikkelingen in Oost-Afrlka worden in politieke kringen ln het wes ten met elkaar in verband gebracht. Aangenomen moet worden, dat het nieuws voor Baboe even verrassend is geweest als voor de gemiddelde kranten lezer in Europa. bepaalde conclusies aanleiding. Het is toch op zijn minst vreemd dat een mi nister van buitenlandse zaken niet aan wezig Is bij besprekingen die binnen en kele weken leiden tot de aansluiting van zijn land bij een buurstaat. Vooral wan neer die buurstaat er een geheel andere lolitiek op nahoudt. den denkt in zo'n geval al licht aan op. zet en vermoedelijk is daarvan Inder daad sprake, want er zijn zekere aanwij zingen die doen vermoeden, dat er op Zanzibar een machtsstrijd gaande is tus sen de aanhangers van de op Peking ge oriënteerde minister van buitenlandse zaken, die door de regering op een on schuldige missie werd gezonden en de president. Een van die aanwijzingen ls Investeringen De kostenvermindering door grotere om zet ais gevolg van de verwachte reële toeneming van de vraag zal in geen geval groot genoeg kunnen ziin om de aanmerkelijke stijging van enkele kos tenfactoren en met name lonen en salarissen ook maar bij benadering te compenseren. Daar de prijsmaatregelen van de rege ring slechts een gedeeltelijke afwente- ling van de kostenstijgingen op de prij zen toestaan, zal de rentabiliteit en daardoor ook de zelffinancieringsmoge lijkheid van het bedrijfsleven zonder twijfel achteruitgaan. Het verslag voegt hieraan toe, dat voor I Er kan tot het einde van het jaar geen Nederland evenals voor de andere ontspanning op de Nederlandse arbeids- E.E.G.-landen geldt, dat onder het stabi- markt worden verwacht, aldus het ver- slag. Daardoor zal de expansie van hel binnenlandse aanbod nog sterker dan vorig jaar afhangen van produktiviteits- styging. Mr. Van Aartsen RUIME MOGELIJKHEID TOT GEDACHTENWISSELING OVER PRIORITEITEN de uitwijzing van „maarschalk" John Okello, de vreemde figuur, die voor de opstandige politici op Zanzibar indertijd erk opknapte. President Karoeme ontdeed zich van zijn „maarschalk" op een respect afdwingen de manier, die Karoeme tot een handig staatsman stempelt, Karoeme nam zijn vroegere assistent namelijk mee op een vluchtje naar Tanganjika. waar hij de amateur-generaal op het vliegveld afzet te met de mededeling, dat hij moest ma ken dat hij wegkwam en dat hij hem op Zanzibar nooit meer wilde zien. Okello vertrok als een martelaar, diep gekrenkt omdat men zijn goede daden zo slecht beloonde. Na dit incidentje kwam het overleg met de regering van Tanganjika op'gang. tijd ongerust over de gang ken op het voor zijn kust gelegen eiland. Nyerere voelde uit de aard der zaak wei nig voor een communistisch fort, dat met weinig moeite de belangrijke havens van zijn land zou kunnen controleren en vandaar dat hij direct na de omwente ling driehonderd politiemannen ter be schikking stelde van president Karoeme. De taak van dit contingent ordebewa kers was niet alleen de instructie van politie op Zanzibar, Nyerere wilde bo vendien zjjn collega Karoeme een wapen in handen geven tegen de communisten. Toen na enige tijd geen vorderingen wa ren gemaakt op Zanzibar, dreigde Tan ganjika met terugtrekking van zijn po- llitie. Onder die druk besloot Karoeme met de regering van Tanganjika te on derhandelen. De besprekingen werden in het diepste geheim gevoerd en toen president Ka roeme in gezelschap van vice-president Minister Van Aartsen (verkeer en wa- Kassim Hanga en zijn minister van fi- terstaat) wil graag medewerken aan e<-n nanciën Twala ln Dar-Es-Salaam arri- ruime mogelijkheid tot gedachtenwisse- veerde, werd daar met nadruk betoogd, ling over het programma voor de uitroe- dat het bezoek een normale beleefdheids- ring van waterstaatswerken en de daar- j visite betrof. Intussen wacht men met aan verbonden problematiek met betrek- spanning af hoe de reactie van minister king tot de. vaststelling van de priori-Baboe zal zijn. Baboe is namelijk nog teiten in dat programma. lang niet uitgeschakeld en men heeft de In verband met de vele en uiteenlopende daarbq betrokken belangen is het naar I g zijn mening gewenst deze gedachtenwis- seling allereerst met de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de Twee- de Kamer te doen plaatsvinden, teneinde voor zoveel nodig net vertrouwelijk ka-1 rakter van hetgeen daarbij naar voren lemeringen te binden. De bewindsman is is van oordeel dat een dergelijk overleg, gevoerd uiteraard met inachtneming van ieders verantwoordelijkheid, voor hem van belang zal kunnen zijn in de voorbereiding van zijn beleid voor de ko mende jaren. Zijnerzijds wil hij dan ook gaarne bevorderen dat de besprekingen op daartoe passende tijdstippen kunnen -laatsvinden. »e minister deelt dit mede in antwoord COMMISSIE BESPREEKT DE NEDERLANDS-INDONESISCHE FINANCIËLE VRAAGSTUKKEN KROESJTSJEYV jr. EN T MONSTER. Serge Kroesjtsjew, zoon van de Russi sche leider, heeft lange tijd aan de oever van Loch Ness gestaan met een camera en een telelens in afwachting van de verschijning van het beroemde monster. Maar „Nessie", zoals het dier in de (Schotse) wandeling heet, en dat zich heel zelden voor het begin van de zomer laat zien, dook niet op. Kroesjtsjew jr. brengt een bezoek aan Engeland als lid "an een delegatie Russische ingenieurs. Voorts wenst de commissie instelling van een comité van regeringsdeskundi gen, dat. de commissie moet bijstaan bij het bestuderen van de vraagstukken die verband houden met de investeringen op het gebied van de infrastructuur van het vervoer. In haar toelichting op dit voorstel ver klaart de commissie, dat de gemeen schap de beschikking moet kragen over een vervoerstelsel waardoor met mini male algemeen kosten op bevredigende wijze in alle behoeften kan worden zien. tot het vormen van een gemengde com missie waarin overleg zal worden ge- Sleegil over schadeloosstelling voor Ne- crlandse ondernemingen die ten tyde van het geschil om West-Irian zyn ge nationaliseerd. Deze commissie z.al ook spreken over Indonesische verliezen tij dens de strijd voor de onafhankelykheid en die om West-Irian, aldus dr. Socban- drio. Verder zei de Indonesische minister goe de hoop te hebben dat er technische sa menwerking tussen de twee landen tot Gezien de beslissende invloed die de in- stand zal worden gebracht, frastructuur kan hebben op de ontwik- Zoals gemeld hebben minister Soeban- keling van een bepaalde streek en de drio en de Nederlandse minister van bui vestiging van industrieën, zal bij de in- tenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns, vesteringsbeslissingen tevens rekening tijdens hun besprekingen op 2 en 3 april moeten worden gehouden met de regio- in Den Haag er overeenstemming over nale politiek en de ruimtelijke ordening, bereikt dat binnen drie maanden amb- aldus de toelichting en met de maatrege- teljjke delegaties van Nederland en van len die met betrekking tot het landbouw- Indonesië in Den Haag of in Djakarta structuurbeleid en de gemeenschappelij- zullen bijeenkomen om de tussen beide ke ordening van de landbouwmarktenmogendheden hangende vraagstukken te zijn getroffen. bespreken. Deel van berg stortte in een rivier Ingenieurs zijn bezig kanaal door stuwdam te maken Russische ingenieurs treffen voorbereidingen om „enkele honderden tonnen springstof" tot ontploffing te brengen en zodoende de historische stad Samarkand van de ondergang te redden. Samarkand wordt bedreigd door het water van een stuwmeer in de rivier do Zerawsjan, dat ontstaan is door dat een deel van een berg by een aardbeving in de rivier stortte. Ach ter deze natuurlijke dam stijgt het water onrustbarend snel. Wanneer de ingenieurs binnen vier dagen er niet in slagen een afvloeiingskanaal voor het stuwmeer te graven zal ruim 600 miljoen kubieke meter water zich op het dal storten en talloze kleine dorpen verwoesten. Inwoners veilig Terwijl met de grootste spoed wordt gewerkt aait het kanaal werd uit Sa markand gemeld, dat dc inwoners van de stad buiten gevaar waren. Het nieuws werd ontvangen door een buitenlandse correspondent in Moskou die zich telefonisch met Sa- markand in verbinding had gesteld. Een gemeenteambtenaar vertelde hem dat „alle veiligheidsmaatregelen" waren getroffen en dat de weersver wachtingen in het gebied goed waren. Hij weigerde te zeggen of er inwo ners van de stad geëvacueerd waren zoals de dorpelingen van verder stroomopwaarts gelegen dorpen. Hulp Dag en nacht, aldus het Russische regeringshlad „Izwestia". stroomt hulp naar het bedreigde gebied. Troe- stroom aangevoerd. Er is geen nieuws over de vastheid van de natuurlijke dam van aarde en gesteente die de Zerawsjan volkomen neeft geblokkeerd. Maar de „Izwes tia" gaf nieuwe schattingen van de omvang: hoogte. 150 tot 240 meter, breedte 400 meter en lengte 800 me ter of zo hoog als een gebouw van 80 verdiepingen. De gehele massa heeft ccn omvang van 50 miljoen ku bieke meter zand en gesteente. Ingenieurs hebben eerder op de dag geschat dat er zich achter de dam reeds 15.000.000 kubieke meter water had verzameld. 600 miljoen kubieke meter water zich op vele dorpen, de steden Penddji kent, Samarkand en Boelshara stor ten", zo meldde de „Izwestia". Boek hara, gelegen in een niet katoen be plante streek, ligt-200 km ten wes ten van Samarkand. De Russische autoriteiten hebben ver klaard, dat alles zal worden gedaan om een grote ramp te voorkomen. JULIUS NYERERE greep op Zanzibar VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR MOEDER DIE MISVORMD KIND DOODDE Een Duitse moeder, de 32-jarige Anna Eisenmann uit Otterfing in Beieren, ia gisteren in Mtinchen wegens het doden van haar vier maanden oude misvormde kind tot negen maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf veroordeeld De reen ter had verzachtende omstandigheden laten gelden. De verdediger had vrijspraak gevraagd omdat bij de lijkschouwing was vastge steld dat de dood mede zou kunnen zijn veroorzaakt door een niet ontdekte long- ontsteking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3