Langs Zeeuwse kust groeien de r.-k.-toeristenkerken in getal Plattelandsvrouwen op „vierdaagse" in Zeeland WITTE WAS MOET KOKEN BILT f droog 1 haar? I „Financiële kant vormt een knelpunt; collectes alleen zijn niet voldoende" Merel broedt in auto te Biezelinge TREIN TEGEN AUTO: MEISJE (19) LEVENSGEVAARLIJK GEWOND TRAITAL0 STRENGE STRAF GEËIST TEGEN ZEEUWS-VLAAMSE SMOKKELAARS MARINEPARADE VAN 300 MAN OP KONINGINNEDAG IN VLISSINGEN AANHANKELIJKHEIDSBETUIGING ONTVANGEN ALS „SYMPATHIEKE GEDACHTE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 APRIL 1964 Realisering urgentieprogramma vordert De rooins-katholieke toeristen, die aanstaande zomer Zeeland als vakantieland uitgezocht hebben, zullen in meer kustplaatsen hun eigen geestelijke verzorging vinden. In een bestaande r.-k. kerk, in een speciaal voor hen gebouwde toeristenkerk, in een tent of in een schuur. Achter het streven dit mogelijk te maken, staat sinds 1960 de Stichting Katholieke Toeristenzielzorg in Zeeland. Een stichting, die door de bisschop van Breda in het leven is geroepen. Het voornaamste doel: het oprichten en instandhouden \un toeris tenkerken. En dat is een zaak, waarmee men op het ogenblik volop bezig is, zo bleek in een gesprek met de directeur van het r.-k. maatschappelijk werk in Zeeland, drs. W. Dusarduyn uit Goes. Moeilijk Nog geen twee jaar geleden namelijk gaf de bisschop van Breda zijn goed keuring aan ec-n urgentieprogramma, waarbij jaarlijks een toeristenkerk neergezet kan worden. Zeeland heeft het aanstaande vakantieseizoen de beschikking over vier specifieke strandkerken: in Cadzand, in Dis hoek, in Westkapelle en in Zoutelan- de, waar in 1959 de eerste werd ge bouwd. Haamstede heeft ook een kerk. die dateert uit 1959. Maar met het verschil, dat naast de katholieke toeristen ook de ongeveer tachtig katholieken uit de omgeving er zomer en winter gebruik van maken. De toeristenkerk te Cadzand is nog in aanbouw, als ze dit vakantieseizoen gebruikt wordt. Datzelfde was vorig jaar ook het geval met de kerken in Dishoek en Westkapelle. Deze twee „open" bedehuizen worden deze zo mer ingezegend. En de andere kust plaatsen in Zeeland? Ook daar is de Stichting Katholieke Toeristenziels zorg actief. In Oostkapelle bijvoor beeld probeert men dit seizoen voor het eerst de r.-k. badgasten gelegen heid tot kerken te bieden. Of het zal lukken is nog de vraag, maar de ge dachten gaan uit naar diensten in een tent. Vrouwenpolder heeft al eerder de r.-k. toeristenzielszorg in ..eigen huis" gehad. Het gebeurde vorige jaren in een tent of in een boerenschuur. Nu wil men een houten kerk bouwen. De plannen zijn nog niet helemaal „rond"; de verwachting is echter, dat de rijksgoedkeuring vóór de zomer zal afkomen. bestaande „bijkerk". En dat geldt eveneens voor Domburg, dat in 1933 de spits heeft afgebeten op het ge bied van de r.-k.-toeristenzielszorg: toen werd een bijkerk gebouwd in ver band met de vele katholieken onder de gasten, die de badplaats bezochten. Op Schouwen-Duiveland kan de stich ting ook dit jaar weer rekenen op twee „steunpunten". Naast Haamste de zijn er ook in Renesse diensten. Dit jaar in de tent, die vrijkwam nu in Cadzand een toeristenkerk ge bouwd kon worden. Overigens: Renes se en Vrouwenpolder zijn de twee ge meenten, die volgens het urgentiepro gramma nu het eerst in aanmerking komen voor een nieuwe toeristen kerk. Dat zijn de resultaten van de activi teiten. die de Stichting Katholieke Toeristenzielszorg in Zeeland in de eerste jaren van haar bestaan heeft opgezet. Daarbij was het met name in de beginperiode moeilijk om naar buiten begrip te krijgen voor de nood zaak van de katholieke toeristenker- kenbouw. „Dat is te begrijpen, want je werkt tenslotte in een gebied, waar nog geen vier procent van de bevol king rooms-katholiek is", zo zei de heer Dusarduyn. „Nu is die mede werking er wel, vooral bij de ver schillende gemeentebesturen". Een moeilijk punt vormt de financiële kant van de toeristenkerkbouw. „De kosten kunnen onmogelijk door de toeristen zelf opgebracht worden", al dus de heer Dusarduyn. Zelfs al wor den in de strandkerken alle collectes voor dit doel gehouden. Zoals gebeurt. De vijf kerken, die volgens het urgen tieschema tot 1966 gebouwd moe ten worden vergen een bedrag van rondom de acht ton. Het stichtings bestuur kijkt wel uit naar andere bronnen van inkomsten: bijdragen van Nederlandse en Belgische toeris ten, die van de kerk gebruik maken en waarvan het bestuur het adres heeft, bijdragen van de bisdommen in Duitsland, waaruit veel toeristen naar Zeeland komen. „Het is duidelijk, dat de stichting er zonder de hulp van buitenaf niet komt", aldus de heer Dusarduyn. „En nu de kogel eenmaal door "de kerk is, zou dat jammer zjjn Noodkerken Hoe de situatie op Noord-Beveland het aanstaande seizoen zal zijn is de heer Dusarduyn nog niet. helemaal duidelijk. De stichting heeft plannen om in Kamperland eveneens een hou ten noodkerk te bonwen. Lukt dit niet voor het seizoen, dan wil men de diensten in een café honden. Defini tief is de zaak echter nog niet. Voor Veere zijn er geen problemen: daar wordt al jaren gekerkt in de Niet altijd zoeken vogels hun broedplaats in bomen. Dat werd de heer J. Boei uit Biezelinge dezer dagen gewaar, toen hij constateerde, dat een merel voor het broeden een plaatsje meende te hebben gevonden bij de as van zijn personenauto. De vogel had er niet alleen een nest ge maakt, maar ook eieren in ge legd die zelfs nog tegen een reisje bestand waren ook. Al eerder had de eigenaar opge merkt, dat er wat hooi aan het chassis bij het wiel zat. Toen hij enkele dagen later zijn auto door moest smeren kwam hij tot de ontdekking dat een merel hier zijn broedplaats had ge zocht. Men hield het geval enke le dagen nauwlettend in het oog, waarby de vogel zich zowaar niet onbetuigd liet en nog een derde ei in het nest had gedepo neerd. Voor de heer Boei is het nu een vraag geworden wat hij er mee aan moet vangen. Door laten broeden en er trachten „snelle vogels" van te maken, of het nest verwijderen om ze op een andere plaats uit te la ten broeden. Vader merel voelt blijkbaar het meeste voor het eerste, want zodra moeder is gezeten houd hij trouw de wacht. Een merkwaardig geval Collecten De collecte voor de t.b.c.-bestrijding, Emmabloe ment 25, Zeeuwse ALMANAK Typhoon Het dagblad vcoor de Zaanstreek ,De Typhoon" schrijft in zijn va- kantienummcr erg vriendelijk over Zeeland „Aan de andere kant van de dijk water tot een verre horizon. Welk een contrast tussen dit landschap en een vol gebouwde randstad Holland. Daar boven lucht van een voor de ste deling onwaarschijnlijk frisse zui verheid. Het is begrijpelijk, dal steeds meer toeristen naar deze eilanden-provincie reizen". Ja-ja, als we 't nu maar fris hou den. Het is altijd leuk te lezen, wat collega's in het toeristische pakket 'f lijkt waarachtig wel zelfbe diening van onze provincie hebben aangetroffen. Nogmaals: De Typhoon' is uiterst vriendelijk geweest. Maar om nu bij het foto-onder schrift Een ..Bels", een veel in Zeeland voorkomend zwaar soort koudbloedpaarden" een afbccldung ie plaatsen van een doorgezakt karrepaard, da's niet aardig. Het blad maakt gelukkig weer vtJ goed als het zich aan een om schrijving van het karakter van enkele badplaatsen ivaagt; „Dom burg in het westen is de deftige badplaats. Oostkapelle en Vrou wenpolder hebben bos". Vernielingen in keten van Rijkswaterstaat te Bruinisse en Brouwershaven Zowel in Brouwershaven als in Brui nisse is er in de nacht van zondag op maandag ingebroken in de directie keten van rijkswaterstaat. In beide ge vallen heeft men zich toegang ver schaft tot de kantoorruimten door het forceren van een ruit. Telefoontoe stellen waren vernield, bureauladen opengebroken en leeggehaald. Muur kasten ondergingen hetzelfde lot. Te vens is er in Brouwershaven een geldsbedrag ontvreemd. De directie keten in de buurt van de beide werken van rijkswaterstaat bleven „ge spaard". Met behulp van de speur hond van opperwachtmeester Hoog- straaten uit Goes heeft de rijkspolitie maandag een onderzoek ingesteld. Dit bleef echter tot nu toe zonder resul taat. Serenade voor gouden jubileum Dezer dagen was de heer J. Klaassen te Kloosterzande, 50 jaar als schrijver werkzaam op het kantoor van de rent meester van het kroondomein, baron Collot d'Escury. De kon. harmonie St.- Cicilia bracht hem een serenade. f Advertentie) v/assen met s h a m p o o i l'Oréal de Paris Sterrentoernooi op koninginnedag Op koninginnedag (a.s. donderdag) or ganiseert de Middelburgse tafeltennis vereniging Will van Zoelen in De Scha kel het jaarlijkse sterrentoernooi, een tienkamp voor de beste Zeeuwse spe lers. Uitgenodigd zijn: Rinus Hofman (winnaar 1963), en Bram van Gilst, bei den van Will van Zoelen, Piet Marteijn, Piet de Waal en Jo Bouff van Sorry, Vlissingen, Jo Bogaert, Jo Delforge en Frans van Waterschoot van Sint Aloy- sius, alsmede Han Poppe en Johan Aers van O.N.A., Oostburg. Zonnige „start" in Rilland Bij een botsing tussen een personen trein en een bestelauto op de onbe waakte overweg bij „De Duintjes" onder Bergen op Zoom, Is maandag middag het negentienjarige meisje J. "i. uit De Bilt levensgevaarlijk ge- ond. De bestuurder van deze be- stelauto, de 23-jarige R. M. uit De Bilt werd wel ernstig, doch niet le vensgevaarlijk gewond. Dit ongeluk gebeurde even na half vier, juist .toen de trein van 15.26 uur uit Bergen op Zoom richting Vlissin gen op volle snelheid 125 kilometer per uur reed. De heer M. reed in de richting van „De Duintjes". De bestuurder van de trein, de heer J. van Iersel uit Vlis singen zag de auto toen de trein on geveer 100 meter van de overweg was verwijderd. Ondanks hevig claxonne ren en afremmen was de auto niet op tijd weg. De trein greep de bestel auto met de koppeling vlak achter de cabine. De cabine werd van de rest van de wagen losgescheurd en bleef op de overweg liggen. De rest van de auto schoof op de neus van de trein en werd vijfhonderd meter meegesleurd. Pas toen kwam de trein tot stilstand. De onmiddellijk gealarmeerde dok ter F. E. V. van Hootegem uit Hoo- gerheide verleende eerste hulp. Met ambulancewagens van de Koninklijke Landmacht uit Bergen op Zoom zijn de slachtoffers naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Ook de trein liep aanzien lijke schade op. De vertraging, die door dit ongeluk ontstond bedroeg 38 minuten. De foto toont de overblijfselen van de cabine can de bestelauto. De beide in- zittenden hebben hun leven te danken aan het feit, dat de cabine'los gescheurd werd van de rest van de auto. Overi gens ia het gezien de verspreide wrak- stukken nog een wonder, dat zij het er levend van hebben afgebracht. Provincie ontvangt Nederlandse bond Veertig plattelandsvrouwen uit heel Nederland zijn maandag middag begonnen aan een vier daagse trip door Zeeland. Dat gebeurde op initiatief van het hoofdbestuur van de Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen: elk jaar organiseert men een reis naar een van de Ne derlandse provincies en dit jaar was Zeeland aan de beurt. Voor deze reis bestond grote belang stelling, zestig dames gaven zich op, terwijl er voor slechts veer tig plaats was. Vandaar, dat de tocht binnenkort „herhaald" zal worden. De „Zeeuwse vierdaagse" voor de plat telandsvrouwen begon maandagmid dag in Rilland-Bath. Daar stonden de presidente van de Zeeuwse plat telandsvrouwenbond, mevrouw D. Kugel-Swart, enkele bestuursleden en. de reisleidster, mevrouw J. van Nieti- wenliuyzen-Vogelaar uit Nieuw- en St.-Joosiand het gezelschap op te wachten aan do trein. Het eerste programma-onderdeel schoot meteen in de roos: een bloesemtocht door een sfeervol Beveland, langs do kersvers in bloei staande boomgaarden. De dames kregen er een zonnige kyk op Zeeland'. Een andere Zeeuwse ervaring maakten zij die middag ook mee; een tocht per veerboot. Via Kruiningen-Perkpolder ging het namelijk naar Zeeuwsch- Vlaanderen, waar een busrit op het programma stond, onderbroken door een bezoek aan de oudheidskamer in Axel en een ontvangst door burge meester M. K. van Dijltc. Ir, de landbouwhuishoudschool te Terneu- zen gebruikten de excursionisten 'n warme maaltijd. Terneuzens burge meester, mr. H. Rijpstra, vertelde dc dames in de avonduren een en ander over de nieuwe ontwikkelingen die Zeeland op het ogenblik doormaakt. De andere evenementen, die de dames op hun Zeeuwse „vierdaagse" nog voor de boeg hebben: vandaag is er een rit langs de kanaalwerken en de industrieën in Terneuzen met een bezoek aan de watertoren. Het ge zelschap gaat voorts naar Cadzand. bezoekt Sluis en St.-Anna-ter-Mui- den, vaart na een maaltijd in de landbouwhuishoudschool te Schoon- dijke van Breskens naar Vlissingen t op een vergadering venafdeling West- l van en is te de plattelandsvrouwei kapelle. Woensdag staan bezoeken aan Dom burg. Middelburg, Veere. Vrouwen polder en de Veerse-Gatdam op het programma. Daaraan is een rondrit over Noord-Beveland gekoppeld met een „uitstapje" bij de vissershaven van Colijnsplaat. Via het veer Kats- Zierikzee gaat het gezelschap op weg naar de gezellige avond in Zierikzee, die de leden van Schouwen-Duiveland zullen aanbieden en het bezoek aan het gerestaureerde gebouw van het waterschap Schouwen-Duiveland, ,,'s Landskamer'' te Zierikzee. De laatste halve dag voor het vertrek blijven de dames in Noord-Zeeland. Zij krij gen een beeld van de ontwikkeling van het eiland, en reizen per bus langs Brouwershaven en Bruinisse, waarbij de werkzaamheden aan de dam over de Grevelingen niet over geslagen worden. Via Zijpe en St.-Philipsland wordt daar na dc Zeeuwse grens gepasseerd. Uiteraard zijn bij dit bezoek ook de verschillende afdelingen in de plaat sen, die in de reis opgenomen zijn, in touw. Voor Haagse rechtbank Rookbommen uiaren voor „Zeeuwse bruiloft" Zes maanden gevangenisstraf cn vier duizend gulden boete heeft de officier van justitie bij de Haagse arrondisse mentsrechtbank dezer dagen geëist te gen een boterhandeiaar uit Hulst en diens schoonzuster uit St.-Jansteen we gens poging van smokkel van vier ton boter naar België. Tegen de derde ver dachte, een fouragehandelaar uit Leid- schendam, werd drie maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De veeauto, waarmee de boter vervoerd, eigendom van de Zeeuws-Vlamingen, werd tevens ver beurd verklaard. De rechtbank zal zes mei uitspraak doen. Volgens het verhaal van de verdachten was men van plan geweest de vier ton boter in Delft te venten. De boter was 10 juli gehaald in Wijk en Aalburg (N.-B.), werd eerst naar Rijswijk ver voerd en vervolgens naar Delft. Op het moment, dat de 48-jarige fouragehan delaar J. C. J. van H. uit Leidschendam zijn vrachtauto had geplaatst tegen de achterkant van de veewagen van de 56- jarige boterhandeiaar D. P. G. uit Hulst en diens 27-jarige schoonzuster me vrouw P. L. M. van G. uit St.-Jansteen, verscheen op het terrein nabij de T.H. in Delft een hoofdagent van politie. De boter werd in beslag genomen. De verdediger, mr. P. van 't Hof Stolk betoogde, dat verdachte Van H. was op gebeld om met een vrachtauto te ko men om boter naar België te brengen. Pleiter meende, dat verdachte met een preventieve hechtenis voldoende was ge straft. Bruiloft Van de twee Zeeuws-Vlaamse verdach ten stond eerst mevrouw Van G. te recht. Zij had de auto voor haar zwager naar Delft gereden en had gehoord, dat "lar de boter zou worden verkocht. In Leiden, aldus de beschuldiging, zou mevrouw Van G. enkele rook bommen hebben gekocht om gedu rende tien minuten een rookgordijn te kunnen leggen bij een eventuele achtervolging. Ook zouden zo ge- Deputatie De Ruyterschool naar défilé in Soestdijk Een deputatie van de zeevaartschool te Vlissingen zal deelnemen aan het défilé, dat donderdag te Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana zal worden gehou den. De afvaardiging bestaat uit 48 leerlingen en twee leraren. Défilé voor prominenten Saluutschoten en taptoe met adelborsten en K.M.A.-kadetten .Driehonderd man van de Kon. Marine zullen O}) koninginnedag met 'n grote parade, in Vlissingen luister bijzetten aan de festiviteiten. De parde, ter ge legenheid van de verjaardag van ko ningin Juliana, is op de Boulevard Evert'sen om elf uur 's morgens. Hon derd één saluutschoten, afgevuurd van de Hr. Ms. de Ruyter, vormen liet koninklijk saluut op deze feeste lijke dag, die van marinekant wordt besloten met een taptoe op do Grote Markt om negen uur 's avonds. Voor deze marineactiviteiten in Vlis- als commandant kapt. It. ter zee G. Zeiler. Het gehele smaldeel staat on der commando van de in Zeeland ge boren commandeur R. W. baron van Lynden. De chef-staf van smaldeel I is kapt. lt. ter zee H. Pontier. De marine mensen van deze schepen en van de Hr. Ms. Willem van der Zaan, moederschip van de groep mijnenve- fers in Vlissingen en van de Hr. Ms. acob van Heemskerck, het Vlissing- se marinewachtschip, zullen de drie compagnieën voor de parade en het défilé vormen, voorafgegaan door de drumband van het wachtschip onder commando van de korporaal der tam boers M. J. Vuyk. Het geheel staat onder commando van de majoor der R Eikenboom. Saluut de Scheldestad: Hr. Ms. De Ruyter. commandant kapt. ter zee S. H. de Boer. Hr. Ms. Holland, onder com- Positieve reactie op suggestie Zeeland staat naast koningin Juliana Aardbeienveilingen in Kapelle vroeger Met ingang van vandaag, dinsdag, zul- len de aardbeienveilingen op maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag bij de vei- lingvereniging ..Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle een vroeger aan- vangsuur krijgen. In plaats van half p c één zullen de veilingen om half twaalf beginnen. De overige veilingen blijven op de bestaande uren gehandhaafd. HlllHIIIIIIIIlIlllir Zeeland staat naast Hare Majes teit Koningin Juliana. Dat is de conclusie van een kleine en quête, welke wij gisteren onder een aantal vooraanstaande Zeeuwen hebben gehouden. Wij hebben hen de vraag voorge legd, welke vorige week dinsdag in het hoofdartikel van de P.Z.C. werd gesteld: „Hoe kunnen we hare majesteit, die donderdag a.s. 55 jaar wordt, laten nierken, dat we in deze moeilijke dagen naast haar staan Een vooraanstaand inwoner van ons gewest gaf daar op dit antwoord: „Ik stuur op de dertigste april de koningin een telegram of een briefkaart met een zakelijke tekst, namelijk: ...Majesteit, hartelijk gelukgewenst met uw verjaardag". Hij wil daar mee een symbolische handdruk geven aan de vrouw, die op de hoogste plaats van ons land de ko mende dagen het zeer moeilijk zal hebben. „Ik spreek geen oordeel uit, noch over de prinses, noch over haar toekomstige man, ik wil allein zeggen: „Majesteit, U staat niet alleen". Vrijwel zonder uitzondering stonden de 'door ons telefonisch geïnterview de Zeeuwen sympathiek tegenover de gedachte op deze wijze sympathie te betuigen aan Hare Majesteit Konin gin Jüliana. „Een zeer sympathieke gedachte'' zei ons de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. de Casembroot, die wij als eer ste de vraag voorlegden. „Het moet een reactie zijn van velen, niet alleen van een bepaalde groepering", zo stelde het de commissaris, die het idee juist in deze bijzondere omstan- gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes, die zei heel sympathiek te staan iegens het idee. zoals dat tot uitdruk- cing ïs gebracht in het hoofdartikel van de P.Z.C. Mr. Mes sprak de hoop uit, dat deze gedachte een voldoende brede basis zal vinden, zó. dat velen een sympathiebetuiging zullen sturen. Veelzeggend gebaar Burgemeester G. A. A. Adelaar van Meliskerke, fractievoorzitter van de S.G.P. in de staten van Zeeland sedert van „een baar". Hij vond, dat met een derge lijke sympathieke gedachte „de juis te toon wordt getroffen". Voor een te uitbundige betoging voelde burge- ,,Wat spontaan is moet je niet rege len. Waarom zouden we onze sym pathie niet betuigen? Het is de enige wijze om zonder tevoren opgezette or- dige wijze onze aanhankelijkheid te betuigen". Dat zei ir. R. H. van Kre velen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Ik heb er, eerlijk gezegd, niet over nagedacht, of ik persoonlijk wat ga doen. maar het Idee is mij sympathiek", aldus de voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel. Positief was ook de reactie van de heer P. J. Bom uit Colijnsplaat, wet houder voor de P.v.d.A. in Kortgene vooraanstaand landbouwer op Noord-Beveland. „Ik ben er honderd procent voor om op deze wijze on ze aanhankelijkheid te betuigen'', zei hij. „Hierdoor wordt al dat andere veraf gehouden. Ik zal in elk geval bevorderen, dat de gemeente Kortge ne wat gaat doen", aldus de heer Bom. Aarzelend .Het idee is sympathiek, maar meester Adelaar weinig. ..Het meest .toch aarzel ik", zo reageerde de heer gewenst is een aanhankelljkheidsbe-1A. Imanse, voorzitter van het ge tuiging op tactvolle wijze", zo zei hij. west Zeeland van de K.N.M.B. „Ik Overigens wist hij nog niet of er na-1 vraag me af, moet je nu anders gaan mens zijn gemeente een felicitatie-doen dan in andere jaren. Stuurt die telegram zal uitgaan. .Zoiets moet een louter spontane reactie zijn", meende burgemeester Adelaar. „Op de dag zelf, die wij vieren zoals in andere jaren, zien we nog wel". Dc Goese vakbondsbestuurder (N.V. V.) C. Hoek. zei er dit van: „Ik sta zeer positief en gunstig tegenover de ze gedachte. Het is een erkenning van de eenvoud van Hare Majesteit". Hij vond. dat de vakbeweging nu meer dan anders van zijn waardering moet blljkgeven. „Persoonlijk stuur ik geen gelukwens, maar ik hoop en ver wacht. dat het vakverbond er lande lijk wat aan doet", aldus de heer „Als het voor publikatie is. heb Hoek. niets te zeggen' oiHnn hoer r» vooraanstaande inwoner van dit ge west. zoals hij in het hoofdartikel van de P.Z.C. werd genoemd, andere ja ren ook een felFcitatietelegram Ik heb nog nooit een briefkaartje ge stuurd. dus nu ook niet. Gewoon de normale gang van zaken volgen, maar begrip me goed. ik sta vol strekt niet onsympathiek tegenover de gedachte. Ik ben er van overtuigd, dat de koningin behoefte heeft aan steun", aldus de heer Imanse. De dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis", de heer J. B. Becu onthield zich van commentaar. aldus de heer Becu. Om zeven uur in de donderdagmor gen zal smaldeel I de ankers uit werpen op de Vlissingse rede ter hoogte van het Roeiershoofd. Twee uur daarna is er een vlaggenparade, waarbij gehesen worden de „geus", de „top" en de pavoiseervlaggen. De schepen op de rede en de Vlissingse haven zullen de gehele dag gepavoi- seer zijn. Om precies negen uur zal Hr. Ms. de Ruyter" 33 saluutschoten afvuren ge volgd door een serie van 35 om twaalf uur en de derde van 33 stuks om vier uur in de middag. Om vijf over half elf zal bij de Ke nau Simons Hasselaerstraat ter hoogte van Britannia de inspectie van de troepen plaatsvinden. De parade troepen worden geïnspecteerd door de commandant van smaldeel I en de commandant maritieme middelen Vlissingen, kapt, it. ter zee H. J. H. Hagdorn. Via de Boulevard Evertsen marcheren de troepen naar het Strandhotel, waar een défilé zal plaatsvinden voor een groot aantal prominenten. Tot de officiële genodig den behoren de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. burge meester mr. B. Kolff van Vlissingen, de burgemeesters mr. J. Drijber van Middelburg. J. L. Dregmans van Koudekerke en B. H. G. ter Haar Romeny van Oost- en West-Souburg. Voorts zijn genodigd Ir. J. H. Mulock Houwer, een der directeuren van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", kolonel J. Potteboom, commandant van de Eerste C.O-A.K. uit Middelburg, de territoriaal commandant tevens gar nizoenscommandant van Middelburg, lt.-kol. H. Huisken, kapitein ter zee J. A. van Beusekom, directeur van het loodswezen in het zesde district, de directeur van de De Ruyterschool, de heer G. K. Brouwer, de heer J. Rubben, inspecteur van het Belgische loodswezen en lt. ter zee I J. Botte- ma, commandant van de Willem van der Zaan. Het is de bedoeling om verkeersopstoppingen te voorkomen, dat de genodigden met hun auto's de Boulevard Evertsen oprijden vanaf de Pres. Rooseveltlaan. de noordzijde dus. naamde kraaienpoten worden ge bruikt. Verdachte ontkende de rookbommen te hebben gekocht: dat zou een an der hebben gedaan. Bovendien zou den die worden benut voor een brui loftsfeest „dat doen wij In Zeeland altijd op een bruiloft". De handelaar, die de rookbommen had verkocht, herkende de vrouw echter be slist. De officier wees er nog op, dat de Zeeuws-Vlaamse verdachten al eerder wegens botersmokkel zijn veroordeeld. De verdediger, mr. M. J. M. van Kinde ren, bepleitte vrijspraak. Taptoe Om negen uur 's avonds begint een taptoe op de Vlissingse Grote Markt, waaraan meewerken de drumband van het Vlissingse marinewachtschip, het tamboerkorps van het korps adelborsten van het koninklijk insti tuut voor de marine te Den Helder en de kadettendrumband „Prins Bern- hard" van de Koninklijke Militaire Academie te Breda. De taptoe duurt ongeveer een uur. Daarmee is het maritieme aandeel in de feestelijkhe den voor koninginnedag in Vlissingen afgelopen. Smaldeel I vertrekt op 1 mei om acht uur 's morgens. f Advertentie) Eén van die oude wijze huishoud- lessen, die u nooit mag vergeten. Die u nooit hóeft te vergeten, want de Constructa-100 is de eerste vol- automaat, die kookWasook werkelijk kan koken. Maar er is meer nodig om elke soort was op de juiste manier te behandelen: het wassen volgens het doorstroomprincipe of het twee-soppen-systeem, het tien minuten handhaven van de hoogst ingestelde temperatuur (dus bij kookwas: 100 graden C.), het vijf maal spoelen en het verbluffend- droog centrifugeren, het zijn alle maal eigenschappen van de nieuwa Constructa-100, die met één druk op de knop al het werk voor u doet. Volautomatisch. Als u een volauto- maat kiest, kies er dan één, die kookwas kan koken! Vraag eens een demonstratie, nadere inlich tingen of volledige documentatie over de Constructa-100 aan: Con- structa Nederland Voorlichtings centrum, Middenweg 233, Amster dam-O, Telefoon 020-947484* HUISHOUDBEURS Stand 301-302 VERWACHT... TIJDELIJK ENIGE REGEN Veel bewolking en tijdelijk enige re gen. Overwegend matige zuidwestelij ke wind. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 29 april Zon op 05.15 onder 20.01 Maan op 23.00 onder 06.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2