PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ROEMENIË BEMIDDELT TUSSEN MOSKOU EN PEKING China gaat door met anti-Russische actie Kardinaal Giobbe vertegenwoordigt bij huwelijk niet de paus Fasen van de kanaalwerken raken elkaar bij Sluiskil BOEKAREST BANG VOOR BREUK IN WERELDCOMMUNISME De zeemeermin van Kopenhagen door vandalen onthoofd WAARNEMERS V.N. VOOR WEST-IRIAN Beslissing wordt spoedig verwacht POLITIE GRIJPT AUTOGANGSTERS HA NACHTELIJKE ACHTERVOLGING DOODSTRAF VOOR DR S0UM0KIL Geen directe t.v.-uitzending van huwelijk Charles verkoopt romance aan Brits zondagblad 207e jaargang - no. 99 Maandag 27 april 1964 „Blij weer Nederlands WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN te kunnen praten" Directie. P. van de Velde P B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leerton wei en O. Winstraat 58-60 teL 2355 (b.g.g. red. 3508 adv 3647'3643>, Middelbar?: Markt 61. tel 3841 tb.g.g. red. 2078'3168 125 adm tel 2004. Adv. pr. 32 ct. mm Min. 0. adv. f 4AO. lege* med. 3 t tarief. Kleine adv. 2811 Zlerlfczee red tel I l 8 regeU) 33 ct. p. regel (m t. Bureaus Vliaasnger.: Ooattarg: teL 2385. Temeuien ArvenaaUtraat 2. tel. 7"ij60>. ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Olro «93» P.Z.C.. Middelburg. Het centraal comité van de Roemeense Communistische Partij heeft gisteren positieve plannen bekendgemaakt om te bemidde len in het Chinees-Russische ideologische geschil ter voorkoming van een breuk in de wereldcommunistische beweging. Een en ander is voortgevloeid uit de geheime, voltallige bijeenkomst van het centraal comité van de Roemeense communistische partij dat van 15 tot 22 april in Boekarest de resultaten van de onderhandelin gen met de leiders van de Chinese communistische partij heeft be sproken. In een communiqué toont het cen traal comité zich uitermate be zorgd over de meningsverschillen tussen de communistische partijen welke op een breuk dreigen uit te lopen. Volgens het communiqué schaart Roemenië zich volledig achter de in 1957 en 1960 gestelde maatstaven inzake de betrekkingen tussen de communistische partijen. De eerste Roemeense poging om te be middelen in de openltfke polemiek en een einde te maken aan de wederzijdse be schuldigingen mislukte in februari. Volgens het communiqué heeft Roeme nie op 25 maart een vredesvoorstel naar VADER VAN SJOUKJE DIJKSTRA VERONGELUKT De vader van de wereldkampioene kunstrijden, Sjoukje Dijkstra, de Am- stelveense huisarts L. Dijkstra, is vrijdagavond in zijn woonplaats bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Dokter Dijkstra had zijn auto gepar keerd op de Burgemeester van Son- weg. Bjj het oversteken werd hij twee maal door een auto overreden. Hij was 55 jaar. De befaamde „Kleine Meermin" van Ko penhagen is vrijdagnacht door vandalen 1 onthoofd. Een vroege ochtcndwandclaar meldde I,et Poolse parlement heeft unaniem een bij de politie dal hot hoofd van het be- '- -ed^ekeurd waarbij de verjaringstermijn i faamde, in 1913 vervaardigde beeld aanltwlntiS iaar voor oorlogsmisdaden met on de haven van de Deense hofdstad, een j paalde tijd wordt verlengd. Tijdens het de attractie voor miljoenen toeristen, ont brak. De politie is onmiddellijk een on derzoek begonnen. Het veel gefotografeerde beeld werd in 1913 door de Deense beeldhouwer Ed- vard Erikson vervaardigd, geïnspireerd op het sprookje van de „Kleine zeemeer min" van Hans Christian Andersen. Het beeld is geplaatst op een steen aan de waterkant. Volgens de politie moet „de beul" een beugelzaag hebben gebruikt om het hoofd van de meermin af te zagen Het uit brons gegoten beeld vierde op 23 augustus verleden jaar zijn 50ste ver jaardag. De feestelijkheden werden bij gewoond door de vroegere balletdanse res, Ellen Price, die in 1913 model heeft gestaan voor Eriksens schepping. Het befaamde beeld is al eerder het heden' slachtoffer van vandalen geweest, maar het is nog nooit zo erg geweest als Moskou en Peking gezonden, waarin de twee communistische grootmachten te verstaan worden gegeven, dat „het voor stel definitief op een bijeenkomst van de drie partijen zou kunnen worden be sproken. In de tussenliggende periode zouden zowel Rusland als China afzien van enigerlei pennestrijd". Drie dagen later, aldus het commu niqué, ging Rusland in beginsel ak koord met het voorstel en bleek het bereid te zijn „het voorstel in zijn definitieve vorm te gieten, mits Chi na ook een positief standpunt zou in nemen met betrekking tot het staken van de polemiek". Op 31 maart liep de Roemeense po- ging schipbreuk, toen in de Chinese, pers Rusland opnieuw onder vuur werd genomen. Chinese aanval heeft naar aanleiding van de redevoering van de Russische partijtheoreticus Micnail Soes- low opnieuw een felle aanval tegen de Russische leiders gelanceerd. In een hoofdartikel wordt gezegd, dat de redevoering vandaag volledig zal worden afgedrukt, maar in feite abso luut geen nieuwe gezichtspunten opent. De Russische leiders worden uitgeschol den voor struisvogels die „verenigd met het Amerikaanse imperialisme en geme ne leugens rondstrooiend hun hoofden in het zand begraven. Zinspelend op het stopzetten van de Rus sische hulp zegt het Volksdagblad, dat de Chinezen hun economische moeilijk heden. veroorzaakt door de perfide han delingen van de leiders van ae Russische communistische partij, te boven zijn ge komen. Het hoofdartikel werd in zijn geheel door de Chinese radio uitgezon- Mongolië Mongolië, de reusachtige bufferstaat tussen Rusland en China, is bezig met liet verstevigen van zijn betrekkingen met Rusland door zich geleidelijk aan te ontdoen van Chinese technici en werkkrachten. Een en ander hebben Mongoolse zegs lieden gisteren in de Russische hoofd stad verklaard. Sedert het afgelopen jaar heeft de Mongoolse regering de contracten met dit personeel niet ver nieuwd. „In V.N.-kringen wordt verwacht dat aecretaris-generaal Thant zeer binnen kort een beslissing zal nernen over het zenden van waarnemers naar West Irian (Nieuw-tiulnea)", aldus heeft de nieuwe permanente vertegenwoordiger van Nederland l>y de Verenigde Naties, G. de Beun aan het A.N.P. ver klaard. Volgens de overeenkomst tussen Indone sië en Nederland moest een aantal V.N.- experts vanaf het ogenblik van over dracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië (31 december 1962) in het gebiedsdeel verblijven voor adviezen en bijstand bij de voorbereidingen van het plebisciet, te houden voor 1909 Tot nu toe werden echter nog geen V.N.-waarnemers naar het gebiedsdeel gezonden. Een ambtenaar van de Verenigde Na ties. de heer Jacq. Rapoport heeft on langs een bezoek aan Indonesië en Nieuw-Guinea gebracht om het bij standprogramma van de V.N voor West-Irian op gang te brengen. In over leg met Indonesië moet wórden beslist vóór ™|lke projecten het geld moet ring vi dollar) wordt door Nederland den LIFTERS SLOEGEN AUTOMOBILIST BONT EN BLAUW Mercedes nabij Utrecht klemgereden De Utrechtse politie heeft zater dagnacht na een wilde achtervol ging met twee surveillanceauto's een eind gemaakt aan een brutaal gangsteravontuur, dat door twee jongens uit Ede kort te voren op de rijksweg Nijmegen-Arnhem werd ondernomen. Daar lieten zij zich omstreeks half vijf zaterdagnacht als lifters meene men in de Mercedes van de 23-jarige koopman H. uit Didam, die op weg naar huis was. Kort n? het instappen overviel het tweetal zijn gastheer met gebalde vuisten. Hij werd met een blauw oog en een aanial verwondingen aan hoofd en gezicht uit de auto ge smeten. Even later sleurden zij hun bont en blauw geslagen slachtoffer echter weer in de auto, want ze kon den de motor niet starten. Nadat de Didammer dit kunstje had voorgedaan stoven de jongens in hun buitgemaak te auto met de eigenaar als passagier weg. Ter hoogte van de Arnhemse wijk „Presikhaaf" zag de man kans uit de rijdende auto te springen. Hij strompelde naar een kennis in de buurt, die de Arnhemse politie waar schuwde. Deze alarmeerde omstreeks kwart voor vijf alle omliggende posten. Aangenomen werd, dat de auto in de richting Utrecht was verdwe nen. De Utrechtse politie dirigeer de twee surveillanceauto's naar de rijksweg en naar het verkeerscir- cuit Oudenrijn. Kori nadien werd de groene gestolen auto gesignaleerd, die met eer. snel-; heid van zeker 100 kilometer het ver-; keersplein naderde. De politieauto; daar werd via de mobilofoon gewaar- schuwd. Een wilde achtervolging volg de. Deze eindigde een eind verder toen! de gangsters klem gereden werden, j De aangehoudenen zijn de I8-.iarige betonwerker W. R. uit Ede en de 23- jarige slachter M. J. V., ook uit Ede. die aanvankelijk zijn naam niet wilde opgeven. De jongens zijn op transport naar Arnhem gesteld waar zij naderI aan de tand zullen worden gevoeld. De Koninklijke Nederlandsche Ree- dersverenigmg heeft zaterdag prin ses Margriet aan boord van de „Rotterdam" een feest aangeboden ter gelegenheid eau het feit dat de prinses t9 januari jl. meerderjarig is geworden. Het feest werd bijge woond door de koninklijke familie. Fotoglimlachend schreed H.M. de Koningin langs een erewacht van jongens van het koopvaardijoplei- dingsschip „De Nederlander". Op de achtergrond H.K.H. Prinses Beatrix. Een bijzondere militaire rechtbank in Djakarta heeft de 58-jarige dr. ('liristiaan Robert Steven Soumo- kil, vroeger leider van de republiek der Zuid-Molukken, ter dood ver- VOT- iet geld voor de uitvoe- an dit programma (tien miljoen ,i wordt door Nederland en Indo- sië beschikbaar gesteld en eventueel ook door andere landen, Volgens de overeen komst zal het bijstandprogramma voor lopig drie jaar van kracht zijn. (Van onze special Hoewel Jan Caoteleln» er speciaal voor naar Rome I* gekomen, zal er ge«-n dlrrctt t.v.-uitzending van het huwelijk van prinses Irene zijn. De prlnsc* heeft het liever niet. zo vernamen wjj gisteren van persattaché Ineens van het se cretariaat van prins Navier te Ko- Er zal nu door de R A I. in het Eurovisiecontact van woensdag middag een filmnamenvatiing van de plechtigheden worden aange boden. waarop de N.T.S. kan in gaan. Naar wij bij de R.A.I. vernemen, wacht men daar nog op de toe stemming van het Vaticaan voor een directe uitzending, „Als de prinses niel wil, gaat de toestem ming van het Vaticaan niet door", zei men ons. Naar wij eerder ver namen. zou het Vaticaan zeker ook Soestdijk polsen. De koningin had al eerder laten weten het hu welijk van haar dochter "s avonds wel op de film te willen zien. Zij had zich niet uitgesproken over een „llve"-uitzending. zo verne- De standpunten van moeder en dochter vallen derhalve geheel sa men. Intussen is Nederland op radio-t.v.-terreln ln Rome ruim schoots vertegenwoordigd Caste- lekns. Evers en Nleman zijn er voor K.R.O.-t.v.: Dick de Vree is er voor de radio i voor een klank beeld) en Guus Weitzel vertegen woordigt de Wereldomroep. Deze wil 's avonds een samenvattend verslag geven, waarvoor ook de N.C.R.V. belangstelling zou heb ben getoond. Verklaring in Rome De Romeinse bladen hebben giste- de paus op 4 april mee. dat het bruids paar graag door een kardinaal in de echt verbonden zou willen worden. Men dacht toen in de eerste plaats aan kardinaal Alfrink. aldus de 84- jarige kardinaal Giobbe. Maar op grond van diverse overwegingen kwam deze oplossing niet in aanmer king. „Toen zei zijne heiligheid glim lachend: maar wij hebben hier in Ro me toch een andere Hollandse kardi- „1,1 naa1"- Ik ben Romein, zo zegt kardi- ren 66R verklaring „epubliceerd naal Giobbe dan. maar de paus zin- van Paolo kardinaal Giobbe, die speelde op mijn 25-jarig verblijf als het huwelijk van prinses Irene en internuntius m Holland. De vader van r,. r j-, de bruidegom ging enthousiast in op prins Charles Hugues van Bour- (je door de paus voorgestelde oplos- bon-Parma zal inzegenen in de ba- sing. siliek Santa Maria Maggiore. */1J bij mijenzei dat zijn wens 00 en die van het bruidspaar volkomen Voor alles, zo zegt de kardinaal in de-overeenstemde met de raad van de ze verklaring, moet worden duidel-ik »a,,s: Kardinaal Giobbe voegde hier- kil, vroeger leider van de republiek gemaakt, „dat ik bij dit huwelijk niet e<;n nieu"*e audiëntie der '/nid \Tnlukken Ier (lood ver- de he'-ige vader vertegenwoordig, dat .b'J 0 - Pa__s van prinses Irene en prins j ij "'- (IO?Ver wil dus zeggen dat .k geen psuseluk Charl.es Hugues van Eourbon-Parma. oordeeld wegens zijn verzet tegen begaat ben". ,<ïir®".n® huwelijksvoltrekking, als de centrale regering. Hij werd VO- Voor het overige kan men zeggen dat rig jaar december op Ceran, aan- gehouden. Ibon-Parma deelde bij de audiëntie bij vaststaand beschouwt. Bruidsjonkers D"„ i uitvoering zijnde fa- erruimingswerkzaam- nan het kanaal van Temeuzen de Belgische grens, „overlappen" elkaar ten zuiden van Sluiskil. Bijna ge heel onderaan op de foto ziet men dui delijk het tracé van de rondweg om Sluiskil die juist hier eindigt met een aansluiting! op de oude rijksweg. Deze noordzuid-weg loopt met een wijde bocht geheel om Sluiskil heen. De aan leg van deze weg behoort nog bij de 'n t Foto tijdens een steekt een politieman het binnenste van het beeld onderzoek ui hand in onthoofde Een secretaris van de familie van de bruidegom heeft zaterdagavond I in Rome meegedeeld dat er geen bruidsmeisjes doch bruidsjonkers bij hei huwelijk aanwezig zullen zijn Het zijn de prinsen Eduard en Robert de Lobkowicz, kinderen van prinses de Lobkowicz. een zus ter van jrins Charles Hugues. Prins Louis van Bourbon-Parma, een oom van prins Charles en zijn broer. prins Sixtus Henri van Bourbon-Par- ma. zullen als getuigen optreden. De Spaanse regering heeft intussen nog sleeds geen beslissing genomen in de kwestie van de aanvraag van prins Charles-Hughues de Bourbon Parma om ce Spaanse nationaliteit. Dit is 1 zaterdag uit zeer gezaghebbende brc I in Madrid v Ten osteljjke o worden uitgevoen ?J. Romance De foto geett tevens de plaats aan waar de verbredingswerken op het zuidelijk deel van het kanaal begin nen Deze werken worden op de oostelijke oever uitgevoerd. Boven de huidige vaarweg naar Gent (waarin het sleepbootje vaart) kan men duidelijk zien hoe het tracé wordt van het nieuwe kanaal Van links bezien. langzaam landinwaarts lopend Daar zal op het droge eerst een nieuwe kanaaloever wor den aangelegd, waarna de zand- en grondzuigers de overtollige gronden zul len verwijderen Het verdwijnen van de „Minister Lelybrug" en het verflauwen van de bocht bij Sluiskil, zal vooral door loodsen en roergangers van grotere sche pen worden toegejuicht. De woomvyk. midden links op de foto is St.rondorpe. behorend tot de ge meente Westdorpe evenals het schiereiland tussen de beide kanaalar- men. Enkele jaren geleden werd een dam aangelegd tussen het vaste land en het toenmalige kanaaleiland, waardoor de onderste kanaalarm veranderde in twee insteekhavens Het schiereiland wordt thans benut voor de vestiging van klei nere industrieën en bedrijven. Rechts ziet men het nog vrij nieuwe groenvoe- derbedrijf ..Zeeiiwsch-Vlaanderen" en links de nieuwe scheepswerf en machi nefabriek „De Schroei"' uit Terneuzen. Stikstof Maatschappij voorheen Compagnie Neerlandaise de l'Azöte), met zijn 1500 werknemers de grootste industrie van de kanaalzone. Rechts daarvan het .Villapark" waar het lei dinggevend personee' ven de N S M woont. .Tuist onder de fabriek loopt de i.-inaainrm naar Axel-Sassing. waarvan de monding wordt gebruikt als los- en laadplaats voor het chemische bedrijf (Luchtfoto Peeters en Slagboom) liet Britse blad „Sunday Mirror" heeft gisteren het eerste gepubliceerd an een serie exclusieve artikelen van de hand van prins Charles van Bour bon Parma. Hij zal in deze serie ver tellen over zijn romance met prinses Irene. In het nummer van gisteren vertelt Charles hoe hij prinses Irene „het hof maakte en haar ten slotte voor zich won". DUITSER ZWAAR GEWOND BIJ SPOORBAAN GEVONDEN Zaterdagmorgen omstreeks acht uur is op ongeveer twee kilometer van het sta tion Zevenbergen (N.-B.) een zwaarge wonde man aangetroffen langs de spoor baan. I it zijn papieren leidde men af, dat .FT ..26-jarige R. I.indner uit Berlijn is. Hij is naar het ziekenhuis in Oudenbosch gebracht en kan nog niet door de politie worden gehoord. T,v.-uitzending over verklaring van kardinaal In ..Kenmerk", een televlsieuit- /.ending van de gezamenlijke ker ken zal vanavond om 19.40 uur een vraaggesprek worden uitge zonden met een van de leden van het moderamen van de generale synode der Nederlandse Hervorm de Kerk over het antwoord van de synode op de verklaring van kardinaal Alfrink inzake de doep van prinses Irene.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1