Secretaris P. van den Bossche uit Axel werkte half jaar in Teheran R«!!Dampo ifcuwsen Goese scholieren zien 150 jaar koninkrijk s BILT Nederlandse scholieren worden meer als volwassenen behandeld" LEXINGTON ADVIEZEN OVER BEGROTINGS SYSTEEM NA 5000 KILOMETER VOL MET AVONTUREN WEER THUIS BARON C0LL0T d'ESCURY NAM AFSCHEID VAN SUIKERFABRIEK ALMANAK Zeeuwse chauffeur in Frankrijk verongelukt Mogelijkheid voor kampeerterreinen in Meliskerke n Belgische toekomstige ondewijzers Beide systemen zijn geheel verschillend PROJECTEN IN SCHUTTERSHOF Grond voor bouw ambachtsschool kan worden aangekocht in Middelburg Waterleidingmij zal alleen aan industrie leveren PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 24 APRIL 1964 Na een reis van negen dagen vol avonturen is gemeentesercetaris P. G. van den Bossche (41) woensdagnacht uit de Iraanse hoofdstad Te heran in Axel teruggekeerd. Deze tocht van ruwweg geschat tussen de 5000 en 6000 kilometer vormde het besluit van een periode van zes maanden, waarin de heer Van den Bossche als internationaal mede werker van de Verenigde Naties het Amerikaanse begrotingssysteem in Iran, speciaal bij een groep Iranese studenten, geïntroduceerd heeft. De heenreis op 22 oktober van het vo rige jaar maakte de heer Van den Bossche per vliegtuig, maar op de te rugweg wilde h() wel eens wat meer zien dan alleen maar wolken: wat in contact komen met de mensen. Hij be sloot daarom met de T.B.T.-bus. die een 14-daagse dienst onderhoud van Teheran naar Salzburg, het belang rijkste deel van de thuisreis af te leg gen. Drie dagen heeft de Axelse gemeente secretaris het in die bus uitgehouden. Toen vond hij het te riskant om er mee verder te gaan. De eerste 150 km vanaf Teheran over een asfaltweg wilde het best vlotten, maar daarna begon het: de weg hield er eigenlijk gewoon op. De busroute voerde ver volgens over een aarden pad door het hooggebergte van noord-west Iran. Het pad was spiegelglad, links een rotswand, rechts een diep ravjjn zon der bescherming. In ongekend felle sneeuwstormen (de Iranezen spraken over de strengste winter, die ze ooit mee maakten) moest de oude buschauf feur via honderden haardspeld- bochten zijn weg langs de bergtop pen zoeken. Soms waren er hellin gen van 40 procent, geregeld was de snelheid niet groter dan 5 km per uur. Op 1 meter In de buurt van Tabriz de chauf feur zat toen al 19 uur achter het stuur kwam het voertuig op rond 1 meter van een ravijn tot stilstand. Terwijl iedereen (meest Iraanse stu denten, op weg naar Duitsland) uit stapte, draaide de achterkant van de bus nog eens 25 graden naar de af grond. Met behulp van de ene lan taarn, die de Axelse gemeentesecreta ris bij zich had, kreeg de chauffeur de bus weer op het rechte spoor, waarna de gevaarlijke reis voortgezet kon worden. Een dienstregeling werd er niet op nagehouden: de passagiers be sloten zelf, waar zij een bepaalde dag zouden heengaan Over grensoverschrijdingen gedu rende zijn reis zou de heer Van den Bossche een boek kunnen schrij ven™ Bij het passeren van de Iraans-Turkse grens was een spe ciaal visum nodig voor vreemde lingen. Beleefd bood secretaris Van den Bossche zijn V.N.-pas- poort aan. Maar daar hadden de Perzische douaniers nooit van ge hoord.... Toen ze de verschillende „krabbels" er óp zagen, dachten ze dat de heer Van den Bossche een Chinees was blaadje, waarmee de heer Van den Bossche de tyd wat kortte, snapten ze niets... Gevaarlijk, meenden ze... Stad voor stad In Teheran heeft de heer Van den Bossche een klas studenten een op leiding gegeven in het Amerikaanse begrotingssysteem, de autoriteiten geadviseerd om het financierings wezen aan te passen aan de moder ne eisen. Het initiatief voor deze hulpverlening aan minderontwik- kelde landen is uitgegaan van de internationale vereniging van ge meenten, die enige tijd geleden een resolutie aannam om in samen werking met de V.N. een actie „Hulp van stad tot stad" op het gebied van „public administration" te beginnen. Ook van de zijde van de gemeente Axel kwam er een aanbod om tijdelijk een kracht voor dit hulpprogramma uit te lenen en na een lange procedure van aanbe velingen en kandidatuurstellingen stond de heer Van den Bossche op 22 oktober in Teheran. De eerste twee maanden waren de cursisten er nog niet. De Axelse gemeentesecretaris heeft in die periode de Iraanse auto riteiten geadviseerd over ver schillende problemen: revisie gemeentewetten (gemeentera den kent men in Iran nog niet), de aanpak van het bedelaars probleem, de werkloosheidwet, de realisering van een inkoop bureau voor de gemeenten en een centraal bureau voor de Mentaal sterk Om te kunnen adviseren was het nodig, dat de heer Van den Bos sche op de hoogte was van lokale omstandigheden. Duizenden kilo meters is hü in een jeep Iran door getrokken, naar de meest geïso leerde plaatsjes. Onderweg zand en sneeuwstormen, bijna geen eten, een kapotte jeep, die je zelf moet repareren en ontmoetingen met wolven en beren, die in de barre kou op zoek naar eten waren. Om dit te kunnen volhouden moet men mentaal tot de sterken beho ren; er is geen typiste om dit of dat „even" te doen, bijna geen mo gelijkheid om de taalbarrière te doorbreken, er zijn geen mensen, die Westeuropees dénken. Men moet alles zelf doen! En daarbij vriendelijk en begrijpend zijn. Zo leerde de Axelse gemeentese cretaris vanzelfsprekend niet helemaal Iran kennen. Hij for muleerde het voorzichtig aldus: „als een armoedig land, dat niette min een snelle ontwikkeling door maakt. Gevecht.. Er kon in Tabriz ook worden: eerst werd de heer Bossche „ingedeeld" in een met 15 personen, later met zes, uit eindelijk met drie. Het was allemaal bijzonder primitief: het was eigenlijk een gevecht om een bed, eten en drin ken. Na drie dagen bussen is de heer Van den Bossche met de trein verder ge gaan. Het was voor Nederlandse be grippen een soort goederenwagen, i waarmee de heer Van den Bossche in gezelschap van vier Iranezen en een 1 Turk in veertig uur naar Istanboel gevoerd werd. Tussen koffers pro- beerden de mannen wat te slapen en I in de restauratie wat vies eten naar binnen te krijgen. Met de Joego-Slaviëexpress is de heer Van den Bossche in Brussel terecht gekomen, waarbij zijn wa gon door verschillende treinen werd meegenomen. Na veel moei lijkheden kon hij er een kaartje voor kopen, na wat minder moei lijkheden ook nog een reserve- ringsbewijs. In Sofia tijdens een oponthoud raakte de heer Van den Bossche in gesprek met een Braziliaans lid van de communis tische partij, die op een gegeven moment partijcontrole kreeg. Of de heer Van den Bossche ook een „kameraad" was. zo werd ge vraagd. Neen, antwoordde de Bra ziliaan. dat is een Sir Bij de Bulgaarse grens waren de douaniers bijzonder nieuwsgierig naar tijdschriften. Van een puzzel- Sinds 1929 voorzitter geweest „Beter dat jongeren de zaak overnemen" Directie, bestuurders en enkele honder den leden van de „Eerste Nederlandse coöperatieve beetwortel-suikerfabriek Sas van Gent" hebben donderdagmid dag in hotel „Rotterdam" te Terneuzen op hartelijke wijze afscheid genomen van hun voorzitter, de heer H. A. .werden gehouden, bleek duidelijk welk een groot aandeel de heer Collot tydens zijn 85-jarig voorzitterschap heeft had b" fabrlel Waarnemend voorzitter J. W. Scheele gewaagde van de bijzonder moeilijke tijd (mei 1929), waarin de heer Collot het roer in handen had. Een ongekend he vige crisis woedde over de wereld er ook de agrariërs werden niet gespaard De vergaderingen waren soms heel kri tisch en vaak waren stemmen te beluis teren van „stop er maar mee" en „hef de hele zaak maar op". De heer Scheele wist. dat in de eerste tien jaar van het voorzitterschap van de heer Collot veel is gevergd van heel het bestuur, maar dat het hem gelukte het schip over woe- "ge baren in rustiger water te leiden, 'oorts wees hij op de enorme ontwikke lingen van na de tweede wereldoorlog, ook bij de suikerfabriek. Er zijn grote investeringen nodig geweest, het pa troon van de bietenontvangst wijzigde zich gedurig, maar het aantal aandeel houders breidde zich uit, tot zelfs in dc IJsselmeerpolders. „U kunt er trots op zijn, dat U een zeer moderne fabriek achterlaat", aldus de heer Scheele, die de scheidende voorzitter namens de coöperatie een zilveren bureaulamp toe zegde. vind het alleen maar beter, dat jon ren de zaak overnemen", zo voegde er aan toe. Daarna werden de leden en anderen in de gelegenheid gesteld af scheid te nemen van de heer Collot. In de middagvergadering werd de zoon van de aftredende voorzitter, de heer K. J. A. baron Collot d'Escury, met grote meerderheid van stemmen tot bestuurs lid gekozen. Zeeuwse Boem In Breskens heeft iemand- een zak frites in een kraam teruggesme ten Een weinig hoffelijke houding tegenover de leverancier, die het met zijn begunstiger, een man uit Noord-Brabant, meer dan goed voorhad. Dat een dergelijk boemerangeffect door het gebruik van twijfelach tige braadvetten wordt opgeroe pen, is nog enigszins aannemelijk. Maar de kwaliteit was hier niet in het geding. De kwantiteit. De kraambeheerder had de man teveel frites gegeven. Zoveel, dat ze van het zakje gleden, hardgele runentekens in de modder schre ven. „Mag ik een bordje f" wilde de „Spijt me, gaat niet." Boem. Het voedsel miste zijn bereider, maar sloeg als een schervenregen door het kraam, trof ten slotte een ontvanginrichting en bracht Veronica tot zwijgen. Schade tweeënvijftig gulden. De Brabander ts weer naar Den Bosch toe. Maar 't is 'm bekend, wie dat be talen zal. Directeur rende de helft van uw 35 jaar de di rectie van de fabriek te mogen voe ren", zei ir. R. H. van Krevelen, di recteur van de beetwortelsuikerfa briek. In die tijd is de capaciteit ge stegen van 1600 <1 1700 ton per dag tot binnenkort 3000 ton. Tegenover die stijging stond steeds een daling van het aantal personeelsleden, zo dat het bewaren van het evenwicht wel enige studie vereiste. De heer' Van Krevelen dankte de heer Collot voor het grote vertrouwen, dat hij altijd en eigenlijk al direct in hem had gesteld. Voorts prees hij de heer Collot voor het feit, aat hij altijd grote belangstelling had voor het fabrieksper- soneel. Hij bood de scheidende voorzit ter een fraaie ets aan van de fabrieks- ;ebouwen. Namens de leden van de coo- ieratie werd het woord gevoerd door de .ïeer F. de Koeijer uit Zaamslag. Hij zei, dat onder leiding van de heer Collot ve le en belangrijke beslissingen zijn geno men. „Eén geluk had U", zo zei hij tot de scheidende voorzitter, „toen U kwam -n dlej MEUWSEN SPEELT HET KLAAR... degelijkheid en kwaliteit te paren aan fantasie en jeugdig élan. U ziet dat o.a. in de nieuwe collectie sportcolberts en pantalons. colberts v.a. 79>50 pantalons v.a. 49,50 u kunt uitstekend terecht bij VLISSINGEN: WALSTRA AT 66 (telefoon 2167), (Van onze Parijse correspondent) De 22-jarige Mar in us de Smit uit Co- lynsplaat (gemeente Kortgene) heeft woensdagavond even voor middernacht een ernstig ongeluk gehad met zijn vrachtauto in de buurt van de Franse plaats Senlis. Hy was met zyn wagen van 15 ton met fruit en groente onder weg naar de Paryse hallen toen hij met grote snelheid op een andere vrachtwa gen botste, die niet een lekke band on verlicht aan de kant van de weg stond. De aangereden wagen werd van de weg afgeslingerd. De inzittende chauffeur, eveneens een Nederlander uit l'Eveque bij Senlis, Jan Gons, vader zeven kinderen, werd op slag gedood. De wagen van Marinus de Smit kwam achterstevoren op de weg te staan en kantelde. De Smit zat klem tussen het chassis en zijn stuur. Men is drie uur bezig geweest om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. De Smit zelf spreekt geen woord Frans, maar via een andere Nederlander kon hij aanwijzingen geven wat men met snijbranders doen en laten moest om hem vrij te maken. Hij is ern stig gewond met been en vleeswonden in het ziekenhuis van Senlis opgenomen, maar zijn leven is niet in gevaar. Wij hebben donderdagavond het ziekenhuis in Senlis opgebeld, waar men ons mee deelde dat de toestand van De Smit niet Marinus de Smit, de heer C. Eversdijk, in Senlis om zich in het ziekenhuis op de hoogte te stellen van de toestand van zijn chauffeur. Aanvankelijk was men bang voor een bekkenbreuk, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Raad Tholen De raad van de gemeente Tholen is te gen volgende week dinsdagavond 28 april om acht uur in een openbare vergadering bijeengeroepen. De agenda ervoor laat zien, dat een discussie te ver wachten is over de personeelsvoorziening van de sinds vorig jaar gehalveerde Cen trale Dienst „Noord-Zeeland" voor bouw en woningtoezicht en gemeentewerken. Er zullen verder een aantal grondtrans- acties moeten worden vastgesteld en meer „formele" onderwerpen "dienen te worden behandeld. Asielhoudster van „dieren in nood" gehuldigd De Zeeuwse vereniging tot bescher ming van dieren „Dieren in Nood" kwam donderdagavond in jaarverga dering bijeen in café-restaurant „Wöhler" te Middelburg. Na een kort openingswoord door voorzitter J. P. Bakker ging men over tot het belang rijkste punt van de agenda, het af scheid van de vorige asylhoudster, mevrouw C. Wondergem. Namens de leden sprak mevrouw H. A. de Vink- Olthof. Zij overhandigde mevrouw Wondergem een boek en een envelop pe met inhoud. Voorzitter Bakker gaf mevrouw Wondergem namens het be stuur een lamp. Uit het verslag van de secretaris, de heer J. A. Groendijk Mont bleek, dat het jaar 1963 een moeilijk jaar is geweest voor de vereniging. Door de strenge vorst heeft men veel geld moeten uitgeven voor voedsel. Uit het financieel overzicht van de penningmeesteresse, mevrouw J. Faasse-Tavenier bleek, dat er eer batig saldo was van f 840,48. Mevrouw Faasse-Tavenier en de heer J. C. Ca rol werden in het bestuur herkozen. Tot lid van de financiële commissie werd gekozen de heer A. Bylo. De gemeenteraad van Meliskerke heeft zich donderdagavond akkoord verklaard met de vaststelling van de herziening 1964 van het uitbreidingsplan in hoofd zaken. Deze herziening noudt in, dat de raad terugkomt op een eerder geno men besluit: een algemeen kampeerver- bod voor de gehele gemeente. Het zal na goedkeuring van de herziening door G.S. in prmcipe mogelijk zijn een kampeerterrein te stichten in de p~ meente Meliskerke. Dit echter met beperking, dat in een straal van oni veer 700 meter rond de kom van dorp en in een vrij groot gebied rond het buurtschap Mariekerke. geen moge lijkheid zal bestaan tot het opzetten van kampeerterreinen. Voorts is het met deze wijziging moge lijk geworden „landhuizen" te stichten. De restrictie hierbij is, dat deze moe ten staan op een terrein, dat ten minste 2 ha bedraagt. kweekschool tc Middelburg is dat op gevallen tijdens het bezoek, dat de Zeeuwen vorig jaar aan België had den gebracht. „Wij gaan hier veel amicaler met de Ieraren om", zei hy. „Het is natuurlijk niet zo, dat je de leraar op de schouder slaat, maar je wordt al volwassene behandelt". De heer L. Torremans, leraar pedago gie in Lier beaamt dit. „Wy zien het zelf, maar ik geloof, dat we dit moe ten beschouwen als een soort erfenis". „Het is een vorm van hiërarchie, die voortvloeit uit de Franse tijd", vulde de heer Vandegenachte aan. „Dat zal op den duur wel veranderen, maar voorlopig zie ik dat er nog niet inzit ten". De heer Ham vergeleek het systeem van de Belgen met het Franse sy steem en het Nederlandse met het Amerikaanse. „Hoe strakker je de leerlingen op school houdt, des te eer der springen ze uit de band", meende hij. De Belgische leerlingen Jan Pau wels (18 jaar) en Leo van Dijck (20 jaar), leerlingen van de vierde klas, zagen dit als een groot bezwaar. Ze vermoedden ook, dat hierin de oorzaak lag van het feit, dat zovele Belgische leerlingen zo weinig stijdie-ijver be zitten. „Werken onder dwang is nooit goed", was hun mening. Een groot verschil zagen de leerlin gen ook in het feit, dat de meisjes en jongens op de Belgische scholen nog geheel gescheiden worden gehou den. „Dat is te verklaren door onze katholieke back-ground", meende de heer Vandegenachte. „De co-educatie zal voorlopig nog wel een utopie blij- Op de Nederlandse scholen wor den de leerlingen meer als vol wassenen beschouwd. Dit in te genstelling tot de Belgische scholen, waar de leerlingen min der vrijheden hebben en ze meer gebonden zijn aan het lespro gramma. Dit is de conclusie, die men mag trekken, als men de schoolstelsels bekijkt van de bei de landen. Tot deze slotsom kon men komen tijdens het bezoek dat leerlingen van de hoogste klas van de Rijksnormaalschool te Lier brachten aan de rijks kweekschool te Middelburg, een bezoek, dat zo langzamerhand een traditie begint te worden, want dit is het vierde bezoek, dat de Belgen brachten aan Mid- delburg en omgekeerd. Eenheid uit kon helpen". De heer De Koeijer be paalde zich voorts tot een aantal zake lijke aspecten, zoals de uitbetalingen, het nemen van bietemonsters en derge- gelijke. Evenals de vorige sprekers wenste hij de heer Collot nog vele en ge zonde jaren toe. Moeilijk begin Ook baron Collot zelf wees op de moeilijke beginjaren en de zyns in ziens nogal wilde vergadering, waarin hij tot bestuurslid, tévens voorzitter werd gekozen. Voorts dat bieten geen vreemde produkten voor hem waren omdat hij toen al II jaar lang controleur was. Dat was nog in de tijd van de trams, boerenwagens en paarden. Hij betuigde zijn grote dank aan de heer Van Krevelen, die er altijd voor zorgde, dat de plannen goed voorbereid -- ïmenteerd ter tafel kwamen.1 op wilde wijzen, dat het geen gezond heidsredenen zijn, die hem de voorzit tershamer hebben doen overdragen. „Ik I dagogie te Lier heeft al die bezoeken meegemaakt en hij heeft zich zo lang zamerhand wel een mening gevormd over de beide scholen. „Wij zitten met het grote probleem van de overbelasting", zei hij. „In te- genstelling tot Nederland kennen wij niet de vakopleiding als iets onafhan- Belgische normaalscholieren brach ten deze week een bezoek aan de rijkskweekschool te Middelburg, j Zij maakten ook verscheidene les sen mee. Op de foto ziet men de Middelburgse scholieren te zamen j met hun Belgische gasten bij een les Nederlands. (Foto P.Z.C.J Expositie van 29 april tol 2 mei Do ryksnorniaalschool te Lier, de oud ste van België, tolt 1300 leerlingen. Het (ijkt veel, maar liet is zo, dat alle schoolvormen in één school zyn on dergebracht. Er is een eenheid tussen het kleuteronderwijs, de lagere school, de opleiding voor het middelbaar on derwijs, de opleiding voor onderwij zers en voor leraren. Dit heeft het voordeel, dat men een methodiek kan toepassen. De normalisten kunnen oefenen in een schooi, die de richt lijnen van de normaalschool volgt. „Hadden we dat hier ook maar", ver- „HOE hebben de scholieren de her denking van de periode 150 jaar Koninkrijk gezien?" Die vraag is sedert begin vorig jaar vast en ker in heel wat onderwijskringen gesteld. Goes geeft daarop een ant woord! In de dagen rondom konin ginnedag, volgende week. De to neelzaal van het Schuttershof zal op 29 en 30 april en op 1 mei een tentoonstelling herbergen, die de visie van de jeugd op het onder werp naar buiten zal brengen. Het belooft een scala van vijftien ver schillende opvattingen te worden, afkomstig uit het middelbaar, het ulo-, het land- en tuinbouw- en het lager onderwijs. Sinds oktober vorig jaar zyn leerlingen en docenten er in de klas en in de vrije uurtjes aan bezig ge weest. En begin volgende week zul len ze hun „projecten" in hun eigen stand opbouwen. „Honderdvijftig jaar Koninkrijk" door het oog van de schooljeugd gezien en geconcretiseerd in teke ningen, maquettes, documentatie materiaal, foto's en produkten van handenarbeid. De scholen hebben voor anonyme inzendingen gezorgd en het werk daarvoor is in de afge lopen maanden zoveel mogelijk in het normale leerprogramma ge past. Natuurlijk hebben niet alle scholieren van de deelnemende on derwijsinstellingen in Goes n saai hun bijdrage geleverd. Dat kwam maar in één geval voor. Voor het merendeel kwamen de projecten uit handen van enthou siaste groepjes knutselaars onder aanvoering van niet minder voort varende en geïnspireerde docenten. Zo ontstond een wisselwerking: het „project" zette de schooljeugd aan om zich wat meer te verdiepen in de ontwikkeling gedurende 150 jaar Koninkrijk en het uitdiepen van het onderwerp voorzag de bezige scho lieren van vondsten voor hun „fi guur". De jeugd raakte bij het nut en de waarde van de herdenking betrokken. Het thema van de koninkrijkperio de werd uit verschillende hoeken bekeken. De prestaties op de ex positie in het Goese Schuttershof zullen daarvan een afspiegeling zyn. Er zal een stand te vinden zijn met tekeningen van bevrijdings feesten. Een van de scholen gaf de historie tegenover de toekomst een eigen vorm mee. De bezoeker zal iets kunnen zien over „150 jaar nen". Met handenarbeidprodukten kwam het facet „water als vriend en vijand" uit de verf. uit gegaan met hun onderwijs. Voor 1932 was het zelfs niet mogelijk on derwijs in het Frans te geven. „Men zegt zo vaak, dat de Vlaming zo luchthartig is, zo vrolijk, maar U moet wel bedenken, dat achter een schaterlach van de Vlaming vaak een bloedend hart schuilt", zei de heer Vandegenachte. Marijke Castenmiller (19 jaar) leer linge van de vierde klas in Middel burg zag hierin misschien de verkla ring voor het feit, dat de Vlamingen hun standpunt zo goed kunnen ver dedigen. „Zij zijn altijd in de verdedi ging geweest", zei ze. „Dus ze zijn er in getraind". uit de zuiverste tabakken zuchtte de directeur van de Middel burgse kweekschool, de heer M. A. Hage. „Ik acht het zeker gewenst, dat het onderwijs gecentraliseerd wordt, maar dat zal voorlopig hier nog wel niet gebeuren". De Nederlandse leerlingen waren het er over eens, dat zij het Nederlandse systeem prefereerden. De Belgische leerlingen waren verdeeld. „Maar la ten we nu niet denken, dat ons sy steem zo gunstig is", zei de heer Ham. „Ten eerste zitten we hier in Nederland met schandalig grote klas sen te werken. Ten tweede liggen on ze salarissen op een veel lager peil dan in België. Het is nu eenmaal zo, dat elk systeem zijn voordelen en zijn nadelen heeft". De Belgen zijn hier niet voor verras singen komen te staan. Dat komt, omdat in België veel aandacht wordt besteed aan de menselijke aardrijks kunde. In België weet men. wat een Fries is, hoe hij handelt. Evenzo leert men over de Zeeuwen. „De Nederlanders zijn over het alge meen wel rustiger", meende Jan Pau wels. maar voor de rest was hem niets buitennissigs opgevallen. „De Nederlandse onderwijzers zijn vrijbuiters ten opzichte van hun bui tenlandse collega's", concludeerde de heer Hage. ding tot onderwijzer worden de 1 lingen bij ons opgeleid voor het diplo ma middelbaar onderwijs. Daardoor wordt er bij ons minder aandacht besteed aan vakken als muziek, han denarbeid, tekenen, kortom de este- tiscbe opleiding". Na drie jaar lager middelbaar onder wijs kan men in België naar de Nor maalschool. waar men een cursus van vier jaar volgt. Men kent in België niet het systeem van hoofdakte. Als men de normaalschool is afgelopen, heeft men een volledige bevoegdheid. Dat betekent nog niet, dat men on middellijk hoofd van een school kan worden. Daarvoor moet men vijf jaar praktijk hebben en minstens dertig jaar oud zijn. „Ik ben een beetje jaloers op dat sy steem", zei de heer J. J. Ham, leraar pedagogie aan de Middelburgse kweekschool. wel eens aan toe". Afstand Over het probleem van de grotere afstand tussen leraar en leerling is iedereen het eens, dat 't geen prettige situatie is. Eddy Elve (20 jaar), leer ling van de vierde klas van de ryks- „Tijdbalk" De ontwikkeling van het verkeer, verlichting, bevolkingsdichtheid nu en 150 jaar terug, Zeeland vroeger en nu. De Goese jeugd heeft er zich toe gezet, dat alles in eigen sfeer en met eigen bewoor dingen te „vertalen". Men zal er een tijdbalk aantreffen waarop de historie van het Oranjehuis, de mode in anderhalve eeuw komt naar voren en de introductie van het land- en tuinbouwonderwijs in Goes krijgt gestalte. Er is voor dit alles een werkcom- mité in het leven geroepen. Dat heeft onder leiding van de wethou der van onderwijs van Goes, mr. J. G. van der Burgt. verschillende malen vergaderd. Ook de dienst gemeentewerken en het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes zullen aan de expositie hun bijdrage leveren. Woensdagmiddag om half vijf aanstaande zal mr. Van der Burgt de tentoonstelling offici eel openen. Tegen een kleine en tree zullen de bezoekers er die dag tot negen uur in de avond, op koninginnedag van 10 tot 21 uur in de avond cn op vrijdag 1 mei van 10 tot 17 uur 's middags er tegen een kleine vergoeding kunnen binnenstappen. De Goese scholieren willen elkaar en ieder ander graag laten zien, hoe zij „150 jaar Koninkrijk" hebben gezien. Minister berichtte: De minister heeft in een brief opdracht gegeven om het door de gemeente in optie gegeven terrein aan te kopen. De ze mededeling werd donderdagavond ty- dens de onder voorzitterschap van <Ie heer C. Barentsen gehouden algemene ledenvergadering van de „Vereniging De Ambachtsschool" te Middelburg als antwoord op een vraag van een der le den, die informeerde hóe het stond met. de nieuwe schoolbouw. Dat was een heel ander geluid dan secretaris-pen ningmeester S. Caljouw in zyn jaar overzicht had laten horen. Hij zei daarover letterlijk: „ten aanzien van de nieuw te bouwen school op de noodzakelijkheid waarvan in vorige jaarverslagen reeds werd gewezen. - - kunnen helaas nog geen bevredigende mededelingen worden gedaan. Verschil lende besprekingen met het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen mochten niet tot een bevredigend resultaat leiden". De wens om in 1964 tot het aankopen van het gereserveerde terrein te kunnen overgaan, die in het verslag werd geopperd, is thans dus ver vulling gegaan. Over de gebouwen en in richting wordt in het verslag opgemerkt dat het gebouw Singelstraat in een zeer hte toestand 'verkeert.' In het, afge- m jaar trad er in een vari de lokalen een steeds toenemende lekkage op. On danks tamelijk kostbare ingrepen wordt de algemene toestand steecis slechter. In het hoofdgebouw blijft vernieuwing van het interieur van verschillende lo kalen noodzakelijk. Wel kwam de ver nieuwing van de directeurskamer ge reed. Deze is nu mede als bestuurskamer ericht. Voor het gedeeltelijk in eigen ïeer ombouwen van de rijwielloods tot overblijf ruimte voor de leerlingen werd tegen het eind van vorig jaar door de minister toestemming gegeven. Tot uitvoering van de werkzaamheden is het nog niet gekomen. De vereniging telde in 1963 47 leden en belangstellenden. Het aantal leerlingen bedroeg per 31 december van het vorig jaar 979. Van deze leerlingen zijn er 635 niet in de gemeente Middelburg woonachtig. De bestuursverkiezing bracht de herbe noeming van de heren C. Barentsen. C. de Bruin en ir. G. Kranen. In verband met de aan de school verbonden cursus sen brood- en banketbakken en de kel nersopleiding werd het aantal bestuurs leden nog uitgebreid. Burgemeester A. F. Hanssens begon de raadsvergadering van de gemeen te Hoek donderdagavond met de me dedeling, dat er een nieuwe waterlei dingmaatschappij is opgericht, die tot doel heeft water te leveren voor de in dustrie, wat geen consequenties heeft voor de gemeente. De burgemeester zei, dat hy deze mededeling deed, op dat de raadsleden het niet uit de krant zouden hoeven te vernemen. VERWACHT. NOORDELIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt met op enkele plaatsen nog een bui. Aan de kust en kele mistvlagen. Matige wind tussen noordwest en noordoost. Tamelijk koud weer. /ON EN MAAN 25 april Zon op 05.23 onder 19.54 Maan op 18.28 onder 05.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2