Middelburg wil medio 1965 toch echt nieuwe Koningsbrug bouwen Scherp onderwijsdebat in raad St-Philipsland ln afgelopen vier jaar veel gebeurd RCS-Oostburg 2-2 AGENDA WALCHEREN Ballonnenfeest op Koninginnedag MARKTBERICHTEN A. A. Rijstenbil: „Er deugt niets van regeling RAAD MIDDELBURG AKKOORD MET PARKEERSCHIJFPROEF Ter afsluiting forse rondvraag DINSDAG 21 APRIL 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARDERING IN RAAD VOOR KAPITAALNOTA Voor twee zaken, die het college van b. en w. van Middelburg giste ren in de raad ter sprake bracht, hebben de raadsleden een grote waardering aan de dag gelegd: het sportlialvoorstel (waarover men elders in dit blad meer kan lezen) en de kapitaalnota, waarin het col lege het beleid voor de volgende vier jaar uiteengezet had. „Als we de eerste nota bekijken, die van 1960 tot 1964", zo merkte de heer M. A. L Hubregtse (p.v.d.a.) op, „blijkt dat er toch heel wat tot stand gebracht is. Daar staat te genover, dat we nog altijd praten over een nieuwe Koningsbrug, een nieuw gymnasium en een nieuwe Vlasmarkt-kl euter school De P.v.d.A.-fractieleider zei het lammer te vinden, dat de Koningsbrug pas voor 1965 op het programma staat. Hii noem de het politiebureau één van de slechtste in Nederland! waarna hij tot slot ten aanzien van de Vlasmarktsrhool op spoed aandrong Over het schema van de prioriteiten gedurende de volgende vier jaar wilde de heer Hubregtse ver der niet veel uitwilden: hij nam aan, dat b. en w. zullen bepalen welk object het beste tot uitvoering kan worden ge bracht. De heer B A. Hesselink (v.v.d toonde zich verheugd met het stuk Hii meen de, dat de gemeente in financieel op zicht wellicht te veel hooi op de vork neemt, maar in het licht van de toe komstige ontwikkeling is het plan nood zakelijk. vond de heer Hesselink. die ten aanzien van de prioriteit de mening ver kondigde, dat ontwikkelingsplannen als Zuid T en Griffioen II, die reeds begon nen ziin, zo snoedig mogelijk afgemaakt moeten worden. Het voorstel van b. en w. om te voteren ten einde drs M. J. H. Car- tigny, adjunct-directeur van gemeente bedrijven Den Bosch, een onderzoek te laten instellen naar de Middelburgse be drijven, vergde eveneens geruime tijd van de discussies. Met het oog op de con centratieplannen voor de energiebedrij ven in Zeeland, vroeg de heer Wattel waarop het accent bij dit onderzoek zal komen te liggen, wel of niet deelnemen aan de concentratie. Ook de heer Van Bennekom wilde weten of dit onderzoek van tevoren al In een bepaalde richting geleid wordt, of dat het geheel objectief is. De heer Almekinders vroeg zich af of de efficiënt werkende bedrijven in het belang van de Inwoners wel opgeheven móeten worden. Hij achtte juist hier een decentralisatie verantwoord en in dit ka der vond hij het onderzoek belangrijk. Staten-opmerking Voorts 7,ei de heer Almekinders ge schrokken te zijn van een opmerking van het oud-raadslid van Middelburg, P. Meliefste, die tijdens de jongste statenvergadering er op wees, dat met de bedrijvenwinst de gaten in de Middelburgse begroting gedicht wor den. De heer Hesselink was van oordeel, dat een dergelijk onderzoek een steun voor de gemeente kan betekenen bij de ko mende concentratiebesprekingen. Hij meende, dat voorts overleg met de pro ducenten wel gewenst zou zijn. Ten slotte verklaarde de heer W. Don, dat de P.v.d.A.-fractle een dergelijk onder- Ook de heer J A. van Bennekom (a r was erkentelijk voor dit uit gangspunt voor het komende beleid Ook hij wilde niet discussiëren over het urgentieschema, maar verzocht wel vroegtijdig ingelicht te worden wanneer er van afgeweken wordt De heer M. L. Almekinders (c.h was eveneens verheugd met het plan Met de heer Hesselink was het c.h -raadslid het eens. dat in zijn algemeenheid de expansies, die de stad dienen, prioriteit verdienen. Ook de heer A. J- Schot (s.g.p.) meende, dat er veel tot stand is ge bracht in de afgelopen vier jaar, vooral op het terrein van de scho lenbouw Er kunnen volgens de heer Schot verschillen zijn over de vraag wat urgent is, maar hij achtte het goed te realiseren, dat er enorme bedragen mee gemoeid zijn, waar voor nog geen dekkingsmiddelen aanwezig zijn „Het zijn droomwen sen. we staan voor een etalage, maar kunnen niet veel kopen", meende de heer Schot Drs M de Bruine (ar) zag de nota echter niet als een ver- laiiglijstie, „maar wat noodzakelijk is om in Middelburg tot stand te bren gen". Geen armslao Ten aanzien van de financiële rilde ver wachtte burgemeester mr J Drijber van „verfijningen" niet al te veel. Wethou der J. S. Hoek (a.r.) voegde er naar aanleiding van een opmerking van de heer Hubregtse aan toe. dat de finan ciële vooruitzichten voor de gemeente wel wat beter zijn door hogere algemene uitkeringen voor onderwijs en maat schappelijke zorg, maar dat er momen teel geen voldoende armslag is om een verantwoord investeringsbeleid te voe ren. De burgemeester achtte het denkbeeld van de heer Van Bennekom om elk jaar door middel van een kleine investerings nota de raad op de hoogte te houden van de stand van zaken, zeker voor re alisering vatbaar Mr Drijber was even eens van oordeel, dat Zuid I en Griffioen II moeten worden afgebouwd, maar dat de gemeente zich toch ook sterk moet richten op de verbetering van het cul turele leefklimaat Ten aanzien van het politiebureau zei de burgemeester, dat het volgens hem geen zin had dit pro ject naar voren te schuiven, zolang de brandweerkazerne nog op de Ifjst stond RCS en Oostburg speelden een partijtje voetbal van zeer matig gehalte, waarbij de winst uiteindelijk werd verdeeld. De met 2 invallers spelende Souburgers na men na een kwartier door invaller De Rijke de leiding tl0), maar 5 minuten voor de rust kopte J. de Kraker de ge lijkmaker in eigen doel (11)- Twee minuten na de rust gaf De Ruyter de be zoekers een 12 voorsprong, maar na 10 minuten schoot J. de Kraker nu aan de voor RCS goede kant de gelijk maker in de touwen. De Oostburg-doel man ging bij dit schot, van grote afstand afgevuurd, niet geheel vrijuit (22). Na rust was RCS de minst slechte ploeg. Oostburg paste veelvuldig de buitenspel- val toe, hetgeen er zeker niet toe bijdroeg de strijd aantrekkelijker te maken. Bijna sleepten de bezoekers nog een zege uit het vuur, maar het houtwerk kwam 10 minuten voor het einde de RCS-doelman te hulp zodat met gelijke stand het einde kwam. MIDDELBURG Auto ging gracht in bij Seisbinnenbrug Koningsbrug Wethouder W. P. J. Baars (c.h.) klaarde, dat 3 maanden geleden opdrachi is gegeven een ontwerp voor te bereiden voor een nieuwe Koningsbrug. Gehoopt wordt, dat niet de nieuwe verbinding en de verkeersaansluitingen aan het eind van de eerste helft van 1965 begonnen kan worden. Ook de loswal voor het kleln-industrle- terrein, waarop de heer Schot de aan dacht gevestigd had. is hard nodig, zei de wethouder Het ontwerp ervoor is klaar, hopelijk komt er een fikse sub sidie in G.S.W.-verband voor los. Op een vraag van de heer M Wattel (a.r.) zei de wethouder, dat concen tratie van de begraafplaatsen in de nabije toekomst niet haalbaar is Er is thans opdracht gegeven op korte termijn de huidige begraafplaats aan de Nieuwlandseweg uit te breiden De concentratïesuggest.ie van de heer Wattel zullen b. en w„ zo verzekerde de heer Baars, nader bestuderen. DINSDAG 1driellwrg - Electro Hel gouden zwaard. 19 30 uur 14 |aai Molenwater Miniatuur Walcheren. 9-18 uur Provh «heek Shakespeureteiitounsielling 10-12 30 en 13,30-18 00 uui line vrouwelijke 14 30-17 feestavond Chi taainijverheid en 20 uur Dr Ottei 8 laar Concertgebouw Bedrijlsbond voor de Me- Bed ril f si Goes - Prins van Oran stratie Ned Bond v: afd. Goes. 14 jaar. Openbare Leestaal denvergadertng openbare leeszaal en bi theek. 20 30 uur. Sas van Gent - Olymplatheater- uur alle leeftijden. Tementen - Luxor Pracasse d< nelljke musketter 20 uur alle leeftijden Hulst - Burgerzaal stadhuis tentoonstelling schilderijen en plastieken opening 17 30 uur Bergen op Zoom - Luxor De verdoemden van Altona. 20 uur. 18 Zlei-ikzcc - Concertzaal alle leeftijden. Objectief zoek toejuicht: hij wilde eerst het rap port afwachten alvorens te spreken over concentratie. Wethouder drs. Th. J. Westerhout (p.v. d.a.) zei het te zullen betreuren als de besprekingen over de concentratie ge voerd zullen worden in een sfeer, zoals het statenlid Meliefste die opriep. „Als of onze tarieven heel hoog 7,ouden zijn", merkte de wethouder op. „Alsof de raad de bedrjjven zou gebruiken om de ge meentekas te spekken" Wethouder Wes terhout toonde met verschillende voor beelden aan. dat de tarieven van de Mid delburgse bedrijven bepaald gunstig af steken bij andere Zeeuwse bedrijven. Dit 7,jjn berekeningen uit de consumen tengids gedetailleerd bleek, dat zowel voor elektriciteit, als gas en water iets lagere prijzen in Middelburg worden be taald. V- meer „Als de heer Meliefste bij de hem zo geliefde provinciale zusterbedrijven aangesloten zou zijn, zou hij 20.— meer per jaar moeten betalen", zo had de wethouder voor de grap uitgerekend. De heer Westerhout betoogde vervol gens. dat Middelburg niet op een eiland staat temidden van de zusterbedrijven Bij de samenvoegingsplannen speelt ech ter een groot aantal overwegingen een rol en wat de uitkomst is "onr -te ver bruikers, is een vraag van doorslagge vende betekenis. Zonder meer wordt 'met elk gesprek afgewezen, betoogde de wet houder, maar er moet een behoorlek in zicht zijn, dat Tkregen kan worden via een duidelijk en objectief onderzoek door de deskundige uit Den Bosch 20. middag met zijn auto achterwaarts de Molenberg afgereden, waarbij het voer tuig gedeeltelijk in de gracht terecht kwam. Omwonenden hielpen de predi kant uit de op de helling hangende au to. Een takelwagen zette later de wa gen van ds M. weer op de weg. De schade aan de auto was gering. De ge beurtenis trok veel publiek. WIKA JANSEN VOLGT TIEN WEKEN COLLEGES AAN UNIVERSITEIT CHICAGO Wika A. Jansen, jeugdleider van de her vormde gemeente van Middelburg is de vorige week voor vier maanden naar de Ver. Staten van Amerika (U.S.A.) ver trokken. Het bezoek heeft plaats in het kader van de door het International Cleveland pro ject georganiseerde uitwisseling van stu denten. Van deze vier maanden zal wika Jansen tien weken aan de Universiteit van Chi cago verblijven. De te volgen colleges hebben betrekking op het social case work, de methodiek van de groepsvorming, buurtwerk, vor mingswerk, pedagogische en didactische vorming. Bevestiging ambtsdragers Op voordracht van de kerkeraaclseom- missie van de Koorkerkgemeenschap te Middelburg heeft de Centrale Kerkeraad van de hervormde gemeente van Middel burg respectievelijk tot ouderling en dia ken benoemd de heer G Rook en mej. H. C. A. Thieme. De benoemde, ambtsdragers zijn in de zondagmorgen door ds. A van Santen in de Koorkerk geleide dienst bevestigd. PLATTELANDSVROUWEN BIJ WÖHLER BIJEEN Tijdens een maandelijkse bijeenkomst van de Middelburgse afdeling van de Nederlandse bond van plattelands vrouwen hebben de leden in restau rant Wöhler kunnen horen welke heer lijke hapjes er door de door mevrouw Beumer vertegenwoordigde fabriek gemaakt worden. De presidente, me vrouw Bom-Huisman bood spreekster na afloop van haar praatje een boe kebon aan Op de maandelijkse ver gadering werd mevrouw Nieuwen- huyzen-de Jonge uit Nieuwland in het bestuur benoemd. Zij volgde mevrouw Janse-van Nieuwenhuyzen op Mevr. Janse had zes jaar zitting in het be stuur. Mevrouw De Vries-Ligthart Schenk gaat in het vervolg de finan ciën van de plaatselijke afdeling be heren. Meegedeeld werd, dat het le dental thans is gestegen tot 151 Het vijf minutenpraatje werd dit keer verzorgd door mevrouw Van de Hoek. Besloten werd het jaarlijkse reisje dit jaar naar Bergeyk te ondernemen AanWftskundig Jeugdcentrum gaf acht voorstellingen Honderden scholieren hebben donder dag en vrijdag tijdens filmvoorstellin gen in het City-theater te Middelburg kunnen genieten van een programma, dat hen werd aangeboden door de stichting „het aardrijkskundig jeugd centrum" in de Zeeuwse hoofdstad Het programma dat ongeveer negen tig minuten duurde, bevatte een film die getiteld was „aan de vier einden der wereld" De rolprent handelde over een grote vliegreis, waarbij men een indruk kreeg van de levensge woonten van mensen, eigenaardige gebruiken, beroemde cultuurmonu menten, economische toestanden en sociale en religieuze merkwaardighe den en tegenstellingen Er waren in totaal acht voorstellingen. Speeltuin ,,'t Zand" feestelijk heropend Zaterdag heeft de buurtvereniging ,,'t Zand"' te Middelburg op feestelijke wijze haar speeltuin voor het aanstaande zo merseizoen geopend. Dit geschiedde met medewerking van de muziekvereniging O.N.D.A. versterkt met enige tamboers van Achilles, die be geleid door enige honderden jeugdige „Zandbewoners" een muzikale rondgang door ,,'t Zand" maakten. In de speeltuin werd nog een extra muzieknummer ten gehore gebracht, waarna de van onge duld trappelende kinderen de speeltuin toestellen bestormden. Hoewel de speeltuin enige weken vroeger geopend werd dan vorige jaren, was door veler inspanning toch alles tijdig in ge reedheid gebracht. In de loop van de middag werd aan alle kinderen nog een traktatie uitgereikt. Het bestuur van de padvindersdrum band organiseer' op 30 april te Middel burg, in samenwerking met de Vereni ging „Uit het Volk, Voor het Volk", weer een ballonnenfeest voor de jeugd. Dit jaar zal het feest 3 Verschillende onderdelen hebben. In de eerste plaats de traditionele optocht met de padvin dersband, Op 30 april worden tussen 13.30 en 14.10 uur in de Graanbeurs de ballonnen aan de houders van deelnemerskaarten uitgereikt. Er zijn 3500 ballonnen voor de jeugd beschik baar. Na aankomst van de optocht op de Markt worden de prijzen bekendge maakt. Er zjjn meer dan TOOjprijzen be schikbaar gesteld. De gewonnen prijzen kunnen tussen 15.en 16.uur direct ontvangst worden genomen. De houders van deelnemerskaarten mo gen verder meedoen aan de afstand- raadwedstrijd. Men moet raden hoeveel kilometer de verstkomende grote bal lon (er worden ruim 100 grote ballon nen gelost, waarvan 1 groter dan 2 me ter) zal afleggen. De afstand wordt hemelsbreed gemeten tot het centrum van de plaats waar de ballon is gevon den. In samenwerking met de Middelburg se fotohandelaren wordt voorts een fotowedstrijd voor amateurs georga niseerd. Het te fotograferen onder werp is een opname van het ballon nenfeest of van de padvindersdrum band op 30 april. In de jury hebben zitting, de heer L. Heymans, kunst schilder te Middelburg, drs. E. Kuiper districtscommissaris van de Vereni ging De Nederlandse Padvinder, dis trict Zeeland en een vertegenwoor diger van de Middelburgse fotohan- del. De foto's kunnen tussen 1 mei en 21 mei bij de Middelburgse foto handelaren worden ingeleverd. Er zijn 5 prachtige prijzen, de hoofdprijs is een kleinbeeldcamera. Zaterdag 18 april maakt de padvinders drumband een mars door de stad ter in leiding van de ballonactie. Om 19.30 uur vertrekt de band vanaf de St.-Joris- slraat vervolgens is de route Wagenaar- straat, Hofplein, Lange Noordstraat, Plein 1940, Zusterstraat. Gravenstraat, Markt, Lange Delft. Korte Delft, St.- Pieterstraat, Balans, St.-Jorisstraat. De deelnemerskaarten zijn bij de pad vinders verkrijgbaar. DS. A. BIKKER SPREEKT OP ZENDINGSAVOND In het kerkgebouw van de gereformeer de gemeente te Middelburg zal aanstaan de donderdag de bekende zendingspredi kant der chr. geref. kerk. ds. A. Bikker spreken. Ds. Bikker heeft vele jaren ge werkt onder de Toradja's op Celebes, nog vorig jaar. maakte hij een toernee door dit gebied. De toespraak van ds. Bikker luidt: „Van koppensneller tot opperzang- meester". Deze dienst vangt aan om 7.30 uur en staat onder leiding van de plaatselijke predikant, ds. G. A. Zijder- veld, Jubilarissen bij „De Schelde" In de maand mei zullen de volgende werknemers van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingr- hun 25-jarig jubileum vieren: 1 mei: D. van Wolf eren (personeelsza ken); 9 mei: C. P. Vermeulen (elektro technische reparatie-werkplaats10 mei: P. Beenhouwer (inkoopafdeling); II mei: J. Paulusse (landketelmontage); 16 mei: J. de Winter (cascobouw, casco montage); 22 mei: A. A. Jobsen (casco- bouw, voormontage) en J. Tholenaar (cascobouw, cascomontage)23 mei; J. Meijers (plaatwerkerij)27 mei: P. Schout (afbouw romp); 28 mei. A. van Sorge (cascobouw, voormontage) en mei: H. Gijsel (landketelmontage). De volgende werknemers van „De Schel de" worden in mei 65 jaar: 1 mei: C A. Kamermans (tekenkamer scheepsbouw) en P. Laport (inkoopafdeling) - 9 mei: A. Oosthoek (bewakingsdienst); 15 mei: A. Roth (bewakingsdienst) cn op 20 P. Verhage (zware plaatwerkerij). VLISSINGEN N.K.V.-Vlissingen hield jaarvergadering en besprak structuur De afdeling Vlissingen van het Neder lands Katholiek Vakverbond hield maan dagavond in het Wit-Gele Krulsgebouw aan de Leliënlaan in Vlissingen zijn jaar vergadering. In een kort welkomstwoord releveerde de voorzitter, de heer J. Mi- chielsen de werkzaamheden van de afde ling over 1963 en een gedeelte van 1964, waarby hy zyn medebestuurders dankte voor hetgeen zij hadden verricht. (Jit het financieel jaarverslag van de penning meester, de heer J. van de Ven, bleek, dat de afdeling een batig saldo heeft. De begroting voor het jaar 1964-'65 werd zonder op- of aanmerkingen aangeno men. Het bestuur zal de verspreiding van het contactblad voortzetten, omdat het meent dat het een nieuwe vorm van propaganda Is, die in een behoefte voor ziet nu het vergaderbezoek over het al- ;emeen zo gering is. De secretaris, de eer B. Biesebroek. herinnerde in zyn jaarverslag aan de werkzaamheden Ln verband met de actie „Wijd en zijd", en verder aan de situatie in de vak-afdelin gen Herwonnen Levenskracht en de wo ningbouwvereniging Sint-Willïbrord. Hierna kregen de leden een uiteenzetting over het schrijven van het bestuur aan gaande de structuurwijziging in de ka tholieke vakbeweging. By de bestuursverkiezing werd de heer B. Biesebroek herkozen. Daarna bracht voorzitter Michielsen het belang naar voren van een dlstrtctsbestuurder voor Walcheren en een voor Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hij was van mening, dat Zeeland bij het hoofdbestuur de tanden moet la ten zien en moet blijven ijveren voor twee bestuurders. Bij de rondvraag ont stond nog een uitvoerige discussie over het begrip stands-organisatie Voorzit ter Michielsen zette uiteen, dat de K.A.B. een zuivere stands-organisatie was, maar dat hierin door de structuurwijzi ging binnen de N.K.V. wel verandering zal komen. Tot slot sprak de geestelijk adviseur, kapelaan E Bouwmans, nog over de geestelijke nood van de mens. Hij bepleitte, dat er meer geesteiyk con tact moet zijn om de vereenzaming van het individu tegen te gaan. SPORTDAG EN FEESTAVOND VAN H.T.S. Met een variété-dansant, gecombi neerd met een floorshow hebben de leerlingen van de Vlissingse h.t.s. vrij dagavond in het Scheldekwartier een dag van festiviteiten afgesloten. De feestelijkheden waren 's morgens al geopend met een sporttoernooi tussen de afdelingen weg- en waterbouw en werktuigbouw en elektrotechniek, die elkaar bekampten op het voetbal- en handbalterrein. In de middaguren was er een oriëntatierit voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen, waaraan ook de leraren deelnamen. Maar het hoogtepunt van de dag vormde wel de feestavond in het Scheldekwartier, waar tussen de dansjes door eerste-rangs Nederland se artiesten optraden in variété- en zangnummers. Deze artiesten waren zangeres Conny van den Bos, humo rist Bueno de Mesquita en pianist Tonny Schifferstein. Zoals gebruikelijk was er weer een overweldigendde belangstelling voor deze feestavond. Voorzitter J. C. van de Hof van de leerlingenvereniging kon naast een groot aantal leerlingen en oud-leerlingen van de h.t.s. uiter aard ook leden van het lerarenkorps verwelkomen. Daarnaast was ook de heer K Reinders, voorzitter van het NIRIA, aanwezig. Het kwintet Jo Stokman, dat het mu zikale gedeelte van de avond voor zijn rekening nam, zorgde onmiddel lijk na de opening al voor de juiste stemming. Een stemming, die ge handhaafd bleef tot twee uur, het uur waarop de deuren gesloten wer den. Tijdens een intermezzo reikte de directeur van de h.t.s., ir. C. J. A Bax, de prijzen uit van de 's mid dags gehouden oriëntatierit. Ouderavond Chr. school Dezer dagen hield de chr. school tc St. Laurens haar jaarlijkse ouder avond. welke onder leiding stond van de voorzitter, de heer J. v. d. Bosse, die een flink aantal ouders mocht welkom heten. Mevrouw N. C. Lamai- son van den Berg-Pondman, school arts te Middelburg hield een cause rie over de medische dienst op de scholen, waarin tot uiting kwam de belangrijkheid van deze dienst, ten behoeve van de opgroeiend» leerling. Na de pauze was er de bespreking van het onderwerp, alsmede verschil lende vragen over schoolaangelegen- heden. Hiervan werd ruimschoots ge bruik gemaakt. De vragen werden beantwoord door een forum. Het werk der leerlingen was te bezichti gen voor de aanvang der vergade ring. Hiervoor was veel belangstel ling. Ds. Kok besloot deze leerza me avond met dankgebed Oud papier voor de fanfare Ten behoeve van het untformenfonds. organiseerde het fanfarekorps O.K.K. te Westkapelle. een Inzameling van oud papier Er werd een paar duizend kilo opgehaald. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 19CJ. Vette koelen es 1204. Varken» 4*9 Prijten (reap voor le. 2e en Je k* (ln cta per kgi Vette koelen 410—«45 340—fo Varken» ilev. gew.) 195 IV) Vette koelen aanvoer korter, ftand-l prijzen va>!er. prima's boven notering Varkens Gevend gew-t: aanvoer kleiner han del seer kalm. prijzen teruglopend, primal vleesvarkens boven notering, zware varkens 170—ITS per kg. slachueugen 100-105 per kg 1 ARDAPPELBEUKS ROTTERDA S 13.00-15.00. waart» Eigen 10.50-11.50. Kleiosrdappele Zsndsardapp-G EIKRVF.ll.il 20 april. Aar lijk. Prijzen (ln per 49/53 gram 8 60—9 49. 9.51-10.19. eieren van eieren van 63/6 gram .720 1 Handel rede- ai eieren van an 54/57 gram -10 92 VEILING V.V.Z.B. GOES 21 april. Groenten, per stuk; Kropsla I 17—24. II 10-18. Cl 9- Knolselderij met groen I IJ. [I 7—8. Per bot: Radijs I 18-21. II 10-15 Per kg: Andijvie 1 90. II 60-74. Prei A I 56-73 Witlof Al 55-61. AU 46—58 afwijkend 23-t) I Spinazie (kasr I 60—74. II 48. ld natuur II 30-32. Lamsoren I 107 Stoolsla I 24—43 Uien II 8—9. b!wijkend 2—9 Breekpeen BI 3. Ra barber I 31—43 Rode kool II 24. afwijkend 20. Aardappelen 8—11. OVER LEERLINGENVERGOEDING MARKT ROTTERD, VEILING KAPF.LLE I mi De raad van St.-Philipsland heeft maandagavond in het hoogtepunt van de discussie een besluit in het kwa draat genomen: burgemeester L. J. de Jonge liet de heren hun fiat geven aan een onderwijsvoorstel dat maan den geleden al was beslist: het bedrag per leerling (f81,33) voor de christe lijke school over 1964. Hoe dat kwam? Wel, er werd zo veel en zo scherp kri tiek op de raadstafel gedeponeerd te gen de manier waarop men in St.- Philipsland tot dit bedrag komt, dat verschillende raadsleden er aan be gonnen te twijfelen of ze de onderwijs- vergoeding werkelijk wel veilig ge steld hadden „Gaan we met het bedrag akkoord?", vroeg burgemeester De Jonge de ta fel rond „Ja? Af". En dat was het slot van een discussie waarin de heer A. A Rijstenbil (v.v.d.) heel wat mankementen van de regeling had op gesomd. De heer Rijstenbil kwam met fors geschut. En hij voelde zich ge dekt door een brief van de hoofdin spectie van het lage' onderwijs. De argumenten van zijn kant: „In St.-Philipsland, waar een schoolgebouw aan het bijzonder onder wijs in bruikleen is gegeven, moeten twee bedragen per leerling worden vastgesteld Eén met en één zonder rekening te houden met de kosten van instandhouding. Dat is hier niet ge daan." „Sedert de oprichting van de school in 1954 is het bijzonder onderwijs op deze manier steeds erg bevoordeeld boven het openbaar onderwijs. Ik heb becijferd dat hiermee een bedrag van f30.000,'ot f 40.000,is gemoeid." „De post onderwijs in de begroting zit er finaal naast. Er is hier geld over de balk gegooid en aan de ande re kant heeft men verkeerde zuinig heid betracht door „door" de jaren heen veel te weinig onderhoud te be werkstelligen." Lof voor kunstmarktinitiatief Met slechts één bijvalsbetuiging, van de zijde van het K.V.P.-raadslid P. H. M. Adriaansens. is het voorstel van b. en w van Middelburg om een proef te nemen met een zogenaamde „blau we parkeerzone" de gemeenteraad gepasseerd. Deze proefneming met parkeerschijven in drie zones: de Lange Delft, de Nieuwe Burg en de Segeersstraat, zal dus in het belang van de kort-parkeerders genomen worden in de periode van 15 mei tot 15 september a.s. van 8 uur 's mor gens tot 6 uur 's avonds. In de drie straten komen ongeveer 50 plaatsen beschikbaar. Door deze maatregel worden de lang-parkeer- ders uit de straten geweerdzij zullen op de Markt moeten parkeren, of op de kaaien De raad trok voor deze proefneming een krediet van f 3000 uit. Het voorstel om een aantal over eenkomsten aan te gaan met de N.V M. L. Polak en Zoon en de heer M. L. Polak sr. werd met grote instemming begroet. Het be tekent o.a„ dat er met de N.V. overeenstemming is bereikt over de aankoop van haar terrein en op stallen aan de Schoorsteenvegers- singel ten behoeve van de sane ring. De raadsleden haalden in dit verband geen oude koeien uit de sloot, maar volstonden er mee hun verheuging uit te spreken, dat thans eindelijk een oplossing ge vonden is in deze al jaren slepende kwestie In verband met de opheffing van school C w.-rd het hoofd daarvan, de heer G J Zeef, eervol ontslag ver leend. terwijl de heer Zeef benoemd werd als hoofd van de Dunenbureh- school. wel verheugd te zijn, dat het initi atief voor deze kunstmark' niet is gekomen van degenen van wie men het altijd verwacht, maar van an dere stadgenoten. Wethouder W P J. Baars (c.h.) zei vervolgens op een opmerking van de heer M L. Almekinders (c.h.) te zul len laten onderzoeken of het verwijde ren van de afrastering in het Tooren- vliedtpark gevaren oplevert voor de jonge jeugd. Burgemeester Drijber beloofde de heer H. Gillissen (p.v.d. a.) nog eens te overwegen of de plaats van enkele grote A.N.W.B.-borden herzien kan worden. Op een vraag van de heer B. A. Hes selink (v.v.d.) zei wethouder drs. Th. J. Westerhout, dat het tijdschema van de Schouwburgnieuwbouw thans zo danig gepland is, dat onvoorziene om standigheden voorbehouden eind dit jaar het gebouw gereed kan zijn. De wethouder beloofde, dat de nota over de financiële consequenties in de vol gende raadsvergadering aan de orde zal komen. Op een vraag van mr. P. van Empel (c.h.) zei wethouder Baars, dat de stellages rond de Gast- huiskerk die volgens mr. Van Em pel een gevaarsituatie scheppen binnen niet al te lange tijd zullen ver dwijnen. Kunstmarkt De raad ging na de afhandeling van de agenda eens echt voor de rondvraag zitten. De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) bracht de plannen voor de kunstmarkt op de Vismarkt ter sprake. Op een vraag van het P.v.d.A.-raadslid zei burgemeester mr. J. Drijber, dat b. en w. momenteel nog niets kun-; nen meedelen over eventuele plan-I nen van gemeentewege om dit inï-j tiatief te steunen. Mr. Drijber zei Tenten op kaai „Tien jaar lang hebben G.S. hier van niets gemerkt. Daar begrijp ik niets van. want nu is er plotseling een aantekening bij de berekening De heer Rijstenbil wilde van het colle ge van b. en w. tekst en uitleg: „Wel ke stappen denkt U te ondernemen om hierin zo spoedig mogelijk veran dering te brengen? Bent U bereid de ten onrechte betaalde bedragen terug te vorderen, in ieder geval over de laatste vijf jaar?" Burgemeester De Jong en zij.i wethouders zaten er een beetje mee. De voorzitter begon met uit te leggen dat de exploitatie van scholen steeds duurder wordt. Hij vond het maar een „ingewikkelde" zaak. Hij wees er even nadrukkelijk op, dat een bijzondere school geen huur behoeft te betalen en zij ver goeding naar gelang van het verrichte onderhoud aan de gemeente geeft. En dat was voor wethouder J. J Reijngoudt tevens secretaris van de christelijke schoolvereniging het kardinale punt. Vlug rekende hij uit wat de school van de f 81,33 per leer ling nu eigenlijk overhoudt voor het onderwijs zelf: f53,—. „Zolang de bij zondere school zijn deel terugbetaalt aan onderhoud, verwarming en ver lichting, kan er geen sprake zijn van huur" De heer Reijngoudt vertolkte de unanieme mening van het school bestuur dat men vee) liever van die terugbetaling en van dat onderhoud verschoond wil blijven „De brief van de inspecteur zegt precies wat wij willen" Laten we het nu zo verande ren en wel twee bedragen per leer ling dus dan is de zaak voor ieder een, voor de gemeente, voor de school en voor de inspecteur, opgelost Maar voor zoveel voortvarendheid schrok men even terug De heer Rijstenbil: „Het is hier in St.-Philipsland een re geling zoals nergens voorkomt. Die bestaat al tien jaar. En nu gaat het niet aan om die zomaar hier aan ta fel te veranderen Het gaat om grote bedragen. Er is geld uitgegeven dat niet nodig was. Dat moet grondig uit gezocht worden". De heer Rijstenbil stond daarop. Of het zal gebeuren? Een positieve toe zegging kreeg hij niet. De raad stelde daarop voor de tweede maal het be drag per leerling vast op f81.33. Het verzoek van het schoolbestuur van de school met de bübel te Anna-Jacoha- polder om een voorschot op dit be drag per leerling te krijgen want dat was eigenlijk aan de orde ging onder de hamer door. 1.28 Repoa I 1.52-1.60. II 1.08-1.42. 'Deuucb Evi-m I 1 A3. II 1.47-1.48. Groenteveiling: Radljt 10—13. Sla 1 22 23 kg 22-25 II 25 kn 6. 8p:nstfi* I «8. II 66. Gro»;ie- kool 22 Rabarber 25—31. Witlof AH 34—64, afwijkend 25. VEILING BERGEN OP ZOOM 20 april. 81a 10- 24 Spinazie 25—68. Glasan- dljvle 95—120. Witlof 70—1.12. Pre) 40—65 Ra barber 20—40. Rode kool 16—24. Witte Kool 18-22. Uien 8-18. Breekpeen 4-8. Radljt 18— 34 Jonathan 00—75. Aardbeien 1.60—2.10 per doosje. Asperges 200—3.00. VEILING „WALCHEREN" G.A. t MIDDELBURG 20 april. Pnilt: Jonathan II 70-75 65-70 54—55, 60-66 48—49 Winston II 65-70 65. 60-68 51—52 Tomaten A-C 2.94 Glas aardbeien extra 324. glaaaardbelen I 2JTI Groenten; 61a export 18-20 ke 24.—. Witlof 46-73. Spinazie 28—82 Sla 10-20 Sla C 6—9, Radijs 18-27. Andijvie 47-1.17. Prei 4B-66. Rode kool 12—22. Rabarber 11—20. De eerste tomaten werden aangevoerd door de heer P. Pattenier te Domburg. VISMIJN COLIJNSPLAAT 1888 kg exportgarnalen 144—176, 54 kg schar, 262 kg bot. 10 kg tong. 2 kg ros. 2 kg paling, 6 kg wulken. 16 kg ongesorteerde vi». GRAANBEURSROTTERDAM. 20 april. Baktarwe volgens monater bast» 17 pot. vocht voor levering aan de meelfabrieken Incidenteel afzetmogelijkheid. Prijzen afhanke lijk van kwaliteit. Zomergerst, volgen» monster, 25.00—27.25; haver, volgens monster, 23.0025 00j groene erwten, volgens monster. 35 00— 44 00 schokkers, volgens monster, 30.00— 53.00. Franco Rotterdam. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Nieuwlandspelers maakten rondrit ging m op Wemeldinge, gevoegd bij de neder laag van concurrent Hoek, het kampi oenschap behaalde in de eerste klas van de afdeling Zeeland van het zaterdag voetbal, maakte het kampioenself tal in een versierde autobus, voorafgegaan door de plaatselijke muziekvereniging „Onda" een glorieuze rondrit door het dorp. In het clubgebouw „De Rode Leeuw" werd het kampioenselftal door voorzitter M. I. de Vos gehuldigd, ter wijl ook de heer C. van Nimwegen, ad ministrateur van de K.N.V.B. afdeling Zeeland en oud-voorzitter van Nieuw land de loftrompet stak over het be reikte resultaat. Dat de zaterdagavond verder op geani meerde wijze in kampioensstemming werd doorgebracht, is begrijpelijk. Afhankelijke beroeps bevolking in Zeeland: 27,5 procent in N.V.V. In Zeeland is 27 procent van de af hankelijke beroepsbevolking georgani seerd in het N.V.V Landelijk is dit cijfer 15 procent Dit wordt gemeld ln het Jaar verslag 1963 van de algemene bond Mer- curius, afdeling Middelburg. Een verheu gende toename noemt men de stijging van het ledental met 25 Mercurius noopt dit jaar 275 leden bijeen te krijgen. In acht jaar tijd zijn er niet minder dan 107 leden overgeschreven naar andere N.V. V.-organïsaties. Naar andere afdelingen gingen in dezelfde periode 33 leden. BROMFIETSER GEWOND BIJ BOTSING TE KLOETINGE Bij een botsing tussen twee brom fietsen heeft een inwoner van Wemel dinge maandagmorgen op de Kapelse- straatweg te Kloetinge een lichte her senschudding opgelopen. Het ongeluk gebeurde op de splitsing Kapelse- straatweg-Molenweg. De bromfietser J. D. uit Wemeldinge wilde naar links de Molenweg inslaan en gaf daarbij geen voorrang aan de over de Kapelsestraatweg uit de richting Kloe tinge komende bromfietser A. P. uit Goes. Bij de valpartij, die op de bot sing volgde, liep D. een lichte hersen schudding op en moest na de eerste hulp van dokter H. J. Entink naar St.- Joanna gebracht worden. Hij is later naar huis vervoerd. P. liep kneuzin gen aan benen en gezicht op De heer M. Wattel (a.> j informeerde vervolgens waarom een tenten- en ca ravantentoonstelling is toegestaan op de Londensekaai. B. en w. hebben het bij wijze van experiment goedge vonden, zei mr Drijber, omdat niet zo gemakkelijk een ander geschikt terrein te vinden is. Volgens de pre- carioverordening moet 40 cent per vierkante meter betaald worden, hel advies van de commissaris van poli tie was gunstig, er wordt op zondag geen handel gedreven- Op een vraag van mevrouw S. Mensen (p.v.d.a.) zei wethouder J. S. Hoek (a.r.), dat de aanmeldingen van kleuters voor de kleuterschool-Vlasmarkt om techni sche redenen stopgezet is. Dit houdt na melijk verband met het bereiken van de „gevaarlijke zone" wat betreft het aan tal leerlingen. Over de voorbereidingen voor een L.O.M.-school, waarnaar mevrouw Mensen eveneens geïnformeerd had, zei de heer Hoek. dat aan de provin ciale raad voor de volksgezondheid verzocht is een onderzoek in te stel len naar het aantal kinderen, dat ver moedelijk in aanmerking zal komen voor plaatsing. Scheepuaartberichten Vlissingen aangekomen op 18/4: Diana V van Rotterdam. Sideris van Southampton, San John P van Granton: op 19/4: Vasaland van Calais, Herta van Brussel; op 2(1/4: Renate Retzlsff van Oxelosund. Vlissingen vertrekken op 18/4: Castor naar Plymouth. Jan Wiltrled naar zee. San. John P naar Casablanca. Sideris naar Leith; op 19/4: Vasaland naar Canada. Herta naar Coole. op 20/4: Renate Retzlall naar Plreaus. Gepasseerd naar Antwerpen op 18/4 Prins Johan Willem Friso van Le Kavre. Zaanborg van Amsterdam: Elshout van Amsterdam, Va liant van Hull, Cresta van Rotterdam. Alert van London, Jannle van zee/Temeuzen. Ouwerkerk van Bremen, Dellgentla van Gun- nes, Ceta van zee. Triumph van zee. Bata vier van Rotterdam/Gent. op 19/4: Whitsun van Coole. Comelis Broere van Dordrecht. Tycha van London. Hydra van Duinkerken. Asuncion van Le Havre. Marcella V8n Fecamp/ Gent. N'oordstad van zee. Repeto van Rotter dam/Gent. Lauwere van London Bovenkerk van Hamburg, Trla van zee/Temeuzen. i van Bremen, Karimata van Rotterdam. Peper kust van Hamburg. Neerlanüia van zee/Ter- Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 20/4 Anne Kerfurth van Mllos/Gent, Draco var Cadiz. Twin van Swansea/Genl Imber var Liverpool, Heerengracht van Bristol, Gronin gen van Lorient Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 18/4 Prins Casimir naar London. Jason naar Am sterdam, Ardetta naar Liverpool. Dongeöijk naar Rotterdam. Eems naar Boston, Llberia- kust naar Rouen. Henny J. naar Boston. Fin- landia naar Hamburg. Geert naar London, Stella Polaris naar Malmö. Arnoudspolder naar Rotterdam. Maria W naar Coole. Musketier naar Immlngham/Tern op 19/4: Mentor naar Rotterdam. Eagle naar London. Francisca naar Rotterdam. Virgo naar London. Viscount naar zee. Bevesier naar Rotterdam. Woltersum naar Houston. Prins Lexander naar Hamburg. Gor- redijk naar New York, Comelis Broere naar Kambö. Nagekomen advertenties Heden overleed zacht en kalm in het rusthuis „Pomona" te Kapelle onze innig geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, SELLA VAN SPARREN'TAK, wed. van de heer W. Glerum, in de leeftijd van 88 jaar. M. J. Glerum. A. Glerum-Davidson. Klein- en achter kleinkinderen. Calgary. JU april 1964. 722. 12e Avenue S.W.. Alberta. Canada De teraardebestelling zal plaatshebben té Kruiningen op woens dag 22 april a.s. des namiddags 14.00 uur. Na een geduldig ge dragen lijden werd he den van ons weggeno men. mijn geliefde man. onze lieve vader en grootvader. PIETEK JACOBUS GELUK, op de leeftijd van 70 jaar. In Jezus ontslapen. M. J. Geluk- Schipper J. J. Rooze-Geluk. J. A. Rooze. G. J. Kramer-Rooze. J. M. Kramer. Goes, 20 april 1964. Westhavendijk 41. De begrafenis zal plaatshebben op don derdag 24 april op de algemene begraaf plaats te Goes om 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5