Sporthalplan van Middelburg: „een lichtstraal uit somber wolkendek Plan Drieprovinciëndam komt in juni gereed Schouwburg Middelburg J. De Jong: veertig jaar in zwemmerij VAN VLISSINGSE ZWEMCLUB GROTE WAARDERING VOOR SNEL PLAN IN RAAD Ook nodig voor schoolonderwijs Voorstel: bijdrage van 60 op 90 cent Beroepen .Scheldepoortwerf' begin mei in gebruik Zeeuwse ALMANAK Verkoping huizen Gloedvol koloriet van Staf van Elzen Man overleed op het land Betere bestrijding van pijn en griep! Chefarine „4" a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 APRIL 1964 „Het doel der vereniging is de zwemkunst te bevorderen en meer algemeen te doen worden". Het is een vrij rekbare omschrij ving, dit artikel 2 van de statu ten van de Vlissingse Zwemclub. Maar hoe rekbaar het artikel ook mag zijn, de heer Jan de Jong te Vlissingen heeft de op dracht begrepen en hij heeft er iets goeds van gemaakt. Hij was één van de oprichters van de Vlissingse zwemclub en is ge durende veertig jaar als pen ningmeester de steunpilaar van de vereniging geweest. De heer De Jong heeft in februari zy'n functie overgedragen aan een jongere kracht, de heer A. van Eek. 7\jn werk voor de zwemkunst heeft in brede lering waardering geoogst. van zyn fUnctje zaj do heer De Jong nog Familiereünie van Duvekots Honderd afstammelingen van de ln 1831 geboren heer C. Duvckot Lzn. uit Oostkapelle zullen elkaar zaterdag aanstaande op een fami liereünie treffen in Goes en Oost- •capelle. Daarbij zullen ook familie leden, die in het buitenland wonen, aanwezig zijn. Vanuit hotel „De Korenbeurs' te Goes vertrekt het gezelschap 's middags om twaalf uur naar Oostkapelle, waar bur gemeester F. G. Sprenger de reü nisten zal ontvangen op het ge meentehuis. Na een Zeeuwse kof fiemaaltijd is er een familiebijeen komst, waarop mededelingen over de registers van de familie tot 1647 gedaan zullen worden. De Nederlands hervormde kerk zal bezichtigd worden en er zal een dienst worden gehouden. Ten slot te vertrekt men weer naar Goes, waar de familie voor twee of drie jaar afscheid van elkaar neemt. Zoeken naar vermiste kanovaarder leverde nog geen resultaat op De bemanning van het rijkspolïtievaar- tuig RP 18 heeft in de nacht van zondag op maandag op het Veerse Meer het zoe ken voortgezet naar de vermiste 17-jari- ~;e kanovaarder Erik ten K. uit Veere. Jchter zonder enig resultaat. Wel vond men op de De Ruyterplaat een peddel. Ook maandag heeft men tot de middag icht en gedregd. Het z--'-— J worden voortgezet. Collectes de Nederlands hervormde kerk te Kapelle gehouden paascollecte heeft 1119,40 opgebracht. Een inzameling voor het restauratiefonds in april bracht 167J.6 op terwijl voor het classicale hulpfonds kleine gemeenten 101,99 werd ingezameld. EEN PLOTSELINGE lichtstraal uit een somber wolkendek, die bo ven de Middelburgse sportaccommodatie hing. Zo noemde de lieer P. H. M. Adriaansens (k.v.p.) gistermiddag tijdens de vergadering van Middelburgs gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. Drijber het voorstel van b. en w. voor de bouw van een sporthal op het sportveldencomplex aan de Nassaulaan. Een voorstel, waarmee de raad bijzonder blij was: b. en w. mochten van de fractie-woord voerders fikse schouderkloppen in ontvangst nemen voor de snelle en enthousiaste wijze, waarop dit weliswaar eenvoudige, echter voor de ontwikkeling van de binnensporten, niet alleen in Middelburg, maar in geheel Zeeland, doeltreffende plan voorbereid is. Zo groot was de waardering voor het college, de initiatiefnemers en de plan-opmakers dat verschillende raadsleden in de woorden van de fractiewoordvoer ders nog eens extra meenden te moeten onderstrepen. Het gevraagde krediet van 198.500 werd dan ook gaarne voor de realisering van dit sporthalplan uitgetrokken. Slechts de heer A. J. Schot (s.p.) stemde op principiële gronden tegen het voorstel. bijzonder verheugd voor deze waur- dering voor liet college. Hij delegeer de deze waardering echter voor een belangrijk deel naar de initiatiefne mers, waarmee liet college op zo prettige en efficiënte wijze samen werkte. „Ze hebben bijzondere pres taties geleverd", zei de heer Beren pas, daarbij doelend op de lieren I'. van Hese, voorzitter van E.M.M., tigen ging nog steeds ln opgaande Jj lyn. De oorlog stak echter een spaak g in het wiel. In 1941 werd namelijk v de zweminrichting gesloopt door de Duitsers, zogenaamd omdat zij in het 5 schootsveld van de kanonnen in de bunkers lag. „De werkelijke reden was echter, dat de Duitsers gebrek S hadden aan bouwmaterialen. Toen ik de zaak eens ging onderzoeken, vond ik de Inrichting in het Moesbos bij Der Boede". aldus de heer De Jong. Na de oorlog kreeg de Vlissingse Zwemclub huisvesting op het schip van de Vlissingse reddingsbrigade, 5 een accommodatie, die uiteraard on- J voldoende was. ..Al spoedig begon ik g plannen te maken voor een nieuwe g zweminrichting. Eerst was het alleen S maar voor mezelf, maar later kregen k wij hulp van de technische ambtena ren van de gemeente. Met medewer king van de gemeente, met financiële hulp van De Schelde, de vergoeding voor de oude inrichting, een bedrag uit het fonds noodgebieden en een le ning, konden wij een nieuwe zwemin richting bouwen, die in 1953 werd ge opend". aldus de heer De Jong. „De laatste jaren leerden er bij ons in één seizoen minstens 500 mensen zwemmen. In de 40-jarige periode hebben wij meer dan 10.000 mensen leren zwemmen. In het seizoen 1962 zijn er een kleine 140.000 baden ge nomen", vertelt de heer De Jong. De functie van de heer De Jong Is altijd een min of meer dubbele ge weest. Als penningmeester was hjj werkgever voor het personeel dat het laatste jaar uit 7 mensen bestond maar anderzijds was hij ook werk nemer, want als er aan de zwemin richting iets te repareren viel, deed hij het vaak zelf. In 1930 sloot de Vlissingse Zwemclub zich aan bij de K.N.Z.B. in verband met de organisatie van de eerste Scheldebekerzwemwedstrijd. In feite werd reeds na een jaar de organisatie overgenomen door een comité. De vereniging moest voor ieder lid con tributie betalen aan de K.N.Z.B.. hoe wel velen de wedstrijdsport niet beoe fenden. Dit werd er oorzaak van dat er een onderafdeling werd opgericht voor het wedstrijdzwemmen: de „Zee hond". „Overigens wisten wij bij de organi satie van de eerste Scheldebekerwed- strijd niet hoeveel gevaren er aan ver bonden waren. Het was bijzonder slecht weer en er stonden golven van enkele meters hoog. Verscheidene bootjes, die aan de overkant op het strand lagen sloegen kapot. Gelukkig zijn wij goed overgekomen. Onder de zelfde omstandigheden zou de tocht tegenwoordig niet doorgaan", aldus de heer De Jong. De heer De Jong is ongeveer 35 jaar bondsofficial geweest. In die tijd heeft hij duizenden zwemexamens afgeno men, in Sas van Gent, Aardenburg, Breskens, Goes, Middelburg. Souburg en Vlissingen. 5 De heer De Jong heeft alles bij elkaar veel werk verzet voor de zwemkunst. 5 Hij heeft een groot aandeel gehad in g de groei van de Vlissingse Zwemclub 5 tot de vereniging van nu. Nu heeft hij g zijn functie overgedragen en gaat hij «- hét wat kalmer aan doen. Maar eerst wacht hem donderdag nog een hul- dïging: de uitreiking van de Bredius- g medaille, waarin de dank van de 5 zwemwereld voor z'tfn werk tot uiting 5 zal komen. *0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000"*****"**""*** sloten hem de Brediusmedaille toe te kennen. Donderdagmorgen a.s. om elf uur tijdens een ontvangst door het college van b. en w. in het Vlissingse gemeentehuis, zal het bestuur van de Amsterdamse Zwemclub hem de me daille uitreiken. De Brediusmedaille wordt toegekend voor verdiensten van algemene aard op het gebied van de zwemsport, dus niet voor die op het gebied van ver- enigings-organisatorisch werk. De heer De Jong heeft niet van jongs af aan te maken gehad met de zwemkunst. Pas op 30-jarige leeftijd in juni 1923 kreeg hij zijn eer ste zwemles. In het kanaal lag toen een zwemschip van de marine, hoofd zakelijk bestemd voor de marinemen sen en hun gezinnen, maar er moch ten ook een aantal burgers komen zwemmen. Voor 1,50 hepft de heer De Jong toen zwemmen geleerd. Daarna is het een beetje vanzelf ge gaan. Zwemclub De zwemsport kreeg hem zozeer te pakken, dat hij begin 1924 met een zestal mensen de Vlissingse Zwem club oprichtte, waarvan hij meteen vreemd, want deze functie en die van leider bekleedde hij ook by de Vlis singse turnvereniging. De winter van 1923-1924 was bijzon- dre streng en het idee om een verfris send bad te nemen had op dat mo ment geen enkele aantrekkelijkheid. Maar desondanks ging men met en thousiasme aan de slag. De club kreeg voorlopig een onderkomen op het ma rinezwemschip. De zwemkunst deed een enorme opgang en na enkele ja ren moest men naar een grotere ac commodatie omzien. Ongeveer in 1930 van welk jaar ook de koninklijke goedkeuring dateert liet de vereni ging in het kanaal aan de zijde waar nu het P.Z.E.M.-gebouw staat, een ei gen houten zweminrichting bouwen. De Vlissingse Zwemclub was in die tijd al meer een stichting tot exploi tatie van een zweminrichting dan een vereniging. De toeloop van zwemlus- BERICHT AAN GEMEENTEN: Het structuurplan „Drieprovin ciëndam", waaraan twee Zeeuwse gemeenten Bruinisse en St.-Phi- lipsland meewerken, zal in juni aan de raden van de veertien deel nemende gemeenten in het gebied aan het Haringvliet, Hollands Diep, Volkerak en de Krammer worden Advertentie Ds. W. S. Evenhuis te Biervliet is be roepen als predikant van de Protestant se kerk te Gent. Onvoorziene bijzondere omstandig heden voorbehouden zal de verbou wing van de Schouwburg te Mid delburg op het eind van dit jaar ge reedkomen. Nadat reeds enige tijd geleden de fundering van het nieu we gebouw aangebracht was, kan nog deze week het betoii- en met selwerk voortgezet worden. Het wachten daarvoor was namelijk op het stellen van de staalconstructie. Vandaag (dinsdag) komen deze werkzaamheden klaar. Momenteel is men ook bezig om boven de foyers de houten balklagen voor het dak te leggen. Foto P.Z.C.) aangeboden. Dat heeft de commis sie van deze samenwerkende ge meenten de gemeenteraden bericht. Daarbij wordt ook een verhoging van de subsidie van de gemeenten voor dit plan gevraagd: inplaats van 60 procent per inwoner wordt nu 90 cent begroot om het struc tuurplan op te kunnen zetten. Voor Bruinisse betekent dit eei hoging van rondom de 700 zo heb ben b. en w. voor de raad becijferd. En het college wijst op het voorbe houd, dat de raad indertijd bij het toe kennen van de bijdrage heeft ge maakt: als er een groter bedrag no dig is. wilde Bruinisse dat tijdig we ten. En verder is toen al gezegd, dat de gemeente zich niet bij voorbaat ge bonden zal voelen aan een mogelijk noodzakelijk hogere bijdrage. Van daal-, dat het college nu deze zaak in derdaad ter sprake komt, de raad voorstelt het verzoek tot verhoging van de bijdrage „in overweging te ne- In de eerstvolgende vergadering van Bruinisses gemeenteraad op vrijdag 1 mei aanstaande om half acht komt verder een voorstel aan de orde om ver keersmaatregelen te treffen in de Mei doornstraat. B. en w. wijzen erop, dat de straat niet geschikt is om alle verkeer toe te laten: de rijbaan is daar te smal voor en de bochten zijn niet berekend op grotere auto's. Als er groot verkeer in de straat komt, leidt dat tot vernieling van de trottoirs en de. beplanting. Nu het de bedoeling is om de Meidoornstraat met trottoirs geheel opnieuw te bestraten, vinden b. en w. maatregelen nodig, die de straat moeten beschermen. Zij stellen voor de Meïdoornstraat gesloten te ver klaren voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Het college heeft de moge- "ikheid om in bi- ing te verlenen. Tijdens de vergadering staat een wijzi ging van de bezolciigingsverordening op de agenda, het opheffen van de gemeen telijke instelling voor sociale zorg in ver band met de nieuwe algemene bijstands wet. een voorstel om ruim 2100 te vote ren voor het herstel van de vloer in het speel-leslokaal van de kleuterschool aan de Dreef en een voorstel de heer-W. van der Have aan te stellen als gemeente werkman in vaste dienst. Verder willen b. en w. aan vijf belangstellenden grond in plan West voor de bouw van een Bo- gaerswoning. Daarna ging wethouder Berenpas in op een forse serie vragen, die de raadsleden op hem hadden „afgevuurd". Of de hal „selfsupporting" is, zo wilde de heer Adriaansens weten. Inderdaad, daarmee is rekening gehouden, zei de heer Beren- pas; „de opzet is „safe", voegde hij er aan toe. Hij verduidelijkte, dat hier spra ke is van elasticiteit: enerzijds is er de mogelijkheid het aantal lesuren voor De A.R.-woordvoerder, de heer J. A. van Bennekom. had naast zijn waar dering voor de plezierige en vlotte afwerking van deze zaak enkele vra gen over de outillage van de kleedlo kalen bij „dit dubbele gebruik", en de volgens hem wat grote ruimte bij gebruik door lagere scholieren. Wet houder Berenpas was ervan over tuigd, dat de kleedgelegenheid geen moeilijkheden zal geven, terwijl bovendien de kleedlokalen op het Na dorstterrein ingeschakeld kunnen worden. Vervolgens wees de wethouder er op, dat de inspecteur voor het lager onderwijs de hai geschikt heeft gevonden voor de jonge scholieren. Met een „losse wand" in de vorm van een net zal het ruimte gevoel beperkt worden. „Het is geen ideale oplossing: dat zou zijn: bij elke school een turnzaalmerkte de wet houder op. Zeker behoefte De vrees van de heer Van Bennekom, dat de exploitatiebasis van de hal wan kel kan worden wanneer er meer gym- sportambtenaar junct-directeur H. Mooibroek. Elasticiteit nastiekruimte voor de lagere scholen be schikbaar komt, deelde noch wethouder Berenpas, noch zijn collega van finan ciën, de heer J. S. Hoek (a.r.). De heer Hoek wees er daarbij op, dat lang niet alle scholen een voldoende aantal uren lichamelijke oefening halen en dat er ze ker behoefte voor de scholen is aan deze sporthal. Wethouder Hoek verwachtte, dat het nog wel rond zeven jaar zal duren voordat de hal volledig beschik baar komt voor de sport, hetgeen uit eindelijk de bedoeling is. Op een vraag van de heer Van Bennekom merkte de heer Hoek voorts nog op, dat ook de rijkskweekschool gaarne gebruik zal ma ken van de sporthal. De heren Van Bennekom en B. A. Hes- selink (v.v.d.) stelden vragen over de temperatuur. Is aan de ventilatie 's zo mers wel voldoende zorg besteed, infor meerde de A.R.-woordvoerder en de lieer Hesseling draalde de medaille om met de opmerking, dat 's winters aan de ver warming bijzondere aandacht moet wor den besteed. De heer Berenpas wees ei op, dat er 's zomers ventilatoren en de grote deuren voor verfrissing zullen zor gen; de zonstraling valt enorm mee om dat f dat De heer H. Gillissen getuigde namens de P.v.d.A.-fractie van zijn waardering voor de „snelle wijze van handelen en toe happen". Ook hij had nog enkele kant tekeningen: de bezoekerscapaciteit, de bergruimte en een vraag of er instanties zijn. die de bouw kunnen vertragen. De kerscapaciteit rond 500 in zorgd zal worden bergruimte. Wethouder Hoek voegde er aan toe, dat Ged. Staten thans het laatste woord hebben over liet Middelburgse besluit. De wethouder van financiën vreesde niet, dat de bouwsom var rond 98.000 voor de sporthal al leen overschreden zal worden. hal voor tentoonstellingsruimte te be nutten als daarvoor belangstelling is. Ten slotte werd het voorstel met 18 de 19 stemmen aangenomen. Ware het niet. dat in dit geval de zondagsonthei liging ermee gemoeid is, dan zou ook de heer Schot voorgestemd hebben. Thans kreeg het voorstel zijn stem niet. Naar wij vernemen zullen op 4 mei de eerste groepen Scheldepersoneel naar de Scheldepoortwerf gaan voor het ge deeltelijk in gebruik stellen van het nieuwe bedrijf. Waarschijnlijk zal het eerste schip, dat ligplaats aan de re paratiekade krijgt, de veerboot „Ko ningin Juliana" van de Provinciale Stoombootdiensten zijn. Onderhandelingen over het jacht „Santa Maria" Er is momenteel een nieuwe ontwikke ling gaande rond de „Santa Maria", het 15 meter lange jacht dat sinds 4 septem ber 1962 ln de Vlissingse jachthaven ligt afgemeerd. Het schip arriveerde in Vlis singen met een Fransman als schipper, die met het jacht naar de Middellandse Zee wilde varen, maar eerst een beman ning bijeen moest zoeken. De Fransman verdween en kwam niet terug. Naspeu ringen van het bestuur naar de eigenaar leverden aanvankelijk niet veel op. maar via de Franse consul wist men toch en kele adressen te krijgen. Het bestuur van de vereniging voor wa tertoerisme „Schelde" heeft nu na ander half jaar contact gekregen met Neder landers, die door de in Zuid-Amerika verblijvende eigenaar gemachtigd zou den zijn de kwestie af te handelen. Dit houdt ondermeer in dat de liggelden over meer dan anderhalf jaar voldaan moeten worden. Na het afsluiten van de onderhandelingen, die zich momenteel in het laatste stadium bevinden, zou het jacht uit Vlissingen vertrekken. Hulp Voor een goed resultaat, bediene men zich van een specialist, dacht een Goes' sakenman, die in ver band met dc verbouwing van zijn winkel en kantoor een efficiency- xngenieur bezocht. Teruggekeerd in de Ganzcstad bleek z'n stem ming omgeslagen hij liet alles bij het oude. „Zie je 't niet meer zitten?" in formeerde een collega. rjNou, ik hem hém zien zitten." ..En viel dat tegen t" „Tegenvallen tegenvallen, 'k heb nog nooit so'n bende gezien." Toch is men wel eens op specialis ten aangewezen. Zo wilde een man in Zeeuwsch-Vlaandere» de res tauratie van een sportieve auto mobiel te simpel aanpakken: om de kosten van de repartities aan het plaatwerk te drukken wend de hij zich tot een loodgieter, het schilderen liet ie aan z'n vrouw over en voor de bekleding onttrok hij een afgeleefd tafelkleed aan het huishouden. Laten we er maar niet omheen draaien: 't werd niets. Vooral niet, toen hij, voor het ver nieuwen van de linnen kap, de hulp van een rondtrekkende pa raplumaker inriep. „Dat kan" zei de man, en, op de versnelllngshandle wijzend, „maar dan moet ik wel dat stokje mogen verlengen. Anders kunt U de kap niet opschuiven." BIJ INSLUIPING TIJDENS FEESTJE SIERADEN VAN SLAAPKAMER GESTOLEN In de nacht van zaterdag op zondag heeft of hebben één of meer Insluipers bij dokter A. J. E. in Wemeldinge een aan tal sieraden van de slaapkamer op eerste verdieping ontvreemd. De di< hebben hun slag geslagen terwijl in de woonkamer een feestje gaande was. Za terdagnacht ontdekte men dat er één sieraad was verdwenen, en toen men zondag verder speurde bleek, dat er meerdere ontbraken. De politie heeft de zaak in onderzoek, maar tot nu toe ont breekt elk spoor. Men kon zelfs nog niet verklaren hoe de insluiping tot stand was gekomen, want zowel de garagedeuren als het slaapkamerraam stonden open. Ook was nog niet duidelijk of de diefstal door één of door meer mensen was ge pleegd. Deze insluiping bij dokter E. ver toont opvallende punten van overeen stemming met de diefstal van, meer dan 1000, drie weken geleden bij de heer J. van G„ ook in Wemeldinge. Ook hier was sprake van insluiping tijdens een feestje. De dader(s) forceerden niets en wisten de slaapkamer op de eerste verdieping te bereiken en weer te verlaten zonder door Iemand opgemerkt te worden. De rijksrecherche uit Den Haag heeft dit laatste geval nog steeds in onderzoek. Notaris J. A. Janse de Jonge heeft in „De Schakel" te Middelburg pu bliek verkocht het huis met tuin aan de Veerse Singel. Koper werd de heer L. Maranus te Oostkapelle voor 10.000. Een huis met erf aan de Pen- nlnghoek werd verkocht aan de heer W. Keijl te Middelburg voor 3111. t de warmte naar boven trekt. Bezoekers gesti één rij en dat er gf voor een behoorlijke KUNST Het werk van de Antwerpse schilder Staf van Elzen kenmerkt zich door een grote levensblijheid. Alles straalt een grote vreugde uit. Een grote vreugde over de schepping, een vreug de over zijn kinderen of over mooie bloemen. Deze blijheid uit zich voor al door een helder, gloedvol koloriet in het bijzonder in zijn landschappen bijvoorbeeld het schilderij „winter landschap". Op de achtergrond ligt Antwerpen. De hemel is staalblauw met aan de horizon oplichtend geel. Elk sneeuwkristal lijkt er uit te sprin gen. Men voelt bijna de vrieskou. Het is duidelijk, dat het landschap Staf van Elzen boeit, een landschap in al zijn facetten, in alle seizoenen. Het onderwerp is overigens niet zo be langrijk. want het zijn de kleuren, die hem obsederen. Die zijn bijzonder helder, een helderheid, die hij ver krijgt doordat hij niet met penseel, maar met het paletmes werkt. Daar door blijven de geringe schaduwen, die de penseelstreek veroorzaakt, achterwege. De kleuren springen naar Het werk van Staf van Elzen is modern, maar wel figuratief. Figu ratief, in die zin, dat men door het totaalbeeld ziet, wat voor soort land schap het is. Een enkele penseelstreek geeft een boom aan, wat vlakken de huizen. Het leunt tegen abstractie aan, maar is door de compositie daar toch ver van verwijderd, want het is niet het schilderij terwille van de com positie, maar de compositie is als het ware een „nevenprodukt", die het to taalbeeld vormt. Zijn landschappen zijn door die schetsmatige aanduiding bijzonder^ boeiend, bijvoorbeeld een landschap in geel. De lucht gloeit, een boom steekt zijn takken voor het licht. Men ziet het landschap door de kleuren, door de aanduidingen, maar ook door de sfeer die over het schil derij hangt. Een ander onderwerp, dat Staf van Elzen boeit, en waaraan men ziet. dat hij een duidelijk figuratief schilder is. zijn kinderen, vooral zijn eigen kinde ren. Men ziet gevoelvolle portretten van „Sus" en „Maria". De kinderen staan er nogal stijf bij. Ook de ach tergrond vertoont weinig variatie, waardoor het geheel tamelijk conven tioneel aandoet, maar het is weer de uitbeelding, de liefde voor het werk, de liefde ook voor zijn kinderen, die het werk zo boeiend maakt. Waarom die belangstelling voor het kind? Staf van Elzen heeft er eens van ge zegd. „Omdat ik in het kind de wor dende mens zie. Ik schilder ze niet, omdat ze er zo aardig uitzien. Maar ik houd ook, afgezien van het schilde ren, veel van kinderen. Ik kan met hen meedoen. Misschien komt dat, omdat ik nu tegen de vijftig loop. Als men jong is, komt men lastige kinde ren tegen; op latere leeftijd niet meer". Een tentoonstelling van wer ken van de Vlaamse kunstenaar is tot en met 28 april te bezichtigen in boek handel Van Geyt in Hulst. A. V. (Slot van pagina 1) de orde: een deel van het werk, al thans voor Middelburg, dezer in stelling valt dan aan een schouw burgdirecteur toe. De vraag rijst tevens of zulk een directeur niet ook het beheer van enkele andere culturele instellingen in Middelburg moet worden toever trouwd: men denke aan de Con cert- en Gehoorzaal en aan het openluchttheater Toorenvliedt. De exploitatie van deze instellingen zou onder één leiding kunnen wor den gebracht. Ten slotte komt in dit verband ook de prijzen-politiek ter sprake: moet het publiek in Zeeland althans in Middelburg de betrekkelijk lage prijzen van dit ogenblik blijven betalen of zal een hogere entree nodig zijn? Er zit veel aantrekkelijks in de hierboven geschetste exploitatie vorm, maar er zijn ook bedenkin gen. Het bezoek aan toneelvoor stellingen loopt terug, zou deze te ruggang niet worden versterkt door het wegvallen van het intermediair van de „eigen" uitkoopvereniging" Is er in Middelburg en omgeving voldoende aanbod van publiek voor een redelijke exploitatie van een schouwburg met gevarieerde voor stellingen? Betekent een dergelijke opzet een financieel te zware top op een toch al zware financiële last? Is het niet beter om voorlo pig maar eens af te wachten hoe zich het geheel zal ontwikkelen. Aan de andere kant: wil deze schouwburg „van de grond komen" ook als congresgebouw, dan kan men zomaar niet afwachten of er wel iets zal komen. Integendeel, dan is een goed gerichte acquisitie nodig, hetgeen weer een flinke en energieke leiding vergt. Men moet de conclusie aandurven, dat het met een dergelijk gebouw niet meer kan als vroeger, men moet tevens op-de-tenen durven te lo pen, juist in die eerste jaren. „Hij begint op te schieten" zeggen dc Middelburgers op dit ogenblik tot elkaar en ze wijzen op de Schouwburg. Maar dat betekent tegelijkertijd dat langzamerhand duidelijk zal moeten worden hoe men in Middelburg de exploitatie van dit gebouw ter hand zal len nemen. Het zou de moeite waard zijn over deze zaken de me ning eens te horen van het college van b. en w. en uiteraard van het schouwburgbestuur. Wij nemen aan, dat bij het komende raads voorstel tot verhoging van de schouwburgkredieten al de hier geschetste aspecten ook in het sprek met en in de raad zullen worden betrokken. Wellicht leert het preadvies van b. en w. er iets meer over Bezit van gemeenschap Bij dit alles echter is één punt, dat naar ons gevoel noch het Schouw burgbestuur noch het gemeentebe stuur noch vooral de bevolking mag vergeten, namelijk dat een ge bouw als dit nieuwe theater ge voeld moet worden als een bezit van die hele bevolking. Dat was met de oude Schouwburg voor een groot deel het geval: een gevolg van de reddingsactie, die in de ja ren dertig met zulk een gelukkig gevolg door representanten van de burgerij werd ondernomen De ac tie van toen bewees dat men van zulk een schouwburg een gemeen schappelijke zaak kan maken. De tijden zijn sindsdien sterk veran derd, een groot deel van de taak die toen de burgerij nog als een plicht zag, is overgenomen door de overheid. Maar juist daarom is het dringend nodig dat én b. en w. én Schouwburgbestuur zich beraden over de verhouding theater-burge rij. Bij diverse gelegenheden o.a. bij het jubileum van de „Instru mentale" heeft burgemeester mr. Drijber laten doorschemeren, dat dat van de burgerij nog wel werd verwacht. Wij nemen aan, dat hier mede de achtergrond is de ge dachte dat de burgerij moet begrij pen dat het hier om „haar schouw burg" gaat. Het is te hopen dat deze gedachte veld zal winnen. Zo mag men de komende maan den (weken?) rond het schouw burgbeleid enkele belangrijke voor stellen verwachten. In de eerste plaats een kredietaanvrage bij de raad, waarbij dan eventueel tevens de exploitatie van de schouwburg aan de orde kan komen, in de twee de plaats enkele suggestie van óf Schouwburgbestuur óf b. en w. in zake een activiteit van de bevol king. „Hij begint op te schieten", jawel, maar niet alleen in steen en beton. De 59-jarige landarbeider J. M. van de Plasse te Kortgene is maandagmorgen op het land onwel geworden en kort daarop overleden. De ijlings gewaar schuwde geneesheer, dokter H. Janssen uit Kortgene kon slechts de dood con stateren. Advertentie Vier middelen In één labiet doen wonderen zonder de maag van slreek Ie maken I De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid cn zuidwest. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren. ZON EN MAAN 22 april Zon op 05.29 onder 19.49 Maan op 14.54 onder 04.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2