Scherp onderwijsdebat in raad St.-Philipsland Middelburg wil medio 1965 toch echt nieuwe Koningsbrug bouwen In afgelopen vier jaar veel gebeurd ZEEUWSCH-VLAANDEREN RCS-Oostburg 2-2 Streekverbetering in 1963 is geslaagd MARKTBERICHTEN A. A. Rijstenbil: „Er deugt niets van regeling RAAD MIDDELBURG AKKOORD MET PARKEERSCHIJFPROEF Ter afsluiting forse rondvraag DINSDAG 21 APRIL 1964 Wissel Zceuws-Vleenderee PROVINCIALE IEEUWRB COURANT WAARDERING IN RAAD VOOR KAPITAALNOTA Voor twee zaken, die het college van b. en w. van Middelburg giste ren in de raad ter sprake bracht, hebben de raadsleden een grote waardering aan de dag gelegd: het sporthalvoorstel (waarover men elders in dit blad meer kan lezen) en de kapitaalnota, waarin het col lege het beleid voor de volgende vier jaar uiteengezet had. „Als we de eerste nota bekijken, die van 1960 tot 1964", zo merkte de heer M. A. L Hubregtse (p.v.d.a.) op, „blijkt dat er toch heel wat tot stand gebracht is. Daar staat te genover, dat we nog altijd praten over een nieuwe Koningsbrug, een nieuw gymnasium en een nieuwe yiasmarkt-kleuterschool. De P.v.d.A.-fractieleider zei het jammer te vinden, dat de Koningsbrug pas voor 3985 op het programma staat Hil noem de het politiebureau één van de slechtste in Nederland, waarna hij tot slot ten aanzien van de Vlasmarktschool op spoed aandrong. Over het schema van de prioriteiten gedurende de volgende vier jaar wilde de heer Hubregtse ver der niet veel uitwilden; hij nam aan. dat b. en w. zullen bepalen welk object het beste tot uitvoering kan worden ge bracht. De heer B. A. Hesselink (v.v.d.) toonde zich verheugd met het stuk. Hü meen de, dat de gemeente in financieel op zicht wellicht te veel hooi op de vork neemt, maar in het licht van de toe komstige ontwikkeling is het plan nood zakelijk. vond de heer Hesselink, die ten aanzien van de prioriteit de mening ver kondigde. dat ontwikkelingsplannen als Zuid T en Griffioen n. die reeds begon nen zijn, zo sooedig mogelijk afgemaakt moeten worden. Objectief Het voorstel van b. en w. om 3000, te voteren ten einde dra. M. J. H. Car- tigny, adjunct-directeur van gemeente bedrijven Den Bosch, een onderzoek te laten instellen naar de Middelburgse be drijven, vergde eveneens geruime tijd van de discussies. Met het oog op de con centratieplannen voor de energiebedrij ven in Zeeland, vroeg de heer Wattel waarop het accent bij dit onderzoek zal komen te liggen, wel of niet deelnemen aan de concentratie. Ook de heer Van Bennekom wilde weten of dit onderzoek van tevoren al in een bepaalde richting geleid wordt, of dat het geheel objectief is. De heer Almekinders vroeg zich af of de efficiënt werkende bedrijven in het belang van de inwoners wel opgeheven móeten worden. Hij achtte juist hier een decentralisatie verantwoord en in dit ka der vond hij het onderzoek belangrijk. Staten-opmerking Voorts zei de heer Almekinders ge schrokken te zijn van een opmerking van het oud-raadslid van Middelburg, P. Meliefste, die tijdens de jongste statenvergadering er op wees, dat met de bedrijvenwinst de gaten in de Middelburgse begroting gedicht wor den. De heer Hesselink was van oordeel, dat een dergelijk onderzoek een steun voor de gemeente kan betekenen bij de ko mende concentratiebesprekingen. Hij meende, dat voorts overleg met de pro ducenten wel gewenst zou zijn. Ten slotte verklaarde de heer W. Don, dat de P.v.d.A.-fractie een dergelijk onder zoek toejuicht; hij wilde eerst het rap port afwachten alvorens te spreken over concentratie. Wethouder <lrs. Th. J. Westerhout (p.v. d.a.) zcl liet te zullen betreuren als de besprekingen over de concentratie ge voerd zullen worden in een sfeer, zoals het statenlid Meliefste die opriep. „Als of onze tarieven heel hoog zouden zijn", merkte de wethouder op. „Alsof de raad de bedrijven zou gebruiken om de ge meentekas te spekken". Wethouder Wes terhout toonde met verschillende voor beelden aan. dat de tarieven van de Mid delburgse bedrijven bepaald gunstig af steken bij andere Zeeuwse bedrijven. Uit zijn berekeningen uit dp consumen tengids gedetailleerd bleek, dat zowel voor elektriciteit, als gas en water iets lagere prijzen in Middelburg worden be taald. 20,- meer „Als de heer Meliefste brj de hem zo geliefde provinciale zusterbedrijven aangesloten zou zijn, zou hij 20.— meer per jaar moeten betalen", zc had de wethouder voor de grap uitgerekend. De heer Westerhout betoogde vervol gens, dat Middelburg niet op een eiland staat temidden van de zusterbedrijven. Bij de samenvoegingsplannen speelt ech ter een groot aantal overwegingen een rol en wat de uitkomst is voor de ver bruikers, is een vraag van doorslagge vende betekenis. Zonder meer wordt met elk gesprek afgewezen, betoogde de wet houder. maar er moet een behoorlijk in zicht zijn. dat verkregen kan worden via een duidelijk en objectief onderzoek door de deskundige uit Den Bosch Vroegtijdig Ook de heer J A. van Bennekom (a.r.) was erkentelijk voor dit uit gangspunt voor hel komende beleid. Ook hij wilde niet discussiëren over het urgentieschema, maar verzocht wel vroegtijdig ingelicht te worden wanneer er van afgeweken wordt. De heer M. L. Almekinders (c.h. was eveneens verheugd met het nlnn Met de heer Hesselink was het c.h.-raadslid het eens. dat in zijn algemeenheid de expansies, die de stad dienen, prioriteit verdienen. Ook de heer A. J. Schot (s.g.p.) meende, dat er veel tot stand is ge bracht in de afgelonen vier jaar, vooral op het terrein van de scho lenbouw. Er kunnen volgens de heer Schot verschillen zijn over de vraag wat urgent is. maar hij achtte het goed te realiseren, dat er enorme bedragen mee gemoeid zijn. waar voor nog geen dekkingsmiddelen aanwezig zijn. ..Het zijn droomwen sen, we staan voor een etalage, maar kunnen niet veel kopen", meende de heer Schot. Drs. M. de Bruine (a.r.) zag de nota echter niet als een ver langlijstje, „maar wat noodzakelijk is om in Middelburg tot stand te bren gen". Geen armslag Ten aanzien van de financiële zijde ver wachtte burgemeester mr. J. Drijber van „verfijningen" niet al te veel. Wethou der J. S. Hoek (a.r.) voegde er naar aanleiding van een opmerking van de heer Hubregtse aan toe. dat de finan ciële vooruitzichten voor de gemeente wel wat beter zijn door hogere algemene uitkeringen voor onderwijs en maat schappelijke zorg, maar dat er momen teel geen voldoende armslag is om een verantwoord investeringsbeleid te voe- De burgemeester achtte het denkbeeld van de heer Van Bennekom om elk jaar door middel van een kleine investerings nota de raad op de hoogte te houden van de stand van zaken, zeker voor re alisering vatbaar Mr. Drijber was even eens van oordeel, dat Zuid 1 en Griffioen II moeten worden afgebouwd, maar dat de gemeente zich toch ook sterk moet richten op de verbetering van het cul turele leefklimaat Ten aanzien van het politiebureau zei de burgemeester, dat net volgens hem geen zin had dit pro ject naar voren te schuiven, zolang de brandweerkazerne nog op de lijst stond. Koningsbrug Wethouder W. P. J. Baars (c.h.) klaarde, dat 3 maanden geleden opdracht is gegeven een ontwerp voor te bereiden voor een nieuwe Koningsbrug. Gehoopt wordt, dat met de nieuwe verbinding en de verkeersaansluitingcn aan het eind van de eerste helft van 15)05 begonnen kan worden. Ook de loswal voor het klein-industrie- terrein, waarop de heer Schot de aan dacht gevestigd had, is hard nodig, zei de wethouder. Het ontwerp ervoor Op een vraag van de heer M. Wattel (a.r.) zei de wethouder, dat concen tratie van de begraafplaatsen in de nabije toekomst niet haalbaar is. Er is thans opdracht gegeven op korte termijn de huidige begraafplaats aan de Nieuwlandseweg uit te breiden De concentratiesuggestie van de heer Wattel zullen b. en w., zo verzekerde de heer Baars, nader bestuderen. AGENDA DINSDAG Middelbar;; Electro: Het gouden zwaard, 19.30 uur. 14 Jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren. 9-18 uur. Provinciale biblio theek. Sh.ikespeareientoonstelllng. 10-12.30 en 13.30-18.00 uur. Statenzaal: tentoonstel ling vrouwelijke handwerken van 14 30-17 uur en 19.30 tot 21.00 uur. Vlisslngen - AlhambraOp een hete namid dag, 20 uur, 18 jaar; Concertgebouw; feestavond Chr Bedrijfsbond voor de Me taalnijverheid en Elektronische Industrie. 20 uur; Dr. Ottestraat 3 Bedrljfsaposto- laal. 19.30 uur. Gors Prins van Oranie- schoonheidsdemon stratie Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Goes, 14 jaar. Openbare Leeszaal: le denvergadering openbare leeszaal en biblio theek. 20.30 uur Sas van Gent Olymplathcater: Alleman, 20 uur, alle leeftijden. Terneuzrn Luxor: Fracasse de onoverwin nelijke musketier. 20 uur. alle leeftijden. Hulst Burgerzaal stadhuis: tentoonstelling schilderijen en plastieken, opening om op Zoom - Luxor: D i Altona. 20 uur. 18 jaar. Zierikr.ee Concertzaal. Alleman, alle leeftijden. 'erdoemden BENOEMING VAN TWEEDE MAATSCHAPPELIJK WERKER De classicale commissie voor maat schappelijk werk en gezinsverzorging der Gereformeerde Kerken in West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft als tweede maatschappelijk werker aangesteld, de heer W. F. Hartman. Ledenvergadering v.v. Spui De voetbalvereniging Spui houdt van avond dinsdagavond in een zaal van de kerk een algemene jaarverga dering. De bestuursleden C. Buijze, A. Pijpelink en A. Verschelling stel len zich niet herkiesbaar. Voor deze vacatures kunnen kandidaten gesteld worden. RCS en Oostburg speelden een partijtje voetbal van zeer maüg gehalte, waarbij de winst uiteindelijk werd verdeeld. De met 2 invallers spelende Souburgers na men na een kwartier door invaller De Rijke de leiding (10), maar 5 minuten voor de rust kopte J. de Kraker de ge lijkmaker in eigen doel (1—1). Twee minuten na de rust gaf De Ruyter de be zoekers een 12 voorsprong, maar na 10 minuten schoot J. de Kraker nu aan de voor RCS goede kant de gelijk maker in de touwen. De Oostburg-doel man ging bij dit schot, van grote afstand afgevuurd, niet geheel vrijuit ('22). Na rust was RCS de minst slechte ploeg. Oostburg paste veelvuldig de buitenspel- val toe, hetgeen er zeker niet toe bijdroeg de strijd aantrekkelijker te maken. Bijna sleepten de bezoekers nog een zege uit het vuur, maar het houtwerk kwam 10 minuten voor het einde de RCS-doelman te hulp zodat met gelijke stand het einde, kwam. KOEWACHT In hotel „Zeelandia" te Koewacht vergaderde vrijdagavond de streek- verbeteringscommissie Koewacht en omgeving, waarbij men het jaarver slag over 1963 besprak. De voorzit ter, de heer C. Vercauteren uit Hulst gaf een toelichting op dit verslag en constateerde daarbij, dat de voorlich tingsobjecten in de omgeving zijn ge slaagd. Hij stelde vast. dat het voor- Iichtingswerk moeizaam gebeurt, maar dat de voorlichters het enthou siast doen. Aansluitend op de streek verbetering zal de ruilverkaveling ko men. De rijkslandbouwconsulent, ir. De Wit, constateerde een vrij passieve houding bij verschillende activiteiten en merkte op, dat mentale beïnvloe ding niet altijd gemakkelijk is. Hij benadrukte, dat de streekverbetering niet alleen voor de agrarische be drijfstak is bedoeld, maar voor de gehele bevolking. De heer Ter Keurs besprak de resultaten van d? veehou derij, waarbij hij het grote voordeel van de melkcontroleverenigingen be nadrukte en het goed gebruik van goede K.I.-fokkerijen. De heer Ezcn- dam bekeek de resultaten van de tuinbouw, waarbij hij onder meer op merkte. dat teveel tuinbouwbedrijven nog over teveel grond beschikken, waarop nog landbouw wordt beoefend. Een handicap noemde hij ook de ver spreide ligging der percelen en de slechte ontwatering. Ook zei hij, dat te weinig jongeren in de tuinbouw werk zoeken, waardoor uitbreiding niet kan komen. Mej. C. Remeijn be sprak het werk van de huishoudelijke voorlichting, waarna de heer Van de Ven de agrarisch-sociale voorlichting belichtte. Meegedeeld werd, dat het ontwikkelings- en saneringsfonds voor een landbouw per 1 mei in werking treedt. De heer Rademakers vertoon de voor de aanwezigen, onder wie de burgemeesters van Koewacht en St.- Jansteen, een serie dia's over de streekverbetering. ZUIDZANDE Ledenvergadering V.V.V. De vereniging voor vreemdelingen verkeer te Zuidzande hield in hotel ,,De Rode Leeuw" een algemene ledenvergadering, ter voorziening in de bestuursfuncties. De voorzitter en secretaris van het sedert 1962 zitting hebbende „noodbestuur" stelden zich niet herkiesbaar. In hun plaats wer den benoemd de heren C. R. Leegsma als voorzitter en P. Moll als secre taris. De correspondentie over het verstrekken van inlichtingen inzake de beschikbare pensionruimten zal worden gevoerd door de heer Leeg sma. De rekening over het jaar 1963 werd vastgesteld met een batig slot van 553,40. Het totaal aantal leden der vereniging is 48. Viering koninginnedag In een dezer dagen gehouden verga dering van het Oranjecomité te Zuid zande is besloten op koninginnedag kinderspelen te organiseren en voorts zal er bij voldoende belangstelling, voor de ouderen een ringrijderij met fietsen worden gehouden. De kinder spelen zijn 's middags; de ringrijderij zal eventueel in de avonduren worden voortgezet. Als sluitstuk volgt een concert door de Koninklijke muziek vereniging „Veronica". NT-JANSTEEN Kring-varkensfokdag voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen donderdag in St.-Jansteen Aanstaande donderdag wordt op het aan de Burgemeester IJsebaertstraat gelegen terrein te St.-Jansteen de re gionale varkensfokdag voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. Deze kringfokdag wordt georganiseerd door de vereniging voor doelmatige var kenshouderij. Aangevoerd worden bij het stamboek geregistreerde varkens, behorend tot het ras Ned. Landvarken en Ned. Piétrainvarken. De keurin gen beginnen om één uur 's middags. AXEL Vergadering N.C.V.B. Dezer dagen vergaderde de afdeling Axel van de Christen Vrouwenbond in het verenigingsgebouw van de ge reformeerde kerk te Axel. De leiding van de vergadering berustte bij me vrouw J. Weijns-Bakker. Voor de pau ze werd een huishoudelijk programma afgewerkt. Onder andere werd een bezoek aan de Keukenhof besproken. Na de pauze hield dokter K. Boor uit Axel een lezing met dia's over de reis die het Rode-Kruishospitaalschip „Henry Dunant" in 1961 maakte. Geslaagd klaver j astoernooi In hotel ,.De Stadsherberg" te Axel werd de derde, tevens laatste ronde, gespeeld in het klaverjastoernooi dat daar werd georganiseerd voor het personeel van de firma's Werkspoor te Utrecht. Wilton Fijenoord te Schie dam en het Las- en Constructiebe drijf van Essen te Naaldwijk. Dit per soneel is werkzaam bij de bouw van de Dow Chemical fabriek te Terneu- zen. De organisatoren zijn in hun op zet volledig geslaagd, want alle deel nemers waren enthousiast over het verloop van het toernooi. De heer K. van de Berg kwam in het bezit van een fraaie beker, beschik baar gesteld door de heer Van Essen. De eindstand; 1 K. v. d. Berg, 14005 punten; 2. G. de Ruyter 13588; 3. A. Wilkens, 13506; 4. P. Lucacevich, 13370; 5 F. van der Meij, 13041; 6 E. Pelle 12991; 7. D. de Jong 12879; 8. Koopmans, 12679; 9 K. Diepen- broek, 12514; 10 C. v. d. Heijden 12478. Nederlagentoernooi Voetbalwedstrijden in Axel Deze week worden op het terrein aan de Buitenweg te Axel een tweetal voetbalwedstrijden gespeeld in het kader van het in Axel te spelen ne derlagentoernooi. „De Van Essen Boys" speelden maandag tegen een elftal van een Axelse biljartclub, ter wijl zij woensdag 22 april aantreden tegen een elftal, samengesteld uit personeel van Lensens Aannemingsbe drijf te Axel. Er staan nog enkele wedstrijden op het programma, on der meer tegen de veteranen van AZW en tegen een gecombineerd elf tal van Axeise slagers en bakkers. Burgerlijke stand TERNEIJZEN. Geboren: Johannes Florentius z.v. B. J S. Velde-Taneelder: Robertus Jacobus z.v. ersen-de Bock; Angelo Theodoor Martha A. F. M. v. d. Veeken-Dobbelaar; Anne- lies Nicole d v. J. S E. v. d. Goes-Meertens Huibert iv J. M. den Ouden-Smalins; Jan J. E. Bakker-HamelinkPeter Joaquin A D S. Marti Rovira-Vereecke; Karei Marinus z.v. G. J. Verlinde-MichielsenPau- lus Matheus z.v. B F. Dhondt-D'hertYo- landa Monique d.v N. A. Murre-Verpoorte Ondertrouwd: J. M. Lubsen 23 J. en C. E. de Graaf 22 j. Getrouwd E Onpeneer 26 j. en P. C van de Voorde 22 J K. Hofman 18 j. en A. Gaxan 17 j N. Bolleman 27 j. en C. E. den Hamer 22 J Overleden P Roegiers 84 j. wedn. van V. Kesbeke. G Vandamme 72 j e.v C. P. van Damme. C Riemen» 62 j.; A. Faas 73 j e.v. S. C. van WlJck. Nieuwlandspelers maakten rondrit Doordat de plaatselijke voetbalvereni ging „Nieuwland" door een 21 zege op Wemeldinge, gevoegd bij de neder laag van concurrent Hoek, het kampi oenschap behaalde in de eerste klas van de afdeling Zeeland van het zaterdag voetbal, maakte het kamploenselftal In een versierde autobus, voorafgegaan dorp. In het clubgebouw „De Rode Leeuw" werd het kampioenselftal door voorzitter M. I. de Vos gehuldigd, ter wijl ook de heer C. van Nimwegen. ad ministrateur van de K.N.V3. afdeling Zeeland en oud-voorzitter van Nieuw land de loftrompet stak over het be reikte resultaat. Oud papier voor de fanfare Ten behoeve van het uniformenfonds, organiseerde het fanfarekorps O.K.K- te We8tkapelle, een inzameling van oud papier. Er werd een paar duizend kilo opgehaald. WALCHEREN Auto ging gracht in bij Seisbinnenbrug Bh de Seisbinnenbrug te Middelburg is ds. J. H. M. uit Meliskerke maandag middag met zfln auto achterwaarts ae Molenberg afgereden, waarbij het voer tuig gedeeltelijk in de gracht terecht kwam. Omwonenden hielpen de predi kant uit de op de helling hangende au to. Een takelwagen zette later de wa gen van ds. M. weer op de weg. D> schade aan de auto was gering. De ge beurtenis trok veel publiek. WIKA JANSEN VOLGT TIEN WEKEN COLLEGES AAN UNIVERSITEIT CHICAGO Wika A. Jansen, jeugdleider van de her vormde gemeente van Middelburg Is de vorige week voor vier maanden naar de Ver. Staten van Amerika (U.S.A.) ver trokken. Het bezoek heeft plaats in het kader van de door het International Cleveland pro ject georganiseerde uitwisseling van stu denten. Van deze vier maanden zal wika Jansen tien weken aan de Universiteit van Chi cago verblijven. De te volgen colleges hebben betrekking op het social case work, de methodiek van de groepsvorming, buurtwerk, mlngswerk, pedagogische en didactische vorming. Bevestiging ambtsdragers Op voordracht van de kerkeraadscom- missie van de Koorkerkgjemeenschap te Middelburg heeft de Centrale Kerkeraad van de hervormde gemeente van Middel burg respectievelijk tot ouderling en dia ken benoemd de heer G Rook en mej. H. C. A. Thieme. De benoemde ambtsdragers zijn in de zondagmorgen door ds. A van Santen in de Koorkerk geleide dienst bevestigd. VLISSINGEN N.K.V.-Vlissingen hield jaarvergadering en besprak structuur De afdeling Vlissingen van het Neder lands Katholiek Vakverbond hield maan dagavond in het Wit-Gele Kruisgebouw aan de Leliënlaan in Vlissingen zijn jaar vergadering. In een kort welkomstwoord releveerde de voorzitter, de heer J. Mi- chielsen de werkzaamheden van de afde ling over 1963 en een gedeelte van 1964, waarbij hij zijn medebestuurders dankte voor hetgeen zij hadden verricht. Uit het financieel jaarverslag van de penning meester, de heer J. van de Ven, bleek, dat de afdeling een batig saldo heeft. De begroting voor het jaar l964-'65 werd zonder op- of aanmerkingen aangeno men. Het bestuur zal de verspreiding van het contactblad voortzetten, omdat het meent dat het een nieuwe vorm van propaganda is, die in een behoefte voor ziet nu het vergaderbezoek over het al gemeen zo gering is. De secretaris, de heer B. Biesebroek. herinnerde in zijn PI ATTFT ANDSVRDI I\VFN jaarverslag aan de werkzaamheden in rLH1 ICLAnUOVItUUWLil verband met de actie „Wijd en zijd", en gJJ WÖHLER BIJEEN verder aan de situatie in de vak-afdenn- gen Herwonnen Levenskracht en de wo- Tijdens een maandelijkse bijeenkomst ningbouwvereniging Sint-Willibrord. van de Middelburgse afdeling van de Hierna kregen de leden een uiteenzetting Xederlandse bond van piattelands- over het schrijven van het bestuur aan- vrouwen hebben de IedM fa ,estau. BSKS.a rant Wohler kunnen horen welke heer- Bij de bestuursverkiezing werd de heer 'naPjes er door de door mevrouw B. Biesebroek herkozen. Daarna bracht Beumer vertegenwoordigde fabriek voorzitter Michielsen het belang naar gemaakt worden. De presiaente, me- voren van een districtsbestuurder voor vrouw Bom-Huisman bood spreekster Walcheren en een voor Zeeuwsch-VIaan- na afloop van haar praatje een boe- VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer IK). Vette koelen en oieea 13H. Varken* 48» Prijzen (rrxp voor ie. 3e en Se kwaliteit). (In cU per kg) Vette koelen 410—445 S40—«00 300-220 Varkenj lev. gew.) 186 180 185 Vette koelenaunvoer korter, handel redelijk, prijten vaster, prima'» boven notering Varken* (levend gew aanvoer kleiner, han del zeer kalm, prijzen teruglopend, prima vleesvarken» boven notertne. rware varken* 170—175 per kg, «lachUeugrn 160—165 per kg. EIERVEILING EDE. 20 april. Aanvoer 225.7» stuk*. Handel rede lijk. Prijzen <tn per 100 stuks): eieren van 49/53 gram 8.64—8 49; eieren van 64/57 gram 9-51-10.19; eieren van 60/42 gram 10.36-10.68. eieren van 61/6 gram 10.56—10.92. VEILING V.V.Z.B. GOF.fi 31 apnl Groenten: per stuk: Kropsla X 17—34. II 10—16. Cl 9. Knolselder!) met groen I 13. II 7-6. Per bo* Radlj» I 18—21. II 10-1» Per kg: Andijvie 1 90, II «0-74. Prei A I 66-73 Wlllof AI 56—61. All 4568. afwijkend 23-37 Spinazie (ka*) I 60—74, II 46. ld. natuur II 30—32. Lamsoren I 167. Stoofala I 24—42. Uien II 66, afwijkend 2-6. Breekpeen BI 3 Ra barber I 31—43. Rode kool II 24. afwijkend 20. Aardappelen 8—11. AARDAPPELUEl'KS ROTTERDAM. apnl. Klelaardappelea 35 mm opwsarta. Eigenheimer» 15 00—17CO, buitje 9. Mi ll (D. bevelander» 19X»-21.0(J. meerlanden 12.00-15 00. Klelaardappr>n M ir.rn op waarts. Eigenheimer» 16.06—19.00; btntjt 1050112/1furore 12.lO-l4.SO Klelaardappelen voor de ezportgeen handeL Zandaardappeten voor de export' geen handeL Stemming binnenlandzwak. Stemming bui tenland: geen handeL Voeraardappeten 200—4.00. PrIJien berekend per 100 kg «m op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, arhip of OVER LEERLINGENVERGOEDING MARKT ROTTERDAM. 20 april. Waterrootvlulage soorten van 1.76 tot 2.06. middensoorten van 2.10 tot 335. be»t vlas van 2.40 tot 2 05 Dauw- root vla» van 1*5 tot 2 00. Breekvia» van 0*6 tot 1.50. afhankelijk van kwalite.t »n bewerking. Gezwingelde lokken, van 0.70 tot 1*0. Het aanbod van waterrootvla» bestond tn de afgelopen week voor het grooute gedeelte uit lagere kwaliteiten, waarvoor de markt kalm gestemd «u. In verband met de geringe be lang* telling werd de produktie Ui deze soor ten mat geheel verkócht. Voor de midden soorten en best vlas bestond goede vraag, I maar het aanbod hierin is uiterst klein en werd geheel verkocht. De prijzen bleven op het peil van vorige week gehandhaafd. Dauwrootvla» wordt s De raad van St.-Philipsland heeft maandagavond In het hoogtepunt van de discussie een besluit in het kwa draat genomen: burgemeester L. J. de Jonge liet de heren hun fiat geven aan een onderwljsvoorstel dat m: den geleden al was beslist: het bedrag per leerling (f 81,331 voor de christe lijke school over 1964. Hoe dat kwam" Wel, er werd zo veel en zo scherp kri tiek op de raadstafel gedeponeerd te gen de manier waarop men in St.- Philipsland tot dit bedrag komt, dat verschillende raadsleden er aan be gonnen te twijfelen of ze de onderwijs- vergoeding werkelijk wel veilig ge steld hadden. „Gaan we met het bedrag akkoord? vroeg burgemeester De Jonge de ta fel rond. „Ja? Af". En dat was het slot van een discussie waarin de heer A. A. Rijstenbil (v.v.d.) heel wat deren. Hij was van mening, dat Zeeland bij het hoofdbestuur de tanden moet la ten zien en moet blijven ijveren voor twee bestuurders. Bij de rondvraag ont stond nog een uitvoerige discussie over het begrip stands-organisatie. Voorzit ter Michielsen zette uiteen, dat de K.A.B. een zuivere stands-organisatie was, maar dat hierin door de structuurwijzi ging binnen de N.K.V. wel verandering zal komen. Tot slot sprak de geestelijk adviseur, kapelaan E. Bouwinuns, nog over de geestelijke nood van de mens. Hij bepleitte, dat er meer geestelijk con tact moet zijn om de vereenzaming van het individu tegen te gaan. kebon aan. Op de maandelijkse ver gadering werd mevrouw Nieuwen- huyzen-de Jonge uit Nieuwland in het bestuur benoemd. Zij volgde mevrouw Janse-van Nieuwenhuyzen op. Mevr. Janse had zes jaar zitting in het be stuur. Mevrouw De Vries-Ligthart Schenk gaat in het vervolg de finan ciën van de plaatselijke afdeling be heren. Meegedeeld werd, dat het le dental thans is gestegen tnt 151. Het vijf minutenpraatje werd dit keer verzorgd door mevrouw Van de Hoek. Besloten werd het jaarlijkse reisje dit jaar naar Bergeyk te ondernemen. Lof voor kunstmarktinitiatief Met slechts één bijvalsbetuiging;, van de zijde van het K.V.P.-raadslid P. H. M. Adriaansens, is het voorstel van b. en w. van Middelburg om een proef te nemen met een zogenaamde „blau we parkeerzone" de gemeenteraad gepasseerd. Deze proefneming parkeerschijven in drie zones: Lange Delft, de Nieuwe Burg en de Segeersstraat, zal dus in het belang van de kort-parkeerders genomen orden in de periode van 15 mei tot 15 september a.s. van 8 uur 's mor gens tot 6 uur 's avonds. In de drie straten komen ongeveer 50 plaatsen beschikbaar. Door deze wel verheugd te zijn, dat het initi atief voor deze kunstmarkt niet is gekomen van degenen van wie men het altijd verwacht, maar van an dere stadgenoten. Wethouder W. P. J. Baars (c.h.) zei vervolgens op een opmerking van de heer M. L. Almekinders (c.h.) te zul len laten onderzoeken of het verwijde ren van de afrastering in het Tooren- vliedtpark gevaren oplevert voor de jonge jeugd. Burgemeester Drijber beloofde de heer H. Gillissen (p.v.d. a.) nog eens te overwegen of de plaats van enkele grote A.N.W.B.-borden herzien kan worden. mankementen van de regeling had op gesomd. De heer Rijstenbil kwam met fors geschut. En hij voelde zich ge dekt door een brief van de hoofdin spectie van het lager onderwijs. De argumenten van zijn kant: „In St.-Philipsland, waar een schoolgebouw aan het bijzonder onder wijs in bruikleen is gegeven, moeten twee bedragen per leerling worden vastgesteld. Eén met en één zonder rekening te houden met de kosten van instandhouding. Dat is hier niet ge-! daan." „Sedert de oprichting van de school' in 1954 is het bijzonder onderwijs op deze manier steeds erg bevoordeeld boven het openbaar onderwijs. Ik heb becijferd dat hiermee een bedrag van £30.000,tot 40.000,is gemoeid." „De post onderwijs in de begroting zit er finaal naast. Er is hier geld over de balk gegooid en aan de ande re kant heeft men verkeerde zuinig heid betracht door „door" de jaren heen veel te weinig onderhoud te be werkstelligen." „Tien jaar lang hebben G.S. hier van niets gemerkt. Daar begrijp ik niets van, want nu is er plotseling een aantekening bij de berekening." De heer Rijstenbil wilde van het colle ge van b. en w. tekst en uitleg: „Wel ke stappen denkt U te ondernemen om hierin zo spoedig mogelijk veran dering te brengen? Bent U bereid de ten onrechte betaalde bedragen terug te vorderen, in ieder gevai over de laatste vijf jaar?" Burgemeester De Jong en zijn wethouders zaten er een beetje mee. De voorzitter begon met uit te leggen dat de exploitatie van scholen steeds duurder wordt. Hij vond het maar een „ingewikkelde" zaak. Hij wees er even nadrukkelijk dat een bijzondere school geen huur behoeft te betalen en zij ver goeding naar gelang van bet verrichte onderhoud aan de gemeente geeft. En dat was voor wethouder J. J. Reijngoudt tevens secretaris van de christelijke schoolvereniging het kardinale punt. Vlug rekende hij uit wat de school van de f 81,33 per leer ling nu eigenlijk overhoudt voor het onderwijs zelf: f53,„Zolang de bij zondere school zijn deel terugbetaalt aan onderhoud, verwarming en ver lichting, kan er geen sprake zijn van huur". De heer Reijngoudt vertolkte de unanieme mening van het school bestuur dat men veel liever van die terugbetaling en van dat onderhoud verschoond wil blijven. „De brief van de inspecteur zegt precies wat wij willen". Laten we het nu zo verande ren en wel twee bedragen per leer ling dus dan is de zaak voor ieder een, voor de gemeente, voor de school en voor de inspecteur, opgelost. Maar voor zoveel voortvarendheid schrok men even terug. De heer Rijstenbil „Het is hier in St.-Philipsland een re geling zoals nergens voorkomt. Die bestaat al tien jaar. En nu gaat het niet aan om die zomaar hier aan ta fel te veranderen. Ket gaat om grote bedragen. Er is geld uitgegeven dat niet nodig was. Dat moet grondig uit gezocht worden". De heer Rijstenbil stond daarop. Ol het zal gebeuren? Een positieve toe zegging kreeg hij niet. De raad stelde daarop voor de tweede maal het be drag per leerling vast op f 81,33. Het verzoek van het schoolbestuur van de school met de bijbel te Anna-Jacoba- polder om een voorschot op dit be drag per leerling te krijgen want dat was eigenlijk aan de orde ging ouder de hamer door. Op een vraag van de heer B. A. Hes selink (v.v.d.) zei wethouder drs. Th. J. Westerhout, dat het tijdschema van de Schouwburgnieuwbouw thans zo danig gepland is, dat onvoorziene om- SSlS.gel wÏÏ'ï»™- ^ndi.hoden voorbehoud» cmi di. ders uit de straten getveerdfsu rullen he! E<?°1nwf/ d A op de Markt moeten parkeren, of op n ttt™i d. kaaien. De raad trok voor deze.de consequentie. .n de vol- refneming een krediet van f3000 'aadjïfrS„ ÏL 1 zal komen. Op een vraag van mr. I van Empel (c.h.) zei wethonder Het voorstel om een aantal over- Baars, dat de stellages rond de Gast- eenkomsten aan te gaan met de huiskerk die volgens mr. Van Em-|nem?rs ?az} "e oriéntatierit die door N.V. M. L. Polak en Zoon en de ppi een gevaarsituatie scheppen A.® - J .V. in IJzendijke onder auspi- •Ur aangeboden. 0» produktie werd nauwelijks opgenomen. Breek- vlaa wordt vrijwel niet geproduceerd omdat het voor de vlauers voordeliger 1* om recht te leggen Gezwingelde lokken komen Iets rui mer aan de markt en worden regelmatig afge nomen de prijzen Weven onveranderd op het peil van vorige week gehandhaafd. VEILING KA FELLE 20 april. Aardbeien per doos van 300 gram: Glasa extra 1,75-1*0. I 1.53-1*9, II 1.18- 1*8 Regina I 1.53—1*0. II 1*8-1,42. Deutsch Evem I 1*3. II 1.47—1.48 Groenteveiling: Radijs 10-13. Sla I 23—25 kg 22—25. II kg 6. Spinazie I 68. II 64. Groene- kool 22 Rabarber 25—31. Witlof All 34-64, afwijkend 25. VEILING BERGEN OP ZOOM 20 april. Sla 10—24 Spinazie 36-48 G lat an- dl;«e 95-1*0. Witlof 70-1.12. Prei 40—65 Ra barber 20—40 Rode kool 16-24 Witte koot 18—22. Uien 8—18 Breekpeen 4—6 Radi.'t ;8— M Jonathan 60-7S Aardbeien 1.80-2.10 per dooaje. Asperge» 3*0—3.00. VEILING „WALCHEREN" G A. MIDDELBURG 20 april. Fruit Jonathan 11 70-75 60 66-70 64-55. er.-65 48—49. Winston II 65-70 45. »,-4S 51—52. Tomaten A-C 2.94. Glasaardbei e;. extra 224. glasaardbelen I 2*7 GroentenSla export 18-30 kg 24,—. Witlof 44—73. Spinazie 28—82 Sla 10-20. Sla C 6—9. Radijs 1827. Andijvie 47—1.17. Pret 48-46. Rode kool 12-22, Rabarber 11-30 De eerste tomaten werden aangevoerd door de heer P. Pattenier te Domburg. VISMIJN COLIJNSPLAAT 1888 kg exportgarnalen 144—176. 54 kg »eh*r, 242 kg bot. 10 kg tong, 2 kg rog, 2 kg paling, 6 kg wulken, 16 kg ongesorteerde vl». CRAANBEURS ROTTERDAM. 20 april. Baktame volgens monster barls 17 pet. vocht voor levering aan de meelfabrieken incidenteel afzetmogelijkheid. Prijzen afhanke lijk van kwaliteit. Zomergerst. volgens monster, 25 CD-/ 27 25: haver, volgen» monster, 23 CD—25 03; groene erwten, volgen» monster, 35 00— 44.00, schokker», volger.» monster, 30 00— 53.00. Franco Rotterdam IJZENDIJKE J. Duste winnaar in oriëntatierit Er waren zondagmiddag vijftig deel- heer M. L. Polak sr. werd met grote instemming begroet. Het be tekent o.a., dat er met de N.V. overeenstemming is bereikt over de aankoop van haar terrein en op stallen aan de Schoorsteenvegers- singel ten behoeve van de sane ring. De raadsleden haalden in dit verband geen oude koeien uit de sloot, maar volstonden er mee hun verheuging uit te spreken, dat thans eindelijk een oplossing ge vonden is in deze al jaren slepende kwestie. In verband met de opheffing van school C W2rd het hoofd daarvan, de heer G. J. Zeef, eervol ontslag ver leend, terwijl de heer Zeef benoemd werd als hoofd van de Dunenburch- school. Kunstmarkt De raad ging na de afhandeling van de agenda eens echt voor de rondvraag zitten. De heer M. A Hubregtse ip.v.d.a.) bracht plannen voor de kunstmarkt op de Vismarkt ter sprake. Op een vraag van het P.v.d.A.-raadslid zei burgemeester mr. J. Drijber, dat b. en w. momenteel nog niets kun nen meedelen over eventuele plan nen van gemeentewege om dit ini tiatief te steunen. Mr. Drijber zei, cièn van de W.Z.A. werd georgani seerd. De heer J. Verstraate die de route uitzette had weer alle mogelijk- Trmion nn bnm heden aangewend om de deelnemers i c/itcK up Kuul orn de tuin te leiden. In café P. van De heer M. Wattel (a.r.) informeerde "!"e wethouder P. Rijen de prijzen uit. De wethouder richtte waarderende woorden tot de ver trekkende W.Z.A.-voorzitter de heer M. van Prooijen. Deze kreeg een stof felijke blijk van waardering voor zijn werk. De uitslag was als volgt: 1 J. Duste, Oostburg (6 strafpunten), 2 L. van Poucke, IJzendijke (12). 3 G. de Jonge, Schoondijke (19), 4 A Buize, Zuiddorpe (23), 5 J. van de Hemel, Biervliet (24), 6 A. Provoost, Biervliet (25). 7 W. de Kramer, Zuid zande (25), 8 A. Basting, Oostburg (30), 9 J. van de Sande, Oostburg (37), 10 mevrouw Brevet, Oostburg (37), 11 Zr. G. de Jong, Groede (38) 12 F. van Damme, IJzendijke (45). vervolgens waarom een tenten- en ca ravantentoonstelling is toegestaan op de Londensekaai. B. en w. hebben het bij wijze van experiment goedge vonden, zei mr. Drijber, omdat niet zo gemakkelijk een ander geschikt terrein te vinden is. Volgens de pre- carioverordening moet 40 cent per vierkante meter betaald worden; het advies van de commissaris van poli tie was gunstig; er wordt op zondag geen handel gedreven. Op een vraag van mevrouw S. Mensen (p.v.d.a.) zei wethouder J. S. Hoek (a.r.), dat de aanmeldingen van kleuters voor de kleutersehool-Vlasmarkt om techni sche redenen stopgezet is. Dit houdt na melijk verband niet het bereiken van de „gevaarlijke zone" wat betreft het aan- L. tal leerlingen. Over de voorbereidingen voor een L.O.M .-school, waarnaar mevrouw Mensen eveneens geïnformeerd had, zei de heer Hoek, dat aan de provin ciale raad voor de volksgezondheid verzocht is een onderzoek in te stel len naar het aantal kinderen, dat ver moedelijk in aanmerking zal komen voor plaatsing. ZAAMSLAG Ophokgebod voor duiven Tot 15 mei a.s. is in de gemeente Zaamslag een ophokgebod voor dui ven van kracht. Bij deelname aan wedstrijden kunnen b. en w. hiervan ontheffing verlenen. Bovendien is het gebod tussen 18.00 en 24.00 uur niet van kracht. Afhankelijke beroeps bevolking in Zeeland: 27,5 procent in N.V.V. In Zeeland Is 27 Vt procent van de af hankelijke beroepsbevolking georgani seerd in het N.V.V. Landelijk is dit cijfer 15 procent. Dit wordt gemeld in het jaar verslag 1963 van de algemene bond Mer- curius, afdeling Middelburg. Een verheu gende toename noemt mén de stijging van het ledental met 25. Mercurlus hoopt dit jaar 275 leden bijeen te krijgen. In acht jaar tijd zijn er niet minder dan 107 leden overgeschreven naar andere N.V. V.-organisaties. Naar andere afdelingen gingen in dezelfde periode 33 leden. BROMFIETSER GEWOND BIJ BOTSING TE KLOETINGE Bij een botsing tussen twee brom fietsen heeft een inwoner van Wemel dinge maandagmorgen op de Kapelse- straatweg te Kloetinge een lichte her senschudding opgelopen Het ongeluk gebeurde op de splitsing Kapelse- straatweg-Molenweg. De bromfietser J. D. uit Wemeldinge wilde naar links ae Molenweg inslaan en gaf daarbij geen voorrang aan de over de Kapelsestraatweg uit de richting Kloe tinge komende bromfietser A. P. uit Goes. Bij de valpartij, die op de bot sing volgde, liep D. een lichte hersen schudding op en moest na de eerste hulp van dokter H. J. Entink naar St.- Joanna gebracht worden. Hij is later naar huis vervoerd. P. liep kneuzin gen aan benen en gezicht op. Nagekomen advertenties Heden overleed zacht en kalm in het rusthuis „Pomona" te Kapelle onze innig geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, SELLA VAX SPARRENTAK. wed. van de heer W. Glerum, in de leeftijd van 88 jaar. M. J. Glerum. A. Glerum-Davidson. Klein- en achter kleinkinderen. Calgary. 20 april 1964. 722. 12e Avenue S.W., Alberta. Canada. De teraardebestelling zal plaatshebben te Kruiningen op woens dag 22 april a.s. des namiddags 14.00 uur. Na een geduldig ge dragen lijden werd he den van ons weggeno men, mijn geliefde man, onze lieve vader en grootvader. PI ETER JACOBUS GELUK, op de leeftijd van 70 jaar In Jezus ontslapen. M. J. Geluk- Schipper J. J. Rooze-Geluk. J. A. Rooze. G. J. Kramer-Rooze. J. M. Kramer. Goes, 20 april 1964. Westhavêndijk 41. De begrafenis zal plaatshebben op don derdag 24 april op de algemene begraaf plaats te Goes om 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 15