KONINKLIJKE FAMILIE ZAL HUWELIJK VAN PRINSES IRENE NIET BIJWONEN Huwelijksinzegening op 29 april in Rome Rechtse militairen in Laos aan de macht Bij twee vliegrampen 66 mensen omgekomen Zeeland in 1963: drie miljoen overnachtingen Familie van Bourbon-Parma maakte plaats en datum bekend KONINKLIJKE FAMILIE NEEMT UITNODIGING NIET AAN Elf doden bij 2 ongelukken in Belgisch Limburg OPSTAND IN SYRIË? Gemobiliseerde Belgische artsen weer naar huis RUSTIGE ONTVANGST VOOR HET KONINKLIJK PAAR G. Houtekamer erelid prov. Zeeuwse V.V.V. 207e jaargang - no. 93 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maandag 20 april 1964 Middelbargers zagen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ze vliegen Directie. P. van de Velde. P B. den Boer Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 350. 2911; Zierlkzee.' red. tel. 2425 adm. tel 2094. Adv. Pagter. HoordredactleW. Leertouwer en O. A. de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per week ƒ9,75 per kw.; rranco per post 10.— p. kw. Los*- adv 3847'3643>. Middelburg: Markt 61, tel 3841 (b.g.g. red. 2O78'3160, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.gg red. 7853, adv. 5213); Oostburg: lel 2396. Terr). p mm. Min. p. adv. ƒ430. Ingw. med. 3 tarlel. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel (min. ƒ130). ..Brieven bur. van dit blad" Bureaut: VIlasingen Arsenaalstraat 2. tel. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. De koninklijke familie zal niet aanwezig zijn bij de voltrekking van het huwelijk tussen prinses Irene en prins Hugues van Bourbon- Parma op woensdag 29 april in Rome. De particulier secretaris van de koningin, mr. J. van der Hoeven deelde gisteravond desgevraagd mede, dat de ouders van prins Hugues koningin en prins in de loop van de middag hadden mede gedeeld, dat het huwelijk op 29 april in Rome zal worden voltrok ken. Mr. Van der Hoeven deelde in aansluiting hierop nog mede, dat de koninklijke familie een aan deze mededeling toegevoegd voorstel om de huwelijksplechtigheid bij te wonen niet heeft aan genomen. Mr. Van der Hoeven zei tot slot, dat de datum van het huwelijk 's middags voor het eerst aan de koninklijke familie was medegedeeld. Datum en plaats van het huwelijk wer den gistermiddag in Parijs wereldkun dig gemaakt door het secretariaat van K'ns Xavier en prinses Madeleine van urbon-Parma. In de officiële medede ling stond voorts, dat de huwelijksinze gening namens paus Paulus de zesde in ae basiliek van Maria de Meerdere in Rome zal geschieden door kardinaal Giobbe, die hiertoe speciaal door paus is aangewezen. „Familiekarakter" In een afzonderlijke mededeling ver klaarde prins Xavier de aankondiging van het huwelijk vanuit Parijs te doen, na overleg met de Nederlandse ko ninklijke familie na de terugkeer uit Mexico, teneinde nieuwe moeilijkheden voor het koninklijk gezin en commenta ren als bij de aankondiging van de ver loving te vermijden. De datum van het huwelijk, die be gin februari was vastgesteld, kon niet worden bekendgemaakt wegens de officiële reis van koningin Julia na, prins Bernhard en prinses Bea trix naar Mexico en onverwachte moeilijkheden die deze reis waren voorafgegaan. Het huwelijk zal de Rome worden voltrokken opdat plechtigheid een strikt familiekaral ter zal dragen, aldus prins Xavier. Niet op ie hoogte Minister-president mr. Marijnen ver klaarde gisteravond desgevraagd, dat hij nog geheel onkundig was van het voornemen van prinses Irene en prins Hugues om op 29 april in het huwelijk te treden. De rijksvoorlichtingsdienst zei geen commentaar te hebben op de mededeling van prins Xavier. Daarbij werd eraan herinnerd dat de R.V.D. in het algemeen geen commentaar heeft op berichten af- kostig van de prinses, of van de familie van Bourbon-Parma en de omgeving daarvan. De particulier secretaresse van de prin ses mej. M. C. C. Wijnen weigerde, toen zij van het nieuws op de hoogte werd gesteld, elke vorm van commentaar te geven. „Gesprek na terugkeer' Een woordvoerder van de familie prins Hugues, de markies De Valous, deelde gisteren nog mee dat prinses Irene zich heeft teruggetrokken op het kasteel van haar schoonouders in Mid den-Frankrijk, om aan de aandacht van de persfotografen te ontkomen. De markies zei dat koningin Juliana en prins Bernhard ,,hun zegen aan het hu welijk hadden gegeven tijdens het ge- Prinses Irene heeft zaterdag een bezoelc gebracht aan het modehuis Balmain in Parijs. Zoals bekend, heeft het modehuis opdracht om de bruidsjapon voor de prinses te ma ken. Op de foto de prinses bij het verla ten van het huis. sprek over de bekendmaking ervan, dat z(j na hun terugkeer uit Mexico met prins Xavier voerden". Verder deelde de markies mee dat het niet bekend is of prinses Irene voor haar huwelijk nog naar Nederland zal terug keren. „Verwijdering' De markies vervolgde: „wij kennen de genegenheid van de koningin en prins Bernhard voor prins Hugue.' wij kennen zijn genegenheid voor toekomstige schoonouders". „Wy betreuren het daarom dat paalde politieke kringen, die er in waren geslaagd de verloving doen verbreken, de goede versta houding tussen de beide fami wisten te verminderen waardoor de ze tot onze grote spyt op het ogen blik van elkaar verwijderd zijn", al dus de markies De Valous. Aangenomen mag worden, dat. nu prin ses Irene een kerkelijk huwelijk in Ro me sluit, geen burgerlijke huwelijksvol trekking zal plaatsvinden. In Italië nl. heeft het kerkelijk huwelijk tevens bur gerlijke rechtsgeldigheid, zo vernamen wij van bevoegde zijde. Officieel kon men over dit facet van de huwelijksplannen van de prinses echter nog geen uitspraak doen. In Belgisch Limburg zyn gisteravond bij twee evrkeersongelukken 11 mensen 0111 het leven gekomen en vyf gewond. Op de weg Bilsen-Genk, onder de ge meente Zutendaal, is op een kruispunt een oude personenauto afkomstig uit Genk in botsing gekomen met een tegen ligger uit Asch. De auto uit Genk raakte links van de weg, reed tegen een boom, kwam weer op de rijweg en reed .150 meter verder rechts tegen een boom. Van de acht inzittenden werden vier per sonen uit de wagen geslingerd. Zij wa ren op slag dood. Van de vier overige inzittenden werden er drie dood in de wagen aangtroffen. De achtste is op de weg naar het zieken huis overleden. De slachtoffers, vijf mannen en drie vrouwen, zijn Turken, vrij jong en woon achtig in Genk. In Mielen, nabij St .-Truiden, zijn twee personenauto's met elkaar in botsing ge komen. In een van de wagens zaten 3 mannen, Belgen tussen de 20 en 32 jaar, die bij de botsing op slag dood waren. In de andere wagen zaten een man, vrouw en drie kinderen uit Leven, die ernstig gewond werden. De slachtoffers kwamen uit Bergwaren. Noodsignaal van een zendingspost in Kongo Op liet hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Leopoldstad heeft men zater dag een noodsignaal ontvangen van een Scandinavische zendingspost in de pro vincie Kivoe. Men meldde dat men omsingeld was door gewapende terroristen. De zen dingspost bevindt zich te Lemera, ten noorden van Oevira. Er zouden daar 20 Zweden en vyf Noren zyn. Zondagochtend is ook prinses Bea trix op Schiphol teruggekeerd van het staatsiebezoek aan Mexico. Foto: De prinses werd op de lucht haven verwelkomd door haar zuster Margriet. V.S. TEGEN MACHTSOVERNEMING Neutralist Soevanna Phoema afgetreden Een rechtsgezinde militaire groep heeft gisterochtend in Vientiane, de hoofdstad van Laos, de macht in handen genomen. Premier prins Soevanna Phoema is afgetreden en heeft de regering overgedragen aan 'n 76 man tellende „revolutio nair comité van 't nationale leger", zo heeft radio-Vientiane omgeroe pen. Voordien waren er enige schermut selingen geweest met neutralisti- sche strijdkrachten. De 63-jnrige neutralistlsche prins Soe- ma Phoema had zaterdag met tranen de ogen verklaard dat hij wilde af treden omdat de drie partyen in Laos, rechtsgezinden, neutralisten en linker vleugel het niet eens konden worden. Gisterochtend verklaarde dc prins voor de radio dat hij altijd had gezegd af te zullen treden wanneer deze partijen niet bijeen konden worden gebracht en dat hij nu de macht, had overgedragen aan het revolutionaire comité, dat onder lei ding staat van generaal Kouprasith Ab- bay. Volgens in Londen ontvangen berichten uitVientiane heeft het revolutionaire comité de staat van beleg afgekondigd en samenscholingen van meer dan zes mensen verboden. Buitenlanders zou de raad zijn gegeven niet in het land te reizen. Het comité zou verder de sluiting van het vliegveld van Vientiane hebben bevolen. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken in Washington heeft met het oog op de gebeurtenissen in Laos een communiqué uitgegeven waarin ge zegd wordt dat de Amerikaanse rege ring aan de overeenkomst van Genève van 1962 vasthoudt en dat zal blijven doen. „Wij zijn dus beslist tegen machtsover neming en zijn voorstanders van onmid dellijke hulp aan de neutralisten als eer ste stap naar herstel van de toestand." Het ministerie staat in voortdurend con tact met de Amerikaanse ambassadeur Bezorgd Eeii opstand tegen de regering verspreidt zich snel over geheel Syrië en de hoofd stad Damaskus wordt reeds bedreigd, aldus een bericht van radio-Bagdad. Volgens dit radiostation is de opstand het gevolg van terreuracties van de re gering na een lokale revolte in de stad Hama vorige week woensdag. Meer dan duizend mensen zouden in deze stad in midden-Syrië om het leven zijn geko men. De radio gaf geen verdere bijzonderhe den over de opstand doch deelde mee dat de bevolking van Damaskus haastig voedsel insloeg om op alle eventualitei ten voorbereid te zijn. klaarde dat Engeland zich bezorgd maakt over de gevolgen van de staatsgreep. Het betreurt dat de be sprekingen tussen de politieke groe peringen in Laos zijn vastgelopen. In gezaghebbende kringen in Parijs betreurt men de staatsgreep even eens. T/.S. tegen Nog geen 48 uur na het beëindigen de artsenstaking zijn gisteravond al moer dan 2500 van de ruim 3000 gemo biliseerde reserve-officieren van gezond heid in België naar huis teruggekeerd. Verwacht wordt, dat vandaag in de loop de dag al deze artsen het uniform r zullen hebben uitgetrokken en hun praktijk zullen hebben hervat. Reeds gisteren hadden vele burger-zie ken de militaire hospitalen verlaten en verwacht wordt dat, voordat woensdag de nieuwe besprekingen tussen de rege ring en de artsen over de ziekte- en in validiteitswet zullen worden hervat, de toestand op medisch gebied in België weer normaal zal zijn. Ook het aantal patiënten in de grote ziekenhuizen loopt snel terug, doordat de artsen hun patiën ten weer thuis bezoeken. In enkele grote inrichtingen in Brussel, waar de over bevolking tijdens de staking de groot ste afmetingen had aangenomen, komen weer bedden vrij. Over het algemeen is men het er over eens dat de hernieuwde onderhandelin gen tussen regering en artsen. di« woensdagavond zullen beginnen, de de finitieve oplossing van het conflict zul len brengen. Beide betrokken partijen onthouden zich echter angstvallig van enig commentaar, dat dit gesprek in ge vaar zou kunnen brengen. Vorig jaar hebben buitenlandse Duitsland met 11.7 miljoen overnachtingen ir een nieuw record gezorgd. Gasten de Verenigde Staten namen 1,8 miljoen o nachtingen voor hun rekening. De Nederlandse maakten 1,6 miljoen overnachtingen Duits grondgebied, aldus het t vreemdelingenverkeer in Frankfort. CARAVELLE STORTTE IN PERZISCHE GOLF Luchtbotsing in Verenigde Staten Reddingsploegen hebben gisteren in het wrak van de Caravelle van de Middle Eeast Airlines, die vrij dagavond in de Perzische Golf bij Dahran neerstortte, de stoffelijke overschotten van 38 inzittenden aangetroffen. Het toestel had in totaal 49 mensen aan boord. De hoop nog overlevenden te vinden is opgegeven. Een woordvoerder van de Middle East Airlines verklaarde, dat hoge golven de pogingen orn het wrak uit het 10 meter diepe water te bergen, bemoeilyken. Het vliegtuig stortte vrijdagavond op 5 km van Dahran in zee tijdens een hevi ge zandstorm. Het toestel was op weg van Beiroet naar Dahran. Het contact werd vrydagavond om half twaalf ver broken. Het wrak werd pas zaterdag middag gevonden, doordat dichte stof wolken de opsporing zeer bemoeiiykten. De neus van het toestel bleek finaal van de romp gescheurd. Een van de vleugels stak boven water uit. Drieëntwintig van de inzittenden waren Amerikanen in dienst van de Aramco. Twee transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zyn zater dagavond In de nabijheid van de vliegbasis Clinton, tien kilometer van Wilmington in de Amerikaanse staat Ohio met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De toestellen vielen op een boerderij. Bij dit ongeluk verloren 17 van de 19 inzit tende iluchtmachtmllltalren en para chutisten van het leger j het leven. De vliegtuigen verongelukten toen zij zich gereed maakten voor de landing. Het waren toestellen van het type C-119. de z.g. vliegende verhuiswagen». Zij maakten een normale trainingsvlucht. jongen zweefde 1000 meter boven de grond aan ballon De twaalfjarige Danny Nowell uit Mill Valley in Californië beleefde dit weekeinde een angstig avon tuur dat gelukkig voor hem af liep. Samen met andere kinderen hield hjj de touwen vast die een ballon van William Berry aan de grond moest houden. Toen de an deren op het teken van de ballon vaarder de touwen loslieten bleef Danny aan het zyne hangen door dat hij het om zijn pols had ge slagen. Ondanks zijn hulpgeroep steeg de iongen al hoger en hoger tot de ballonvaarder pas op duizend me ter de kreten waarnam. „Ik was zo ondersteboven dat ik bijna overboord sloeg", vertelde Berry later. Ion daalde langzaam en Danny kwam veilig op de aarde terug. „Mijn armen begonnen bij het op stijgen pijn te doen. maar nu ls alles in orde", verklaarde hy, nog onder de indruk van het gebeur- Op Schiphol 4500 mensen, bij Soestdijk enkele honderden Minder publiek op de been dan was verwacht Kort na half acht zaterdagoch tend zijn koningin Juliana en prins Bernhard op Schiphol te ruggekeerd van hun tiendaags staatsbezoek aan Mexico. Hoe wel bij de aankomst van het koninklijk paar veel meer pu bliek aanwezig was dan normaal het geval is, hadden de autoritei ten op een veel grotere belang stelling gerekend. Slechts circa j 4500 bezoekers stonden op het 1 dak van de Icahal, de aangren- j zende promenade en het dakter- j ras van de Europahal. Er ging even een gejuich op toen de deur van de DC-8 open ging en de ko- ningin in grijze mantel en blauwe ja- 1 pon in de opening verscheen, maar i het stierf vrijwel meteen weg, waarna liet publiek doodstil het weerzien met de jongste twee prinsessen gade sloeg. Na de begroeting van de prinsessen werd het koninklijk paar onder meer verwelkomd door de minister-presi dent mr. Marijnen. Op het platform bleef het gezelschap even overleg plegen wat men nu zou doen. Er was een plan om nog een Een overzicht tijdens de aankomst van E.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op Schiphol. V.l.n.r.: Eerste minister V. G. M. Marijnen, H.M. de Koningin, die wuift naar de menigte, Z.K.H. Prins Bernhard, de prinsessen Christina en Margriet en mr. F. J. Kranenburg, commissaris der konin gin in de provincie Noord-Holland. speciale rit in de hofauto over het hele platform te maken, doch men zag hier maar van af. „Oranje boven" ACCOMMODATIE VERGROOT De enorme toeristische ontwik keling van Zeeland, gedurende de laatste jaren, heeft zich in 1963 onverminderd voortgezet. Het is zelfs zo, dat deze ontwik keling zich versnelt. Aldus de di recteur van de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer J. P. de Regt in de zaterdag in Cadzand gehouden algemene voorjaarsvergadering van de Zeeuwse V.V.V. In het jaarver slag 1963 wordt dit met cijfers aangetoond: Zeeland telde het afgelopen jaar 2.700.000 gere gistreerde overnachtingen, een stijging van twintig procent ten opzichte van 1962. De heer De Regt meende zelfs, dat het wer kelijke aantal overnachtingen de drie miljoen dicht zal benade ren. „Volgens onze berekening heeft het vreemdelingenverkeer in 1963 een bedrag opgeleverd van ongeveer zestig miljoen gul den", aldus het jaarverslag. „Ten opzichte van het voorgaan de jaar betekent dit een stijging van ongeveer tien miljoen gul den of twintig procent". Aan het slot van zijn jaarverslag stelde de heer De Regt, dat de ver wachting gewettigd is, dat de prognose van vijf miljoen over nachtingen in 1972 achterhaald zal worden. Deze voorjaarsvergadering speelde zich af in en rond vier Cadzandse hotels; „Noordzee", waar in de mor genuren de huishoudelijke zaken wer den afgewikkeld, „Badhotel", waar de gemeente Cadzand een officiële ontvangst aanbood, „Zeebad", waar de koffietafel werd gebruikt, en „Cadzandria", waar de heer J. van Hinte, die belast is met de registra tie van alle archeologische monumen ten in Zeeland, zijn causerie „Het onstaan van de Zwinmonding" hield. In de morgenbijeenkomst werd hulde gebracht aan een pionier van het V.V.V.-werk in Zeeland: de 83-jarige heer G. Houtekamer uit Kloetinge, de algemeen-secretaris van de Zeeuwse V.V.V., die na het V.V.V.- wezen meer dan een halve eeuw te hebben gediend, deze functie heeft neergelegd. De heer Houtekamer kon wegens ziekte van zijn echtgenote niet aanwezig zijn: daarom stelde de voorzitter, mr. J. Moolenburgh, voor hem telegrafisch op de hoogte te stellen van zijn benoeming tot ere lid. „Voor de buitengewone wijze, waarop hij het V.V.V.-werk langdu rig heeft gediend en in Zeeland heeft geïntroduceerd", aldus de heer Moo lenburgh. De heer Houtekamer zal voorts een boekwerk worden aange boden. De heer M. Haasdonk uit Goes werd bereid gevonden tijdelijk als secretaris op te treden. Tevoren had de voorzitter woorden van wel kom gericht tot mr. J. de Vries, de vertegenwoordiger van hët provin ciaal bestuur en tot het gemeente bestuur van Cadzand, het bestuur van de jubilerende V.V.V. Cad zand en de nieuwe directeur van de provinciale V.V.V., de heer De Regt. Voorts stond mr. Moolenburgh stil bij het overlijden van de vice-voor- zitter, jhr. R. J. H. Q. Röell. Specificatie In zijn jaarverslag gaf de heer De Regt een specificatie per eiland en per streek van het overnachtingen- totaal van 2 700.000. Schouwen- Duiveland 488.901, Walcheren 1.391.900, Zuid-Beveland 5475. Noord- Beveland 116.758 en West-Zeeuwsch- Vlaanderen 536 355. Voorts stipte hij aan, dat in 1957 het aantal overnach tingen ongeveer één miljoen bedroeg, in 1959 éèn-en-een-kwart miljoen en in 1962 twee-en-een-kwart miljoen, een stijging dus van één-en-een-kwart miljoen overnachtingen in vijf jaar „Deze aanzienlijke "stijging is voor een belangrijk deel te danken aan de vergroting van de accommodatie aldus de heer De Regt. die de bed den- en kampeercapaciteit van Zee land in 1963 als volgt had gespecifi ceerd: hotels en pensions 6300 (5650 in 1962), zomerwoningen 7000 (in 1962 6550). gemeubileerde kamers 12.100 (11.300). kampeerterreinen 37 750 (29.050) en diversen 4000 (3950). totaal dus 67.150 (56 500). Verheugend noemde bij de spreiding naar tyd en plaats de maand juni kan thans meer en meer tot de va kantiemaanden worden gerekend en ook is in 1963 gebleken, dat het toe risme zich meer en meer begeeft naar plaatsen, die meer achter de kust liggen. „Wanneer primair de kust plaatsen geheel volgeboekt zijn, wor den de meer naar binnen gelegen plaatsen ingeschakeld", aldus het jaarverslag. (Zie slot pag2 kol. 5) Ten slotte legde prins Bernhard zijn arm over de schouder van de koningin en stelde haar voor naar de auto te wandelen. Daarbij begon het publiek op het dakterras opnieuw te juichen. De koningin hield de pas in en /.waaide uitbundig terug, waarop klei ne groepjes uit het pnhliek met veel enthousiasme „Oranje boven, leve de koningin" aanhieven, doch het stimu leerde de overige mensen niet tot al gemene massazang en stief spoedig r weg. Soestdijk Het koninklijk gezin stapte in de ge sloten hofauto en reed om tien over acht, voorafgegaan door enkele mo toragenten, langzaam de luchthaven af. Bij de aankomst op paleis Soest dijk, waar enkele honderden mensen langs de weg stonden, speelden zich bepaald geen wilde taferelen af en de mensen van het Rode Kruis, die voor alle zekerheid eerste hulptrommels hadden meegebracht, hoefden dan ook niet in actie te komen. Toen de hof- auto's voor Soestdijk aankwamen, werd de snelheid maar weinig ver minderd. Het publiek kreeg dan ook maar nauwelijks een glimp te zien van het koninklijk paar en stak zijn teleurstelling daarover niet onder stoelen of banken. Men gaf de moed evenwel niet op en bleef wachten in de hoop dat het ko ninklijk paar nog even op het hordes zou verschijnen. Maar toen de minu ten verstreken, bleek dat daarvan niets zou komen en langzaam toog men weer huiswaarts. Prinses Beatrix arriveerde gisteroch tend om kwart voor tien van het tien daagse bezoek aan Mexico in Neder land. Zij kwam aan met het K.L.M.- lijntoestel uit Canada, waar ze een kort bezoek aan een vriendin heeft gebracht. Op Schiphol waren het onder aan de vliegtuigtrap de prinsessen Margriet en Christina die hun oudste zuster enthousiast gelijktijdig ieder op een wang kusten. De prinsessen vertrok ken gezamenlijk naar Soestdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1