,rtr Liberalen houden vast aan een spoedige belastingverlaging Baby (7 maanden) aan ondervoeding overleden Newyorks publiek heeft Amsterdam nog niet ontdekt Middengroepen in het gedrang SERIE NIEUWE PROCESSEN TEGEN EX-NAZI'S IN WEST-DUITSLAND Belgische vlieger - bijna blind - veilig geland DJemoires Directeuren verdienden kwart miljoen aan handel in verduisterde cacaobonen Wipwatermolen voor Central Park Verkeersagente had veel succes Koninklijk paar op de thuisreis 'tHoogeHuys Grafische bonden royeren bestuur van actiecomité ZATERDAG 18 APRIL 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I Mr. Geertsema op V.V.D.-congres: Correspondent D.P.A. verliet Moskou [(Van onze parlementaire redacteur). De voorzitter van de fractie van de V.V.D. in de Tweede Kamer, mr. W. J. Geertsema, heeft gister avond op de algemene vergadering van zijn partij in Eindhoven een politieke redevoering gehouden, waarin hij veronderstelde, dat de kwestie van de herverdeling van het nationaal inkomen het kern vraagstuk zal zijn voor de politieke verhoudingen in Nederland voor de komende jaren. Daarom wijdde hij aan deze herverdeling bijzondere aandacht en zette hij uiteen dat met name de middengroepen van deze ontwikkeling de dupe dreigen te worden. Voor de heer Geertsema stond vast, dat de huidige lijn van de progressie in d< belastingen onbillijk is en dat de belas tingdruk zodanige afmetingen heeft aangenomen, dat deze ondraaglijk is ge worden. Er kan niet langer worden ge tolereerd, riep hij uit, dat een steeds groter deel van het inkomen van de Nederlanders niet door de burgerij zelf, maar door de staat wordt besteed. Van daar dat de V.V.D. als eis voor aan vaarding van het akkoord van Wasse naar heeft gesteld dat in ieder geval de verlaging van de belastingen door neu tralisering van de progressiefactor de hoogste prioriteit zal krijgen na de wo ningbouw en dat een beleid moet wor den gevoerd, dat mede gericht is op verdere, structurele belastingverlaging. Alleen terder De heer Geertsema besefte, dat de uit voering van het akkoord van Wassenaar ln het bijzonder voor de liberale minis ter Witteveen een uiterst zware taak betekent, maar hij wist tevens, dat de minister verzekerd kan zijn van de loya le steun van de regeringspartijen. Waar- Het nieuwe raadhuis in Frankfort zal 27 april af liet toneel van twee pro cessen tegen oorlogsmisdadigers zyn: naast de 21 beklaagden in het Auseh- witzproces zullen in het „Hongarijepro- ces" twee voormalige medewerkers van de inmiddels terechtgestelde „Endlöser der Judenfrage" Adolf Eichmann in de beklaagdenbank zitten. In laatstgenoemd proces gaat het om het deporteren en vermoorden van 400.000 Hongaarse joden. De plaatsver vanger van Eichmann in Hongarije in 1944, de nu 59-jarïge Hermann Krumey, EEN van de vele overwegingen die door het vermoeide brem van de-ze, uw dienaar 't allërstond, buitelden na het aanhoren en -schouwen van de Tiveede-Kamer- vergadering omtrent onze prins- onheerlijke besonjes, was toch wel weer dat onze politieke partijen andere maatstaven dan de tot he den gehanteerde zullen moeten gaan aanleggen bij de samenstel ling harer kandidatenlijsten, Men zal wel degelijk moeten gaan re kenen met de visuele en auditieve imago van hen die men geroepen acht in 's lands vergadersalen voor enkele miljoenen kiezers van him bestaan-op-aarde te doen blij ken. Zo schreef mijn gewaardeerde vriend en bewonderde semi-collega Cees Nooteboom in De Volkskrant dat de freule een „leeuwehoofd" heeft en zeker geschikt zou zijn Keizerin van Ethiopië te zijn. Dit lijkt mij een politiek-nuttige ima go. De G.H.U. kan een leeuw in haar fractie best gebruiken en Keizerin van Ethiopië is een niet te versmaden gelijkenis. Ik zou reeds danig in mijn sas zijn ais men mij waardig sou- achten op een president van Volta of Zan zibar te gelijkenof als men zich niet zou verbazen te vernemen dat ik H.M.'s Ambassadeur bij het Hof van Rainier de Zeevaarder ben Cees Nooteboom zag en hoorde de heer Geertsema als een oom: „het cameralicht flikkerend in zijn wa penring (het wapen der Geertse- ma's). Ik heb niet 7iaar hem ge luisterd. Het geluid is doordrin gend en heeft nog steeds de uit dagende autoriteit van de student die om zijn bediende roept in de zekerheiddat die ook komt, onaar men (geen bediende) luistert er niet 7iaar. Hij is overigens een lmappe verschijning en mocht er in latere jaren een film over het hele geval ge7naalct wórden, dan verdie7it het aanbeveli7ig zijn rol in het geheel wat groter te ma ken dan hij geweest is..." Dit beeld nu is naar mijn privé- begrip niet onvleiend, want ik be nijd een ieder die op zo rijpe leef tijd nog de ir\ilruk wekt student te zijn (o7n van de wapenring nog maar te zwijgen), doch ik vrees dat dit. beeld in de ogen-des-volks niet dat van een vurig aanbeden afgod kan zijn. Ik hoop dat de heer Geertsema, deze noot- van de boom waar behoren zal kraken en, zo hij weer een /nassaal-gereproduceer de voordracht-voor-één-heer ten beste gaat penen, zij7\ wapenring zal vervangen door een gladde, zijn spraak-eigen zal vervormen door het bij de meeste andere televisie- verschijningen gebruikelijke, min- of-meer-plat-Neder lands, zijn be diende-imago zal loslaten totdat hij weer in de huiselijke kring is teruggekeerd, en zich, integendeel, zal inspelen in de rol van jeune- premier, bediende des kiezersvolks. Dit. alels ter- adstructie, van mijn welgemeende raad, in oecumeni sche zin gegeven aan alle partijen: houdt rekening met kastje kieke boe, wanneer 'ge uwe exponenten op uw lijsten zet. Beoordeelt hen niet alleen naar hun kennis en kunde, doch ook naar hun puist jes, hun oogwallen wangzakken naar de toestand van hun gebit, de klank van hun stem, de maten van hun stoffelijke verschijning, hun oog-opslag, de snit van hun kleding en alles wat voor de con- in het imago dienstig kat zijn. EL1AS schuwend voegde hij er echter aan toe: „Zou ooit onverhoopt het tegendeel blij ken, dan zou het voor ons volstrekt on mogelijk worden verdere steun aan het regeringsbeleid te geven". Later herhaal de hil de verwachting, dat de V.V.D. met de huidige regeringspartners eens gezind de weg zal kunnen bewandelen, die leidt naar rechtvaardigheid voor al len. „Maar mocht dat ooit onverhoopt niet het geval zijn, dan zullen wij geen ogenblik aarzelen die weg desnoods al leen te bewandelen, in de zekerheid, dat brede lagen van ons volk ons in onze strijd voor rechtvaardigheid op alle fron ten zullen steunen". De V.V.D. eist niet, dat nog dit jaar de overeengekomen belastingverla ging wordt ingevoerd de loon explosie heeft bepaalde gevaren op geroepen maar zjj is ook niet be reid, aldus de heer Geertsema, rus tig en gelaten af te wachten tot een.' het conjunctureel en budgettair vol strekt juiste moment is aangebro ken om deze verlaging door te voe ren. De regering zal op grond van het op dit punt. ondubbelzinnige akkoord van Wassenaar het minst ongeschik te moment moeten uitzoeken. .4.O.W. en A.W.W.-premie Sprekende over belastingverlaging kon de heer Geertsema niet voorbij gaan aan de 500 miljoen, die men aan de schat kist wil onttrekken om zonder noemens waardige verhoging van de premie de A.O.W.- en A.VV.W.-uitkeringen op te trekken tot een sociaal Mr. Geertsema stond op het standpunt, dat vastgehouden moet worden aan het akkoord van Wassenaar, dat spreekt van geleidelijke optrekking van de A.O.W.- uitkeringen tot een sociaal minimum. Wat de financiering betreft voelde hij zich het meest aangetrokken tot het standpunt, dat in de Sociaal-Economi sche Raad is verdedigd door de zoge naamde groep-Bosman. Deze wil in prin cipe de verhogingen van de uitkerin gen financieren door een verhoging van de premies, maar reductie daarop ver lenen aan hen, die deze verhoogde pre mie niet kunnen betalen. De kosten van deze reducties komen dan ten laste van de schatkist. In dit systeem zal er een verhoging komen van de premie met zeker 3 procent. De heer Geertsema pleitte ervoor de verhoging van de A.O. W. en de verlaging van de belastingen tegelijkertijd in te voeren, eventueel bei de in twee fases. Middengroepen Van de middengroepen vond de liberale fractievoorzitter, dat zij op het ogenblik zitten ln de hoek waar de slagen vallen. verticale prijsbinding vond hij dat zij lijnrecht ingaan tegen de vrijheid van de middenstand en het bedrijfs leven om overeenkomsten af te slui ten. De vrijheid mag alleen worden beperkt, als bewezen is, dat zij wordt misbruikt ten nadele van de consu menten. Omroepbestel In zijn rede heeft de heer Geertsema er ten slotte nog eens duidelyk aan her innerd, dat de V.V.D. voor een open om roepbestel is. Hij beloofde de aanwe zigen, dat de partij haar strjjd voor vrij heid in de ether zal voortzetten tot de uiteindelijke overwinning. Ook haar strjjd voor reclame in de televisie zal zij winnen. In de komende overgangs periode, waarin ingevolge het akkoord van Wassenaar geen zendmachtiging ge geven mag worden aan onafhankelijke organisaties, zal de V.V.D. zich met uiterste felheid verzetten tegen het ge ven van een machtiging aan de be staande omroepverenigingen tot het uit zenden van reclameboodschappen over het tweede televisienet. MEDEWERKERS VAN EICHMANN STAAN TERECHT Mpmnifpc Ln zijS medewerker de 52-jarige Otto memoires leiUQen Hunsche wordt m de 162 gladzijden tel lende akte van beschuldiging medeplich- TOr BTTP^LbLiP tigheid aan moord in een groot aantal LVJL aiicöiauc gevallen ten laste gelegd, benevens tran K'ovl WsJtf -.roofzuchtige afpersing". De beklaagden ValT J\a.ri VVOlII bevinden zich reeds geruime tijd in voor arrest, Hunsche voor de tweede maal. Verder zal op 25 mei in Frankfort het tweede Auschwitzproces beginnen. Dit proces zal echter in het gerechtsgebouw worden gevoerd. In verband met de moord op Hongaarse joden is nog een vooronderzoek gaande tegen nog tien verdachten. Ook dit zal vermoedelijk, tot een tweede „Hongarijeproces" leiden. Een derde Auschwitzproces wordt al voorbereid. VROUWTE WEINIG HUISHOUDGELD 'Het Wereldgebeuren Republikeinen en royalisten ■esldenl niet di Politie arresteerde de ouders De 30-jarige havenarbeider C. H. P. F. uit Den Haag en zijn 23-ja» rige echtgenote zijn door de Haag se politie gearresteerd, verdacht van opzettelijk benadeling van hun bijna zeven maanden oud kindje. jDe baby overleed in de nacht van vijf op zes april aan ondervoeding. De ouders zullen voor de officier van justitie worden voorgeleid. Uit de verklaringen van de ouders is op gemaakt. dat tussen de echtelieden een bijzonder slechte verhouding bestond. De vader bemoeide zich nergens mee en kwam alleen thuis om té eten en te slapen. De vrouw heeft als reden voor de on dervoeding opgegeven, dat zij te wei nig huishoudgeld van haar man kreeg om babyvoeding te kunnen kopen. Daatdoor werden het kindje de nodi ge voedingsstoffen onthouden. De overige twee kinderen uit het gezin Meeuw tegen straaljager (Van onze Haagse redactie). Een 26-jarige Belgische vlieger heeft vrij ernstige verwondingen opgelopen, doordat zijn toestel een F-84-F Thunderstreak, boven Vlieland in botsing kwam met een kopmeeuw. Het dier verbrijzelde de cockpit en verwondde de piloot, adjudant D'hane uit Overpelt, zo danig aan het hoofd dat hij waar schijnlijk een oog zal moeten mis sen. Hoewel vrijwel blind besloot de vlieger het toestel niet per schietstoel te verla ten, maar koers te zetten naar de vlieg basis Leeuwarden. Zijn collega's bege leidden hem om de juiste route aan te geven. De Thunderstreak van de Belgische ba sis Brögel was op weg naar het schiet- terrein op de Vliehors. Tijdens een duik vlucht kwam het toestel op een hoogte van 70 meter en met een snelheid van rond 900 km in botsing met een meeuw. De ravage was zo groot, dat zelfs de boordradio werd vernield. Op het vlieg veld Leewarden stonden brandweer auto's en ambulances gereed, maar zij hoefden niet in te grijpen. De F-84-F was voorzien van oefen'bommen en scher pe granaten. De Belgische piloot is op genomen in het St.-Bonifatiushospitaal in Leeuwarden. Nijmegenaar wil huldeblijk aan prinses Irene (Van onze Haagse redactie) Vele brieven en briefkaarten, wa; adhesie wordt betuigd aan zijn i tiatief voor de aanbieding van een na tionaal huldeblijk aan prinses Irene bij haar huwelijk, worden bezorgd bij dr. J. P. Gribling te Nijmegen, onder directeur van de (rooms-katholiek) kweekschool voor onderwijzeressen al daar. Enkele dagen geleden werd in Tijd-Maagbode" een ingezonden stuk van dr. Gribling gepubliceerd. Hierin nam de Nijmeegse leraar het initiatief voor een Irene-actie. Om de zaak op gang te brengen verzocht dr. Gribling de lezers van zijn stuk hem hun ad hesie te betuigen. Daarna zou het on getwijfeld mogelijk zijn, zo schreef dr. Gribling, een comité te vormen, dat de nationale actie op korte ter mijn kan voeren en leiden. Dr. Gribling heeft contact opgenomen met verschillende figuren die bereid zijn zitting te nemen in een perma nent comité. De moeilijkheid hierbij is, dat dr. Gribling een nationaal co mité wil vormen, waarin dus ook niet- katholieken zitting in zullen hebben. Om dit te bereiken zal tijdens het weekeind een der naaste medewerkers van dr. Gribling een gesprek hebben met een vooraanstaande niet-kalho- lieke groepering. Himmlers adjudant In München zal van 13 juli af terecht staan de gewezen „S.S.-Obergruppenfüh- rer" Karl Wolff adjudant en grootste vertrouwensman van S.S.-leider Himm- ler. Hem wordt medeplichtigheid aan moord op meer dan 300.000 joden ten laste gelegd. Wolff, die door zijn onder handelingen met de leider van de Ame rikaanse geheime dienst, Allan Dulles, in maart 1945 in Zürich in de belang stelling van de gehele wereld kwam te staan, woonde tot zijn verrassende arres tatie, begin 1962, als welgesteld burger in de buurt van München. Hij onderhan delde aan het eind van de oorlog over een Duitse capitulatie voor de westelijke mogendheden." De geallieerden daagden hem na de oorlog niet voor het gerecht. Nadat Himmlers adjudant in 1961 in een Duits tijdschrift zijn memoires had ge publiceerd stelde de Westduitse justitie een onderzoek in, dat intussen geleid heeft tot een akte van beschuldiging van 400 pagina's. Wolff is geruime tijd de hoogste S.S.- en politlecommandant in Italië geweest. De correspondent van het Westduitse persbureau D.P.A., Heinz Wurzel, is gisteren uit Moskou naar Hamburg vertrokken. Wurzel is door de Russische regering uitgewezen omdat zijn hoofdkantoor in Hamburg begin deze week een on juist bericht had verspreid dat pre- :r Kroestjsjew zou zijn overleden. „De overval" voor schooljeugd De nationale federatieve raad van het .voormalig verzet Nederland" zal de film „De Overval" voor leerlingen van het mulo, en het v.h.m.o. gaan vertonen, aldus de landelijk voorzit- van de raad, kolonel J. J. F. Borg- houts van de Koninklijke Luchtmacht, De film werd door Rudy Meijer ver vaardigd naar een manuscript van dr. L. de Jong. Burgemeester van Antwerpen bood excuses aan In een open brief heeft burgemeester Lode Craeybeckx van Antwerpen ver ontschuldigingen aangeboden voor uit latingen met een anti-joodse strek king die hij tijdens een stevig glas bier zou hebben gedaan. Hij betuigt zijn spijt, dat hierover verontrusting is ontstaan en poogt in gloedvolle be woordingen te bewijzen dat dit niet in zijn bedoeling heeft gelegen, alsook dat hij hiermee zijn leedwezen be tuigt. Burgemeester Craeybeckx wijst erop, dat hij van jongsaf goede contacten heeft gehad met Zionistische jonge renorganisaties, dat hij in de laatste jaren een paar keer in Israël is ge weest en dat hij herhaaldelijk open lijk heeft getuigd van zijn bewonde ring voor en broederlijk meevoelen met het Israëlitische volk in Israël en waar ook ter wereld In zijn lange brief schrijft de burge meester voorts, dat hij onder alle om standigheden heeft behoord tot dege nen die het onverdiende lijden en de onmenselijke vervolgingen waaraan het Israëlitische volk in de loop de: tijden heeft blootgestaan, ten scherp ste hebben afgekeurd als een gruwel en als een smaad aan de mensheid en de beschaving. Dit zowel na en meer bepaald tijdens de oorlog. Bur gemeester Craeybeckx wijst er ook op, dat hij tijdens voordrachten over Israël altijd uiting gaf aan een „gron dig gevoel van medeleven met het Israëlitische volk in zijn verweer te gen de onnoemlijke onrechtvaardig heden en wreedheden waarvan dit zo rijk begaafde volk zovele malen het slachtoffer is geweest in deze wereld" Twee directeuren van het Algemeen Controle Bedrijf te Amsterdam, die donderdag zijn gearresteerd, zouden, zo is uit een eerste onderzoek i, de afgeloi voren gekomen, i i drie jaren voor r ƒ250.000 hebben verdiend door de verkoop van verduisterde cacaobonen. Tegenover de recherche van de rijkspolitie *- uren de verkoop wel toe: de verduistering Uit de grote cliëntenkring van het A.C.B. zijn nog geen aangiften bij de politie binnengekomen omdat de cliënten niet wisten dat zij benadeeld waren. Het bedrijf heeft ook klanten in Duitsland. De klanten hadden zo'n 1 in het A.C.B., d i afleverde aan c niet nawogen. (Van onze speciale verslaggever) Ons land heeft in New York de stoot gegeven tot de viering van het feit, dat driehonderd jaar geleden deze miljoenenstad „on afhankelijk" werd. Burgemees ter Van Hall bood zijn collega Wagner een model aan van een wipwatermolen die binnenkort zal worden opgetrokken, waar schijnlijk aan de rand van Cen tral Park. Het was een toepas selijk geschenk, omdat er on der meer vier wieken te zien zijn in het originele wapen van New York. Afbeeldingen van dit „ze gel" zullen op grote schaal wor den verspreid. Bovendien krijgt elke inwoner van deze metropool op zijn verjaardag een gram mofoonplaat (van dun plastic) thuisgestuurd met felicitaties van het stadsbestuur. Dit alles werd bekendgemaakt op een persconferentie van de stad New York. Bij die gelegenheid werd open lijk toegegeven, dat de publiciteit rondom de viering met opzet kort was gehouden om geen afbreuk te doen aan de komende wereldtentoon stelling. Onder de druk van onze de legatie hier is zoals reeds gemeld deze terughoudendheid nu door broken. Alle plannen kwamen vrijuit ter tafel. Het stadsbestuur blijkt alle internationale luchtvaartmaatschap pijen te hebben uitgenodigd een ver jaardagstaart uit eigen land te stu ren naar het stadhuis. Ook de K.L.M. zal aan deze campagne deelnemen. De vroegere Amerikaanse ambassa deur in Zwitserland Richard C. Pat terson vertelde als official van het voorbereidingscomité verder, dat alle „buurtverenigingen" van de stad zal worden gevraagd op hun eigen ma nier bij te dragen aan de viering van het jubileum. Hij vroeg daarbij spe ciaal aandacht voor de historische banden met de stichters van New York. Na afloop van de meeting bekende mr. Patterson nog dat hij vaak in ons land is geweest. „Ik heb zelfs een onderscheiding van uw koningin, wie dat ook mag zijn Intussen wapperen nog steeds langs de duurste winkelstraat van de we reld onze driekleur en de vlag van Amsterdam. Maar ondanks alle pu bliciteit weten de meeste voorbijgan gers niet of nauwelijks waarom ze aaar hangen, laat staan wat ze be tekenen. Een taxichauffeur dacht, dat het rood-wit-blauw iets te maken had met Parijs, en de drie kruisen sloegen volgens hem op de dood van generaal MacArthur Afgezien van zo'n koudè douche: dc zakenmensen uit de delegatie hier zijn razend enthousiast over de resul taten van hun missie. Er blijkt van Amerikaanse zijde verheugend vee' belangstelling te bestaan voor de mo gelijkheden van transitoverkeer via Nederland. Op de bankiersconferentie is dat weer duidelijk gebleken. Grote exportfirma's blijken in hoge mate geïnteresseerd, want volgens hen is het geen kunst te verschepen maar gaat het vooral om een vlotte afhan deling hij aankomst. Grote Holland se handelshuizen beschikken in dit opzicht over eeuwenlange ervaring. Bovendien biedt de Nederlandse Bank officieel meer mogelijkheden dan de centrale banken van verre weg de meeste andere landen in Europa. Anderhalf uur lang heeft voorts de Amsterdamse politieagente Greet Berenschot gisteren het onvoorstel baar drukke verkeer in het Newyork- se centrum geregeld onder grote belangstelling van adio en vooral ook televisie. Volgens Amerikaanse ver- keersdeskundigen die de „demon stratie" bijwoonden viel vooral de correcte manier van handelen op: duidelijke handgebaren. De politie mannen in New York werken blijk baar nonchalanter. Helaas moest Greet Berenschot dit doen zonder het al weken geleden hierheen verscheepte stopbord het hele gevaarte bleek 's morgens vroeg onvindbaar. Pas tegen de middag kwam het tevoorschijn uit een kelder onder het Statler Hilton Hotel mid den op Manhatten. Niettemin verscheen Greet Beren schot later in de programma's van maar liefst drie televisiekanalen, dat opnieuw enkele miljoenen men sen attent zjjn gemaakt op Neder land, en daar is dit hele bezoek ten slotte om begonnen. iscr heeft deze week 28 i van de imam van Je- allen vrouwen en kin- stap kunnen ultleg- ot verzoening, wars log ln Jemen nog een spoedige beëindiging van het con- van de havenarbeider, drie en ander- filet. half Jaar oud. zijn b|J familieleden on- Jemen la thans anderhalf jaar republiek dcrgebracht. en nog itecdl I» het er een chaos waar- uit de westerling niet wils kan worden. De baby werd eind vorig jaar wegens L^n lreft er royalistische en republl- ondervoedlng to een zlckcrmuls jtcinsv stammen en die bestrijden elkaar men. Het moest er anderhalve maand fe| De voornaamste oorzuak van het blijven, voor het weer naar huls kon, {„olijke mislukken van de revolutie is, Daarna Is de situatie voor de baby thuis djlt ttU.un dle Egypt0 aan de n.pu; bliek geeft voornamelijk militair la. Eco- ^verhouding ,tua!fn de ouders alB Inomisch is Jemen .-r niet op vooruit ge- klaring aangevoerd. „;ian 4>n dat heeft de politieke omwente- ling niet bevorderd. Integendeel, het aantal royalistische stamleden neemt do laatste tijd niet ut. De bevolking kan Inlet signaleren dat het er bijzonder op vooruit is gegaan onder de hoede van president Sallals marlonettenregcring. De verwachte verdeling van de welvaart is op een teleurstelling uitgelopen en dat vele aanvankelijk enthousiaste re publikeinen veranderd ln apathischo j mensen met weinig zin om tegen de roy alisten ten strijde te trekken. Van de grote luchthaven van Mexico-stad zijn gistermor gen (plaatselijke tijd) konin gin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix per vlieg tuig via Montreal naar Ne derland vertrokken, na een bezoek van negen dagen aan Mexico. Gezien de recente ontwikkelingen was besloten dat prinses Beatrix in Mon treal het vliegtuig zal verla ten om in Ottawa bij een vriendin te overnachten en dan vandaag per K.L.M. ook naar Nederland te vliegen. De laatste dagen in Aeapulco zijn voor de koninklijke bezoekers werkelijke vakantiedagen ge weest: zwemmen, autotochtjes en voor de prins (die ter plaatse als don Bernardo wordt aangeduid) een vistocht (met succes) en dat alles bij temperaturen schomme lend tussen de 80 en 90 graden Fahrenheit. Het afscheid ging, evenals vorige week woensdag de aankomst, ge paard met het gebruikelijke cere monieel. President en mevrouw Lopez Mateos en dochter Avecita deden hun gasten uitgeleide. De N.T.S. zal vanmiddag om drie uur aan het begin van het mid dagprogramma van de t v. in een extra uitzending een reportage geven van de aankomst van hét Koninklijk paar op SchiphoL LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING dè ALKMAAR it. Arabieren zijn geen liefhebbers van vechten. ZIJ geven er de voorkeur aan om hun gewe ren ln de lucht af te Bchieten en er daar na met veel misbaar van door te gaan. I-Iet is de Egyptische adviseurs van pre sident Sallal dan ook niet gelukt van de republikeinse Bedoeinen echte soldaten te maken. Een gevolg van deze misluk king is dat Egypte voor alle» op moet draaien. Hoewel waarnemers van de Verenigde Naties thans toezicht houden op zowel de bewegingen van de republi keinen als de royalisten opdat deze geen steun uit het buitenland zuilen ontvan- Igcn, staat het vrijwel vast, dat de Egyp- tenaren doorgaan met het versterken 'van hun leger. Overal komt men Egyp- itenaren tegen, militaire adviseur», aio proberen een Jemenietisch leger te vor men. bestuursambtenaren, die trachten Ide Jemcnieten enig idee van regeren b|J te brengen en zelf» in het particuliere zakenleven. Deze Egyptische adviseur» en instruc teurs, die steeds weer op de onwilligheid van hun apathische „pupillen" stuiten, gaan er langzamerhand toe over de za ken zelf maar in handen te nemen tot groot ongenoegen van het handjevol Je- menieten dat in het buitenland ervaring heeft opgedaan. Zelfs in de laagste be stuursfuncties dringen de Egyptenaren reeds door. De reactie van de massa In Jemen op deze ver-Egyptiserlng ls nogal te genstrijdig. Aan de ene kant bestaat er grote ontevredenheid over de invasie van buitenlandse functionarissen en is zelfs een anti-Egyptische stemming be zig te ontstaan en aan de andere kant maken de Jemenieten er een dankbaar gebruik van dat het moeilijke werk nu door anderen wordt gedaan. Ze lopen de kantjes er af. Komen te laat en gaan soms 's morgens om tien uur al weer naar huis of blijven zelfs weken lang van hun werk weg. De Egyptenaren willen door middel van scholingscursussen de Jemenieten ge schikt maken hun eigen peultjea te dop pen. Maar de aankondiging van deze cursussen werd reeds een jaar geleden gedaan en tot dusver is er in de praktijk niets van terecht gekomen. Een overigens pro-republikeinse diplo maat zei een tijdje geleden: „Mén kan nog niet zeggen dat de vijandschap to gen de Egyptenaren de gemeenschappe lijke noemer is. waaronder alle Jemenie ten zich verenigen, maar zoiets hangt toch wel in de lucht". Onafhankelijk van de royalistische gevoelens verbreidt zich in de republiek blijkbaar een anti-Egyp tische golf. De hoofdbesturen van de Algemene Ne derlandse Grafische Bond en de Neder landse Katholieke Grafische Bond heb ben de negen bestuursleden van de cen trale commissie van vertegenwoordigers van dagbladbedrijven en grafische indus trieën geroyeerd. Het betreft acht A.N. G.B.-leden en een lid van de Katholieke Grafische Bond. Het royement is sehied op grond van handelingen strg'd met de belangen van beide bonden. De centrale commissie werd zoals be kend is. vorig jaar opgericht na enkele wilde stakingen in voornamelijk Am sterdamse dagbladbedrijven. De bestuur ders hebben steeds verklaard dat zij niets voelen voor een categorale vakorganisa tie, maar door activiteiten in de drie er kende bonden hun doel willen bereiken, te weten „meer zeggenschap van de le den en democratisering van de bestuurs organisaties". De geroyeerde bestuurders hebben klaard dat beide bonden door het roye ment hebben willen voorkomen dat de oppositie zal doordringen in de bestuurs organisatie van de A.N.G.B.. die in juli zijn congres houdt in het Hilton Hotel in Amsterdam. De oppositionele groe pering was voornemens reorganisatie voorstellen op het congres in te dienen en kandidaten voor de vakgroepsbestu- ren te stellen. Volgens het geroyeerde bestuur hebben werknemers in de verschillende grafische bedrijven zich solidair verklaard met hun uitgestoten collega's. Zaterdag wordt in Amsterdam een landelijke bijeenkomst van de centrale commissie gehouden ter bespreking van een actie tegen de roye menten. De Amsterdamse politieagente Greet Bereiischot regelde met de Newyorkse agent Kenneth Hogan het verkeer in het Newyorkse cen trum. W' i Egypte L pessimistisch gestemd. De royalisten zijn van hun directe strijdtactiek afgestapt en overgegaan op een guerrillaoorlog aie de woestijnbevolking beter ligt. Het gaat de aanhangers van de imam nu niet meer om het behoud van dorpen en ste den. Zij hebben zich daarentegen in af gelegen en moeilijk bereikbare gebieden teruggetrokken en voeren vanuit hun schuilplaatsen bliksemaanvallen op de Egyptische troepen uit. De Egyptenaren kunnen daar weinig te gen uitrichten. Hun garnizoenen zrjn in gesloten. in het defensief gedrongen en de jongste opbouw van hun krachten schijnt slechts ten doel te hebben verde digende posities te behouden tegen de sedert januari uiterst actief geworden royalistische guerrilla's. De Egyptenaren hebben nog geprobeerd hun vijanden van de omringende landen te isoleren door in de loop van het laat ste jaar alle overlandse verbindingen op te blazen. Veel succes hebben zij echter niet gehad. De royalisten staan er mis schien beter voor dan ooit tevoren. Mede dank zij de haat die de Egyptenaren te gen zich hebben gekweekt. ..Wij wilden vooruitgang en kregen hulp En deze hulp bekommert zich niet om vooruit gang doch slechts om onze strategische positie. Nu moeten w|j. Jemenieten maar zien hoe wij ons weer uit deze po sitie manoeuvreren", aldus een intelli gente, ontwikkelde en verbitterde Jeme- niet. PRESIDENT SALLAL vazal van Nasser Kunstmestfabriek Staatsmijnen in V.S. geopend Gouverneur Carl Sanders van de Amerikaanse staat Georgia heeft gis teren in Augusta de kunstmestfabriek, die de „Pittsburgh Plate Glass Com pany" en de Nederlandse Staatsmij nen daar gezamenlijk hebben opge richt, officieel geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3