Onderwijsinspecteur A. A. Leenhouts sluit interessante levenstaak af Zierikzee wuifde raad Hatfield uit bij boot BILT Vlissingse raad in motie: schaf de gemeenteclassificatie af Zag in 18 jaar veel veranderen Ulo Terneuzen Pur sans" Klassegesprek Bouwperiode Talenstudie Meer tijd gehad BERICHT UIT MIDDELBURG NAAR SOESTDIJK Na excursie over „toekomstroute" VERKOUDHEID? Tegenstemmers wel eens met afschaffing, maar niet met motie EXAMENS Zeeuwse ALMANAK Tentoonstelling van schilderijen en plastieken in Hulst Ministernog geen antwoord op vragen over haven Yerseke S AWE MA NV Beroep Oostburgers door Ged. Staten gegrond verklaard Nederlands Strijk kwartet in Middelburg VLISSÏNGS SCHOUWPEL SPEELDE MODERN NEDERLANDS TONEEL Motorschip Adaptity bij Baarland vast a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1964 LIEFDE VOOR SCHOOL EN SCHOOLKIND „Ik kan het niet helpen, dat ik zonder beroepskeuzemogelijk- heid op de goede plaats vol gens mij dan tenminste te rechtgekomen ben". Dat zegt de heer A. A. Lèenhouts, die heel binnenkort zijn taak als in specteur van het lager onder wijs in de inspectie Middelburg wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd als ge ëindigd zal moeten beschouwen. Op dinsdag 28 april a.s. 's middags om half drie in het Middelburgse Citytheater zal de heer Leenhouts afscheid ne men van een inspectiegebied, waarmee hij vergroeid is in de ruim achttien jaar, dat hij er de leiding aan mocht geven. De heer Leenhouts heeft zyn Inspec teurschap altijd breed opgevat; het was voor hem bepaald geen adminis tratieve functie in de ware 7.in van het woord. Hy heeft zijn taak altijd sterk in het menselijk vlak gezien, het werd voor hem een levensvervul ling. Inspecteur Leenhouts houdt van de school, hy houdt van het school kind. De vriendschap en de algemene sfeer in deze provincie met naast zijn grote, vele kleine scholen, hebben veel voor hem betekend. Inspecteur Leenhouts is een geboren Zeeuw: uit Waterlandkerkje komt hij. Daar dicht in de buurt kwam hij nadat hy van 1913 tot 1917 de Middelburgse rijkskweekschool had doorlopen twee dagen na het ver vullen van zijn militaire dienstplicht op de tweemansschool van St.-Kruis, een school, die nu het verenigings gebouw geworden is. „In die tijd werd je nog door de minister benoemd tot rijkskwekeling", herinnert de heer Leenhouts zien. „Er waren 91 luitjes voor 24 plaatsen". Hoewel er in die tijd vooral in de periferie nog weinig beroepsmoge lijkheden waren, besloot hij leraar Frans bij het middelbaar onderwijs te worden. Hij vroeg studieverlof aan, zegde de school van Sint-Kruis vaar wel en liet zich inschrijven aan de universiteit van Rijssel. De verdien sten waren echter niet bijster groot, zodat de heer Leenhouts genoodzaakt was terug te keren naar „de oude stal". Later vertrok hij naar de ulo in Steenbergen en werd vervolgens hoofd va nde openbare school te Oost- zaan, Terneuzen zag hem in 1929 als hoofd van de openbare school te Oost- Deze functie heeft de heer Leenhouts 17 jaar vervuld; op 1 maart 1946 werd hjj inspecteur. HU heeft bewust deze taak en niet om het Inspecteurschap zelf ge kozen, om na de oorlog mee te kun nen helpen aan het opbouwen van een nieuwe staat in het belang van het Nederlandse volk en van de jeugd. De scheidende inspecteur is altijd on derwijzer „pur sang" geweest: zijn gezag en invloed op school waren vanzelfsprekend; hij had de gave om rustig en overwogen zijn lessen te geven, vooral omdat de heer Leen houts de zaken didactisch goed aan pakte, rustig en overwogen zette hij kind van de lagere school; zijn groot ste sympathie ging naar de natuur lijkheid van het jonge kind. De heer Leenhouts heeft gedurende zyn inspecteurschap een vrij belang rijke verandering in het onderwijs meegemaakt: de gehele verandering van mentaliteit en levenswijze in Zeeland heeft sterk haar weerslag gehad op de lagere school. „Een van de prettigste aspecten is, dat de schoolkinderen in de periferie dezelf de voorzieningen hebben gekregen als in de grote stad", merkt de heer Leenhouts op. werkt hebben. De nieuwe kweek- schoolwet heeft een enigszins ander type onderwijzer geleverd. In de tijd dat de heer Leenhouts studeerde, hadden de kwekelingen heel weinig contacten met de „buitenwereld"; thans heeft het sociale element zijn intrede gedaan. Ook de aard van de kwekelingen is veranderd. Vroeger herbergde de kweekschool ook leer lingen uit Groningen en Friesland, thans zijn het echt Zeeuwse kweke lingen, die door hun praktHklessen (vroeger uitsluitend op de rijksleer- schooï) een uitgebreid contact onder houden met alle mogelijke lagere scholen. Er ontstond een binding, waar vroeger geen sprake van was. Op het punt van de sociale vorming zijn er vele instanties, die zich met het lagere schoolkind bemoeien. Aan de ene kant wel goed, vindt de heer Leenhouts, anderzijds wordt het kind echter te veel uit zijn gewone doen gehaald. „Hoewel ze bepaald met de beste bedoelingen komen", merkt de inspecteur op. Als niteindelijk resultaat is, zo schet ste de heer Leenhouts het, een ver zacht klassikaal systeem ontstaan. Vroeger was de eis: braaf zyn. thans nemen de kinderen deel aan een klas segesprek, leren op behoorlijke ma nier vergaderen, waarbU de onderwij zer (als een soort voorzitter) in grijpt waar nodig is en zyn kinderen leert luisteren. Ook het materiaal veranderde: er kwamen nieuwe boekjes, er kwamen filmprojectors, in een enkel geval zelfs al filmcamera's. Ouderavonden en schoolreizen spelen thans een be langrijke rol. En daar vooral in pedagogisch op zicht veel veranderd is de verhou ding onderwijzer-kinderen is veel be ter dan vroeger gelooft de heer Leenhouts, dat het lagere schoolkind op prettige wijze naar school kan gaan. A. A. LEENHOUTS liefde voor schoolkind Elke keer als er weer een nieuwe of vernieuwde school geopend werd, was het feest. Van de rond 150 scholen in de inspectie zijn er tegen de 100 nieuwgebouwd of vernieuwd. De heer Leenhouts heeft de beste her inneringen aan deze wederopbouw periode. „Het was bijzonder prettig in een sfeer van vertrouwen mee te werken in een team, dat gevormd werd door ministerie, Gedeputeerde Staten, gemeente- en schoolbestu ren'', verklaart hij. Over de nieuwbouw- en verbouwings periode van de scholen zou de heer Leenhouts een boek kunnen volschrij ven. Bij zijn benoeming als inspec teur leverde het inspectiegebied 22 verwoeste scholen op, terwijl er tien tallen zwaarbeschadigd waren. „We zaten tegen een enorm reconstructie plan aan te kijken", vertelt de heer Leenhouts. „waarbij zeer veel moei lijkheden overwonnen moesten wor den. Ze zijn voor een belangrijk deel overwonnen dank zij het feit, dat allen, die bij de herbouw betrokken waren, hecht samenwerkten". De kinderen huisden in die tijd in onderkomens van de meest uiteenlo pende aard, van hulskamers tot werkplaatsen toe. Waar de heer Leenhouts zich steeds over verwon derd heeft is, dat leerkrachten en leerlingen in deze heelden van de grootste verwarring In alle rust werk ten. Lezen, rekenen en talen: ze vormen volgens de heer Leenhouts de grond- functies voor de school. De inspec teur heeft een uitgesproken belang stelling voor talen, z'n hele leven heeft hij er over nagedacht, er voor gestudeerd. Hij probeerde een weg te zoeken voor het dialectprobleem. „Je moet het dialect nooit vergeten", meent de heer Leenhouts, „maar de leerlingen moeten niettemin behoor lijk Nederlands leren spreken". De heer Leenhouts heeft het al tijd prettig gevonden als er op de scholen letterkunde gegeven werd; waarom de kinderen geen eenvoudig gedicht van Vondel le ren? De heer Leenhouts' bijzonde re interesse ging tevens uit naar de muziek. Toen na de oorlog de moderne zangdidactiek haar intre de deed, volgde de heer Leenhouts een Gehrelscursus, om bij te blij ven. Met kennelijke trots vertelt hij ons, dat er in zijn inspectie klassen zijn, waarin uitstekend gezongen wordt. De scheidende inspecteur had graag meer tijd gehad om de scholen te bezoeken. Maar een inspecteur heeft een forse serie deeltaken: hij moet zijn adviezen geven, aan het depar tement, G.S., de gemeente- en school besturen, de geneeskundige inspectie, voorts over benoemingen en de aan koop van leermiddelen. Geruime tijd was de heer Leenhouts ook weg uit de provincie om op te treden als ge committeerde bij de kweekschool examens. Voor de heer Leenhouts is nu aan die taak een eind gekomen. Hij heeft er nooit één minuut over gedacht, dat hij zo moeten „stoppen". Overigens is hij niet de man om zich aan zijn functie vast te klemmen. „Ik moet de kalender gehoorzamen"', meent hij. Het onderwijs de rug toekeren doet hij echter nóg niet: sinds september jl. is hij als leraar Frans aan de rijkskweekschool verbonden. Hoven- dien is hij nog bestuurslid van Veilig Verkeer, terwijl de heer Leenhouts er voorts op hoopt, dat hij in de toe komst nog zal kunnen deelnemen aan de bijeenkomsten voor het onderwij zend personeel, die in het kader van het cultureel akkoord In België ge houden worden. Voorzien van een bijlage met 446 handtekeningen is gisteren een bericht met cie volgende in- houd naar Soestdijk verzonden: Majesteit en Koninklijke Hoog- heid, de leden van Jeugddienst- commissie der hervormde ge- meente van Middelburg, als- I mede leraren en leerlingen van I de christelijke ulo Olmenlaan en I de christelijke kweekschool voor i onderwijzers te Middelburg wen- i sen U een hartelijk welkom I thuis en staan met hun gedach- I ten en gebeden heen om U en uw gezin. God de Here zegene U allen. Einde „Eingche week YERSEKENAAR IN ROTTERDAM VERDRONKEN In do Botlek te Rotterdam verdronk donderdagmiddag de 24-jarige Jacobus Dey uit Yerseke. De heer Dey, die op varende was van een zuigerbak, toebe horend aan een Rotterdams bedrijf, viel omstreeks vier uur overboord en ver dween onmiddellijk in de diepte. Oor zaak hiervan was waarschijnlijk het feit, dat hij lange laarzen droeg die hem in zijn bewegingen belemmerden, 's Avonds om negen uur Is zijn stoffelijk overschot opgedregd. De heer Dey, die afkomstig was uit Kattendijke en pas betrekkelijk kort in Yerseke woonde, was gehuwd en vader van één kind. LANGS de „toekomstroute" van Schouwen-Duiveland naar Rotterdam heeft het gemeentebestuur van Zie rikzee vrijdag zijn gasten uit de En gelse „adoptiestad" Hatfield uitge leide gedaan. Met een boeiende ex cursie naar drie Deltawerken kwam op deze manier het einde van een „Engelse Week" in Zierikzee. die het gezelschap nog lang dierbare herin neringen zal geven. Evenals zij er zelf tweeënhalf jaar terug voor had den gezorgd, dat de Zierikzeese ge meenteraad na een bezoek van een week aan Hatfield met onvergetelijke indrukken de oversteek naar huis aanvaardde. Het was dus vrijdag na een week van ontvangsten, rondritten en rondvaar ten een afscheid-met-een-lange-adem. Al tijdig 's morgens trokken de En gelse gemeentebestuurders onder aanvoering van Hatfields burgemees ter V. C. Fitzpatrick de deuren bij de gastfamilies achter zich dicht om in de bus te stappen voor de eerste etap pe, die hen op de kop van de Greve- lingendam bij Bruinisse bracht. Eer der deze week hadden de Engelsen NU ÓÓK IN VOORDELIGE GEZINSDOOS VAN 100 TABL. f2.40 I daar het kabelbaanexperiment al be keken en nu arriveerden zij er voor de korste oversteek van Schouwen- Duiveland naar Goeree-Overflakkee. Een bootje zette hen aan de Hoek van Sint-Jacob aan land. Werd dus de Grevelingendam in vlot tempo „gedaan", meer aandacht vroegen de Zierikzeese begeleiders van hun Hat- fieldse gasten bij de Haringvlietbrug- in-aanbouw van Goeree-Overflakkee naar Numansdorp. De brug, die mede door het toedoen van de gemeente Zierikzee vier jaar eerder komen de zomer zal gereedkomen dan oorspronkelijk in de schema's van rijkswaterstaat stond. De gasten kre gen er een duidelijke uitleg van de brugbouw en beseften daar goed van welk een importantie deze brugbouw voor de ontsluiting van Schouwen- Duiveland en een snellere verbinding naar midden-Zeeland is. In de middaguren ging het met de bus van Ooltgensplaat op het com plex spuisluizen in het Haringvliet aan. Over de baileybruggen stapte men de bouwput binnen. Ook hier een vakkundige uitleg van de opzet, de bedoeling en de vorderingen van het Deltawerk. De boot bracht de Zierik zeese begeleiders en hun Engelse adoptievrienden vervolgens naar de stad Hellevoetsluis, waar men in de bus ging voor de rit naar Rotterdam. In de Maasstad hebben de Hatfielders vlak voor hun thuisreis nog enige tijd kunnen „passagieren". Het was een gezellig slot van een druk bezet te week in Zierikzee. Voordat men zich aan de steiger van de nachtboot van Hoek Holland naar Harwich inscheepte, werd in Rotterdam van de Engelse deputatie afscheid genomen. Het te genbezoek van de Hatfield Rnral Dis trict Council aan de Schonwse „twee- lingstad" heeft de in bet rampjaar 1953 gelegde banden weer eens stevig aangehaald. Met elf (P.v.d.A.) stemmen vóór en negen (overige) tegen Met elf (socialistische) stemmen vóór en negen stemmen van de overige raadsleden tegen, heeft de gemeenteraad van Vlissingen vrij dagmiddag een motie aanvaard, waarin met klem wordt aangedron gen op algehele afschaffing van de gemeenteclassificatie. Hoewel ook de tegenstemmers vóór afschaf fing van de gemeenteclassificatie waren, achtten zij een motie over bodig. Duidelijk stelde de c.h.- woordvoerder H. van Rooijen het standpunt van de tegenstemmers vast: „Er wordt op hoger niveau aan deze zaak gewerkt. Daarom achten wij een motie overbodig", zei hij. De heer Van Rooijen noem de de motie „een slag in de lucht". „We willen allen hetzelfde, maar we hebben geen motie nodig om dat te onderstrepen", vond hij. De meerderheid van de raad oordeelde er echter anders over. De heer J. P. Goedbloed te Sint-Laurens slaagde voor het kandidaatsexamen na tuurkunde aan de technische hogeschool te Delft. Aan de christelijke middelbare land bouwschool te Middelburg slaagden de heren J. Boudeling uit Anna Jacoba- polder en L. H. M. Verwijs uit St.- Philipsland. Kant Toen zeer onlangs het kunst- maandorkest met Herman Kreb- bers in de Middelburgse Concert en Gehoorzaal was te beluisteren, voegden zich onder de gedempt binnenschuivende bezoekers twee jonge meisjes met een blind ver- trouwens in de executante nen hun programmakeuze: ze bleken bei den niet de minste notie te heb ben van wat haar deze avond zou v:orden voorgeschoteld- Dat is geen verxoijt: goede wijn, zullen ze gedacht hebben. Een lofwaardige opvatting, van welke kant men de zaak ook be kijkt. Ook van de kant van de meisjes. Of van de andere kant van de meisjes. Toen het kunstmaandorkest het vioolconcert tan Beethoven had beëindigd, boog meisje A ztch naar meisje B over er vroeg: Wat komt er nut" ,jJu komt de andere kant van de plaat". Onder auspiciën van de kunstkring ,.Van den Vos Reinarde" wordt van dinsdag 21 tot en met dinsdag 28 april a.s. in de burgerzaal van het stadhuis te Hulst een tentoonstelling gehouden •an schilderijen en plastieken. De opening zal geschieden door bur gemeester A. L. S. Lockefeer op dins dag 21 april a.s. om 17,30 uur. Een aantal leden van de stichting Zeeuwse beeldende kunstenaars zullen hier werk exposeren. Winkels Vogelwaarde tóch zondags open De winkels in Stoppeldijk, Boschkapelle. Hengstdijk en Ossenisse. kunnen op zondag openblijven Hoewel bij een en quête ruim 55 procent van de winke liers vóór en ruim 32 procent tegten winkelsluiting had gestemd, bleken vrij dagavond in de gemeenteraad van Vo gelwaarde (waaronder de kerkdorpen ressorteren) de verhoudingen precies andersom te liggen. Het voorstel van b. en w. om de winkels op zondag te sluiten kreeg namelyk niet meer dan vier stemmen. Zeven raadsleden verklaarden zich tegen. In verband met nog nader met dc ge meente Yerseke te plegen overleg kunnen de ministers van binnenlandse zaken, van financiën en van verkeer en waterstaat nog niet antwoorden op vragen, die het Tweede-Kamerlid Aantjes (a.r.) heeft gesteld over de uitbreiding van de haven van Yer seke. De voor beantwoording van gestelde vragen bepaalde termijn zal worden overschreden. Dit heeft dé minister van verkeer en waterstaat, de heer Van Aartsen, mede namens zijn heide ambtgenoten genoemd kamerlid mee- rcdeeld. De heer Aantjes had onder meer ge vraagd of het juist is, dat met de uit breiding van de haven van Yerseke nog niet kan worden begonnen, om dat de financiering nog niet geheel is verzekerd en omdat het daarbij om een slechts betrekkelijk gering be drag gaat. Collecte De Emmabloemcollecte in Westkapel- le heeft 155 opgebracht. Advertentie Centrale verwarming Nedersiraai 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 De tekst van de motie luidt: [vrienden in de Kamer en uit de vakbe- „De raad van de gemeente Vlissin- weging mogelijk tot spoed manen", stel- gen, in openbare vergadering op 17 de hij voor. éezwaren tegen de motie april bijeen, spreekt de mening uit kwamen eveneens van de zijde van de dat: het van economisch belang moet heer Van Rooijen, die de motie over- j j bQchg vond en wethouder Poppe vroeg de raad „tijd om de zaak nog eens te bestuderen en dan opnieuw in de raad te brengen". Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het door de wed. M. M. de Bruyckere-Stokkerman en D. I. J. Lu- teijn te Oostburg ingestelde beroep te gen het besluit van b. cn w. van Oost burg om aan A. A. M. de Poorter uit deze gemeente vergunning te verle nen voor het vervoer van personen met een huurauto gegrond verklaard. Het bestreden besluit werd vernietigd verklaard. BU het besluit van Gede puteerde Staten van Zeeland werd on der meer overwogen, dat in de ge meente Oostburg met een inwonertal van 3941 aan vier huurauto-onderne mers vergunning is verleend voor het vervoer van personen met een huur auto voor in totaal zes auto's. Daar van zijn er slechts vier in gebruik. Voorts werd daarbij in acht genomen, dat in Oostburg de verzorgende functie van deze gemeente voor de streek in aanmerking genomen niet en ook tijdens de openbare zitting de behoefte aan meer huurauto-onderne mers niet is gebleken. Voorts werd daarbij rekening gehouden met. het feit, dat indien in de toekomst het aantal huurauto's moet worden uitge breid, daarin in de eerste plaats dient te worden voorzien door aan bestaan de huurauto-ondernemers vergunning te verlenen voor uitbreiding van het aantal te gebruiken huurauto's in het bedrijf. IKOR-televisiedienst vanuit Zierikzee Het I.K.O.R. zal op zondag 31 nici aanstaande de eerste protestantse telcvisiekerkdienst. uit Zeeland verzorgen: een dienst vanuit, de Gast huiskerk in Zierikzee. In deze kerkdienst van vijf tot zes uur 's middags zal voorgaan ds. H. Aalbers, predikant verbonden aan liet vormingscentrum Oud-Poel geest te Oegstgeest. Voor de be speling van het nieuwe Deense or gel in de kerk. een recent ge schenk van het Nationaal Ram penfonds. heeft liet I.K.O.R. uitge nodigd de heer Willem Hiilsmann. organist vau do Joriskerk in Amersfoort. band hiermede verzoekt hH de Stich ting van den Arbeid, de minister van sociale zaken en de minister van eco nomische zaken, met de meest moge lijke spoed, er bij de regering op aan te dringen de klasse-indeling van ge meenten in Nederland ongedaan te maken. Voor de gemeente Vlissingen moge er speciaal op worden gewezen, dat zy voor het gemeentepersoneel wordt aangemerkt als le klas gemeente, maai- dat zy voor de particuliere sec toren en de sociale voorzieningsrege lingen in lagere klassen staat ge waardeerd". De discussie over de gemeenteclassifi catie werd op gang gebracht door de P.v.d.A.-fractievoorzitter, de heer E. de Priester. De aanleiding daartoe vormde het voorstel van b. en w. om een schrij ven van de gemeente Utingeradeel in zake opheffing van de gemeenteclassifi catie voor de salariëring van het ge meentepersoneel voor kennisgeving aan te nemen. B. en w. hadden in de toe lichting uiteengezet, dat niet anders dan bij hoge uitzondering moet worden deel genomen aan een door een andere ge meente zelfstandig ingestelde algemene actie. In dit geval nog afgezien van het feit, dat Vlissingen voor zover het het gemeentepersoneel betreft reeds in de hoogste klasse in ondergebracht. Lager gewaardeerd De heer De Priester wees er in het bij zonder op. dat hier met name in het ge ding zijn de particuliere sectoren en de sociale voorzienlngsregelen, welke in Vlissingen in lager klassen staan ge waardeerd. Hij meende, dat het goed zou zijn, dat Vlissingen een geluid zou laten horen van een totale afschaffing. „Gezien de. ontwikkeling van Vlissingen is het van belang, dat mogelijke belem meringen uit de weg worden geruimd", betoogde de socialistische woardvoerder. Wethouder W. Poppe (a.r.) zag de za ken echter in een ander licht. Hij vond de gemeenteclassificatie een dergelijk ingewikkelde en veelomvattende zaak. dat hij niet zonder nieer een positief geluid zou willen laten horen. „Hoe staan de bedrijven er tegenover?" stelde hij de vraag. „Dat weten we niet", zo gaf hij er zelf het antwoord op. Hij voelde er veel voor het probleem van de ge meenteclassificatie in studie te geven bij het E.T.I. Volgens de heer De Priester is zulks niet meer nodig, want daar ligt reeds een uitspraak hierover van het E.T.I. „Het E.T.I. heeft provinciaal ge zien reeds aangedrongen op afschaf fing", zo herinnerde de socialistische woordvoerder eraan. KUNST Over de toelaatbaarheid van de toe gift zou men moeten discussiëren: in zulk een debat zouden wij ons zonder één moment van twijfel scharen onder diegenen, die zich over het algemeen afwijzend tonen jegens dit extra-pro- grammadeel. Waarom deze reserve Omdat een programma als geheel een totaliteit vormt, die als het goed is een compositie op zichzelf is. En er moeten al heel goede gronden aan te voeren zijn, wil men kunnen beslui ten aan die totaliteit nog weer iets toe te voegen. Het aanhoudende applaus van het publiek is geloven wy een dergelijke grond niet. Gisteravond bijvoorbeeld: het Neder lands Strijkkwartet.gaf gisteravond (in de Middelburgse Concertzaal) een Mo- zart-toegift. Zeker, voortreffelijk ge speeld. Maar naar onze overtuiging ware het beter geweest, dat aan dit programma met zijn imponerend slot niets zou zijn toegevoegd. Dit was het slot namelijk: Schuberts kwartet „Der Tod und das Madchen". Welk een groots, welk een duister werk ook. dit kwartet in d klein. Maar tevens: welk een fenomenale groep, dit Nederlands Strijkkwartet. Het was be trekkelijk lang geleden, dat we dit Schubert-kwartet hadden gehoord, het geen ons als een gelukkige omstandig heid voorkwam: we beleefden gister avond een overrompelende, hernieuwde kennismaking met één van de mooiste werken uit de kamermuziek-literatuur, een indrukwekkende herontmoeting vooral dank zij de vertolking van deze vier Nederlandse musici. Elk onderdeel was tot in details verzorgd, niaar bo venal was de sfeer van het werk ma gistraal getroffen. Het laatste deel nu, deze grandioze finale een tarantella die in wezen een aangrijpende danse macabre is behoorde, meenden we. het laatste van dit concert te zijn. En het publiek zou dan eigenlijk zwijgend naar huis moeten gaan. Maar neen het is niet helemaal onbegrijpelijk na dergelijk spel de geestdrift neemt bezit van de toehoorders, Mozart klinkt als toegift en de ban is min of meer ver broken. Vandaar onze verzuchting: over de toelaatbaarheid van de toegift zou meer gediscussieerd moeten worden. Wij zouden overigens in gebreke blij ven als wij niet ook meldden, dat de beide andere kwartetten gisteravond eveneens subliem werden uitgevoerd. Een magnifieke avond met een magni fiek programma: begonnen werd met Mozarts dissonantenkwartet, daarna Ravel en ten slotte dus Schubert. Ravel met name moet hier worden gememo reerd: de vier leden van het Nederlands Strijkkwartet zorgden voor een verfijnd- expressieve uitvoering. Men vertelt dat Ravels leermeester Fauré niet erg en thousiast was over dit werkstuk, maar dat hij tevens toegaf, dat hij zich kon vergissen. Hij heeft zich vergist: het kwartet is de uiting van een volstrekt eigen persoonlijkheid, die in feite aan het begin van zijn componistenloopbaan reeds schiep wat menige toondichter pas aan het einde van zijn leven creëerde; een indrukwekkend strijkkwartet. De bussy zag het beter: „In naam van da goden der muziek, verander er geen noot in" schreef hij aan Ravel. Het Ne- De lieer De Priester zag evenwel geen aanleiding zijn motie, niedeondertekend door zijn fractiegenoten J. J. Kempe en spri^van'de^raad \'ÏÏs1jn£én'is^dec'hts derlands Strijkkwartet heeft gisteravond spraaKyande raad lissmgen is slechts een Debussiaans geloof in het werk ge- het onderstrepen van een verlangen, dat er leeft. Je geeft er de mensen, die nu aan de zaak werken, een ruggesteun mee", betoogde hij. Dat was ook de me ning van de socialistische wethouders Ch. J. Gillissen Verschage en F. G. Smit. In stemming gebracht haalde de motie II stemmen vóór en 9 tegen. Het voorstel van b. en w. om het schrij ven van de gemeente Utingeradeel voor kennisgeving aan te nemen had de in stemming van de raad. demonstreerd: een perfecte uitvoering, die één groot pleidooi was voor dit vroége werk van Ravel. Besluiten wij dit verslag van een voortreffelijk concert met hét vermelden van de namen van de vier musici, die samen het Nederlands Strijkkwartet vormen. Het zijn Nap de Klijn, eerste viool. Jaap Schroder, tweede viool, Paul Godwin, altviool, Carel van Leeu wen Boomkamp, cello. de K. Motie Wethouder Poppe waarschuwde de raad ervoor reeds nu een uitspraak te doen, zonder dat deze is gebaseerd op gege vens. De heer De Priester kondigde daarop aan met een motie te zullen ko men. Op dat moment mengden ook de woordvoerders van de overige partijen zich in de discussie. „Geen behoefte aan een motie", betoogde de heer Van Leeu wen (a.r.); die zei met evenveel verlan gens uit te zien naar afschaffing van de gemeenteclassificatie als de heer De Priester, maar die het onjuist vond als gemeente met een uitspraak tc komen, terwijl de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over deze zaak juist bezig is. Ook de V.V.D.-woordvoerder, de heer - H. B J. Knoop, voelde er weinig voorjschien wat te „koud", maar in ieder het standpunt van de raad te bepalen,1 geval gaf zij wel een typering van een men niet over voldoende gegevens oudere vrouw, die zich ten koste van Het Vlissings Schouwspel zal eind vol gende maand tijdens de Natu-landdagen een voorstelling geven van Frenkel Franks „Blaffen tegen de maan". Een niet eenvoudige opgave: een Nederlands stuk modern opvoeren voor kri- tisch-ingestelde mede-toneelspelers. Daar is wat voor nodig! Vandaar dat men de voorstelling van gisteravond, die het Schouwspel voor het „eigen" pu bliek gaf, als een soort „generale" zou kunnen beschouwen. De puntgave voor stelling komt dan eind mei wel... Maar was het zo? Was het gisteravond een generale repetitie? Wij geloven van niet. Naar onze mening is het Vlissings Schouwspel er reeds deze eerste voor stelling onder regie van Toine van Ber gen in geslaagd de opvoering een meer dan acceptabel karakter te geven. Een prestatie, waarvoor men respect moet hebben, zeker nu het om zo'n bij zonder moeilijk stuk gaat. We hebben over de inhoud daarvan vorige week za terdag al geschreven, maar volledig heidshalve willen we nog even iets over de inhoud vermelden. Het stuk be schrijft de ontwikkeling van een jonge persfotograaf. Zijn levenlang is hij „vol gestopt" met cultuur. De vader heeft ae jongen namelijk opgevoed met Bach, Beethoven en Brahms. Tussen beide mannen komt het tot een conflict wan neer blijkt, dat ze een zelfde vrouw be geren. Maar juist dat conflict brengt ze hij elkaar. Ze merken namelijk, dat ze ondanks hun verschillende karakter toch gelijk zijn: ze „blaffen allebei tegen de maan". Een moeilijk stuk dus. Moeilijk ook om dat het niet altijd evenwichtig is. De auteur heeft het als het ware in een roes geschreven en daardoor zitten er nog wel eens zwakke plekken in. Be roepstoneel camoufleert dergelijke plek ken wel, maar amateurtoneel? Zo no ding ook! Toine van Bergen heeft zo bleek namelijk zijn mensen goed in de hand en zag kans ondanks de wis selende kwaliteiten van het stuk er een evenwichtige voorstelling van te ma ken. Dit is een niet geringe verdienste, waarvoor hem alle lof toekomt. Fred Florussen als Wolf Alkazaar, de jongen, was fel en verbeten, dynamisch ook. Hij verslapte geen seconde maar bleef de angry young man" die hij moest zijn. Nergens werd hij cru, of ge forceerd. Van Emmy Jansen-Verhulst als Laura, de vrouw op wie hij verliefd kreeg hij beheerst tegenspel. Mis- beschikt Evenmin had de heer Adriaanse (k.v.p.) behoefte aan een motie. „We kunnen onze politieke Vrijdagmorgen tegen 11 uur is het 1200 ton melende Engelse motorschip .^Adaptity" in de Westerschelde bij Baarland aan de grond gelopen. Twee sleepboten hebben onmiddellijk om half twee bij opkomend water het schip weer vlot gekregen De „Adap tity", heeft daarna zijn reis naar Ant werpen weer voortgezet. alles geen illusies wil maken. Anton Vader als de musicus Alkazaar was een zielige oude man, gebroken door het weten, dat hij zijn kansen had ge mist. Vooral in de momenten waarin hij meer mens als musicus bleek, was hij bijzonder goed. Ziehier de hoofdfi guren. Maar de bijrollen waren zeker Zweefvliegtuigen naar Middelburg vandaag Vanmiddag om half één zullen ter ge legenheid van het jubileum van de Walcherse zweef vliegclub enige zweefvliegtuigen landen op het bouw rijp gemaakte terrein Griffioen II te Middelburg. niet minder. Allereerst Ineke Schipper- Vermaas als Leda de Zwaan, het meis je, dat er van droomt fotomodel te wor den. Zij zette een aandoenlijke jonge vrouw op de planken. Nergens banaal, ondanks haar soms zeer forse tekst. Zij werd goed ter zijde gestaan door Wiily de Worstelaar, gespééld door Geert van Oorschot, een goedige kastelein. Ook Max-met-de-sax, gespeeld door Geert van Oorschot Azn. was overtuigend. Bij zonder juist getimed was ook net saxo foonspel .een soort fake-show. Van Oor schot op het toneel maakte de gebaren en Theo Pihl in de coulissen speelde. De kleine, maar belangrijke rol van Piet de Leeuw als de dirigent Justus Blaak kreeg een rake typering: een blaas kaak, een zwetsende muzieksnob. Al met al bleek het Schouwspel ditmaal een goede ploeg, die hier een fraai staaltje teamwork liet zien. Het sug gestieve decor was van Toine van Ber gen. de grime van Iz. Lorier. De licht effecten die in dit stuk uitermate be langrijk waren, werden deskundig ver zorgd door C. Dresens, verbonden aan de N.A.T.U. Vanavond, zaterdag, geeft het Vlissings Schouwspel, eveneens in ..Britannia" een tweede voorstelling. A. V. VERWACHT. IETS MINDER WARM Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Iets minder warm. ZON EN SLAAN 19 april Zon op 05.35 onder 19.44 Maan op 11.09 onder 03.01 20 april Zon op 05.33 onder 19.46 Maan op 12.24 onder 03.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2