PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STAKING BELGISCHE ARTSEN GEËINDIGD Moskou zal de betrekkingen met China niet verbreken Voor Zeeuwse industrialisatie: „theorie van noodzakelijk minimum" Maar de Sowjet-Unie zal nimmer toegeven Na zeventien dagen verlossende woord NIEUWE BEMIDDELINGSPOGING MET SUCCES BEKROOND PRESIDENT DE GAULLE GEOPEREERD Grevelingendam Kluis benzinestation opgeblazen - van geld niets over Weekeinde wordt iets frisser Een man van nuances NEWY0RKS GRONDPERSONEEL VAN DE K.L.M. GING IN STAKING Tussen Euroboort en Westerschelde moet l>ernaemeente Z ierikzee 207e jaargang - no. 92 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W, de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok. Abonnemenuprl)» 76 cent per week. 9,75 per kw.; franco per pot* f 10,— p. kw. Losse nummen 1» cl Bureau»: Vliuinfen: Walstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647'3643>; Middelburg. Markt 61, tel. 3841 <b.g g. red 2078'3I69. adv, 2375). Goes Gr. Markt 2. tel. 8140 (b.g.g. red. 7853, adv. SBlï). OoMburg: •-<•!. 2395; Temeuxer. ArsenaaJelraat 2. te". 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,80. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel (min. 1.60>. ..Brieven t- -• -* "«—i»»"- Zaterdag 18 april 1964 van dit blad" 26 ct. i Giro *509» P Z.C.. Middelburg. New York heeft Amsterdam nog niet ontdekt Pagina 3 De staking van de Belgische artsen is geëindigd. De staking heeft zeventien dagen geduurd. De nationale federatie van Belgische artsen nam het besluit tot de actie, nadat in de nacht van 31 maart op 1 april onderhandelingen met de regering over wijzi gingen van de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet waren mislukt. Volgens de artsen zelf tast de nieuwe wet het medische beroep aan. Volgens leiders van de Belgische vakbonden, die aan d'e onderhande lingen deelnamen, waren het de financiële eisen van de geneesheren, die tot de mislukking leidden. Het bericht over het einde van de staking werd medegedeeld in een extra-uitzending van radio-Brussel, die in verband met de nieuwe bemiddelingspoging van de rectoren van de vier Belgische universi teiten na middernacht in de lucht was gebleven. Het verlossende woord viel na een zware dag van onderhandelingen in Brussel. Nadat donderdag het kabinet tot laat, in de nacht onder presidium van premier Th. Lefèvre had verga derd, werd vrijdagochtend aan de rec toren van de viér Belgische univer siteiten een memorandum overhan digd, op basis waarvan de onder handelingen met de artsen zouden kunnen worden voortgezet. ACHT UUR LANG De vier rectoren hebben ongeveer acht uur lang met de bestuurders van de artsenfederatie overleg gepleegd. Enkele malen voegde de kabinetschef van de premier zich bij het gezelschap om de rectoren onderdelen van het dum te verduidelijken. Toestand zeer bevredigend Naar aanleiding van de operatie die president de Gaulle heeft ondergaan is gisteravond in Parijs het volgende communiqué uitgegeven: „Hedenmorgen is de president van de republiek, generaal de Gaulle geope reerd aan een aandoening aan de prostaat. Tot deze chirurgische ingreep was reeds enkele weken geleden be sloten". In het medisch bulletin wordt verder gezegd dat de operatie op nor male wijze is verlopen. „De toestand van generaal de Gaulle is zeer bevredigend. De operatie was zo strikt geheim ge houden dat de kok in het Elysee gis terochtend normaal het ontbijt had klaargemaakt voor de president, terwijl deze al sinds donderdagavond in het Cochinziekenhuis was. Van officiële zijde werden alle geruch ten gistermorgen aanvankelijk tegen gesproken, maar later gaf men op dis crete wrjze toe, dat zij waarheid bevat ten. De Franse radio en televisie onderbrak het programma met extra nieuwsuit zendingen over de onbevestigde berich ten dat de president was geopereerd. Vrijdagavond om tien uur, juist nadat het Belgische kernkabinet bestaande uit de ministers Lefèvre, Leburton, Servais, Vermeylen en Gilson, opnieuw overleg had gepleegd, kwamen de rectoren naar het kabinet van de premier om nog op enige punten opheldering te vragen. Om kwart over twaalf werd de vergade ring met de artsen beëindigd, waarna de verlossende mededeling aan de deur van de universitaire stichting aan de Egmontstraat in Brussel door mgr. De- buisson rector van de universiteit van Luik, werd gedaan. De rectoren begaven zich nadien, om stuwd door verslaggevers, fotografen en cameralieden, naar het kabinet van de minister-president In de Wetstraat om de heugelijke mededeling officieel de regering over te brengen. Een delegatie van geneesheren wachtte tij dens dit gesprek in de antichambre. Beatles 6 juni naar Blokker Het Britse kwartet de Beatles uit Liver pool zal op zaterdag 6 juni in de grote 'eilinghal te Blokker optreden. De vier teenager-idolen komen vrijdag 5 juni naar ons land voor de opname van een televisieshow voor de VARA. Over een optreden elders op zaterdagmiddag zijn de onderhandelingen nog gaande, aldus de organisator van het Blokker- festival, de heer Ben Essing. „Grevelingendam" is de titel van de veertiendaagse, door Jac. Prince geïllustreerde re portage in het P.Z.C.-zater- dagnummer, ditmaal gewijd aan de dam, die tussen Duive- land en Flakkee met een ka belbaan zal worden afgeslo ten, de dam van het experi ment. Op pagina 11. Voorts op Pag. 2: Inspecteur A A. Leen- houts neemt afscheid van onder was. Pag. 3: Liberalen houden vast aan belastingsverlaging; New Yorks publiek heeft Amsterdam nog niet ontdekt Pag. 4: Statehzitting. Pag. 5: Kerkdiensten. En in het Pag 11- „Grevelingendam", „In tegenspoed koomt geduld te baat", een artikel over gevelstenen te Middelburg. Pag. 12: Charlie Chaplin 75 jaar oud", Openhaar kunstbezit, en de levende kunst" en de Letterkun dige Kroniek. Pag. IS: „Tussen eb en vloed naar Ma.no", een artikel over een eiland voor de kust van Jutland en de wijze waarop men er kan komen, Nieuwe Rivtêra in de maak". Pag. 15: Vun winkelbediende tot professor", een gesprek met prof. mr. drs. H. Lang man, secretaris van de N.V. Kon. Mij „De Schel de" te Vlissingen, die onlangs is benoemd tot buitengewoon hoog leraar aan de economische hoge school te Rotterdam. „De put van Willibrord", rond het Zoutelande van vroeger en nu. Pag. 17: De kerken en de maat schappij met onder meer „Oud- vaders in sakformaat", een initia tie] in Middelburg en Stemmen uit: de kerken" over de vorming van streekgemeenten. In een tankstation aan de rijksweg Utrecht-Amsterdam, vlak bij het industrieterrein Lage Weide, heeft een explosie donderdagnacht een enorme ravage veroorzaakt. De ontploffing was het werk van een of meer inbrekers die er de kluis mee open wilden krijgen. Hun me thode bleek echter niet zo efficiënt; niet alleen het tankstation werd half geruïneerd, maar ook van het geld in de kluis in totaal 5413.35 gulden plus ongeveer 600 gulden aan buitenlands geld bleef vrijwel niets over. benen hebben genomen tankstation binnengekomen door een raam waarvan ze een ruit kapot hadden gemaakt. De politie neemt aan dat dit niet lang na midddernacht was. De elek trische klok is namelijk om vijf over half een stil blijven staan. De ingemetselde muurkluis van 40 bij 20 bij 30 centimeter heeft een gecombineerd sleutel- en cijferslot dat alleen kan wor den geopend door de exploitant zelf. de heer E. W. van Leusden uit Breukelen. De pompbediende die het station 's avonds afsluit doet het geld dat hij heeft ontvangen in een plastic buisje en gooit dat door een stalen koker in de kluis Door deze koker moet ook de springstof in de kluis zijn aangebracht. De lading is waarschijnlijk met een lont aange stoken. Bij de explosie schoot de muur- kluis gedeeltelijk open. De ravage in het station was ontzettend. Zo werden alle ruiten, die alleen al een waarde van 3000 gulden vertegenwoordigen, vernield. Zelfs de telefoon lag aan diggels op de grond. Foto: een rechercheur bergt- het papier geld. dat in de kluis is verpulverd, in GEVOLMACHTIGD MINISTER NAAR DE AMBASSADE IN MADRID Het ministerie van buitenlandse zaken zal de ambassade In Madrid op korte termijn gaan versterken met een gevol machtigd minister. „Het ministerie ver wacht", aldus een woordvoerder, „dat cle taak van de ambassade ln Spanje in de toekomst verzwaard zal worden". De gevolmachtigd minister is de heer M. W. H. Baron Collot d' Escury, tot voor kort consul-generaal te Sao Paulo. De verwachting is dat de heer Collot d' Escury zich voornamelijk met econo mische en handelsaangelegenheden zal bezighouden. Deze versterking van de ambassade wordt in verband gebracht met de verwikkelingen rond prinses Ire ne en de Spaanse activiteiten van haar verloofde. In het verleden is met name in het parlement de vrees geuit, dat in dit opzicht de ambassade niet voldoen de voor haar taak berekend zou zijn. (Van onze weerkundige medewerker) De temepratuur Is in ons land twee dagen voor april zeer hoog geweest, met maxima boven 20 graden. Alleen Zeeland kon hier aan nog niet meedoen, want zo wel donderdag als vrijdag kwam het kwik in Vlissingen niet veel hoeger dan 15 a 16 graden. Dit als gevolg van het koude water van de Westerschelde. Kleine storingen, uit Frankrijk afkomstig, trekken naar het noorden en veroorzaken hier en daar een lichte regen- of on weersbui. Het weekeinde blijft vrij rustig en er komen ook zon nige perioden voor. De tempera tuur zal in de middag veertien tot zestien graden bedragen. Een belangrijke afkoeling is niet te verwachten, omdat de lucht ons voorlopig via de Golf van Biskaye blijft bereiken. ftantlijK scheurmakers zal op een mislukking uitlopen omdat deze activiteit geen enkele levensvatbaarheid heeft". Gisteren werd bekend, dat een Roe meense delegatie onder leiding van pre mier Maurer alsnog naar Moskou is ge komen om de Russische partijleider te feliciteren en naar men aanneemt, eveneens deel te nemen aan de infor mele topconferentie, die tussen de Oost- enropese communistische leiders op het ogenblik in Moskou plaats heeft. Onderscheidingen De onderscheidingen die Kroesjtsjew gisteren door president Breznjew uitge reikt kreeg, waren de Orde van Lenin. de „gouden ster" in verband met Sowjet-premier Nikita Kroesjtsjew, die gisteren op zijn zeventigste verjaardag als een nationale held gehuldigd is, heeft in een toe- i zy:n benoeming tot „held van de sowjet- spraak een in zekere zin vriendelijk gebaar aan het adres van de Unie;. Kroesjtsjew kreeg joorts de titel Chinezen gemaakt door te beloven, dat de Sowjet-Unie de be trekkingen met hen niet zal verbreken. Maar hij zei ook, dat de Sowjet-Unie, terwijl zij de deur altijd zou openlaten voor toe nadering en begrip, nimmer zal toegeven waar het grondbegin selen betreft. Nadat hem de Russische onderscheidin gen waren uitgereikt, zei de jarige re geringsleider in een toespraak, dat zijn ouderdom hem niet in zijn werk zou hinderen en dat gewetensvol leven in en voor de gemeenschap, iemand de groot ste vreugde schenkt. Vervolgens ver klaarde hy: „Wij hebben alt yd vastge houden aan onze Marxistisch-Leninisti- sclie standpunten en zullen dat ook blij ven doen. Wij zullen ons niet op de borst slaan over onze successen, maar wij zullen vechten en doorgaan, niet om de betrekkingen af te breken met hen waarmee wij nu niet in volledige een heid leven, maar om aityd een gelegen heid te behouden voor toenadering en begrip". „Maar dit moet niet worden bereikt door concessies in beginselen, maar door een juiste verklaring en interpretatie van de Marxistisch-Leninistische leer", zo voegde hij eraan toe, Een gedeelte van Kroestsjew's toespraak tijdens de plechtigheid in het Kremlin werd uit gezonden door radio-Moskou, maar de paslage over China werd pas enkele uren 'later door het persbureau Tass openbaar gemaakt. China werd niet met name genoemd. Omstanders boden geen hulp: man in gracht verdronken De 71-jarige heer D. de Hoog uit L'trccht is donderdagavond in de Utrechtse Tolsteegsingel gevallen en en kele uren later ten gevolge van dit on geluk overleden. Hij raakte op onverklaarbare wijze te water. Toen de door omstanders ge waarschuwde politie arriveerde, stonden ongeveer twintig mensen toe te kijken zonder hulp te bieden. Een hoofdagent sprong gekleed en wel in het water, la ter gevolgd door een collega, die eerst de G.G.D. had gebeld. Nadat zij het slacht offer op het droge hadden gebracht, pas ten zij kunstmatige ademhaling toe. Ook de broeders van de G.G.D. boden even later hulp. De heer De Hoog kwam na enkele minuten weer tot bewustzijn. Hij werd naar het beademingscentrum van het academisch ziekenhuis gebracht, waar hij enkele uren later echter is over deden. De Russische regerings- en partij leider zei nog: „De Sowjetrussische communistische party zal de broe derbanden met alle communistische partijen ter wereld blijven verstevi gen. Ondanks de scheurmakende activiteit van de leiders van zekere partijen zal de eenheid worden ver sterkt en de activiteit van d( „held van de Bulgaarse volksrepubliek' alsmede de „gouden ster" en de orde van „Georg Dimitrov". Ook Roemenië bedacht de Russische leider met een onderscheiding. Hij kreeg de ster van de Roemeense republiek. President Kekko nen van Finland gaf de Russische pre mier een album ten geschenke met foto's van de plaatsen in Finland, die Lenin heeft bezocht. Ook overhandigde Kekkonen een door Lenin gebruikte wandelstok met zilveren knop. Bonds kanselier Erhard van West-Duitsland zond 48 flessen wijn. ITit Albanië, dat in het ideologische ge schil aan de kant van China staat, kwam het bericht dat de „volksraad" van de hoofdstad Tirana heeft besloten Kroesjtsjew het ereburgerschap stad te ontnemen. OP BEVEL VAN VAKBOND Moeilijkheden rond onderhandelingen over een c.a.o. De Amerikaanse vakbond van transportarbeiders heeft gisteren het grondpersoneel van de K.L.M. op het Kennedy-vliegveld van New York bevolen het werk neer te leggen. Er wordt niet verwacht dat het normale luchtverkeer door de staking ernstig zal worden ge stoord. James F. Horst, hoofd van de afdeling luchtvaartpersoneel van de vakbond, zei dat de staking was bevolen voor de luchthaven Kennedy en voor het K.L.M.- kantoor op Fifth Avenue in Manhattan. Het stakingsbevel is een uitvloeisel van de moeilijkheden bij de onderhandelingen over een nieuwe c.a.o., die reeds twee jaar slepen. Het was in New York niet onmiddellijk bekend of het stakingsparool ook zou gelden voor de twee andere kantoren van de K L.M. in de Verenigde Staten, die te Houston en Miami. Een woordvoerder van de K.L.M. op het vliegveld Kennedy, deelde mede dat 60 leden van de vakbond inderdaad het Rusk langer in Zuid-Vietnam De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft be sloten zijn bezoek aan Zuid-Vietnam tot maandag te verlengen temidden van geruchten, volgens welke een nieuwe staatsgreep in dat land bin nen 48 uur waarschijnlijk is. werk hadden neergelegd. Het waren monteurs en personeel van diverse an dere gronddiensten. Er werd niet op het vliegveld door stakers gepost. De heer W. van de Bunt, een assistent van de general-manager van de K.L.M., zei dat de K.L.M. er niet door de vak bond van op de hoogte was gesteld dat men zou gaan staken. Hij zei dat toe zichthoudend personeel trachtte het werk op gang te houden. Rij-examens worden binnenkort duurder en langer (Van een onzer verslaggevers) Verwacht mag worden, dat per 1 mei het afleggen van een rij-examen onge veer vier gulden duurder wordt en te vens met ingang van die datum de tijds duur van het examen wordt gebracht op een uur, doordat een deel van het exa men buiten de bebouwde kom zal wor- wen afgenomen. Het brengen van de tijdsduur van het rij-examen van drie kwartier op een uur houdt verband met de noodzaak de rijvaardigheid van de kandidaat ook te testen op de grote weg buiten de be bouwde kom. Dat stelt het C B.R. uiter aard voor hogere kosten. Het is om die reden en mede door de hogere vergoedingen waarop de exami natoren van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen menen aanspraak te mogen maken, ge zien het per 1 januari opgetrokken loón- en prijspeil, dat het ministerie van ver keer en waterstaat het departement van economische zaken heeft verzocht het examengeld te mogen verhogen van 9,50 tot 13.50. Hoewel de minister van economische zaken nog geen beslissing heeft geno men, wordt ernaar gestreefd de verho ging van het examengeld 1 mei te laten Gedeputeerde Schorer heeft gisteren ln de statenvergadering «en ge nuanceerd betoog gehouden over de re gionale industrialisatlcpolltlek van het rjjk. Een genuanceerd en redelijk be toog Vaak moet men vaststellen, dat woordvoerders van regionale orga nen de botte bijl ter hand nemen om te pogen de boom van een bepaalde regeringspolltlek om te hakken, doch het is al meer gebleken de heer Schorer is geen voorstander van een dergelijk ongeslepen instrument Van zijn kant derhalve géén kreten, géén schandaalgcroep. maar een intelligente en rationele benadering van het onder werp. Zoals men elders op deze pa gina kan lezen ging het orn het stand punt. dat hel provinciaal bestuur in neemt ten aanzien van de nieuwe lij nen in het regionale industrialisatiebe leid van de regering, lijnen door staats secretaris Bakker onlangs uiteengezet aan het einde van oen tweedaags be zoek aan Zeeland. Het zou ons, na de heer Schorer te hebben gehoord, te leurstellen als niet ook de staatssecre taris de redelijkheid van het Zeeuwse standpunt zou honoreren. Het betoog van de gedeputeerde ging uit van de erkenning, dat het be leid van de staatssecretaris op goede gronden berust, maar dat bij de toe passing ln Zeeland ln aanmerking moet worden genomen, dat ln de economische ontwikkeling van dit gewest een kri tische fase is bereikt: de door het tot dusver gevoerde beleid beoogde ont wikkeling staat nog maar aan het be gin en het noodzakelijke minimum is nog niet bereikt. Derhalve heeft het provinciaal bestuur tot de staatssecre taris gezegd: „Wij begrijpen uw over wegingen. maar ge kunt niet zonder meer het tot heden gevoerde beleid be perken, ge zult diffe rentiatie moeten toe passen. En bovendien zal de geografi sche gesteldheid ook in de overwegin gen voor het nieuwe beleid moeten worden betrokken". Het is, geloven wij. een gunstig teken dat de héér Schorer gisteren kon zeggen; „Wij hebben be grip bij de staatssecretaris ontmoet voor onze nuanceringen. Er is één opmerking in het antwoord van de gedeputeerde, die ons ln het bijzonder opviel.' Hij verklaarde name lijk dat „het gebied rond St.-Maartens- dijk zich niet zomaar kan oriënteren op Bergen op Zoom". Vanuit Zeeland is een dergelijke oriëntatie nimmer ge propageerd, zodat men mag aannemen dat het iuist de staatssecretaris is ge weest. dïe op deze mogelijkheid heeft gewezen. Het past ln zijn concentratie- theorie: de uitstraling van een geslaagd industriegebied zet zich in een brede kring voort, een theorie die hij ook heeft verkondigd ten aanzien van het Sloe. Van die uitstraling zouden naar het inzicht van de bewindsman Vlissingen, Middelburg „en zelfs Goes" kunnen pro fiteren, verklaarde hij destijds op de persconferentie na zijn bezoek. Echter, dit nu opgedoken voorbeeld St.-Maar tensdijk wijst er op, dat de nieuwe for- mule voor het ontwikkelingsbeleid niet j zonder meer kan worden toegepast, i Met belangstelling ziet Zeeland de ko- mende maanden tegemoethet rekent i er vast op, dat bij het bekend worden 'van formule en 'haar toepassing de zo dringend noodzakelijke nuances voor Zeeland blijken te zijn ingepast. /"Vverigens willen we nog een voor- beeld geven van de subtiele uitdruk kingswijze van gedeputeerde Schorer. Hij wees er op. dat ten aanzien van Tholen het levensbeschouwelijk heel moeilijk zal zijn een sterke economi sche oriëntatie op Bergen op Zoom te accepteren. Immers, het gaat hier om een uiterst-rechts georiënteerde protes- tanse bevolking tegenover een rooms- katholieke streek. Ook de staatssecre taris was op dit verschil geattendeerd. Dat was gebeurd zo zei de gedepu teerde door „mijn collega, de vroe gere voorzitter van het E.T.I.". Daarin zit de nuance. De gedeputeerde zei Imet andere woorden: de opmerking i werd niet door een protestants lid van het college gemaakt, maar door de heer Mes. lid van de K.V.P., dus een voor Brabant toch wel onverdachte bron. Zonder dit laatste nu uit te spreken, werd het tóch gezegd. Wij herhalen: de heer Schorer is een man" van nuances. GEDEPUTEERDE SCHORER TOT PROVINCIALE STATENLEDEN DE DISCUSSIES in Zeelund rond het regionale industriali satiebeleid zijn gistermorgen in de zitting van de provincia le staten van Zeeland eveneens begonnen. Men weet het: bij zijn bezoek aan Zeeland stelde de staatssecretaris van econo mische zaken, drs. >J. A. Bakker, dat Terneuzen en het Zuid-Sloe de grote industriële trekpaarden van Zeeland zijn en dat voorts het aantal ontwikkelingskernen van totaal 44 in Nederland (4 in Zeeland) gehalveerd zouden worden, tot 22 dus. Daartegen over nu stelde het lid van Ge deputeerde Staten, jhr. mr. T. A. J, W. Schorer, de „theorie van het noodzakelijk minimum" voor Zeeland. Hoofdmotief van deze theorie: door de geografi sche situatie in deze provincie geen aaneengesloten gebied kan voor Zeeland niet vol staan worden met de twee gro te groeipolen Terneuzen en het Zuid-Sloe. Dit industrialisatieballetje was aan het rollen gebracht door de heren C. F. van de Peijl (c.h.u.) en drs. Th. J, Westerhout (p.v.d.a.), die beiden een genuanceerd pleidooi hadden ge houden voor de kerngemeenten Goes, Zierikzee en Sint-Maartensdijk. In aansluiting daarop stelde jhr. Scho rer, dat staatssecretaris Bakker naar Zeeland was gekomen op het moment van een „kritische fase": in de ge noemde drie kerngemeenten tekent zich nu pas het begin af van de ge- wenrte industriële ontwikkeling. Met name de heer Westerhout had dit argument ook uitvoerig uitge werkt in zijn betoog. Hij beklemtoon de namelijk, dat met de kernfacili teiten in Zeeland aanzienlijk later is gestart dan in het noorden van het land, In Emmen bijvoorbeeld begon deze industriële ontwikkeling al in 1950 en kort daarna ook in de rest van de noordelijke kerngemeenten. Daarentegen beleefde Zeeland de „kernatart" pas in 1959. „En met het aanwijzen van een kern ben je er niet. Er is ook een aanloopperiode voor nodig. Men kan stellen, dat na het aanwijzen de zaak pas na drie jaar op gang komt", aldus de heer Wes terhout. Centraal gebied Met nadruk wees de heer Schorer er op, dat de staatssecretaris niet naar een randgebied, maar naar een cen traal gebied was gekomen: een mid delpunt tussen de randstad Holland, het Roergebied en Vlaanderen, als mede Noord-Frankrrjk. In dit ver band las de heer Schorer nog weer eens „de thermometer van het ver- trekoverschot". Als er in Zierikzee en Sint-Maartensdijk niet geïndus trialiseerd wordt, zouden naar zijn mening de aanleg van de bruggen en dammen naar de randstad Holland een averechts effect opleveren, nog meer vertrek van arbeidskrachten uit Zeeland. Vanzelfsprekend hadden ook de heren Van der Peijl en Westerhout daarop gewezen. „Er is nu een bevredigende aanzet in Zierikzee", zo stelde cle fractieleider van de C.H.U., die onder meer Smit en Bolnes noemde, „maar als Schonwen-Duiveland industrieel niet voldoende te bieden heeft, wor den er nog meer arbeidskrachten weggezogen". En over Sint-Maartens dijk: „De pendel zal toenemen als de industriële ontwikkeling afgeremd wordt". Deze woordvoerder sprak als zyn stellige mening uit. dat deze beide kerngemeenten „te jong zijn om reeds op eigen benen te staan" Dat aan Goes kernfaciliteiten ontno men zullen worden, kon hij zien een voudig niet voorstellen. Hij wees daarbij op het bekende spoorwegplan, andere initiatieven, die daar genomen worden en op de grote investeringen, die reeds zijn gedaan. Overigens acht te de heer Westerhout het nog lang geen voldongen feit. dat „de jonge industriële ontwikkeling van deze kerngemeenten nu al afgesneden wordt". Niettemin vond hij de kant tekeningen, die in deze zitting bij deze mogelijkheid worden gezet, terecht op hun plaats. In dit verband wees hij er op. dat tussen Europoort en Westerscheldebekken alleen Zierikzee ligt als een klein i industrieel bol werk. Als deze plaats de kernfacili- teïten verliest, zal er zeker een af vloeiing naar de randstad komen als (Zie slot pag. 4 kol. 6) Wij willen dit betoog vandaag afslui ten met een kritische verzuch ting over een zaak. waarin wij partij ztjri. Het gaat namelijk over de ge luidsinstallatie in de statenzaal iZo lang nu de huidige fraaie zaal in dienst is, wordt er met „geluid" geëxperimen teerd: we hebben ééns huiselijke kleed jes op de tafels gehad, er zijn lessenaars met microfoons gekomen, maar het re sultaat is gewoon bedroevend. Voor de statenleden vervelend, maar ook voor de journalisten, die soms de grootste moeite hebben alles te verstaan. Het wil er bij ons nu niet in. dat bekwame technici bijvoorbeeld adviseurs van een bepaalde „lampenfabriek in het zuiden des lands" voor deze nare situatie geen oplossing weten te vin den. Natuurlijk is die oplossing moge lijk. Zii zal wellicht wat geld kosten, maar dat lijkt ons voor een provincie. I die een hmggetje laat bouwen over de Oosterschelde toch wel te overkomen. Het is wel Ver gekomen, wanneer, zoals gisteren, de commissaris een spreker midden in een betoog moet onderbreken omdat de verstaanbaarheid te gering ts. Een goede geluidsinstallatie ir. de statenzaal is even hard nodig als een voorzittershamer Dat zij er spoedig kome. zeer spoedig. T .V .-reportage van opening wereldexpositie Woensdag a.s. neemt de N.T.S. van 22.04 uur tot 22.30 uur een rechtstreekse uitzending via de satelliet Relay 2 over van de officiële opening van de wereld tentoonstelling in New York. De reportage, eerder op de dag door de Amerikaanse televisie- organisatie C B S. opgenomen, omvat de vlaggenparade, flitsen van de officiële opening, een korte openingstoespraak door president L. B. Johnson en beel den van de Europese paviljoens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1