Raad Goes had ^flinke kluif" aan regeling erfpachtsvoorwaarden Onderdak verlenen aan buitenlanders melden BEZOEK DE B E U RS WALCHEREN AGENDA Bezwaren tegen 3de l.t.s. op Walcheren MARKTBERICHTEN DERTIEN GESLAAGDEN AAN CHR. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL SPRANKELENDE UITVOERING VAN GYR0WETI' ,DRITTE N ACHTMU SIK' Fototentoonstelling Kodak te Goes DONDERDAG 16 APRIL 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Na haJ^en en ogen uit het verleden UNIFORME TRANSACTIES MET DUIDELIJKE WAARBORGEN De Goese raad heeft woensdag avond een „flinke kluif" gehad aan de regeling van de algemene voor waarden voor het uitgeven in erf pacht van grond en gebouwen, in eigendom bij de gemeente. De rege ling werd met algemene stemmen en na enkele wijzigingen aangeno men. De raadsleden hebben zich er echt een paar uurtjes voor gezet om iets in handen te krijgen, waar mee men deze zaken voortaan te. lijf kan gaan. Twee standpunten kwamen In de dis cussie duidelijk tegenover elkaar te staan. Verschillende raadsleden wil den in de artikelen van de regeling, die b. en w. hadden ontworpen, een duidelijker bescherming van de erf pachter. En daarbjj hamerden met name de heren M. Loeve (a.r.) en J. H. Roose (k.v.p.) op een inbreng van het oordeel van de onpartijdige rechter in zaken als het vervallen verklaren van de erfpachter van zjjn rechten en het opleggen van een boe te bij verzuim de canon te betalen. De heer Loeve stelde het zo tegenover b. en w.: „U bent zo vrij als een vogel. Maar we moeten nu oppassen, dat de erfpachter van de gemeente niet vogel vrij wordt verklaard. Ik geloof namelijk dat dit gevaar dreigt". De heer Roose vond dat met uitschakeling van het oordeel van de rechter de voordelen van de gemeente in deze regeling nog eens extra worden aangescherpt. „Het gaat te ver als een „partij" in dit soort zaken het recht in eigen handen neemt. De rechtvaardigheid moet hier meer tot zijn recht komen" De V.V.D.-fractielei- der M. Haasdonk zag in de algemene erfpachtsvoorwaarden ook een nogal vrij eenzijdige bevoordeling van één"partij. ..Verschillende dingen moeten zo strin gent mogelijk worden geregeld'', was zijn opinie. In het algemeen werden over deze materie ook nog een aantal opmerkingen geplaatst. Daarbij stelde men van enkele kanten de erfpachtsregelingen naar het voorbeeld van het oude Burgerlijk Wet boek en die zoals ze mogelijk in het nieuwe wetboek zullen voorkomen, te genover elkaar. Er daarbij van uit gaande. dat tot op heden in alle wets- regelingen onvoldoende aandacht is be steed aan de positie van de pachter. Van de Spieghelstraat Een vraag rondom deze algemene erf pachtsvoorwaarden was: „Is het inder daad de bedoeling van b. en w. deze in het algemeen toe te passen? Ook ten op zichte van de erfpachters in de L. P. v. d. Spieghelstraat, die op het ogenblik in een onmogelijke positie verkeren?" De commissie van financiën uit de raad was daarin byzonder geïnteresseerd. Wethouder drs. J. Dijkgraaf kon daar op dadelyk met een volmondig „ja" ant woorden. En toen de regeling later dan ook met een hamerslag van burgemees ter mr. F. G. A. Huber werd beklonken kon met voldoening worden geconsta teerd, dat de positie van de erfpachters aan deze straat tot het jaar 2000 gun stig is geworden. Overigens gebruikte de raadsvoorzitter hetzelfde voorbeeld om het beleidsaspect van deze zaak scherp te illustreren, „Als de panden daar in de toekomst moeten verdwijnen, moet de rechter dat dan uitmaken?" Het was een vraag, waar mee de raadsleden zich van hun plaats voelden gedrongen en die in het verdere verloop van de discussie bijdroeg tot een beter begrip van de kant van de raad voor de belangen van de gemeente bij het opstellen van deze voorwaarden. B. en w. gaan namelijk van het standpunt uit, dat er bij een erfpachtsregeling de gemeente als eigenaresse slei. sprake kan zijn van gelijkheid van par tijen vóór het moment van contrac teren. „Het is dus een kwestie van ac cepteren: ja of nee", aldus burgemees ter Huber. En zijn woorden werden nog aangevuld met een opmerking van wet houder J. G. v. d Burgt: „Wij zouden tekortschieten in deze regeling zon der natuurlijk onbillijkheden te begaan als wij ons niet bepaalde vrijheden voorbehielden. De positie van de ge meente is in deze voorwaarden beslist niet overtrokken. Zij ligt in het wezen van de voorwaarden opgesloten. Ver der moet men ervan uitgaan dat al dit soort regelingen te goeder trouw tot stand moeten komen". Er was van de kant van de raad nog een principieel amendement op de rege ling van de erfpachtsvoorwaarden: met 8 tegen 7 stemmen werd de termijn van vijf jaar waarbinnen de waarde van de in erfpacht uitgegeven grond met even tuele opstallen wordt herzien verlengd tot tien jaar. Nog enkele andere wijzi gingen, die als voorstel in stemming kwamen, haalden geen meerderheid. Een belangrijk onderdeel uit de nu vastge stelde erfpachtsvoorwaarden in Goes is het recht van de erfpachter op vergoe ding van de waarde van opstallen na be ëindiging van de termijn van uitgifte, wanneer deze niet opnieuw plaatsvindt. Ambachtsschool Met elf tegen vijf stemmen werd later op de avond besloten de voormalige ambachtsschool aan de Westwal in erfpacht uit te geven aan de drukke rij Oosterbaan en Le Cointre N.V. te Goes, die al vele jaren zoekt- naar huisvesting in Goes. De fracties van de K.V.P. en de V.V.D. en de heer Loeve (u.r.) konden niet met dit voorstel meegaan. Deels omdat men het gebouw liever verkocht zag dan in erfpacht uitgegeven, aan de an dere kant omdat de argumenten var b. en w. voor toewijzing aan het oude Goese drukkersbedryf niet doorslag gevend genoeg waren voor enkele deze raadsleden. Wethouder Dijkgraaf gaf aan. welke motieven een rol hadden gespeeld bij de concept-overeenkomst met de drukkerij: de meest serieuze gegadigde, arbeids intensief en expansief bedrijf, dat graag in de oude binnenstad gevestigd wil blij ven, maar om ruimtegebrek en verkeers technische moeilijkheden uit de Lange Vorststraat moet verdwijnen, de oude ambachtsschool leent zich niet voor alle bestemmingen. De heren Haasdonk en Roose betwijfel den het ernstig of de N.V. Oosterbaan en Le Cointre wel als de eerste en meest serieuze gegadigde moest worden aange merkt. Zij wilden, dat b. en w. ook an dere liefhebbers bijvoorbeeld eer school voor invalide kinderen eer kans hadden gegeven. De heer Roose sprak zelfs van een „eenzijdige gunst". Hij vroeg zich af of het drukkersbedrijf niet beter een plaats op het industrie terrein toegewezen had kunnen worden. En wat de erfpacht betreft: b. en w. zagen de plaats, de grond van de vroe gere ambachtsschool in een groot com plex van de oude stad, dat later beslist nog wel eens een andere bestemming zou kunnen krijgen. van 20 Vlissingse winkeliers, die gehouden wordt in het CONCERTGEBOUW op heden, 16 april. (DE LAATSTE DAG). Geopend van 25 en 710 uur n.n VELE DEMONSTRATIES. WAARDEVOLLE PRIJZEN. TOEGANG 25 CT. MIDDELBURG Politie verscherpt controle op snelheid binnen bebouwde kom De gemeentepolitie van Middelburg heeft de ldatste weken moeten consta teren, dat veel automobilisten en bromfietsers het in Middelburg niet zo nauw nemen met de maximum snelheid binnen de bebouwde kom. Het komt te vaak voor, dat de brom fietsers harder rijden clan 30 km en de bestuurders van motorrijtuigen de maximumsnelheid van 50 km te bo ven gaan. Daarom heeft de Middel burgse gemeentepolitie de controle verscherpt. Op diverse plaatsen wordt met de gatsometer de snelheid ge peild. Men doet er dus goed aan bij het rijden binnen de bebouwde kom van Middelburg de snelheidsmeter in de gaten te houden. Benoeming De heer C. P. Hordijk te Middelburg is met ingang van 16 april aanstaande benoemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school te Ursum (N.H.). N.C.V.B. geeft avond over het N.B.C. dc aula van (le chr. h.b.s. as Espenlaan in Middelburg is dinsdag 21 april een avond, gewijd aan liet werk van het Noderlandsch Bijbelgenoot schap, hei N.B.G. De heer W. R. Scheuing uit Vught, ad junct-secretaris voor het zuiden van het N.B.G. zal iets vertellen over de activi teiten van het bijbelgenootschap. Ver volgens kan men twee films van de filmdienst van het N.B.G. bekijken. De bijeenkomst, die om acht uur begint, wordt georganiseerd door de N.C.V.B.- afdelingen Middelburg-stad en 't Zand. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Solistenconcours ONDA De muziekvereniging ONDA te Nieuw en Sint-Joosland hield dezer dagen vooj de derde maal een onderlinge solisten- concours in liet verenigingsgebouw. Het jurylid, de heer Jac. den Toonder uit Kloetinge kon hierbij tien eerste en acht tweede prijzen toekennen. Leo van Eenennaam behaalde het hoog ste aantal punten en kreeg hierdoor de beker, waar hij voor de derde achter eenvolgende maal beslag op wist te leg gen, definitief in zijn bezit. P. J. Reijn- oudt won een zilveren medaille en T Pleijte en Iz. C. Meliefste beiden bronzen medaille. De erevoorzitter van ONDA, burgemeester mr. F. S. K. J. Graaf van Randwyck, reikte de prijzen uit. De begeleiding van de solisten 'was in bekwame handen by pianist Marius Reijnoudt. SEROOSKERKE (W.) Filmvoorstelling C.F.A. De afdeling Serooskerke van de C.F.A. vertoonde dezer dagen in liet vereni gingsgebouw de film „Hoe kom ik in Amerika". Deze film speelt in het Ber lijn van 1948, waar een Amerikaans ka pitein op het punt staat een oorlogs wees te adopteren, doch vanwege de strijd in Korea wordt dit uitgesteld. De jongen zelf voelt zich echter Amerikaan en zoekt allerlei middelen om naar Amerika te gaan. Als laatste film in dit seizoen zal op 9 mei vertoond worden „Zijn grote concert"! Tijdens de zomer maanden zullen op verzoek van gasten die in Serooskerke hun vakantie door brengen enkele films worden vertoond. VLISSINGEN Verkoop bouwgrond B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor twee stukken grond aan de Dijlc- straat, groot 40 en 188 m2 te verkopen resp. aan de heren J. Geldof en P. den Bleyker voor 600 en 2820, voor de bouw van resp. een en zes autoboxen. COLLECTE HUMANITAS Middelburg City: The bridge on the river Kwai, 20 uur, 14 jaar. Electro: Saskatchewan. 19,30 uur. 14 jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 918 uur. Provinciale bibliotheek: Shakespeare-tentoonstelling, 10 12,30 en 13.30—18.00 uur. Vlissingen Alhambra: The bridge on the river Kwal. 2ü uur. H jaar Britannia; Gele Kruis. Rozengracht: Vergadering Rank-Nerox Show, 10 uur. Wljlcgebouw Wit-Gele Kruis, Rozengracht. Vergadering Philatelica, 20.15 uur. Goes - Grand: The bridge on the river Kwai, 20 uur. 14 Jaar. Schouwburg Juliana: Zeeuwse Horecabeurs, 10 uur. Hotel „De Korenbeurs": expositie ..Een nieuwe we reld van kleuren", 10—17 en 19.30—22.30 uur. Prins van Oranje- Onderling Kunst genot, met ..De man. dc vrouw en de moord". 20 uur. Souburg - Vllssingsestraat 28: Bedrijfsnpos- Zlcriltzi „GravensteenExpositie „Delta- Foto", 14—17 en 19—22 uur. Concordia: Vergadering Groene Kruis, 20 uur. Boomfeestdag 1964 in Axel gevierd In Axel hebben woensdag 125 leerlin gen uit de zesde klassen der Axelse la gere scholen de boomfeestdag 1964 ge vierd. De heer H. J M. Goossens, bos bouwkundig hoofdambtenaar bij Staats bosbeheer, verwelkomde de scholieren bij de jeugdherberg. Vervolgens werd door 8 leerlingen een esdoorn geplant in het Axels recreatiegebied. Hierna maakten de jongelui onder leiding van de heer Goossens een excursie door het bos. waarbij hij hen wees op al het boei ende van de natuur. Maar ook atten deerde hij hen op de vernielingen, die in het bos worden aangericht en riep hij de leerlingen op de plantengroei te sparen. Als herinnering aan deze dag ontvingen de hoofden der scholen een vaantje en de scholieren een reep cho colade Namens de gemeente Axel sprak de heer C. Smies. waarnemend gemeentesecretaris, een kort dank woord. In de gemeente Vlissingen wordt van 20 tot 25 april a.s. een huis-aan-huis- collecte gehouden door de Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk „Humanitas". Voor de hulp aan behoef tige bejaarden, hulp aan gezins- en kin- dervoogdijwerk is geld nodig, veel geld. Humanitas richt zich daarom tot allen die dit werk financieel willen steunen, hoopt met deze steun haar werk op maatschappelijk terrein te kunnen voort zetten, zelfs uitbreiden. Namens het afdelingsbestuur. Vlissingen. R. S. Zandt. Subsidievoorstel voor speeltuinvereniging In de raadsvergadering van de gemeen te Vlissingen op vrjjdag 17 april 's mid dags om twee uur zullen b. en w. dc raad voorstellen aan de speeltuinvereni ging „De oude stad" een subsidie te verlenen tot het exploitatietekort over 1963 van 212.02. Bovendien stellen b. en w. voor deze vereniging een geldle ning van 3000 te verstrekken voor de aankoop van speelwerktuigen. Botsing bestelauto's Geen voorrang verleend# woensdagavond op het kruispunt Bellamynark-Groene- woud de heer G. H. B. uit Vlissingen met zijn bestelauto aan de bestelauto van J, de J. uit Vlissingen. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, belde auto's kregen lichte schade. De botsing ontstond om even acht uur. Scheepüaartberichten Vlissingen aangekomen 14 april: Texaco Britannia van Las Pal max. Al pha van Goole. Helga Dehdo van Ant werpen. Berkclstroom van Amsterdam. 5 april: Birdwood van Terneuzcn. Vlissingen vertrokken 14 april: Yarvlc naar Plymouth. Buna naar Tuapse. Ho- henlinden naar Mlddclfart- 15 april: Helga Dehde naar Hamburg. Tjerk Hiddes Broerc van Fi van Marseille. Viscount van Londen. Baltic van Rotterdam. 15 april: Agnes van Londen Raket van Londen. Hada 2 van Amsterdam. Woltersum van Hamburg. Steenbergen van Gluckstadt. Finlandia van Calais. Gepasseerd van Antwerpen 14 april: Servaaskerk naar Rotterdam. Valiant naar Hull. Tycha naar Londen. Marls- cal Lopez naar Rotterdam. Glronde naar loonden. 15 april: Eems naar Bos ton. Geziena Hendrika naar Cadiz. Te- I am on naar Amsterdam. Whits Uil naar Rotterdam. Jagersfontein naar Am sterdam. KOUDEKERKE GEEFT f 100 VOOR GESCHENK NIEUWE STADHUIS VLISSINGEN Tijdens de gemeenteraadsvergadering van Koudelcerke is dinsdag besloten aan de heer J. van Keulen 490 ca bouwterrein aan dc Kerkhoflaan te verkopen voor dc prijs van 12.480. De raad besloot als bijdrage voor een geschenk bij de opening van het nieu we gemeentehuis tc Vlissingen I 100 te voteren. Voor het afscheid van de heer A. A. Leenhouts als inspecteur van het la ger onderwijs werd als bijdrage in een geschenk een bedrag van 10 beschikbaar gesteld. Besloten werd medewerking te ver lenen aan de hervormd christelijke school voor de aanschaffing van nieu we schoolbanken. De financiële con sequenties van dit besluit zijn ge raamd op 7200. Ter dekking van de kosten verbonden aan de benoeming van een onderwij zeres voor het vak nuttige handwer ken voor meisjes aan de bijzondere lagere school op gereformeerde grond slag werd een voorschot van 215,25 beschikbaar gesteld. De vergoeding voor de vereniging voor hervormd christelijk onderwijs werd voor 1963 vastgesteld op 1462,94. Tot leden van de commissie tot wering van school verzuim werden benoemd de heren H. A. Mosselman, J. Weening, Sloos, D. Verhage en M. Brasser. Tot bezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand werd benoemd de heer B. J. Groot-Nibbelink, adjunct-commies ter secretarie. Besloten werd voor de periode van 1 juni tot en met 31 augus tus een wachtverbod in te stellen voor de noordelijke zijde van de Tram straat, gelegen binnen de bebouwde kom vanaf het Dorpsplein tot aan de Dishoekseweg, alsmede voor de zui delijke zijde van deze straat vanaf het Dorpsplein tot aan perceel no. 12. vóorD omVaïnsumming1 te^etuigen'^n De inspecteur van het landbouwonder- een motie van de commissie van toe- wijs, ir. E. C. F. Bollen, heeft woens- taC"de°? daemidize aan dertien se.Iaatden van de chr. middelbare landbouw school te Middelburg het diploma uit gereikt. Dat gebeurde tijdens een eind- VEILING GOES. f VEILING 15 april. Kropt a 1 24—27. C 1 18-22. 2 13I». fkkJert» Andijvie 1 115—123. 2 101. Prei A 1 55-40. A 2 23-28. 2A 16-21. IC 15-20. «-81. B I 16-84. Spinsde 1 65-117. 2 68-92. 54. Witlof J 1 75—98, A 2 44CO, ar*. 23-52 8ptna*le I W-U Lamsoren 1 110—119. Rabarber 1 51—57. Aard appelen 10. Uien 2 11—12. elw. 5—11. VEILING MIDDELBUG. 15 april. Jonathan 2 70-75 59. 65-70 56. 60-65 51. Winston 60-65 50—51- Sla 1372. Sla C 6—12. Rabarber 28 -40. Rode kool 17—23. Frel 48—64. Andijvie 99—129. Spinazie 80—127. Witlof 77—112. Radijs 11-28. Sla export 1719.90. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgnrnalcn. aanvoer 539 kg, 140 210. Schar 2 kg Bot 10 kg. Schol kg. Wulken 7 kg. Ongcs. via 9 kg. VEILING TEKNEUZEN. Kropsla 1 23.70—26.10, 2 6.40—2.60. 2 7—10. Knolselderij 11 Selderij 12— 19. Radijs 31—36, Bintjes 1 8.20 9.50. Rode kool 24—26. Brcekpeen 6 -15. Prei A 2 51 58. B 22—9.70. Spruiten A 90. Spinazie 1 90—102. Uien 2 17—19. Witlof A 99. A 2 4*—85. B 78-97, D 2 67—77, afw. 47—72. Appelen: Golden Delicious 1 80 90—93. 1 75 90-95. 1 70 90. 1 65 95 80. 65—66. 2 80 84—86. 2 75 85—86. 2 70 81—83. 2 65 70—71. 2 60 60—65 2 D 43—45. 3 grof 57—59. fijn 31—34. Jo nathan 3 grof 47.60—49.30. f(Jn 35 36.10. Inspecteur reikte diploma uit Op „Toorenvliedt te Middelburg wordt gemaakt tegen de plannen van prot. chr. zijde tot stichting van een derde lagere technische school op Wal cheren. B. en w. willen dit ter kennis brengen van de minister van o., k. e B. en w. zijn met de commissie van deel, dat er, gezien het aanbod van leer lingen, nu en in de eerstkomende jaren <*een behoefte bestaat aan een derde Lt.s. op Walcheren. Bij de oprichting van een zodanige school wordt bij de bestaande lagere technische scholen een teruggang van de aantallen leerlingen verwacht. Daarenboven wordt niet al leen een uitbreiding van het aantal vak richtingen onmogelijk gemaakt, doch zelfs zullen bestaande vakrichtingen met opheffing worden bedreigd, zo meent de commissie. Aan de eventueel nieuw op te richten school zullen bo vendien deze vakrichtingen niet kunnen worden verwezenlijkt, aangezien het aantal leerlingen daarvoor niet voldoen de zal zijn. Er kan dus worden gesteld, dat van vestiging van een derde lagere technische school op Walcheren onder de huidige omstandigheden een inper king van de mogelijkheden van het la- Ter technisch onderwijs het gevolg zal KANTONGERECHT MIDDELBURG Officier„registratie van vreemdelingen is belangrijk punt" Er zijn nogal wat mensen, die niet op de hoogte zijn van het bestaan van een vreemdelingenreglement. Dit re glement gebiedt, dat ieder die buiten landers in huis krijgt hiervan binnen vierentwintig uur melding moet ma ken bij de politie ter plaatse. Ook de komst van buiten Nederland wonen de familieleden moet worden gemeld. Al blijven zij ook maar voor een nach tje over. Voor de Middelburgse kan tonrechter mr. J. Moolenburgh ver schenen woensdagmorgen twee van deze niet ingewijden, die zonder hier van kennis le geven vreemdeling» onderdak hadden geboden. Dat waren L. uit Middelburg en P. J. de M. uit Kamperland. zou in het tijdvak dat ligt tussen 6 en 24 oktober een Engels echtpaar in huis hebben gehad. „Deze mensen hadden een jacht dat een tijdje de helling moest. Ik heb hen toen ka mers toegewezen. Deze regeling is mij totaal onbekend", verklaarde de Mid delburger. „Iedereen wordt anders ge acht de wet te kennen", meende mr. Moolenburgh. „Ik vind de registratie van "vreemdelingen een bijzonder be langrijk punt" zo sprak de officier van justitie mr. K. P. Doedens, die deze nalatigheid van L. met twee geld boetes van elk 5,bestraft wilde zien. Mr. Moolenburgh maakte twee keer 3,subs. 1 dag van. Nachtverblijf P. J. de M. uit Kamperland had mej. L. S„ een Engelse tussen 5 er. 20 november nachtverblijf ver schaft. Ook hij gaf te kennen niets te weten van de verplichting tot aangifte. „Anders was ik het wel even gaan zeggen" voegde De daar nog aan toe. Omdat ook in dit geval sprake was van te goeder trouw handelen werd hem een geld boete van 10,subs. 2 dagen op gelegd. „Men moet in beginsel deze bepaling hoog houden", was het oordeel van de kantonrechter. De officier had een geldboete van ƒ15 subs. 3 dagen geëist. B. R. uit Goes was zoals het in dagvaarding stond onoplettend- buiten verkeersnoodzaak en zonder re den of doel tegen een voor hem rij dende auto gereden op 31 januari. Dat gebeurde in de Ganzestad toen R ls motorrijder niet voldoende afstand had gehouden van zijn voorganger. Deze overtreding van artikel 53 van het wegenverkeersreglement kostte hem een geldboete van 35,subs. dagen. De kantonrechter vonniste conform het requisitoir van de officier. Op 22 januari liet C. P. O. uit Goes, hestuurder van een vrachtauto, op een splitsing de doorgang naast zich niet vrij, waardoor hij in botsing kwam met een bestelauto. Het niet verlenen van voorrang kwam hem te staan op een geldboete van f 30, subs. 6 dagen. Een door de winke lier W. W. uit Wemeldinge inge stelde vordering van f 200, werd toe gewezen. C. B. uit Vlissingen. die op 9 maart op de kruising Scheldestraat-Glacisstraat in de Scheldestad als bestuurder van een bromfiets geen voorrang verleende aan een personenwagen, werd bij verstek conform de eis, veroordeeld tot een geldboete van f 30. subs. 6 dagen. Een vordering van f 70, die werd ingesteld door P. J. H. M. uit Koudekerke. werd toegewezen. Bouwverordening II. J. uit Hansweert en M. VV. uit Hans- weert moesten voor de kantonrechter verschijnen, omdat zij in strijd met de bouwverordening een bergplaats hadden opgetrokken bij hun woning, waarin de auto kon worden ondergebracht. De ze overtreding kostte elk van hen een geldboete van f 12,50. De officier eiste het dubbele bedrag. Mr. Moolenburgh stelde in het vooruitzicht, dat beide bouwsels vermoedelijk wel door de ge meente zullen worden afgebroken. les in het gebouw „Toorenvliedt", eindles, die het karakter droeg van een forumbijeenkomst: de leerlingen vormden het forum en inspecteur, di recteur ir. H. Steur en de docenten waren de geachte vragenstellers. Direct na de opening van de bijeen komst door Zeeuwse C.B.T.B.-voor- zitter, tevens voorzitter van hel schoolbestuur, gedeputeerde J. van den Bos, hield ir. Steur een inleiding over „Ontwikkelingen in de land bouw". Daarin wees hij op accentver schuivingen: eisten voor en na de oor log in de landbouw respectievelijk de teeltechnische zaken en de mechani satie de aandacht op en valt in de laatste jaren het accent op de be drijfseconomische voorlichting, thans is het de mentaliteit van de boer die gunstig beïnvloed moet worden. Voor al de afzet is thans een probleem; produceren is niet zo moeilijk. Daar om worden aan het ondernemerschap van de boer hoge eisen gesteld. Bij de tendens naar concentratie zal de boer verstedelijken en thuis en daar buiten zijin tijd moeten verstaan. Nadat het leerlingenforum met als voorzitter Piet Scheele uit Wis- senkerke allerlei vragen rond de bedrijfsvoering op de boerderij had beantwoord ging ir. Bollen, die een grotere belangstelling voor het mid delbaar onderwijs constateerde, over tot het uitreiken van de diplo ma's. Feliciteren deden vervolgens de heer Van de Bos, ir. Steur, en de heren J. Bosselaar, voorzitter van de commis sie van toezicht, J. Blaas, namens de zniging van oud-leerlingen, H. J. Ikkink, directeur van de coöperatie „Eiland Walcheren" en de heer Boudeling uit Anna-Jacobapolder, namens de ouders een dankwoord sprak. Piet Scheele dankte eveneens directeur en docentenallen ontvingen een boekebon Twee boeken waren er voor de beste leerlingen: Piet Allaart uit Ritthem en Krijn Wielemaker uit Koudekerke. Ten slotte werd hulde gebracht aan de heer Bosselaar, die. na de schoolvereniging vele jaren te hebben gediend, zijn taak als com missievoorzitter zal neerleggen. Geslaagden De namen van de geslaagden zijn: Piet Allaart. Ritthem; Cor den Boer, Zonnemaire: Jan Boudeling, Anna- cobapolder; Jan Brasser, Koudeker- Jan Cevaal, Grijpskerke; Leen Dalebout, Noordgouwe; Rinus Geel hoed, Nieuwdorp; Adn Geschiere, Grijpskerke; Piet Scheele, Wissenker- Voor Jeugd en Muziek Middelburg SLOTAVOND WAS GOED VERZORGD Als de jonge Middelburgse dwarsfluit- ist Dick Boon de kans krijgt, „doet hy antiek". Maar niet zoals vele jongc- ook ouderen) met een teel uitgebreide belangstelling jaren geleden vervaardigde klokken, potten, flessen of aardewerk. Neen, Dick Boon zoekt naar oude ziekstukken. Dnnk zij zijn speurderszin hebben de Middelburgse leden van Jeugd en Muziek tijdens de avond, waar mee hun jaarlijks seizoen besloten wordt, gisteren kennis kunnen inaken niet een bijzonder l'raai werkje, name lijk de „Dritte Nachtniusïk" van Adal bert Gyrowetz, iu zijn tijd, vooral in (le jaren 17901820, een der vermaardste componisten van Europa. Gyrowetz' naam is later in de vergetel heid geraakt, maar Dick Boon hoeft hem gisteravond voor zijn mede-leden van Jeugd en Muziek uit die vergetel heid opgediept. Te zamen met Frits Tavenier, de concertmeester van de In strumentale, altviolist Ad Houboit uit Dordrecht en Saskia Boon. altvioliste van het nationaal jeugdorkest. gaf en dat geldt dozarts kwartet KV een sprankelende uitvoering van dit direct aansprekende werkje, waarbij tot uitdrukking kwam, dat Gyrowetz' muziek uitermate pret tig klonk en hoegenaamd geen con centratie-eisen stelde. Het optreden van het kwartet, voor al met dit „nieuwe werk" vormde ontegenzeggelijk het hoogtepunt van deze J. en M,-slotavond. Men is het gewend dat er van de avonden van Jeugd en Muziek in Mid delburg iets bijzonders wordt gemaakt. Ook woensdagavond was alles weer tot in de puntjes verzorgd. Het rijk geva rieerde programma kreeg dan ook ie ders waardering. Opvallend ke; Wim Verhagen. Koudekerke; Fien Verwijs, St.-Philipsland; Ko Wattel, Sint-Laurens; Krijn Wielemaker, Kou dekerke. Bevorderd werden (van klas I naar II): Piet Aarnoutse, Gapinge; Adri Abra- hamse, Serooskerke (W.); David Gi- deonse. Veere; Leunis Goedhart, Sou burg; Kees Houterman, Koudekerke; Jaap de Jager, Nieuwdorp; Frans Janse, Oostkapelle; Piet Janse, Ar nemulden; Piet Louws, Aagtekerke. Joop Marcusse, Kamperland; Jan Osté, Ritthem. Een opvallend onderdeel was het optre den van leerlingen van de Zeeuwse balletschool onder leiding van Helen Riemens-Soesman. Zy gaven in luin expressieve dansen enkele, door Janus Mondeel gezongen negro-spirituals Pleidooi voor gemeentelijke verkeersplanning Volgens ir. H. M. Goudappel, hoofd var het adviesbureau voor verkeersonder- zoek en verkeersplanning in Delft, wordt met uitzondering van (le vier grote ge meenten in maximaal tien gemeenten thans enigszins serieus aan verkeers planning gedaan. Maar ir. Goudappel meent dat een verkeersplan in ongeveer 100 Nederlandse gemeenten met meer dan 20.000 inwoners een urgent belang Op de tweede dag van de zevende natio nale verkeerstechnische leergang van de A.N.W8. in Utrecht pleitte de heer Goudappel gisterochtend voor een zelf standige verkeersplanologische dienst in elke Nederlandse gemeente van enige omvang. Basis voor het werk in deze moet zijn een algemeen ver- Ir. Goudappel meent dat op de centrale overheid een zeer dringend beroep moet worden gedaan de middelen ter beschikking te stellen om als eerste aanloop een integTale verkeersstudie van twee of drie (gemiddelde) Nederlandse steden te subsidiëren. Bij vele stadsbe sturen bestaat thans een duidelijke te rughoudendheid om zo'n veelomvatten de studie op gang te brengen, hoewel de kundigheid en de mogelijkheid in Neder land aanwezig ls. Verkeersonderzoekingen zijn een nood zakelijke voorbereiding op de planning, zo meent ir. Goudappel, die daaraan toe voegde dat het ondersoek onmogelijk als zelfstandig object kan worden verricht. Daarvoor is de wisselwerking met plano logische maatregelen te intensief. Hogere salarissen voor „Europese" ambtenaren e ministers van de zes landen van de Europese gemeenschappen hebben gis teren in Brussel besloten de salarissen de Europese ambtenaren niet met twee, maar met vijf procent te verho gen. De ambtenaren hadden in totaal acht procent geëist. De vorige week hebben rij „gestaakt" onidat zij geen genoegen met de twee procent, waartoe de :rs van de „zes" aanvankelijk slechts bereid waren. De verhoging geldt niet voor de ambte naren van de Europese instellingen, die in Frankrijk en Duitsland werkzaam zijn. Dit is overigens maar een be scheiden gedeelte van het totale ambte lijke apparaat van de „Zes". Euratom-deskundigen hadden al uitge rekend, dat de verhoging alleen wat be treft de gemeenschap voor atoomener gie zou komen te staan op een extra- uitgave van ruim twee miljoen gulden per jaar. In dat bedrag is dus niet be grepen de extra-uitgave voor salarissen voor de economische gemeenschap en voor de gemeenschap voor kolen en staal. De ministers besloten ook een commis sie in tc stellen om de personcelssitua- tie en de salariëring nader te bestude ren. Televisie maakte opnamen in de Bredase gevangenis (Van onze radio en tv-redactiej Voor het eerst is toestemming verleend televisie-opnamen te 240. Komkommer» 00-70 67-*n. *4. 40-wj 81. il-V) 47 30-35 38. #0-110 JKI UK- Brei 34- 42 Selderij 7-9. Peter»*»» 14-28. lUdiJ» Wit- jjyat 2W—27. Grote peen #—14. Clen 11—24. Uien sey:li'«rid 18 Rot>»rber 7>—92. Aunv-er andijvie #093 k*. Aanvoer 81a M.000 »t. Aan voer iplnult 16.WO ke Aanvoer wttlol 13.000 Jonathan IAA 72, IA 68—6). IB 63—64, iC 42. 2A 68—, 2B 2C 33. Golden Dellctvu» IAA 112. IA #7—100. tü #0—94, IC «#-74. Rotterdam. 14 april 1S64. VEILING BERGEN OP ZOOM. IS april. Raapxtelen 10—14. Witte kool 28—30. Rode kooi y>-72 8av. kool 28-32 Spruiten 117. Waspee» '.0—22 Brcekpeen 8—20. Itadij» 8— 18 Olaa spinazie 90-78 Andijvie 120-142. Prei 30-4e Witlof 70-110 Uien 8-». R*!>art>er 36-44. Aardajipclen B-IS. Jonathan to-78. Golden Debet cm» 80—104. EIERNOTKKINGEN. Elerootertnjen ran de ooOp. Wouww melkin richting te Bergen op Zoom. Ir.saande don derdag 16 april 1964. Prijikl. 0 17 ld. 1 17 cl., ld. 2 10 ct.. ld. 3 13 CL, ld. 4 14 ct.. ld. 6 13 et. VEILING KAPELLE. 15 april. Industrie* en exporlveill-ng: Golden Dollcicu» 80 106. 7» 102-IO4. 70 98. 66 84. 87 68-69, 2 7» 88-88. 70 78-88, (A 64-76. W 61- 63. 2 D 43—88. 3 grof 63-62. 3 fijn 23- 62. Jonathan 2 7S 68. 70 62. 66 53. eo 46. 2 D 38. 3 grof 36-43. 3 fijn 28-23. 1 06 66. Salnt-Remjr 1 (4 77. ZoeU) Erm gaard 3 grol 39. Conferen ce 3 fijn 38. Oewone veUlng Kataardhelen per doo» mn 3 ons: extra 222-237. 1 #7—217. 2 148-168 Kas- uxrdbeien per »tuk: extra 20-21. 1 16-17. Groenteveiling. Kropsla 17—25. Spinazie 100— 106. RadIJ* 18-24. 8tool«la <8-64. Rabarber 39 —45. Uien 16. Prei 57-68. Sjalotten S3. Kroet- appels 14—18. Rotvlek appel» 10—15. Eerste asperges voor 13 tot 13,50 per kg Aan de Bergen op Zoomse groente- en fruitveiling werden woensdagmiddag de eerste asperges van dit seizoen aan- ;evoer<! door de tuinder Suijkerbuljk en /ermeer van dc Heimolen. Zo werden gekocht door dc handelaren De Brufjn en Nuljten voor f 13 tot t 13.50 per kg. Buurtleden huldigden Baby den Toonder TQdens de jaarlijkse feestavond heeft do buurtvereniging Nieuw Middelburg Baby den Toonder gehuldigd. Niet alleen om dat de heer Den Toonder 35 jaar musi cus en bandleider is, maar ook omdat bij gedurende alle jaren, waarin de buurt vereniging reeds bestaat, voor de. buurt leden gespeeld heeft en het buurtorkest geleld heeft. De heer J. C. Wisse, de voorzitter van het buurtverenigingsbestuur, bracht Ba by den Toonder voor zijn leiding van het buurtorkest hartelijk dank. Al# be wijs van waardering overhandigde de heer Wisse de jubilerende musicus een enveloppe met inhoud. De heer Den het gewestelijk arbeidsbureau Vlissingen. Onder leiding van Baby den Toonder liet het buurtorkest ook deze avond horen, dat het tot alleszins aanvaardbare muzi kale prestaties in staat ls. De bijdrage van het orkest werd door de buurtleden op bijzonder hoge prijs gesteld. Het verdere programma van deze leest- avond vermeldde zang en schetsjes, die „Kunst en Eer" gaat mee naar St. Hilaire Zierikzeet» Koninklijke harmonie „Kunst en Eer" zal de aanstaande pinksterda gen in het Franse St. Hilaire doorbren gen. Het korps vergezelt dc sportdele- gatie en de afvaardiging van de ge meente Zierikzee naar de Franse stad om er de traditioneel geworden sport- uitwisseling mee te maken. De leden namen dit besluit deze week tijdens een algemene vergadering in „Mondragon" Het gemeentebestuur van St. Hilaire heeft het korps voor de ze trip uitgenodigd. Dit in verband met het leggen van een eerste steen voor een nieuw stadhuis. De meerderheid van de leden verklaarde zich voor de Franse reis. De Zierikzeese delegatie zal vrij dag voor Pinksteren vertrekken en de dinsdag daarna terugkeren. In St. Hi laire za' Kunsi en Eer" verschillende festiviteiten mee helpen opluisteren. Op de bracht herinnering Het is de bedoe ling. dat „Kunst en Eer" dit jaar in de zomermaanden evenals twee jaar geleden weer een ledenwerfactie organi seert In de bestuursvacature L. Broe- kema werd tijdens de vergadering nog niet voorzien. Woensdagavond is in „De Koren beurs" te Goes de KODAK-fototen- toonstelling „Een nieuwe wereld van kleuren" geopend. De heer J. A. de Vries, directeur van KODAK-Necer- land opende de tentoonstelling. Hier na hield de heer F Veldman, reclame chef, een inleiding over de tentoon gestelde foto's. De collectie bevat naast werk van de Amerikaanse foto grafe Jeanette Klute nog stukken uit de collecties van onder andere Hol den, Montanus en Howick. Dieren, bloemen, schejpen, ook wel een land schap, dat zijn de onderwerpen, die Jeanette Klute aantrekken. Men kan veertig foto's van haar bewonderen. Deze reizende tentoonstelling heeft tot nu toe 35.000 bezoekers getrokken. ig verl ken in een ge- Vooral amateurfotografen, want het is VARA-tv|voor hen een leerzame expositie met Rijkens hebben opnamen gemaakt in de stalte. Mevrouw Rieniens tekende ook koepelgovangenis' in Breda, waar (il ge- oor de choreografie. Aan de vleugel 1 detineerde Nederlanders samen 559 jaar straf uitzitten. Zondag a.s. komt de re- begeleidde Ad van 't Veer. Eerder op de avond excelleerde Janus Mondeel reeds in de negro-spirituals „Go down. Moses" en „Were you there". Voor een korte, maar niet minder boeiende onderbreking zorgden Marijke Buys en Ab Lichtendahl, die quatre- main een Spaanse en een Hongaarse dans speelden. Het koor van de~oplei- dingsschool voor kleuterleidsters, dat eveneens een welkome bijdrage aan deze muzikale avond leverde, kreeg een gunstig antwoord van het publiek op de in een liedje gestelde vraag: „Wij ho pen dat U straks zult zeggen: 't is oké". De heer E. Wilmink bedankte bij de pauze de medewerkers voor hun moeite en inspanning. de pauze kregen de- talryke bezoe kers gelegenheid tot volksdansen onder leiding van de heer en mevrouw J. van PageeVenteville. Bij de aan- Lvan de slotavond had de heer G- rgman onder meer gewezen op het aanstaande J. en M.-congres, (lat van 16 tot 22 juli in Amsterdam zal worden gehouden. Deze expositie is tot 19 april in Korenbeurs" te bezichtigen. portage op het scherm. Uitgangspunt was de vi rig gestraften die vroeg men. geestelijk zo zijn toegerust dat zij deel kunnen uitmaken van dc maat schappij, zonder in de oude fouten te vervallen. En in verband daarmee of bin nen de gevangenismuren voldoende ge bruik wordt gemaakt van de weten schappelijke kennis omtrent dit vraag stuk. Bij de filmopnamen hebben de sa menstellers van alle betrokkenen een ruime medewerking gekregen: van het ministerie van justitie, de staf van de gevangenis in Breda en ook van de ge detineerden zelf. Deze laatsten werden in hun cel. op het werk in de barakken en op andere plaatsen gefilmd. Van deze lang-gestraften zijn echter geen opna men zonder hun uitdrukkelijke goedkeu ring genomen. De gedetineerden komen ook aan het woord. Tevens wordt gespro ken met de directeur en de bewakers van de Bredase koepel. De oorlogsmisdadi gers, die eveneens in Breda gevangen zitten, blijven in het programma buiten beschouwing. Heden overleed in het rusthuis „Der Boede". onze beste tante en nicht. ADRIANA F. *V. C. FKAXCHIMONT, van in de ouderdom ruim 89 jaar Uit aller naam, J. J. C. Franchimont. Koudekerke. 14 april 1964 De teraardebestelling zal plaatshebben he den, donderdag 16 april 1964. te Koude kerke. 10.45 uur op de begraafplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5