Raad Goes had „flinke kluif" aan regeling erfpachtsvoorwaarden Onderdak verlenen aan buitenlanders melden ZUID-BEVELAND BEZOEK AGFNDA MARKTBERICHTEN Bezwaren tegen 3de l.t.s. op Walcheren DERTIEN GESLAAGDEN AAN CHR. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL SPRAMELEWE UITVOERING VAN GYROWETZ' ,DR1TTE NACHTMUSIK' Fototentoonstelling Kodak te Goes DONDERDAG 16 APRIL 1964 WISSEL BEVELANDZN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Na haken en ogen uit het verleden UNIFORME TRANSACTIES MET DUIDELIJKE WAARBORGEN De Goese raad heeft woensdag avond een „flinke kluif" gehad aan de regeling van de algemene voor waarden voor het uitgeven in erf pacht van grond en gebouwen, in eigendom bij de gemeente. De rege ling werd met algemene stemmen en na enkele wijzigingen aangeno men. De raadsleden hebben zich er echt een paar uurtjes voor gezet om iets in handen te krijgen, waar mee men deze zaken voortaan te lijf kan gaan. Twee standpunten kwamen in de dis cussie duidelijk tegenover elkaar te staan. Verschillende raadsleden wil den in de artikelen van de regeling, die b. en w. hadden ontworpen, een duidelijker bescherming van de erf pachter. En daarbij hamerden met name de heren M. Loeve (a.r.) en «7. H. Roose (k.v.p.) op een inbreng van het oordeel van de onpartijdige rechter in zaken als het vervallen verklaren van de erfpachter van zijn rechten en het opleggen van een boe te bij verzuim de canon te betalen. De heer Loeve stelde het zo tegenover b. en w.: „U bent zo vrij als een vogel. Maar we moeten nu oppassen, dat de erfpachter van de gemeente niet vogel vrij wordt verklaard. Ik geloof namelijk dat dit gevaar dreigt". De heer Roose. vond dat met uitschakeling van het oordeel van de rechter de voordelen van de gemeente in deze regeling nog eens extra worden aangescherpt. „Het gaat te ver als een „partij" in dit soort zaken het recht in eigen handen neemt. De rechtvaardigheid moet hier meer tot zijn recht komen". De V.V.D.-fractielei- der M. Haasdonk zag in de algemene erfpachtsvoorwaarden ook een nogal vrij eenzijdige bevoordeling van één partij. „Verschillende dingen moeten zo strin gent mogelijk worden geregeld"', was zijn opinie. In het algemeen werden over deze materie ook nog een aantal opmerkingen geplaatst. Daarbij stelde men van enkele kanten de erfpachtsregelingen naar het voorbeeld van het oude Burgerlijk Wet boek en die zoals ze mogelijk in het nieuwe wetboek zullen voorkomen, te genover elkaar. Er daarbij van uit gaande, dat tot op heden in alle wets- regelingen onvoldoende aandacht is be steed aan de positie van de pachter. Van de Spieghelstraat ter Huber. En zijn woorden werden nog aangevuld met een opmerking van wet houder J. G. v. d. Burgt: „Wij zouden tekortschieten in deze regeling zon der natuurlijk onbillijkheden te begaan als wij ons niet bepaalde vrijheden voorbehielden. De positie van de ge meente is in deze voorwaarden beslist niet overtrokken. Zij ligt in het wezen van de voorwaarden opgesloten. Ver der moet men ervan uitgaan dat al dit soort regelingen te goeder trouw tot stand móeten komen", Er was van de kant van de raad nog een principieel amendement op de rege ling van de erfpachtsvoorwaarden: met 8 tegen 7 stemmen werd de termijn van vijf jaar waarbinnen de waarde van de in erfpacht uitgegeven grond met even tuele opstallen wordt herzien verlengd tot tien jaar. Nog enkele andere wijzi gingen, die als voorstel in stemming kwamen, haalden geen meerderheid. Een belangrijk onderdeel uit de nu vastge stelde erfpachtsvoorwaarden in Goes is het recht van de erfpachter op vergoe ding van de waarde van opstallen na be ëindiging van de termijn van uitgifte, wanneer deze niet opnieuw plaatsvindt. Ambachtsschool Met elf tegen vijf stemmen werd later op de avond besloten de voormalige ambachtsschool aan de Westwal in erfpacht uit te geven aan de drukke rij Oosterbaan en Le Cointre N.V. te Goes, die al vele jaren zoekt naar huisvesting in Goes. De fracties van de K.V.I'. en de V.V.D. en de lie Loeve (a.r.) konden niet met dit voorstel meegaan. Deels omdat men liet gebouw liever verkocht zag dan in erfpacht uitgegeven, aan de dere kant omdat de argumenten li. en w. voor toewijzing aan het oude Goese drukkersbedrijf niet doorslag geve,nd genoeg waren voor enkele van deze raadsleden. Wethouder Dijkgraaf gaf aan, welke motieven een rol hadden gespeeld bij de concept-overeenkomst met de drukkerij: de meest serieuze gegadigde, arbeids intensief en expansief bedrijf, dat graag in de oude binnenstad gevestigd wil blij ven, maar om ruimtegebrek en verkeers technische moeilijkheden uit de Lange Vorststraat moet verdwijnen, de oude ambachtsschool leent zich niet voor alle bestemmingen. De heren Haasdonk en Roose betwijfel den het ernstig of de N.V. Oosterbaan en Le Cointre wel als de eerste en meest serieuze gegadigde moest worden aange merkt. Zij wilden, dat b. en w. ook an dere liefhebbers bijvoorbeeld een school voor invalide kinderen een kans hadden gegeven. De heer Roose sprak zelfs van een „eenzijdige gunst". Hij vroeg zich af of het drukkersbedrijf niet beter een plaats op het industrie terrein toegewezen had kunnen worden. En wat de erfpacht betreft: b. en w. zagen de plaats, de grond van de vroe gere ambachtsschool in een groot com plex van de oude stad, dat later beslist nog wel eens een andere bestemming zou kunnen krijgen. GOES Conceit voor bejaarden In het kader van hun rusthuizentournee, welke gehouden wordt ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan, Bracht de Goese accordeonvereniging „Dansende Vingers" maandagavond een bezoek aan het be jaardentehuis „Schild en Hof" te Goes. Namens het bestuur sprak de heer B. P. Davidse een woord van welkom tot dirigent en leden. Afgewisseld met enkele zangnummers bracht het orkest onder leiding van de heer P. W. A. Kranendonk, een ge varieerd en vlot programma. Na de pauze werd een aantal geestelijke liederen ten gehore gebracht, welke de bewoners van het tehuis uit volle borst meezongen. Dit programmagedeelte werd met een bandrecorder opgenomen, zodat de niet aanwezige bewoners het later eveneens kunnen beluisteren. De heer Kranendonk sprak na afloop woord van dank voor de ontvangst en het aandachtig gehoor. Tot slot dankte de directrice van het tehuis, mej. J. Ke tel, dirigent en orkestleden voor de ge zellige ontspanningsavond, hetgeen door de bejaarden met een stevig applaus werd onderstreept. Hoogste punt „Ter Valcke" Een vraag rondom deze algemene erf pachtsvoorwaarden was: „Is het inder daad de bedoeling van b. en w. deze in het algemeen toe te passen Ook ten op zichte van de erfpachters in do L. P. v. d. Spieghelstraat, die op het ogenblik in een onmogelijke positie verkeren De commissie van financiën uit de raad Bij de bouw van het verpleeghuis „Ter was daarin bijzonder geïnteresseerd.Valcke" van de Stichting „Verpleeg- en Wethouder drs. J. Dykgraaf kon daar- Rusthuizen Midden-Zeeland" in Goes op dadelyk met een volmondig „ja" ant- hoopt men op 6 mei het hoogste punt te woorden. En toen de regeling later dan bereiken. Het bestuur van de stichting ook met een hamerslag van burgemees ter mr. F. G. A. Huber werd beklonken kon met. voldoening worden geconsta teerd, dat de positie van de erfpachters aan deze straat tot het jaar 2000 gun stig is geworden. Overigens gebruikte de raadsvoorzitter hetzelfde voorbeeld om het beleidsaspect van deze zaak scherp te illustreren. „Als de panden daar in de toekomst moeten verdwijnen, moet de rechter dat dan uitmaken?" Het was een vraag, waar mee de raadsleden zich van hun plaats voelden gedrongen en die in het verdere verloop van de discussie bijdroeg tot een beter begrip van de kant van de raad voor de belangen van de gemeente het opstellen van deze voorwaarden, en w. gaan namelijk van het standpunt uit, dat er by een erfpachtsregeling met de gemeente als eigenaresse slechts sprake kan zijn van gelijkheid van par tijen vóór het moment van contrac teren. „Het is dus een kwestie van ac cepteren: ja of nee", aldus burgemees- Advertentie) BEURS van 20 Vlissingse winkeliers, die gehouden wordt in het CONCERTGEBOUW op heden, 16 april. (DE LAATSTE DAG). Geopend van 25 en 710 uur n.m. "s AVONDS BADPAKKENSHOW. VELE DEMONSTRATIES. WAARDEVOLLE PRIJZEN. TOEGANG 25 CT. Middelburg City: The bridge on the river Kwai, 20 uur, 14 jaar. Electro: Saskatchewan. 19.30 uur, 14 jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 918 uur. Provinciale bibliotheek: Shakespeare-tenloonstelling, 10 12.30 en 13.30—18.00 uur!" Vlissingeo Alhambra: The bridge on the river Kwai, 20 uur. 14 jaar. Britannia: Gele Kruis. Rozengracht: Vergadering Rank-Nerox Show. 10 uur. Wijkgebouw Wit-Gele Kruis, Rozengracht. Vergadering Philatelica. 20.15 uur. Goes Grand: The bridge on the river Kwal 20 uur. u jaar. Schouwburg Juliana: Zeeuwse Horeeabeurs, 10 uur. Hotel „D< Korenbeurs": expositie „Een nieuwe we reld van kleuren", 10—17 en 19.30—22,3( uur. Prins van Oranje- Onderling Kunst genot met „De man, de vrouw en d< moord". 20 uur. Souburg - Vlissingsestraat 28: Bedrijfsapos- tolaat, Zïcrikzce 's-GravenstoenExpositie „Delta- Foto", 14—17 en 19—22 uur. Concordia Vergadering Groene Kruis, 20 uur. OVEZANDE Opening Burgemeester Andriessenstraat Op vrijdag 1 mei a.s. des middags te 15.00 uur zal te Ovezande de officiële opening plaatsvinden van de Burge meester Andriessenstraat. Ovezands oud-burgemeester Andriessen zal ver gezeld van zijn echtgenote en dochter deze plechtigheid bijwonen. KRABBENDUKE Simavi-collecte 2 gemeente I ecte ten bate f 851,95 opgebracht. Burgerlijke stand Geboren: Marlnus Johannes René, z. v. M. A. Huissen-van de Pas te Kruiningen. Daniel Willem, z. v. T. A. A. den Herder-Verboom te Wemcldinge. Maatje d. v. J. KoddeSturm. Suzanna, d. v. N. Steketee-van der Have te Yerseke. Jaap Marlus, z. v. M. A. Hollestelle de Vries. Geertruida Elisabeth, d. v. U. M. Vcrrijzer-Blondel. Cornelia Maria, d. v. C. A. Geijs-de Baar. Abraham Adriaan, z. v. M. E. Priester-Goedegebure. Erie Adriaan Pieter, z. J. Hoondert-de Baar. Jacob Abraham, z. J. de Pree-van de Sande te 's-Graven- polder. Ondertrouwd- S. Snoek 29 jaar en J. Meijer 24 jaar. J. F. van der Vlugt 2B jaar en A. F. Bliek 23 jaar. O, Rijk 31 jaar en J. A. Buijs- rogge 24 jaaT. erleden: J. Ossewaarde 75 jaar e.v. M. L. i de Velde te Kloetinge. M. N. Dekker uur te Kapelle. A. Hoogerhoud 79 jaar w.v, van Thlel te Waarde. J. Foudraine 55 jaar J. D. C. de Moor. T. Verplanke 87 jaar Rilland-Bath. YERSEKE. Geboren; Willem Pieter z.v. M. J. van Stee- Koopman. Johannes Abraham z.v. A. J. van der Weele-Deij. Getrouwd: M Weststrate 32 J. en C. van Steveninck 28 j. KRABBENDI.IKE. GeborenRonald Theodoor z.v. T. A. Hoek- n-van Mastrigt Cornelia Wllhelmina d.v. Sinke-Butijn. Paulina Dina d.v. L. de Ja ger-Bogaard. Johanna d.v. M. A. Harthoorn- Houtokamer. Jacoba Suzanna d.v, A. Mln- naard- Poortvliet Ondertrouwd: P. Kaat 24 j. en N E. van Luijk 20 j. A. A. Meloen 23 J. en M. C. Leijs ,J. C. Pekaar 23 j. en P. H. G'eense 22 j. Overleden: C, Damper 85 j. wed. v. C Meeuw- Solistenconcours ONDA dezer dagen de derde maal een onderlinge solisten concours in het verenigingsgebouw. Het jurylid, de heer Jac. den Toonder uit Kloetinge kon hierbij tien eerste en acht tweede prijzen toekennen. Leo van Eenennaam behaalde het hoog ste aantal punten en kreeg hierdoor de beker, waar hij voor de derde achter eenvolgende maal beslag op wist te leg gen, definitief in zijn bezit. P. J. Reijn-, oudt won een zilveren medaille en Iz. Pleijte en Iz. C. Meliefste beiden een bronzen medaille, De erevoorzitter van ONDA, burgemeester mr. F. S. IC J. Graaf van Randwijck. reikte de prijzen i uit. De begeleiding van de solisten was in bekwame handen bij pianist Marius Reijnoudt, HANSWEERT ORANJECOMITÉ MAAKTE PLANNEN VOOR 30 APRIL Ter gelegenheid van de verjaardag va H.M. Koningin Juliana organiseert de Oranjevereniging „Prinses Beatrix" te Hansweert op 5 mei een aantal feeste lijkheden. 's Middags om vier uur is er op het Dorpsplein voor het gebouw „Kaj Munk" een voorstelling voor de jeugd. Ali ben Lux zal hier zijn goochelshow vertonen. Verder zal Kemelings poppen theater optreden. De pianist Baby den Toonder verleent muzikale medewer king. 's Avonds zal er voor de leden van de Oranjevereniging in zaal „Zeelan- dia" een show- en cabaretprogramma gebracht worden door het gezelschap van Wim de Graaf, wederom met me dewerking van Baby den Toonder en verdere muzikale opluistering van „The Moonlight Stars". Deze band zal ook de muziek verzorgen van het bal, dat het besluit vormt van de feestelijkheden. Hoewel oorspronkelijk de bedoeling was, de festiviteiten op 30 april te doen plaatsvinden, moest hiervan worden af gezien, omdat de medewerkers aan het programma voor die dag niet konden worden geëngageerd. KOUDEKERKE GEEFT f 100 VOOR GESCHENK NIEUWE STADHUIS VLISSINGEN Botsing bestelauto's Geen voorrang verleende woe tl* dagavond op het kruispunt Bella mypark-Groene- woud de heer G. H. B. uit Vlissingen met zijn bestelauto aan de bestelauto van Tijden, de den.een.ernnd.Terddderind I I van Koudekerkc is dinsdag beslotenkri.„pn „rh,,. r„. w.,,». aan de heer J. van Keulen 490 ,1, Scheepvaartberichten aangekomen 14 april: Texaco Britannia van Las Palmas. Al pha van Goole. Helga Dchdc van Ant werpen. Berkelstroorn van Amsterdam. 5 april: Birdwood van Terneuzen. Vlissingen vertrokken 14 april: Yarvlc naar Plymouth. Euna naar Tuapse. Ho- april: Gepasseerd naar Antwerpen 14 ap t,|ea(1 naar g( ■pooi. Engel id. Simonskerk bouwterrein aan de Kerkhoflaan te verkopen voor de prijs van 12.480. De raad besloot als bijdrage voor een geschenk bij de opening van het nieu we gemeentehuis te Vlissingen 100 Vlissingen te voteren. Voor het afscheid van de heer A. A. Leenhouts als inspecteur van het la ger onderwijs werd als bijdrage in een geschenk een bedrag van 10 beschikbaar gesteld. Besloten werd medewerking te ver lenen aan de hervormd christelijke school voor de aanschaffing van nieu we schoolbanken. De financiële con sequenties van dit besluit zijn ge raamd op 7200. Ter dekking van de kosten verbonden aan de benoeming van een onderwij zeres voor het vak nuttige handwer ken voor meisjes aan de bijzondere lagere school op gereformeerde grond slag werd een voorschot van 215,25 beschikbaar gesteld. De vergoeding voor de vereniging voor hervormd christelijk onderwijs werd voor 1963 vastgesteld op 1462,94. Tot leden van de commissie tot wering van school verzuim werden benoemd de heren H. A. Mosselman, J. Weening, L. Sloos, D. Verhage en M. Brasser. Tot bezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand werd benoemd de heer B. J. Groot-Nibbelink, adjunct-commies ter secretarie. Besloten werd voor de periode van 1 juni tot en met. 31 augus tus een wachtverbod in te stellen voor de noordelijke zijde van de Tram straat, gelegen binnen de bebouwde kom vanaf het Dorpsplein tot aan de Dishoekseweg, alsmede voor de zui delijke zijde van deze straat vanaf het Dorpsplein tot aan perceel no. 12 De inspecteur van het landbouwonder- een motie van de commissie van toe- I wijs, ir. E. C. F. Bollen, heeft woens- «WM OP nyverhei^onderwijs dagmiddag aan dertien geslaagden Kaap Falea van Birkenhead naar Gent. Tjerk Hiddes van Liverpool. Engelina Broere van Frederlksund. Simonskerk van Marseille. Viscount van Londen. Baltic van Rotterdam. 15 april: Agnes van Londen. Raket van Londen. Hada 2 van Amsterdam. Wolteraum van Hamburg. Steenbergen van Gluckstadt. Finlandia van Calais. Gepasseerd van Antwerpen 14 april: Servaaskerk naar Rotterdam. Valiant naar Hull. Tycha naar Londen. Maris- cal Lopez naar Rotterdam. Gironde naar Londen. 15 april: Eems naar Bos ton. Geziena Hendrika naar Cadiz. Te- lamon naar Amsterdam. Whltsun naar Rotterdam. Jagersfontein naar Am sterdam. VEILING GOES, apnl. Kropüu 1 24—27, C 1 10—18. Radijs Axrdapiirlr: IS-22. 2 13-19. Selderij 1 820, 3 0-10. 113. Rode I idljvle I 115-123. 2 101. Pre! A 1 »-*>. A 2 1 23-25. 2A Wlllof A 1 75—96, A 2 «-81, B 1 58—84, Kplnarie 1 2 ii 00, nlw. 23—52. Spinazie 1 99—114, 2 28 145. 2A 10S—1S4. IB 111—134. 3B 88—123. Aard- —57. Aard- beten 18-29, per doo» 140—170. Tnmaten 190— 00-70 67—60. r III.ING ROTTERDAM. 716. Andijvie 1 114—125. 2 76— oca 7-24. S!» 16 op 25—29. 13-16 16-21. 1C 15-25. Stootda I appelen 10. Dleo 2 11—12 «1». 5—11. VEILING MIDDELBUG. 15 april. Jonathan 2 70-75 59. 65-70 56, 60-65 51. Winston 60-65 50—51. Sla 1322. Sla C 6—12. Rabarber 28 —40. Rode kool 17—23- Prei 48—64. Andijvie 99—129. Spinazie 80—127. Witlof 77—112. Radijs 11—28. Sla export 17—19.90- 51. 47 30-35 28. 88—110 per 8*. Pre! 34— Betd'riJ 7—8. Petenelle 14-28 R*dl)t Wit- punt 20— 27. Grote peen 914 L'l«n 31—34. Uien rewboond 18. R»b»rber V»—92. Aanvoer andijvie SOU) kg Aanvoer 61a U.OWj »t. Aan voer Kjilnazic 15.000 kg. Aanvoer witlof 13.000 IAA 72. IA i IB IC 42. 2A 56-, 2B 49. 2C 23. Golden Deliclou* IAA 112. IA PI—106. 1B 8004. IC 68-74. VISMIJN COLIJN'SPLAAT. Rotterdam. 14 april 1964. Exportgarnalen, aanvoer 539 kg. 140 210. Schar 2 kg. Bot 10 kg. Schol 19 veiling bergen op zoom. kg. Wulken 7 kg. Ongcs. VÖ 9 kg. april. P.aaptieicn 10-14. witte kool 28-30. Rode kool 20—32 Bav. kool 28-33 Spruiten 117. Wupcen 10-22 Breekpecn 8—5». Radijs 8— 18. GIils splnarie 50—78. Andijvie 120—142. VEILING TEKNEUZEN Kropsla 1 23.70—26.10. 2 6.40—2,60. 2 7—10. Knolselderij 11. Selderij 12 19. Radijs 31 36. Bintjes 1 8.20—9.50. Rode kool 21—26. Breekpeen 6—15. Prei A 2 5158, B 229.70. Spruiten A 2 90. Spinazie 1 90—102. Uien 2 17 19. Witlof A 99. A 2 48—85. B 78—97. D 2 67—77. afw. 47—72. Appelen: Golden Delicious 1 80 9093. 1 75 90 95, 1 70 90, 1 65 95—80, 1 60 65—66. 2 80 84—86. 2 75 8586. 2 70 81—83. 2 65 70—71. 2 60 60—65 2 D 43—45. 3 grof 57 59. fijn 31-34. Jo nathan 3 grof 47.6019.30, fijn 35— 36.10. Inspecteur reikte diploma uit Op „Toorenvliedt" te Middelburg deze gemeente, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de, plannen var prot. chr. zjjde tot stichting van eer derde lagere technische school op Wal cheren. B. en w. willen dit ter kennis brengen van de minister van o., k. en w. B. en w. zijn met de commissie van oor deel, dat er, gezien het aanbod van leer lingen, nu en in de eerstkomende jaren geen behoefte bestaat aan een derde Lt.s. op Walcheren. Bij de oprichting van een zodanige school wordt bij de bestaande lagere technische scholen een teruggang van de aantallen leerlingen verwacht. Daarenboven wordt niet al leen een uitbreiding van het aantal vak richtingen onmogelijk gemaakt, doch zelfs zullen bestaande vakrichtingen met opheffing worden bedreigd, zo meent de commissie. Aan de eventueel nieuw op te richten school zullen bo vendien deze vakrichtingen niet kunnen worden verwezenlijkt, aangezien het aantal leerlingen daarvoor niet voldoen de zal zijn. Er kan dus worden gesteld, dat van vestiging van een derde lagere technische scnool op Walcheren onder de huidige omstandigheden een inper king van de mogelijkheden van het la ger technisch onderwijs het gevolg zal zijn. KANTONGERECHT MIDDELBURG Officier„registratie van vreemdelingen is belangrijk punt" Er zijn nogal wat mensen, die niet op de hoogte zijn van het bestaan van een vreemdelingenreglement. Dit re glement gebiedt, dat ieder die buiten landers in huis krijgt hiervan binnen vierentwintig uur melding moet ma ken bij de politie ter plaatse. Ook de komst van buiten Nederland wonen de familieleden moet worden gemeld. AI blijven zij ook maar voor een nach tje over. Voor de Middelburgse kan tonrechter mr. J. Moolenburgh ver schenen woensdagmorgen twee van deze niet ingewijden, die zonder hier van kennis te geven vreemdelingen onderdak hadden geboden. Dat waren P. L. uit Middelburg en P. J. de M. uit Kamperland. L, zou in het tijdvak dat ligt tussen 6 en 24 oktober een Engels echtpaar in huis hebben gehad. „Deze mensen hadden een jacht dat een tijdje op de helling moest. Ik heb hen toen ka mers toegewezen. Deze regeling is mij totaal onbekend", verklaarde de Mid delburger. „Iedereen wordt anders ge acht de wet te kennen", meende mr. Moolenburgh. „Ik vind de registratie van vreemdelingen een bijzonder be langrijk punt" zo sprak de officier van justitie mr. K. P. Doedens, die deze nalatigheid van L. met twee geld boetes van elk 5,bestraft wilde zien. Mr. Moolenburgh maakte er twee keer ƒ3,subs. 1 dag van. Nachtverblijf P. J. de M. uit Kamperland had mej. L. S., een Engelse tussen 5 en 20 november nachtverblijf ver schaft. Ook hij gaf te kennen niets te weten van de verplichting tot aangifte. „Anders was ik het wel even gaan zeggen" voegde De M. daar nog aan toe. Omdat ook in dit geval sprake was van te goeder trouw handelen werd hem een geld boete van 10,subs. 2 dagen op gelegd. „Men moet in beginsel deze bepaling hoog houden", was het oordeel van de kantonrechter. De officier had een geldboete van ƒ15 subs. 3 dagen geëist. B. R, uit Goes was zoals het in e dagvaarding stond onoplettend- buiten verkeersnoodzaak en zonder re den of doel tegen een voor hem rij dende auto gereden op 31 januari. Dat gebeurde in de Ganzestad toen R als motorrijder niet voldoende afstand had gehouden van zijn voorganger. Deze overtreding van artikel 53 van het wegenverkeersreglement kostte hem een geldboete van 35,subs, dagen. De kantonrechter vonniste inform het requisitoir van de officier. Op 22 januari liet C. P. O. uit Goes, bestuurder van een vrachtauto, op een splitsing de doorgang naast zich niet vrij, waardoor hij in botsing kwam met een bestelauto. Het niet verlenen van voorrang kwam hem te staan op een geldboete van f 30. subs. 6 dagen, Een door de winke lier W. W. uit Wemeldinge inge stelde vordering van f 200, werd toe gewezen. C. B. uit Vlissingen, die op 9 maart op de kruising Seheldestraat-Glacisstraat in de Scheldestad als bestuurder van een bromfiets geen voorrang verleende aan een personenwagen, werd bij verstek conform de eis. veroordeeld tot een geldboete van f 30, subs. 6 dagen. Een vordering van f 70. die werd ingesteld door P. J. H. M. uit Koudekerke, werd toegewezen. Bouwverordening H. J. uit Hansweert en M. W. uit Hans- weert moesten voor tie kantonrechter verschijnen, omdat zij in strijd met de bouwverordening een bergplaats hadden opgetrokken by hun woning, waarin de auto kon worden ondergebracht. De ze overtreding kostte elk van hen een geldboete van f 12,50. De officier eiste liet dubbele bedrag. Mr. Moolenburgh stelde in het vooruitzicht, dat beide bouwsels vermoedelijk wel door de ge meente zullen worden afgebroken. van de chr. middelbare landbouw school te Middelburg het diploma uit gereikt. Dat gebeurde tijdens een eind- les in het gebouw „Toorenvliedt", een eindles, die het karakter droeg van een forumbijeenkomst: de leerlingen vormden hel forum en inspecteur, di recteur ir. H. Steur en de docenten waren de geachte vragenstellers, Direct na de opening van de bijeen komst door Zeeuwse C.B.T.B.-voor- zitter, tevens voorzitter van het schoolbestuur, gedeputeerde J. van den Bos, hield ir. Steur een inleiding over „Ontwikkelingen in de land bouw". Daarin wees hij op accentver schuivingen: eisten voor en na de oor log in de landbouw respectievelijk de teeltechnische zaken en de mechani satie de aandacht op en valt in de laatste jaren het accent op de be drijfseconomische voorlichting, thans is het de mentaliteit van de boer die gunstig beïnvloed moet worden. Voor al de afzet is thans een probleem; produceren is niet zo moeilijk. Daar om worden aan het ondernemerschap van de boer hoge eisen gesteld. Bij de tendens naar concentratie zal de boer verstedelijken en thuis en daar buiten zijin tijd moeten verstaan. Nadat het leerlingenforum met als voorzitter Piet Scheele uit Wis- senkerke allerlei vragen rond de bedrijfsvoering op de boerderij had beantwoord ging ir. Bollen, die een grotere belangstelling voor het mid delbaar onderwijs constateerde, over tot het uitreiken van de diplo ma's. Feliciteren deden vervolgens de heer Van de Bos, ir. Steur, en de heren J. Bosselaar, voorzitter van de commis sie van toezicht, J. Blaas, namens de vereniging van oud-leerlingen, Ikkink, directeur van de coöperatie ..Eiland Walcheren" en de heer J. Boudeling uit Anna-Jacobapolder, die 3 de ouders een dankwoord sprak. Piet Scheele dankte eveneens directeur en docenten; allen ontvingen een boekebon. Twee boeken we voor de beste leerlingen: Piet Allaart uit Ritthem en Krijn Wielemaker uit Koudekerke. Ten slotte werd hulde gebracht aan de heer Bosselaar, die, na de schoolvereniging vele jaren te hebben gediend, zijn taak als com missievoorzitter zal neerleggen. ke; Wim Verhagen, Koudekerke; Fien Verwijs, St.-Philipsland; Ko Wattel, Sint-Laurens; Krijn Wielemaker, Kou dekerke. Bevorderd werden (van klas I naar II): Piet Aarnoutse, Gapinge; Adri Abra- hamse, Serooskerke (W.); David Gi- deonse, Veere; Leunis Goedhart, Sou burg; Kees Houterman, Koudekerke: Jaap de Jager, Nieuwdorp; Frans Janse. Oostkapelle; Piet Janse, Ar- nemuiden; Piet Louws, Aagtekerke; Joop Marcusse, Kamperland; Jan Osté, Ritthem. Geslaagden De namen van de geslaagden zijn: Piet Allaart. Ritthem; Cor den Boer, Zonnemaire; Jan Boudeling, Anna- Jacobapolder; Jan Brasser, Koudeker ke; Jan Cevaal, Grijpskerke; Leen Dalebout. Noordgouwe; Rinus Geel hoed, Nieuwdorp; Adri Geschiere, Grijpskerke; Piet Scheele, Wissenker- Voor Jeugd en Muziek Middelburg SLOTAVOND WAS GOED VERZORGD Men is het gewend dat er van de avonden van Jeugd en Muziek in Mid delburg iets bijzonders wordt gemaakt. Ook woensdagavond was alles weer tot in de puntjes verzorgd. Het rijk geva rieerde programma kreeg dan ook ie ders waardering. Opvallend de jonge Middelburgse dwarsfluit- ist Dick Boon de kans krijgt, „doet hij in antiek". Maar niet zoals vele jonge- j lui (en ook ouderen) niet een momen teel uitgebreide belangstelling voor vele Een opvallend onderdeel was liet optre- jaren geleden vervaardigde kasten, den van leerlingen van de Zeeuwse aardewerk, j balletschool onder leiding van Helen oude mil- Rïemens-Soesman. Zij gaven Dick Boon i ziekstukken. Dank zij zijn speurderszin hebben de Middelburgse leden van Jeugd en Muziek tijdens de avond, waar mee hun jaarlijks seizoen besloten ordt, gisteren kennis kunnen maken met een bijzonder fraai werkje, name lijk de. „Dritte Nachtmusik" van Adal bert Gyrowetz, in zijn tijd, vooral in de jaren 17901820, een der vermaardste componisten van Europa. Gyrowetz' naam is later in de vergetel heid geraakt, maar Dick Boon heeft hem gisteravond voor zijn mede-leden van Jeugd en Muziek uit. die vergetel heid opgediept. Te zamen met Frits Tavenier, de concertmeester van de In strumentale, altviolist Ad Ilouboit uit Dordrecht cn Saskia Boon, altvioliste an het nationaal jeugdorkest. Het kwartet gaf en dat geldt tevens voor Mozarts kwartet KV 282 een sprankelende uitvoering van dit direct aansprekende werkje, waarbij tot uitdrukking kwam, dat Gyrowetz' muziek uitermate pret tig klonk en hoegenaamd geen con centratie-eisen stelde. Het optreden van het kwartet, voor al met dit „nieuwe werk" vormde ontegenzeggelijk het hoogtepunt van deze J. en M.-slotavond. Pi hun expressieve dansen enkele, door Janus Mondeel gezongen negro-spirituals ge- Pleidooi voor gemeentelijke verkeersplanning Volgens ir. H. M. Goudappel, hoofd va het adviesbureau voor verkeersonde zoek en verkeersplanning in Dr-lft, wordt met uitzondering van de vier grote ge meenten in maximaal tien gemeenten thans enigszins serieus aan verkeers planning. gedaan. Maar ir. Goudappel meent dat een verkeersplan in ongeveer 100 Nederlandse gemeenten met meer dan 20.000 inwoners een urgent belang Op de tweede dag van de zevende natio nale verkeerstechnische leergang van de A.N.W.B. in Utrecht pleitte de heer Goudappel gisterochtend voor een zelf standige verkeersplanologisehe dienst in elke Nederlandse gemeente van enige omvang. Basis voor het werk in deze gemeenten moet zijn een algemeen ver keersplan. Ir. Goudappel meent dat op de centrale overheid een zeer dringend beroep moet worden gedaan de middelen ter beschikking te stellen om als eerste aanloop een integrale verkeersstudie van twee óf drie (gemiddelde) Nederlandse steden te subsidiëren. Bij vele stadsbe sturen bestaat thans een duidelijke te rughoudendheid om zo'n veelomvatten de studie op gang te brengen, hoewel de kundigheid en de mogelijkheid in Neder land aanwezig is. Verkeersonderzoekingen zijn een nood zakelijke voorbereiding op de planning, zo meent ir. Goudappel, die daaraan toe voegde dat het onderzoek onmogelijk als zelfstandig object kan worden verricht. Daarvoor is de wisselwerking met plano logische maatregelen te intensief. Hogere salarissen voor „Europese" ambtenaren De ministers van de zes landen van de Europese gemeenschappen hebben gis teren in Brussel besloten de salarissen van de Europese ambtenaren niet met twee, maar met vijf proeent te verho gen. De ambtenaren hadden in totaal acht procent geëtst. De vorige week hebben zij „gestaakt" omdat zy geen genoegen namen met de twee proeent, waartoe de ministers van de „zes" aanvankelijk slechts bereid waren. De verhoging geldt niet voor de ambte naren van de Europese instellingen, die in Frankrijk en -Duitsland werkzaam zijn. Dit is overigens maar een be scheiden gedeelte van het totale ambte lijke apparaat van de „Zes". Euratom-deskundigen hadden al uitge rekend, dat de verhoging alleen wat be treft de gemeenschap voor atoomener gie zou komen te staan op een extra- uitgave van ruim twee miljoen gulden per jaar. In dat bedrag is dus niet be grepen de extra-uitgave voor salarissen voor de economische gemeenschap en voor de gemeenschap voor kolen en staal. De ministers besloten ook een commis sie in te stellen om de personeelssitua- tie en de salariëring nader te bestude ren. Televisie maakte opnamen in de Bredase gevangenis (Van onze radio en tv-redactie) Piel 30—46. Witlof 70—!iu uien 8—22. Rabarber 36-65 Aardappelen 8—10. Jonathan 60—78. Golden Deliclou» 80—104. KIKRNOTE KIN GEN. Elemolcrimeri van de ccüp. Wouwse melkln- rtchtlr.K te Berge» op Zoom. Ingaande don derdag 16 april 1564. Prljakl. 0 17 ct.. ld. 1 17 cv. ld. 2 16 Ct.. ld. 3 1» Ct.. ld. 4 14 CL, ld. 3 13 ct. VEILING KAPELLE. 14 apnl. Industrie- cn exportvriiing: Golden Delicious HO 105. 75 102—104. 70 K. 65 84. 80 68—49. 2 75 83-88. 70 78-83. 63 64-78. 60 51- Cï. 2 D 42—58. J grol 55—63. 3 lijn 33—52. Jonathan 2 75 58. 70 63. 65 52. 00 46. 2 D 38. 3 groI 25-43. 3 lijn 28-33. 1 CJ 54. 8alnt-R»rr.y 1 45 77. Zoete Ermgaard 3 grof 39. Conleren- Gewone veiling. Kaaaardbelen per doos van 2 ons: extra 222-237. I «-217. 2 148-156. Kaa aardbelen per atuk; extra 20-21. 1 16-37. Groenteveiling. Kropiia 17-25. Spinazie 109— 106. Radijs 18-24. fitoolala 48-54. Rabarber 39 —45. Dien 16. Prei 57-58 Sjalotten 53. Kroet- appelx 1418. Rotvlek appel» 1015. Eerste asperges voor 13 tot f 13,50 per kg Aan de Bergen op Zoomse groente- en fruitveiling werden woensdagmiddag de eerste asperges van dit seizoen aan gevoerd door de tuinder Sutfkerbuijk en Vermeer van de Heirnolen. Ze werden gekocht door de handelaren De Bruijn en Nuijten voor f 13 tot f 13.50 per kg. Buurtleden huldigden Baby den Toonder Tijdens de. jaarlijkse feestavond heeft dc buurtvereniging Nieuw Middelburg Baby den Toonder gehuldigd. Niet alleen om dat de heer Den Toonder 85 jaar musi cus en bandleider Is. maar ook omdat b(j gedurende alle jaren, waarin de buurt vereniging reeds bestaat, voor de buurt leden gespeeld heeft en het buurtorkest giieid heefi. e heer J. C. Wisse, de voorzitter van het buurtverenigingsbestuur. bracht Ea- by den Toonder voor zijn leiding van het buurtorkest hartelijk dank. Als be wijs van waardering overhandigde de heer Wisse de jubilerende musicus een enveloppe met inhoud. De heer Den Toonder werd voorts nog gelukgewenst door de heer J. de Voogd, die sprak namens het gewestelijk arbeidsbureau te Vlissingen. Onder "leiding van Baby den Toonder liet het buurtorkest ook deze avond horen, dat het tot alleszins aanvaardbare muzi kale prestaties in staat is. De bijdrage het orkest werd door de buurtleden op bijzonder hoge prjjs gesteld. Het verdere programma van deze feej avond vermeldde zang en schetsjes, c „Kunst en Eer" gaat mee naar St. Hilaire 'ikzees Koninklijke harmonie „Knnst Eer" zal de aanstaande pinksterda gen in liet Franse St. Hilaire doorbren gen. Het korps vergezelt de sportdeie- galie en de afvaardiging van de ge meente Zierikzee naar de Franse stad Ti er de traditioneel geworden sport- itwisseling mee te maken. De leden namen dit besluit deze week tijdens een algemene vergadering in „Mondragon". Het gemeentebestuur van St Hilaire heeft het korps voor de ze trip uitgenodigd. Dit in verband met het leggen van een eerste steen voor een nieuw stadhuis. De meerderheid van de leden verklaarde zich voor de Franse reis. De Zierikzeese delegatie zal vrij dag voor Pinksteren vertrekken en de dinsdag daarna terugkeren. In St. Hi laire zal „Kunst en Eer" verschillende festiviteiten mee helpen opluisteren. Op de vergadering in „Mondragon" bracht secretaris J. van Urk in zijn jaarverslag nog even de activiteiten van 1963 in herinnering. Het is de bedoe ling, dat „Kunst en Eer" dit jaar in de zomermaanden evenals twee jaar geleden weer een ledenwerfactie organi seert. In de bestuursvacature L. Broe- kema werd tijdens de vergadering nog niet voorzien. Woensdagavond is in ..De Koren beurs" te Goes de KODAK-fototen- toonstelling „Een nieuwe wereld van kleuren" geopend. De heer J. A. de Vries, directeur van KODAK-Neder- land opende de tentoonstelling. Hier na hield de heer F. Veidman, reclame chef, een inleiding over de tentoon gestelde foto's. De collectie bevat naast werk van de Amerikaanse foto grafe Jeanette Klute nog stukken uit de collecties van onder andere Hol den, Montanus en Howick. Dieren, bloemen, schelpen, ook wel een land schap. dat zijn de onderwerpen, die Jeanette Klute aantrekken. Men kan veertig foto's van haar bewonderen. Deze reizende tentoonstelling heeft tot het eerst is toestemming verleend in,u loe 35.000 bezoekers getrokken, televisie-opnamen te maken in een ge-J Vooral amateurfotografen, want het is vangenïs. Pier Tania van de VARA-tv voor hen een leerzame expositie met en de Utrechtse criminoloog prof. dr. K. artistiek hoogstaande werkstukken, liijkens hebben opnamen gemaakt in ile j Deze expositie is tot !9 april in ,.De stalte. Mevrouw Riemens tekende ook I koepelgcvangenis in Breda, waar 61 ge-1 Korenbeurs" te "bezichtigen voor de choreografie. Aan de vleugel I detineerde Nederlanders samen 559 jaar] begeleidde Ad van t eer. straf uitzitten. Zondag a.s. komt de re-1 Eerder op de avond excelleerde Janus Ppriage op het scherm. Mondeel reeds in de negro-spirituals ïtgangspunt was de vn Mondeel 'reeds in de negro-spirituals Uitgangspunt was de vraag of langdu- „Go down. Moses" en „Were you there". riS gestraften die vroeg of laat vrij ko- Voor een korte, maar niet minder j geestelijk zo zijn toegerust dat zij boeiende onderbreking zorgden Marijke i t'e®' kunnen uitmaken Buys en Ab Lichtendahl. die quatre- schaPP'T ^?nder main een Spaanse en een Hongaarse j ervallen. En in verband daarmee of bin- speelden. Het koor van de oplei- ,nen.,cle gevangenismuren voldoende ge-j dingsschool voor kleuterleidsters, dat bruik wordt gemaakt van de weten- eveneens een welkome bijdrage aan deze schappelijke kennis omtrent dit vraag- muzikale avond leverde, 'kreeg een stuk- BiJ de filmopnamen hebben dc sa- gunstig antwoord van net publiek op de menstellers van a.le betrokkenen ccn in een liedje gestelde Vraag: „Wij ho- ru.ime; medewerking gexreger.: van het pen dat U straks zult zeggen: 't is ministerie van justitie, de sta- van de oké". De heer E. Wilmink bedankte bij gevangenis in Breda en ook van de ge- de pauze de medewerkers voor hun detineerden zeli. Deze laatsten werden in I moeite en inspanning. hun cek °P heC werk ae barakken cn op andere plaatsen gefilmd. Van deze Na de pauze kregen de talrijke bezoe-1 lang-gestraften zijn echter geen opna- kers gelegenheid tot-volksdansen onder men zonder hun uitdrukkelijke goedkeu- leiding van de heer en mevrouw J. j ring genomen. De gedetineerden komen n. van PageeVenteville. Bij de aan-ook aan het woord. Tevens wordt gespro- vang van de slotavoml had de lieer G. 1 ken met de directeur en de bewakers van YV. Bergman onder meer gewezen op het'de Bredase koepel. De oorlogsmisdadi- aanstaande J. en M.-congres, dat vangers, die eveneens in Breda"gevangen 16 tot 22 juli in Amsterdam zal worden zitten, blijven in het programma buiten Heden overleed in het rusthuis „Der Boede", onze beste tante en nicht. ADRIANA F. W. C. FRAN'CHI.MONT, in de ouderdom van ruim 89 jaar Uit aller naam, J. J. C. Franchimont. Koudekerke. 14 april 1964. De teraardebestelling zal plaatshebben he den, donderdag 16 april 1964, te Koude kerke, 10.45 uur op de begraafplaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 17