een stuk deNHM biedt méér aan spaarders Discriminatie tegen de joden in Rusland aiipralux Regen van Oscars in Hollywood.... Studiegroep rapporteert: Clandestiene film over O.-Duitsland vanavond op t.v. )e, AEG nrnw&m Plan voor stichting „Vriendenkring C.H.U.-A.R.Pr - v swuk .„w- PLEIDOOI VOOR REGIONAAL EN STEDELIJK VERKEERS0NDERZ0EK PESSIMISTISCHE VERWACHTINGEN BIJ N.H.M. NIET BEWAARHEID NOG EEN VIERDE VAN BEVOLKING LUISTERT 'S AVONDS NAAR RADIO BANK WOENSDAG 15 APRIL 1964 PROVINCIALE Z E B D V7 8 B COURANT 9 De Amerikaanse academie voor de filmkunst heeft, de winnaars voor 1963 van de „Oscar" bekend- gemaakt. De Oscar voor de beste acteur in een secondaire rol werd toege- kend aan Melvyn Douglas voor i diens spel in de film „Hud", en die voor de beste actrice in dit genre aan Margaret Rutherford voor haar rol in „The V.I.P.'s". De film ..Cleopatra" kreeg de on derscheiding voor de beste pres taties op het gebied van speciale effecten, terwijl die voor de beste prestaties op geluidsgebied werd toegekend voor de film „How the west was won". De Italiaanse filmregisseur Fede- rico Fellini kreeg een Oscar voor zijn „8V2", als de beste buiten landse film. In het genre korte actiefilms werd de Oscar toegewezen aan de Fransen Paul de Roubaix en Marcel Ichac voor hun „An occu- rance at Owl Creek Bridge", Verder werden onderscheiden; Tony Richardson als de beste re gisseur voor zijn film „Tom Jo nes". (Deze film werd tevens als de beste van het jaar bekroond). De negeracteur Sidney Poitier als de beste acteur, voor zijn rol in „Lilies of the field". Patricia Neal als de beste actrice in 1963 voor haar rol in „Hud". Gene Callahan ontving een Oscar ging naar James Wong voor zijn film „Hud", de musical „Irma la Douce" van André Pre- vin werd eveneens bekroond ter wijl de Oscar voor de beste korte documentatie werd toegekend aan Simon Schiffrin voor „Chagall", die over de beroemde artiest Mare Chagall handelt, Robert Hughes ontving de onderschei ding vanwege zijn lange docu mentaire „Robert Frosta lo vers' quarrel with the world". Jimmy van Heusen schreef het liedje „Call me irresponsible" voor de film „Papa's delicate con dition" en schaarde zich daarmee onder de Oscarwinnaars. Filmproducent Sam Spiegel ont ving de speciale prijs „Irving Tlialberg", die de academie slechts nu en dan toekent, we gens de constante kwaliteit van zijn werk. Hij vervaardigde onder meer de films „Lawrence van Arabië", „Brug over de rivier de Kwai", en „The African Queen". Joodse cultuur in de ban gedaan Een internationaal socialistische studiegroep, die ruim een jaar lang aan de hand van documenten [ander bewijsmateriaal een studie heeft gemaakt van de positie der naar schatting 3,5 miljoen joden in de Sowjet-Unie, is blijkens haar thans verschenen rapport tot „diep verontrustende" bevindingen geko men. De joden in de Sowjet-Unie vormen „de meest geïsoleerde joodse gemeenschap ter wereld, terwijl zij als nationale min derheidsgroep, als religieuze gemeen schap en individueel aan discriminatie onderworpen zijn". De studiegroep bestond uit de Zweed Al- var Alsterdal, voorzitter, de Deen prof. Mogens Pihl, de Noor dr. John Sannes, de Nederlander dr. P. J. Koets en de En gelsman John F. Clark. Een afschrift van het rapport zal worden toegezonden aan de Sowjet-ambassadeurs in de vijf landen waaruit de leden afkomstig zqn. De bevindingen, aldus het rapport verder, hebben bevestigd, dat het ver dere bestaan der joden in de Sowjet- Unie als nationaliteit wordt bedreigd dóór de ernstige discriminatie, die te gen hun cultuur, godsdienst en tegen het weinige van wat er van het jood se leven in dat land nog is overgeble ven, wordt toegepast. Behoudens - betekenende uitzonderingen is joodse cultuur in de ban gedaan. Een weergaloze campagne tegen het jodendom, verre uitgaande boven de campagne tegen andere erkende gods diensten in de Sowjet-Unie, heeft in de afgelopen zeven jaren geleid tot het Bloemencorso Lisse week uitgesteld Het comité bloemencorso bloembollen streek heeft besloten het corso, dat op zaterdag 25 april tussen Sassen- heim en Bennebroek zou rijden uit te stellen tot zaterdag 2 mei. Het bijzonder koude voorjaar heeft de bloei van hyacinten dermate ver traagd, dat het niet mogelijk zal zijn om voldoende bloemen bij elkaar te krijgen. Mevrouw Troelstra overleden (Van onze correspondent) In de ouderdom van 86 jaar is in Den Haag overleden mevrouw Sjoukje Troelstra-Oosterbaan, weduwe van wijlen mr. Pieter Jelle Troelstra. Zij was de tweede echtgenote van de in 1930 overleden staatsman, die zij tijdens het langdurig ziekbed dat aan diens sterven is voorafgegaan v< beeldig verzorgd heeft. (Van onze radio- en t.v.-redactie) Bouke Poelstra, vroeger redacteur van het N.T.S.-journaal, thans verbonden aan de afdeling documentaire van de V.P.R.O.-t.v., is rond de paasdagen in Oost-Duitsland geweest voor opnamen voor twee documentaires over „De scheiding der Kerken. Het is een pro- duktie in samenwerking met de K.R.O. de N.C.R.V., die elk één documentai- tot de serie bijdragen. Alle opnamen die Bouke Poelstra wilde maken voor zijn documentaire over de scheiding der Kerken moesten tevoren worden goedgekeurd door het regime. Hij heeft het echter niet kunnen nala ten ook buiten het goedgekeurde draai- bok om shots te laten schieten, hoewel dat streng verboden is. „Ik kon het nu eenmaal niet laten", zegt hij, „want ik zag zoveel interessante dingen die bui ten het doel van mijn reis lagen, dat ik wel moest schieten". Zijn clandestien opgenomen reisimpressie is vanavond te zien onder de titel „Tussen Elbe en Oder" (21.15 uur). Het filmpje duurt slechts twaalf minuten. Als reisverslag is het filmpje dan ook op jammerlijke wijze mislukt, aldus Bouke Poelstra. Het komt eenvoudig omdat hij nergens zijn camera op mocht richten. De opna men die vanavond getoond worden zijn gemaakt vanuit rijdende auto's of met andere methoden van, zoals Bouke Poel- van die romig-jonge, geurig-be legen, pittig-oude „Het beeld is natuurlijk niet altijd zoals het zou moeten zijn, maar mijn korte reisimpressie is geloof ik wel interes sant", vindt Bouke Poclstra. „Het is in Oost-Duitsland zo'n ongekende beesten bende, dat elk woord goedbeschouwd te veel is. Ik heb geprobeerd wat ik zag in Oost-Duitsland zo objectief mogelijk in beeld te brengen, maar in mijn com mentaar heb ik bepaald meer distantie. Overigens gelooft Bouke Poelstra niet dat hij, na wat hij onofficieel gedaan heeft en wat hij zeggen gaat, ooit nog een visum krijgt voor het Duitsland tus sen de Elbe en Oder. sluiten van driekwart van alle synago gen en een geleidelijk aan strenger wor dende belemmering van de belijdenis van de joodse godsdienst door de gelovigen, waarbij dezen werden buitengesloten van de voorzieningen in de Russische grond wet, die vrijheid van godsdienst waar borgen. Een onderzoek van atheïstische propa ganda tegen de joodse religie heeft ver spreiding van grove anti-semitische leu zen aan het licht gebracht, aldus de stu diegroep in haar verslag. Een groot deel der anti-joodse propagan da in de Russische pers is niet in over eenstemming met de „hoge beginselen", neergelegd in een op 10 november 1954 door het centraal comité der Russische communistische partij aangenomen, en door premier Kroesjtsjew ondertekende resolutie. In de Russische provinciale pers worden de joden vaak afgeschilderd ais hebzuch tig en op geld belust, terwijl functiona rissen der synagogen worden beschul digd van dronkenschap en wangedrag en rabbijnen van het plegen van anti-Russi sche activiteit. Behaive deze rigourieus doorgevoerde anti-joodse campagne in de pers, zo vervolgt het rapport, zijn er voorts „duidelijke bewijzen", dat ook in andere opzichten het joodse geloof een bijzondere discriminatie en een grotere mate van plagerij ondervindt dan ande re godsdiensten in de Sowjet-Unie. allemaal in die ene koelkast? AMSTERDAM merkt U dan bij het inruimen van de AEG koelkast. Speciaal geconstrueerd op nuttige bergruimte. De deur heeft, behalve de practische ruimte, nog iets aparts de magnetische sluiting geheel rondom. Gaat U zelf eens bij Uw handelaar de diverse AEG types koelkasten bekij ken. En sluit U dan zo'n deur eens. Dan kunt U voelen hoe DAT GAAT wereldvermaard sinds mensenheugenis HOE HET BERICHT OVER KROESJTSJEW ONTSTOND van politici, het studentenwerk, de ka merkring. de vrouwengroep, etc. Naar aanleiding^ van deze reacties en de Directie en hoofdredactie contacten over dit onderwerp is besloten Britse regering zet rem op groei van de economie C.H.U. Velsen heeft adhesiebetuigingen j te Ijveren voor oprichting van de „vrien- Wcstdultse persbureau D.P.A. hebben gevraagd om te komen tot liet oprichten derikring C.H.U.-A.R.P.". Kornen vol- een onderzoek Ingesteld naar de wijze h l.ir idenkrincr I doende nmsitlevA reacfieB on de nnroen - g'SUTtn naar laillslc IHgroll, iervalicve regering heeft nauwere contacten verkrijgen en betdering een bestuur worden gekozen en overlijden van de Sowjet-Russischc en enigszins een rem gezet op ue snel worden overlegd over het ontplooien van eerste minister en partijleider Kroesj-'f.roc'le"d': economie. De minlsle activiteiten. financien, Reginald Maudling, tsjew in de wereld is gekomen. H'er- jn j,t.j Lagerhuis mede dat de s Op een brief aan alle A.R.P. en C.H.U.- kiesverenigingen, waarin werd gesteld, dat het mogelijk moet zijn elkaar met op bepaalde punten verschillende, ge nuanceerde standpunten te aanvaarden, kreeg de commissie samenwerking vo rig jaar 355 reacties binnen. Vier ervan waren tegen samengaan, negen stonden er gereserveerd tegenover en de overi ge 342 waren vóór samengaan. Tot deze reacties behoorden 269 van kiesvereni gingen, 52 van jongerengroepen, vijftien Niet voor gemeenten met minder dan 50.000 inwoners Wegennet in oosten en zuiden uitbreiden en vernieuwen De burgemeester van Abcoude, drs. H. C. Knoppers, oud-verkeersplanoloog bij de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Brabant, heeft op de zevende nationale verkeers-technische leergang de A.N.W.B. in Utrecht gistermid dag een pleidooi gehouden voor samen werking en reorganisatie op het terrein ran verkeersongevallenonderzoek, d< verkeersgeleiding bij ongevallen, de ad ministratieve afdoening nadien en vooral van de hulp aan verkeersslachtoffers ter plaatse en in de ziekenhuizen. Deze is meestal onvoldoende op de opname van verkeersslachtoffers ingesteld. Dit geldt in de allereerste plaats voor de on gevallen op de druk bereden rijkswegen, waarvoor spoedig een oplossing moet worden gevonden. Het verkeersbeleid van rijk, provincies en grote gemeenten wordt, volgens de heer Knoppers, meestal gevoerd zonder verkeersonderzoek. Integrale verkeers- studies ontbreken vrijwel geheel. Dit is volgens drs. Knoppers onverantwoord omdat daardoor de noodzaak van dik wijls hoge investeringen in de verkeers- Ontslagen bij metaalindustrie in Venray De Venraijse metaalindustrie Saris-Jur- sector niet voldoende kan worden ge argumenteerd, noch de belangrijkheid en urgentie hiervan kan worden afgewogen. Verkeerskundige diensten Drs. Knoppers meent, dat het rijk, de provincie en de grote gemeenten ver keerskundige diensten moeten hebben of afdelingen die op gelijk niveau staan met andere diensten die be last zijn met uitvoerende, adviserende of controlerende taken. Het verkeersonderzoek mag voor de ge meenten met minder dan 50.000 inwo ners geen statussymbool worden. Ver- keersonderzoekingen van enige omvang zijn, volgens drs. Knoppers, daar waar het gaat om gegevens over het plaatse lijke verkeer, meestal overbodig. In ge meenten met minder dan 50.000 inwo ners acht hij voor de verkeersdeskundi- gen geen volledige taak aanwezig. Splitsing naar functie Drs. Knoppers, die voorts betoogde dat particuliere verkeersdeskundigen of -bureaus niet In de plaats mogen treden van de verkeersdeskundige in overheids dienst, merkte voorts op, dat het Neder landse wegennet over het algemeen een goede structuur heeft, hoewel het gro tendeels is gebaseerd op plannen van voor de tweede wereldoorlog. Voor Ne derland moet naar zijn mening, echter worden gestreefd naar een wegennet waarin een duidelijke splitsing naar func tie te zien valt, ook voor de automobilist die op die weg rtfdt. Drs. Knoppers acht de uitbreiding en vernieuwing van liet rijkswegennet in het oosten en zuiden van ons land uiterst urgent. Onvoldoende rekening wordt er naar zyn mening mee gehouden, dat het grootste deel van de nieuwe, dubbel- banige autowegen, met name vrijwel alle vegen in het westen van het land, de gens N.V.," die roestvrije produkten voor grens van liun praktische capaciteit groot-keukenbedrijven vervaardigt, heeft i (25.000 motorrijtuigen per dag) thans maandagmiddag aan 44 personeelsleden I ongeveer hebben bereikt of reeds hebben ontslag op korte termjjn aangezegd. overschreden. Als redenen werden opgegeven: onder bezetting in de orderportefeuille en li quiditeitsmoeilijkheden. 34 handarbeiders en 10 beambten werkzaam in koper slagerij, draaierij en bankwerkerij, val len onder deze groep. De drie bedrijfsbonden van de metaal industrie gaan met de voorgestelde af vloeiingsmaatregelen niet akkoord om dat men alle overtollig personeel aan geen enkel naburig bedrijf wil overdoen. In Moskou worden Russisch~Pool.se besprekingen gehouden. Deze foto werd door het Russische persbureau Tass verspreid op de dag dat het Duitse persbureau D.P.A. abusie velijk vermeldde, dat Kroesjtsjew was overleden. Foto: Kroesjtsjew links en de Pool se partijleider Gomoelka rechts. Gemini verbrandt in de dampkring Naar het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft medege deeld, is het onbemande ruimtevoer-1 tuig „Gemini" dat vorige weekAis bron van het bericht was het of- oensdag in een baan om de aarde Jficiëie Sowjet-Russische persbureau Tass opgegeven. verlijden van de Sowjet- 1Be 11 'er van deelde gerhuis mede dat dc spreuk boven zijn begroting dezelfde Is als die van verleden jaar, nl. expansie Een onbekende had de Westduitse zonder Inflatie. Hij heeft de bedoeling radio-omroep, namens het bureau te de overgang van dc huidige buitenspo- Bonn van een Japans dagblad, per rig snelle groei op een groeitempo telex een bericht toegezonden, waar- van vier procent per jaar op lange rn werd vermeld dat de^owjet-Russi- termijn soepel te doen verlopen. Ibij is het volgende gebleken: sche minister-president Nikita Kroesj- Met het werd gebracht, boven het zuidelijk deel der Atlantische Oceaan in de atmosfeer teruggekeerd en verbrand. verf! en lak 10 m2 voor 3.bo binnenlandse vraag kondigde minister Maudling de uitgifte aan van een nieu we lening van ..nationale ontwikke lingsobligaties" met een looptijd van vijf jaar. Volgens de minister wijst alles erop Aan het begin en het slot van het be- de Britse economie dit jaar op- richt was „Asahi Bonn" als afzender nleuw krachtice eroel zal onder- vermeld gaan, evenals de koopkracht. Er be staat de mogelijkheid dat er zich dit De Westduitse radio-omroep zond het jaar een crisis rond de betalingsbalans bericht per telex door naar het hoofd bureau van D.P.A. te Hamburg, met verzoek om nadere inlichtingen. Een redacteur van dit bureau zag het bericht abusievelijk aan als een authentiek bericht van Tass en de aanwezige chef van dienst liet het toen als zodanig behandelen. „Er is bij deze redacteur en de betrokken chef sprake geweest van menselijk falen" .aldus directie en hoofdredac tie van D.P.A., die hun diepe leed wezen over deze gang van zaken uit spreken. LAATSTE CULTUURONDERNEMING VERKOCHT Winstsaldo bedraagt 12.6 miljoen (v.j. 13 milj.) De in het vorige verslag van de Ne- derlandsehe Handelmaatschappij N.V. tot uitdrukking gebrachte wat pessimistische toekomstver wachtingen zijn niet bewaarheid. Het in 1963 bereikte resultaat stelt het bestuur in staat een totaal van 9 mij. toe te voegen aan de bui tengewone reserve, en de reserve onder krediteuren, namelijk resp. 5 en 4 miljoen, hetgeen V/2 miljoen hoger is dan de overeen komstige toevoegingen van 1962. de eerste maal publiceert de N.H.M. in haar stukken een geconso lideerde winst- en verliesrekening. De rkante verschillen aan de debet zijde zijn de verhoging van de onkos ten door de loonsverhogingen en de verlaging van de post belastingen 'in 1963. Voorgesteld wordt, zoals ge meld, op de gewone aandelen veertien procent dividend (onveranderd). Op nieuwe rekening gaat 1,8 miljoen. Het winstsaldo bedraagt, 12,6 mil joen (v. j. 13 miljoen) Vooruitzichten zal voordoen, maar indien deze slechts tijdelijk is behoeft zij niet te veront rusten, want Groot-Brittannië bezit voldoende reserves. Wel zullen kos ten en exportprijzen in toom moeten worden gehouden. Uitgaande van de huidige belasting heffing v/orden de staatsinkomsten voor het begrotingsjaar 1964-1965 ge schat op 7352 miljoen pond sterling of op 462 miljoen pond sterling meer dan voor 1963-1964. De ongedekte staatsuitgaven worden begroot op 7388 miljoen pond sterling zodat er een tekort zal zijn van 36 miljoen pond sterling, waar nog het tekort van 858 miljoen pond sterling op de gedek te uitgaven bijkomt. Tegenslagen voor N.R.C. in 1963 In 1963 heeft de Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. blijkens haar jaarver slag, enige tegenslagen moeten ver werken. In de eerste acht maanden bleven de resultaten niet onaanzien lijk achter bij die van dezelfde perio de in 1962. De vooruitzichten in 1963 waren daardoor aanvankelijk niet bij zonder hoopgevend, maar in de laat ste maanden trad een gunstige wen ding in. Het jaarresultaat was ten slotte nagenoeg gelijk aan dat van 1962. De omzet nam toe van 27,6 miljoen tot 29,1 miljoen. De bedrijfs kosten stegen van 25,1 miljoen tot 26,5 miljoen. De brutowinst na Met het nog op o.a. verdere aanschaf fing van computers staat dc bank nog voor grote investeringen. De stille re serves zijn nodig als een groot kussen teneinde eventuele schokken te kunnen opvangen. Het totale personeel van de instelling kan gesteld worden op circa 5000, van wie bijna 3700 in Nederland. Met rijdende bijkantoren in Nederland wil men zien of er een zuigkracht ont staat en pas dan overwegen of net de moeite loont, ergens een bijkantoor op te richten, aldus werd in aansluiting 9K af op hot jaarverslag van de KML ver- <ïïv£ nomen. anderd). /mïnm>CK> Verwacht wordt dat de omzetten in IimUilcotc 19(54 zullen blijven toenemen, en dat De N.H.M. heeft uiteraard een groteverscheidene van de dochteronderne- schadeclaim op Indonesië, die eenmul«e",9®*,hun b,Jdraae enorm bedrag vertegenwoordigt, maar!meenschappelijke concernkosten zul- de directie ziet daar zelf. onder de J:n kunnen verhogen. huidige omstandigheden, geen enkele De tegeiMtojiMl la 1963 waren de strem ge winter, die een ongunstige invloed had op de advertentieomzet, voorts vielen de resultaten van de rotatie- drukkerij tegen, terwijl de nieuwe illustratiepers niet goed bleek te vol doen. Niet onaanzienlijke verliezen waren daarvan het gevolg. Een an dere moeilijkheid was de arbeidson- echte waarde in. Tot haar voldoening stelt de directie ast, dat in 1963 de politieke en eco- nomische betrekkingen tussen Indone- r sië en Nederland aanmerkelijk zijn 1 verbeterd. De bank juicht deze ont- ,c wikkeling toe en heeft sindsdien, in v goed^ samenwerking met banken in Indonesië, een belangrijk aandeel ge- R'- had in het groeiend aantal kortlopen-1!J - te „Het Vaderland' (Den Haag) een zelfde resultaat. Het dividend was we rust bij het grafisch personeel. had III het groeiend iantal korllopin-l BÜ de dochterondernemingen bereik- Vooruitzichten: de recente salarisver hoging en de verhoogde bijdrage aan de pensioenfondsen zullen de onkosten van 1964 vrij aanzienlijk vermeerde ren. Daartegenover staat dat de re cente disconto verhoging, naar de di rectie verwacht, een gunstige invloed zal hebben op de post interest en wis sels van het Nederlandse bedrijf. Het geconsolideerde balanstotaal is in 1964 gestegen van 2585 mil joen tot 3033 miljoen. Daarom wordt de buitenge wone reserve, boven de reeds ge noemde toevoeging van 5 miljoen, extra versterkt door een overboe king van 12 miljoen uit de reserve onder krediteuren, waardoor het totaal der zichtbare open reserves zal stijgen tot ruim 115 miljoen en het zichtbare eigen vermogen tot ruim 185 miljoen. Onder „krednteuren" bezit de N.H.M. een vrij aanzienlijke bouwreserve. Bij t.v.-bezitters loopt de belangstelling snel terug T.v. dringt vrijwel overal snel door Tegenwoordig luistert nog maar een vierde van de bevolking bo ven de 12 jaar 's avonds naar de radio, in 1960 was dit nog bij na een derde. Bij bezitters van een televisietoestel, is de belang stelling voor de radio in de laat ste jaren snel teruggelopen: 14 procent zet 's avonds zijn radio toestel nog aan, en dit gebeurt dan hoofdzakelijk om de nieuws berichten te horen. Deze bijzonderheden staan vernield in een overzicht van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, „Televisie en radio, herfst 1962". De publikatie is de tweede in de reeks „Vrijetijdsbe steding' in Nederland, 1962-1963". een t.v.-toestel in huis. Volgens het onderzoek van het C.B.S. dringt de televisie in vrijwel alle bevolkings groepen snel door. Een uitzondering vormen de boeren en landarbeiders, van wie slechts een vierde een tele visietoestel in huis heeft. De televisie is nergens zozeer verbreid als onder de arbeiders met een relatief hoog inkomen: van hen kan tweederde thuis naar het beeldscherm kijken. Verder kwam uit het onderzoek naar voren dat de televisie ook betrekke- name de kerkse hervormden (een derde heeft t.v.) en de gereformeer den (een vierde heeft t.v.). Er zijn onder het televisiepubliek twee groepen te onderscheiden: een groep, die het grootste deel van de avond voor het beeldscherm door brengt- (ongeveer 40 kijkt meer dan twee uur per avond) en een groep, die van de televisie een zeer matig gebruik maakt: bijna een der de van de t.v.-bezitters kijkt op een gemiddelde avond helemaal niet. gemiddelde avond ongeveer 80 voor het toestel, 40 zelfs ongeveer drie uur. Tot de meest matige kij kers behoren de gereformeerden en de kerkse hervormden. De meest populaire televisieprogram ma's zijn de joumaaluitzendingen, onmiddellijk daarop volgen de speel films. de amusementsprogramma's en de sportuitzendingen, die allemaal door ongeveer de helft van het tele visiepubliek worden gezien. De ge middelde televisiebezitter heeft een duidelijke voorkeur voor de lichte programma's. Dit blijkt ook hieruit, dat de programma's die de meeste concentratie vragen, slechts weinig kijkers trekken: de godsdienstige uit zendingen bijv. worden door 5 der televisiekijkers gevolgd, de concert uitvoeringen door plus minus 20%. Toch Bussum Bejaarden T.v. Bijna de helft van de Nederlandse bevolking had in de herfst van 1962 De meest intensieve televisiegebrui kers zijn de bejaarden: van de tele- vïsiebezitters onder hen zit op een Ofschoon men in het zuidoosten van het land, behalve naar Nederland naar vier (soms vijf) buitenlandse uitzendingen kan kyken, kiezen de aldaar wonende kijkers toch meest al de programma's van Bussum: bij na tweederde van hun totale kijktijd wordt aan de Nederlandse televisie besteed. Het C.B.S. heeft ook onderzocht in welke programmaonderdelen de con currentie van de televisie voor de ra dio het grootst is. In de eerste plaats valt dan op dat de programma s van de televisie vele malen meer publiek trekken dan die van de raaio. De meest populaire programma's van de radio, bijv. de hoorspelen, bereikten eind 1962 ongeveer een half miljoen luisteraars: daarentegen telde het N.T.S.-journaal, dit is het meest po pulaire programma van de televisie, vier- tot vijfmaal zoveel belangstel lenden, n.l. ongeveer twee en een kwart miljoen. Vervolgens laat het onderzoek zien dat de radio onder invloed van de opkomst van de televisie, geleidelijk aan andere functies gaat vervullen. Volgens een vroeger onderzoek van het C.B.S. ging in 1960 de grootste belangstelling van de radioluiste raars uit naar de programma's van het licht amusement. Momenteel staan de hoorspelen op de eerste plaats. Bjj de televïsïebezitters zijn de hoorspelen naar de tweede plaats verhuisd en wordt de radio het meest gebruikt als bron van nieuws voorziening. De ontspanningsfunctie van de radio valt bij de televisiebe- y.itters zelfs grotendeels weg. financieringstransacties tussen beide landen. Zij hoopt dat binnenkort besprekingen op regeringsniveau tus sen Indonesië en Nederland worden gehouden, die de weg openen naar een verantwoorde financiering van kapitaalgoederentransacties. Ook hoopt de bank dat het mogelijk zal zijn een basis te vinden om Indonesië op te nemen in de kring van landen, met wie Nederland zaken met krediet verzekering op langere termijn dan zes maanden, zal kunnen afsluiten. In het bestaan van de N.H.M. is een belangrijke fase beëindigd namelijk het in hezit hebben en het beheren van cultuurondernemïngen. Immers, zoals bekend, werd haar suikeronder neming in Suriname verkocht. derom twaalf procent. Ook de Provin ciale Drentsche en Asser Courant kan op een gunstig jaar terugzien. Divi dend: twaalf procent (onveranderd). De Dordtenaar had eveneens een gun stig jaar. Dagblad van Rijn en Gouwe kon de kostenstijging niet geheel opvangen. De directie spreekt, het vertrouwen uit dat bij de toelating van reclame in de televisie rekening zal worden ge houden met de grote" belangen, die de dagbladen hebben bij de besteding van de voor reclame beschikbare budget ten, slechts dan zal het mogelijk zijn dat een onafhankelijke en gevarieerde pers haar taak kan blijven vervullen. Sparen op een spaarrekening 3'/2% of spaardeposito 4% bij de N.H.M. betekent ook: veilig en vertrouwd sparen gemakkelijk sparen (geen geloop met boekjes) volledige bankservice geen kosten Vraag telefonisch toezending van onze spaarfolder. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9