Collectieve verticale prijsbinding met ingang van 15 juni a. s. verboden Dit jaar meer dan 90.000 woningen vitamol Algemene waardering in Kamer voor handelwijze van regering Algemene maatregel van bestuur Individuele verticale prijsbinding blijft voorlopig nog toegestaan ROOK NIET, Snelle toeneming van fabrieksmatige woningbouw Student beëindigt hongerstaking Bat is 'n Amstelman!/ WOENSDAG 15 APRIL, 1954 PROVINCIALS ZBBU1V8B COURANT (Van onze parlementaire redacteur). De minister van economische zaken, prof. Andriessen heeft uitvoe ring gegeven aan zijn reeds eerder uitgesproken voornemen om col lectieve vormen van verticale prijsbinding te verbieden. In het gis teren verschenen staatsblad is een algemene maatregel van bestuur afgekondigd, waarbij bepalingen betreffende collectieve verticale prijsbindingen in mededingingsregelingen onverbindend worden ver klaard. Deze maatregel treedt op 15 juni 1964 in werking. Hij betreft dus niet de individuele verticale prijsbindingen. Er is de laatste tijd veel geschermd met uitdrukkingen als verticale prijsbinding, collectieve verticale prijsbinding, individuele verticale prijsbindingen, generieke onver- bindendverklaring en mededin gingsregelingen. Men moet in deze economische terminologie thuis zijn om te begrijpen, wat er precies aan de hand is. Er is van verticale prijsbinding, als de handelaren verplicht zijn goederen te verkopen tegen prijzen, die door de leveran cier of door vorige leveranciers van die goederen zijn vastgesteld, als bijvoorbeeld een fabrikant van tandpasta heeft voorgeschreven tegen welke prijs zijn produkt in de winkels moet worden verkocht. i spr prijsbinding, als hot voorschrijven van ae prjjs en liet toezicht op de nale ving daarvan en de verplichting om deze prijs toe te passen uitsluitend een zaak is tussen de leverancier en de we derverkopers. Anderen komen er dus niet aan te pas. Komen aan de oplegging van een indi viduele verticale prijsbinding wel der den te pas bijvoorbeeld de organisa tie, waarvan de leverancier lid is dan ontstaat de collectieve verticale prijsbin ding. Van collectieve verplichting tot toepassing van verticale prijsbinding is dus sprake, wanneer de leverancier op grond van een medededlngingsregeling dat is in dit geval op grond van een afspraak tussen de verschillende leve ranciers van een bepaald goed ver kant deze mededingingsregeling men zegt ook wel: deze kartelafspraak tot toepassing van verticale prijsbin ding heeft aangegaan (of dit nu col lega-fabrikanten, collega-importeurs, handelaren of andere derden zijn) doet niet ter zake. Wat deze regeling tot een vorm van collectieve verticale prijsbin ding stempelt is het feit, dat de leveran cier niet meer vrij is al of niet verticale prijsbinding voor de afzet van zijn goe deren toe te passen. Nadelen Deze collectieve verticale prijsbin ding nu zal van 15 juni a.s. af niet meer geoorloofd zijn. De regering heeft er ernstige bezwaren legen. Een artikel waarvoor het systeem van verticale prijsbinding wordt toe gepast, moet overal tegen eenzelfde Smeenk pellets' Lekker en verfrissend f.0,( DAF HELPT INDONESIË BIJ DE OPBOUW VAN AUTO-INDUSTRIE De D.A.F. In Eindhoven heeft giste ren besprekingen gevoerd met kolonel Joesoef, die op grond van de overeen komst tussen de Indonesische en Ne derlandse regering voor technische sa menwerking beogen te komen tot de oprichting van een Indonesische auto mobielindustrie, zo heeft de D.A.F. in een communiqué meegedeeld. De bedoeling is, zo zegt het commu niqué verder, in Indonesië te komen tot een nationale automobielindustrie, die analoog wordt opgebouwd als de Nederlandse D.A.F.-automobielindus trie. Deze werd, wat de bedrijfswagens betreft, verwezenlijkt in acht jaren en wel in vier fasen. In de eerste fase worden die delen geproduceerd, die geen gecompliceerde bewerkingen ver eisen, zoals chassis en cabines, in de tweede fase worden vooras en achter as-lichaam, in de derde fase het aan drijfmechanisme cn in de vierde fase de motor geproduceerd. Gezien de erva ringen die D.A.F. op dit gebied heeft en de voorspoedige ontwikkeling van deze automobielindustrie in een land, dat voorheen geen automobielindustrie had, wordt verwacht dat dit ook in In donesië mogelijk zal zijn. Daarom zal. deze wijze van opbouw als leidraad worden gekozen en zal het D.A.F.- produkt.ieprogramma als voorbeeld gaan dienen. De D.A.F, heeft zich in tussen bereid verklaard op dit gebied met Indonesië samen te werken en haar ervaring en know how ter beschikking te stellen voor het welslagen van dit plan. Tot de zakenlieden en technische ex perts, die binnenkort naar Indonesië rei zen behoren o.m. de heer C. Verolme en zijn directeur H. J. Hofstra, die eind van de maand gaan praten over het voorstel werven te bouwen voor reparatie en on derhoud. In een later stadium worden ook schepen gebouwd. Minister Soeban- drlo heert de heer Verolme toegezegd een ontmoeting met president Soekarno te zullen arrangeren. „HEUGELIJK FEIT". Een aantal taxi chauffeurs uit Kampala in Oegandi of ferden een geit in het stadspark en wa ren het dier boven een vuur aan het roosteren, toen een politieagent naar dt reden van de plechtigheid vroeg. >,Wij vieren de dood van een verkeers agent, die ons wegens overtredingen placht te bekeuren", was het antwoord, Vijf van de chauffeurs werden toen be boet wegens het slachten van een dier binnen de bebouwde kom. verhouding lage kosten werken on mogelijk lagere, dan de vastgestelde prijzen te berekenen. Dat is nadelig voor de consument die niet van een lagere prijs kan profiteren. Het is ook nadelig, zegt de regering, voor efficiënt werkende handelaren, die via het middel van prijsconcurrentie tot een vergroting van hun omzet trachten te komen. Nu zou men kunnen zeggen, dat de fa brikanten onderling al concurreren en dus niet vrij zijn m het opleggen van bepaalde prijzen aan hun afnemers. De ze concurrentie houdt echter geen reke ning, aldus de regering, met lokale fac toren. Ook verschillen in distributie- kosten en in verleende service komen niet in de verkoopprijzen tot uiting. De opvattingen van de regering over de verticale prijsbinding staan los van de conjuncturele situatie. Toch springt naar haar inzicht de betekenis van de invloed van de verticale prijsbinding op het prijsniveau van verbruiksgoede- ren onder de huidige economische om standigheden bijzonder in het oog. de regering niet overal in dezelfde mate voor. Bovendien kunnen zich in bepaalde bedrijfstakken bijzondere omstandigheden voordoen, waardoor het voortbestaan van de verticale prijsbinding wordt gerechtvaardigd. De regering ziet daarom geen grond voor onverbindendverklaring van in dividuele verticale prijsbinding over de gehele linie. Wel denkt zij aan een optreden in die sectoren, waar de bezwaren van de ver ticale prijsbinding duidelijk aan de dag treden. Dit zouden met name sectoren zijn, waarin de verhandelde artikelen uitsluitend of vrijwel uitsluitend met toepassing van het systeem van verti cale prijsbinding worden verkocht. Op het ogenblik treft de algemene maatre gel van bestuur deze individuele verti cale prijsbinding dus nog niet. Bij collectieve toepassing van de verti cale prijsbinding komt een winkelier na genoeg altijd terecht bij een leverancier, die aan deze collectieve verticale prijs binding meedoet. Hij heeft geen andere keus. Het gevolg hiervan is, dat de win keliers veel minder mogelijkheid heb ben tot concurreren met hun collega's. Voor de regering is dit een reden te meer om zich in de eerste plaats tegen de collectieve verticale prijsbinding te richten. In de algemene maatregel van bestuur is voorzien in de mogelijkheid van ont heffing van het verbod van collectieve verticale prijsbinding. Die ontheffing kan worden toegestaan, als zonder col lectieve verticale prijsbinding de con currentieverhoudingen tussen leveran ciers op een ernstige wijze zouden wor den verstoord. Uitzondering Individuele verticale prijsbinding is toe gestaan, echter met één uitzondering. Zjj is verboden, indien bij de handhaving deze prijsbinding op een of andere ier aan aerden een rol is toebedeeld, i verbiedt de algemene maatre- bestuur alle verticale prysbin- tiing. j&r is dus sprake van een generie ke (dat is alle groepen betreffende) on- De praktische consequenties van de verbindendverklaring. Voorlopig zon- bezwaren tegen de verticale prijs-dert zij echter de individuele verticale binding komen naar de mening van prijsbinding nit. Alleen collectief gei i slot van pagina 1 het normale contingent kunnen wor den gebouwd. In 1963 werden 168 14.000-woningen goedgekeurd, in 1964 (t.m. 3 april) 485. Voor de vrijetijdswoningen bedroegen deze aantallen resp. 682 en 833. Gunstige ontwikkeling De minister constateert, dat zich een gunstige ontwikkeling in de homvpro- dnktle begint af te tekenen: de achter stand uit het eerste kwartaal 1963 (de strenge winter) werd volledig ingelopen. Uit de cijfers blijkt, dat in het derde en vierde kwartaal van 1963 en in het eerste kwartaal van 1964 meer machti gingen tot gunning, subsidiebeschikkin gen en rijksgoedkeuringen voor onge subsidieerde woningen zijn afgegeven, meer woningen in uitvoering zijn geno men en meer woningen zijn gereedgeko men dan in de overeenkomende kwar talen van een jaar daarvoor. De cijfers van het eerste kwartaal geven een bij zondere vooruitgang te zien. In de maanden januari en februari 1964 kwa men in totaal 11.232 woningen gereed en werd met de bouw van 14.358 wo ningen begonnen, tegen resp. 6727 en 13.602 in het gehele eerste kwartaal 1963. De totale produktie in de gebou wensector (woningen en andere gebou wen) was in 1963 bijna 400 miljoen gul den hoger dan in het jaar daarvoor. In de sector van de gesubsidieerde wo ningbouw denkt hij in dit verband met name aan woningen in een huurklasse, die aansluit aan die van woningwetwo ningen en van premiewoningen in de A- categorie. Bij een onlangs tot stand gekomen wij ziging in do premie - en bydragebeschik- kïng 1960 is rekening gehouden met de wenselijkheid om zowel ruimere als qua uitvoering en situering betere woningen tot stand te laten komen. Geen uerlaging In de bouwnota heeft de minister als een van de hoekstenen van zijn beleid genoemd: „Het tot staan brengen van !e onrustbarende stijging der bouwkos- en van de laatste tijd". Hij merkt daar thans in zijn memorie van antwoord over op, dat hij nimmer verlaging van de bouwkosten' als doelstelling heeft aangekondigd. In een periode van meer algemene prijsstijging, zo zegt minister Bogaers, kan niet worden verwacht, dat dit de bouwkosten onberoerd laat. Zijn doelstelling moet in de huidige situatie worden weergegeven als: de stijging van de bouwkosten moet achterblijven bij de algemene prijsstijging, Over de verletbestrijding zegt minis ter Bogaers dat het doorwerken in de afgelopen winterperiode een duide lijke produktiewinst heeft opgele verd. Namelijk een equivalent van 3000 woningen, waarvan 2000 wo ningequivalenten inderdaad ook aan de woningsector zijn toegevallen. Betere kwaliteit peil van de volkshuisvesting alsook ter bevordering van de zozeer ge wenste doorstroming acht de minis ter het tot stand komen van een ca tegorie woningen van betere kwali teit van eminent belang. Hij zal dan ook bij zijn beleid zo veel mogelijk dit doel nastreven. (Van onze parlementaire redacteur) In de Jaren 1962 en 1963 te zamen zijn in Nederland ruim 8600 woningen vol tooid, die afkomstig waren uit reeds bestaande fabrieken. Sommige van de fabrieken waren toen nog in een aan loopperiode, zodat mag worden ver wacht, dat nu langzamerhand de pro duktie volledig op gang komt. Het ziet ernaar uit dat er in het lopende jaar ongeveer 8000 woningen uit fabrieken zullen komen. Dit betekent bijna een verdubbeling ten opzichte van het gemiddelde ni veau in 1962 en 1963, terwijl ook voor het Jaar 1965 gerekend mag worden op een behoorlijke verdere groei van de produktiecapaciteit in deze sector. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid drs. Bogaers heeft dit gisteren in de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op een interpel latie van het communistische lid de heer Jager over de mogelijkheden van de fabriekmatige woningbouw bij de oplossing van de woningnood in Ne derland. De bewindsman vestigde er de aan dacht op, dat in de sfeer van toepas sing van geïndustraliseerde produktie- methoden op het ogenblik initiatieven worden ontwikkeld om woningen te vervaardigen met gebruikmaking van bedrijven, die voorheen niet aan de woningbouw deelnamen. Hij verklaar de zich bereid de mogelijkheden die de industriële woningbouw voor de op lossing van de woningnood biedt, zc volledig mogelijk te gebruiken. Het aantal systemen voor geïndustria liseerde bouw, die reeds ontwikkeld zijn, die dus als het ware het proef stadium voorbij zijn, bedraagt acht. Verwacht mag worden dat spoedig veertien fabrieken ter beschikking zullen staan. Van de kant van de interpellant de heer Jager, maar ook van de zijde van de heren Bommer (p.v.d.a.) en Lankhorst (p.s.p.) werd gevraagd om gemengde bedrijven in te schakelen. De heer Andriessen van de K.V.P. waarschuwde dat men zijn verwach tingen van overheidsbouwbedrijven of van gemengde bedrijven niet te hoog moet spannen. Hij had echter niets te gen een gesprek erover. Ook de minister was daartoe bereid, maar hij antwoordde de heer Jager, dat de regering geen plannen in over weging heeft voor de oprichting van overheidsbouwbedryf. Bewaar\uw jeugdige charme! Vitamol-produkten zijn snel tot een wcrcldbcgrip geworden. Dit succes Is het beste bewijs voor de doelmatigheid van de vitamine- huidverzorging. Het ontbreken van vitaminen leidt lot verslapping van de huid. Zij gaat schil/eren en verwelkt. Daarom moet u uw huid de waardevolle„leven" gevende vitaminen door middel van Vitamol toedienen. Vitamol-crèmes dringen snel en diep in de huid doorstimuleren de intensieve bloedcirculatie, vernieuwen en wrsterken de huidcellen, garanderen het natuurlijke vochtgehalte en houden de huid daardoor jong, strak en gezond. \j^ DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Crème Hydratante, een wonder van fijnheid, maakt uw huid jeugdig. Crème Cellulaire doet 's nachts haar werk als een goede fee. Tube f 6.7A Nieuwe „De Hoop" overgedragen Inschrijving buitenlandse studenten in geneeskunde „op de bon" Het Wereldgebeuren Kroonprins Wat zou er in het Kremlin geheurd nt)n waaneer da alarmerende be richten v;in maandagavond over Kro««JlaJew luist waren geweest* Deze vrang heeft ae kwestie van KioasJtaJcws opvolging woer actueel gemaakt Hoe wel er natuurlijk altijd dc mogelijkheid van een greep naar dc macht door Kroeajtajewa tegenstanders bestaat. me nen de meeste waarnemers dat In het gunstigste geval Leonid Iljttnjl Brezj- new. do president van de Sowjet-Unle da plaats van premier Kroesjtsjew zou In- nemen. Brezjnew ls na de ziekte van F rol Kozlow onbetwist dc tweede man in Rusland geworden. Het la bekend, dat Kroesjtajew hem het liefst als zijn op volger zou zien en algemeen wordt aan genomen. dat do medestanders van Kroesjtajew in het Kremlin het daarmee een» zijn. Toen premier Kroesjtsjew na dc dood van Kennedy vorig laar op de Amerikaanse ambassade ln Moskou zijn medeleven kwam betuigen, zei hij tegen de arnbaaaadeur van de \erenigde Sta ten: „het spijt me dat ik Brezjnew niet naar dc begrafenisplechtigheid kan «tu ren. Er la me veel aan gelegen dat hij Amerika leert kennen". Uit deze opmerking heeft men In het westen opgemaakt, dat Kroosltsjew graag zou willen, dat Brezjnew zich op het leiderschap voorbereidt. Kroesjtsjew heeft al eens eerder laten doorscheme ren. dat hij zich zorgen maakt over de opvolging. De figuren die voor het lei derschap ln aanmerking kwamen zijn een voor ccn uitgeschakeld, hetzij door ziekte hetzij door andere omstandighe den. Brezjnew is feitelijk de enige van de kleine groep kandidaten, die zich heeft weten te handhaven. Bovendien behoort h(j al jarenlang tot de kring vun Kroesj- tsjews naaste medewerker». Indien hij oremier zou worden, dan zou de grote Ijn van de door Kroesjtslcw uitgestip pelde politiek zeer waarschijnlijk verder worden gevolgd. Er ls echter één be zwaar, dat vooral Kroesjtslcw dwarszit: Brezjnew is weinig bekend met de bui tenlandse politiek. In het weeten is hll een vrij onbekende figuur, wiens gezicht men niet kent en wiens optreden door een waas van geheimzinnigheid wordt omhuld. Bij K.B. van 3 april is bepaald, dat de heer M. C. van Hall, voorzitter de inschrijving van personen, die geen van de Nederlandsehe Vereeniging ten Nederlander zijn, aan de openbare Behoeve van Zeelieden van Elke Natio naliteit een nieuw hospitaal kerkschip „De Hoop" overgedragen. Hiermede heeft het vierde schip van die naam, met de taak de vissers op zee geestelijk, medisch en materieel ter zyde te staan, zijn arbeid aangevangen. De volgende week is het schip op ze zullen de vissers van iedere nationaliteit die met hun trawlers of loggers op de Noordzee en de noordelijke Atlantische Oceaan zijn, kunnen rekenen op hulp in nood met de meest moderne middelen. Aan boord van „De Hoop" zijn behalve een predikant en een dokter met enkele ziekenverplegers het hospitaaltje telt 12 bedden ook radiomonteurs en an dere technici, die in staat zijn vrij in grijpende mankementen te verhelpen. Dr. G. Lammers, hoofd van de rijks voorlichtingsdienst (rechts), volgde de besprekingen in de Tweede Ka mer van de gereserveerde tribune. A.N.W.B. is bezorgd over het tempo bij de wegenbouw De A.N.W.B. is bezorgd ten aanzien van de uitbouw van het autosnelwe gennet in ons land gezien het tem po van uitvoering van het in 1960 door de toenmalige minister van ver keer en waterstaat aangekondigde 15-jarenplan. Dit zei de voorzitter van de A.N.W.B., ir. F. H. van der Linden van Sprankhuizen gister ochtend bij de opening van de zeven de nationale verkeerstechnische leer gang van de A.N.W.B., die geduren de drie dagen in het gebouw voor K. en W., in utrecht wordt gehouden. De A.N.W.B.-voorzitter, die onder zijn gehoor meer dan 400 technici van rijk, provincies, gemeenten ea waterschap pen had die allen bemoeiing hebben met het uitwerken van wegenplan nen en het beheren van wegen, als mede politiefunctionarissen, zei dat Nederland 30 jaar geleden het eerste land in Europa was dat autosnelwe gen bouwde. Elk jaar komen er 10 procent meer auto's, zo vervolgde spreker, en als dit zo voortgaat zal zelfs 2000 kilo meter autosnelweg in 1975 nauwelijks voldoende zijn. De A.N.W.B.-voorzitter betoogde dat op korte termijn een wet ..uitkering wegen" tot stand dient te komen, die de financiële mogelijkheid opent om gebruik te maken van het poten tieel dat in Nederland aanwezig is. E. H. Larive naar Svenska Shell Het ligt in de bedoeling de heer E. H. Larive, vroeger directeur van Shell Tankers N.V. en directeur van de K.L.M., aan de raad van commissarissen van A.-B. Svenska Shell voor te dragen als general manager van deze maatschappij. Ily zal op 1 augustus in deze functie de heer J. P. Visser opvolgen, die de Koninklijke Shellgroep met pensioen zal verlaten, aldus deelt de Shell mee. guur van Rusland» president. BrezJ- new is integendeel een zeer pro universiteiten voor de colleges enzalsch man en dat hij niet opvalt komt praktische oefeningen in de faculteit in werkelijkheid doordat zijn vcrschij- der geneeskunde voor onbepaalde tijd i ning niets spectaculair» heeft. Zijn optre- niet mag plaatsvinden behoudens van [den verschilt al heel veel met dat van geval tot geval te verlenen machti-; premier Kroesjtajew, wiens gevatheid ging van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De bijzondere universiteiten hebben zich bereid verklaard aan een inschij- vingsbeperking van buitenlanders voor de medische medewerking te verlenen. Er zal daartoe gezamenlijk overleg tussen de medische faculteiten plaatsvinden over de aantallen bui tenlandse studenten, die aan elke fa culteit zullen kunnen worden inge schreven. Deze maatregel sluit aan op de instel ling van een plaatsingscommissie eer stejaarsstudenten geneeskunde, waar van eerder melding werd gemaakt. De bepaling geeft de mogelijkheid het aantal in te schrijven buitenlandse studenten aan te passen aan de capa citeit van de betrokken faculteit nadat in de plaatsing van de Nederlandse eerstejaarsstudenten is spreekwoordelijk ls Waar Kroesjtsjew zich onvoorstelbaar kan opwinden over politieke tegenvallers bl|jft Brezjnew de beheerste diplomaat. Wanneer hij spreekt, zegt hij rustig en helder waar het op staat en zelfs wanneer hij in z:jn toespraak aan een dramatisch gedeelte komt, zal hij zijn stem niet verheffen. Armgebaren en gebral passen niet bij hem. HIJ verafschuwt demagogische massavoorstellingen, waaraan zo vele communistische politici hun hart ver pand hebben en daarom komt hjj ook weinig in het nieuw». Toch heeft hij een paar eigenschappen met Kroesjtajew gemeen. Zo praat hij bijvoorbeeld het liefst met arbeiders en boeren, wanneer h(j op tournee ls. Toen hij tijdens de dood van Kennedy een reis door Perzië maakte, demonstreerde h|j deze voorkeur ook duidelijk. Hij is iets groter dan Kroesjtsjew en niet zo corpulent. Wel is Brezjnew zwaar gebouwd en gespierd, welke lichamelijke eigenschappen hij onder keurige, maar onopvallende maatkostuums tracht ver bergen. Mensen, die met hem spraken kregen de indruk met een zeer intelli gente man te doen te hebben, wiens enigszins fletse lichtblauwe ogen zelden lachen. Volgens sommigen kan Brezjnew charmant uit de hoek komen, maar het -----f merendeel van zijn bezoekers viel op, dat beëindigd, waarmee hy kracht wilde bii- hij koel en beheerst bleef onder de meest De heer Tjibbe Bjjlsma in Amsterdam heeft na twee weken zijn hongerstaking zetten aan de actie „Help India zichzelf helpen". Hij is meer dan tien kg afge vallen. Met de onder zijn leiding gevoerde actie beoogt een kleine groep jongere chris ten-pacifisten een bedrag van drie mil joen gulden een gulden per gezin lijeen te brengen ter bestrijding van de honger vooreerst in India. De hongerstaking heeft, aldus de heer Bijlsma, „bewezen dat deze ook in Ne derland effectief kan zijn". Hij meent dit te kunnen concluderen uit „de vrij wel algemene sympathie die ondanks scepticisme tot uiting werd gebracht, mondeling en in brieven. De basis is ge legd voor het slagen van de nog voort durende actie". (Van onze parlementaire redacteur.) De fractie van de Partij van de Arbeid is van mening, dat het ka binet de zaak rondom prinses Irene goed heeft behandeld. Dat is be vorderlijk geweest voor de rust in het land. Dit verklaarde de voor zitter van de fractie van de P.v. d.A., dr. Vondeling, gisteren tij dens het Irene-debat in de Tweede Kamer. Dr. Vondeling was van oordeel, dat de regering, hoewel zij in feite geen ver antwoordelijkheid meer voor de daden en de woorden van de prinses kan aan vaarden, formeel daarvoor toch ver antwoordelijkheid blijft dragen. De fractie van de P.v.d.A., aldus dr. Vondeling, zal doen of deze regerings verantwoordelijkheid niet bestaat, ech ter zolang de huidige situatie zich voordoet. Hij kon zich indenken dat die verantwoordelijkheid in de toekomst weer kan gaan werken. 'n Man die het altijd druk heeft, steeds tijd tekort, komt. j Maar hü vindt telkens weer rust bij dat sprankelend I praelitpils.IIccrlijkc ontspanning zo'n glas Amstel bier. I Audiëntie Dr. Vondeling vroeg of het verzoek tot een audiëntie bij de paus van de prinses en prins Hugues Charles langs de normale kanalen is gegaan. Onjuist vond hij het min of meer, dat de re gering prinses Irene mee naar Mexico wilde laten gaan. Ten slotte drong hij aan op de spoedige invoering van meer coördinatie in de voorlichting, die trou wens al door de minister-president be loofd is, maar waarvan op Schiphol, zo als is gebleken, nog niet veel terecht gekomen is. Verantwoordelijkheid De voorzitter van de fractie der K.V.P., drs. Schmelzer, noemde de consequenties die de regering uit de beslissing van prinses Irene heeft getrokken, namelijk dat haar woor den en handelingen niet meer kun nen worden toegerekend, de enig mogelijke en daarmee de enige juiste. Wel meende hij. dat de rege ring goed zou doen zich nog eens dieper op deze afgeleide verantwoor delijkheid te bezinnen, eventueel aan de hand van een op hoog niveau uit te brengen advies, rs. Schmelzer betoogde dat ook ko ningskinderen het recht hebben om naar eigen geweten te kiezen tussen verplichtingen als nog niet gehuwde prinses der Nederlanden en verplich tingen die zij zien, zoals met prinses Irene het geval is, als verloofde van een prins met sterke politieke aspira- Erkent men enerzijds die vrije de prinses, de keuzemogelijkheid derzijds is het aar. koningin en de ministers eindelfjk getroffen keuze te beoordelen. Deze beoordeling is geworden: een betreuren, naar de heer Schmelzer meende, terecht. Wat het aanwezig zrjn van de koningin bij de huwelijkssluiting aangaat, merk te hij op, dat omstandigheden met staatkundige consequenties deze aan wezigheid zouden kunnen verhinderen. Hij wilde in dit opzicht afwachten, wel ke feiten de naaste toekomst zal op leveren. V.V.D. Ook de heer Geertsema, de fractievoor zitter van de V.V.D., noemde de door de regering getrokken staatsrechtelijke consequenties de juiste. De heer Geert sema was van oordeel, dat de moei lijkheden, zoals zij zich hebben voor gedaan, zonden zijn voorkomen, indien in de grondwet het recht van afstand van rechten voor een erfopvolger moge lijk was gemaakt. De heer Geertsema begreep wel, dat men de prinsen en prinsessen uit het Huis van Oranje niet de grondwette lijke gelegenheid had willen bieden voor zich en hun nageslacht afstand te doen van de troonopvolging, maar het vraagstuk zou op te lossen'zijn door de mogelijkheid te scheppen dat een prins of prinses alleen voor zichzelf vrijwillig afstand kan doen, tenzij in de betrokken wet anders zou worden bepaald. De heer Geertsema achtte het gewenst in die zin een oplossing voor spanningen te zoeken die zich ook in de toekomst kunnen voordoen. A.R.P. uiteenlopende omstandigheden. ne geboren, in de stad Dnjeprodsjer- sjink. Op zeventienjarige leeftijd werd hij lid van de communistische jeugdbe weging en student aan een agrarisch in stituut. Na beëindiging van deze studie in 1927 werkte hij enkele jaren iD de landbouw onder andere ln de Oeral, waar in die tijd ontginningswerk werd ver richt. Toen de communistische partijlei ding echter in 1930 alle aandacht con centreerde op de industrialisatie, gaf de jonge Brezjnew gehoor aan de oproep van de partij en schakelde hij van de landbouw naar de industrie over. Vijf jaar lang volgde hij een studie aan het instituut voor metallurgie in zijn ge boorteplaats en daarna werd hij als in- Zich wijdend aan de techniek wist Brezj new vervolgens de beruchte Stalinisti sche zuiveringen te overleven en toen kwam zijn kans op een politieke loop baan. Door de slachtingen, die Stalin aangericht had waren er heel wat open plaatsen in de partijleiding. Brezjnew veranderde opnieuw van baan en werd lid van het partijcomité voor Dnjeprod- rweeae is ncr onvoiaoende tot haar wereldoorlog belangrijke functies te ver vullen ln de politieke afdelingen van het Rode Leger. doorgdrongen dat met het Carlisme op heeft. olk zeer weinig De heer Beernink merkte op het te betreuren, dat het huwelijk van de prinses niet in Nederland op een haar waardige wijze kan worden voltrokken, maar na alle gebeurtenissen acht hij een huwelijk in Nederland onmogelijk. H|j noemde het uitgesloten, dat de ko ningin en vertegenwoordigers van de regering bij dit huwelijk aanwezig zul len zijn. S.G.P. Evenals andere afgevaardigden stemde ook ir. Van Dis van de S.G.P. ermee in, dat de regering geen verantwoorde lijkheid meer voor de woorden en han delingen van prinses Irene aanvaardt. P.S.P. De heer Lankhorst van de P.S.P. was het ook al met het door de regering ingenomen standpunt eens. Hij infor meerde of niet alleen de koningin, maar ook de andere leden van het konink lijk huis niet bij de huwelijksvoltrekking tegenwoordig zullen zijn. G .P.V. Wat de regering gedaan heeft, na melijk zich verder onttrekken aan de verantwoordelijkheid voor woorden en de daden van prinses Irene, noemde de heer Jongeling van het G.P.V. een soort staats- noodrecht in subjectieve zin Hij er kende dat de regering niet anders kon. C.P.N. De antirevolutionaire fractievoor zitter, de heer Smallenbroek, noem de de huwelijksvoltrekking in het I De communistische heer Bakker infor- buitenland de voor de hand liggen-meerde o.a. waarom men prinses Irene de consequentie van de beslissingen wilde laten meegaan naar Mexico. Hij van de prinses. merkte verder op, dat de Carhsten in t-, j - j i Nederland zich nog al roeren De conclusie van de regering, dat haar geen verantwoordelijkheid meer kan Kritiek oefende de heer Bakker uit worden toegerekend voor handelingen de voorzitters an andere kleine en uitspraken van de prinses, noemde fracties vielen hem hierin b|j op de hij juist en over een aantal staatsrech- voorlichting die minister-president mr. telijke aspecten van die op zichzelf on-1 Marijnen gegeven heeft aan het zoge- bevredigende situatie verlangde hij een naamde senioren-convent uit de Twee- goed voorbereide parlementaire cussie inzake de grondwet. dis- de Kamer, dat zijn dc voorzitters van de vijf grootste fracties. Alle fracties hadden in deze informatie betrokken L.ti.U. moeten worden. Het korte betoog van de heer Koekoek van de Boerenpartij culmineerde in de Irene een paar dingen niet begrepen wens dat „geen nieuwe deuken zullen heeft, toen zij meende zich voor haar j worden aangebracht in het koninklijk huwelijk met politieke activiteiten te huis". Zijn partijgenoot de heer Voogd, moeten inlaten. Ten eerste toonde ze toonde zich erkentelijk, dat de rege- geen oog voor het feit, dat ze na de ring afstand heeft genomen van de gebeurtenissen in begin februari niet prins de Bourbon. Na de oorlog kwam hij terug in de lei ding van de communistische party in de Oekraïne, waar toen Kroesjtsjew de la kens uitdeelde. Vanaf die tijd dateert zijn vriendschap met Kroesjtsjew. De dood van Stalin betekende een te rugslag, die overigens niet van lange duur was. In 1952 werd hij gekozen tot kandidaat voor het partijpresidium en werd hij benoemd tot secretaris van het Centrale Comité Zijn vriend Kroesjtsjew had hem populair gemaakt in het Krem lin en die populariteit moet de 58-jarige Brezjnew nog steeds niet verloren heb ben. LEONID ILJITSJ BREZJNEW ...tweede man in Rusland... OOK MOEILIJKHEDEN MET ARTSEN IN ZWEDEN Onderhandelingen over het salaris van 2500 Zweedse artsen, die in dienst staan van provinciale ziekenhuizen verspreid heel Zweden, zijn dinsdagavond vastgelopen. De artsen hebben gedreigd met een massaal ontslag als er niet aan hun eisen wordt voldaan In Zweden het staken van geneesheren onwet tig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3