Houtwerker van Miletic in stukken gevallen Spoedige oplossing van salariskwestie in gevaar Scherpe kritiek op het Vaticaan verwacht tijdens „Irene-debat" Koninklijk paar was op de hoogte van geloofsovergang Sympathiehetoging bij terugkeer van koningin Tijdens vervoer van gemeente Stukken nu naar vuilnisbelt ASTRONAUTEN AANGEWEZEN VOOR TWEEPERSOONS RUIMTEVLUCMT Juwelier voor tafelzilver Wetsontwerp inzake wettelijke aansprakelijkheid kernenergie DINSDAG 14 APRIL 1964 PROVIN 01 ALK BBBÜWBB OOÜBANT 8 Nederlandse regering werd niet geraadpleegd ook de Nederlandse regering had moe ten raadplegen. Hetgeen echter niet ia gebeurd. (Van onze Haagse redactie) In parlementaire kringen wordt re kening gehouden met de mogelijk heid dat in het kamerdebat over de brief van minister-president Marij- nen inzake de moeilijkheden met prinses Irene, de diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en het Vaticaan aan ernstige kritiek zullen worden onderworpen. In verscheidene politieke groeperingen wordt zwaar getild aan het. feit dat voor de tweede keer in korte tijd het Vati caan (niettegenstaande het bestaan var normale diplomatieke betrekkingen of ambassadeursniveau) de Nederlandse regering niet op de hoogte heeft gesteld van de directe bemoeiingen van het Va ticaan met prinses Irene. Eerst heeft het Vaticaan nagelaten de Nederlandse zaakgelastigde in Vaticaan stad te raadplegen in de kwestie van de geloofsovergang van de prinses. De Hei lige Stoel werd daarvan op een vroeg tijdstip op de hoogte gesteld, doordat kardinaal Alfrink naar Rome reisde, om overleg te plegen over de implicaties van prinses Irenes voornemen om tot het katholieke geloof over te gaan. Gegeven de omstandigheden zou het ook naar het oordeel van de Neder landse regering voor de hand hebben gelegen, dat het Vaticaan alvoi kardinaal Alfrink te adviseren, vii normale diplomatieke weg de Neder landse regering zou hebben geraad pleegd. Daarnaast moet echter opgemerkt wor den dat het Nederlandse koninklijke ge zin tevoren het voornemen van de prin ses kende om tot het katholieke geloof over te gaan maar dat de geloofsover gang in de familiekring geheel als een particuliere zaak werd beschouwd, waarvan de regering niet op de hoogte behoefde te worden gesteld. In politieke kringen is men van oordeel, dat het Vaticaan dat met name over dat aspect door de kardinaal is geraad pleegd gegeven de officiële betrekkin gen in andere zin had behoren te advi seren, en bovendien op grond van de bestaande diplomatieke betrekkingen Vervolgens is nu de geheime audiëntie van prinses Irene met haar verloofde bij de paus gekomen, zonder dat de Ne derlandse zaakgelastigde onze ambas sadeur De Marchant is al maanden met ziekteverlof in Duitsland daarvan op de hoogte is gesteld, zodat het Neder landse kabinet dat feit eerst vernam door een foto welke de officiële foto graaf van het Vaticaan publiek heeft gemaakt. Volgens betrouwbare inlichtingen heeft de Nederlandse regering vorige week het Vaticaan om inlichtingen verzocht over de overwegingen die de Heilige Stoel er toe hebben gebracht de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiger niet te raadplegen. Het antwoord is volgens onze Infor matie verontschuldigend en nogal on beholpen geweest. Men meende dat (Van een onzer redacteuren). Organisatie-expert. B. Norden (60 jaar), Olympiaplein Arasterdam, is de man die via een ochtendblad actie voert, voor het zij uit Mexico terugkeert. Hij wil tien duizenden mensen op Schiphol en denkt voorts aan een ononderbroken dubbele rij van geparkeerde auto's langs de rou te Schiphol-Soestdyk. In het ochtendblad heeft hij sympathi santen gevraagd hem een briefkaart met hun naam te zenden en te vermelden wat zij willen: op Schiphol zijn of langs de route. Maandagmorgen werd van zijn bedoelingen gewag gemaakt in de ra diokrant van de N.C.R.V. Zijn vrouw vertelde ons telefonisch: „Hoe kom je er op - hij kwam cr vo rige week dinsdag op. Misschien omdat we zelf grote kinderen hebben. Voor ze getrouwd zijn heb je daar wel eens zorg mee. We konden ons zo goed voorstellen, hoe 't op Soestdijk moet zijn geweest. Toen kwam mijn man op het idee van een grote sympathiebetoging. Hij is een verschrikkelijk energiek mens. Hij heeft al contact opgenomen met Schiphol. Daar stond men er erg enthousiast te- Audiëntie de Nederlandse regering van verzoek om audiëntie op de hoogte was. Voor het vestigen van die ver keerde indruk stelt naar het schijnt het Vaticaan prins Xavier verant woordelijk, maar het Is duidelijk dat daarmee de eigen verantwoordelijk heid van het Vaticaan niet geheel Is weggenomen en de regering zou daar van reeds blijk hebben gegeven. Deze ontwikkelingen zijn niet ontgaan aan de volksvertegenwoordiging en men hield er maandag dan ook ernstig reke ning mee, dat er vandaag tijdens het nieuwe Irenedebat over deze kwestie pijnlijke dingen gezegd zouden worden. Zelfs wordt gerekend met de mogelijk heid van een motie waarin het ongenoe gen over het voorbijzien van de goede diplomatieke gebruiken door het Vati caan tot uitdrukking zal worden ge bracht. Die motie komt wellicht van de staatkundig gereformeerde heer Van Dis. Het gipsen model van het beeld „De Houtwerker" van de Zuid- slavische beeldhouwer Miletic is in stukken gevallen. Dit heeft de afdeling voorlichting van de ge meente Zaandam meegedeeld. De afdeling voorlichting deelde mee, dat bij het overbrengen van het gipsen model door mid del van een zware kraan en een speciaal hiervoor bestelde vrachtauto naar een afgesloten terrein van de gemeente, het beeld is beschadigd. Volgens de afdeling is dit de schuld geweest van Miletic, daar deze de verzoe ken om adviezen betreffende het vervoer naast zich heeft neer- Gevraagd naar de aard van de bescha diging, deelde de afdeling voorlich ting nog mee, dat zij in een pers bericht had meegedeeld, dat „De Houtwerker" was „gedemonteerd en naar elders overgebracht". Daar werd gistermiddag aan toegevoegd „daarbij is het bovenste stuk van het beeld nagenoeg niet beschadigd, de rest is in brokken gevallen, ja, het .beeld is wel kapot". De afdeling voorlichting kon geen antwoord geven op de vraag, waarom het karwei 's nachts moest gebeuren, maar dacht dat dit was gedaan om een rel te voorkomen, erg genover". Gisteren bleek in Zwolle een comité te zijn opgericht, dat met dezelfde gedach ten rondliep. We hebben er contact mee opgenomen en zullen samenwerken. Dat comité heeft voor bekendmaking in de Radiokrant gezorgd. Naar wij verder vernemen, is de heer Norden thans bezig zijn plan met de po- litie-instanties uit te werken. Van de zijde van de luchthaven Schiphol deelde men ons mede nog niets te weten, maar zeker niet onwelwillend te zullen staan, wanneer uiteraard de orde en de veilig heid in het gedrag zullen komen. Akkoord c.a.o. rubberindustrie Nog voordat de C.A.O. 1963/1964 was afgelopen is tussen werkgevers en werk nemers in de rubber- en hermoplastische Industrie overeenstemming bereikt over de C.A.O. 1964/1965, aldus een communi qué van „Vredestein" Den Haag. Voor eerst werd een verhoging van de basis uurlonen van circa 10 procent overeen gekomen. Tevens is overeenstemming bereikt over de toepassing van een dif ferentiatie, waarbij voor de tot het Vre- desteinconcern behorende ondernemin gen de percentages reeds zijn vastge steld. In dit verband werd een verminde ring van de uurloonverschillen tengevol ge van de gemeenteklasse-indeling over eengekomen. Voorts houdt het akkoord in: een uitbreiding van de vakantie met twee dagen, verkorting van de werktijd in de drieploegendienst en verhoging van de hiermee samenhangende ploegentoe- Geestdriftige ontvangst voor koninklijk paar Koningin Juliana, prins Bern- hard én prinses Beatrix, zijn gis termiddag met het presidentiële vliegtuig, dat door de prins werd bestuurd, in Oaxaca aangekomen. De burgerlijke en militaire auto riteiten van de staat van deze naam en de burgemeester van de stad, begroetten de gasten op het vliegveld. Langs de route, naar hotel „Oaxaca Courts", waar de Nederlandse gasten tot vanmid dag verblijven, stond een geest driftige menigte. Men zou een bezoek brengen aan de ruines van Monte Alba, die behoren tot de mooiste overblijf selen van de oude autochtone cul tuur. Vanochtend wordt een be zoek gebracht aan de ruines van Mitla, op 50 km van Oaxaca. Prins Bernhard zal vermoedelijk een gesprek hebben met gouver neur Rodolfe Brena Torres van de staat Oaxaca over de bouw van een suikerfabriek met Nederlands kapitaal. VEIT HARLAN OVERLEDEN De Duitse filmregisseur Veit Harlan is gisteren in een ziekenhuis op Capri overleden. Hij was 64 jaar. Harlan, die aan kanker leed, was gehuwd met de filmster Christine Söderbaum. Harlan maakte o.a. de beruchte nazi film ,,Jud Süss". Vorig jaar september werden de voor stellingen door het „Grenzlandthea- ter" uit Aken van Strindbergs toneel stuk „Traumspiel", die in Maastricht Kerkrade en Heerlen gegeven zouden worden, afgelast in verband met kri tiek op de hoofdrolspeelster, Christine Söderbaum, en haar echtgenoot Veit Harlan, die het stuk regisseerde. Behalve ,,Jud Süss", die hij in op dracht van de minister voor nazi- propaganda Goebbels maakte, ver vaardigde Harlan de film „Kreuzer- sonate", „Das unsterblichte Herz", „Jugend", „Die reise nach Tilsit" en „Der Herrscher". Hij was korte tijd gehuwd met een joodse toneelspeelster en later met de bekende Duitse film ster Hilde Körber. om het risico van een grote belang stelling te ontlopen. De resten van het gipsmodel van „De Houtwerker" zijn overgebracht van het G.E.B.- terrein naar een afgesloten terrein van de reinigingsdienst. Wie de lei ding van de werkzaamheden gister nacht heeft gehad kon de afdeling voorlichting niet meedelen. De Zuidslavïsehe beeldhouwer Slavomir Miletic, die een proces tegen de ge meente Zaandam is begonnen, weet nog niet wat hij gaat doen. Hy be schikt nog over de houten mallen, die hy. nog kan gebruiken om het beeld te herbouwen. Dit zal hij evenwel niet meer op het G.E.B.-terrein kun nen doen, waarop Miletic gratis heeft mogen werken. De wens van de gemeente Zaandam om een beeld te krijgen met als onder werp een houtwerker en dat de Beatrixbrug zou sieren, leidde ge ruime tijd geleden tot een verzoek aan Miletic om er een ontwerp voor te maken. Miletic maakte evenwel geen model, maar wel een gipsen beeld op ware grootte. Dit beeld werd afgekeurd. Er ontstond beroering toen Miletic alles in het werk stelde om zijn beeld toch geplaatst te krijgen. Het gemeente bestuur wilde evenwel geen enkel contact meer met de beeldhouwer. Intussen was het eerste beeld ver nietigd en was een nieuw gipsen beeld gemaakt. Miletic nam mr. R. Kokoski uit Amster dam in de arm, die een proces tegen het gemeentebestuur van Zaandam voorbereidde, waarbij het onder meer gaat om plaatsing van het beeld van Miletic op de Beatrixbrug en betaling van 15.000 salaris aan Miletic. en w. van Zaandam besloten, dat het beeld op het G.E.B.-terrein binnen acht dagen moest worden verwijderd. Er was nog om uitstel verzocht, nu door vakanties de zaak nog niet voor de rechtbank in Haarlem kon wor den behandeld. Dit uitstel is kennelijk niet verleend nu de „De Houtwerker" in brokken is gevallen. H.M. de Koningin (links) en E.K.3. Prinses Beatrix rechtsbewonde ren de 'prachtige kostuums van een Mexicaanse dansgroep tijdens het bezoek aan een woonwijk in Mexi- co-Stad, gebouwd door het Mexi caanse instituut voor sociale zeker heid. Naast de prinses mevr. Lopez Ma.teos, echtgenote van de, president. Zanger-twistkoning Chubby Chec ker en de voormalige Miss Wereld, Rina Lodders uit Haarlem, zijn in de echt verbonden in de Lutherse Kerk in Pennsauken, New Jersey (V.S.). Het bruidspaar na de hu welijksvoltrekking. j Het Wereldgebeuren Zuivering Do uitslag van de revolte li en de daarna gehouden „p verkiezing" hebben Washing een beetje gerustgesteld. Gene tello Branco, die Ue 21 maant de afgezette Goulart nog vooi had, nu als president zal uit een militair, die de mg vriendelijk gezl revolte had hli door partij te l gen Goulart de kansen van de cunumi- nisten behoorlijk bedorven. Zijn ingrij pen was ten slotte beslissend. Toch was generaal Branco niet direct vanaf het begin bij de opstand betrokken, Pa» later bemoeide hy zich met de affaire en dat was het ogenblik waarop do krijgskansen keerden. Generaal Branco Is een gematigd man. Hij is niet bil een politieke partij aan gesloten en daarom de bij uitstek ge- geschikte figuur om orde op zaken to stellen. Z:jri verkiezing werd goedge keurd door de zeven gouverneur», die de opstand hadden gesteund. Daar de rebellie voornamelijk een zaak van het leger was, kon het niet ander», of de officieren hadden een belangrijke stem in het kapittel toen het om bet aanwij zen van een nieuwe plaatsvervangen de president ging. Zij eiste Onderwijzers teleurgesteld: Hoop op afrondend gesprek op 21 april vrijwel opgegeven (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse onderwijzersorga nisaties hebben zo goed als de hoop opgegeven, dat er in het overleg met de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, over de al jarenlang slepende salaris kwestie, op 21 april een afrondend gesprek met de bewindsman zal kunnen worden gehouden. Ruim drie maanden geleden heeft het onderwijzend personeel tijdens een grote demonstratie te Utrecht zijn eisen dui delijk kenbaar gemaakt: een behoorlijke verkorting van de 27 jaar lange salaris schaal, met handhaving van hetzelfde eindbedrag, waardoor automatisch de salarissen van jonge onderwijzers in de eerste jaren worden opgetrokken en een iets hoger aanvangssalaris voor onder wijzend personeel. Uit het door minister Bot op 5 maart verstrekte communiqué bleek duidelijk, dat het zijn bedoeling was op 21 april tot een afrondend gesprek te komen. Als gevolg daarvan hebben de onderwijzers organisaties, samenwerkend in de A.N. O.F., zich verder rustig gehouden, erop vertrouwende dat 21 april een duidelijke regeling kon worden tegemoet gezien. AMERIKANEN GRISSOM EN YOUNG De Amerikanen Virgil Grissom en John Young zijn gisteren aangewezen om eind 1964 of begin volgend jaar aan boord van een twee-persoons ruimtevoertuig een ruimtevlucht te maken, die hen driemaal rond de aarde zal voeren. Majoor Grissom maakte in 1961 al een ruimtevlucht. Luitenant Young werd In 1962 bij de kandidaat-ruimtevaarders gevoegd. Voor die tyd was hy testpiloot. Als reservebemanning voor deze belangrijke volgende stap van het Ame rikaanse programma om een mens naar de maan te brengen zijn aan gewezen Walter Shirra en Thomas Stafford, een andere nieuwe astro naut. Shirra is de oudste van de zeven oorspronkelijke Mercury-ruimte- vaarders nu majoor Glenn zich heeft teruggetrokken. In 1962 maakte hij zes tochten rond de aarde. De eerste Amerikaanse ruimtevaarder Alan Shepard, kon wegens een oorontsteking niet voor de vlucht In aanmerking komen. „Die rust is verdwenen", zegt da heer W. van de Gevel, voorzitter van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging, „want tot nu toe is door de mi nister geen enkel voorstel gedaan en daarom is een afronding van het overleg op 21 april niet ver wach ten. Althans, de afronding is in groot gevaar gekomen, omdat wij tot nu toe niet weten waar wij aan toe zijn" De heer Van de Gevel verklaarde der: „Het is logisch dat wij niet staande de vergadering op 21 april een beslissing kunnen nemen, zonder dat wij ons vooraf hebben kunnen beraden over een voor stel van de minister. Het is daarom dui delijk dat de stemming vooral onder de jonge onderwijzers verbitterd raakt, nu de kans steeds groter wordt dat een be slissing over de salarispositie weer op de re baan wordt geschoven". Op de vraag welke stappen het onder wijzend personeel verder meent te n ten ondernemen, wanneer 21 april over de salarissen geen gunstige beslissing ordt bereikt, antwoordde de heer Van de Gevel: „de tijd zal het leren". Rust verdwenen Hij weet, dat een Nederlands bestek een prijs won in Milaan. Hij weet qua prijs en ont werp mogelijkheden te scheppen die variëren van zeer exclusief tot gang baar en goed. Hij weet dat men tafel zilver in alle rust moet bespreken en bekijken. Hij weet wat de etiquette eist, wat men het best als cadeau geeft en hoe men over langere tijd een cassette kan opbouwen. De juwelier weet er alles van. persoonlijk adviseur konden zich moeilijk tcg» zetten. Hoewel het civiele bestuur en de militairen in Brazilië zich niet al to goed verdragen, was de keus toch «nel gemaakt. Generaal Branco was accep tabel voor zowel de gouverneur» en parlementsleden als voor de militairen. De generaals en admiraal» In de Zuld- amerlkaanse landen hebben over het algemeen een niet zo heel goede re putatie. Opstandjes en voorbeelden van ten vergaande corruptie hebben gemaakt dat rnen hen in het buitenland, met name ln Noord-Amerlka en Euro pa niet helemaal serieus neemt. ZIJ wor den als operettefiguren beschouwd en in hun overdreven fraaie uniformen met jjietten, die zo afkomstig konden zijn uit een Duitse dump, zien zij er misschien wel decoratief, maar allerminst krijgs haftig uit. De Braziliaanse generaals en admiraals hebben echter altijd een uitzondering op de regel gemaakt. De hoogste mi litaire leiders in Brazilië hebben voort durend op de bres gestaan voor demo cratische regeringsmethoden en hun in grijpen kwam daardoor eigenlijk niet onverwacht. Toen 1425 man van de ma rine, onderofficieren en personeel in lagere rangen, een linksgerichte mui terij begonnen, was dat voor de gene raals en admiraals een teken orn ln actie te komen. Het was hen daarbfl niet zo zeer te doen om een bestraffing van de muiters als wel om een snelle ongedaan- making van president Goularts linksge richte politiek, die dit soort muiterijen in de liand had gewerkt. Daarbij hadden de militaire leiders het nog niet eens op Goulart persoonlijk gemunt, maar op de kring van communistische adviseurs, die zich steeds vaster hadden genesteld in de onmiddellijke omgeving van de president. Goulart werd door de militai ren beschouwd als een man, die het slachtoffer was geworden van de sluwe Infiltratietactiek der communisten. Zij wilden in de eerste plaats een eind ma ken aan de communistische kliek van Argemiro de Assis Erasll (55), chef van het militaire kabinet van de president, professor Darcy Rlbeiro (40), chef van het civiele kabinet van Goulart en ten slotte Öswaldo Pacheco, de voorzitter van de stuwadoorsvak bond en secretaris van het algemeen vakbondscommando, een politieke groe pering die niet in de regering vertegen woordigd was. Pacheco was de enige die officieel lid was van de communistische partij. Door een beroep te doen op de communisten in de andere vakbonden had hij kunnen bewerkstelligen dat 27 procent van de Braziliaanse arbeiders het werk neerlegde. De twee andere ad viseurs waren dus geen echte commu nisten, maar hun sympathie voor de communistische party konden zij toch moeilijk verbergen. De man met de grootste invloed op Goulart was evenwel zijn zwager Leonel BrizzoJa, een vakbondsleider met grote demagogische kwaliteiten, die de eerste was om zich uit de voeten te maken, toen zijn volgelingen hun nederlaag moesten bekennen. Brizzola had na tuurlijk van te voren al met de moge lijkheid van een overhaaste vlucht re kening gehouden. In het noorden van Uruguay had hij een fraai landgoed met uitgestrekte landerijen gekocht en daar heen verdween hij dan ook direct na het slagen van de revolte. Hij nam de ge vallen president Goulart mee. Zelfs toen kon Goulart zich nog niet losmaken van de invloed van zijn zwager. Kamerlid vraagt filmopdracht voor Joris hens „Is het de minister bekend dat de Neder landse cineast Joris Ivens kortgeleden in een bezoek aan Nederland uiting heeft gegeven aan het verlangen een film over Nederland te vervaardigen? Overweegt de minister niet aan deze ci neast van wereldreputatie van overheids wege een opdracht daartoe te verstrek ken, vooral ook omdat een dergelijke film van grote betekenis kan zijn, om via de daartoe geëigende kanalen, in het buitenland meer kennis en begrip ra&l Branco is een grote zuiveringsactie ten aanzien van ons land en zijn bevol- begonnen, waardoor de Braziliaanse king te wekken?", Dit heeft het Tweede grond tal van Fidel Castro-agenten te Kamerlid J. J. Voogd (p.v.d.a.) schrif- "eet onder de voeten werd. De Cubaan- telijk gevraagd aan minister Bot (o. k. se ambassadeur verdween zelfs ijlings één hoofddoel: de communisten uit schakelen. Na de verkiezing van gene- v.). BIJ TWEEDE KAMER INGEDIEND Aansprakelijkheid exploitant beperkt in bedrag en tijd Bij de Tweede Kamer van de Sta- ten-Generaal is gisteren een wets ontwerp ingediend inzake de wet telijke aansprakelijkheid op het bied tan de kernenergie. Hierin wordt de aansprakelijkheid gere geld die exploitanten van in Ne derland gevestigde reactoren dra gen voor schade, veroorzaakt door een kernongeval. De regeling geldt niet alleen voor kernongevallen tijdens het vervoer van kernmaterialen naar of van de installatie. Alleen schade aan het betrokken vervoermiddel is van deze aansprakelijkheid uitgesloten. Overigens is de regeling tenzij anders zal worden bepaald slechts van toepassing op kernongevallen en op schade, die zich voordoen in Nederland, in volle zee, of in het luchtruim daarboven. Iedereen die in het buitenland aan sprakelijk wordt gesteld voor schade die het gevolg is van een kernongeval dat onder deze regeling valt (zoals leveranciers en vervoerders) kan die schade op de daarbij betrokken exploi tant van de kerninstallatie verhalen tot de genoemde limiet van f 430 mil joen. Indien voor de schade, die door een- zelfde kernongeval is veroorzaakt, meer De voornaamste punten van deze re-daP..e?n exploitant aansprakelijk is, geling stellen om te beginnen de ex-1 Se'dt toch als gezamenlijke limiet f 430 ploitant van een landreactor in begin- miljoen. sel aansprakelijk voor alle schade die De exploitant is niet aansprakelijk als gevolg van een kernongeval aan Voor schade als gevolg van een kern derden wordt toegebracht. Deze aan-ongeval dat zich voordoet in oorloes- sprakelykheid geldt ook als geen tijd, bij burgeroorlog, bij ernstige na- schuld kan worden aangetoond. Bo- tuurrampen - J vendien is deze aansprakelijkheid ex clusief, dat wil zeggen, dat niemand anders (met name leveranciers, ver voerders, e.d.) daarvoor kan worden aangesproken. De aansprakelijkheid is beperkt in be drag en in tyd. Het maximum-bedrag van de aanspra kelijkheid is gesteld op 430 miljoen per kernongeval. Hiervan moet f 50 miljoen door verzekering of op andere, soortgelijke wijze zijn gedekt. Wan neer de verzekering met voldoende dekking van de schade biedt, zal de staat het ontbrekende bedrag uit open bare middelen beschikbaar stellen. De beperking van de aansprakelijk heid in tijd bestaat hierin dat schade vergoeding slechts kan worden gevor derd binnen een termijn van 10 jaar na het kernongeval. naar Havanna zonder dat hij een gel dige reden voor zijn vertrek kon op geven. Tal van linkse vakbondsleiders zijn nu gearresteerd. Linkse bladen moesten hun verschijning staken of kwamen on der censuur te staan. Een Russisch schip, dat bepaalde documenten aan boord zou hebben, werd aan de ketting gelegd, nadat eerst gepoogd was de kluis aan boord te onderzoeken. De kapitein dreigde toen zijn schip tot zin ken te zullen brengen, waarna men waarschijnlijk uit vrees voor een inter nationaal incident van het openen van de kluis maar heeft afgezien. Generaal Branco maakt dus wél schoon schip. In het begin is dat spectaculair en veelbelovend. Hij heeft zelfs gezegd de corruptie te willen uitroeien, een zeer schoon voornemen, dat overigens in Zuidamerikaanse landen al heel moei lijk te verwezenlijken is, omdat het een traditioneel facet van de samenleving is. Het grootste probleem van Brazilië is echter niet op korte termijn op te lossen. De bron van het meeste, zo niet alle kwaad is de slechte economische toestand die vergt een zuivering over langere tijd- Waarschijnlijk zal géneraal Branco daaraan niet meer toekomen. Dat is echt wel een opdracht voor zjjn niet-militaire opvolger tezïjnertijd. Bij rechtbank Rechtsvorderingen tot schadevergoe ding kunnen in eerste instantie alleen worden ingesteld bij de rechtbank in Den Haag. Aan deze rechtbank en aan de minister van financiën is een be langrijke rol toebedeeld bij de afwikke ling van door een kernongeval veroor zaakte schade. Indien een bij een kernongeval betrok ken exploitant onbevoegd blijkt te zijn tot het exploiteren van een kerninstal latie, zal de hierboven weergegeven re geling ook van toepassing zijn, maar voor hem zal de limiet van f 430 mil joen niet gelden, zodat hij onbeperkt aansprakelijk is. Voor zover hij niet in staat is de schade te vergoeden, zal de staat ook dan de schadevergoeding aanvullen tot f 430 miljoen. GENERAAL CASTELLO BRANCO ...schoon schip maken...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3