Klanken uit de ether Wagens op de brink Universiteitsgebouw op linkeroever te Antwerpen? KOELKAST ?LIEBHERRf Waar zijn onze schepen W ie deze zomer door Schoondijke loopt, moet niet vreemd opkijken, als hij, her en der verspreid in het dorp, bijzonder ouderwetse landbouwwerktuigen en oude wagens ziet staan. Op de Brink, in de voortuin van de rijks middelbare landbouw school, overal kan hij ze aan treffen. Het beste kan hij naar het gemeentehuis gaan om daar een plattegrondje van het dorp te halen, waarop haarfijn staat aangegeven wat die werktuigen allemaal pre cies zijn. In de aanstaande zo mer start Schoondijke name lijk met een openluchttentoon stelling van landbouwwerk tuigen uit vroeger tijden en al les wat daar mee te maken heeft. Werktuigen, afkomstig uit de streek. PILOOT STORM ontvoerd in GOLDEN FICTION de stratosfeer MAANDAG 13 APRIL 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 APRIL 1963 HILVERSUM I. 402 meter. 746 kc/s. 12.20 Zeven keer de boer op. reportage 7 veranderingen in het agrarisch le- 12.30 Mededelingen t.b.v. land- er tuinbouw. 12.33 Orgelspel. 12.53 Gram mofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. 13.35 Lichte grammofoonmuziek. 13.45 Meisjeskoor en licht orkest (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.30 Opera-aria's (gr.). 15.00 Herhaling wedstrijd Opsporing verzocht (van donderdag 2 april j.l.) 15.40 Vocaal ensemble: oude liederen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Viool, fluit en piano: klassieke en moderne mu ziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Grammofoonmuziek voor de tieners. 17.50 Regeringsuitzen ding: Public relations in Suriname en in de Nederlandse Antillen, door mr. A. Seret. 18.00 Militair orkest: amuse mentsmuziek. 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond: Wel vaart. Tot U spreekt de heer A. A. Ba- soski, lid van de Provinciale Staten van Groningen. 18.30 Operafragmenten (gr.). 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Licht instru mentaal kwartet. stereofonische uitzen ding). 19,30 Radiokrant. 19.50 Oude mu ziek (gr.). 20.00 Twee edellieden van Verona, blijspel. 21.40 Hedendaagse Ja panse koormuziek (opn). 22.05 Wereld- Even puzzelen HORIZONTAAL 1. keelziekte; 5. breekbaar, teer; 10. dik vloeibaar; 11. Sp. landvoogd; 12. rivier in Noord-Brabant; 13. motorraces in As sen (Ned.); 15. in memoriam; 16. „en personne" (op brieven); 17. afgrond: 20. stoot; 23. lidwoord; 24. zangnoot; 26. rund; 27. Reg. Inf.; 28. Amsterdams Peil; 29. kraai; 30. maanstand; 32. Open baar Ministerie; 34. voor (lat.): 35. werpwapen; 38. lidwoord; 39. zangnoot; 40. ten bedrage van; 41. boom; 43. deel van toneelstuk; 45. steltloper; 47. staat in West-Afrika; 48. vertegenwoordiger. VERTICAAL 1. halt! 2. man en vrouw; 3. deel van de mast; 4. verkozen boven anderen; 6. noodlottig; 7. oosterlengte; 8. geslaagd voor de volgende klas;~-9. vruchtennat 14. eb en vloed; 18. ten bedrage van; 19 op dit ogenblik; 21. onzes inziens; 22 dwaas; 25. vochtig; 30. bijwoord; 31 stoomschip; 33, pers. vnw.; 34. tegen slag; 36. familielid; 37. schoon: 38 groet; 42. stilte; 44. ten afscheid; 46. die rengeluid. De oplossing van de vorige puzzel luidt: panorama. 22.15 Spaanse pianomuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avonaoverdenking. -23.05 Vertolkers .ezing. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 meter. 1007 kc/s. 12.00 Lichte orkestmuziek. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12-38 Licht instru mentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Kamermu ziek. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Klassieke pianomuziek. 15.00 Dit is uw leven (herh. van 30 maart jl.). 16.00 Zestig minuten voor boven de zes tig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Orgelspel. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Instrumentaal ensemble. 18.35 Par lementair overzicht. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Licht instrumentaal trio en solisten. 19.50 Regeringsuitzen ding: Uitzending voor de Middenstand IH. Ministerie van sociale zaken. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filharmonisch Licht ensemble en vocaal ensemble. (Om 21.50 Terug in de tijd, lezing). 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Jazz- magazine. 23.40 Lichte grammofoonmu ziek. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S CVK/IKOR/RKK19.30 Jeugdprogram ma over de Bijbel. 19.45 Kenmerk, veer tiendaags magazine van de kerken. NTS 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Boerenpartij. 20.30 Variété: t.v.-filmpje. 20.40 De jongen met de trompet, speelfilm. 22.25 Jivaro. documentaire film. 22.5523.00 Jour naal. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S 19.00 Programma voor de teenagers. 19.25 Zoeklicht op de culturele actuali teit. 19.45 De weerman. 19.50 Sport. 20.00 Nieuws. 20.20 Filmverslag van de tweede rit van de Ronde van België. 20.30 Mensenjacht, (Bounty hunter), film. 21.45 Panorama. 22.30 Medium. 22.40 Nieuws. FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S 14.15 Schooltelevisie. 18.30 Berichten. 18.33 Voor de kinderen. 19.00 Voor de vrouw. 19.30 Sport. 20.00 Journaal. 20.30 Une nuit orageuse, spel. 21.45 Lectures pour tous, literair programma, 22.35 Journaal. (Van onze correspondent) Sinds verschillende jaren wordt te Antwerpen een verbeten strijd ge voerd voor de oprichting van een uni versiteit te Antwerpen. Zo ver is het echter nog lang niet, maar de Sinjo renstad is blijkbaar zeer optimistisch, daar thans op de linkeroever van de Schelde een terrein van verschillen de honderden hectaren voorbehouden wordt voor de vestiging van het uni versiteitscomplex. Dit betekent dat deze gronden, welke bestemd waren voor industrievesti ging, voorlopig niet zuilen vrijgege ven worden. Er worden voor dit ge bied dus geen vergunningen meer af geleverd voor de vestiging van nieuwe nijverheden. Deze beslissing werd getroffen door het stadsbestuur in overleg met Imal- so, de intercommunale maatschappij, die de gronden van de linkeroever be heert. Het terrein is gelegen ten zuiden van de Blancefloerlaan, waar ook de nieu we oeververbinding zal uitmonden. Nieuwe nijverheden, die zich op de linkeroever zouden willen vestigen, zullen verwezen worden naar een meer noordwestelijk gelegen terrein. DINSDAG 14 APRIL 1964. HILVERSUM I. 402 meter. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Nieuws. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Moderne grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan... vooruit, lezing. IinAERSUM II. 298 meter. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmu ziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma overzicht. Aansluitend: lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Gewijde muziek (gr.). 9.40 Morgen wijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Ar beidsvitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 20 „Ik kan 't niet geloven.... 't Is ongeloof lijk". „De vraag is: wie had een motief?" „Niemand. Helemaal niemand!'' De stem van de jongeman werd opgewon den. „Zou U liever willen dat uw advocaat aanwezig was?" vroeg Taverner. „Ik heb geen advocaat. Ik wil er geen. Ik heb niets te verbergen, niets.,.." „En U begrijpt goed, dat alles wat U zegt zal worden vastgelegd?" „Ik ben onschuldig. Ik verzeker U dat ik onschuldig ben" „Ik heb niets anders verondersteld". Ta verner zweeg even. „Mevrouw Leonides was veel jonger dan haar man, niet waar?" „Ik ik veronderstel van wel ik be doel, ja zeker". „Ze moet zich weieens eenzaam hebben gevoeld". Laurence Brown antwoordde niet. Hij streek met zijn tong langs zijn droge lip pen. ,,'t Moet wel prettig voor haar zijn ge weest dat hier iemand woonde min of meer van haar eigen leeftijd?" „Ik nee, helemaal niet ik bedoel ik weet 't niet". ,,'t Lijkt me heel natuurlijk dat er be paalde gevoelens tussen U beiden gere zen zouden zijn". De jongeman protesteerde heftig. „Dat is niet waar! Dat is niet zo! Niets van dien aard! Ik weet wel wat U denkt maar zo was 't niet! Mevrouw Leonides was altijd erg vriendelijk voor me en ik had 't grootste 't grootste respect voor haar, maar niets meer niets meer, dat verzeker ik U. 't Is monster achtig om zoiets te veronderstellen Monsterachtig! Ik zou niemand kunnen doden-- of met flesjes knoeien of iets dergelijks. Ik ben erg gevoelig, soms zelfs overgevoelig. Ik 't idee alleen al om te doden is een nachtmerrie voor me bij de rechtbank begrepen ze dat heel goed ik heb godsdienstige bezwa ren tegen doden. In plaats daarvan werk te ik in 't hospitaal ketels stoken heel zwaar werk ik kon 't niet ianger volhouden maar ze lieten me toen mijn onderwijzerswerk weer voortzetten. Ik heb mijn best gedaan hier met Eusta ce en Josephine, een heel intelligent kind, maar moeilijk. En iedereen is buitenge woon vriendelijk tegen me geweest meneer Leonides en mevrouw Leonides en juffrouw De Haviland. En nu gebeurt deze vreselijke geschiedenis en verdenkt U mij van moord mij". Inspecteur Taverner bekeek hem met langzaam groeiende belangstelling. „Dat heb ik niet gezegd", merkte hij op. „Maar U denkt 't! Ik weet dat U 't dnekt! Ze denken 't allemaal. Ze kijken ,,Tk vind, dat het noodzakelijk is, dat wij als landbouwmid- delpunt dit doen", zegt burge meester J. C. Hoftijzer, voorzit ter van de „Schoondijkse Ge meenschap". „De Schoondijkse Gemeenschap heeft het nu ge organiseerd, want over een tijd je vindt iedereen het spijtig, dat die werktuigen van vroeger niet meer bewaard zijn gebleven. Daarom zijn we er mee begon nen. Wij, daar bedoel ik mee. de secretaris van de „Schoondijkse Gemeenschap", de heer Fre- mouw. Hij is op het idee geko men. Ik was er binnen een paar minuten enthousiast voor en wij zijn onmiddellijk gestart. Maar dat had nogal wat voeten in de aarde, want waar haal je al die dingen vandaan?" Wij hebben de leerlingen van de landbouwscholen hier ge vraagd, of ze ons tips willen geven, waar die dingen nog staan. Zij zijn hier bekend in de omtrek. En ik moet zeggen, dat het al gauw resultaat afwierp. Van de heer Dek ker uit Oostburg kregen we een sjees. Een heel mooie. Alleen de lampen ontbraken er aan. Die heb ben we moeten kopen. Kijk, hier heb ik ze. Het zijn originele lantaarns. Dat zijn tegenwoordig dure dingen, want veel mensen gebruiken deze om hun bungalow of hun huis mee te versieren. Van de heer Cappon, die onder Cadzand woont, kregen we een houten eg van rond 1900. Van de heer Hoste uit Schoondijke hebben we een driewielige boeren wagen gehad. U merkt, dat het op-, schiet. Onder Hoek is nog een Waal se ploeg te krijgen, maar daar moe ten we nog op af. Van de dierenarts Van de Vijver uit Biervliet kregen we een mollebord, maar vraagt U me niet, wat dat nu eigenlijk is, want ik weet het niet. Van de heer Van der Linden uit Driewegen heb ben we een mallejan gekregen en van de heer Burgel uit Nieuwvliet een kleine voetploeg van rond de eeuwwisseling. Waar we nog wel naar zoeken is een Cadzandse boe renwagen. Dat ding is nergens meer te krijgen. Nu hebben we eindelijk een gaaf onderstel te pakken gekre gen. We moeten alleen nog de bo- het toestel rap van de grond. In de cabine van zijn Hellcat keek Foley geërgerd achterom. Wat was die eigenwijze oude vetzak nu eigenlijk van plan? U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange... 2683. „Haal de blokken weg!", schreeuwde Vic Saunders. „Wat bent U eigenlijk van plan, oom Vic?", riep don Sinclair naar de' oude vechtjas. „Wat ik van plan ben Foley achter na te gaan, natuurlijk! En hem te dwingen terug te keren met die Hell cat! Hij denkt wel, dat hij zo'n beetje de eigenaar van die kist is, maar..." De rest van liet antwoord ging ver loren in een knallend aanslaan van de Corsair. Piloot Storm, Buck en don werden bijna onderste boven ge blazen door de propellerwind. Aan de andere kant van het veld rees de Hellcat van Foley al de lucht in. Dit maakte Vic Saunders zo onge duldig, dat hij zijn motor nauwelijks tijd- gunde om op toeren te komen. Trillend en sidderend hobbelde de Corsair over de spaar zaam begroeide grasvlakte naar de startbaan, waar Vic de machine met zijn neus in de wind draaide. Meteen gaf hij vol gas. De drie achter- bl(jvenden hielden hun hart vast bij het angst wekkend knallen en haperen van de motor, maar ondanks deze mishandeling trokken de 2000 pk me erop aan. Ik ik kan niet verder met U spreken. Ik voel me niet goed". Hij snelde de kamer uit. Taverner draai de langzaam zijn hoofd om en keek me „Nou, wat denkt U van hem?" „Hij is doodsbang". „Ja, dat weet ik. Maar is hij een moor denaar?" „Als U 't mij vraagt", zei rechercheur Larnb, „zou hij er nooit de moed voor hebben". „Hij zou nooit iemand de hersens inslaan of een pistool afschieten", stemde de hoofdinspecteur toe. „Maar wat was er bij deze speciale misdaad te doen? Al leen maar een beetje scharrelen met een paar flesjesAlleen maar een oude man naai-| de andere wereld helpen op een betrekkelijk pijnloze manier". „Je zou 't een zachte dood kunnen noe men", zei Lamb. „En dan, misschien, na een gepaste wachttijd, trouwen met een vrouw die zowat honderdduizend pond erft, vrij van successierechten, op wie al ongeveer het zelfde bedrag is vastgesteld en die bo vendien parels, robijnen en smaragden heeft, zo groot als eieren van hoe-heet- dat beest ook weer!" „Nou, enfin", zuchtte Taverner. ,,'t Is allemaal maai- theorie en gissingen. Ik ben er wel in geslaagd hem bang te ma ken, maar dat bewijst niets. Hij zal waar schijnlijk net zo bang zijn als hij onschul dig is. En in elk geval betwijfel ik toch of hij werkelijk de persoon is om zoiets te doen. Het lijkt er meer op dat de vrouw het gedaan heeft maar waar om smeet ze dat insulineflesje dan in vredesnaam niet weg of spoelde het om?" Hij wendde zich tot de recher cheur. „Geen getuigenis van het personeel ge kregen dat er iets aan de hand was?" „Het kamermeisje zegt dat ze dol op elkaar waren". „Op wat voor gronden?" „Door de manier waarop hij naar haar keek als ze koffie voor hem inschonk". „Dat zou beslist een goede indruk ma ken bij een rechtbank! Was er werkelijk niets verdachts gaande" „Niet voor zover iemand het heeft ge- „En ik wed dat ze het gezien zouden hebben, als er werkelijk iets te zien was geweest. Zie je, ik begin te geloven dat er heus niets tussen hen geweest is". Hij keek naar mij. „Gaat U terug en praat met haar. Ik zou wel graag uw indruk van haar willen horen". Ik ging, half met tegenzin, hoewel ik toch ook wel belang erin stelde. Ik vond Brenda Leonides precies op de zelfde plaats waar ik haar verlaten had. Ze keek abrupt op, toen ik binnen kwam. „Waar is inspecteur Taverner Komt hij nog terug „Niet direct". „Wie bent U?" Eindelijk werd me-dan de vraag gesteld die ik de hele morgen al verwacht had. Ik beantwoordde hem vrijwel naar waar heid. „Ik sta in verbinding met de politie, maar ik ben ook een vriend van de fami lie". „De familie! Beesten zijn 't. Ik haat hen allemaal". Ze keek me aan en het trok om haar mond. Ze zag er stuurs, angstig en boos uit. „Ze zijn altijd beestachtig tegen me geweest altijd. Van het begin af aan. Waarom zou ik niet met hun dierbare vader mogen trouwen? Wat hadden zij er voor last van? Ze hadden allemaal ho pen geld gekregen. Hij gaf het hun. Ze zouden de hersens niet gehad hebben om zelf geld te verdienen". Ze ging verder: „Waarom zou een man niet hertrouwen zelfs al is hij een beetje oud En hij was eigenlijk helemaal niet oud niet naar de geest. Ik was dol op hem. Ik was echt dol op hem". (Wordt vervolgd) Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. Voor rokers met een eigen stijl EEN LAURENS PROOUKT 14 april Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee I Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER BURGEMEESTER HOFTIJZER: ...het zijn originele lantaarns... eigenlijk jammer, dat de drie land bouworganisaties, de Z.L.M., de C.B. T.B. en de N.C.B., er nooit wat aan hebben gedaan. Dat is geen verwijt aan hun adres, ze hebben het druk genoeg maar het blijft erg jammer. Darom zijn wjj er aan begonnen. Na tuurlijk niet alleen om het feit, dat wij dit materiaal voor ons nageslacht willen bewaren, maar ook voor het toerisme. Daarom zetten wij die din gen overal in ons dorp neer. De men sen, die er interesse voor hebben, kunnen een plattegrondje op het ge meentehuis halen en met die platte grond zien ze meteen het hele dorp. De tentoonstelling blijft de hele zo mer staan, 's Winters moet alles weer naar binnen. Daarvoor roepen we de hulp in van landbouwers, die een plekje over hebben. De kleine dingen bergen we op in het gemeen tehuis, maar dat kan je met wagens niet doen. Overigens is dat. een pro bleem, waar we "tegen de winter wel eens aan denken. Eerst de voorberei dingen, want die zijn al zwaar ge noeg. Gelukkig maar, dat we zoveel me dewerking ondervinden". kerk ging of naar festiviteiten. Ons museum is natuurlijk niet compleet zonder die phaeton. Maar die is ner gens meer te krijgen. We weten, dat er een in Retranchement is geweest, maar de eigenaar zat met plaatsge brek en heeft hem weggedaan naar het buitenland. Dat gebeurde net voordat we met ons museum begon nen, dus zaten we er naast. Het is venbouw realiseren. We moeten wel iets doen, want ik geloof niet, dat we nog een Cadzandse "boerenwagen te pakken kunnen krijgen. Wat we ook niet gevonden hebben, is een phaeton. Dat is een wagen, waarmee vroeger het boerengezin naar de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9