Iets beter Axel won verdiend van Goes: 2-3 op m v-2ö BEZOEK BEURS DIRECTRICE VAN MEISJESSCHOOL ONTSLAGEN OM „VOORLICHTING" WALCHEREN IN ONZE LAND- EN Krediet voor aanleg hoogspannings kabels „De Brug" naam voor nieuwe gemeentelijke sociale werkplaats Prijs flessemelk 23 cent hoger dan producentenprijs ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOORSTEL IN WERKGROEP: 1.3 PROCENT De Kennedvronde wordt wellicht uitgesteld MAANDAG 13 APRIL 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 DERDEKLASSERS Grenswachters nu aan de leiding In de derde klas D maakte Grenswach ters gebruik van de geboden kans om de leiding op te eisen. Zeelandia werd op het nippertje verslagen (0-1), waar door de groen-zwarte hoofdstedelingen diep in de zorgen blijven. Goes stelde voor eigen publiek teleur door zich door Axel te laten kloppen (2-3). Grenswachters Odio Dosko Meto Hontenisse Axel Goes N.S.V. B.S.C. Zeelandia Nw Borgvliet Corn Boys 18 13 4 1 30 49-22 18 13 3 2 29 51-22 17 10 2 5 22 49-37 17 10 A 6 21 48-20 18 10 1 7 21 37-28 17 7 5 5 19 34-15 18 8 1 9 17 45-43 18 6 3 9 15 38-45 18 6 3 9 15 25-47 IS 5 1 12 11 27-50 17 3 3 11 9 18-37 18 1 1 16 3 20-75 Goes-Axel In een vrij matige wedstrijd heeft Axel beide puntjes mee over de Schelde geno men. De op deze regenachtige middag in het wit gestoken Goesenaren zijn er dus niet in geslaagd revanche te nemen voor de 5-2 nederlaag in Axel. Na 20 minuten gelijk opgaande strijd nam Axel door een doelpunt van rechtsbinnen Van Straaten de leiding. Tien minuten voor rust maakte rechtsbuiten M. de Kok uit een voorzet van Hans Sinke 1-1, Vijf mi nuten later wees het scorebord 1-2 aan dank zij een treffer van linksbinnen Die- leman. Na de thee kwam Axel zelfs na een kwartier op 3-1 door een geraffineerd kopballetje van Herman, Goes, dat nu begreep, dat het uit een ander vaatje moest tappen om deze achterstand nog in te halen, begon nu wat meer aan te vallen. De Axel-voorwaartsen bleven echter gevaarlijk. Na twintig minuten spelen, ontstond er een zeer gevaarlijke situatie voor het Axeldoel. De keeper was reeds geslagen, maar door goed op stellen van een der verdedigers van Axel, die een zeker doelpunt voorkwam, be landde de bal niet in maar naast het doel. Uit de nu volgende corner, kon de keeper de bal nog net naast stompen. Uit deze corner ontstond een zeer ver warde situatie; iedereen die voor het doel stond sprong op, waarna de bal in protesten aan de Axelkant teweeg- protestenaan de Axelkant teweeg bracht. De scheidsrechter wees echter onverbiddelijk naar de middenstip. Goes ging nu met alle krachten in de aanval, wat echter zo nu en dan gevaarlijke si tuaties bij het Goesdoel veroorzaakte. De Axelvoorwaartsen kwamen enkele ma len alleen voor doelman Traas, die met behulp van het houtwerk en het slechte schieten van de Axelaars zijn doel ver der schoon kon houden. Ook aan de an dere kant konden de Goesenaren de juis te richting niet meer.vinden, zodat het 3-2 voor Axel bleef, dat over het alge meen wel iets beter speelde dan Goes. Zeelandia-Gr.wachlers Zeelandia heeft op onfortuinlijke wijze handen moeten geven. jspelend, g en ware kwartier spe len, onoordeelkundig op doelman Baart had teruggespeeld, dan had de thuisclub een zeker niet onverdiend puntje kunnen bemachtigen. Nu buitte de snelle en at tente linksbuiten J. Janssens de fout van Sohier genadeloos af. Hij kwam nog juist iets eerder bij de bal dan de uitgelopen Zeelandiakeeper en met een fraai schot maakte hij 0-1. De Zeelandianen, bij wie zowel Vervoorn als Van Os niet onver dienstelijk debuteerden, hadden voordien al een kans gehad op een doelpunt maar hoekschop finaal mis. Toen Van Os later alleen doorbrak speelde hij de bal juist iets te ver voor zich uit en ook deze kans was verkeken. De Grens wachtersdoelman Hendriks bleek boven dien zijn vak wel te verstaan en zo ble ven doelpunten uit. Na de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op. Zeelandia nam, vanzelfsprekend, wat risico door 't accent op de aanval tel eggen en vlak voor het einde leverde dit nog bijna de gelijkmaker op, Niet zonder geluk hield Hendrikse echter zijn doel schoon en met een nauwelijks verdiende 0-1 zpge kon Grenswachters de thuisreis maken. Advertentie) van 20 Vlissingse winkeliers/ die gehouden wordt in het CONCERTGEBOUW op 14, 15 en 16 april. Geopend van 25 en 7—10 uur n.n IEDERE AVOND BADPAKKENSHOW. VELE DEMONSTRATIES. WAARDEVOLLE PRIJZEN. TOEGANG 25 CT. Schoorsteenbrandje zonder schade Een schoorsteenbrandje is zondagmid dag tien voor half drie ontstaan in het pand Spanjaardstraat 33 te Middel burg. Dit perceel wordt bewoond door W. C. P. De brandweer bluste het brandje en haalde een paar antennes rond de schoorsteen weg. De oorzaak van het brandje, dat geen schade richtte, is onbekend. Jeugdcircus Irad op voor bejaarden Personeelsvereniging Bijker hield jaarvergadering Ongeveer driehonderd leden van de Dp- personeelsvereniging „Bijker", afde- afdeling Vlissingen van de Algemene (deling Vllaslngen, hield dezer dagen de Bond van Bejaarden hebben vrijdag-i jaarvergadering in de kantin'- van het avond in het Scheldekwartier getuigeIbedrflf. onder voorzitterschap van dc kunnen zijn van de prestaties van het heer J. A. Versteeg. Na het openings- Goese jeugdcircus „Hogerop", zijn openingswoord heette de afde lingsvoorzitter, de heer J. van Eenen- naam, allen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van de oord van de voorzitter, las de taris, de heer A. Huibregtae, het jaar verslag voor. Daaruit bleek, dat het voor de vereniging een goed jaar was geweest, met als hoogtepunten een dag- afdelineen Oostbure en Oost- en West- reis naar Monachau. de sporluitwisse- aiueiingen uoscDurg en uosi- en west Cjork..m h(1. smt-Nicolaas. Souburg. Vervolgens bracht het jeugd circus, onder leiding van de heer G. Kaaisteker, een avondvullend pro gramma. De troep bestaat momenteel uit 37 jongens en meisjes in leeftijd variërend van zes tot negentien jaar. Zij brachten met vaart en overtuiging een groot aantal nummers, van acro batiek op de grond tot het werk aan de trapeze, waarbij de spanning in de zaal tastbaar was, Natuurlijk ontbra ken ook de clowns niet aan dit geheel.: Het jeugdcircus, dat dit jaar zijn eer ste lustrum viert, heeft een druk be zet programma. Daarop staat voor de komende zomer onder meer een be zoek van drie dagen aan Duitsland, waar de jeugdige artiesten zullen op treden in Bredenscheid. ling met Gorkum en het Slnt-Nicolaas- feest voor de kinderen. Uit het financl- een overzicht bleek, dat er 1413,43 was. In de kascontrolecorn- missie werden benoemd de heren Sinke en G. K. Boot. Van de gelegen heid tot vragenstellen werd een druk 3e bijeenkomst sloot. CONFLICT IN ALMELO TEXTIELBEDRIJF WIL MEISJES VAN 12 JAAR fimaEajsBfM AAN HET VAK „BINDEN" gfëp* rschil van mening over de keu- school m» c penningmeester zevrijheid van meisjes van de tex- voReiu» tv tielschoo! heeft geleid tot een era- m-.-n, hall geleid tot een ern- w 1 stig conflict tussen het bestuur n de meisjesvakschool te Almelo, ebruik gemaakt, waarna de voorzitter waarop de meisjes van de textiel- school een deel van hun opleiding krijgen, en de directrice van de vakschool, mejuffrouw J. E. Smit. Het conflict is zo hoog opgelopen, Herstel garage Emmastraat van Vlissingen stellen de ge- MIDDELBURG G. J. Zeef hoofd van Dunenburchschool Moforgazonmaaiers voor ellc gazon, ook hoog gras. Nieuw: eleclrisch zonder last met de kabelFolder en de monstratie bij: Raadsvergadering gemeente Ovezande Dinsdag 14 april komt de raad van de gemeente Ovezande 's avonds om half acht in vergadering by een. Op de agenda staat onder meer een voorstel om de heer C. de Winter uit Ovezan de een premie van f 444,44 toe te ken nen voor verbetering van zijn woning. De P.Z.E.M. heeft bij de gemeente een verzoek ingediend tot aankoop van 300 vierkante meter bouwgrond aan de Plataanweg in verband met de bouw van een dienstwoning voor districtsmonteur van de P.Z.E.M. en w. stellen voor deze grond te kopen tegen een prijs van f 14,— per vierkante meter. Verder komen in deze vergadering aan de orde de vast steling lvan de uitkering en pensioen verordening van de weihouders en de herziening van de bezoldigingsveror dening voor het gemeentepersoneel. Voorts komen nog enkele wijzigingen in de gemeentebegrotingen van 1963 en 1964 aan de orde. Collecte De collecte voor het Leger des I-leils heeft in Ovezande f41,20 opgebracht. A(iPNI)A Middelburg Molenwater. Miniatuur Wal cheren. 918 uur. Provinciale Biblio theek- tentoonstelling Shakespeare, 10 12.30 en 13 30—18 uur Vlissingen Alhambra: The bridge on the river Kwai. 20 uur, 14 Jaar Dr Ootte- straat 3; Bedi-yfsapostoiaat. 19,30 uur. Goes Grand; The bridge on the river Kwai, 20 uur. 14 J Sas van Gent Olympialheater: Lawrence of Arabia, 20 uur. 14 jaar Terncuzen Luxor: De vloek van de prai- B. en w. van Middelburg vragen de raad een krediet van f 36.000 voor het aanleggen van 4 hoogspanningskabels en 2 signaalkabels door het kanaal door Walcheren voor de elektriciteits voorziening in Middelburg-Zuid. Tot de maatregelen, die nodig zijn om in de toekomst dit uitbreidingsplan van een ongestoorde elektriciteits voorziening te verzekeren behoort o.a, de bouw van een nieuw inkoopstation aan de zuidzijde van het kanaal. Dit station moet worden gekoppeld aan 't huidige inkoopstation Poelendaele II. De kabels zijn nodig om dit nieuwe station te voeden. Het is mogelijk deze werkzaamheden uit te voeren in combinatie met werk zaamheden van de P.T.T. NIEUWE AFVOERLEIDING BIJ ORANJEZON B. en w. van Middelburg verzoeken de raad een krediet van f 13.000 te vo teren om een gesloten afvoerleiding te leggen van de bedrijfsgebouwen van het waterleidingbedrijf te Oranjezon naar de achter de Koningin Emma- weg lopende poldersloot. Deze afvoer is om hygiënische redenen nodig, om dat de afvoer van de septictanks bij de woningen en gebouwen van het be drijf gebeurt in een sloot, die aan het duinterrein bij de camping" Oranjezon grenst. Officiële publikatie VLISSINGEN. HINDERWET VERZOEK OM VERGUNNING. Burgemeester en wethouders van Vlissingen. brengen ter openbare kennis, dat ter ge- Se afdeling, ter inzage ligt 'erzoek met bijlagen van de Steenkolen Handelsvereniging N.V gevestigd te Utrecht vergunning tot het uitbreiden van e benzinepompinstallatie door bijplaatsing v doorsmeerstation, diverse soorten olie twee elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 5 pk. op het perceel gelegen de Boulevard Bankert 110, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie 1912. Gedurende tien dagen, te rekenen april 1964 af. bestaat voor een ieder de gele genheid schriftelijk bezwaren tegen het lenen der vergunning in te brengen bij gemeentebestuur Bovendien zal op dinsdag, des voormiddags openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen lliging van dit verzoek kunnen den ingebracht. Een ieder kan kennis nemen schrifturen De aandacht van belanghebbenden wordt er gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, lie in persoon of bij gemachtigde op de bo- -enbedoelde zitting Is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die. de openbare zitting te zijn verschenen, bin- de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Vlissingen, 13 april 1964. VLISSINGEN. HINDERWET. VERZOEK OM VERGUNNING. Burgemeester en wethouders van Vlissingen, brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie, 2e afdeling, ter inzage, ligt 'erzoek met bijlagen van de Caltex pe troleum Maatschappij (Nederland) N.V te ;-Gravenhage, om vergunning tot. het op- iehten, in werking brengen en in werking houden van een benzinepompinstallatie be gaande uit 2-6000 liter tanks voor benzine en superbenzine; een elektrische aftappomp elektromotor van 1/3 pk. en een elektrische aftappomp voor benzine of met smeerolie gemengde benzine door middel van 20 liter tankje, met een elektromotor /3 pk. op hel perceel Hercules Seghers- laan 39, kadastraal bekend gemeente Vlis singen, sectie F no 343 ged 470-531 ged. Gedurende tien dagen, te rekenen van 15 april 1964 af. bestaat voor een ieder de gele genheid schriftelijk bezwaren legen het. ver lenen der vergunning in te brengen bij het ameentebestuur Bovendien zal op dinsdag, mei a s,. des voormiddags 10 uur, ten ge- L-entchuize. een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen illiging van dit verzoek kunnen wor den ingebracht Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de vergunning en degene, persoon of bij gemachtigde op de bo venbedoelde zitting is verschenen Mede is beroep gerechtigd degene die. zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, bin- gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, Indien hij niet woonachtig deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. ""lissingen, 13 april 1964. B. en w. van Middelburg stellen de raad voor om de heer G. J. Zeef met ingang van 1 september a.s. eervol ontslag te verlenen als hoofd openbare school C in verband met de opheffing van deze school en hem te benoemen tot hoofd van de nieuwe lagere school „De Dunenburch". VLISSINGEN Raad Vlissingen vrijdag bijeen De gemeenteraad van Vlissingen komt vrijdag 17 april 's middags om 2 uur in vergadering bijeen. RAAD VLISSINGEN OVER AAN- EN VERKOPEN VAN GROND EN PERCELEN De gemeenteraad van Vlissingen zal zich moeten beraden over enkele aan- en verkopen van grond en percelen. Op de agenda staat een voorstel tot ver koop van grond aan de Samaritaan- straat, groot 203 m2 en de verkoop van grond aan de Bloemenlaan, hoek Margrietenlaan groot 185 m2. De raad zal verder moeten beslissen over de aankoop van percelen gelegen aar Noordstraat 42, Korte Zelke 8 en Groenewoud 45 en Badhuisstraat teneinde, zoals b. en w. schrijven, te zijner tijd uitvoering te kunnen geven aan het saneringsplan voor de oude stad. Nu binnenkort de nieuwe gemeentelij ke sociale werkplaats aan de Edison- weg te Vlissingen in gebruik zal wor den genomen, hebben b. en w. zich beraden over een naam. Onder de te- werkgestelden in de tegenwoordige werkplaats is een prijsvraag uitge schreven. Als de beste naam is vol gens b. en w. uit de bus gekomen „De Brug". Het college meent, dat deze naam het duidelijkst de nuttige func tie aangeeft, welke de sociale werk plaats vervult, namelijk om de daar tewerkgestelden via aan hen aange paste arbeid te eniger tijd weer in het vrije bedrijf terug te brengen. Het college acht de naam voorts zinvol en passend, redenen, waarom het de raad voorstelt de nieuwe gemeentelij ke sociale werkplaats de naam van ,De Brug" te geven. De gemeenteraad van wordt voor de vergadering van vrij dag 17 april a.s. een verordening voor gelegd, houdende een verbod tot aan bouw of herbouw van gebouwen op de in de omgeving van de Spuistraat ge legen gronden, waarop straten en pleinen zijn geprojecteerd. In hun toe lichting schrijven b. en w. onder meer, dat het voor de Spuistraat niet moge lijk zal zijn op grond van de verorde ning bijzondere rooilijnen te onteige nen, aangezien alle percelen in hun geheel buiten de vast te stellen rooi lijnen komen te liggen. In deze geval len zal op grond van een „bouwver- bod" onteigend moeten kunnen wor den, aldus b. en w. Bovendien is, zo vervolgt het college, een bouwverbod noodzakelijk om te voorkomen dat men, krachtens de overgangsbepalin- -i 1 W. V.lli V UROIJI5ITIJ OLCII'JII MC 1,1 meenteraad voor over te gaan tot herstel dat hot bestuur van de meisjesvak- d? P,1"^ afE"lmastraat- ach- school de directrice tegen 14 juli t belastingkantoor. B. en w. vragen 1 oneervol heeft ontslagen, omdat de directrice „categorisch blijft wei geren aan de opdracht van het be- j stuur gevolg te geven haar mede werking te verlenen aan de oplei ding van de meisjes van de textiel school". Spaartegoed hiervoor een krediet van 1060, te bren gen ten laste van de begroting van het woningbedrijf. De huurder heeft zich be reid verklaard direct na het gereedko men van de reparaties 2 per week meer huur te betalen. De huur wordt dan 8. Indien de leerlingen cursus tot een goed gebracht en zij zich, Bouwverbod Spuistraat vlissingen I Eervol ontslag onderwijzeres Mr. H. K. J. Beer Christelijk Histoi gen van de verordening bijzondere terdag op de alge rooilijnen, in geval van een calami- rr"'1 teit, zou kunnen herbouwen. In een brief aan het gemeentebestuur van Vlissingen heeft mevrouw A. M. W. van IJsselJutte, onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare Bonedljkeschool, verzocht, haar als zodanig eervol ontslag te verlenen. B. en w. stellen de gemeen teraad voor, overeenkomstig het advies van het schoolhoofd dit verzoek in te willigen. ing by e ldcn. dan 0(bedrijf, bij Dit artegoed moet een premie vooi gevolgd hebl orden ge- het tot een n van deze Mr. Beernink tegen fusie met A.R.P. I Losse melk kost 48 cent pr-r liter goed eind opleiding. Voorzover zfj In de meisjesvakschool les 1 krijgen, mogen de tcxtielmeisjcs voor '9.r> procent ook als leerlingen van die j school worden beschouwd, aldus het standpunt van het bestuur. Maar voor die resterende 5 procent moet er ver schil blijven ..de directrice of de klasse- lerares mogen gerust, wanneer zij na verloop van tijd'menen, dat een meisje 1 'minder geschikt is voor dc opleiding, dir tionaliseerde gebieden in het westen de lands, tem-yl voor het melkprijsjaar J |,iaclB april 1J64—1 april 15)65 de richtprijs kunnen worden bekeken. -uders of de directeur Idat andere mogelijkheden voor het kind het be- af-boerderij is vastgesteld op 31 gtil- stuur acht het onjuist, wanneer de <11- den per 100 kg - - - ;nk, voorzitter iclie Unie, heeft za- heuvel, van landbou' e ledenvergadering j a'1j antwoord^ ojj tgehal- reet rice de 1 del te van 3.7 proe. Dit deelt minister Bies- helemaal als II UC1UUUWCI1. D. en w.if®*6 - r,-o---r— -- delen voorts mede in hun toelichting. voorstander te ZIJ" van samen- dat reeds verschillende door het bouw- - .,ani Tcn- vooral met hen> verbod te treffen percelen door de ge- neente zijn aangekocht. ZUID-BEVELAND Kloetinge sloopt krotwoningen De dienst gemeentewerken van Kloe tinge heeft vorige week de krotwo ningen Peperstraat 8 en 10 gesloopt. Enige tijd geleden besloot de gemeen teraad hiertoe in het kader van de realisering van het saneringsplan voor de bebouwde kom. Ter uitvoering van dit plan zullen ook de vier krot woningen in de Schoolstraat tussen de Peperstraat en het verenigingsge bouw „Amicitia" moeten verdwijnen. Het plan bestaat om daarna het plein bij „Amicitia" door te trekken tot aan de Peperstraat, zodat een ruime par keergelegenheid ontstaat. Het gedeel te weg tussen de Schoolstraat en de Achterweg komt hiermede te verval len. De Schoolstraat, de Peperstraat en de Achterweg zullen, als dit gereed komt, worden verbreed. Zodra alle nog te slopen krotwoningen zullen zijn ontruimd zal tot uitvoering van dit werk worden overgegaan. Algemene vergadering Oranjevereniging s-Heer-Arendskerke De Oranjevereniging 's-Heer-Arends- kerke hield in café „Tol" haar alge- 1e ledenvergadering. In deze ver gadering werd tot voorzitter (vacatu re de heer J. van Neerwijk) benoemd de heer J. P. Lindenbergh. Deze ver klaarde dit voorzitterschap slechts voor één jaar te willen aanvaarden. Tot bestuurslid werd benoemd de heer A. van 't Leven, terwijl de aftredende bestuursleden, de heren G. van Dém- J. J, v. d. Swaluw en H. van der Malen werden herkozen. Wegens afwezigheid van de penning meester kon de rekening 1962 niet worden vastgesteld. Wat de feestelijkheden betreft werd besloten op donderdag. 30 april a.s. voor de schooljeugd een goochelaar te laten optreden in het gemeentelijk verenigingsgebouw. Op die dag zullen de kinderen tevens een traktatie ont vangen. Ook zal de medewerking op die dag worden gevraagd van de plaatselijke muziekvereniging tot het geven van een concert. De vergadering was slecht bezocht. 0 jHKipjmpüjjpiüjjjjpüBpBmmmmss van' le Federatie van Christelijk-Hlstori- Tweede Kamerlid Vondeling (P. Jongerengroepen in Hattem ver- iDe heer Vondeling was gevraagd het ongeveer juist is. dat de consumen ten voor een liter flessemelk ongeveer het dubbele moeten betalen van het be drag dat de melkveehouders ontvangen. Uit het door minister Biesheuvel ver strekte antwoord blijkt verder, dat in werkelijkheid voor losse melk 17 cent en voor flessemelk 23 cent per liter meer wordt betaald dan de melkveehouders ontvangen. die de C.-H.U. het naast staan, tegen fusie te zijn, omdat met het dvvijnen van de anïe ook het eigene daar van verloren zou gaan. Hij meende ook, dat samengaan van an ti-revolutionairen en christelqk-hisotri- schen of vorming van een Nederlandse C.D.U. nog veel meer van de door de jeugd zo versmade compromissen zich zal brengen. Wij moeten aan Nederlandse kiesstelsel niet tornen. Uit een oogpunt van evenredige vertegen woordiging bezien is het zuiverder dan welk stelsel in het buitenland ook, aldus mr. Beernink, die er nog op wees, dat bij terugkeer naar het oude districten stelsel de C.-H.U. sterk in zeteltal zou achteruitgaan dan wel geheel uit de Kamer verdwijnen. De voorzitter van de Federatie van Christelijk-Historische Jongerengroepen, de heer J. Baarda, gelooft niet dat een Nederlandse Christen-Democratische Unie op dit moment zou zijn te verwe zenlijken. Hij pleitte verder voor herziening van het reglement op de krijgstucht en voor goede 'Voorlichting door kerk en jeugd beweging aan de a.s. militair, nog voor deze opkomt. de gebeurtenissen rond pi ne zei hij ten slotte o.m.-. „de heer Carlos sch(jnt niets, maar dan ook niets te wil len begrijpen van ons democratisch be- ons democratisch ij 9 47Voae-oGrGf stel in Nederland en in het bijzonder de historisch gegroeide nauwe band tussen het Huis ia - ■-—'yjtj--. schouwt. Die vrijheid van handelen h'-1 kunnen we haar niet geven. Dat zou tegenover de l.t.s. ook niet billijk zijn, zo meent het bestuur. Daartegenover stelt de directrice mcj. Smit; ,,ik vecht heel gewoon voor iets. dat overal in ons Land al is bereikt' dat kinderen in de jaren, dat zij nog leer plichtig zijn. geheel vrij gehouden wor den in hun keuzemogelnkheid. Er is mij hier, vooral in het begin, heel duidelijk gesteld, dat ik jegens de meisjes van de textielopleiding niet vrij was in mijn voorlichting over hun onderwijsmoge- Wel deelt mimrter Biesheuvel mede. dal liS'hrfëh^ftaar de hele tendens' in one bet einde van het jaar rekening ]an(i js juist, kijkt L' maar naar de moet worden gehouden met een verde-1 mammoetwet, de doorstromingsrnoge- rhoging van de consumentenprijsüjgheden voor leerplichtige kinderen na £fi-,LCent PaF Uter ,Van de laalfl! TT- da lagere schooi te vergroten de .ye^ekenpnjs met 1,45 Het 8,reven van mej. Smit is beslist ?e melk is namelijk slechts ca niet de meiSjes van de Industrie af 1 1 gulden doorberekend ïn de consu- hnnrion irmnr wel om re v.1-1 een vas mentenprijs met het oog op het prijs- stabllisatiebeleid. In bv. Engeland en Denemarken be draagt het verschil tussen een liter flessemelk en de producentenprijs resp. 31V, en bijna 27% cent tegenover Ne derland 23 cent K.A.J.-V00RZITTER: „MAATSCHAPPIJ BUIT JONGE ARBEIDERS UIT" houden, maar wel om ze van een vast liggende keuze in die richting vrij te hóuden zolang ze nog leerplichtig zijn. De directrice wijst er vervolgens op, dat de textielmeisjes als ze het eerste jaar op de school komen nog maar 12 jaar zijn. „U begrijpt, dat in de vaak grote gezinnen waaruit deze kinderen komen, men deze opleiding, met een spaarpremie in het vooruitzicht en ver goeding van school- en reiskosten, aan trekkelijk vindt". Maar de ouders we ten met waartoe ze zich eigenlijk bin den". Het bestuur van de meisjes vakschool n rr heeft mej. Smit wegens „pllchtsver- De Kajottersbeweging heeft reeds zes zuim" ontslagen. De directrice is niet jaren geleden de belangrijkheid be- van plan niet dit ontslag ge.nnegeri te klemtoond van een verlenging van de nemen, 7.ij is intussen bezig met de leerplicht tot 16 jaar en de invoering voorbereiding van het beroep, dat zij een vormingsplicht gedurende de hiertegen zal instellen bij dc commissie volk. Alleen zijn belangen schijnen te I- gelden. Het is wel duidüijk dat 'prinses I levensvorming als vakopleiding. werk- .wel I Zo- 1 beroep. Onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester P. J. Brand heeft vrijdag avond de gemeenteraad van Hulst de geloofsbrieven goedgekeurd van de heer J. L. C. M. van de Walle (lijst Pïeavet) die de plaats zal innemen van de heer H. S. A. Veraart, die onlangs naar Ter- neuzen vertrok. Daarvóór had een on derzoekscommissie, bestaande uit de he ren C. C. van Arenthals, J. H. Stolpe en Ciir. Willemstein, de geloofsbriev (lerzocht. Tijdens deze vergadering keurde de raad het voorstel goed betreffende het tweede- deel van de riolerings- en bestratings werkzaamheden in het plan Noord H, waarmede voor de gemeente een bedrag is gemoeid van 252.750. Te elfder ure hadden b. en w. nog een voorstel gereed gemaakt, dat handelde over de pachtaf- koop van ongeveer zeven hectare wei land van de landbouwer J. G. de Bokx te Hulst. De gemeente zal hiervoor ruim 63.000 moeten betalen. Ofschoon de heer B. H. L. Picavet tegen het voorstel nis zodanig geen bezwaar had, vroeg hij b. en w. toch dringend, in volgende vallen er steeds voor te zorgen, dat tegelijkertijd een begrotingswijziging ter tafel ligt. Waarnemend burgemeester Brand weet deze tekortkoming aan het gebrek aan tijd tijdens de voorbereiding het voorstel. WESTnoRPE Ophokken duiven Bij besluit van burgemeester en wet houders van Westdorpe is bepaald, dat eigenaren, houders of verzorgers van duiven verplicht zijn zorg te dra gen, dat hun duiven in de periode van 9 april 1964 tot en met 25 mei 1964 niet kunnen uitvliegen. Dit verbod geldt echter niet tussen 18 en 20 uur en voor duiven, die van een wedstrijd- vlucht thuiskomen, Bevolkingsonderzoek op t.b.c. HULST Gemeenteraad keurde geloofsbrieven goed Dit jaar zal in de gemeente Westdor pe het bevolkingsonderzoek op long- tuberculose worden gehouden, voor alle inwoners boven de 14 jaar. Dit onderzoek zal plaatshebben op donder dag 2 juli in het verenigingsgebouw. In de wijk Stroodorpe zal dit geschie den op maandag 6 juli. Door middel van enquétekaarten zullen de inwoners tijdig kunnen opgeven of zij hieraan deelnemen en op welk uur. AXEL Tweede ronde klaverjastoernooi In hotel „De Stadsherberg" te Axel werd de 2e ronde gespeeld in het kla verjastoernooi, georganiseerd voor de werknemers van de firma's Van Es sen uit Naaldwijk, Werkspoor Utrecht en Wilton Feijenoord Schiedam, werkzaam bij de bouw van de Dow Chemïcalfabriek in Ter- neuzen. Tijdens de partijen van de tweede ronde moesten enkele spelers een veer laten. Zo moest o.a. koploper G. de Ruyter zijn leidende positie overdragen aan de heer E. Pelle. Na twee ronden luidt de stand: E. Pelle 9433 punten; 2. G. de Ruy ter 9406; 3. F. v. d. Berg 9166; 4. A, Wilkens 8788; 5. P. Lucacevich 8703; Hoonhout 8679: 7. W. Diepem- broek 8566; 8. D. de Jong 8535; 9. H. Dekker 8521; 10. M. Koopmans 8455; 11. F. v. d. Meij 8405; 12. E. Pronk 1. C. v. d. Heijden 8223; 14. W. Reijgersberg 8207; 15. J. Bouterse 7932; 16. D. v. d. Gaag 7579; 17. J. Kooimans 7576; 18. F. Boom 7568; 19. K. Huisman 7565; 20. P. v. d. An ker 7466. Onderzoek naar dood kerngeleerde De politie van Miinchen heeft gisteren verklaard dat zij een onderzoek instelt naar de geheimzinnige dood van een niet met name genoemde atoomgeleerde, die eind vorige maand ïn een zieken huis te München overleed. Een woordvoerder van de politie ver klaarde dat de 34 jaar oude geleerde vorige maand met een collega in Oos tenrijk was geweest en op de terugreis een bezoek aan vrienden ïn München bracht. De man werd in het huis van een van zijn vrienden onwel en overleed enige uren later in een ziekenhuis. Vol gens de woordvoerder leverde een lijk schouwing geen sleutel tot de doods oorzaak op. Men had echter ook niet kunnen vaststellen of de man door mis daad om het leven was gekomen. STUDENT ONDERBREEKT ZIJN HONGERSTAKING (Van onze Amsterdamse redacteur). Vandaag beëindigt de Amsterdamse stn- dentTjibbe Bijlsma zijn hongerstaking „die hij veertien dagen heeft volgehou den ïn een privéactie ten behoeve van ontwikkelingshulp. Hij heeft door twee weken niet te eten actueel willen maken wat honger betekent zijn voorbeeld 's door vele jonge mensen uit alle delen 'an het land voor enkele dagen opge- 'olgd. Het uitgespaarde geld werd over gemaakt op giro 623000. Daags na Pasen stelde Tjibbe Bijlsma: ik wil niets meer eten voor er in ons land minstens drie miljoen gulden bijeen is gebracht voor ontwikkelingshulp. Hij beschikt echter nog niet over genoeg ge gevens om uit te kunnen maken hoe de stand op dit moment is. Vandaar dat hij zijn actie staakt, of liever gezegd; onderbreekt, want mocht dus blijken dat er te weinig geld is bijeengebracht, dan gaat deze 34-jarige student in de poli- tieke-soeiale wetenschappen door met hongeren Voor wat Tjibbe Bijlsma zelf betreft: hij zegt geen nadelige gevolgen van zijn hongeractie te hebben ondervonden, „ik voel me niet uitgeteerd, maar ben na tuurlijk wel verzwakt. Ik ben erg gauw- moe en slaap dan ook veel. Verder heb ik al die tijd normaal gewerkt". Olifanten zaaien paniek in Franse stad Beziers Drie circusolifanten hebben gisteren grote paniek veroorzaakt in het Fran se stadje Beziers, De olifanten waren normaal met hun voorstelling op de middagvoorstelling van het circus begonnen doch bet grote aantal bezoekers in de tent en het lawaai uit een naburige tent bleek spoedig te veel voor hun zenuwen. Drie van hen gingen er plotseling van door en liepen het circusterrein op. Een klein jongetje op hun weg werd onder de voet gelopen en was op slag dood. Op het circüsterrein brak on middellijk paniek uit en verschillen de mensen werden onder de voet ge lopen en liepen verwondingen op. De olifanten werden later in de stra ten van het stadje door hun bewakers achterhaald en tot kalmte gebracht, Zij gingen vervolgens rustig mee te rug naar het circus. lang deze verlangens niet worden ge realiseerd, blijven wij van mening, dat in dit land op grove wijze door de maatschappij misbruik wordt ge maakt van de vrijwel weerloze posi tie waarin deze arbeiderskinderen zich bevinden. Dit zei de heer W. Zondag, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Jeugd (K.A.Jgistermiddag tijdens de na tionale raadsvergadering van deze or ganisatie, die in Soesterberg in het centrum „contact der continenten" werd gehouden. De heer Zondag bracht dit naar voren naar aanleiding van het onlangs lot stand gekomen voorwaardelijk arbeidsverbod voor 14-jarige jongens. „Terwijl velen tot in ae twintig op staatskosten kunnen studeren, worden deze jongens ge bruikt om het gouden welvaartskalf te mesten", zo stelde hij. Meisje verdacht van verduistering De politie van Gouda lieeft de 18-jarige Uflntnnrliptlipnila T T t. .1- De huurcompensatie (Van onze Haagse redactie) De werkgroep uit de looncommis- sie van de Stichting van den Arbeid die zich beraadt over een concept advies aan de minister van sociale zaken over een looncompensatie voor de komende huurverhoging, is het in beginsel eens geworden over een compensatie van 1,3 pro cent met een minimum van 2, per week. I Sett. SitSSSrSK Haar „erkgever. een pottene zowc, de i0g„commi„,e al, h„t b„ tering v dele va.. uit Gouda. Een vriend van het meisje, een 2l-jarige stu.ur van de -St'chtin^ van den Arbe,d fabrieksarbeider uit Schiedam is even- zlch,no° over het percentage moeten uit- eens ingesloten. Hij wordt verdacht van ?p"TeP' - - In de tweede plaats er het gevaar, dat het percentage weer op losse schroeven komt te staan, als werkgevers en werk nemers het niet eens worden over de kwestie van de verwerking van de com pensatie In de loonschalen. Voor de werknemers is dit een zeer belangrijk punt. Ze willen over de verwerking"van deze compensatie in ieder geval thans een uitspraak. Over de verwerking van de tweede bestaande compensaties zal later nog eens kunnen worden beslist. De werkgevers voelen weinig voor ver werking van de huurcomo=nsatie in de loonschalen, omdat dit betekent dat de compensatie meer kost dan wanneer zij 1n de vorm van een bijslag wordt gege ven. In bevoegde kringen wordt" ver wacht, dat ook de looncommissie het niet eens zal worden over dit punt en daarom de beslissing zal overlaten aan 't bestuur van de Stichting van den Ar- b' icl. dat woensdag 22 april bijeen zal komen. De werkgevers schijnen de hoog te der compensatie en de verwerking met elkaar te willen verbinden in die zin, dat els 'net tot een verwerking komt. de hoogte der compensatie weer l procent zou moeten worden, het b»drag waarvan ce werkgevers aanvankelijk zijn uitge gaan. Panorama verboden in Indonesië Dc Indonesische regering heeft de ver- kooo in Indonesië lan hel Nederlandse weekblad „Panorama" en andere bui tenlandse periodieken verboden omdat zij „(le algemene rust versloren". De andere verboden periodieken zijn U S. News and World Report. News week. Readers Digest. Saturdv Evening Asia Magazine en de Far Eastern Eco nomie Review. De Amerikaanse journalist Robert McCabe. correspondent van Newsweek, is in Djakarta gearresteerd omdat hij naar zijn blad heeft gezonden". Een vooraanstaande functionaris van de Indonesische communistische partij Njoto, heeft verklaard dat de Ameri kaanse oliemaatschappijen Stanvac en Caltex volgende op de lijst van maat schappijen "zijn die'door Indonesië zullen worden „overgenomen". even- c,j ..'ordt verdacht van heling, c.q. schuldheling. Beide zijn in middels voor de officier van justitie te Rotterdam geleid.* Het meisje werkt" vanaf begin 1962 bij de loonadministratie van het Goudse be drijf. De wekelijkse loonstaten zou ze steeds 300 te hoog opgevoerd hebben. Eind maart van dit jaar werd dit werk tijdelijk overgenomen door een der fir manten. Hij kwam al spoedig tot de ont dekking. dat de kantoorbediende on rechtmatige handelingen had gepleegd. Volgens de resultaten van een accoun tantsonderzoek heeft ze zich in de loop der jaren veertigduizend gulden toege- eigend. Van het geld is niet veel meer over. De Schiedamse vriend zou alleen al zo'n 25.000 voor zijn privérekening lebben genomen. In deze zaak zijn ook nog enkele andere arrestaties verricht. Aangehouden zijn enige familieleden van de fabrieksarbei der. Tegen een Goudse familie, waar het meisje ïeen pleegkind) vaak kwam, is iroces-verbaal opgemaakt. Dc ministers van huitonland.se zaken van de E.E.G. zullen deze week mogelijk besluiten de komende tarïefhesprekin- gen in de zogenaamde „Kennedvronde" met de V.S. en andere leden-landen van de G.A.T.T. uit te stellen, aldus ordt ïn E.E.G.-kring< De besprekingen zouden op Genève beginnen. De ministers, die vandaag bijeenkomen zullen een rapport bestuderen waarin is vastgelegd welke vooruitgang is geboekt in voorbereiden de besprekingen sinds de bijeenkomst van de „Kennedvronde" ministers in mei verleden jaar. Het is een publiek geheim dat deze vooruitgang veel min'der is dan werd verwacht. Als de zes zouden besluiten dat de tijd nog niet rijp is voor de Kennedyronde. zullen in Genève besprekingen worden gehouden tussen deskundigen en zullen de plannen tot vergaande tariefsverla gingen ernstig worden vertraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5