NEDERLAND OVERSPEELDE OOSTENRIJK Piet Kruiver: dit was van tevoren beraamd.., Arbiter onthield Oranje penalty: ?t bleef 1-1 Beslissende treffer bleef uit Sporttoto ONMACHTIGE PUPILLEN VAN BELA GUTTMAN OVERSCHREDEN KEER OP KEER DE GRENZEN VAN DE SPORTIVITEIT Arbiter Martens 't was een penalty Weinig sympathie voor tegenstander maal toe met „zelfmoordsprongen" de bal van de schoenen van de Oostenrijkse aanvallers dook. Overigens had Neder land dit duel moeten winnen, want de Tsjechoslowaakse arbiter Penei onthield Oranje een opgelegde penalty, toen Krui- j ver binnen de beruchte lijnen werd ge-l vloerd. De scheidsrechter blies en dus' was er slechts één beslissing mogelijk: een strafschop. Vreemd genoeg gaf hij echter een indirecte vrije schop binnen de 16-meterlijnen. Hij had er kennelijk obstructie in gezienMaar dat alles kon het toch niet verbloemen: Nederland i heeft zich duidelijk hersteld van de in zinking van vorig jaar. Albanië moet zich niet veel illusies maken! MAANDAG 13 APRIL 1964 PROVINCIALS Z B E U W 8 B COURANT (Van onze sportredacteur) EEN BEKLEMMENDE stilte viel gistermiddag na nauwelijks twee minuten spelen tijdens de inter land NederlandOostenrijk in het toch nog met bijna 50.000 voetbalenthousiasten bevolkte Olym pisch Stadion van Amsterdam. Op dat moment reeds hadden de overrompelend startende elf Oos- tenrijkse^discipelen van de bijna 70-jarige voetbal- coach Bela Guttmann met een simpele actie corner: voorzet, hoofdknik, doelpunt een voor sprong genomen. Een ontgoochelde doelman Eddy Pieters Graafland verrichtte triest een door alle keepers verafschuwde handeling: de bal uit de netten halen. Door de toeschouwers schokte de vrees, dat deze snelle voltreffer het Nederlands elftal zou demoraliseren voor de rest van deze in terlandwedstrijd. Maar al heel spoedig bleek glas helder, dat dit Oostenrijkse elftal echt niet tot prestaties in staat was, die iemand stil konden maken Integendeeldit Oostenrijkse optreden gaf eerder aanleiding tot een luidkeels boeoe-boeoe- geroep! En dat werd dan ook bij herhaling veel vuldig gedaan door de terecht verontwaardigde tienduizenden Nederlanders op de tribunes. Want de trage bezoekers, die in niets meer deden denken aan de Oostenrijkse wondervoetballers van weleer, overschreden door hun onbehoorlijke charges keer op keer de grenzen van de sportiviteit. Met haken, ontoelaatbaar duwen en het met de hand wegslaan van de bal compenseerden zij hun tekort aan ta lenten. Met fraaie aanvalsacties sneden de Neder landers, die niet in het minst gedemoraliseerd waren door de snelle achterstand, keer op keer door de Oostenrijkse linies. Het was bijna vanzelf sprekend, dat de gelijkmaker kwam, een fantas tische treffer van Klaas Nuninga. Helaas voor de Nederlanders had het geluk zich deze middag echter heel duidelijk aan de zijde van de Oosten rijkers geschaard. Want al schiepen de Oranje- hemden zich dan een zee van kansen, toch werd de verdiende winnende goal niet gerealiseerd. De overigens uitstekend spelende Piet Kruiver en Klaas Nuninga hadden nu aan juweelkansen, die zij gewoonlijk bij wijze van spreken met de ogen dicht kunnen benutten, nu niet voldoende. Boven dien werden vele vloeiende aanvalscombinaties vaak onderbroken door onsportieve charges van de Oostenrijkers. Dat leverde wel veel vrije schoppen, maar geen doelpunten op. Kortom: dit gelijke spel was een desillusie voor de Nederlanders. Maar een duidelijk winstpunt was er ook: het herstel van het Nederlandse voetbal, dat zich reeds in de wed strijd tegen België had afgetekend, zette nu verder door. En dat is een gerustmakende gedachte met de wedstrijd tegen Albanië in de voorronden van het wereldkampioenschap in het vooruitzicht Ongetwijfeld zal deze wedstrijd de kalende Bela Guttmann, die zich legendarisch beroemd maakte, omdat hij Benfica naar de verovering van de Europacup stuwde, wel aan het denken hebben gezet. Deze „voetbaltovenaar", die thans het elftal van Penarol in Montevideo traint, is namelijk aangezocht door de Oostenrijkse bondsbestuurders. In hem ziet men de man, die het vervallen Oostenrijkse voet bal weer nieuwe luister kan geven. Maar- Guttmann wenst geen al te grote risico's en daarom wil hij eerst het spel van zijn toekomstige pupillen wel eens zien. Pas na de wedstrijden tegen Nederland en Hongarije valt zijn beslissing. Welnu, de wedstrijd tegen Nederland is achter de rug en ongetwijfeld zal de heer Guttmann geen al te hoge dunk hebben gekregen van het „materiaal", waarmee hij in Oostenrijk moet werken: langzaam reagerende jongens, bij wie bepaald geen uitblinkers zijn en die meer met lichaamskracht dan met voetbaltalenten bewapend zijn. Neen, dan zal de Nederlandse bonds coach Elek Schwartz na afloop van dit duel plezieriger gedachten hebben gehad. Goed, ongetwijfeld zal hjj beslist niet content zyn geweest met dit gelijke spel, maar hy heeft nu tenminste aangetoond, dat het trieste dieptepunt van vorig jaar een nederlaag tegen Luxemburg zoniet een vergissing is geweest, dan toch in ieder geval duidelijk achter de rug is. Zo langzamerhand heeft hy een elftal opgebouwd, dat vertrouwen heeft In zichzelf en dat ook het vertrouwen verdient van de honderdduizenden (al dan niet deskundig) stuurlui aan de wal. Weliswaar gaf dit Oostenrijkse team door de traagheid waarmee het opereer de de Nederlanders vaak gelegenheid tot verrassende combinaties, maar duidelijk werd toch, dat er helofte volle talenten aanwezig zijn. Systeem In tegenstelling tot de Oostenrijkers, die meestal met vijf man verdedigden en met vijf man aanvielen, speelde het Oranjeteam zeer duidelijk en be wust het 4-2-4-systeem. En het moet gezegd: de Nederlanders deden dit voortreffelijk. Nog duidelijker dan in de wedstrijd tegen de Belgen illus treerde dit duel, dat met dit systeem wis en waarachtig aanvallend voetbal te bereiken is. Vrijwel alle Nederland se attaques begonnen reeds door een goede opbouw in de verdediging. De fensief hadden Haak. Kraay. Schrij vers en Veldhoen slechts enkele zwakke momenten. Maar nimmer liet zij zich verleiden tot een weg-is-weg- voetbal. Steeds weer speelden ze zich vrij om de basis te leggen voor een snelle aanval. Bovendien had Nederland in de excel lerende Bennie Muller weer een uitzon derlijke schakelspeler. Evenals tegen de Belgen werd hij de opvallendste per soonlijkheid uit het Oranjeteam. Keer op keer raasde hij in een solo over het middenveld om te besluiten met een verraderlijke dieptepass of een cross pass naar de vleugels. Naast hem viel de ijverig zwoegende Fons van Wissen, die overigens ruimschoots een voldoende haalde, minder op. Verrassing De grootste verrassing voor velen zal echter het aanvaiskwartet zijn geweest. Dit viertal, dat tegen de Belgen als for matie vaak stroef draaide en dat zich toen maar weinig kansen wist te schep pen, dwarrelde nu vaak met een opval lend gemak door de vyandelyke linies. Opmerkelijk was, dat Klaas Nuninga en Piet. Kruiver dikwyls tot verrassend samenspel kwamen en zich niet in indu- vidualistisch spel vastliepen. Dit tweetal was een voortdurend dreigend gevaar voor de Oostenrijkse defensie, zozeer zelfs, dat bezoekers met name de Neder landse rechtervleugel verwaarloosden om meer mankracht in het centrum te heb ben. Pummie Bergholz, de rappe rechtsbuiten van Fetjenoord, profiteerde daar gretig van. Steeds weer raasde hij de vrije ruimte op de rechtervleugel in en steeds weer vonden zijn medevoorwaartsen hem dan met een verre pass. De zwaarder be waakte Lambert Verdonck op de linker vleugel viel dan ook minder op dan zijn collega aan de andere lijn. Vreemde eend Dat dit viertal inderdaad tot een hechte eenheid is gegroeid, bleek duidelijk toen men noodgedwongen een „vreemde" eend in de bijt moest laten. Al spoedig ha de rust moest Bergholz namelijk met een dijblessure, veroorzaakt door een af keurenswaardige charge van een Oosten rijker, het veld verlaten. Charlie Bosveld, de balkunstenaar van Sportclub Enschede, kwam hem vervangen, deed individucel welis waar aardig werk, maar kon toch niet voorkomen, dat plotseling alle samen hang uit de voorhoede verdwenen was. Het werd nog erger, toen Krui ver met een heupblessure zelfde oorzaak het veld moest ruimen en de Groninger Koeman binnen de Ijj- nen kwam. Alle kracht was daarmee uit de Nederlandse aanval verdwenen. Penalty Na rust werden de opmerkelijke talenten van doelman Pieters Graafland nog weer eens gedemonstreerd, toen hij tot drie- In de tweede helft geraakte zowel Kruiver en Bergholtz geblesseerd. Deze fotocombinatie laat zien hoe.- bondsarts dokter Pannelcoelc Krui ver (links) en Bergholtz van het veld af leidde. Deze telelensopname laat zien hoe Klaas Nuninga het in de eerste mi nuut gescoorde Oostenrijkse doel punt beantwoordde met een Neder landse treffer. Doelman Pischler zweeft, reeds geslagen, door zijn doel. Geheel rechts Nuninga. In het midden (11) Verdonck en voor hem (met kale kruin) Piet Kruiver. Scheidsrechter Joop Martens, die nog duidelijk veel last heeft van zijn vorige week bij de ontmoeting Sportclub Enschede-D.W.S. opge lopen spierscheurlng, was het lang niet eens met de veelbesproken in directe vrije trap van arbiter Mi lan Fencl. De Tsjech bestrafte de ruwe actie waarmee kanthalf Sko- cik in de 24e minuut na de rust Piet Kruiver in het penaltygebied ten val bracht met een indirecte vrije trap, alle protesten van spe lers en toeschouwers ten spijt. „Het was een strafschop, daaraan is geen twijfel. Een overtreding van artikel 12 (het opzettelijk doen vallen van een tegenstander) was het en de straf daarop is een directe vrjje schop. Dus in het strafschopgebied een penalty", luidde zijn commentaar in de ca tacomben van het olympisch sta dion. „Een strafschop voor zo'n over treding? Nee. dan moet er wel iets ergers gebeuren". De Tsje chische scheidsrechter Milan Fencl had er geen moment aan gedacht om de overtreding van linkshalf Skocik, die middenvoor Kruiver het verder spelen vrijwel onmogelijk maakte, met een pe nalty te bestraffen. „Het leek al lemaal erger dan het was. Ik heb zelf ook gespeeld en ik weet daarom, dat dergelijke dingen o zo gemakkelijk voor kunnen ko men". De 44-jarige sportleraar uit Praag had het een goede wedstrijd gevonden. „Die nummer zeven van U, wat een voetballer", prees hij. Bennie Muller had wel zeer veel indruk op de Tsjech gemaakt, evenals trouwens Bergholtz en Kruiver. Het feit. dat juist deze laatste twee in de tweede helft geblesseerd waren geraakt, be schouwde Fencl als louter toeval. „Er werd soms wel eens wat te hard gespeeld, maar dat kwam hoofdzakelijk door het gladde veld", was zijn mening. De Oostenrijkse doelman is de slag vaardige Piet Kruiver juist iets te vlug af. (Foto P.Z.C.) Pummie Bergholtz was een zeer ac tieve en gevaarlijke Nederlander in de voetbalwedstrijd tegen Oosten rijk. Hter belaagt hij (derde van links) met een kopbal het vijande lijke doel. (Foto P.Z.C.) MENING IN DE KLEEDKAMER Elek Schwartz stond als een triomfa tor te midden van zijn nog duidelyk vermoeide pupillen. „Nu is het bewe zen: 4-2-4 kan ook aanvallend zyn Toch was de bondscoach, eindelijk niet eens gestoken in een trainings pak, doch gekleed In een donker kos tuum, lang niet tevreden over de af loop van de ontmoeting. „Natuurlijk ben ik teleurgesteld dat we niet met hetzelfde elftal tot het einde hebben kunnen spelen. Jammer, want voor de rust werd er goed gespeeld. Dat ene ogenblik waarop de verdediging niet attent was, heeft ons de zege gekost. Dat gebeurt je maar eenmaal. Als je tien minuten gespeeld hebt kan het niet meer voorkomen. De jongens hebben puur voetbal gespeeld, offen sief voetbal en zich goed hersteld na dat snelle doelpunt". „Een harde wedstrijd?" was de vraag die Elek Schwartz steeds weer werd gesteld. „Laat ik zeggen", begon de bondscoach voorzichtig, „een moei lijk gelijk spel voor Oostenrijk". Ben van Gelder, de secretaris van P.S.V., vulde Schwartz meteen aan: „be haald met grove middelen „Dat zeg ik niet", haastte Schwartz te zeg gen, „laat ik het zo zeggen, ik vond het jammer dat ze bekerstijl hebben „Pummey" Bergholtz, de man die een kwartier na de rust op volkomen un faire wijze door linksback Hasenkopf werd uitgeschakeld, was heel wat minder beminnelijk in zijn commen taar. „Dat was toch geen voetbal meer. Pak jjj hem of pak ik hem, hoorde ik om me heen. Jammer, het ging zo lekker". Voorzichtig kleedde de verontwaardigde Feijenoorder, die een zware bloeduitstorting op de lin ker dij had opgelopen, zich aan. In gedachten was hij al bij de derby Feyenoord-Sparta van zondag a.s. een duel dat de oud-Limburger wel zal moeten missen. Klaas Nuninga kon ten minste met meer vreugde aan de ontmoeting die zijn tweede Interland-doelpunt ople verde terugdenken. „Tegen België" moest ik Hitnon stoppen, dat ligt rny niet. Ik moet vrij kunnen voetballen. Ja, het was een rnocllyke kans. Ik wist dat het kon. Natuurlijk, Je kunt niet altyd zeggen hij komt in dat gaatje. Maar een gelukstreffer was het echt niet „In de tweede helft kon je toch niet voetballen", zei een duidelijk teleur gestelde Lambert Verdonk, die maan dag het lnfanteriedepot te Maastricht zal komen versterken. „Het was hard, soms zelfs gemeen. Tegen de Belgen ging het veel beter. Maar dit nee Ook Hans Kraay had weinig sympa- 0 vj^d ploeg als Oostenrijk zo moet voetballen". Op nieuw beleefde de Feijenoorder ae trieste tweede minuut. „Niemand sprong. Je was er nog niet in", zei htf hoofdschuddend. „Nou doe je eens niets terug en prompt vlieg je eruit", mopperde Plet Kruiver. De blonde Feilenoord-mid- denvoor had besloten ondanks de fel le charges van zijn tegenstandera correct te blijven „mijn reputatie is toch al niet zo best" en had daar achteraf bepaald spijt van. „Ik verkoop ze liever een oplawaai terug dan kijken ze een tweede keer wel uit. En je ziet het, nu deed ik het een keer niet en wat was het ge volg?" Met een verongelykt gezicht wees de Feijenoorder naar de bloeduitstorting op zijn heup, veroorzaakt, door de harde tackle van linkshalf Skocik. „En als het nu nog een ongelukje was geweest, zou ik het niet zo erg gevon den hebben, maar dit was van te vo ren beraamd, dat zweer ik je. Als Oostenrijk gewoon was blyven voet ballen, zouden we beslist gewonnen hebben". Oostenrijkers OVERROMPELENDE START VAN DE OOSTENRIJKERS Oostenrijk begon overtuigend. Gehol pen door het feit, dat de Nederlandse defensie kennelijk nog op tempera tuur moest komen, bouwden de gasten al in het prille begin aan een combina tie, die linksbinnen Fiala een droom- kans bood. Eddy Pieters Graafland redde in eerste instantie door snel uit te lopen en zag vervolgens tot zijn opluchting, hoe stopper Kraay de bal met een resolute trap over zijn eigen doel werkte: hoekschop: Een korte pass van linkshalf Skocik naar Fiala vervolgens een hoge voorzet. Te hoog voor Kraay en Schrijvers, maar precies op maat voor rechtsbinnen Floegel, die de bal met een noncha lante hoofdknik in dc voor Pieters Graafland verste hoek van het doel deponeerde: 0-1. Dat deze gang van zaken Nederland niet aanstond, bleek onmiddellijk. De eerste tegenstoot kwam van Berg holtz, die zijn hoge voorzet een prooi zag worden van doelman Pichler. De volgende pass van de Feijenoord- rechtsbuiten was beter gericht, maar Verdonck stond in een te ongunstige positie om een doeltreffend schot te kunnen afvuren. Nog geen zestig se conden later dreigde er opnieuw acuut gevaar voor Oostenrijk. Een diepte pass van Fons van Wissen was alleen voor linksbinnen Nuninga bereikbaar. De geschrokken Groninger speelde in zijn ijver echter de bal te ver voor zich uit en opnieuw kon Fichler red den. Blindelings Voorlopig hield Oostenrijk nog even stand. Pichler greep bekwaam een kopbal van Kruiver en een schot van Verdonck, terwijl een hard schot van Nuninga op het been van een verde diger afstuitte. Nederland raakte er niet ontmoedigd door. Integendeel, de combinaties werden steeds fraaier opzet. Muller, Nuninga en Krui ver vonden elkaar bijna blindelings en de Oostenrijkse verdedigers kwamen steeds vaker net iets te laat. Na ruim een kwartier spelen kreeg Piet Krui ver een uitstekende kans om gelijk te maken. Nuninga had na een uittrap van Pieters Graafland de bal met zijn hoofd zodanig van richting veranderd, dat de blonde Nederlandse aanvals leider ongehinderd kon oprukken in de richting van het Oostenrijkse doel, maar de uitgelopen Pichler wierp zich met succes in de baan van Kruivers harde schot. Toch werd het duidelijk, dat het op deze manier vroeger of later niet goed meer kon gaan voor Oosten rijk en in de 25e minuut kwam dan eindelijk de verwachte gelijkma ker. Na een vrije trap van Muller kopte een Oostenrijkse verdediger de bal voor de voeten van Berg holtz, die meteen voorzette. Zijn pass bereikte de vrijstaande Nunin ga, die de bal even opwipte en ver volgens met zijn rechterbeen hoog inschoot. Pichler wierp zich ver geefs naar rechts, tegen dit schot was niets te doen. Aan Oostenrijkse zijde begreep men, dat het zo niet langer door kon gaan. Linksbinnen Fiala. wiens prestaties kennelijk nogal waren tegengevallen, moest na 35 minuten het veld rui men. Zijn vervanger Knoll kon echter al evenmin lijn in de schaarse aan valsacties brengen. Slechts door het eminente doelverdedigen van Pichler bleef Oostenrijk in deze periode voor verdere rampen gespaard. Al kort na het begin van de tweede helft bleek, dat Oostenrijk de zaken anders zou gaan aanpakken. Kruiver ondervond dat als eerste, toen hij bij een doorbraak op nogal grove wijze uit balans werd gebracht door spil Koller. Kruiver is echter wel op zulke charges ingesteld en zodoende kon hij toch nog Nuninga lanceren. De ijlings toegesnelde rechtsback Hirnschrodt kon echter nog net een been tussen de ze combinatie steken. In de door de hete douchedampen mistig geworden kleedkamer nummer 53 heerste een tevreden, maar zeker niet uitbundige stemming. Het Oos tenrijks elftal was. mede gezien het spelverloop, niet ontevreden over het gelijke spel. maar toch drukte spe lers en trainer de gedachte, dat Oran je met zijn beide gevaarlijke speer punten Bergholtz en Kruiver, heel wat sterker was dan na hun uitval len. Natuurlijk, Bela Guttmann was tevreden, evenals „bundeskapitan-* Josef Walker en bondstrainer Ger- hardt. Maar Gerhardt vertolkte toch wel zo ongeveer de mening in het Oostenrijkse kamp toen hij zei: „Wïj zijn hierheen gekomen met de weten schap een groot risico te lopen. Wjj hebben onze ploeg nieuwe tactische bepaald systeem te spelen, is het bij zonder moeilijk zich in korte tijd om te schakelen. Het had verkeera kun nen uitpakken, dan hadden wij met 5. 6-0 verloren en daarom is dit ge lijke spel voor ons eigenlijk een over winning. Al moet ik U eerlijk zeggen dat de Nederlanders wel een zege hadden verdiend". De uitslagen van de voetbalwedstrij den die gelden voor de sporttoto van deze week luiden: Na een kwartier spelen werd „Pum-! Nederlarm-Oostenrijk i-i mey" Bersholtz wel op zeer 5", wijze door linksback Hasenkopf ge- i6 -.i vloerd nadat hij zijn directe tegenstan-i Burnley-Liverpool niet gespeeld der voor de zoveelste maal was ge- |v1trt^olye[Ihamprt.on, 3"3 passeerd. Hasenkopf boog diep hetfu.lhaf-w ast ,Ham, Vo hoofd onder het felle fluitconcert, dat e,r,'^ a?^?0i» losbarstte op de tribunes, maar het 5? Lnited niet gesp. kwaad was geschied. Bergholtz strom-l tïï1- 5 ednesday-Tott. Hotsp. _niet gesp. pelde moeizaam van het veld. terwijl Bosveld met lange passen de arena binnenstapte om zijn taak over te ne men. De in zijn aanvalsdrift nauwelijks te stuiten Kruiver, rukte mei de bal aan de voet het Oostenrijkse strafschopge bied binnen. „Halt", gebood linkshalf Skocik en door een bepaald niet ge oorloofde heupzwaai werd Kruiver inderdaad tot staan gebracht. Arbiter Fencl haalde zich de oorspronkelijk voor Skocik bedooelde publieke toorn op de hals door geen strafschop, maar een indirecte vrije trap toe te kennen. Een kwartier voor het einde moest Kruiver zich laten vervangen door Koeman. De oranjeploeg kwam deze tweede tegenslag niet meer te boven. Oostenrijk, beseffend dat het verzet gebroken was, kon vrijuit gaan aan vallen, maar kwam in de resterende speeltijd niet meer aan een overwin ning toe. Gezien het spel mocht het echter met de gelijke eindstand al r dan tevreden zijn. W. Bromwich Albion-Nott. Forest 2-3 Stuttgart-Hamburger S.V. 2-2 Borussia D.-Meidericher S.V. 0-0 Eintr. Braunschw.-Kaiserslautern 0-1 München '60-Eintr. Frankfurt 1-1 Saarbrücken-Hertha B.S.C. 3-0 Voor de extra prijs van de gelijke spe len komen de volgende wedstrijden :'n aanmerking: 1, 2, 5, 11, 12, 14, 18, 27, 28 en 29. Aan de sporttoto namen de afgelopen week 470.648 personen deel, die voor een inleg van 538.736 zorgden. Door de afgelasting van drie wedstrijden bleven er „slechts" twaalf over waar van de uitslagen konden worden voor speld. Voor de eerste prijs kwam be schikbaar 97.781, Er heeft zich nog niemand gemeld met 12 goed voor spelde uitslagen. Voor de tweede prijs van 53.335 hebben zich reeds twee gegadigden met 11 goed voorspelde uitslagen gemeld. Aangezien er meer dan 10 wedstrijden in een gelijk spel eindigden zal de ex tra-prijs van 26.667 bij die van de komende week gevoegd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3