PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESTUURBARE SPOETNIK IN DE RUIMTE Vuurwerk in Moskou BELGISCHE ARTSEN GEMOBILISEERD Gevechten op Cyprus Belgische artsen aan de grens teruggestuurd OP DERDE VERJAARDAG VAN GAGARINS VLUCHT Mr. Luns over handel met China Federatie gelast voortzetting van de staking Prinses Irene wil in Nederland trouwen „Feest voor duizenden Carlisten" SUIKER CENT DUURDER SCHEEPSRAMP 113 DODEN LAWINE VERRAST SKIGEZELSCHAP TIJDENS FILMOPNAMEN2 DODEN Generaal Branco nieuwe president van Brazilië Op weg naar Zeeuwsch-Vlaanderen 207e jaargang - no. 87 WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELBU RGSE, VLI SSI N G SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F Walstraat 2911, Zierlkzee; red. tel. 242S, Ie Velde F B. den Boei en W de Pagter. Hoofdredactie W. Leertouwer en G. A de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per week. ƒ9.75 per kw franco per post 10,— p. kw. Losse nummers IJ. et. Bureau» V'ii«Mr.v>- tel 2355 (b.g.g. red. 3508 adv 3M7'3M3>; Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (bg.g. red. 2078'3169, adv 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213., Oostburg. Vel. 2395. Terneuzei. ArsenaaUtraat 2. t jgjj |r Min. p. adv. 4.80. Inge* med. 3 tarief. Kleine adv. >max. 8 regels) 32 ct p. regel (min. ƒ1,60) ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro '.59300 P.Z.C.. Middelhui Maandag 13 april 1964 „Hardhandig" voetbal in Amsterdam Pagina 3 tel 2094. Adv. pr. 32 c' Gisteren, op de derde ver] van de eerste bemande ruimte- vlucht, die van de Rus Joeri Gagarin, hebben de Russen voor de tweede maal een bestuurbare satelliet in een baan om de aarde gebracht, ter bestudering van problemen welke verband hou den met een kosmisch rendez vous van twee ruimteschepen. De thans gelanceerde kunstmaan, is de tweede in de z.g. Poljotserie en wordt de Poljot-2 genoemd. De Poljot-1 werd op 1 november van het vorig jaar gelanceerd en werd door de Russen beschreven als het eerste ruimtevaartuig waarmee door middel van afstandsbesturing ingrijpend kon worden gemanoeu vreerd. Radio Moskou deelde mede, dat de baan die Poljot-2 thans beschrijft, een incli natie van 58.06 graden heeft ten opzichte van het equatoriaal vlak, en 500 en 310 kilometer als uiterste afstanden ten op zichte van de aarde heeft. Nadat de Poljot-2 door middel van een speciaal motorsysteem in een baan was gebracht, werden er manoeuvres mee verricht in diverse richtingen, in over eenstemming met het vastgestelde pro gram. Als resultaat van een" van die.ma noeuvres, werd de inclinatie aanzienlijk gewijzigd. De stabilisatie- en stuurraket- ten werden vele malen in werking steld. Onverwacht werd gisteravond Moskou een groot vuurwerk ontsto ken. Dit gebeurde even nadat dit eve nement was aangekondigd door radio Moskou, bij welke gelegenheid ook de „glorie" van de prestatie der Rus sische ruimtevaart werd verkondigd. Op een zaterdag in Mexico City gehou den persconferentie heeft de 'minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, verklaard dat op het ogenblik een grote Nederlandse particuliere mis sie op weg is naar communistisch China om een onderzoek in te stellen naar dc mogelijkheden voor de Nederlandse handel met dit land. De minister vertelde dit naar aanleiding van een vraag hoe het Nederlandse, standpunt was ten opzichte van de handel met rood China. De Nederlandse bewindsman zette uiteen dat Nederland geen voorstander is van een boycot van communistisch China, maar dat aan de andere kant het vraagstuk van de han del met dit land met de nodige omzich tigheid moet worden benaderd. Niette min, zo verklaarde hij, is de handel van Nederland met communistisch China de laatste vier jaar verdubbeld. De Ne derlandse minister legde er de nadruk op dat Nederland voor zelfbeschikking voor de Oostduitsers is. Dit probleem behoorde tot de vele, zo meende de mi nister, die moeten worden opgelost, voordat men zover is dat er niet meer van een toestand van koude oorlog kan worden gesproken. Nederland stemt niet in met een scheiding van Duitsland en wenst die niet in een akkoord met Rusland bestendigd te zien. Hij was dan ook van oordeel dat er nog een lange weg zal moeten worden afgelegd, ofschoon het beperkte kemstopakkoord van vorig jaar door Nederland als een eerste stap wordt toegejuicht. NA MISLUKT GESPREK De krachtproef tussen de Belgi sche regering en de stakende art sen is in de nacht van zaterdag op zondag in een beslissend stadium gekomen. De pogingen om een nieuwe basis te vinden voor ver dere onderhandelingen over de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet zijn gisterochtend om vier uur mis lukt. Koning Boudewijn tekende kort daarop een besluit, waarbij de ongeveer 3600 artsen, "reserve-offi cieren worden gemobiliseerd en de in de ziekenhuizen werkzame art sen worden „opgevorderd". De ongeveer 10.000 Belgische artsen kregen opdracht van hun nationale fede ratie om de staking voort te zetten. De dokters lieten weten, dat zij nog wel bereid zijn verder te onderhandelen, maar op basis van hun eisen, die zij in een elf punten bevattend document heb ben samengevat. De Belgische regering zal echter eerst tot een verder gesprek bereid zijn, nadat de staking, die zondag de twaalfde dag is ingegaan, zal worden beëindigd. Premier Lefèvre merkte bij de aanvang van de conferentie zaterdag op, dat al r.a het tweede gesprek van vrijdag „elke normale vakbond" zou hebben besloten tot hervatting van de eigenlijke onder handelingen. In een gesprek met journa listen maakte hij een tweede opmerking, grote verontwaardiging bij de artsen Bruidsjapon van Balmain Prinses Irene en haar verloofde Hugues Charles de Bourbon-Par- ma hebben gisteren verklaard dat zij nog steeds in Nederland in het huwelijk hopen te treden. In een onderhoud met United Press Inter national zeiden zij echter niets over plaats en datum van het huwelijk. De huwelijksvoltrekking tussen prinses Irene en Hugues Charles de Bourbon-Parma zal een luister rijke plechtigheid worden welke door honderden Spaanse Carlisten zal worden gevierd. Een en ander is zaterdag verklaard door een woordvoerder van de prins. De woordvoerder van de prins lachtte om geruchten, volgens, welke Irene en de prins, de Carlistiscfie pretendent op de Spaanse troon, al in het geheim zou den zijn getrouwd. „Absoluut valse ge ruchten", zei de woordvoerder. „De hu welijksplechtigheid, het doet er niet toe waar, zal een groots opgezet en luister rijk feest zijn dat ongetwijfeld bij hon derden en misschien duizenden Carlisten In Spanje in de smaak zal vallen. Dit veroorzaakte. „Ik hoop, dat men deze tijd niet de tijd van de moordenaars zal moeten noemen", voegde hij hier aan toe. Een regeringswoordvoerder haastte zich even later deze verklaring te verduidelijken. „De minister-president heeft slechts de wens te kennen wil len geven, dat het gesprek met de artsen in een kalme en rustige sfeer moest verlopen. Hij heeft daarbij ge citeerd uit het boek „Le temps des assassins", waarin een beroep op ge weld wordt afgekeurd. De stakende artsen hebben gisteravond de regering verantwoordelijk gesteld voor het afbreken van het contact om te komen tot verdere onderhandelingen over de nieuwe ziekte- en invaliditeits wet. „Voor ons is er geen breuk", zeiden woordvoerders van de nationale artsen federatie op hun eerste persconferentie in Brussel na de dramatische afloop van de conferentie in het kasteel „Hertogin- nedal". „Het gesprek is niet door ons be ëindigd" Tericijl 19 saluutschoten werden af gevuurd is de Amerikaanse gene raal Douglas Mac-Arthur zaterdag bijgezet in het naar hem genoemde gedenkteken van Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia. Foto: de kist met het. stoffelijk overschot ran Mar Arthur wordt hier de episcopale kerk van Sint- Paulus in Norfolk ingedragen voor de uitvaartdienst. Rechts een kadet ran West-Point met. de persoonlijke vlag van de generaal. iDe minister van economische zaken I heeft, in overeenstemming met zijn I ambtgenoot van landbouw en vis serij op grond van de uitkomsten can het accountantsonderzoek naar de verpakkingskosten van suiker een verhoging van de verbruiks- prijs goedgekeurd met één cent per kg, ingaande 13 april 1964. De prijs voor witte kristalsuiker, zowel in winkel- als in fabrieksverpakking zal hierdoor in het algemeen tot 1.08 per kg stijgen, behoudens in een aantal de tailhandelsbedrijven, waar tot dusverre reeds een wat hogere prijs dan 1,07 werd berekend. Honderddertien pasagiers zijn vrijdag avond om het leven gekomen toen het schip waarmee /.ij op weg waren naar Koeweit, in de Perzische Golf in brand raakte, aldus het Perzische blad „Ette- Iaat". Zeven passagiers konden door Perzische patrouillevaartuigen worden gered. Vol gens het blad waren de passagiers in Korransjar, aan de Perzische Golf, aan boord gegaan om zich illegaal naar Koe weit te begeven. Volgens dr. Wynen was de regerings delegatie het eerst uit de conferentiezaal weggelopen, nadat „ministers en hun adviseurs hun koelbloedigheid hadden verloren". „Moordenaars, schoften, U zult er voor betalen", was volgens dr. Wynen die geen nadere aanduidingen deed de artsen door de regerings delegatie toegevoegd nadat de artsen federatie had betoogd, dat in het huidige klimaat de geneesheren niet langer de verantwoordelijkheid voor de wacht diensten konden dragen. BEDOLVEN DOOR NATTE SNEEUW Dit zijn de Duitse skiloopster Bar- bi Henneberger en de Amerikaanse skiloper Bud Wallace Werner, die zondag bij Val Salueer in de buurt van Samedan in Zwitserland om het leven kwamen toen zij tijdens film- opnamen met een aantal anderen door een sneeuwlawine werden ver- j In memoriam be- ioten elkaar. Het terrein van de strijd bp- vindt zich ten noorden van Nicosia, aan de oostzijde van de weg Nicosia-Kj re- nia, die door de Turken wordt be heerst. Canadese militairen van de V.N.-vre desmacht slaagden er aanvankelijk in een staking van het vuren tot stand te brengen, maar deze werd kort nadien gebroken. Er wordt geschoten van drie bergtoppen, waarvan er twee in handen zijn van de Turken. Volgens een Cana dese schatting bevinden zich in het ge bied 3 a 400 bewapende Grieks-Cyprio ten. Film wordt toch nog voltooid jl'wee skiërs met grote internationale bekendheid, de 28-jarige Amerikaan I Buddy Werner en de 23-jarige Duitse Barbi Henneberger, zijn gisteren dode lijk verongelukt door een lawine, welke lien en nog 12 skiërs had verrast in de buurt van St.-Moritz. Op Buddy en mej. Henneberger na, slaagde men er fc«cïe£ü£ nrinVSÜ™ dl W«rerberg«, df, d,.Ito «tahta. middag gevonden onder drie mSter nat- («h te sneeuw. Het was niet het enige ski-ongeluk in De groep omvatte skiërs uit Duitsland, Zwitserland dit weekeind, hoewei per Oostenrijk, Zwitserland. Amerika en Bel- radio voor groot lawinegevaar was ge- 1. waarsehuwd. Zaterdag werden ongeveer lien toeschouwers begraven bij de Brit- De lawine kwam zondagochtend om- ,kikaraploen»t.hapj?en le Dato» Allen streeks 10 uur een helling van de Val uer(i,.n „jtcrtrraven of Blaarden er In SaMver af. waar de groep rich Srtïdf SBS3JS verzameld. Men was op 1 april naar J St.-Moritz gekomen, voor opnamen voor een skifilm, onder leiding van de Duitser Willi Bogner. Onmiddellijk werd een grote red dingsactie opgezet, met ski-instruc teurs, militairen, doktoren, honden en twee helikopters. Omstreeks drie uur 's middags werden de twee lijken j gevonden. „Ik betreur het te moeten zeggen, dat de artsen zich van de zieken als gijze laars bedienen om op de overheden druk uit te oefenen". Dit zei de Belgisch mi nister van arbeid, L, Servais, gisteravond voor de Belgische radio. Minister Ser vais sprak in het Frans, Zijn collega van justitie, P. Vermeylen, herhaalde de van de opstandige Eokabeweging ge- tekst in het Nederlands. Minister Ser- durende het Britse bestuur. Makarios. vaïs constateerde een door de artsen- die naar Athene is voor besprekingen staking veroorzaakte ernstige toestand! met de Griekse regering, zou gezegd in het land. „De geneesheren hebben het j hebben dat hij daar ook generaal Grivas land in een klimaat van ongerustheid zou ontmoeten om hem dit verzoek te gestort", zo zei hg. doen. Dr. Ralph Bunche, ondersecretaris van de V.N, voor politieke zaken, verklaar de gisteren bij zijn vertrek naar Gaze, dat de toestand op Cyprus erg ingewik keld is. „Men kan vaak zijn ogen niet geloven als men ziet wat er gebeurt". Bunche zal verslag uitbrengen aan Thant. President Makarios wil de Griekse ge neraal George Grivas verzoeken het be vel op zich te nemen van de nationale garde op Cyprus. Dit werd zaterdag door het Cyprische persbureau bekend gemaakt. Generaal Grivr- „Verschrikkelijk" Fritz Wagnerberg vertelde telefonisch vanuit zijn hotelkamer: „het is ver schrikkelijk. We waren hier op 1 april aangekomen om onder leiding van Wdlli Bogner een film te maken. We waren er al voor de helft mee gereed. Gister ochtend wilden we enkele spectaculaire skiscènes opnemen op een met firn (zware, korrelige lentesneeuw) bedekte helling. De helling leek niet gevaarlijk, alles leek bevroren. Plotseling begon het gehele, sneeuwdek weg te glijden waarschijnlijk door het gewicht van onze groep. Allen tuimelden met de sneeuw was leider mee. Toen gebeurde het vreselijke: door de luchtdruk of door wat het ook was, begon de sneeuw ook de helling tegen over ons af te glijden. Op Buddy en Bar bi na, lukte het ons boven de sneeuw uit te blijven. Buddy en Barbi waren echter begraven onder de sneeuw die van andere helling kwam". ENORME FILE BIJ ST.-ANNA TER MUIDEN Het bevel tot mobilisatie van de 3600 Belgische geneesheren, die bij het ministerie van landsverde diging staan ingeschreven als re- serve-officier, heeft als indirect gevolg de nodige stagnatie veroor zaakt van het grensverkeer. Kort nadat het mobilisatiebevel was uit gegeven, werden duizenden rijks wachters naar de Belgische vlieg velden en grensovergangen gedi rigeerd om te voorkomen dat op geroepen geneesheren het land zouden verlaten. i de gecombineerde Belgi- zal geen huwelijk zijn van de een of andere filmster, maar van een paar van koninklijke bloede en de gehele wereld zal lange tijd vooruit op de hoogte wor den gebracht". Volgens de woordvoerder heeft de prinses de modeontwerper Pierre Bal-1 sche-Nederlandse douanepost main opdracht gegeven een bruids japon te vervaardigen. De prijs van net öruidstoilet wist de woordvoerder niet, maar aangenomen wordt, dat zij rond de 5000 dollar zal liggen. Prinses Irene en prins Hugues zijn omstreeks half vier zaterdagmorgen per auto naar het familiekasteel Lig- ntères in dë Loirevallei vertrokken. „Slachtoffer' Het Madrileense avondblad „Pueblo" schreef zaterdag dat prinses Irene het slachtoffer js geworden van de sensatie zucht van de Franse pers. In een arti kel op de voorpagina schrijft de Parijse correspondent van het blad dat „de Ne derlandse prinses in Parijs haar bruids- toilet moet kiezen in een hoogst onge bruikelijke sfeer voor een meisje dat spoedig in het huwelijk zal treden". Vol gens deze correspondent stapelen de pro blemen voor prinses Irene zich op. „In deze weinig idyllische atmosfeer zal de prinses weinig rust kunnen vinden om haar keus te bepalen" Ook volgens „Pueblo" gaat in Parijs sterk hei gerucht dat de verhouding tus sen prinses Irene en haar verloofde nog slechts een wankele basis heeft als ge volg van diverse moeilijkheden die tus sen hen zouden zijn ontstaan. Met i het Zeeuws-Vlaamse St.-Anna t.er Muiden veroorzaakte dit in de loop van zondag een oponthoud van bijna een uur. Vier rijkswachters controleerden hier de paspoorten van alle Belgen, die de grens wilden passeren. Hoewel deze controle vlot verliep, had zich tegen het middag uur toch een file auto's gevormd van circa 5 kilometer lang. De voertuigen stonden tot aan het kruispunt West kapelle van de grote weg Gent-Knokke In de namiddag, rond 5 uur, werden nog wachttijden genoteerd van 3 kwartier. Onder de gecontroleerde automobilisten bevond zich een tiental Belgische dok toren, die op hun mobilisatie-verplich tingen werden gewezen. Zij werden aan geraden zich zo spoedig mogelijk op hun mobilisatiebestemming te melden De rijkswachters lieten hen niet pas seren en stuurden hen terug het land in. Aan de grensovergang Zelzate-Sas van lent, waar het op zondag ook altijd eer druk is, stond wel eens een tiental auto's te wachten, maar door de zeer lotte controle, was daar de gehele dag geen sprake van file-vorming. Naar ons daar werd meegedeeld werden tot zes uur 's avonds slechts vier ge neesheren .teruggestuurd. Aan de belang rijke grensovergang Kemseke-Kapelle- brug had slechts geringe vertraging plaats. Ook daar werden enkele dok toren verhinderd het land te verlaten. Geen controle Weinig werk hadden de Belgische rijks wachters aan de minder drukke grens overgangen zoals bij Retranchement, Eede, Watervliet, Overslag, Koewacht en Clinge. Om 7 uur 's avonds liet het hoofd van de landelijke rijkswacht via radio Brussel melden, dat nog geen en kele gemobiliseerde dokter het land had i verlaten. Waarschijnlijk had deze mei-i j ding betrekking op de passage van ge-- controleerde grensposten. Maar alleenI al in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn mins- 5 ie mobiliseren .ens tien grensovergangen, welke niet St.-Anna ter Minden, werden tien worden gecontroleerd. Overigens vallen Is Belgische artsen, die op weg waren de in het buitenland verblijvende dok- naar Nederlandteruggestuurd. toren ook onder het mobilisatiebevel. 1 Een meer dan 5 km lange file vorm de zich bij de Zeeuws-Vlaamse grenspost te St.-Anna ter Mudden toen daar zondagmiddag alle Bel gische auto's door de rijkswacht werden aangehouden en de papieren ran de chauffeurs werden ingeke ken. Deze maatregel volgde op een besluit van de regering de artsen Generaal Humherto Castello Branco Is tot president van Brazilië gekozen. Tot vice-president werd gekozen Jose Maria Alquimin. De waarnemende pre sident, Ranieri Mazzili. heeft zaterdag het veelomstreden besluit van Goulart ingetrokken, waarbij land dat tien kilo meter aan weerskanten van verkeers wegen en spoorlijnen lag ten behoeve van bezitloze boeren onteigend zou worden. De minister van justitie ver klaarde dal de landhervormingswet die thans bij het congres is ingediend de kwestie zal regelen. President Branco zal het resterende gedeelte van de ambtstermijn van Gou lart, dat is tot de presidentsverkiezingen van volgend jaar. uitdienen Branco, die een voorname rol speelde bij de I staatsgreep waarbij Goulart werd afge- zet, is stafchef van het leger Zaterdag zijn in een der gangen van hel Braziliaanse parlementsgebouw drie schoten gevallen. Zij werden afgevuurd door de voormalige minister van land bouw in de regering-Goulart. Oswaldo Lima Filho. die het gemunt had op een afgevaardigde van "de arbeiderspartij, Milton Cabral. Deze werd niet geraakt. Filho schoot op het parlementslid tijdens een hooglopende ruzie, waarbij de voormalige minister hem van verraad betichtte De voorzitter van de kamer heeft een onderzoek gelast. Het is le den van het Braziliaanse parlement se dert enige tijd verboden in het parle mentsgebouw wapens te dragen. De Braziliaanse politie heeft vrijdag in de haven Sao Sebastio de Russische tankboot Ljoebotin aangehouden. Het schip was op last van de ministeries van buitenlandse zaken en van marine aangehouden omdat men vermoedde dat het documenten aan boord had die ver band hielden met communistische acti viteiten in Brazilië Egypte arresteert „Duitse spion" Een Duits onderdaan. Forwald Hütten- meister, is in Egypte wegens spionage voor Israël in staat van beschuldiging gesteld, aldus heeft het persbureau voor het Midden-Oosten zaterdagavond be kendgemaakt. Aan Hiittenmeister werden vier punten ten laste gelegd waarop de doodstraf staat, namelijk het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat, het wer ken voor een vreemd land met de bedoe ling de veiligheid van de staat in ge vaar te brengen, het verschaffen van militaire inlichtingen aan een vreemde mogendheid en het onthullen van mili taire geheimen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1