Iets beter Axel won verdiend van Goes: 2-3 BEZOEK IN ONZE LflNO- EN TIJiipopiWTffiND OP DE ¥-50 BEURS ZUID-BEVELAND Krediet voor aanleg hoogspannings kabels „De Brug" naam voor nieuwe gemeentelijke sociale werkplaats C.H.-KIESVERENIGING NAM GOESE ZAKEN ONDER DE LOEP DIRECTRICE VAN MEISJESSCHOOL ONTSLAGEN OM „VOORLICHTING" js flessemelk 23 cent hoger dan producentennriis VOORSTEL IN WERKGROEP: 1.3 PROCENT De Kennedvronde wordt wellicht uitgesteld MAANDAG 13 APRIL 1964 WISSEL DEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 DERDEKLASSERS Grenswachters nu aan de leiding In de derde klas D maakte Grenswach ters gebruik van de geboden kans om de leiding op te eisen. Zeclandia werd op het nippertje verslagen (0-1), waar door de groen-zwarte hoofdstedelingen diep in de zorgen blijven. Goes stelde voor eigen publiek teleur door zich door Axel te laten kloppen (2-3), Grenswachters Odio Dosko Meto Hontenisse Axel Goes N.S.V. B.S.C. Zeelandia Nw Borgvliet Corn Boys 18 13 4 18 13 3 17 10 2 17 10 1 18 10 1 17 7 5 18 8 1 1 30 49-22 2 29 51-22 5 22 49-37 6 21 48-20 7 21.37-28 5 19 34-15 9 17 45-43 9 15 38-45 9 15 25-47 5 1 12 11 27-50 3 3 11 9 18-37 1 1 16 3 20-75 Goes-Axel In een vrij matige wedstrijd heeft Axel beide puntjes mee over de Schelde geno men. De op deze regenachtige middag in het wit gestoken Goesenaren zijn er dus niet in geslaagd revanche te nemen voor de 5-2 nederlaag in Axel. Na 20 minuten gelijk opgaande strijd nam Axel door een doelpunt van rechtsbinnen Van Straaten de leiding. Tien minuten voor rust maakte rechtsbuiten M. de Kok uit een voorzet van Hans Sinke l-l. Vijf mi nuten later wees het scorebord 1-2 aan dank zij een treffer van linksbinnen Die- leman. Na de thee kwam Axel zelfs na een kwartier op 3-1 door een geraffineerd kopballetje van Herman. Goes, dat nu begreep, dat het uit een ander vaatje moest tappen om deze achterstand nog in te halen, begon nu wat meer aan te vallen. De Axel-voorwaartsen bleven echter gevaarlijk. Na twintig minuten spelen, ontstond er een zeer gevaarlijke situatie voor het Axeldoel. De keeper was reeds geslagen, maar door goed op stellen van een der verdedigers van Axel, die een zeker doelpunt voorkwam, be landde de bal niet in maar naast het doel. Uit de nu volgende corner, kon de keeper de bal nog net naast stompen. Uit deze corner ontstond een zeer ver warde situatie; iedereen die voor het doel stond sprong op, waarna de bal in protesten aan de Axelkant teweeg- protesten aan de Axelkant teweeg bracht. De scheidsrechter wees echter onverbiddelijk naar de middenstip. Goes ging nu met alle krachten in de aanval, wat echter zo nu en dan gevaarlijke si tuaties bij het Goesdoel veroorzaakte. De Axelvoorwaartsen kwamen enkele ma len alleen voor doelman Traas, die met behulp van het houtwerk en het slechte schieten van de Axelaars zijn doel ver der schoon kon houden. Ook aan de an dere kant konden de Goesenaren de juis te richting niet meer vinden, zodat het 3-2 voor Axel bleef, dat over het alge meen wel iets beter speelde dan Goes. Zeelandia-Gr.uiachters de volle winst uit handen moeten geven. Grenswachters, in deze vorm spelend, was zeker geen kampioensploeg en ware het niet dat Sohier, na een kwartier spe len, onoordeelkundig op doelman Baart had teruggespeeld, dan had de thuisclub een zeker niet onverdiend puntje kunnen bemachtigen. Nu buitte de snelle en at tente linksbuiten J, Janssens de fout van Sohier genadeloos af. Hij kwam nog juist iets eerder bij de bal dan de uitgelopen Zeelandiakeeper en met een fraai schot maakte hij 0-1. De Zeelandianen, bij wie zowel Vervoorn als Van Os niet onver dienstelijk debuteerden, hadden voordien en kans gehad op een doelpunt maar Os kopte bij de goed door Rijn ge nomen hoekschop finaal mis. Toen Van Os later alleen doorbrak speelde hij de bal juist iets te ver voor zich uit en ook deze kans was verkeken. De Grens wachtersdoelman Hendriks bleek boven dien zijn vak wel te verstaan en zo ble ven doelpunten uit. Na de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op, Zeelandia nam, vanzelfsprekend, wat risico door 't accent op de aanval tel eggen en vlak voor het einde leverde dit nog bijna de gelijkmaker op, Niet zonder geluk hield Hendrikse echter zijn doel schoon en met, een nauwelijks verdiende 0-1 zege kon Grenswachters de thuisreis maken. Dultslands meestgekochte Motorgazonmaaiers voor elk gazon, ook hoog gras. Nieuw: electrisch zonder last met de kabel I Folder en de monstratie bij de gouden Nagel Raadsvergadering gemeente Ovezande Dinsdag 14 april komt de raad van de gemeente Ovezande 's avonds om half acht in vergadering bijeen. Op de agenda slaat onder meer een voorstel om de heer C. de Winter uit Ovezan de een premie van f 444,44 toe te ken nen voor verbetering van zijn woning- De P.Z.E.M. heeft bij de gemeente een verzoek ingediend lot aankoop van 300 vierkante meter bouwgrond aan de Plataanweg in verband met de bouw van een dienstwoning voor de districtsmonteur van de P.Z.E.M. B en w. stellen voor deze grond te ver kopen tegen een prijs van f 14,pei vierkante meter. Verder komen ir deze vergadering aan de orde de vast steling Ivan de uitkering en pensioen verordening van de wethouders en de herziening van de bezoldigingsveror dening voor het gemeentepersoneel Voorts komen nog enkele wijzigingen in de gemeentebegrotingen van 1963 en 1964 aan de orde. Collecte De collecte voor hel Leger des Heils heeft in Ovezande f41,20 opgebracht. A( iF-NI )A Middelburg Molenwater Miniatuur Wal cheren, 9—18 uur Provinciale Biblio theek: tentoonstelling Shakespeare. 10— 12.30 en 13.30—18 uur Vllsslngen Alhambra: The bridge on the river Kwaï. 20 uur. 14 jaar Dr Ootle- straat'3: Bedrijfsaposlolaal. 19.30 uu Goes Grand: The bridge on the r Kwai, 20 uur, 14 j- Bas van Gent Olympïatheater: Lawrence of Arabia, 20 uur, 14 jaar Terneuzen Luxor; De vloek van de prai rie. 20 uur, 14 Jaar Bergen op Zoom Roxy. Barabbas, 20 van 20 Vlissingse winkeliers, die gehouden wordt in het CONCERTGEBOUW op 14, 15 en 16 april. Geopend van 25 en 710 uur n.m. IEDERE AVOND BADPAKKENSHOW. VELE DEMONSTRATIES. WAARDEVOLLE PRIJZEN. TOEGANG 25 CT. Schoorsteenbrandje zonder schade Een schoorsteenbrandje is zondagmid dag tien voor half drie ontstaan in het pand Spanjaardstraat 33 te Middel burg. Dit perceel wordt bewoond door W. C. P. De brandweer bluste het brandje en haalde een paar antennes rond de schoorsteen weg. De oorzaak van het brandje, dat geen schade aan richtte, is onbekend. Kloetinge sloopt krotwoningen De dienst gemeentewerken van Kloe tinge heeft vorige week de krotwo ningen Peperstraat 8 en 10 gesloopt. Enige tijd geleden besloot de gemeen teraad hiertoe in het kader van de realisering van het saneringsplan voor de bebouwde kom. Ter uitvoering van dit plan zullen ook de vier krot woningen in de Schoolstraat tussen de Peperstraat en het verenigingsge bouw „Amicitia" moeten verdwijnen. Het plan bestaat om daarna het plein bij „Amicitia" door te trekken tot aan de Peperstraat, zodat een ruime par keergelegenheid ontstaat. Het gedeel te weg tussen de Schoolstraat en de Achterweg komt hiermede te verval len. D'e Schoolstraat, de Peperstraat en de Achterweg zullen, als dit gereed komt, worden verbreed. Zodra alle nog te slopen krotwoningen zullen zijn ontruimd zal tot uitvoering van dit werk worden overgegaan. Tuveo gaf uitvoering Dezer dagen hield de christelijke sportvereniging „Tuveo" uit Kloetin ge een openbare les in het gemeente lijk verenigingsgebouw „Amicitia" te Kloetinge. De voorzitter, de heer W, Ruissen, heette in zijn openingswoord alle aanwezigen, waaronder burge meester mr. H- N. baron Schimmel- penninck van der Oye, hartelijk wel kom. Vervolgens brachten de jongens en meisjes verschillende gymnastische oefeningen voor het voetlicht. In de pauze hield men een verloting. Na de sluiting zong men „Ik wil U, o God mijn dank betalen". s-HEER-ARENDSKERKE Algemene vergadering Oranjevereniging 's-Heer-Arendskerke De Oranjevereniging 's-Heer-Arends- kerke hield in café „Tol" haar alge mene ledenvergadering. In deze ver gadering werd tot voorzitter (vacatu re de heer J. van Neerwijk) benoemd de heer J. P. Lindenbergh. Deze ver klaarde dit voorzitterschap slechts voor één jaar te willen aanvaarden. Tot bestuurslid werd benoemd de heer A. van 't Leven, terwijl de aftredende bestuursleden, de heren G. van Dam- J. J. v. d. Swaluw en H. van der Malen werden herkozen. Wegens afwezigheid van de penning meester kon de rekening 1962 niet worden vastgesteld. Wat de feestelijkheden betreft werd besloten op donderdag 30 april a.s. voor de schooljeugd een goochelaar te laten optreden in het gemeentelijk verenigingsgebouw. Op die dag zullen de kinderen tevens een traktatie ont vangen. Ook zal de medewerking op die dag worden gevraagd van de plaatselijke muziekvereniging tot het geven van een concert. De vergadering was slecht bezocht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN HULST Gemeenteraad keurde geloofsbrieven goed Onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester P. J. Brand heeft vrijdag avond de gemeenteraad van Hulst de geloofsbrieven goedgekeurd van de heer J. L. C- M. van de Walle (lijst Picavet), die de plaats zal innemen van de heer II. S. A. Veraart, die onlangs naar Ter- neuzen vertrok. Daarvóór had een derzoekscommissie, bestaande uit de he ren C. C. van Arenthals, J. H. Stolpe Chr. Willemstein, de geloofsbrieven i derzocht. Tijdens deze vergadering keurde de raad hét voorstel goed betreffende het tweede deel van de riolerings- en bestratings- werkzaamheden in het plan Noord II, waarmede voor de gemeente een bedrag is gemoeid van 252.750. Te elfder ure hadden b, en w. nog een voorstel gereed gemaakt., dat handelde over de paehtaf- koop van ongeveer zeven hectare wei land van de landbouwer J. G. de Bokx te Hulst. De gemeente zal hiervoor r 63.000 moeten betalen. Ofschoon de heer B. H. L. Picavet tegen hét voorstel als zodanig geen bezwaar had, vroeg hij b. en w. toch dringend, in volgende ge vallen er steeds voor te zorgen, dat er tegelijkertijd een begrotingswijziging ter tafe) 'ligt Waarnemend burgemeester B-and weet deze tekortkoming aan het gebrek aan tijd tijdens de voorbereiding van het voorstel. WrsrnoRPE Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Dit jaar zal in de gemeente Westdor- pe het bevolkingsonderzoek op long- tuberculose worden gehouden, voor alle inwoners boven de 14 jaar. Dit onderzoek zal plaatshebben op donder dag 2 juli in het verenigingsgebouw. In de wijk Stroodorpe zal dit geschie den op maandag 6 juli. Door middel van enquêtekaarlen zullen de inwoners tijdig kunnen opgeven of zij hieraan deelnemen en op welk uur. KRUIN1NGEN Geslaagde bonte avond van plattelandsvrouwen De Bond van Plattelandsvrouwen, af deling Kruiningen, organiseerde dezer dagen een geslaagde bonte avond on der de titel „Wij vrouwen van het land", die geopend werd door de pre sidente, mevrouw Baarens-van Aalst. Zij heette onder meer de genodigden van het dagelijks bestuur van welkom, mejuffrouw Van der Leeden en mevrouw Kik, de heer P. Polder man namens de afdeling oostelijk Zuid-Beveland van de Z.L.M. stuursleden van zusterverenigingen uit Kapelle, Krabbendijke, Rilland en Yerseke en leden van de afdeling Goes alsmede mevrouw Van Willegen-Ever- se, lid van het hoofdbestuur. Op deze avond kwam de zelfwerk zaamheid van de leden goed tot uiting. Er was een schetsje ,,In de nette straat" en een quiz tussen het echt paar v. d. Peijl-Grootjans en nader hand tussen het echtpaar v. d. Berg- Vermeulen. De eerstgenoemden won nen de quiz. Voorts voerden de dames het toneelstukje „De koetsier" op, dat speelt omstreeks 1850 en vooral door zijn aankleding bijzonder in de smaak viel. Vervolgens werd het toneel ver sierd met talloze zelfvervaardigde bloemstukjes en met struiken, waar bij de dames teksten spraken, waarna wederom een toneelstukje volgde „Aan het strand", dat speelt in deze tijd. Als slotnumer was gekozen het huisvrouwenorkest, begeleid aan de piano door de heer v. d. Peijl. Mevrouw Baarens bedankte alle me dewerkers en mevrouw Ribbens-Mul- ler bracht op haar beurt dank aan de familie Baarens voor de vele werk zaamheden, die zij verrichtte. De heer Baarens. die een ongeval is overko men, kon niet aanWezig zijn. WALCHEREN MIDDELBURG B. en w. van Middelburg vragen de raad een krediet van f 36.000 voor liet aanleggen van 4 hoogspanningskabels en 2 signaalkabels door het kanaal door Walcheren voor de elektriciteits voorziening in Middelburg-Zuid. Tot de maatregelen, die nodig zijn om de toekomst dit uitbreidingsplan van een ongestoorde elektriciteits voorziening te verzekeren behoort o.a. de bouw van een nieuw inkoopstation aan de zuidzijde van het kanaal. Dit station moet worden gekoppeld aan 't huidige inkoopstation Poelendaele II. De kabels zijn nodig om dit nieuwe station te voeden. Het is mogelijk deze werkzaamheden uit te voeren in combinatie met werk zaamheden van de P.T.T. NIEUWE AFVOERLEIDING BIJ ORANJEZON B. en w. van Middelburg verzoeken de raad een krediet van f 13.000 te vo teren om een gesloten afvoerleiding te leggen van de bedrijfsgebouwen van het waterleidingbedrijf te Oranjezor naar de achter de Koningin Emma- weg lopende poldersloot. Deze afvoer is om hygiënische redenen nodig, om dat de afvoer van de septïctanks bij de woningen en gebouwen van het be drijf- gebeurt in een sloot, die aan het duinterrein bij de camping Oranjezon grenst. G. J. Zeef hoofd van Dunenburchschool B. en w. van Middelburg stellen de raad voor om de heer G. J. Zeef met ingang van 1 september a.s. eervol ontslag te verlenen als hoofd van de openbare school C in verband met de opheffing van deze school en hem te benoemen tot hoofd van de nieuwe lagere school „De Dunenburch' Raad Vlissingen vrijdag bijeen gemeenteraad van Vllsslngen komt vrijdag 17 april 's middags om 2 uur in vergadering bijeen. RAAD VLISSINGEN OVER AAN- EN VERKOPEN VAN GROND EN PERCELEN De gemeenteraad van Vlissingen zal zich moeten beraden over enkele aan- en verkopen van grond en percelen. Op de agenda staat een voorstel tot ver koop van grond aan de Samaritaan straat, groot 203 m2 en de verkoop van grond aan de Bloemenlaan, hoek Margrietenlaan groot 185 m2. De raad zal verder moeten beslissen over dei aankoop van percelen gelegen aan dej Noordstraat 42, Korte Zelke 8 én 12. Groenewoud 45 en Badhuisstraat 68. teneinde, zoals b, en w. schrijven, te zijner tijd uitvoering te kunnen geven aan het saneringsplan voor de oude stad. Eervol ontslag onderwijzeres In een brief aan het gemeentebestuur Vlissingen heeft mevrouw A. M. W. IJsselJutte, onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare Bonedljkeschool, VLISSINGEN Nu binnenkort de nieuwe gemeentelij ke sociale werkplaats aan de Edïson- weg te Vlissingen in gebruik zal wor den genomen, hebben b. en w. zich beraden over een naam. Onder de te- werkgestelden in de tegenwoordige werkplaats is een prijsvraag uitge schreven. Als de beste naam is vol gens b. en w. uit de bus gekomen „De Brug". Het college meent, dat deze naam het duidelijkst de nuttige func tie aangeeft, welke de sociale werk plaats vervult, namelijk om de daar tewerkgestelden via aan hen aange paste arbeid te eniger tijd weer ir het vrije bedrijf terug te brengen. Het college acht de naam voorts zinvol en passend, redenen, waarom het de raad voorstelt de nieuwe gemeentelij ke sociale werkplaats de naam van „De Brug" te geven. Lezingen en forum Spreekbeurt mr. Huber en drs. Dijkgraaf Tijdens de zaterdagmiddag in de kantine van de ambachtsschool te (Joes gehou den vergadering van de Christelijk His torische kiesvereniging „Koningin en Vaderland" werden enkele specifieke Goesc zaken onder de loep genomen. De aanleiding hiertoe was een tweetal inleidingen, die werden gehouden door burgemeester mr. F. G. A. Huber en drs. J. Dijkgraaf, wethouder van Goes. Mr. Huber, die het onderwerp: „Cultuur en planologie" behandelde, belichtte de achtergrond van waar ulit men moet bepalen welke koers moet worden ge varen. „Men zal steeds de lijn moeten zoeken, van waaruit men tén dienste van de samenleving zal moeten wer ken om te trachten deze te ontplooien en te ontwikkelen. Dit geldt ook voor de Goese samenleving. Zo dient men niet alleen de ontwikkeling van onder wijs en sport ter hand te nemen, maar ook de ontwikkeling van het culturele en kerkelijk leven. In Goes valt in vele opzichten nog veel te doen. Zo zag mr. Huber voldoende werkterrein ter ver betering van het museum; de biblotheek zal zeker verdubbeld of verdrievoudigd dienen te worden, terwijl het zeer ge wenst is een goede ontwikkeling voor de vorming van een streekarchief te verkrijgen", aldus spreker. Volgens hem dient men ook met het stedeschoon bij zonder voorzichtig te zijn. „Het is vrij eenvoudig om aan de roepstem om dem- uit het oogpunt van de recreatie, Goes te behouden als een mooie, oude bin nenstad met een modern silhouet er om- hem. Het gemeentebestuur van Goes streeft naar radicaal werken. Een der grote zorgen is de groene gordel te be houden. De ontwikkeling van de Oosterschel- debrug zal zeer zeker in de toekomst grote toeloop van recreatie teweeg brengen. Een gemis is dan het ont breken van pick-nickplaatsen en restaurants. Kinderspeelplaatsen vindt, men er niet, terwijl ook de we gen niet aan de eisen zullen vol doen. Het Goese gemeentebestuur is zeer zeker geïnteresseerd in het verkrijgen van industrie en het be houden hiervan. Met industrieterrei nen is men echter slecht bedeeld en men zal dan uok alles iu hel werk moeten stellen te trachten grotere terreinen te verkrijgen. Mr. Huber besloot zijn betoog met de suggestie, dat ook een volkshogeschool in Zee land niet kwaad zou zijn. Financiën Drs. J. Dijkgraaf sloot met zijn inlei ding „Gemeentefinanciën" vrij aardig op het wensenprogramma van de vorige inleider aan. Hij wees op het grote be grotingstekort van de gemeente. ..Dit tekort ontstond in belangrijke mate dooi de stijging van de sociale voorzienin gen en het onderhoud van de straten. Onder de uitgaven zitten geen overdre ven zaken. Er is zelfs nog een reeks van dringende wensen, die met in begroting werden verwerkt". Hij noem de dit een ernstig verschijnsel in de huidige ontwikkelingsfase van Goes. „Daarbij komt dan nog dat het nog niet helemaal zeker is, dat Goes de kern faciliteiten zal blijven behouden. Dit zou een onmogelijkheid voor Goes zijn", zc zei hij. Men dient volgens drs. Dijk graaf niet alleen aan Goes, maar ook aan geheel Midden-Zeeland te denken. „Daarom zal, ondanks alle tekorten, de uitbouw door moeten gaan. Vooral bij de verbinding met de randstad Holland zal Goes een unieke plaats gaan ge ven". Drs. Dijkgraaf sprak dan ook de hoop uit, dat bij de Haagse en provin ciale instanties een gewillig oor gevon den zal worden om de belangrijke plaats te kunnen blijven vervullen". In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer C. J. Buurman, de tevreden verlopen verkiezingen, Hij had dan ook g unstige verwachtingen voor de toekomst van de C.H. Ter nagedachtenis van het overleden lid, de heer Van der Weert, nam de ver gadering enige ogenblikken stilte acht. Na de pauze had een forum, bestaande uit mr. F G. A. Huber, voorzitter, wet houder drs. Dijkgraaf en de C.H.-raads leden, de heren F. P. J. Polderman, G. Heijboer en B. G. C. Kegge, achter de bestuurstafel plaats genomen. Ter sprake werd gebracht de „beschamende huisvesting" van de Muziekschool, de havenplannen en de sanering in Goes- Noord. Wat dit laatste punt betreft, werd medegedeeld, dat het gemeentebe stuur er thans naar streeft, zodra een bepaalde hoek in eigendom is, daar met bouwen te beginnen. Er komt dan in elk geval vaart in. De industrialisatie in Goes zag men als geslaagd. Door ge brek aan terreinen is de gemeente nog niet rijp voor grote industrieën, zodat men voorlopig blij is met de kleinere. Ook de Westerscheldeverbindïng werd onder de loep genomen. Het forum was van mening, dat het belangrijk is eerst te weten, welk tracé men wenst. Het Tweede Kamerlid, de heer C. F. van der Peijl, zei, dat steeds is gedacht aan de tracé Ellewouts-Terneuzen, dat de meest geschikte plaats zou zijn, zien de diepte. „Technisch is het heel dus wel uitvoerbaar, alleen zal nu de rentabiliteit aangetoond moeten wor den. Verheugend is het, dat met name de P.Z.C-. zich een vurig pleitbezorger van de Zeeuwse problemen toont", zei hij. De heer Van derf Peijl was er van o- tuigd, dat de Westerscheldeverbinding er te zijner tijd moet komen. Ook vrij wel de gehele Tweede Kamer is hir van overtuigd. Op een vraag of het niet logisch 7. zijn geweest, dat bij de gemeentelijke herindeling 's-Heer-Hendrikskinderen bij Goes wordt gevoegd, bleef het forum een direct antwoord schuldig. Wel was men van oordeel, dat er toch wel gron dige argumenten moeten zijn, te beslui ten een gemeente op te heffen. CONFLICT IN ALMELO TEXTIELBEDRIJF WIL MEISJES VAN 12 JAAR AAN HET VAK „BINDEN" Verschil j drie- ■olgen. die iHet gaat hier om meisjes, dl jarige cursus tcxticloplelding jaren geleden door de Stichting 1 cx- tlclondérwljs voor Almelo en Omstre ken In het leven Is geroepen. Deze tcx ticloplelding Is als onderafdeling ver- bonuen aan de lagere technische school Ito Almelo. De meisjes van de textlel- •r (Ie keu- j school moeten eerst een jnar algemeen - vormend onderwijs ontvangen en ver- zevrijheicl van meisjes \an de tex- volt,cns tv..,.,. jaar achtereen hal! a 1 tieischool heeft geleid tot een eril-imccn. half technisch onderwijs Daar de Mg conflict tarnen h. 1 bSE van de meisjesvakschool te Almelo, worden deze meisjes zg. ais ;;a.si.eni.,int- waarop de meisjes van de textiel-l^lMnd^ aan de 'hooi een deel van hun opleiding het best tan mening krijgen, en de directrice van de vakschool, mejuffrouw J. E. Smit.l Het conflict is zo hoog opgelopen, dat het bestuur van de meisjesvak school de directrice tegen 14 juli oneervol heeft ontslagen, omdat de directrice „categorisch blijft wei geren aan de opdracht van het be stuur gevolg te geven haar mede werking te verlenen aan de oplei-1 ding van de meisjes van de textiel school". ■vijs 1 dat 1 ■akschool, dit r~eenkomn' lussen Texticlon- melsjosvakschooL Spaartegoed teraad voor. overeenkomstig het advies van het schoolhoofd dit verzoek in te willigen. Mr. Beernink tegen fusie met A.R.P. Mr. II. K. J. Beernink, voorzitter van de Christelijk Historische L'nie, heeft za terdag op de algemene ledenvergadering van de Federatie van Christelijk-Hïstori- •lie Jongerengroepen in Hattem ver klaard, voorstander te zijn van samen werking met anderen, vooral met hen, die de G.-H.U. het naast staan, maar tegen fusie te zijn, omdat met het ver dwijnen van de unie ook het eigene daar- an verloren zou gaan. Hij meende ook, dat samengaan van an ti-revolutionairen en christelijk-hisotri- schen of vorming van een Nederlandse C.D.U. nog veel meer van de door de jeugd zo versmade compromissen met zich zal brengen. Wij moeten aan het Nederlandse kiesstelsel niet tornen. Uit een oogpunt van evenredige vertegen woordiging bezien is het zuiverder dan welk stelsel in het buitenland ook, aldus mr. Beernink, die er nog op wees, dat bij terugkeer naar het oude districten stelsel de C.-H.U. sterk in zeteltal zou achteruitgaan dan wel geheel uit de Kamer verdwijnen. De voorzitter van de Federatie van Chri8telijk-Historische Jongerengroepen, de heer J Baarda, gelooft niet dat een Nederlandse Christen-Democratische Unie op dit moment zou zijn te verwe zenlijken. Hij pleitte verder voor herziening van het reglement op de krijgstucht en voor goede voorlichting door kerk en jeugd beweging aan de a.s. militair, nog voor deze opkomt. Over de gebeurtenissen rond prinses Ire ne zei hij ten slotte o.m.: „de heer Carlos schijnt niets, maar dan ook niets te wil len begrijpen van ons democratisch be- ons democratisch ij 9 47Voae-oGrGf st.el in Nederland en in het bijzonder de historisch gegroeide nauwe band tussen het Huis van Oranje en het Nederlandse volk. Alleen zijn belangen schijnen te gelden. Het is wel duidelijk dat prinses Irene reeds thans afscheid heeft geno men. Een verdrietige zaak". Onderzoek naar dood kerngeleerde De politie van München heeft gisteren verklaard dat zij een onderzoek instelt naar de geheimzinnige dood van een niet met name genoemde atoomgeleerde, die eind vorige maand in een zieken huis te München overleed. Een woordvoerder van de politie ver klaarde dat de 34 jaar oude geleerde maand met een collega in Oos- was geweest en op de terugreis zoek aan vrienden in München bracht. De man werd in het huis van een van zijn vrienden onwel en overleed enige uren later in een ziekenhuis. Vol gens de woordvoerder leverde een lijk schouwing geen sleutel tot de doods oorzaak op. Men had echter ook niet kunnen vaststellen of de man door mis daad om het leven was gekomen. STUDENT ONDERBREEKT ZIJN HONGERSTAKING (Van onze Amsterdamse redacteur). Vandaag beëindigt de Amsterdamse stu- dentTjïbbe Bijlsma zijn hongerstaking „die hij veertien dagen heeft volgehou den in een prïvéactie ten behoeve van ontwikkelingshulp. Hij heeft door twee •eken niet te eten actueel willen maken at honger betekent zijn voorbeeld is door vele jonge mensen uit alle delen van het land voor enkele dagen opge volgd. Het uitgespaarde geld werd over gemaakt op giro 623000. Daags na Pasen stelde Tjibbe Bijlsma: ik wil niets meer eten voor er in ons land minstens drie miljoen gulden bijeen is gebracht voor ontwikkelingshulp. Hij beschikt echter nog niet over genoeg ge gevens om uit te kunnen maken hoe de stand op dit moment is. Vandaar dat hij zijn actie staakt, of liever gezegd: onderbreekt, want mocht dus blijken dat Indien de leerlingen de driejarige ei raus tot een goed einde hebben gebracht en zij zich. gewapend met het diploma textlelonleldlne bij een textielbedrijf aanmelden, dan zal het betreffende textielbedrijf, bij ac ceptatie van het meisje, haar een geblokkeerd spaartegoed geven, waarover op 21-jarige leeftijd of eerder. In geval van bHzondere om standigheden, kan worden beschikt. Dit spaartegoed moet worden ge zien als een "premie voor het tot een goed einde gevolgd hebben van deze opleiding. P VI1C I p C campl L- I Voorzover zij in dc meisjesvakschool les 1 II o IICooClIlCliV. kragen, mogen de texti«dme:sj.;s voor J 195 procent ook als leerlingen van die school worden beschouwd, aldus het standpunt van het bestuur. Maar voor die resterende 5 procent moet er ver schil blijven „de directrice of de klaase lerares mogen gerust, wanneer zij na verloop van tijd menen, dat een meisje melk kost 48 cent per liter en I minder geschikt is voor de opleiding, die flessemelk 54 cent per liter in de gera-1 z,j volgt, contact opnemen met bv. de tionalLseerde gebieden ln het westen des ouders of de directeur van de i t s., zo- lanrls, terwijl voor het melkprijs laar 1 rjat andere mogelijkheden voor het kind april 19641 april 1965 de richtprijs kunnen worden bekeken." Maar het be- af-boerderij is vastgesteld op 31 gul- stuur acht het onjuist, wanneer dc di- den per 100 kg melk met een vetgehal- rectrlce de meisjes van dc textielschool te van 3,7 proc. Dit deelt minister Bies- helemaal als haar leerlingen !«:- heuvel, van landbouw en vissery. me- schouwt. Die vrijheid van handelen de ais antwoord op vragen van het kunnen we haar niet geven Dat zou Tweede Kamerlid Vondeling (P.v.d.A.). tegenover de l.t.s. ook niet billijk zijn, De heer Vondeling was gevraagd of zo meent het bestuur, het ongeveer juist is. dat de consumen- Daartegenover stelt de directrice mej. ten voor een liter flessemelk ongeveer gmlt: „ik vecht heel gewoon voor iets, het dubbele moeten betalen van het be- ,jat overal in ons land 'al is bereikt: dat drag dat de melkveehouders ontvangen, kinderen in de jaren, dat zij nog leer» Uit het door minister Biesheuvel ver- p]jchtig zijn. geheel vrij gehouden wor- strekle antwoord blijkt verder, dat in'(jen in hun keuzemogelijkheid. Er is mij werkelijkheid \-oor losse melk 17 cent en hier, vooral in het begin, heel duidelijk voor flessemelk 23 cent per liter meer geteld, dat lk jegens de meisjes van dc wordt betaald dan de melkveehouderstextielopleiding niet vrij was in mijn voorlichting over hun onderwijsmoge lijkheden. Maar de hele tendens in ons land is juist, kijkt U maar naar <:e mammoetwet, de doorstromingsmoge- [deren na ■oten. Het streven van mej. fjmit is beslist niet de meisjes van de Industrie af te houden, maar wel om ze van een vast liggende keuze in die richting vrij te houden zolang ze nog leerplichtig zijn. De directrice wijst er vervolgens op. dat de textielmelsjes als ze het eerste jaar op de school komen nog maar 12 jaar zijn. „U begrijpt, dat Sn de vaak grote gezinnen waaruit deze kinderen komen, men deze opleiding, met een spaarpremie in het vooruitzicht en ver goeding van school- en reiskosten, aan trekkelijk vindt". Maar de ouders we ten niet waartoe ze zich eigenlijk bin den". Het bestuur van de meisjesvakschoo! heeft mej. Smit wegens „plichtsver zuim" ontslagen. De directrice Is niet plan met dit ontslag genoegen te ontvangen. Wel deelt minister Biesheuvel mede, dat tegen het einde van het jaar rekening moet worden gehouden met een verde re verhoging van de consumentenprijs met 1 cent per liter. Van de laatste ver hoging van de verrekenprijs met 1.45 per 100 kg melk is namelijk slechts ca 1 gulden 'doorberekend in de consu mentenprijs met het oog op het prijs- stabilisatiebeleid. In bv. Engeland en Denemarken be draagt hel' verschil tussen een liter flessemelk en de producentenprijs resp. 31 IA en bijna 27% cent tegenover Ne derland 23 cent. K.A.J.-V00RZITTER: „MAATSCHAPPIJ BUIT JONGE ARBEIDERS UIT" klemtoond van een verlenging van de nemen. Zij is intussen bezig leerplicht tot 16 jaar en de invoeringlvoorbereiding van het beroep, dat zij van een vormingsplicht gedurende de hiertegen z,al instellen by de commissie eerste twee werkjaren van twee werk- van beroep. dagen per week. bestemd voor zowel I levensvorming als vakopleiding. Zo lang deze verlangens niet worden ge realiseerd, blijven wij van mening, dat in dit land op grove wijze door de maatschappij misbruik wordt ge maakt van de vrijwel weerloze posi tie waarin deze arbeiderskinderen zich bevinden. Dit zei de heer W. Zondag, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Jeugd (K.A.J.) gistermiddag tijdens de na tionale raadsvergadering van deze or ganisatie, die in Soesterberg in het centrum „contact der continenten" werd gehouden. De heer Zondag bracht dit naar voren naar aanleiding van het onlangs tot stand gekomen voorwaardelijk arbeïdsverbod voor 14-jarige jongens. ..Terwijl velen tot in de twintig op staatskosten kunnen studeren, worden deze jongens ge bruikt om het gouden welvaartskalf te mesten", zo stelde hij. Meisje verdacht van verduistering De politie van Gouda heeft de 18-jarige kantoorbediende L. L. uit Gouda aange houden. Zij wordt verdacht van verduis tering van veertigduizend gulden ten na dele van haar werkgever, een potterie uit Gouda- Een vriend van het meisje, een 21-jarige fabrieksarbeider uit Schiedam is even eens ingesloten. Hij wordt verdacht van heling, c.q. sehuldheling. Beide zijn in middels voor de officier van justitie te Rotterdam geleid. Het meisje "werkte vanaf begin 1962 bij de loonadministratie van het Goudse be drijf. De wekelijkse loonstaten zou ze steeds 309 te hoog opgevoerd hebben. Eind maart van dit jaar werd dit werk tijdelijk overgenomen door een der fir manten. Hij kwam al spoedig tot de ont dekking. dat de kantoorbediende on rechtmatige handelingen had gepleegd. Volgens de resultaten van een accoun tantsonderzoek heeft ze zich in de loop der jaren veertigduizend gulden toe ge- eigend. Van het geld is ni'et veel meer De huur compensatie (Van onze Haagse redactie) De werkgroep uit de looncommis- sie van de Stichting van den Arbeid die zich beraadt over een concept advies aan de minister van sociale zaken over een looncompensatie voor de komende huurverhoging, is het in beginsel eens geworden over een compensatie van 1,3 pro cent met een minimum van 2, per week. Met nadruk moet echter worden gesteld, dat het hier nog slechts een voorlopige overeenstemming betreft, vooreerst om dat zowel de loöncommissie als het be stuur van de Stichting van den Arbeid zich nog over het percentage moeten uit spreken'. In de tweede plaats er het gevaar, dat het percentage weei op losse schroeven komt te staan, als werkgevers en werk nemers het niet eens worden over de kwestie van de verwerking van de com pensatie in de loonschalen. Voor de werknemers is dit een zeer belangrijk punt. Ze willen over de verwerking van deze compensatie in ieder geval thans een uitspraak Over de verwerking van de tweede bestaande compensaties zal later nog eens kunnen worden beslist. De werkgevers voelen weinig voor ver werking van de huurcompe.nsatie in de loonschalen, omdat dit betekent dat de compensatie meer kost dan wanneer zij tieke-sociale wetenschappen door met hongeren Voor wat Tjibbe Bijlsma zelf betreft: hij zegt geen nadelige gevolgen van zijn hongeractie te hebben ondervonden. „Ik voel me niet uitgeteerd, maar ben na tuurlijk wel verzwakt. Ik ben erg gauw moe en slaap dan ook veel. Verder heb ik al die tijd normaal gewerkt". Olifanten zaaien paniek in Franse stad Beziers Drie circusolifanten hebben gisteren grote paniek veroorzaakt in het Fran se stadje Beziers. De olifanten waren normaal met hun voorstelling op de middagvoorstelling van het circus begonnen doch het grote aantal bezoekers in de tent en het lawaai uit een naburige tent bleek spoedig te veel voor hun zenuwen. Drie van hen gingen er plotseling van door en liepen het circusterrein op- Een klein jongetje op hun weg werd onder de voet gelopen en was op slag dood. Op het circusterrein brak on middellijk paniek uit en verschillen de mensen werden onder de voet ge lopen en liepen verwondingen op. De olifanten werden later in de stra ten van het stadje door hun bewakers achterhaald en tot kalmte gebracht. Zij gingen vervolgens rustig mee te rug naar het circus. over. De Schiedamse vriend zou alleen'in de v'orrp van een bijslag wordt gege- al zo'n 25.000 voor zijn privérekening ven In bevoegde kringen wordt ver hebben genomen. wacht, dat ook de looncommissie het In deze zaak zijn ook nog enkele andere eens z®' worden over dit punt en ------ verricht. Aangehouden zijn n00*"""'" enige familieleden van de fabrieksarbei der. Tegen een Goudse familie, waar het meisje (een pleegkind) vaak kwam, is proces-verbaal opgemaakt. De ministers van buitenlandse zaken van de E.E.G. zullen deze week mogelijk besluiten de komende tariefbesprekin gen in de zogenaamde „Kennedvronde" met de V.S. en andere leden-landen van de G.A.T.T. uit te stellen, aldus wordt in E.E.G.-kringen vernomen. De besprekingen zouden op I mei in Genève beginnen. De ministers, die vandaag bijeenkomen zullen een rapport 1 bestuderen waarin is vastgelegd welke I vooruitgang is geboekt in voorbereiden de besprekingen sinds de bijeenkomst van de .Kennedvronde" ministers in mei verleden jaar. Het is een publiek geheim dat deze vooruitgang veel minder is dan werd verwacht. Als de zes zouden besluiten dat de tijd nog niet rijp is voor de Kennedvronde. zullen in Genève besprekingen worden gehouden tussen deskundigen en zullen de plannen tot vergaande tariefsverla gingen ernstig worden vertraagd. daarom de beslissing zal overlaten 't bestuur van de Stichting van den Ar beid. dat woensdag 22 april bijeen zal komen. De werkgevers schijnen de hoog te der compensatie en de verwerking met elkaar te willen verbinden in die zin. dat als het tot een verwerking komt, de hoogte der compensatie weer 1 procent zou moeten worden het bedrag waarvan de werkgevers aanvankelijk zijn uitge gaan. Parrrtrnrnn verbeen ir) De Indonesische regering heeft de ver koon in Indonesië van het Nederlandse weekblad „Panorama" en andere bui tenlandse periodieken verboden omdat zij „de algemene rnst verstoren". De andere verboden periodieken zijn U.S. News ar.d World Report. News week. Readers Digest. Saturdy Evening Asia Magazine en de Far Eastern Eco nomie Review. - De Amerikaanse journalist Robert McCabe. correspondent van Newsweek, is in Djakarta gearresteerd omdat hij naar zijn blad heeft gezonden". Een vooraanstaande 'functionaris van de Indonesische communistische partij Njoto. heeft verklaard dat de Ameri kaanse oliemaatschappijen Stanvac en Caltex volgende op de lijst van maat schappijen zijn die door Indonesië zullen worden „overgenomen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 11