Lambert Verdonck wil ook tegen de Oostenrijkers keuze rechtvaardigen Bouwkoorts heerst aan de Belgische kust LEZERS SCHRIJVEN In 1 jaar van Hoensbroeks amateurtje tot cupfighter en interlandspeler MiEm&mE Caroline duurder dan Veronica lp1 Beitsers: eis de originele Ceta-Bever BUITENBIJTS^^ DE LEGENDE VAN HET RONDE PUTJE" TE OOST-SOUBURG (I) f u u vin o t a Lt is z e u w a b courant „ALLES HANGT AF VAN MIJN TEGENSTANDER" "Qok tegen Oostenrijk hangt zijn slagen helemaal af van mijn directe tegenstander. Dut is het voor- en het nadeel van een buitenspeler. Voordeel als je die directe tegenstander de baas kunt. Nadeel als hij je de baas is", zegt de 19-jarige LAMBERT VER DONCK, die zondag in Amsterdam zijn tweede interland speelt. „Ik ben met een drukke maand bezig, drie competitiewedstrijden, twee met het militair team en twee interlandstenminste als ik ook tegen Zweden gekozen wordt. Fijn! Ik hou van wedsrïjden spe len, ik hou van de sfeer van een volle tribune, hoewel het gejoel van de mensen me eigenlijk weinig doet. Als je goed geconcentreerd speelt en dat doe je vanzelf als je van voetballen houdt dringt het tribunelawaai maar half tot je door, is het net of die tribunes heel ver van je vandaan staan. Tenminste zo voel ik 't. Alleen, als je een blunder maakt, krijg je het gevoel of zo'n tribune ineens op je tenen staat, of de mensen je zo een klap om je oren kunnen geven". „ïk heb zo'n idee", vervolgt de jonge 1 P.S.V,-er aarzelend", dat ik tegen i het praten te krijgen. In het begin van ons gesprek nam hij steeds kleine teugjes uit zijn colaglas, veranderde steeds van zithouding en keek naar ieder een, die het Eindhovense restaurant in- of uitging. Pas toen we in de ge zellige huiskamer van Pierre en me vrouw Kerkhoffs ook Limburgers zaten kwam hij los. „Weet U dat ik eigenlijk altijd linksbinnen heb ge speeld in „Hoensbroek" In die club begon ik toen ik elf jaar was in het C-elftal. Op mijn zestiende zat ik al in het eerste. Daarna kwamen wed- strijden in allerlei jeugdelftallen, van de kring, het Limburgs elftal, het Zuid-Nederlands team en toen op 6 maart 1963 werd ik ineens in het Nederlands Uefa-team door mijnheer Schwartz als linksbuiten opgesteld". Snel gegaan „Tsjonge...", zegt Pierre Kerkhoffs de midvoor van P.S.V., „da's net een goed jaar geleden en nou al in het Nederlands A-elftal. Dat is ook snel Even is het stil na die opmerking, even staart Lambert Verdonck in het donker van het raam. „Tsja," mom pelt hy dan, „soms geloof ik het zelf niet. Wat er in een jaar kan gebeu ren! Na die wedstrijd tegen Wales in Dordrecht toonde P.S.V. interesse voor me, ging ik met „Geertje" Koe nen en Pietje Giesen naar het UEFA-toernooi in Engeland, werd in het eerste gezet van P.S.V. bij het begin van de competitie en speelde in Esbjerg mijn eerste Europacupwed- strjjd. In een paar maanden van „Hoensbroek'' naar Europacupvoet bal. Zo speel je voor enkele dorpsge noten op een haast kaal veld en even later sta je in een uitverkocht stadion waar een buitenlands publiek je de rillingen over je rug jaagt met een massaal langzaam handgeklap. Dat was wat daar in Esbjerg, hè! Die Denen, die in een hardstikke hoog tempo begonnen en ons zo maar op 2r0 zetten. Dat vergeet ik nooit, die wedstrijd. Daar heb ik gewoon met knikkende knieën gestaan. Is dat Europacupvoetbal?, dacht ik. Sjonge, wat kom ik dan nog veel tekort. Toen heb ik een enorm respect gekregen voor de anderen, vooral voor Roel Wiersma, die maar steeds schreeuw de: „Doorgaan! Dat hou'en ze nooit vol! Voetballen! Ze gaan straks door de knieën!" Eerlijk gezegd, zag ik dat toen helemaal niet. Maar, dacht ik, als Roel en Toon Brusselers het zeg gen, als die anderen ook door knok ken, zal het wel waar zijn. Die weten heel wat meer van voetbal af dan ik, dacht ik". Oostenrijk gekozen ben omdat mijnheer Schwartz me nu echt de beste linksbuiten op dit moment vindt, ik bedoel dat ik nu niet zijn derde of vierde keus ben, maar zijn eerste. Ik geloof zelfs dat als ik tegen Oostenrijk niet faal mijn plaats te gen Zweden ook verzekerd is. Ik weet het niet, ik voel het zo. Dat falen te gen Oostenrijk hangt helemaal van mijn directe tegenstander af. Geeft die me geen kans, dan speel ik een slechte wedstrijd. Dan moet je van die tegenstander weglopen, zeggen ze wel 'ns. Makkelijk gezegd, maar dan vervul je je taak als linksbuiten niet meer, dan speel je team vleugellam. Welke tegenstander ik me wens? Moeilijk te zeggen. Een harde tegen stander is natuurlijk nooit leuk. Maar als iemand hard, op het lichaam speelt, betekent dat meestal dat hij zijn gebrek aan snelheid, wendbaar heid en techniek wil verbergen. Dan liggen er genoeg kansen om hem te pakken. Nee, hard spel ben ik niet bang voor. Een tegenstander die een paar meter van je afblijft, die niet op schijnbewegingen reageert en die je daardoor de mogelijkheid ontneemt om langs hem te komen of te passen, die is veel moeilijker". Soldaten Maar mocht die Oostenrijker zo spelen, dan krijgen Klaas en ik hem toch ook wel. Ik speel graag naast Klaas Nuninga. Wtf De negentienjarige Limburgse P.S.V.-er Lambert Verdonck vindt een gastvrij onthaal bij de familie Kerkhoffs, die ook Limburgers zijn. Op de foto: v.l.n.r. Pierre Kerkhoffs, de midvoor van P.S.V., Lambert Verdonckde jongste oranje truidrager en mevrouw Kerk hoffs. LAMBERT VERDONCK ...nu eerste keus... voelen elkaar aan. Hij geeft fijne kor te snijpasses. Ik hoop alleen dat hij bepaalde opdracht van de heer Schwartz krijgt en dus vaker naast me Kan komen. Ik ga hem nu steeds beter leren kennen, omdat we sinds kort ook in het militair team naast elkaar staan. Maandag moet ik het soldatenpakje aantrekken in Maas tricht en staat iemand anders op mijn plaats aan de technisch-tekentafel op de Philipsfabriek. Weer een hele verandering. Ze zeg gen, dat je, als je in dienst gaat, de eerste tijd terugloopt in vorm. hoop het niet, want dan zou de v strijd tegen Zweden wel eens mijn neus voorbij kunnen gaan. Maar och, we redden het wel. Per slot rekening was de overgang Hoensbroek naar Eindhoven ook een hele stap voor me. Ik heb het hier best naar mijn zin. Ik zit bij „Geertji en Pietje in hetzelfde kosthuis. Die twee hebben nu verkering, waardoor ik wel eens alleen sta, maar dan zijn er altjjd wel andere Limburgers waar je een glas cola kan drinken", be sluit hij lachend in de richting van mevrouw Kerkhoffs, die prompt zijn glas bijvult. JAN DASSEN Te veel Of die wedstrijd in Esbjerg teveel voor me was, weet ik niet. Wel weet ik, dat mijnheer Appel me daarna wekenlang uit het eerste elf tal liet éndat ik het niet eens zo erg vond. Ik zat tegen Ebsjerg thuis en de beide wedstrijden tegen Spar- tak-Plovdiv steeds op het bankje Vanaf december heb ik echter regel matig weer meegedaan (behalve een enkele wedstrijd o.a. tegen D.W.S. thuis). Ook tegen F.C. Zurich speelde ik mee en door die wedstrijden ben ik, geloof ik, een beetje bekend gewor den. Dat ik er echter door in het na tionale A-elftal tegen België zon ko men, had ik nooit venvacht. Ik heb toen ook wel geluk gehad: Coentje Mouiyn geblesseerd, Pete Petersen uit vorm, Bosveld niet thuis op die plaats. Tsja, toen bleef de heer Schwartz weinig anders meer over, waarschijnlijk. Die Belgische achterspeler Heyiens vloog daar in Antwerpen direct op me af. Hij is de moeilijkste tegenstan der die ik ooit gehad heb, veel moei lijker dan die Zuricher jongens, die niet wisten waar ze lopen moesten. In die eerste helft tegen België ging het niet zo best. Nerveus, beetje bang. Maar na rust kreeg ik door dat die Heyiens ook maar een mens is, ook iemand die in een schijnbeweging trapt. Toen dat tot ire doordrong, kreeg ik zelfvertrouwen en draaide ineens stukken beter". Af del i ngs voetbal In de le klaa B van het Zeeuws afde- llngsvoetbal gaan Hnusw. Boys en Ke- nesHC, de twee leiders, uitmaken wie er voorlopig op de hoogste plaats mag zetelen. Nu de boys die al in hun bezit hebben zal het niet gemakkelijk zjin hen daarvan af te halen. Wc rekenen dus op een kleine zege voor de proeg uit Hans- wee rt. IA: Jong Ara- Schoondijke-Phi- llppine; 1B: Kwadendamme-Robur. Hanaw. Boys-Renes.se, Patrijzen-Luctor. Zierikzee II-Kruiningen: res. 1. Luctor H-Goes III, Breskens IÏ-Zld. Sport III, Oostburg IJ-Vlissingen IV, KCS II-Clin- ge II, Vogelwaarde II-Biervliet II; 2A: Hansw. Boys li-Volharding, Vlisslngen V-Walcheren II; 2B: Corn Boys Ili steen II; 2C: Drelschor n-Brouwersha- ven. Zonnemalre-S VO WK3A: RCS in-Walcheren III. Jong Ambon II-Re- tranchement n; 3B: Luctor III-Goes IV, Lewed. Boys II-'s-Heer-Arendsker- ke. Kwadendamme II-Robur II; 3C: Axel IH-Hontenisse III. Schoondijke IH-PhUippine II. Halve finales intertoto Voor de eerste maal In de geschiedenis van de Nederlandse voetbalsport is de loting voor een bepaald evenement nota rieel vastgelegd. Het betrof de loting voor de halve finales van de intertoto- competitie, waarvoor de. initiatiefnemer, Karl Rappan vanuit Genève naar Ne derland was overgekomen. Samen met Lo Brunt-, directeur van de internationa le cup, was hij er getuige van, hoe de plaatsvervanger van notaris J. E. Bolt, de naamkaartjes uit de kokertjes haalde, waardoor in de halve finales de vol gende clubs tegen elkaar zullen uit komen Slovnaft Bratislava (Tsj.-Slow.) of Mo dena (It.) tegen Rouen (Fr.), Polonla Bytom (Polen) tegen Odra Opole (Po len). De halve finales, die worden beslist in een uit- en een thuiswedstrijd, moe ten zijn gespeeld vóór 30 april. De fina le vrndt plaats vóór 15 mei a s. De clubs, die het eerst genoemd worden, dus Slovnaft Bratislava/Modena en Po- I on ia Byton, spelen hun eerste wedstrijd op eigen terrein. Slovnaft Bratislava en Modena ontmoe ten elkaar in de tweede wedstrijd voor de kwartfinales op dinsdag 14 april. De eerste ontmoeting eindigde met een 21 zege voor bekerhouder Slovnaft. gaafl u <fe y«'«nS« vow »»n haariïka an vwfcwlkfeanrf* yakanUa of aan onlapannand waakand. 70 km gezellig zeeitrend Bergen, boe- een. rivieren en vedelen In do Ardennen Het ruetlfle Kempenlend Watarepoct. lennle. goi' Werr'dvormeerde Ki.r-.-.- 'FolkJore Set-'ito^ende leetiveie kun«tmenlf*»tat.e» (Brueeel. Luik. Spe. f/ons. Ooiteride, Knokte. Ar:- werpen, Cont. Doornik. Nemen...) e Voo'- troHeiyko Hotel# en flwteurante. GRATIS VERKRIJGBAARi Nieuwe brochures: Ar der -<n, Kunet- bedpleauen, echiidorecliiB» ■treken Cemeüng - Careveanlng (750 terreinen) Brochure Vakantie voor Al.en (Adres sen van 2M goedkopo pentlor-s) Kalender der l/erkrreerdige Gebeur tenissen Fev.lvallofdcr IDM. Een gul onthaal weent u In het prochtigo en zo Bao.endo Belfll#. bron ven levens vreugd*. RUsbwaav of hat HaVor.aaf Batflach Verkeer#- (Van een onzer verslaggevers) ..Radio Caroline", de eerste illegale Engelse reclamezender op zee. gaat vooralsnog ongestoord door met het verzorgen van muziekprogramma's, die ook in ons land vrij goed zijn te beluisteren. Aan een twaalfurigpro- gramma met reclameteksten is de zender echter nog niet toegekomen. Wel zijn de advertentietarieven be kend. die gemiddeld genomen iets ho ger uitvallen dan die van „Radio Ve ronica". De duurste uren, voor adverteerders, vallen tussen 7 en 9, 12 en 15 en 16.30 en 18 uur waarop de zender uit de lucht gaat. Voor 7 seconden zendtijd tussen b.v. 7 en 9 uur moet 240 gul den worden betaald, voor 15 seconden 360 gulden, voor een halve minuut 550 gulden, voor 45 seconden 810 gul den en voor een minuut zendtijd 1100 gulden. Tussen drie uur 's middags en half vijf liggen de goedkoopste tarie ven: een minuut zendtijd kost dan 700 gulden en 7 seconden 160 gulden. HOOGBOUW VERANDERT AANZICHT VAN KUST JEen en ander heeft tot gevolg dat wer- KjYOTldpTUS een knlijk ongelooflijke bedragen worib-u be- (Jl - taald voor „Ik brokje grónd dat b(| de milinpn rmnb -hpr beschikbaar komt. Enkele voorlied- IILLLJUtill I TUI IK JJtjf ,i.-n; op de Albert I-wandeling te Ook Lx tende werd een perceel met een voorzijde meter zeezicht van zes meter verkocht tegen 6 miljoen Bfr. of I miljoen Bfr. per lopende meter Aan de Belgische kust heerst thans r een ware bouw- en koopkoorts. Ap-i tjes 40.000 Bfr. of 2.857 gulden. Enkele parten,enten worden aan de lopen- K,L""4°„5 trSTZgl de band gekocht, zodanig dat de 22.0000 ir. per vierkante meter, vraag liet aanbod overtreft, waar-1 Men zal zich de vraag stellen hoe het mo- door de prijzen snel stijgen. Van!gelijk is op dergelijke dure grond Knokke tot De Panne treft men overal bouwwerken aan, voor hoge appartementsblokken. RAMPEN OP DE WESTERSCHELDE Met grote belangstelling heb ik het arti kel „Ramp na ramp op de Westerschel- de" gelezen. Daarna heb ik mijn gege vens eens nagegaan en kom ik buiten de door U gemelde gevallen tot het volgen de resultaat. De hieronder vermelde gevallen zijn ge beurd tussen Vlisslngen en Bath. Hierin zijn niet begrepen de aanvaringen, die hébben plaatsgevonden in de havens van Vlissingen. Breskens, Terneuzen en Hansweert. Ook niet de schepen, die bij het in- en uitvaren van genoemde vens zijn omhoog gevaren. Aanvaringen tussen zeeschepen met min of meer averij 76; idem tussen zee- en binnenschepen 18; idem tussen binnen schepen 21; gestrande zeeschepen, die met of zonder sleepboothulp zijn vlotge- komen 229; idem binnenvaartuigen 131, Alle genoemde gebeurtenissen liggen tussen 1 januari 1947 en 1 januari Ï964. Hieronder volgen nog enige gebeurtenis sen, waarbij schepen zijn gezonken die niet door U zijn vermeld. 22-6-'47: Britse zeesleper op de rede van Vlissingen gekapseisd en gezonken, door dat het door genoemde zeesleper getrok ken Finse vrachtschip Kuurstance3 t« vroeg de ankers uitwierp 9-11 '47: Vis sersvaartuig Br. 27 voor het Sloe tijdens stormweer vergaan. Bemanning ver dronken. 9-l-'48: Door weigering van motor het m.s. Jonge Willem op Oosthavendam te Terneuzen gelopen en gezonken. 7-3-"48: Ned. coaster Algarve bij Walsoorden aangevaren door Pan. schip Miguelbay en gezonken. Kind van 3 jaar verdronken. 9-7-'48: Ned. m.s. Gu- ro tijdens stormweer ter hoogte van de Margarethapolder vervuld en gezonken; 21-7-'4S: Frans jacht ter hoogte van de Griete overspoeld en gezonken. 25-l-'49: By Walsoorden aanvaring tussen Pool Fabrieken Zevenbergen Tussen Frankfort cn Kassei werd een stuk verkeersweg van een kilo meter lengte gebouwd binnen 27/ uur. Men maakte hiervoor gebruik van stalen platen, welke met een kraan op hun plaats werden ge legd. In totaal had men voor de bi- lometer weg 500 platen met een totaalgewicht van 2000 ton iwdig. De kosten voor dit weggedeelte, dat, naar men meent zeker tien jaar meegaat, bedragen vijf miljoen Duitse mark. De laatste plaat werd met enige plechtigheid op haar plaats gelegd. Een Walcherse legende Legenden zijn verhalen of overle veringen, vaak een wonder met een kerkelijke strekking. In Brabant en Limburg komen vooral de laat ste veel voor. Dit ligt wellicht aan de mentaliteit van de rooms-katho- lieke bevolking, vooral op het plat teland. De protestantse Zeeuw is op dat punt meer nuchter. Ook zijn er legenden aan de kust van de vroegere Zuiderzee. I11 Zeeland Is vry algemeen bekend legende van VVester-Schouwen. Op Wal cheren zijn er twee legenden. Opmerke lijk dat beide verband houden met een waterput. De Willibrordusput te Zoutc- lande moet ontstaan zyn doordat Willi- brord met. zijn staf een kuiltje in de dui nen groef, dat zich met water vulde e: het begin werd van een put met helde water. Het wonder was alzo door eei heilige verricht. De legende van het „Ronde Putje" te Souburg, meer een volksoverlevering, moet de waarheid bevestigen dat gesto len goed niet gedijd. Het „Ronde Putje" is gelegen rechts van de oude weg van Souburg naar Middelburg tussen het dorp en Abeele. De automobilist schenkt onwetend er nauwelijks aandacht aan, evenais de berijder van scooter of fiets. Zij kennen het putje nauwelijks. Ook hebben zij hun aandacht nodig voor het drukke verkeer. De wandelaars, al zijn zij in deze haastige tijd wat schaars, worden uitgenodigd uit te rusten op de nabijstaande bank, Voor de overstro ming in 1945 werd het putje overscha duwd door lindebomen. Ook thans ont breekt het houtgewas niet. H. J. Schimmel (1813-1906) heeft de volgende legende in een gedicht weer gegeven. Minder gelukt is m.i. het gedicht van J. Vreeken (1870-1931) over hetzelfde onderwerp. Vreeken was hoofd ener openbare school te Middelburg. Schimmel gaf aan het melkmeisje de naam van Elsjen. Daar deze naam op Walcheren niet vr— komt noemen wij haar Zoetje. Het melkmeisje •aaraan de melkemmers hangen aan helder witte touwen en blinkende kope ren haken schijnt haar wel zwaar te vallen, maar voor een kloeke boeren meid als zij. is de vracht niet te zwaar. Gaat zij niet elke morgen naar stad om de melk rond te brengen? Gewoonly.k heeft zij voor een ieder, die, zij ontmoet, een vriendelijk woord. Maar deze morgen Iaat zij het hoofd hangen. Met de ogen wat neergeslagen loopt zij langzaam over het voetpad naast de be strate weg. Wat moet er in haar om gaan? Haar gedachten gaan terug naar de dag van gisteren, toen het op het dorp kermis was. Daar heeft zij in de middaguren bij de muziek van de speel man op de viool, evenals andere meisjes, genoten van de dans. In gekleurde jakken en gebloemde beu ken en doeken, had zij ook gezwierd met, <le jongens. Maar als het tegen de avond was en dus tijd om huiswaarts te keren, dan wist zij wel wie haar zou mogen vergezellen om samen nog een tydje in de bakkeet te vertoeven. Het was Nelis, de zoon van buurman Jaap, die de uit verkorene zou zijn. Dan zou zy hem ver tellen waarom zij hem boven alle andere jongens koos. Maar nu nog niet. Eerst wilde zij nog volop genieten van de al gemene feestvreugde. Maar wat had zij gezien, toen zij zich na een paar rondedansen op een bank had neergezet om wat uit te rusten? Was Nelis, die zij uit het oog had verlo ren. daar niet binnengekomen met Grietje aan de arm. Grietje waar mee zij nooit veel op had? Had zij Nelis ïaar dadelijk maar meer naar zich toe- •ehaald! Nu was het te laat, lij kon niet begrijpen dat Nelis liefde Icon hebben voor Grietje. Was zij niet knapper Zou het soms zijn omdat Grietjes ouders Pulasky en Ned. Llssekerk. Pool in zin kende toestand op plaat gezet. 7-4-'49: Tussen Baarland en Marsrarethapolder de rijnaak SB 227 tijdens stormweer ver gaan. 28-6-'49: Tijdens mist rijnaak Damco 1 bij Hoedekenskerke aangeva ren door Noor Ogna en gezonken. 17-4- '50: In de Schaar van Walsoorden de Franse tankmotor Roche gezonken. 30- 4-'50. De sleepboot Walvis ter hoogte van Terneuzen gekapseisd en gezonken. 30-8-'50: Bij het binnenvaren van de Oosthaven te Terneuzen het Britse jacht Esmeralda omhooggevaren en gezon ken. 15-1-'51: Bij Terneuzen Belg. motor- ken. 29-2-52: Motorschip geladen met zand door sterke stroom bij Walsoorden gekapseisd. 15-8-'52: Tijdens een on weersbui bij Bath een Belg. jachtje ver gaan. 24-12-'53: Voor Terneuzen aanva ring tussen Deen Lemnos en het Duitse m.s. Babitogna. Brand op Lemnos en ge deeltelijk gezonken. 16-l-'54: Sleepboot Peter voor het Sloe lekgeslagen en ge zonken. 29-8-'56: Jachtje in de Schaar van Waarde gezonken. 16-4-'57Bij Bres kens een zolderschuit gekapseisd. 6-l-'58 Bij Breskens een steenbak gezonken. 22-l-'58: By Ossenisse het m.s. Clasina gezonken tijdens sneeuwstorm. 22-l-'58: In Biezelingse Ham de rijnaak Jacob Cats gezonken tijdens sneeuwstorm. 13-7 '60: Op de rede van Vlissingen het vis sersvaartuig BR 9 gezonken. 10-11-'61: Voor de zeehaven te Terneuzen de rijn schepen Maro 3 en Sibila met elkaar in aanvaring gekomen. Sibila in de haven gezonken. 19-8-'62: Bij het binnenvaren van de zeehaven te Terneuzen het 1500 ton metende sleepschip Morgana op de dam gelopen en in de haven gezonken. 24-9-'62: Ter hoogte van Walsoorden de lichter Pro Tempore overvaren door het Zweedse schip Selis en gezonken. De zeesleper genoemd op 22-6-'47 was de Fair Play 2. Of ik volledig geweest ben weet ik niet. Vermoedelijk zal ik tijdens het uitzoeken nog wel eens iets over het hoofd gezien hebben. Hopend U met deze gegevens van dienst te zijn geweest. Terneuzen, Tramstraat 2. C. J. Udo. Noot van de redactie: We schreven het al: het was onmogelijk een absolute volledigheid te bereiken bij het memoreren van de rampen op Westerschelde. De lange lijst van verga ne schepen, aanvaringen en strandingen kan beter gezien worden als een illustra tie bij het artikel. Bovendien moesten we ons beperken tot enkele de belang rijkste categorieën. Zo hebben we rampen met zeeslepers, vissersvaartui gen en jachten niet uitgewerkt. Niette min danken we de heer Udo voor zijn welkome aanvulling van ons artikel. ARTSENCONFLICT BELGIË Bij onze zuiderburen staakt de meer derheid der artsen, aaneengesloten in het Nationaal Verbond van de Syn dicale Kamers der Geneesheren in Brussel. In Nederland is de berichtge ving over de oorzaken welke tot deze betreurenswaardige staking hebben geleid nogal schraal. Zelfs de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Genees kunst heeft in een schrijven aan de Belgische collega's gezegd „niet in staat te zijn, zich een gefundeerd oor deel te vormen" (Zie P.Z.C. van 7 april 1964). Wat gebeurt er feitelijk in België? Daar wordt nu al een week lang tus sen een democratisch-parlementa- rische regering en de beroepsgroep der geneesheren, welke in ieder land een unieke plaats inneemt, een con flict uitgevochten. De dupe daarvan is de gehele bevolking, in de eerste lijn diegenen, die door ziekte meer gezien als een „mene tekel" voor an dere landen, ook voor Nederland. Het is daarom te wensen dat ten eerste de pers meer uitvoerige mede delingen geeft over de wortels van de ze staking, zodat de openbare mening zich een oordeel zou kunnen vormen, ten tweede dat de regering en zo no dig de vertegenwoordiging der ge-' neesheren in Nederland in onderling overleg voorkomen dat zulk een cata strofe ook hier zou kunnen ontstaan. In een goed geleide democratie mag zo iets niets gebeuren! De geneeshe ren zijn onze „B.B. in vredestijd", en door hun unieke positie moreel ver plicht altijd op de bres te staan tegen ziekte. Anderzijds moeten regering en bevolking daarmede rekening houden, dat het gaat om een beroepsgroep, aan welke bijzonder grote eisen wor den gesteld voor wat betreft kennis, verantwoordelijkheid en dagelijkse werkduur en -kracht. Vlissingen. Ir. H. Ehrlich. DUET M LÜ\S met GRATIS spaarzegels wat rijker zijn dan haar vader en moe der Ja, dat zal het zijn. Wat was Griet je opgedirkt met grote krullen, strik ken en spelden. Wat blonk de gouden naald x) op Grietjes voorhoofd. De ou ders van Zoetje hadden zo'n pronkstuk niet voor haar kunnen kopen. Als de bazin maar eens haar huur verhoogde, dan zou zij na verloop van tijd bij de goudsmid in de stad ook een naald kun nen kopen, Nu had Nelis zal laten verlei den door het goud van Grietje en deze boven haar gekozen. Van dat ogenblik af was er voor haar geen feestvreugde meer. Afgunstig had zij gezien hoe Nelis en Grietje aan een tafel zaten te minnekozen. Om wat afleiding te hebben, maar bo venal om haar jaloezie te onderdrukken danste zij nu en dan met Jasper, die zich bij haar opdrong. Maar zij moest hem feitelijk niet. Nelis, alleen Nelis. Zij verlangde naar huis te gaan. Er was niets meer voor haar te genieten. Inte gendeel. Voor het donker werd had zij de herberg verlaten, na Jasper, die mee wilde gaan, afgewezen te hebben. Op de boerderij gekomen, waar zij dien de, ging zy dadelijk naar bed. Van sla pen kwam er in de eerste uren niets. Met schrik was zij 's morgens wakker geworden toen de baas liaar wekte. In éten had zij geen lust. Na de koeien ge molken te hebben maakte zij zich ge reed om als gewoonlijk met de melk naar de stad te gaan. x) De gouden naald was een vrij brede gouden plaat met figuren van bloemen of vogels bewerkt. Zij bedekte bijna het gehele voorhoofd en werd met e'en lint aan de beugel van een der krullen vast gebonden. Bij ongehuwde vrouwen aan de linkerkant, bij gehuwde aan de rech terkant. Na ongeveer 1890 werd de naald niet meer gedragen. een gebouw op te richten, dat renderend gische kust op ingrijpende wijze aan het veranderen ls. Overal verrijzen apparte mentsblokken, die gemiddeld een tiental verdiepingen tellen Tijdens de afgelopen twaalf jaren werden aan de Belgische kust naar schatting 10.000 appartemen ten gebouwd. Sinds Jaren vreest men voor een oververzadiging van de markt, maar het tegendeel doet zich voor. Zo la de vraag naar kleine woningen zo groot dat men er niet kan aan voldoen. Dit spoort velen overigens aan tot het ne men van stoutmoedige risico's. Meestal zijn de appartementen reeds verkocht wanneer met de bouw ervan begonnen wordt. Durvers richten soms apparte mentsgebouwen op met bijna volledig geleende kapitalen Slaagt hun opzet, dan winnen ze in één klap verschillende honderdduizenden franken Onzekerheid Sedert oktober 1963 is de toestand nog verscherpt. Kapitaalkrachtige personen zowel uit België als uit het buitenland hebben een ware „storm loop" op de kust Ingezet. Er wordt op grote schaal belegd en bij voor keur in appartementsgebouwen. In industriële en financiële kringen wordt dit verklaard door het eerder onzeker klimaat, dat wordt gescha pen door de voortdurende prijsstij gingen in Benelux. De inflatiedendens wekt onrust. Het toerisme is in België, zoals in ve le landen, een nijverheid ln volle uit breiding dank zij het verhogen van het welvaartspeil en de sociale voor delen. In totaal schat men de investe ringen. die sinds 1952 aan de Belgi sche kust door private personen wer den verricht in nieuwbouw op ruim 4,5 miljard Bfr. fluDrprijzen In het verblijfstoerlsme doet zich aan de kust sinds verschillende Jaren een in grijpende verschuiving voor in de rich ting van de appartementen. De hotelnjj- verheid kwijnt. Tydens de afgelopen ja ren zyn tientallen hotels vooral te Knok ke en te Oostende verdwenen. De op richters van appartementsgebouwen leg gen beslag op ieder vrijgekomen perceel. Zij gaan zelfs zover om op eigen houtje onderhandelingen te gaan aanknopen met eigenaars van oude hotels, teneinde ook deze panden te kunnen inpalmen. De hotelcapacitelt bedraagt in totaal 21.500 kamers, wat in het topseizoen volkomen onvoldoende lijkt. Dikwijls moet men verlofgangers naar het bin nenland verwijzen omdat er geen ruimte genoeg voorhanden is. De toerist geeft dus de voorkeur aan een verblijf in een appartement. Wat kost dit nu De huur prijzen zijn zeer uiteenlopend voor de verschillende badplaatsen. Gewoonlijk schommelt de prijs in juli en augustus tussen de 5000 en de 25000 Bfr. i 350 tot 1750 gulden). Op de zeedijk te Oostende zal men in het hoogseizoen voor een zeer weelderig ap partement 25000 fr. betalen maar een paar kilometer verder, bijvoorbeeld te Mariakerke bedraagt de prijs maar 10.000 tot 12.000 fr. per maand. Een moderne kleine woning met één slaap kamer kost te Oostende tijdens de zo mermaanden van 4000 tot 15000 fr.. maar voor dezelfde prijs heeft men in andere badplaatsen, zoals Helst. Oost- duinkerke, Nieuwpoort en Wenduine reeds een zeer weelderig appartement. Buiten het seizoen dalen de prijzen tot soms één vierde. Wat bedraagt de koopprijs? Ook hier stelt men aan zienlijke schommelingen vast. die gaan van 500 000 fr, tot anderhalf miljoen franken. Natuurlijk brengt deze bouwwoede ook heel wat zorgen mede. vooral voor de ;emeentebesturen en de dienst voor ste- lebouw. die moeten beletten dat iedere nog beschikbare reep duinlandschap zou worden ingepalmd. De meeste badplaat sen stelden dan ook een algemeen aan- legplan op voor hun grondgebied met bouwverbod voor brede stroken, waar men groen en duinen wil beschermen. Natuurbescherming i Gelukkig is ook de Belgische staat nog I eigenares van uitgestrekte terreinen aan I de kust, onder meer van het mooie dui nenlandschap tussen Wenduine en Brc- 1 dene en verder ook te Heist. Knokke, De j Panne en Oostduin kerke, j Men wil inderdaad vermijden dat de zee van Knokke tot I)e Panne zou afgcslo- ten worden met een indrukwekkende I muur van flatgebouwen en dat iedere badplaats zou gaan gelijken op een klein 1 Manhattan, waar men snakt naar een beetje open ruimte. f Advertentie j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9