Oostenrijks elftal zo uit trein naar veld Herman Krebbers: „Nog tien jaar als solist" In Zeeland is plaats voor 3 l.o.m.-scholen - Oranje is nu wel gewaarschuwd Eindexamens hogere burgerschool in '64 Lezing voor Nijverheid en Handel Borussia-lnter Milan op t.v. PHILIPS SPREEKT ZICH VOOR VERTICALE PRIJSBINDING UIT PROMOTIE DRS. EGGERMONT T.v.-dienst uit r.-k. kerk te Goes Amateurvoetbal „Elk concert is een feest" ZATERDAG 11 APRIL 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STUNT VAN GUTTMANN Bela Guttmann, de bijna zeventig jarige internationaal gevierde voet- balcoach, heeft een indrukwekken de serie successen op zijn naam staan. Het hoogtepunt van zijn prachtige staat van dienst beleef de de kalende Guttmann drie jaar geleden, toen zijn Benfica in het Amsterdamse Olympische Stadion het roemrijke Real Madrid met 5 3 versloeg in de finale van het Europese bekertoernooi. De Neder- landse voetbalwereld maakte vrij dag bij de aankomst van het Oos tenrijkse nationale voetbalelftal opnieuw kennis met Guttmann. Hij is, zoals bekend, door de Oosten rijkse voetbalbond aangetrokken als de .sterke man" om het natio nale elftal uit de impasse te ha len. Hij moet trachten Oostenrijk zondag a.s. in Amsterdam tegen Neder land en over enkele weken tegen Hongarije naar een goede prestatie te leiden. Guttmann heeft overi gens niets met de samenstelling te maken. Dat werk is toever trouwd aan de nieuwe „bundeska- pitan" Josef Walter, die-zijn spo ren als speler en manager reeds heeft verdiend. Het is Walters eer ste interland in zijn nieuwe func tie, waarin de succesvolle zaken man de plaats heeft ingenomen van Karl Decker. Prestige op spel Guttmann laat zich overigens wél gelden. Aan het feit, dat de Oos tenrijkse ploeg per trein naar Ne derland zou reizen, kon hij niets meer veranderen, hoewel hij het er zeker niet mee eens was. Maar met een andere in de laatste jaren gegroeide Oostem-ijkse gewoonte De eindexamens van de hogerebur gerscholen en de afdelingen hogere burgerscholen van lycea worden in 1964 op de volgende data afgenomen: Bergen op Zoom: rijkshogereburger school, afdeling A, 3, 4, 6 en 7 juli, gecommitteerden dr. J. L. P. Brants, Goes, mr. A. C. van Epenhuysen, Rot terdam en dr. J. H. J. van der Pot, Rotterdam; afdeling B:, 26 en 27 juni, gecommitteerden G. Lammers, Leer- sum, dr. M. J. Voorn, Leiderdorp, mr. J. Reuser, St.-Jansteen. Mollerly- ceum, afdeling h.b.s. A, 29, 30 juni en 1 juli, gecommitteerden mr. A. W Rosingh, Middelburg, mr. J. Kolk man, Middelburg en P. A. ter Weer, Oosterbeek. Afdeling h.b.s. B, 10, 11. 12, 13, 15 en 16 juni, gecommitteerden ir. J. van den Akker, Apeldoorn, ir. P. P. Koks, Eindhoven en mr. H. Rijp- stra, Terneuzen. Goes: Goese lyceum, afdeling h.b.s, 17, 18 en 19 juni, gecommitteerden n A. W. Rosingh, Middelburg, ir. Kolkman, Middelburg en P. A. i Weer, Oosterbeek. Afdeling h.b.s. B, 26, 27, 29 en 30 juni, gecommitteerden ir. H. Hagenzieker, 's-Gravenhage, prof. dr. C. A. Goethals, Voorburg en ds. J. van Leeuwen, Krabbendijke. Christelijk lyceum voor Zeeland, af deling h.b.s. A, 20, 22 en 23 juni, ge committeerden mr, A. W. Rosingh, Middelburg, mr. J. Kolkman, Middel burg en P. A. ter Weer, Oosterbeek; afdeling h.b.s. B, 12, 13, 15 en 16 juni, gecommitteerden G. M. Langeler, Rotterdam, dr. F. C. G. van de Veer donk, utrecht en drs. A. Dees, Am sterdam. R.-k. hogereburgerschool, afdeling A, 8, 9 en 10 juli, gecommit teerden dr. J. L. P. Brants, Goes, mr. A. C. van Epenhuysen, Rotterdam en dr. J. H. J. van der Pot, Rotterdam; afdeling h.b.s. B, 20, 22, 23, 24 en 25 juni, gecommitteerden drs. C. de Wit, Rotterdam, dr. P. H. J. Simonis, 's- Gravenhage en mr. P. du Ry van Beest Holle, 's-Gravenhage. Hulst: Janseniusiyceum, afdeling h.b.s. A, 20, 22 en 23 juni, gecommitteerden C. J. Vermeulen, Rotterdam, mr. drs. H. G. Nïeuwkerk, Doesburg en mr. Ch. J. V. Kors, Deventer; afdeling h.b.s. B 11, 12 en 13 juni dr. P. J, van Loo, 's-Graven hage, J. J. Hagenzieker, 's-Gravenhage en ds. P. C. H. Verhoef, Dordrecht. Middelburg: rijkshogere burgerschool afdeling A 29 en 30 juni, gemmitteerden H. C. Vermaat, Moordrecht, mr. D. J. Gorter, Voorburg, mevr. J. Boogerman- Gravelotte, 's-Gravenhage; afdeling h.b. s. B: 6 7 en 8 juli, gecommitteerden ir. D. S. Visser, Zwolle, ir. J. Bakker, Rotter dam en mej. drs. H. M. S. de Lauwere, 's-Gravenhage. Chr. hogereburgerschool voor Walcheren afdeling A, 15, 16. 17. 18 en 19 juni, gecommiteerden C. J. Vermeulen, Rotterdam, mr. drs H. G. Nieuwkerk, Doesburg en mr. Ch. J. V. Kors, Deven ter; afdeling B 20,22, 23, 24 en 25 juni, gecommitteerden mevr. G. C. Groene- veldOosterhuis, Haarlem, dr. J. W. Birza, Amsterdam en dr. G. M. .T Duyf- huizen, Rotterdam. Oostburg: Koningin Wilhelminalyceum afdeling" h.b.s. A: 10 en 11 juni, gecom mitteerden ds. E J Beens, Rotterdam, mr. W- Spronk. Gorlnchem en mej. drs. H. M. L. Olivier, 's-Gravenhage; afde ling h.b.s. B 24 en 25 juni, gecommit teerden ir. J. van den Akker, Apeldoorn, ir. P. P. Koks, Eindhoven en mr. H Rijp- stra, Terneuzen. R.-k. hogere burger school „St. Eloy", afdeling A: 12 en 13 juni, gecommitteerden ds. E. J. Beens, Rotterdam, mr. W. Spronk. Gorinchem en mej. drs. H. M. L. Olivier. 's-Graven hage; afdeling hbs B: 9, 10 en 11 juli, gecommitteerden ir. D. S. Visser, Zwol le, ir. J. Bakker, Rotterdam en mej. drs. H. M. S. de Lauwere, 's-Gravenhage. Terneuzen: Petrus Hondius lyceum, af deling h.b.s. A: 10 en 11 juni, gecommit teerden G J. Vermeulen, Rotterdam, nu-, drs. H. G. Nieuwkerk, Doesburg en mr. Ch. J. V. Kors, Deventer; afdeling h.b.s. B: lo, 16, 17 en 13 juni, gecommitteer den dr. P. J. van Loo, 's-Gravenhage, J. J. Hagenzieker. 's-Gravenhage en ds. R. C. H. Verhoef, Dordrecht. Vlissingen: Rijks hogere burgerschool afdeling A 12 en 13 juni, gecommitteer den C. J, Vermeulen, Rotterdam, mr. drs. H. G. Nieuwkerk, Doesburg en mr. Ch. J. V. Kors, Deventer; afdeling h.b.s. B 29 en 30 juni en 1, 2, 3 en 4 juli. gecommit teerden ir. D. S. Visser, Zwolle, ir. J. Bakker, Rotterdam, mej. drs H. M. S. de Lauwere, 's-Gravenhage. Zïorikzee: Prof. Zeemanlyceum, afdeling h.b.s. A: 10, 11 en 12 juni, gecommit teerden mr. A. W. Rosingh, Middelburg, mr. J. Kolkman, Middelburg en P. A. ter Weer, Oosterbeek, afdeling h.b.s. B: 27, 29 en 30 juni, gecommitteerden G. M. Langeler, Rotterdam, dr. F. C. G. van de Veerdonk, Utrecht en drs. A. Dees, Amsterdam. rekende hij vrijdag bij de aankomst op het Amsterdamse Centraal Sta tion abrupt af. Hij had zich nau welijks bij de ploeg gevoegd zelf had hij de reis per vliegtuig gemaakt of hij dirigeerde de verbaasde spelers en officials stante pede naar het Olympisch Stadion. De verwende Oostenrijkse voetbal sterren wisten niet, boe ze het had den. Na een zeventien uur durende treinreis moesten zij aantreden voor een training in plaats van de gebruikelijke luie periode na een zo lange reis. Guttmann nam tij dens de oefeningen zelf het werk van bondstrainer Gerhardt over. Bijna anderhalf uur hield hij de vijftien in hel blauwe trainingspak ken gestoken geselecteerden bezig. Alleen Oostenrijks technicus no 1 Fiala ging al na een kwartier we gens een onduidelijke blessure naar de kant, de overigen zweetten on der Guttmanns ijzeren hand. Im mers, het prestige van de „tove naar" staat op het spel. Oosten rijk moet winnen. Ze kregen allen een beurt: de gro te gevaarlijke Nemec, het nieuwe pas 21 jaar oude „wonderkind" Grausam, veteraan Koller (77 caps), doelman Pichler (zondag nog vijfmaal gepasseerd) en Pusch- nik (eerst woensdag in een oefen wedstrijd her-ontdekt). Alle spe lers moesten sprinten, schieten en oefeningen uitvoeren. Want Gutt mann wil het zo. En zijn wil is wet. Oranje is gewaarschuwd Opstelling De samenstelling van het Oostenrijk se elftal, dat zondag tegen Neder land in het Olympisch Stadion in Amsterdam in het veld komt, is bijna klaar. Alleen over de be zetting van de rechtsbinnenplaats is de nieuwe Oostenrijkse „keuze- heer" Josef Walter het nog niet eens. Hij zal eerst zaterdag beslis sen of Knoll dan wel Floegel deze plaats zal bezetten. Voor het overige is de opstelling als volgt: doel: Pichler (Wiener AC), achter: Hirnschrodt (Austria) er Hasenkopf (Wiener Sportclub), midden: Puschnik (Kapfenberg), Koller (Vienna) en Skocik (Rapid), voor: Nemec (Austria), Knoll (Wiener Sportclub) of Floegel (Ra pid), Grausam (Rapid), Fiala (Austria) en Skerlan (Admira Energie). Reserves: Fraydl (Aus tria), Frank (Schwechat) Knoll of Floegel en Viehbock (SVS Linz) Het departement Zeeland van de Mij. voor Nijverheid en Handel belegde gisteren een druk bezochte lunchbijeenkomst In hotel De Burg te Middelburg, waar de heer W. Thomas sen, burgemeester van Enschedé sprak over het aardgas, dat in het toekomstige Nederland zo'n grote rol zal spelen. De bijeenkomst stond onder leiding van mr. H. Langman, die in een slotwoord hartelijk dank bracht aan de heer Thomassen voor zijn leven dige causerie. De heer Thomassen betoogde, dat Nederland thans de tweede industriële revolutie doormaakt. In dit verband gaf hij enkele cijfers over het energie verbruik. Aardgas speelt daarbij nog bijna geen rol, maar die rol zal snel in betekenis toenemen. De intocht van het aardgas is begon nen te Slochteren, waar men een prachtige kwaliteit aardgas uit de bo dem haalt. Spr. omschreef enigermate de enorme economische betekenis van de grote aardgasvondsten in het noorden van het land en hij voorzag, dat de tra ditionele gasleveranciers hun produkt in de toekomst niet meer voor ver warmingsdoeleinden kwijt kunnen. Zij zullen daarvoor andere mogelijkheden moeten zoeken. Wat de distributie van het aardgas in Nederland betreft, bepleitte de heer Thomassen de vorming van grotere distributiebedrijven, waarbij hij een organisatorische taak zag voor het provinciaal bestuur van Zeeland. Sprekend over de kostprijs van het aardgas, hield spr. vast aan een kost prijs van ongeveer twee cent per m3, waaruit hij concludeerde, dat de le vering van aardgas voor producenten, distribuanten en voor de staat een aangenaam winstgevende zaak zijn. Vooral voor centrale verwarming achtte hij aardgas een voortreffelijke goedkope brandstof. Na de causerie werd nog een aantal vragen gesteld, waarbij werd geïn formeerd naar de toezegging van een gereserveerde hoeveelheid aardgas voor de noordelijke provincies en de kans, dat voor deze provicies een iets lagere prijs zou gelden, De heer Thomassen verzekerde, dat men in dit opzicht het noorden wel even in de gaten zal moeten houden. De voetbalwedstrijd Borussia-In- temazionale Milan, die op 15 april te Dortmund wordt gespeeld, zal door de Eurovisie worden uitge zonden. De N.T.S, neemt de rechtstreekse uitzending van 19.30 uur tot 21.15 uur over. Commen tator zal Herman Kuiphof zijn. De wedstrijd is de eerste van de twee die beide landskampioenen moeten spelen in de halve finale om de Europabeker. N.V. MAAKT GEBRUIK VAN „COLLECTIEVE" V.P.B. Vrije prijzen leiden tot kostenverhoging voor produktie Op een gisteren gehouden perscon ferentie heeft de heer P. Ph. Hoe ve, directeur van Philips Neder land N.V., het fabrikantenstand punt en met name het standpunt van Philips inzake de verticale prijsbinding toegelicht. Philips is vóór verticale prijsbinding, zei de heer Hoeve, waarbij het bedrijf uitgaat van een toestand van vrije concurrentie tussen de fabrikanten en van voldoende rabatten voor de handel. Hierbij merkte hij op, dat van „collectie ve" verticale prijsbinding, met uitzonde ring van de farmaceutische- en de gram mofoonplatenindustrie, door Philips geen gebruik wordt gemaakt. By Philips is dus in de elektronische branche uitslui tend sprake van een systeem van indi- tlividuele prijsafspraken. Verticale prijs binding is, aldus spreker, in wezen niet slechts een prijssysteem, doch een ge- deelteiyke integratie van de fabrikant In het distributiesysteem. Concurrentie In het algemeen constateerde de heer Hoeve bij vrije prijzen een zekere sociale prijsdiscriminatie ten gunste van de koopkrachtigste consumentengroepen en de stedelingen. In tegenstelling tot de concurrentie tussen handelaren bij een systeem van vrije prijzen, geschiedt de concurrentie bij verticale prijsbinding tussen de fabrikanten. Fabrikantenconcurrentie is, aldus de heer Hoeve, reëler, omdat de fabri kant zich bij de vaststelling van de prijzen laat leiden door de eigen schappen van zijn produkt en de marktsituatie. Zo stelde hij vast, dat ondanks belangrijke prijsdalingen in de Philipsartikelen, de handelsrabat- ten procentueel niet zijn gestegen, hetgeen betekent dat de marge in bedrag per eenheid produkt is ge daald. Kostenverhoging Daarentegen leiden vrije prijzen, volgens de heer Hoeve, tot kostenverhogingen voor de produktie door o.a. het grilliger marktverkoop en de kleinere series ten gevolge van de vele types en handelaars- merken. Irrationele marktsituaties zouden het gevolg kunnen zijn van verkoop tegen prijzen, die niet de kosten dekken, doch slechts dienen om voor andere artikelen, klanten te lokken. Dit alles overziend was spreker van mening, dat er geen en-1 kele aanleiding kan zijn om voor de Philipsartikelen een verbod van indivi duele verticale prijsbinding uit te vaar digen. Voorts meende hij dat de prijs ontwikkeling in Nederland de toets der kritiek wel degelijk kan doorstaan. „Wat gaat Philips doen als de regering prysbescliikkingen afkondigt?, zo vroeg een der aanwezigen. Ontegenzeggelijk zullen de prijzen na het afkomen van een verbod van de verticale prijsbinding een onmiddellijke daling vertonen, zo werd geantwoord, doch op den duur zal de prijsontwikkeling niet veel van de ou de toestand afwijken. Philips is in elk geval niet van plan om eigen winkels te stichten, hoewel spreker zich kon voor stellen dat zich in bepaalde landen om standigheden kunnen voordoen, die tot dergeliyke activiteiten aanleiding geven. Ceboren in Westdorpe Aan dc katb. universiteit te Nijmegen is vrijdagmiddag drs. J. P. M. Eg- germont gepromoveerd tot doctor ln de letteren op proefschrift „Taalver werving bij een groep dove kinde ren, ccn experimenteel onderzoek naar do betekenis van een geluids methode voor het spraakafzlen". Pro motor was prof dr. J. A. F. Wils. Dr. Eggemont, geboren te Westdor- pe in Zeeuwsch-Vlaanderen in 1931. heeft na zijn middelbare studies het kandidaatsexamen in de Nederlandse taal- en letterkunde afgelegd en ver volgens, in 1958 het doctoraal exa men in de algemene taalwetenschap, beide te Nijmegen. Van 1954 tot '58 heeft hij deel uitgemaakt van de z.g. werkgroep voor vlbratieonderzoek te Sint-Michielsgestel, die onder voorzit terschap stond van prof. dr. G. C, E. Burger. Momenteel is hij leraar Ne derlands aan het St.-Theresialyceum te Tilburg en aan het Tilburgs avond lyceum. Drs. Eggermont heeft onderzocht ln welke mate en in wat voor opzicht het spraakafzien, ook wel liplezen ge noemd, wordt beïnvloed door de in schakeling van de gehoorresten c.q. de vibratiezin van de dove kinderen. Voor hun informatie zijn de doven immers grotendeels aangewezen op het spraakafzien iedere verbetering van deze laatste functie, die beperkte mogelijkheden bezit, is van groot be lang. Uit een analyse van de resultaten is gebleken dat zelfs de allerdoofste kin deren enige baat vonden bij inscha keling van hun gehoorresten c.q. vi bratiezin, terwijl er bij de kinderen met een iets geringere graad van doofheid een duidelijke winst kon worden geconstateerd. Hierbij mag worden opgemerkt, dat sedert 1958 zowel de toegepaste onderwijsmetho den als de geluidsapparatuur aanzien lijk verbeterd zijn, zodat de winst waarschijnlijk nu groter zou zijn. Uit de rooms-katholleke Maria Magdalenakerk te Goes zal zon dag de eerste televisiekerkdienst uit Zeeland worden uitgezonden. De K.R.O. brengt deze hoogmis van 11 uur tot kwart over twaalf op het schema. Celebrant in de ze dienst is pastoor C. P. M. Holtkamp, als diaken-commen tator fungeert kapelaan Th. J. Kempers. Medewerking verle nen het parochiële mannenkoor en de leerlingen van de r.-k. Zeeuwse koorschool onder lei ding van directeur E. Heijblok. Zij zingen de wisselende en vas te gezangen uit de „Messe pour le samedy de Pasques". Het orgel wordt bespeeld door de heer W. Timmermans. De voor bereidingen voor de uitzending zijn sinds vrijdag in volle gang. Een van de gevolgen van deze t.v.-dienst is ook dat andere kerktijden veranderd zijn: er zijn Adviesnota In Zeeuwsch-Vlaanderen, Beveland en Walcheren (zeer) moeilijk opvoedbare kinderen). Voorts wordt opgemerkt, dat do l.o.m. lagere scholen zijn, ln die zin, dat daar op geen kinderen kunnen worden tocgc- Ilaten (behoudens machtiging van de S' Gedeputeerde Staten van Zeeland hel». I hoofdinspecteur van het b.l.o,), die do 5 ben de leden van de provinciale staten leeftijd van Z'-ven Jaar nog niet of do 5, een adviesnota doen toekomen van de leeftijd van vijftien Jaar roods hebben Si Stichting Zeeland en dc Provincials] bereikt. SI Raad voor de Volksgezondheid In Zee- jlland als antwoord op vragen, die In de 5 20 december Jl. gehouden stntenvergade-j 5] ring werden gesteld over de mogeiyk- held voor oprichting van scholen voor 5 kinderen met leer- en opvoedingsmoi-i- Slljjkheden en een school voor gehoor-1 5 gestoorde en spraakgcbrekklge klnde-| S ren. De nota betreft alleen de zog©- j* "„klaaaeddcr" bedraagt 15. Dat wil 51 naam de l.o.m.-scholen. Het aantal leer- Mggerii dat behalve het hoofd van de 5| lingen voor een school voor gelioorge- „cfiool tenminste twee onderwijzer» wor- 5 stoorde en Bpraakgcbrekkigo kinderen Ljen vereist, wanneer het aantal leerlin- J korin*y moeeHjklieden ten J;,,n minder dar. 40 bedraagt: voor elk 51 aanzien van dc oprichting van e*-" vijftiental boven 45 wordt -r. ond<-r- sc-hool voor deze kinderen zijn dienten- Wijzer meer vereist. Ie het aantal leer- n n.fs. on. jingen niet door 15 deelbaar, dan wordt het overblijvende deel als oen vijftiental aangemerkt. SI In de nota wordt gezegd, dat de l.o. 5'scholen ln de eerste plaats, zo niet uit- Wat dc subsidievoorwaarden betreft zegt het rapport, dat dc rijksbijdrage niet wordt verstrekt aan scholen, waarvan het lecrllngental minder dan 4-1 bedraagt (tenzij In bijzondere gevallen —dit aantal door de Kroon, dc onderwijsraad gehoord, lager la gesteld). Voor morgen, zondag, heeft de K.N.V.L. een beperkt voetbalprogramma voor de amateurs vastgesteld. In de eerste klas B krijgt De Valk bezoek van Sparta '25, terwijl T.O.P. naar Helmond trekt. Het programma voor de tweede kla3 luidt: H.V.V. '24Taxandria, Alliance Internos en Zeeland SportV.O.A.B. Het overige programma is als volgt: Derde klas D: GoesAxel, Zeelandia Grenswachters. Vierde klas G: KruislandV.E.S. 'I Vierde klas H: R.C S.Cllnge, Biervliet Steen, KoewachtYerseke, Aarden burgLewedorpse Boys. VOLLEYBAL In de hoofdklas Zuid dames worden van daag de laatste competitiewedstrijden gespeeld. In Vlissingen ontvangt E.V.V. C. het sterke V.C.T. uit Tegelen. Lyceum speelt thuis tegen Rapid uit Maastricht, Sarto speelt tegen kampioen P.S.V., M. O.C. heeft Organon als tegenstander en V.C. den Bosch ontvangt Rapid uit Eind hoven. In Vlissingen worden de volgende afde lingswedstrijden gespeeld: M. de Ruy- ter 2—Matador 3; M.V.C. 2—Nusa Ina 2; Marathon 2M.V.C. 1; M. de Ruyter 2Zuidwesters 2; M.V.C. 1Matador 2 H Marathon 2E.V.V.C. 2. Kroesjtsjew naar Moskou terug Premier Kroesjtsjew is gisteren, na zijn bezoek van tien dagen aan Hongarye, per trein uit Boedapest naar Moskou vertrokken. Voor Kroesjtsjew in de trein stapte hij in een toespraak zeer tevreden te zijn over de resultaten van zijn bezoek. Uit een donderdag ondertekend communiqué was volgens hem gebleken, dat de standpunten van beide landen volkomen gelijk waren. „We hebben de verdere ontwikkeling van de Russisch-Hongaarse betrekkin gen en de vraagstukken van eenheid en de samenhang van de internationale ar beidersklasse volgens de beginselen van het Marxisme-Leninisme tot in details besproken", zo zei Kroesjtsjew. Vrijdagmiddag is op de Middelburg- seweg bij Grijpskerke tegen over de Poppendamseweg. een verkeersonge luk gebeurd, waarbij twee trucks met oplegger waren betrokken, Bij dit on geluk werd de truck bestuurd door A. P. uit Zoutelande, zwaar bescha digd. Het ongeluk gebeurde omstreeks tien minuten over half twee. Van de twee elkaar tegemoet rijdende trucks met oplegger had er één een ander voer tuig gepasseerd, zodat er niet genoeg ruimte was om elkaar voorbij te rij den. Door krachtig remmen en door de berm in te sturen wisten de be stuurders een aanrijding te voorko men. De truck van P. werd echter zwaar beschadigd, door de eigen op legger. Het andere voertuig, bestuurd door C. H. N. uit Andel (N.B.) werd niet beschadigd. Op de foto: de twee voertuigen, kort na het ongeluk. (Foto P.Z.C.) Drie scholen 19 uur. sluitend, dienen te worden gezien als in de r.-k. kerk te Goes zondag 5 schoIen vöor kinderen met leermoeiHJk- nn nop diencipTi «m 7 3d fijnen S heden. Voor kinderen met specifieke opvoedingsmoeilijkheden bestaan In ons Het rapport merkt op, dat één l.o.m.- 5 land speciale scholen: de zogenaamdeIschool op 6090 kinderen in de lagere r£ m.o.k.-en z.m.o.k.-«cholen (scholen voor school leeftijd (6-12 Jaar) gewenst en 'exploitabel is. Overigens Is dit een ml- nlmiimgetal. Dit „vuifttgetnl" van 6000 toegepast op het aantal 6-12-Jarlgcn In dc provincie Zeeland komt neer op drie l.o.m.-scholen. Noord-Zeeland, telt bijna 5000 6-12-Jarl- gen, hetgeen niet voldoende is voor een l.o.m.-»cnool. Men zal zijn aangewezen op een eventueel te stichten school voor de Bevelanden. De Bevelanden tellen Door de zaa.1 van „De Prins van Oranje" te Goes ruisen de klan ken van Beethovens vioolcon cert. Op het podium het Kunst- maandorkest onder leiding van Anton Kersjes met naast de di rigent de violist Herman Kreb bers. „Rustig heren", klinkt door de muziek heen de stem van Kersjes. Het ls repetitie voor het concert, dat diezelfde avond in „de Prins van Oranje" zal worden gegeven. In de zaal zitten wij naast een kelner en de directeur van het Kunstmaandorkest. Verder niemand. Geen storend gehoest en ge kuch. De laatste akkoorden verklin ken. De orkestleden tikken met hun strijkstokken op de lessenaars, de blazers klappen. De paar mensen in de zaal ook. Krebbers geeft de diri gent en de concertmeester een hand. Het is goed gegaan. Dan komt hij naar ons toelopen. „Zo'n repetitie is echt nodig", zegt hij, als wij zijn gaan zitten. „Een or kest speelt met verschillende solisten. Nu heb ik wel meer met het Kunst maandorkest gespeeld, maar toch moeten wij weer even op elkaar in gespeeld raken. Er mag niets mis gaan. Wij moeten vanavond een even Soed concert geven, als we dat in éw York zouden doen. We hebben ons vanmiddag weer even georiën teerd en nu is het in orde. Het is echt fijn gegaan vanmiddag. Het klonk ook goed. Ik hoop, dat van avond als de zaal vol is het even goed klinkt". Herman Krebbers, klein van postuur heeft een zachte stem. Zijn gezicht is altijd vriendelijk. Zijn woorden onderstreept hij met een enkel ge baar. We horen geen stemverheffing. Alles wat hij zegt is klaar en duide lijk. waarschijnlijk een grote steun voor hem by het lesgeven. „Ik ben hoofdleraar bij het Muziek- lyceum in Amsterdam", zegt hy. „Ik geloof te mogen zeggen, dat ik op volger ben van Oskar Back. Ik heb al veel leerlingen, onder wie jonge talenten, zoals Emmy Verhey wel, want je kan je ais kunstenaar tegenwoordig niet permitteren om een concert te weigeren". Herman Krebbers doelt nu alleen op het muziekstuk. Wel weigert hij wel eens een plaats waar hij gevraagd wordt om te spelen of een orkest, dat hem niet bevalt. „Dat kan ik doen", zegt hij, „omdat ik vijf maan den van net jaar bij het Concertge bouw werk als eerste concertmees ter. Het klinkt misschien wel ba naal, maar daardoor heb ik een fi nanciële background, die het me mo gelijk maakt om concerten te weige ren. Op het moment zou ik als solist wel een goed bestaan hebben, maar dat is, ik zei het reeds, na mijn vijftig ste wel afgelopen, het zal dan in ieder geval minder worden. En ik heb er helemaal geen hekel aan om bij het Concertgebouw te werken. Het is een prachtig orkest en ik leer er nog steeds veel. Ik heb verder het geluk, dat ik een unieke positie bij het orkest bekleed, die naar ik meen, niemand op de wereld heeft. Ik heb me contractueel verplicht een aantal concerten met ze spelen, maar ik mag zelf kiezen welke. Daardoor kan ik veel tijd vrijmaken voor mijn eigen concerten". Reizen Opleiding Herman Krebbers zegt zich later ge heel te willen wijden aan de oplei ding van jonge violisten. „Ik ben nu bijna 41 jaar", zegt hy. Ik kan als solist spelen tot ongeveer mijn vïjf- stigste jaar. Dan worden je presta ties minder. Nog tien jaar dus en dan wil Ik me meer bezighouden met de opleidingen cn het spelen wat minderen". Dan staat Herman Krebbers veertig jaar op het podium. „Ik was elf. toen speelde ik het vioolconcert van Beet hoven al", vertelt hij. „Toch mag je nooit zeggen, dat zoiets een sleur gaat worden. Natuurlijk, dit is een van de meest gespeelde concerten, maar je hebt elke keer weer ander publiek, een andere zaal, een andere sfeer. Dat is voor een kunstenaar heel belangrijk. Daardoor zal hij nooit verslappen. Ik speel iedere avond even graag. Dat moet ook Herman nrebbers heeft op het mo ment veel concerten. Dat hij daar door veel moet reizen is geen won der, maar hij vindt dat geen be zwaar. „Ik ga met de auto naar de plaats waar ik moet spelen toe en 's avonds ga ik met (Ie auto weer te rug. Dat vind ik heerlijk, het is een soort ontspanning voor me". Ook aan het repeteren heeft hij geen he kel. „Er zijn solisten, die op het nippertje komen en dan spelen, maar daar hou ik niet van. Ik zorg er voor ruim schoots van te voren aanwezig te zijn. dan ga ik repeteren en dan heb ik nog een paar uur om de stad waar ik speel, te gaan bekijken. Ik doe alles op mijn gemak, dat vind ik het frjnste". Nee, het bevalt me zo best", zegt hij. „Elk concert is voor mij weer een feest. Het is voor een vio list ook fijn, dat er zoveel concerten zijn, die hij kan spelen. Vooral uit de romantische periode. Niet zoveel van moderne componisten. Er zijn nog we! veel vioolconcerten, maar ze zijn veelal van mindere kwa liteit. Maar er zijn nog altijd goede, getuige de concerten van Henk Ba- dings en Cesa Frid." Herman Krebbers speelt sinds kort de concerten met nog meer plezier, want hij heeft zijn ideaal gevonden. „Een Guamerius del Gesü, een viool uit 1741. Dat is het Ideaal van elke violist", zegt hij. „Ik had altijd een Stradivarius en een heleboel mensen denken, dat dat het einde is, maar een violist heeft nog liever een Guar- nerius del Gesü. Dat instrument is het meeste geschikt voor grote zalen, liefst met drie a vierduizend men- Hy staat op. „Ais U er geen bezwaar tegen heb, stap ik weer eens op", zegt hji lachend, „want ik wil dol graag Goes toch nog gaan bekijken, want na het concert komt daar niets van. Dan ga ik met de auto En hrj maakt met zijn hand een snel wegschietend gebaar. Walcheren komt met ruim 10.000 6-12- jarlgen eveneens aan één centrale l.o.m.- school. Zeeuwsch-Vlaanderen met onge veer 10.500 6-12-jarigen komt ook aan één centrale l.o.m.-scnool. Met name in Zeeuwsch-Vlaanderen ls een centrale lig- flng van een l.o.m.-school van eminent clang, gezien dc relatief grote afstan den en de frequentie en gebrekkige aan sluiting van de busdiensten, zo wordt in het rapport opgemerkt. Voorts wordt gezegd, dat met betrekking tot de drie eventueel in Zeeland op te richten Lo.m.- scholen gestreefd dient te worden naar scholen van een algemeen karakter. Het rapport zegt, dat met betrekking tot de oprichting van één of meer l.o.m.-scho len in Zeeland het probleem zich voor doet dat op geen enkele wijze bekend is, hoeveel Kinderen daadwerkelijk voor een l.o.m.-school in aanmerking komen. Een, zij het grove, benadering van dit aantal door middel van een eerste se lectie, noemt het rapport aan te beve len, omdat het vuistgetal van 6000 voor een bepaling van de meer preciese groot te van de op te richten school of scho len geen houvast biedt en te grote risi co's open laat. Wat betreft de post linguaal dove kinde ren (kinderen, die vóór het optreden van Om voor rijkssubsidie' in aanmerking te komen, dient de school na hoogstens twee maanden vanaf de startdatum ten minste 27 post linguaal dove kinderen te tellen. LEZERS SCHRIJVEN ORGANIST EN ORGEL Naar aanleiding van het concert dat Feike Asma gaf in Middelburgs Nieu we Kerk, wilde ik graag enige zaken aanstippen. Om te beginnen de ontzettende bij- spraak van de windlade en windziek- te van het orgel. Ik hoop dat dit het grote publiek niet ontgaan is in wat voor ergerlijke staat dit nog jonge orgel verkeert. Voor meer kundige oren was al te horen bij de aanvang, hoe vreselijk de stemming van het in strument was, vooral het tongwer- jken 2. Zelfs bij de eerste serie zo- merconcerten die de heer Rijn gaf was dit al hoorbaar door het uitval len van een tong bij een werkje van Flor Peeters. Ik wil mij gaan ver troosten", als ik mij goed herinner. Ondanks dit -alles is weer gebleken wat een uitzonderlijk kunstenaar de heer Asma is door dit alles zo veel mogelijk te verbergen. Ik meen dat dit ook wel eens aan de openbaar heid mag worden prijsgegeven. Zo'n muzikaal hoogstaand man is muzi kant in hart en nieren en zal dus uit ieder instrument, goed of slecht, het beste zoeken; en ook wat aangaat zijn principes, alle mogelijkheden be nutten. Ik vraag me af waarom toch niet eerst zoals gebruikelijk de or gelbouwer laten komen en het Instru ment in degelijke bruikbare staat af te staan voor een concert aan een col lega, die zichzelf wel niet verheft boven een ander, doch die ieders stijl en vermogen weet te waarderen en probeert samen te voegen en ook luis teraars en orgel aan elkaar te binden en te boeien. De combinaties en registerwisselingen waren keurig verzorgd en can niet te vergeten, dat de concertgever zelf alleen registreerde, onbegrijpelijk voor de leek, maar ook voor de vak- Met dankbaarheid zien we terug op de talenten die ook de heer Asma in uit zonderlijke mate zijn geschonken en die hij ook weet te gebruiken. Hopelijk is volgend jaar het orgel in een betere conditie. Meliskerke J. Minderhoud Noord straat 5. De Middelburgse muziekleraar Jan Rijn, organist van de Nieuwe Kerk, deelde ons naar aanleiding van het bovenstaande het volgende mee: Het orgel in de Middelburgse Nieuwe Kerk is niet windziek en heeft geen bijspraak. Vanwege de strenge koude heeft de hete-luchtverwarming plus minus vijf dagen lang gebrand. Mede door de erge droogte heeft dit in vloed op koppelingen en abstracten, •de laatste konen wat in, in de eerste komt enig verloop. Dit heeft tot ge volg, aat enkele speelventielen niet helemaal afsluiten, waardoor dit op bijspraak lijkende euvel ontstaat. Het is een kinderlijke, overigens vrij on schuldige kwaal. Door het verloop in de koppeling werden enkele rugposi- tieftoetsen niet helemaal meegeno men. De speelventielen openden zich niet geheel, waardoor de correspon derende pijpen niet helemaal wer den aangeblazen. De valse klank doet denken aan windziekte. Hiervan is echter geen sprake. Op de dag van het concert, toen ik de tongwerken stemde, werd ik door beide gebreken zelf pijnlijk verrast. Wat verder schrijft de heer Minderhoud het woord collega. Alle kerkconcerten in de Nieuwe Kerk worden niet door mij, maar door de kerkvoogdij georgani seerd. Er is derhalve geen relatie tussen de orgelmaker en mij. Ten slotte: ik stemde de tongstemmen, door de brandende verwarming en het grote verschil in niveau van rugwerk, hoofdwerk en bovenwerk, een vrij nutteloze zaak. Middelburg, Jan Rijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7