Adres Kamers van Koophandel over grensoponthoud bij het wegvervoer Hevige gevechten in zuiden van Celebes Chinezen gaan door met aanvallen op Russen Ontwerp voor gebouw van kerncentrale bij Dodewaard bijna klaar Militairen in opstand Djakarta beveelt grootscheepse actie Datum huwelijk prinses Irene nog niet bekend DIPLOMATIEKE INCIDENTEN IN MOSKOU „Nederland niet zonder opera" NEDERLANDSE EN ENGELSE MARINE BESTUDEREN OP OCEAAN DE OORLOGVOERING ONDER DE ZEESPIEGEL Koningin door fotografen omsingeld Han Mulder neemt ontslag bij K.R.0. ZATERDAG 11 APRIL 1964 PROVINCIALS ZBBUW8B OOÜRANT Drietal voorstellen aan ministers TOE-EN AFVOERWEGEN EN OPSTELRUIMTEN ZIJN VAAK TE KLEIN Namens alle Kamers van Koop handel in Nederland heeft de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam aan de ministers van financiën, van economische za ken en van verkeer en waterstaat een adres gericht met als onder werp „grensoponthoud bij het weg vervoer". In het adres wordt ge zegd dat reeds jaren klachten bin nen komen over het oponthoud bij de grenzen dat het internationaal wegvervoer ondervindt. In het adres wordt verder herinnerd de enquête die hierover in het najaar van 1961 in samenwerking met de rege ring is gehouden, en waarvan het resul taat tot gevolg heeft gehad dat in tal van Kamers van Koophandel in Neder land, zowel in havensteden als in grens gemeenten, een onderzoek naar de situ atie is ingesteld. In het adres wordt ge zegd dat de stagnatie in het goederen verkeer bjj de grens niet alleen de weg- vervoersondernemlngen regardeert maai indirect het gehele bedrijfsleven. vrijwel even lang aan de grens blijft als wanneer de formaliteiten nog moeten worden verricht. Ook vormen de slui tingstijden van de doorlaatposten wel eens een bezwaar. Voorstellen Om deze moeilijkheden op te vangen wordt in het adres voorgesteld: Onderhandelingen op hoog niveau over het langs beide zijden van de ge hele oost- en zuidgrens van ons land uniformeren van de diensturen der dou anekantoren en het afstemmen van de bevoegdheden der verschillende douane- Instanties, zodat aan beide zijden van de grenzen zoveel mogelijk parallelle ope ningstijden en afhandehngsprocedures worden verkregen. Het bij wijze van proef openstellen gedurende dag en nacht van die grote doorgangskantoren waar dat thans nog niet het geval is en het openstellen van 6 uur tot 22 uur van enige kleinere kan toren. uiteraard aan beide zijden van de grenzen. Het uitbreiden van de bevoegdheden van de douanebeambten aan beide zij den van de grenzen. Geen verbetering Het Internationale wegvervoer is sterk gestegen maar van een verbetering van de situatie bij de grensstations is nau welijks sprake. Wel zijn vele incidentele regelingen getroffen, er is met name door de douaneambtenaren veel mede werking verleend maar dit heeft niet voldoende resultaat opgeleverd. De in voering van de vijfdaagse werkweek en een beperking van de toegestane rijtijd, heeft het effect van een 'lang grensop onthoud nog eens vergroot. Wegen Een onderzoek heeft tot de conclusie geleid dat een groot gedeelte van het langdurige grensoponthoud wordt veroorzaakt door het feit dat de toe- en afvoerwegen en vooral de opstel ruimten bij de douanekantoren, zo geringe afmetingen hebben, dat con gesties vrijwel niet te vermijden zijn. Zelfs wanneer de douaneformaliteiten zijn verricht, hebben filevorming en blokkering bij de doorlaatposten" zo'n oponthoud tot gevolg dat de zending Weinwurm levenslang naar tuchthuis De Weense „operamoordenaar", Josef Weinwurm, die vorig jaar het Weense balletleerlingetje Dagmar Fuhrich vermoordde, is gisteren in Wenen con form de eis tot levenslange opsluiting in een tuchthuis veroordeeld. De verdediger had de jury verzocht nauwkeurig te overwegen of zij de 34-jarige Weinwurm naar een psy chiatrische inrichting of naar tuchthuis zou zenden. Een militaire woordvoerder in de Indonesische hoofdstad heeft gis teren bekendgemaakt, dat in het zuiden van Celebes hevige gevech ten aan de gang zijn, waarbij In donesische regeringsstrijdkrach ten een gewapende opstand pogen neer te slaan. WANNEER de jongste Indone- sisch-N ederlandse gebeurte nissen mij iets hebben geleerd, dan is dot dat de diplomatie een verrukkelijk ambacht is, dat al leen door brave borsten kan wor den beoefend onder' de wapen spreuk: „Bijna alle menselijks is mij vreemd". Dit wil zeggen dat de super jongens van Whitehall, Quay d'Orsay, Witte Huis, Doiv- ning Street, Plein, en hoe al deze heilige plaatsen meer mogen he ten, gespeend moeten zijn van vele, niet zo beste menselijke sen timenten zoals daar zijn wraak zucht, wantrouwen, achterdocht, ongeloof in andermans goede be doelingen, halsstarrigheid, het in nemen van een koppig ponteneur enzovoort; allemaal kwaaie eigen schappen die de gewone burger nog wel eens parten spelen in zijn verhouding tot zijn medeburgers, doch waarvan de dubbelblanke di plomaat gevrijwaard is: met be wonderenswaardige soepelheid, drukt hij de hand van wie hij te voren te vuur en te zwaard heeft bestreden en in even bewonderens waardige zielegrootheid en harte lust legt hij zich zonder één maal om te zien in wrok neer bij de actuele situatie: glad, soe pel en vol mensenmin, een situa tie die hij, om vijf minuten vóór twaalf nog, als de minst-gewen ste, heeft trachten te voorkomen. Wanneer je zelf niet geheel vrij bent van de benepen eigenschap pen die ik zoéven opsomde, kun je niet anders dan hen, die deze eigenschappen te enen male niet blijken te bezitten, uit 't diepst van je gemoed bewonderen en uit volle borst toejuichen. Wat ik van de diplomatie ook zo ontroerend-mooi vind is, dat. zij de standpunten van voormalige te genstanders, standpunten die zij kort, geleden als te enen male on- aardvaardbaar of zelfs als dode lijk-gevaarlijk voor land en volk- heeft gedoodverfd, plotseling zelf gaat innemen met volle overtui ging en overgave. Zij zou hoogst verwonderd uit haar onschuldig- blauwe ogen kijken, wanneer nu iemand haar vorig standpunt kicam verdedigen. Daarvoor is een groots karakter nodig niet alleen, doch ook een uiterst snel reagerende intelligen tie. Maar het allermooiste, het. aller- ontroerendstc van dit. alles vind He, dat de h.h. diplomaten geen ogenblik denken (iets wat de niet zo hoog-morele kleinburger wél zou doen): dat hij ineens zo vrien delijk doet, daar heeft hij natuur lijk wat mee vóór; misschien denkt hij wel dat zijn land er voor deel bij kan hebben vuig, mate rieel voordeel wanneer hij nu plotseling zo flierefluiterig vrien delijk doet. Het is een argeloos bedrijf, de di plomatie, slechts weggelegd voor de puurste padvinders met de zui verste zielen. ELIAS Een woordvoerder van prinses Irene en de heer H. de Bourbon- Parma heeft gisteren in Parijs meegedeeld dat zij de datum en de plaats van hun voorgenomen hu welijk nog niet hebben vastgesteld. De markies De Valous, die ook al eerder voordvoerder is opgetreden zei, „dat is voorbarig", toen hij commentaar gaf op berichten uit Den Haag dat het hu welijk in Rome zou plaatsvinden voordat op 3 mei het jaarlijkse Carlistencongres in Pamplona in Spanje zal worden ge houden. „Zij hebben nog geen beslissing geno men noch over de datum, noch over de plaats", aldus de markies. De prinses („la princesse terrible", zoals de populaire Parijse pers haar noemt) heelt gisteren een wandeling gemaakt en wat gewinkeld. Haar verloofde is gis teren van een bezoek van een dag aan Madrid in de Franse hoofdstad terugge keerd. In de Franse kranten werd het vermoe den uitgesproken, dat Hugues de Bour bon tijdens zijn korte bezoek aan Span je heeft getracht het Spaanse staats burgerschap te verkrijgen. Intussen heeft de toekomstige bruid een bruidstoilet bekeken. Prinses Irene be zocht de elegante salon van de mode ontwerper Pierre Balmain om zijn col lectie voor de tweede keer te bewonde ren. Niemand van het personeel van Balmain wilde zeggen of zij ook enige be stelling had gedaan, maar leden van de Bourbon-Parmakring wezen erop, dat het winkelen van de prinses in verband stond met haar uitzet, waaronder ook een bruidsjapon. Mag men de „Paris-Presse" van gis teravond geloven dan heeft paus Pau- lus VI via de pauselijke nuntius in Parijs laten protesteren bij prins Xa- vier, de vader van Hugues omdat de audiëntie enkele dagen geleden van het verloofde paar, zonder voorken nis is -geschied van het Nederlandse Koninklijke Huis. Nog steeds volgens genoemd avondblad heeft kardinaal Alfrink die de audiëntie had voorbe reid op verzoek van prins Xavier, bij het Vaticaan zijn verontschuldigingen ingediend wijl hij zich verantwoorde lijk acht voor dit nieuwe incident. Onze Haagse redactie tekent hierbij Bij navraag, naar aanleiding van het geen „Paris Presse" publiceerde, deelde het secretariaat van het aarts bisdom te Utrecht ons desgevraagd mede: „dat kardinaal Alfrink in het geheel niet betrokken is geweest bij de audiëntie van prinses Irene en haar verloofde bij de paus en dat het ook niet nodig is, dat de kardinaal bij het regelen van audiënties bij de paus wordt betrokken", verder commen taar werd overbodig geacht. Over prinses Irene zelf schreef „Paris Presse" dat zij bijzonder nerveus ge worden is. Er moet zelfs een eerste meningsverschil zijn uitgebroken tus sen haar en prins Hugues kort voor Hugues vertrek naar Madrid. Buiten haar medeweten zijn allerlei maatre gelen genomen waarvoor zij niet in de laatste plaats prins Hugues ver antwoordelijk stelt. „Tijdens zijn ver blijf in Madrid heeft Hugues niet al leen de Spaanse nationaliteit voor zich zelf bepleit maar ook voor prinses Irene". Drielingzusters stapten tegelijk in het huwelijksbootje Gistermorgen heeft de burge meester van Reusel, de heer C. A. A. van Beek, de drieling-zus ters Adriana, Henrica en Petro- nella Lauwens oud 23 jaar, in het huwelijk verbonden. Adriana trouwde met Petrus Schoofs uit Bladel, Henrica kreeg Arnold van den Oetelaar uit Veldhoven tot man en Petro- nella kreeg Albert van Baelen uit Poederlee (België) tot le vensgezel. Nadat de formalitei ten waren vervuld, werden de drie bruidsparen toegesproken door de burgemeester, die aan de moeder van de bruiden na mens de gemeente bloemen aan bood. In de parochiekerk van Reusel werd het kerkelijk huwelijk vol trokken door pastoor Van Mier- op. De belangstelling bij deze plechtigheid was bijzonder groot. De meisjes Lauwens komen uit een gezin van dertien kinderen. De Indonesische woordvoerder, kolonel Ibnoe Soebroto, heeft verder meege deeld, dat Indonesische militaire vlieg tuigen de opstandelingen, ongeveer 3000 man sterk, bestoken. De strijd speelt zich voornamelijk af In de buurt van de plaats Pinrang, ten noorden van Ma kassar, die een bevolking heeft van 8000 zielen. Hinderlaag Het Wereldgebeuren Einde van een tijdperk De Amerikaanse ambassade te Mooknu 1 onafh.ini heeft gisteravond onthuld dat ci-n haa*-1 a zlë zijn de "g opgerichte „volksrechtbuiik" de A me- :«n ::i de r rikminse ambassadeleden een valse ver- 'diskrediet ge' klaring heeft willen laten ondertckc- De nieuwe regerli nen, waarin zij toegeven zich op ver- degelitk en p.'v boden gebied te hebben begeven. zel'-nc) Dit incident had op 17 maart te Tuk plaats, zo wordt uit Amerikaans? oassadekringen vernomen. heel .W!b- lltiekc opportunisme eist, dat dit toen niet officieel wordt erkend. Bunna. Kon- landen la. Soedan verklaard t zuidelijk verklaard Geërgerde .,a en Soedan zijn Russische burgers naman overste Edgar waar situatie het ;>I< Smith en kapitein Edmund 2veti.ua In hoeft zélfs officieel de een park dat gren.vl«- aan een militair aan mlBsle en zending vliegveld, gevangen. De»e burgers richt-1 df,?.| van het land vort ten ter plaatse een „volksrechtbank" op. i voor blanke geestelijke:.. De beide Amerikanen weigerden iets Soedan is een Arabwhc staat en wordt te tekenen en bleven vasthouden aan hun I geregc-rd door moslem». In het zuiden verklaringen dat zij onschuldig waren. liggen echter drie provincies waar de Na 20 minuten werden zij door de me-1 bevolking voor h'-t overgrote deel uit nigte vrijgelaten e.u kondi-n zij naar Mos- neger» bestaat, die óf animistisch zijn of kou vertrekken. Volgens de Amerikaan- tol het christendom bekeerd. Ten tijde se ambassade had het er alle schijn 1 van het Engelse graag bezaten deze van dat de actie» van de Russischeprovincie» een zekere mate van zelfbe- burgers „geïnspireerd" waren. stuur, die zij Het andere incident had op 14 februari van de republi te Leningrad plaats, toen een Russische auto met opzet, een wagen van de A rikaanse ambassade de weg afdrong. De vier Amerikaanse militairen behoren tot de staf van de militaire attaché te Moskou. Zij mogen als straf de k< de 90 dagen Moskou niet verlaten. Een dergelijke straf maatregel heefi vol gens de Amerikanen geen precedent Sn de diplomatieke wereld. Lt. Bracken, die betrokken is geweest bij het incident te Leningrad, is gisteren naar Kopen hagen vertrokken." Hel Amerikaanse ministerie van defen sie maakte later op de avond bekend dat de Verenigde Staten ,.een passende vergeldingsmaatregel" hebben genomen. De woordvoerder wilde geen nadere bij zonderheden verstrekken. Een jongen in Mexicaans en een meisje in Volendams kostuum bie- den H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix bloemen aan tij- I dens het bezoek aan een kinderte huis in Mexico City. De gevechten zijn zondag begonnen nadat 2 Indonesische officieren en enkele manschappen in een hinder laag waren gevallen en gedood. On middellijk waren versterkingen naar de plaats van de overval gezonden. Kolonel Soebroto verklaarde ook dat de in opstand gekomen militairen onder be vel stonden van een zekere luitenant- Kolonel jSSÏÏt> bevelhebber van het «SS vergezeld door een aantal militairen, op weg naar luitenant-kolonel Mattola, om met hem over de veiligheid in Zuid- Celebes te spreken. Mattola liet toen zijn kolonel en de hem vergezellende mili tairen in een hinderlaag lopen. Joesoef j i~nd"gëstaite wist ongedeerd te ontkomen. j De wethouder voor kunstzaken van de 0V€r§QV61 gemeente Amsterdam, mr. R. van den leven in Nederland. Indien de huidige Nederlandse Opera geliquideerd zou worden, zal de staatssecretaris op kor te termijn deskundig advies vragen over de vorm waarin aan de opera iri Neder- vorden gegeven. Het officiële Indonesische persbureau „Antara" meldde gisteren dat ongeveer 630 militairen, die onder bevel van lui tenant-kolonel Mattola stonden, gevan gen zyn genomen of zich hebben overge geven. Anderen, die nog op vrije voeten zijn, zouden te kennen hebben gegeven zich ook te willen overgeven. Bergh, verklaarde naar aanleiding hier van dat hij het standpunt secretaris ten volle deelt. Prins Norodom Sihanoek. het staatshoofd van Cambodja, brengt van 24 tot 26 juni een officieel bezoek aan Frankrijk. Hij is hier toe uitgenodigd door president de Gaulle. NIEUW ARTIKEL IN DE CHINESE PERS Nog geen reactie op beschuldigingen van Soeslow die de Chinese communisten hebben ge geven over de in Boedapest gehouden bijeenkomst der (communistische) „in ternationale vereniging van de democra tische rechtsgeleerden". In de Chinese pers is gisteren een lang en in krachtige bewoordingen Van Chinese zijde wordt nog steeds het stilzwijgen bewaard over het krachtige t uj antwoord, dat de Sowiet-Unie, na een O es tel d artikel^ gepubliceerd, waar- langdurige periode van stilzwijgen, heeft in de Sowjet-Unie ervan wordt be schuldigd dat zij in februari jl. heeft gepoogd een scheuring te weeg te brengen in de toen op com munistisch initiatief, in Boedapest gehouden bijeenkomst der interna tionale studentenunie. Dit is het eerste Chinese verslag van het stormachtige verloop der toen ge houden bijeenkomsten. Het was in de zelfde toon gesteld als de scherp anti- Russische verslagen van de conferentie, die vertegenwoordigers van Afrikaanse en Aziatische landen kortgeleden te Al giers hebben gehouden en van de in overeenkomstigè stijl gestelde berichten, Stilzwijgen gegeven op die aanhoudende Chinese be schuldigingen aan het adres Kremlin. Buitenlanders, die kortgeleden met Chinese gezagsdragers hebben ge sproken, hebben de indruk dat de Chinese communistische partij geen haast maakt met het beantwoorden van de beschuldigingen die de voor naamste Sowjet-Russische theoreti cus en partijsecretaris Soeslow veer tien februari jl. aan het adres van Peking heeft geuit. „Waarom zouden wij ons haasten? Wij moeten nog twee artikelen publiceren, als antwoord op de open brief, die de Russische communistische partij in juli 1963 het licht heeft doen zien", aldus deze Chinese functionarissen. BINNENKORT BEGINNEN MET GRONDWERK „Gevecht" om de vergunningen nog in volle gang •an 18 miljoen gulden. De totale kosten zijn begroot op circa 90 miljoen gulden. Dat Is ongeveer twee keer zo duur als een conventionele centrale zou kosten met een zelfde vermogen, namelijk 50 megawatt. In vergelijking met andere atoomkrachtinstallaties is' dat een vrij geringe capaciteit. Het gaat er de S.E.B. dan ook niet om veel elektriciteit te produceren. Veel belangrijker wordt het Op de tekentafels de NV. Sa- T»_ I. i iT r aan mla- (Van een onzer redacteuren) stand komen behou den. Van cile belofte is natuurlijk weinig terecht gekomen en dat had revoltes tot gevolg. In 1955. 1959 en 1962 kwam dc massa in opstand en deze revoluties kon den slechts door een optreden val eger, dat 'ërgleten, de grote stammen in Zuid-Soedan, die bij de relletjes een rol speelde was die der Dlnka's. een negervolk, dat de rnera- te revolutionairen heeft voortgebracht. Deze. Dinka's hebben het voortdurend aan de stok met de Islamletischc heer sers. Enige tijd geleden deed zich een in cident voor toen een Arabische instruc teur een van zijn Dlnkalecrlingen een slaaf noemde. Alle leerlingen gingen on- middelljk in staking. De overheid noem de de staking echter een subversieve ac tie en gaf <!■- schuld aan de invloed van de blanke missionarissen. De Dlnka's hebben alle kennis welke zij bezitten, tc danken aan de mis sionarissen en de zendelingen. Als zij zich opstandig tonen, neemt dc rege ring onmiddellijk aan, dat zij door de blanken zijn opgestookt. Deze veronder stelling wordt trouwens In de hand ge werkt door de gewoonte van missie en zending om op te komen voor de minder heden in het land waar zij werkzaam zijn. Die gewoonte alleen ai heeft tot allerlei moeilijkheden geleld. In Soedan kwamen daar de politieke problemen nog bij. De negers In het zuidelijk deel van Soe dan hebben meer op met de blanken dan met de Arabieren aan wie zij bij overle vering onaangename herinneringen be waren. Het scheldwoord „slaaf", dat de Arabische instructeur zijn negerleerling naar het hoofd wierp, heeft in dit deel van Afrika wel degelijk betekenis. Het is nog niet zo heel fur.g geleden, dat nc- werden weggevoerd naar de Arabische landen in het Midden-Oosten en de rap porten van de Verenigde Naties bewijzen dat slaven karavanen ook in deze tijd nog voorkomen. De Arabieren hebben daardoor in Zuid- -n, 1 - TT i'rencu UC IWUW LUS OOK UB tr.xuion.KLic, - menwerkende Elektnciteits Be- In de reactor zal een uitgebreid instru- regering geeft derhalve graag drijven op het Kematerrein in Arn-Imentarium worden geplaatst, zodat de.f3e en zending de schuld voor haar slech- u," (technici straks ook gegevens hopen te ^reputatie en de "hw'jzm? van hem is het definitieve ontwerp bij-verkrijgen over de best.- vorm vn'n toe- na voltooid voor een gebouw, waar- Pas?ing van. splijtstof. Hiermee wijkt de- in de eerate kernenergiecentrale "r™'vt"a"elijk tj™ Italië, twee in Duitsland. van ons land zal worden gehuiS' vest nabij Dodewaard aan de Waal. het enorme programma van eisen waar aan deze constructie zal moeten voldoen, om er de benodigde vergunningen voor te kunnen krijgen. De besprekingen ver lopen uiterst moeizaam en kosten veel tijd, vooral ook doordat er nog al wat verzet moet worden overwonnen. Die discussies staan steeds in verband met de hinderwetbeperking, waarby o.m. als „tegenspelers" fungeren: de arbeids inspectie, de gezondheidsraad, het na tionale plan, rijkswaterstaat. Volgende maand hoopt men gereed te zijn met de verwerking van alle voor schriften tot een bruikbare conceptie: uitwendig ligt die thans in grote lijnen al wel vast (zie tekening). Binnenkort zal men dan ook al kunnen beginnen met de uitvoering van het grondwerk voor deze eerste kerncentrale. Pas aan het eind van dit jaar „op zijn vroegst" zal opdracht kunnen worden gegeven voor de bouw van de benodigde installaties, die zijn ontworpen door de Ameri kaanse onderneming General Elec tric. De Nederlandse industriële groep Ne- ratoom voelt zich op dit punt, zwak gezegd, gepasseerd. Weliswaar zullen „zoveel mogelijk onderdelen voor de kerncentrale in eigen land worden ver vaardigd", maar men betreurt toch wel niet de kans te hebben gekregen juist ook ervaring in het ontwerpen op te doen. Dergelijke mogelijkheden doen zich namelijk bij ons zo hoogst zelden voor. Ruby krijgt een nieuw proces De advocaat van Jack Ruby, Phil Bur leson, heeft bij rechter Brown in Dallas een verzoek om een nieuw proces inge diend. Het verzoek om een nieuw proces is slechts een formaliteit: een dergelijk verzoek is tot nu toe altijd ingewilligd. alle zendelingen en missionarissen uit de zuidelijke provincies Boven-Nijl. Bahr el Subsidie Euratom heeft indertijd besloten de bouw van de Nederlandse kernenergie centrale te subsidiëren met een bedrag Project „Navado"ook van belang voor wetenschap „Snellius" verricht oceanografisch onderzoek Hr. Ms. hydrografisch opne- mingsvaartuig „Snellius" zal in november van dit jaar Neder land verlaten om in de Atlanti sche Oceaan oceanografisch on derzoek te verrichten. De staatssecretaris voor defensie (marine), schout-bij-nacht A. van Es, heeft dezer dagen be sloten dat de Koninklijke Mari ne zal deelnemen aan dit door Groot-Brittannië opgezette pro ject dat de codenaam „Navado" draagt. Behalve Groot-Brittan nië en Nederland zijn ook de Verenigde Staten bij het project betrokken, zij het in mindere mate. De chef van dc hydrografische dienst van de Koninklijke Marine, kapitein- ter-zee ir. YV. Langeraar, heeft mee gedeeld dat het hier om een militair project gaat waarvoor echter ook van de zijde van de wetenschap grote be langstelling bestaat. Het militaire doel is gegevens te verzamelen die kunnen leiden tot verbetering van de bestaande detectie- en aanvalsmidde len en eventueel het vinden van nieu we methoden in de oorlogsvoering onder de zeespiegel, hetgeen op de Atlantische Oceaan neerkomt op de onderzeebootoorlog. De „Snellius" zal tussen 22 graden noorderbreedte en 55 graden noorder breedte metingen verrichten, deels stomend, deels stilliggend. Het schip zal daartoe de oceaan in oost-west en in west-oost richting oversteken in evenwijdige lijnen die onderling drie graden uit elkaar liggen en te begin nen met de 22ste parallel op 'het noordelijk halfrond, ongeveer van het zuiden van Rio de Oro tot Cuba. On der het onderzoek vallen niet de con tinentale plateaus. De laatste breed tegraad waar langs de „Snellius" me tingen zal verrichten, is de 55ste, tus sen het noorden van Ierland en Ca- Wetenschap Een groot aantal gegevens die men met <ie „Snellius" gaat verzamelen, zijn voor de militairen niet van be lang maar wel voor de wetenschap. De belangstelling van de zijde van de wetenschap blykt uit het feit dat de technische hogeschool een gravimeter ter beschikking heeft gesteld voor de zwaartekrachtmetingen die een zeer belangryk deel van het onderzoek zullen uitmaken. Ook is verzocht om medewerking van het Koninklijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut in De Bilt voor aard- veldmeganisme en zeewateronder- zoek, het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee in Den Helder en het rijksinstituut voor visserijonder- zoek te IJmuiden voor zeewateronder- zoek, het Shellaboratorium te Rijs wijk voor bodemmonsters en het fysische laboratorium der R..V.O.- T.N.O. in Den Haag voor algemene fysische aangelegenheden. Zes niet- militaire wetenschapsmensen zullen met de „Snellius" meegaan op deze ongeveer tien maanden durende ope ratie, te weten dx-ie Nederlanders, twee Britten en een Amerikaan. De metingen tijdens het varen betref fen de tempei-atuur van het water tot een diepte van 900 voet. de zwaar tekracht, het magnetisch veld en de geografie van de bodem. Seismische bodemonderzoek zal zowel tijdens het varen als het stil liggen worden ver richt. Tijdens elke stop die 12 tot 16 uur duurt, zullen bodemmonsters worden getrokken, bodemfoto's wor den gemaakt, de waterhelderheid worden onderzocht en de tempera tuur en het zoutgehalte van het wa ter tot op de bodem worden gemeten Handboeken en atlassen De kosten van deze operatie bedra gen iets meer dan 200.000 gulden, dat Is het bedrag dat door de deelneming aan het project extra zal moeten wor den uitgegeven, aldus kapitein-ter zee Langeraar. Het grootste deel daar van zijn de kosten van het installe ren van de apparatuur aan boord van het schip. De verwerking van de gegevens zal een paar jaar" vergen. De resultaten zullen worden neergelegd in handboe ken en atlassen. Dit zal naar aange nomen wordt, in Groot-Brittannië ge schieden. De goede sfeer, die zo tekenend is voor het bezoek dat koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix aan Mexico brengen, dreigde even te worden verstoord, toen de koningin gisterochtend, bij een bezoek aan de piramiden van Teotihuaean, te midden van een grote groep fotografen en te levisieoperateurs stond, de handen in wanhoop omhoog geheven. De kranten in de Mexicaanse hoofdstad, die gehele met foto's verluchte pagina's aan het be zoek wijden, waren ongetwijfeld van plan ook zaterdag weer eens goed uit te pakken. Het gevolg van die activiteit was echter dat de koningin ieder uitzicht werd ontnomen door tientallen ijverige fotografen, die natuurlijk met de beste bedoelingen waren bezield. Prins Bernhard, die achter was gebleven, voegde zich snel bij zijn echtgenote die bezig was de came ramensen te overreden haar een beetje ter wille te zijn, omdat ook zij wel iets van de overblijfselen uit het Mexicaanse verleden wil de zien. Men kwam tot een com promis en de koninklijke familie stelde zich met mevrouw Lopez Mateos en haar dochter bij een piramide op. De fotografen kon den toen hun gang gaan. Zou de koningin toen geweten hebben dat zij over meer energie beschik te dan haar „plaaggeesten", dan had zij haar verzoek achterwege kunnen laten. Toen koningin Ju liana namleijk onvermoeibaar pi ramide na piramide bekeek, daar bij trap-op, trap-af klauterend, lie ten journalisten en fotografen haar al spoedig alleen met een deskundig gevolg, dat bestond uit de Mexicaanse minister van on derwijs en de directeur van het nationale instituut voor antropo logie en historie. Een andere reden is, dat de regering tracht de drie zuidelijke provincies geheel van de buitenwereld te Isole ren. Pogingen om de opstandige bewe ging onder de negerstammen met geweld te onderdrukken hebben tot dusver geen succes gehad. De regering van Soedan zou nu graag wat drastischer willen op treden. maar zij kan daarbij moeilijk pot tenkijkers gebruiken. Een aanwijzing voor deze veronderstel ling is ook het'reisverbod, dat in de drie zuidelijke provincies van kracht is. Nie mand mag naar het zuiden zonder spe ciale toestemming van de regering in Karthoem. Ook heeft de moslem-over- heid buitenlandse zakenlieden aangezegd 8 te verdwijnen. Als er straks geen buiten- 5 landers meer in Zuid-Soedan over zijn J kan Karthoem doen wat het wil. want j van de Verenigde Naties behoeft Soedan 5; niets te vrezen. „Inmenging in binnen landse aangelegenheden" is een graag 51 gebruikte term. die al bij voorbaat elke j bemoeienis met de onderdrukking in 5 Zuid-Soedan besluit. 5 In de afgelopen jaren hebben de opstan- dige Dinga's trouwens al verscheidene 5 pogingen gedaan om de Verenigde Na- j'ties voor hun zaak te interesseren, 8 Vluchtelingen stichtten in naburige lan- 8 den een organisatie onder de naam „Na- tionaal-Afrikaanse Unie voor het geslo- 51 ten zuidelijk deel van de Soedan". De lei- v der van deze organisatie, de vroegere re- 5! gerings-commissarls William Deng heeft 8; herhaalde malen de Verenigde Naties om 51 inmenging verzoeht en om een volks stemming onder toezicht van de V.N. 2 Geen van beide verzoeken werd ingewll- k ligd. YVat de rol van de missie en de 8 zending in Soedan betrc-ft. merkte de 5 premier van Oeganda, Sir Milton Obote, een gematigde, het westen goed gezinde g staatschef onlangs tegenover een corres- g pondent van The New York Times op: 8 „Missionarissen vergeten wel eens de 5! scheiding tussen kerk en staat. Vaak g1 willen zij een stem in regeringszaken en g soms steunen zij openlijk een verkie- 8 zingskandidaat. Zendelingen en missio- 5 narissen hebben veel goed werk gedaan, j maar hun tijd is voorbij". NASLEEP VERONICA-GRAP MILTON OBOTE goed werk gedaan, maar nu verdwijnen per. Hoewel Han Mulder in de Veronica- affaire slechts een bescheiden, niet-or- ganisatorische rol heeft gespeeld, was hem door de leiding van de i.v.-sectie Van onze radm- en televisieredaeteur). van zijn omroepvereniging bijzonder •Brand- kwalijk genomen dat hij mee was ge- 1 j me. en-ertocht, ondanks het --- dat hem dringend was aangeraden denen ontslag gevraagd. Het is hem ver-zuiks nlei !e doen. Har. Mulder is de leend, aldus de korte mededeling, welke enige geweest, <i:e van tevoren had ge- de K.R.O. gistermiddag liet uitgaan. zegd wat hij van plan was te doen De De mededeling zegt niet dat Han Mul- anderen hadden een dag vrijaf genomen, der ontslagen zou zijn, wanneer hij niet Hun omroepen ervoeren eerst tijdens de zelf om ontslag had gevraagd. De re-1 vaartocht naar Veronica, waarom die den is zijn medewerking aan het ente- vrije dag was gevraagd. van het radiosehip Y'eronïca op II Nog zou Har. Mulder er met een berls- I Han Mulder, redacteur I punt", het actualiteitenprogramma van gaan b K.R.O.-t.v., heeft om persoonlijke re- feit c april jl. Aanvankelijk heette het dat Han Mul der er met een berisping was afgeko men. Zoals bekend zijn de organisato ren van de grap. Fred Oster en Bob Rooyens van de A.V.R.O., er begin de ze week eveneens met een berisping afgekomen. De voorlopige schorsing van de V.P.R.O.-medewerkers. Almer Tjep- kema en Huub de \rries, werd daarop ingetrokken en ook deze beide jonge t.v.-figuren kregen een berisping. Bij de K.R.O. zat het kwaad eenter die- pning zijn afgekomen en, zoals g„ zegd, ln het begin leek het ook daarop wanneer de zaak niet in handen was gegeven van het K.R.O.-bestuur. Zo doende kwam Han Mulder tegenover K.R.O.-voorzitter mr. Van Doorn te staan, die woedend was. Het heeft te maken met diens positie als Lid van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P, Fractievoorzitter Schmelzer heeft kort geleden op een K.R.O.-vergadering ge zegd dat Veronica klaarblijkelijk een noodzakelijk kwaad is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3