PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKA TREKT 7500 MILITAIREN UIT DE BONDSREPUBLIEK TERUG Strijdvermogen is na reorganisatie groter Winst voor Labour Theo van Eijck direct na aankomst in arrest Artsenstaking in België nog niet geëindigd Congres Zeeuws Genootschap over veranderingen van Delta-ontsluiting Eiffeltorenfeest EXTRA TROEPEN TIJDENS CRISIS VAN 1%1 INGEZET Lentezon en zeemist Dejacht geopend OVERLEG WORDT VANMIDDAG VOORTGEZET Op 19 september in Middelburg 207e jaargang - no. 86 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwe Walstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 2911; Zlerikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. G. A. de Kok. Abonnementsprijs 76 cent per week, 9,75 per kw.franco per post 10, b.g.g. red. 2078/3168, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 614'' - - - ƒ4,80. Ingez. med. 3 z tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel (i t. Bureaus: Vlltslngen: tel'. 8Ï40 "(b.g.g. 'red. 7883' adv. 82131;' OÖstbure: tel. 2395; TumcwnArsenaalstraat 2. - blad" 26 ct. fl- M'-—jd 1.80). „Brieven bur. Zaterdag 11 april 1964 er. Giro S»W0 P.Z.C., Middelburg. Het ministerie deelde voorts mee, dat de eenheden welke in het raam van de oefening „Long Thurst" naar Europa waren gezonden omstreeks 2400 man inmiddels naar Amerika zijn weergekeerd. „Voor het ogenblik" wordt geen nieuwe oefening van dit soort over wogen. Van de zijde van de Westduitse regering zijn geen bezwaren tegen deze terug trekking ingebracht, aldus de Ameri kaanse bekendmaking. De betrokken mi litairen behoren niet tot het normale contingent, dat de V.S. in het raam van de N.A.V.O. in Europa hebben gesta tioneerd. De bondsregering is er van overtuigd, dat Washington dit contin gent onverminderd zal handhaven, zo lang dit in het belang van <öe gemeen schappelijke verdediging wordt geacht, zo besluit het Amerikaanse ministerie zijn bekendmaking Reorganisatie Volgens het Pentagon is het strijd- vermogen van de Amerikaanse strijd krachten in West-Duitsland als ge volg van de recente reorganisatie aanzienlijk toegenomen. „De V.S. ne men voortdurend maatregelen om de sterkte van de landstrijdkrachten te vergroten. Zo zijn er bataljons met Pershing- en Sergeantraketten naar Europa gekomen, evenals gemotori seerde kanonnen van 175 mm, nieuwe lanceerinstallaties voor Honest Johns, Nike-Herculesraketten ter vervan ging van de Nike-Ajax en 155 mm- artillerie in de plaats van het 105 „Feest rond Eiffeltoren" is de titel van een reportage in het P.Z.C.-zaterdagnummer: Gustave Eiffels blikvanger van Parijs werd driekwart eeuw geleden voltooid. Op pagina 13. Voorts op Pag. 2: raadsleden van Terneuzen waren verbaasd; vijftig jaar ach ter de schaakstukken. Pag. 3: Grensincidenten bij het wegver voer. Pag. 5; kerkdiensten. Pag 7: nieuws óver het Oostenrijks elf tal. En in het Pan. 13: „Onderwijs in Brazilië", reportage over het onderwijs op het platteland van Brazilië en Feest rond Eif feitorenPag. 15: Letterkundige kroniek, Uarry van KruiningenDeltawerken" en „Studio, toneel voor de jeugd''; Pag. 17: Amateurs met proble men" over de toneelgroep „Het. Vlissingsch Schouwspel"dat het stuk „Bluffen tegen de maan" in studeert: en „Passie van 150 Vlis- singers", over het kegelen in Vlis- singen; Pag. 19: „Sleutelfiguur in huur conflict"vraaggesprek met de Oostburgse douanier Klaas Ja- cöby; Dieven in de polder": her inneringen aan de watertoren van Anna-Jacobapohlcr en de puzzel- rubriek: Pag. 31: ..De kerken en de maatschappij" met o.m, „Zee- land en het N.B.G en Stemmen uil de kerken"; Pag. U-t: Zeven dagen televisiemet Swiebertje voor het laatst" en „Als tweede net n is meer actualiteiten". mm-geschut", Met dersteuningseenheden beschikken de Amerikaanse strijdkrachten in Euro crisis in Europa bevond. Bom akkoord De bondsregering heeft gezegd dat zij „volledig" achter het Amerikaanse be sluit staat. „Washington heeft ons hier over ingelicht en wij menen dat de maat regel geen nadelige invloed zal hebben op de westelijke defensie (in de bonds republiek)", aldus een regeringswoord voerder. De regering zal een verklaring over de kwestie uitgeven. Volgens welingelichte zegslieden zal de terugtrekking der militairen niet van invloed zijn op het garnizoen in Berlijn. Zij zeiden dat er geen plannen waren om militairen van het 6000 man tellende Amerikaanse garnizoen terug te trek ken. Dit jaar zullen in West-Duitsland voorts 30.000 minder dienstplichtigen onder de wapenen worden geroepen dan aanvan kelijk het plan was. Volgens een bekend making van het ministerie van defensie zal het aantal bataljons als gevolg van een tekort aan instructeurs en geld van 27 tot 17 worden verminderd. Het be sluit is mede het gevolg van het feit, dat het ministerie ruim twee miljard mark minder heeft gekregen dan het. in zijn begroting had gevraagd. Eijck het vliegtuig. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren bekend gemaakt, dat de laatste eenheden van de strijdkrachten welke in 1961 met het oog op de crisis om Berlijn naar West-Duitsland werden overgebracht, naar de Verenigde Staten terugkeren. Het gaat om drie bataljons artillerie, een bataljon tanks en een regi ment pantserwagens, te zamen ongeveer' 5100 man. Harold Macmillan weigert titel De voormalige Britse premier Harold Macmillan heeft de titel van graaf, die hem door koningin Elizabeth was aange boden, geweigerd, aldus is in gezagheb bende Londense kringen meegedeeld. Ook weigerde hij de.Orde van de Kouse band, een onderscheiding die als een persoonlijke gift door de Britse vorst wordt verleend De genoemde onderscheidingen wa.ren bedoeld als erkenning van Macmiliane verdiensten jegens het land. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur steeg vrijdag voor het eerst in ons land t<>'. een vrij hoge waarde, namelijk 18 graden in Zuid-Limburg. Het nog veel te koude Noordzeewa ter, met een temperatuur van 4 a 5 graden, blijft de kustprovin cies parten spelen. Zo dreven er ook vrijdag af en toe mistvelden van zee Zeeland binnen, waar de temperatuur in Vlissingen 's middags tot 6 graden daalde. Tien graden was hier de hoogste temperatuur. Een hogedmkge- bied met een centrum boven Zwitserland en Frankrijk blijft de depressies op een afstand houden en zorgt ook voor zonni ge perioden. Wanneer de wind niet te sterk is uit het zuidwes ten, kunnen wij hier tijdens het weekeinde ook van profiteren, al blijft de kans op mistvelden vanuit zee vrij groot met als gevolg, dat de middagtempera- turen, die in deze omgeving ne gen tot elf graden bedragen, la ger blijven dan verder land inwaarts. De Britse Labourpartij heeft bij de graafschapsverkiezingen een meerderheid van 28 zetels behaald in de raad van Groot-Londen, die in de plaats is gekomen van de Londense graafschapsraad. De nieuwe raad telt 100 leden, daar van zijn er 64 door labour gewon nen en 36 door de conservatieven. De liberalen hebben in de raad van Groot-Londen geen enkele zetel gewon nen, hoewel zjj meer dan een half mil joen stemmen op zïcli verenigden. Ook de communisten en andere groeperin gen slaagden er niet in tot de raad door te dringen. Bij de provinciale verkiezingen die deze Politici zijn over het algemeen in Ne derland niet populair en de poll- tick is dat evenmin. Er bestaat zelfs in ons land de neiging om de neus op te trekken en met enige minachting te spreken over dat „vuil bedrijf". Voor een deel is dat lijkt ons te wijten aan onbekendheid met de po litiek, onbekendheid ook met de re gels van het spel. Een oppervlakki ge kennismaking met dit spel leidt vaak tot verkeerde conclusies. Dat is jammer: de politici zouden eigenlijk af en toe meer aan reputatiebeharti- ging behoren te doen, daarmee zou den zij óók het alge meen belang dienen. Tot dusver gebeurt dat echter niet of heel weinig en vandaar wellicht dat de politici mitsgaders hun „vak" nog al in een kwaad gerucht staan. Mis schien is dat ook de reden voor de kritiek, die steevast opduikt als de schadeloosstelling van Tweede-Ka merleden aan de orde komt Thans ligt weer een verhogingsvoorstel ter tafel: de regering wil de schadeloos stelling verhogen van 15.000 tot 17.500 en met Ingang van volgend jaar tot 20.000. Met een dergelijk voorstel evenwel is de jacht op de politici kennelijk weer geopend. De Telegraaf heeft het eerst aange legd. Het blad vindt, dat er „waar lijk geen bezwaar" tegen bestaat de functie van parlementslid naar beho ren te belonen, maar bAKtlijH rijke raad van Lancashire (Noord-En- geland), die het drie jaar geleden hadi verloren, heroverd. Ook Staffordshire! Midlands) werd een overwinning voor! labour. De Labourpartij won 96 zetels, nieuwe. JOYVLIEGER Of SCHIPHOL Geen voorbedachte rade zegt zijn echtgenote Corrie (Van onze Haagse redactie). Met een door de Afrikaanse zon gebruind gezicht stapte Theo van Eijck (21), de spectaculaire joy- vlieger van de marine, gistermid dag opgewekt glimlachend uit het K.L.M.-lijnvliegtuig. De vrijheid, die de blonde vliegtuigmaker in Libië had gezocht, was op dat mo ment definitief ten einde gekomen want even tevoren toen alle andere passagiers de cabine had den verlaten was adjudant Veltman van de marechaussee op Schiphol het toestel binnengestapt om hem officieel in arrest te stel len. Geëscorteerd door twee stevige mare chaussees legde Van Eijck vervolgens de enkele meters naar de groene arres tantenwagen af vriendelijk knikkend naar de batterij van perscamera's die op hem gericht werd. Van zijn zelfver zekerde houding was echter weinig meer over toen hij ruim een uur later in de marechausseekazerne zijn vrouw en ouders terugzag. Het was een emotio neel weerzien, waarbij wederzijds de tranen rijkelijk vloeiden. Ruim een uur mocht Theo van Eijck alleen met zijn familie spreken, daarna reed het ar restantenbusje weer voor en werd hij overgebracht naar de gevangeniscel op de marinevliegbasis Valkenburg, waar hg tot aan de rechtszitting van de zee krijgsraad zal moeten verblijven. In ma rinekringen acht men het waarschijn lijk dat Van Eijck desertie ten laste zal worden gelegd. man zich van de ruim vier uur durende tocht naar Libië nauwelijks iels meer weet te herinneren. Hij was zo gespan nen en zo druk bezig geweest met de besturing van het toestel waarvoor nor maal een bemanning van vier koppen no dig is) dat hij na de landing volkomen versuft was geweest. Volgens zijn vrouw was er geen voor bedachte rade geweest. Hij was in het toestel gestapt en zomaar weggevlogen. Toen lnj was geland wilde hij in Libië blijven om zijn straf te ontlopen. „We gaan voor de kerk trouwen als Theo weer helemaal vrij is", zei Corrie met zachte stem. Souvenir Toen de familie om zeven uur naar Bra bant terugkeerde, droeg vader Van Eijck het enige souvenir dat zijn zoon voor thuis meegebracht had: een ge scheurde reistas met wasgoed van zijn zoon. De tas, die Theo kennelijk op het vliegveld van Benghazi door een vrien delijke employé is verstrekt, droeg het in deze situatie wel bijzonder schrijnen de opschrift: „Souvenir of Libya". Patiënt deed in ziekenhuis zijn doctoraal examen Gistermorgen was een van de ka mers in liet Cannisiusziekenlniis in Nijmegen omgebouwd tot exa menzaal van de Nijmeegse univer siteit. Do 23-jarige F. Smeets uit Maastricht deed er zyn doctoraal examen in de psychologie. De heer Smeets' overkwam enige tijd geleden een verkeersongeluk sn hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen met onder meer een gebroken been. Daar door werd het onmogelijk examen te doen in de psychologie op de afgesproken datum. Dankzij de welwillendheid van zijn professo ren: di\ J. G. Pryck. dr. F. J. T. Rutten en dr. P. J. A. Calon kon tiet doctoraalexamen doorgaan. Tegen tien uur kwamen de profes soren in het ziekenhuis aan. Zij gingen direct naar de speciaal in gerichte examenkamer. Zij voel den de kandidaat, die op een bed lag, een uur aan de tand en be raadden zich vervolgens ongeveer een half uur. Daarna deelden zij mee dat de heer Smeets was ge slaagd. Ter gelegenheid van deze ge beurtenis was zijn familie uit Maastricht overgekomen. Een groot aantal studenten, vrienden en vriendinnen had zich eveneens in de ziekenhuisgang verzameld. De uitslag van het examen werd met gejuich ontvangen, waarna een toost op de jonge doctorandus werd uitgebracht. De Belgische regering is er vrijdag avond nog niet in geslaagd met de ge neesheren overeenstemming te bereiken over het beëindigen van de reeds 10 da gen durende artsenstaking. Na een vergadering, die vrijdagmiddag om half vijf op liet conferentieoord Her- toginnedai aan de rand van Brussel was begonnen en kort na middernacht ein digde, werd slechts medegedeeld, dat het overleg zaterdagmiddag om twee uur zal worden voortgezet. De confe rentie werd slechts bijgewoond door een ministeriële delegatie onder leiding van minister-president Lcfèvre en liet be stuur van de Belgische artsenfederatie, bijgestaan door juridische adviseurs. Terwijl de artsendelegatie, weigerde me dedelingen te doen over het verloop van de besprekingen, verklaarde de Belgi sche minister van binnenlandse zaken, Gilson, dat hij „nogal optimistisch" was gestemd en begin volgende week het einde van de staking verwachtte. Premier Lefèvre, die de ministeriële de legatie leidde, verklaarde echter „noch optimistisch, noch pessimistisch" te zijn. Dp artsen legden geen enkele ver klaring af. Op de vraag wat zij dachten over de mededeling van mi nister Gilson zeiden zij „deze niet te hebben gehoord'. De vergadering van vrijdagavond de tweede, sinds de Belgische regering donderdag besloot „contact" op te ne men om de mogelijkheden na te gaan van een hervatting van de onderhande lingen, die in de nacht van 1 april af gebroken werden omdat geen overeen stemming over de eisen van de Belgi sche artsen kon worden bereikt. Na een vergadering van de drie grote Belgische vakbonden (socialistisch, ka tholiek en liberaal) en de ziekenfondsen verklaarde gisteren de secretaris-gene raal van het algemeen Belgisch vak verbond, L. Major, dat de vakbondi gekend wensen te worden in elke ove eenkonist, die tussen de regering en i artsen wordt gesloten. Zij willen ook dat deze ter goedkeuring aan de vak bonden wordt voorgelegd. Hoe groot het belang is, dat men in België aan de besprekingen hecht blijkt wel uit het feit, dat de Belgische radio zijn uitzen dingen na het gewoonlijke sluitings uur, om middernacht, voortzette. Geen antwoord Waarom heeft Theo van Eijck de Grumman-tracker op Malta gekaapt en heeft hij zijn eenzame, onbezonnen vlucht met het tweemotorige toe stel naar Libië gemaakt? Op deze vraag hebben ook zijn vrouw en ouders gisteren geen verhelderend antwoord gekregen. Na afloop van het gesprek zei zijn moeder: „Wij be- S.'ij pen er nog steeds weinig van. at hij een half jaar geleden bij de straaljagersopleiding is afgevallen heeft hem wel erg dwars gezeten, maar waarom hij naar Afrika is ge vlogen kan hij zelf ook niet zeggen. Het moet een bui van neerslachtig heid geweest zijn". Hoewel de familie verder bijzonder te rughoudend bleek te zijn over de rede nen voor zijn vlucht, bleek Theo van Eijck zelf openhartiger geweest te zijn tegenover een van zijn bewakers. „Plet beviel me niet meer bij dé marine toen ik niet meer mocht vliegen", zo heeft hij zich laten ontvallen, „ik wilde ge woon weg, want ik wilde van die laatste vier jaren van mijn dienstverband af". Versuft Met zijn vrouw Corrie (22) heeft: Theo van Eijck lange tijd alleen mogen spre ken. Ze vertelde na afloop, dat haarl BEGIN VOOR ONDERZOEK Het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen zal op zaterdag 19 september a.s. te Middelburg voor het eerst een congres hou den, waarvoor als onderwerp gekozen is: Het onderzoek naar de veranderingen, die een gevolg zijn van de ontsluiting van het Deltagebied Zeeland. Prof. dr. E. V. W. Vercruysse, hoogleraar in de sociologie aan de rijksuni versiteit van Leiden, is bereid gevonden om de betekenis van liet onderzoek voor de congres- deelnemers uiteen te zetten. Deze Leïdse hoogleraar moet gezien worden als een vooraan staand deskundige op dit ge bied; hij promoveerde namelijk op een proefschrift over het op zetten van een sociologisch on derzoek. Het bestuur van het Zeeuws Ge nootschap hoopt, clat deze eerste congresdag het begin zal worden van een uitgebreid onderzoek, zo als dat bjjvoorbecld ook gestart is na het droogvallen van de Zui derzeepolders. Dit initiatief kan wellicht een geheel nieuwe taak worden voor het Zeeuws Genoot schap. Het is namelijk de bedoe ling, dat dit onderzoek zal leiden tot verschillende publikaties over de diverse facetten van de ver anderende Zeeuwse samenleving. Nieuwe taak Tijdens de congresdag zal nu blijken of het Zeeuws Genootschap deze nieu we taak op zich zal moeten nemen, of dat een andere instelling gevormd of aangewezen zal kunnen worden, die het geheel van het onderzoek overkoepelt. Mr. W. D. de Bruine, de secretaris van het Zeeuws Genoot schap, die ons enkele bijzonderheden over deze eerste congresdag ver telde, zei van oordeel te zijn, dat het genootschap als wetenschappelijke in stelling hier zeer zeker een taak heeft. Temeer omdat het genootschap zich als wetenschappelijke instelling gemakkelijker bewegen kan dan de overheid. Zowel het bestuur van het genoot schap ais reeds een kring van le den is enthousiast over een der gelijk onderzoek. Ook bij het pro vinciaal bestuur bestaat er grote belangstelling, terwijl tevens in het buitenland grote interesse be staat voor dergelijke onderzoekin gen. Binding leden Het streven van het genootschap naar vernieuwing en naar uitbreiding van zijn werkzaamheden ter bevordering van het culturele en wetenschappe lijke. leven in Zeeland is de laatste jaren op verschillende manieren tot uiting gekomen. Lezingen worden thans niet meer alleen in Middelburg, maar ook in andere plaatsen gehou den; in vele genieenten in Zeeland komen geregeld studiekringen bijeen; het archief verschijnt in nieuwe ge daante en door middel van het Zeeuws Tijdschrift en de daarin ge publiceerde mededelingen wordt ge tracht een bepaalde binding tussen de leden te bewerkstelligen.- Reeds eerder is gesuggereerd het contact tussen de leden te bevorderen door het houden van een jaarlijkse congresdag. Hoewel er voor deze ge dachte veel belangstelling bleek te bestaan, is een congres door verschil lende oorzaken nog niet verwezenlijkt kunnen worden. Ook voor beleid Daar een dergelijke bijeenkomst volgens het bestuur slechts zinvol kan zijn als zij er op gericht is kennis cn wetenschap in Zeeland te bevorderen cn te verbreiden, heeft het bestuur het betreffende onderzoek als oijderwerp gekozen. Het genootschap wil met deze keuze een poging wagen bij de leden belangstelling té wekken voor dit onderwerp en hen aan sporen tot eigen werkzaamheid op dit gebied. Het spreekt volgens het bestuur immers vanzelf, dat dit onderzoek zowel voor het in het Deltagebied te voeren beleid als voor het wetenschappelijk in zicht in veranderingsprocessen onder invloed van een ontsluiting van belang zal kunnen zijn. Daar het' onderzoek betrekking zal hebben op vele facetten van de Zeeuwse samenleving zijn voor het congres verschillende secties ge vormd, die elk worden geleid door ge nootschapsleden en waarbij de con gresdeelnemers zich kunnen aanslui ten. Secties De verschillende secties zijn: 1. Ar cheologie en geschiedenis onder lei ding van de heer M. P. de Bruin: 2. Economie, sociologie cn demografie onder leiding van drs. M. C. Vorburg en <irs. KI. Laansma; 3. Godsdienst sociologie, onder leiding van ds. F. S. Kloosterman; 1. Landsehapsarehi! tuur onder leiding van ir. .J. v. d. Lin den; 5. Medische wetenschappen, on der leiding van dokter G. J. Noome: 6. Rechts- cn bestuurswetenschappen onder leiding van mr. J. J. van der Weel. en 7. Taal eii volkenkunde, on der leiding van mej. dr. H. C M. Ghjjsen. Het ligt in de bedoeling dat tijdens de congresdag 's morgens prof. Ver cruysse aan alle deelnemers de be tekenis van het onderzoek uiteenzet. Mogelijk is er nog gelegenheid voor een uiteenzetting door de verschil lende sectie-voorzitters Teneinde de leden in staat te stellen ook niet eigen ogen een interessant aspect van het zich ontwikkelend Zeeland te bezien, ligt een excursie naar liet sloegebir-d en de werf Scheldepoort in het voornemen. De dag zal worden besloten met een ge meenschappelijke maaltijd. „dan moet ook de tegenprestatie zijn dat het werk naar behoren wordt verricht en niet aan enkele specialisten wordt over gelaten en dat hel parlementslid van voldoende formaat is om het rechtstreekse contact met zijn kiezers onder ogen te durven zien. En daaraan ontbreekt ln Nederland, waar de kiezers eenmaal In de zoveel Jaar op een partij mogen «tem men, maar voor het overige de dienst wordt uitgemaakt door de partijbesturen, nog veel". Dat is een voorbeeld van die fraaie redeneringen, waarin dit Amsterdam se blad uitmunt: een betoog, waarvan „men" de neiging heeft uit te roe pen: „Precies, goed gezegd", maar waarin in feite de zaak op de kop wordt gezet. Een dergelijk betoogje suggereert, dat als regel kamerleden in Ne derland een stelletje onbenullige knullen zijn met een vervelend laag intelligentie-quotiënt, terwijl daaren tegen op de partijbureaus de scherp zinnige dienstkloppers zitten, die aan de touwtjes trekken en de bevelen uitdelen. Geen wonder, zo zou men luit dit betoogje kunnen afleiden, dat deze waardeloze kamerleden niet de I moed hebben het rechtstreekse con tact met de kiezer onder ogen te zien. Het spijt ons: een dergelijk commen taar bevat klinkklare nonsens. Wij I ontmoeten nog wel eens kamerleden I uit allerlei fracties, met en zonder I „specialismen" en daarbij valt ons op, dat zij de problematiek, waarmee zij hebben te maken, steeds met gro te ernst bestuderen. Het contact met de kiezers schuwen zij allerminst, in tegendeel het is alweer onze erva ring zij stellen het op hoge prijs en zoeken het zelfs De Telegraaf zou zich echter eens af kunnen vra gen of juist de kiezer wel contact met één of meer kamerleden appre cieert. Wanneer men kennisneemt 1 van de plotselinge enquêtes, die ra dio en t.v. af en toe onder voorbijgan- jgers instellen, dan is het beschamend vast te moeten stellen dat de „ge middelde" Nederlander bijzonder slecht op de hoogte is van allerlei be langrijke zaken. Ergens in de verte heeft hij wel de klok horen luiden, maar aan het praten over de klepel is hij nog niet toe. Het eerste beste ka merlid slaat deze „gemiddelde" Ne derlander met vele lengten in kunde en in kennis van de meeste onder werpen, die in deze dagen de aan dacht vragen. Over het algemeen is het formaat van het kamerlid heus wel goed: er zitten „gewone", maar j ook heel knappe koppen onder. De I zeef voor het kamerlidmaatschap is bij diverse partijen de laatste jaren nogal verfijnd, men komt zomaar niet op de kandidatenlijst. Opvattin gen zoals de Telegraaf verkondigt zijn er naar onze overtuiging dan ook vol5 komen naast. In het (impopulaire) bedrijf van de politiek wordt boven dien hard gewerkt. De vraag, hier zijdelings aan de or de, inzake het ontbreken van con tact tussen kiezer en gekozene heeft niet te maken, zoals wel vaak wordt betoogd, met het ontbreken in Ne derland van een districtenstelsel. Er zijn hier andere oorzaken in het ge lding, oorzaken die hebben te maken met de groter wordende afstand in het algemeen tussen regering en gere- geerden. die te maken hebben met de toenemend-belangrijke rol die in deze gecompliceerde maatschappij de deskundige is gaan spelen bij het beleid, om slechts een enkel punt te noemen. Inderdaad wordt dit vraag stuk van deze afstand tussen over heid en volk waarvan ook het parlement een ..veeg" meekrijgt steeds urgenter. Maar het gaat hier vooral om een kwestie van commu nicatie, niet aangepast aan het gecom- nliceerd-zijn van deze maatschappij. Een onderwerp op zichzelf, dat echter zeker niet gekoppeld mag worden aan de salariëring van volksvertegenwoor digers. Terugkomende op het salarisvraag- st"i: van de kamerleden: wij wil len hier als onze overtuiging uitspre ken. dat het een landsbelang is goe de volksvertegenwoordigers te bezit ten. Een redelijke vergoeding is daar voor een eerste vereiste. Wij hebben derhalve geen behoefte mee te doen aan het schieten op politici naar aan leiding van dit voorstel. De thans aangekondigde vergoeding lijkt ons in overeenstemming met het werk, dat er voor moet worden verricht. OUDSTE MAN VAN NEDERLAND OVERLEDEN I Te Zwolle is overleden de heer J. A. I Hesseling, die 104 jaar is geworden. Hg was de oudste man van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1