Winst van de Hoogovens over 1963 bleef nagenoeg gelijk (f, 87 milj.) WEEKENDER Zeeuwse opleiding voor de nijverheidsakte d Goes wil officiële vlag Directie is over eerste kwartaal van 1964 niet ontevreden Salarisverhoging van 10,6 procent voor de musici PRINS HUGUES IN SPANJE KREYMBORG KREYMBORG Rotterdam raakt in tijdnood OPTIMISME NA ALGEMEEN DEBAT OP WERELDHANDELSCONFERENTIE SPORT EN WEDSTRIJDEN Lerares tekenen en stof versiering K.L.M.-toestel zakt door wielen VRIJDAG 10 APRIL 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Daling van bruto-winstmarge Hoewel de baten uit de deelnemin gen geringer waren dan in 1962, is de winst van Koninklijke Neder- landsclie Hoogovens en Staalfa brieken N.V. na aftrek van belas tingen in 1963 nagenoeg gelijk ge bleven, namelijk 87 miljoen. Aan de reserve voor diverse belangen zal 51 miljoen worden toege voegd. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, twin tig procent dividend (onv.) op de gewo ne aandelen. Reeds werd zes procent in terim uitgekeerd, zodat een slotdividend van veertien procent resteert. Blijkens de winst- en verliesrekening beliepen d omzet en doorberekeningen aan derde 687,3 miljoen (v. j. 656,7 miljoen). Na kosten en afschrijvingen ad 556,4 miljoen (v. j. 520,4 miljoen) resteert als bedrijfsresultaat 130,8 miljoen (v. j. f 136,3 min.). Baten uit deelnemingen beliepen 12,0 miljoen (v. j. 14,5 mil joen). Er resteerde een netto-winst var 87,0 miljoen (v. j. 87,9 miljoen). De statutaire uitkering aan het personeel beloopt 9,5 miljoen (v. j. 8,5 mil joen). Deze is hoger ingevolge de loon stijging. Na aftrek van toevoeging aai: de reserve voor diverse belangen res teert een te verdelen winst van f 26,c miljoen (v. j. 28,4 min.). De ruwstaalproduktie bedroeg voor de eerste maal meer dan 2 miljoen ton. De totale afzet van walserijprodukten van Hoogovens en Breedband is toegenomen met ruim 19 procent. De hoge bezet- timgsraad van de installaties kon hier mee worden gehandhaafd. Cementfabriek Zoals gemeld, gaat Hoogovens met de Enci te Maastricht over tot bouw van een derde cementfa- kunnen beginnen, kan worden ge handhaafd. Het geplaatste aandelen kapitaal van de cementfabriek Ro zenburg N.V. is 3 miljoen, waarin Hoogovens en Enci elk voor de helft participeren. De aluminiumfabriek te Delfzijl (samen met de Alusuisse en de Billiton) krijgt een aanvangscapaciteit van ongeveer 30.000 ton ruwe alluminium per jaar. Dit vereist een investering van ruim 100 miljoen. Verwacht wordt dat deze eerste fase in de tweede helft van 1966 voltooid zal zijn. Het ligt in de bedoeling de ca paciteit zo spoedig mogelijk te brengen op 60.000 ton. Binnenkort zal daartoe worden opgericht de Aluminium Delfzijl N.V. meteen geplaatst kapitaal van 48 miljoen, waarin Alusuisse deelneemt voor 16 miljoen, Billiton voor S mil joen en Hoogovens voor 24 miljoen. Een aanvullende financiering is overge nomen door een Nederlands bankcon- sortium. Een deel van het aardgas is toegewezen aan de nieuwe onderneming, in verband waarmee de keuze van vestiging op Delfzjjl is gevallen. Met de bouw van de fabriek is inmiddels begonnen. De groei mogelijkheden van aluminium acht de directie ook voor de toekomst gunstig. Druk op prijzen De ruwijzerproduktie is met circa negen procent gestegen. De druk op de prijzen is toegenomen. De produktie van gego ten buizen is verder gedaald, maar voor 1964 wordt een geringe stijging ver wacht. De staalproduktie van Hoog ovens nam toe met ruim 14 procent. Zo wel binnen de E.G.K.S. als op de wereld- staal markt nam de concurrentie Ln ver scherpte mate toe. De afzet van scheepsplaat in Nederland nam ook diit jaar enigszins af. De bouwwerkzaamheden aan de kaliber- walserijen vorderen bevredigend. Op 1 HOGERE PRODUKTIE EN AFZET VAN BREEDBAND De produktie en afzet van Breedband N.V., deelneming van Hoogovens, v.ïjn in 1963 sterk toegenomen. De opbrengst- prijzen zijn echter, vergeleken met 1962, verder gedaald. Een en ander resulteer de in een omzetstijging van 20 procent. De kosten inclusief afschrijvingen ste gen met circa 18 procent. Uit een ver gelijking van de totale lcosten met de totale produktie blylct, dat de kostprys per ton eindprodukt is gedaald. Dit werd in hoofdzaak veroorzaakt door een daling van de kostprijs van de plak ken, die Breedband van Hoogovens be trekt. De toeneming van do omzet en de daling van de kostprijs per ton eindpro dukt leidden tot een stijging van het be drijfsresultaat met 36 procent. Blijkens de winst- en verliesrekening be liep de omzet 653,5 miljoen (v. j. 527,/ min.). Na aftrek van kosten en afschrijvingen ad 544,7 min. (v. j. 460,7 min.), resteert een bedrijfsresul taat van 90,9 miljoen (v. j. 67,0 mil joen). Er resteerde een netto winst van 22,7 miljoen (v. j. 19,5 miljoen). Voorge steld wordt, zoals gemeld, twintig pro cent dividend (v. j. 17 procent). Hiervan werd in december reeds zes procent in- teri uitgekeerd. Blijkens een voorlopige mededeling van het college van ryksbomiddelaars is goedkeuring gehecht aan een verhoging van de salarissen met 10,6 procent per 1 januari 1964 van de musici die doel uitmaken van de gesubsidieerde orkes ten, die onder de salarisrcgeling van dit college vallen. Tevens een nabel jaarsalaris van 1963, zoals ook aan het overheidspersoneel is toegekend, aldus deelt het contactorgaan van symfonie- en opera-orkesten in een communiqué mee. Het besluit is genomen naar aan leiding van de voorstellen die enige tijd geleden zijn ingediend door het contact orgaan in samenwerking met de vak bonden, aangesloten bij N.V.V., K.A.B. en C.N.V., het orkestverbond en de bond muziekdramatische kunst. De musici van het Residentieorkest ver dienen 10 procent meer dan de leden van de overige orkesten, behalve de leden van het Concertgebouworkest die 20 procent meer verdienen. oktober 1963 werd de nieuwe blokwal- serij in bedrijf genomen. Verwacht wordt dat de overige installaties in het najaar van 1964 kunnen worden geopend. Dan zal het in 1960 aanvaarde uitbreidings plan, dat voorziet in een produktiecapa- citeit van 2,45 miljoen ton staal per jaar, zijn voltooid. De produktiecapaciteit van de oxystaalfabriek zal in 1964 verder worden opgevoerd tot ruim 2 miljoen ton per jaar. Aan nieuwbouwbestellingen werd in 1963 geplaatst voor 101 mil joen, waarvan meer dan de helft bij Ne derlandse leveranciers. Het aantal werk nemers bleef met 16.000 nagenoeg con stant. De personeelskosten bij Hoogovens stegen van 121,2 miljoen tot 133,1 miljoen. Voor 1964 moet worden ge rekend met een aanzienlijk verdere stijging van de personeelskosten. De resultaten van Cemij waren bevredi gend. Het resultaat van Mekog-Alba tros is nog onbevredigend. De resul taten van Demka over 1963 waren teleurstellend. Eerste kwartad Over de gang van zaken in het eerste kwartaal van 1964 is de directie van de Koninklyke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. niet ontevreden. De Droduktie loopt niet slecht, de op brengst is Definitiev taal zyn e van vele factoren afhankelijk. cijfers over het eerste kwar- ■hter nog niet beschikbaar. In verband met het personeelstekort vindt de directie van Hoogovens de thans nog bestaande grote woningbouw- slag noemt de woningbouwsituatie in de omgeving van het bedrijvencomplex in IJmuiden zorgwekkend. Éen nieuw pro bleem is, dat sinds enige maanden voor woningen, bestemd voor hoger perso neel, geen rijksgoedkeuring meer wordt verleend. Verkeer Voor het eerst maakt de directie in haar verslag melding van het verkeers- vraagstuk. Op de wegen in de omgeving van de bedrijven neemt het verkeer snel toe. Binnen enkele jaren zullen dan ook ingrypende veranderingen in het wegen net nodig zijn, wil voorkomen worden dat de Hoogovens, met name in de spits uren, slechts met grote vertragingen zyn te bereiken of te verlaten. Dé directie acht het noodzakelijk dat de overheid een onderzoek inzake het hoofdwegen- stelsel in en rond de IJ-inond met spoed ter hand zal nemen, opdat tydig passen de voorzieningen kunnen worden getrof fen. Hugoies Charles van Bourbon-Par- ma, de verloofde van prinses Ire ne, is gisteren per vliegtuig uit Pa rijs in de Spaanse hoofdstad aan gekomen. Prinses Irene vergezel de hem niet. De prins legde bij zijn aankomst geen enkele verklaring af. Prinses Irene heeft president Lopez Ma- teos van Mexico haar verontschuldigin gen aangeboden voor het feit, dat zij niet naar Mexico is gegaan. In een telegram dat woensdagavond door de president werd ontvangen, verklaart de prinses dat het haar zeer spijt dat zq „op het laatste moment" haar ouders niet naar Mexico heeft kunnen vei zeilen. Prinses Irene bracht donderdag in Pa rijs een bezoek aan mode-ontwerper Pierre Balmain, naar men vermoedt om haar bruidstoilet te bestellen. Commentaar leverend op de speculatie Pius XII schreef encycliek „Mit brennender Sorge" Volgens eeii Vaticaanse prelaat heeft Eugenio kardinaal Pacellie die later paus Pius XII werd, de encycliek tegen het nazisme geschreven, dat door zyn voorganger werd uitgegeven. Mgr. Quirino Paganuzzi, secretaris van het bureau van de apostolische kamer, deed deze onthulling in het donderdag verschenen nummer van het Romeinse weekblad „Vila". Het artikel is een indirect antwoord op de in Rolf Hocli- huths stuk „De plaatsbekleder" vervat te beschuldigingen dat Pius XH in ge breke in gebleven zich tegen de misda den der nazi's uit te spreken. Paganuzzi vertelde dat Pius XI aan de vooravond van de verschijning van zijn encycliek „Mit brennender Sorge" twee Duitse kardinalen had ontvangen. Eén van hen was wijlen Michael kar dinaal Faulhaber, aartsbisschop van Mlinchen, en de andere was of Karl Joseph kardinaal Schulte van Keulen of Adolf kardinaal Betram van Breslau. Hij kon zich niet meer herinneren wie van de twee laatstgenoemden door de paus werden ontvangen. De twee kardinalen lazen de encycliek en prezen in wanne bewoordingen de inhoud daarvan, aldus mgr. Paganuzzi. Maar Pius XI wees op z'n staatssecreta ris, kardinaal Pacelli, die zich ook in het vertrek bevond, en zei: „Bedank hem. Hij deed alles. Hij is het die nu alles doet". En als of hq voorvoelde dat Pacelli zijn opvolger zou worden vervolgde paus Pius XI: „Het is aan hem, dat U moet denken. Oportet illum crescere, nos autem minui". (Het is noodzakelijk dat hij omhoog stijgt en wij afdalen). Samenwerking Folev-Thomassen Tussen de Foley Packaging and Insu lation Ltd. te Porthmouth (Engeland) en Thomassen Motorenfabriek N.V. in De Steeg is een overeenkomst tot samen werking gesloten inzake de fabricage en verkoop van de produktie-apparatuur binnen de E.E.G. op het gebied van de Schuimplastics, zo blijkt uit een door Thomassen verstrekt communique. Prins Hugues Charles, donderdag in Madrid gefotografeerd met José Maria Valienteleider van de Spaanse Carlistische beweging. zegenen in het Vaticaan, heeft een hooggeplaatste Vaticaanse zegsman ver klaard dat dit onwaarschijnlijk is. e zeksman a :hijnlijk" da: ofde tijdens achtte het „hoogst onwaar- dat de prinses en haar ver loofde tijdens hun particuliere audiëntie bij paus Paulus op maandag, hadden gevraagd om een huwelijkssluiting in het Vaticaan. „Als de kwestie aan de orde was gesteld, dan zou de Heilige Va der in de positie gedrongen kunnen zijn hoffelijk „nee" te hebben moeten zeg- gen'', aldus de zegsman. Sportief shirt in no-iron, 4 kleuren. Ook in de broektedragen leeftijd 8 jaar - 95 ny kleine stl/ging per maat Alleen geldig 11 april Op aanvrage bezoeken wy U gaarne. Gebrek aan besluitvaardigheid bij landelijke autoriteiten 3 Rotterdam raakt In tijdnood door 5 een gebrek aan besluitvaardigheid J van de. landelijke autoriteiten, die j k toestemming moeten geven voor de verdere afbouw van de Euro- i5 poort. Dit Is de mening die men j in de Maasstad hoort als men met de mensen die verantwoordelijk zyn voor de gang van zaken in de I Rotterdamse havens spreekt. De situatie bij de ingang van de j nen enkele jaren ronduit gevaar lijk worden. Er komen dan sche pen van 100.000 tot 120.000 ton. bestemd voor Europoort naast een toenemende stroom „normale" vrachtschepen, maar de ingang is niet meer op dit soort en aantal schepen berekend. De industrieën die zich in Euro poort-Oost vestigen zijn nog ver stoken van een verbinding met de zee en eveneens nog van een ver binding naar het achterland. Ook over de Maasvlakte zal op korte termijn een beslissing genomen moeten worden. In J968-1969 zal het industrie- en havencomplex gereed moeten zijn, anders kan de met zoveel energie en voortva rendheid gestarte industrialisatie van de Rijnmond in groot gevaar komen. Men tilt in leidende kringen van de Rotterdamse haven zwaar aan het afremmen van de ontwikke ling ten westen van Rotterdam. Men zegt: „Het Europoortplan moet in één keer worden uitge voerd. Men kan een ontwikkeling van een haven- en industriegebied niet halverwege afremmen want alles grijpt in elkaar. Het ls na melijk geen plan in fasen. Men kan niet een deel gereed maken en dan een adempauze inlassen. De industrieterreinen in Europoort- Oost zijn gereedgemaakt. Zij zijn te kostbaar om ze braak te laten liggen. Bovendien ls er zeer Aan huishoudschool Middelburg die ook over waterwegen, spoor lijnen en landwegen, huizen voor de werknemers en wat er meer aan te pas komt te kunnen be schikken. Zijn die er dan moet er van zee uit een ingang zijn, die het zeeverkeer kan verwerken en landinwaarts verbindingen met het achterland. Waar men ook in deze gang van zaken hokt, brengt men het gheel in gevaar". BASIS VAN OVEREENSTEMMING IN GENÈVE Voorzitter noemt 5 gevolgtrekkingen De voorzitter van de wereldhan delsconferentie, Abdel Moneim Kaissoeni, heeft voor de pers een uiteenzetting gegeven over de werkzaamheden van het eerste deel van de wereldhandelsconfe rentie, de woensdag geëindigde al gemene besprekingen. Hij zei op timistisch te zijn over de toekomst van de conferentie. .,Uit de werkzaamheden van de confe rentie kunnen vijf gevolgtrekkingen ge maakt worden: De eenstemmige erkenning door de landen van hetbestaan van een diepe kloof, die nog groter gaat worden, tussen de ontwikkelingslanden en de industrielanden en de erkenning van de noodzakelijkheid deze kloof te overbruggen. De erkenning door de ontwikkelings landen van de noodzakelijkheid zelf pogingen te doen tot gezondmaking van hun economie door voldoende planning en een gezonde financiële en belastingpolitiek. 3. De eensgezindheid over de omvang van het vraagstuk gevormd door het groeiende tekort op de handelsba lans der ontwikkelingslanden en de rampzalige gevolgen daarvan voor de levensstandaard van de bevolking dier landen. 4. De noodzakelijkheid van het vinden van middelen om dit tekort te doen verdwijnen, (over dit punt lopen de meningen uiteen), zo merkt Kaissoe ni op De werkzaamheden van de commissies zullen in de komende we ken de punten van overeenstemming of van uiteenlopende meningen moe ten afbakenen )- 5. De noodzakelijkheid van herziening van de politiek voor de financiële steun van de politiek voor de financiële steun aan ontwikkelingslanden. C.A.O. ZUIVELBEWERKERS SPRINGT AF OP 50 CENT FIETSVERGOEDING Een verschil van mening over ee verhoging van de fietsvergoeding va 2,50 tot 3, is er oorzaak van dat de nieuwe c.a.o. voor de ongeveer 25.000 handarbeiders in de zuivel industrie nog niet is afgesloten. De c.a.o. was reeds in kannen en kruiken, maar bij het redigeren van de gewijzigde en nieuwe artikelen deden zich vorige week opeens moei lijkheden voor. „De werkgevers gingen die verho ging zelfs met argumenten bestrijden" zei de voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, op de gis teren in Utrecht gehouden vergadering van de vakgroep zuivelbewerkers deze bond. De druppel die de emmer zou heb ben doen overlopen, zou een opmer king van de werkgeverszijde geweest zijn. dat zuivelbewerkers aan die fietsvergoeding elk jaar een nieuwe fiets kunnen overhouden. De heer Van der Ploeg vond deze toon on juist en hij wenst als A.N.A.B. niet met zich te laten sollen. ,,Dan maar een jaar een c.a.o. zonder A.N.A.B." oordeelde hij Een lid van het Amerikaanse huis van afgevaardigden uit Hawaii heeft verklaard, dat er proeven zijn genomen met het blad van de tropische papaja als veilig ven gingsmiddel voor tabak. Afgevaardigde Mat- sunga zei zelf met genoegen sigaretten papajablad te hebben gerookt. Hij heeft de minister van landbouw gevraagd een nader onderzoek in te stellen. Bredero en Durisol werken samen Overleg tussen de besturen van de N.V. Nederlandse Durisol en de verkoopas sociatie Durisol-Mevriet N.V. te Leider dorp enerzijds en de Verenigde Bedrijven Bredero N.V. anderzijds heeft geleid tot een nauwe samenwerking tussen deze ondernemingen. Alle aandelen van de N.V. Nederlandse Durisol en de verkoopassociatie Durisol- Mevriet N.V. zijn op basis van aandelen ruil door de Verenigde Bedrijven Bre dero N.V. verworven. Goes wil officieel een gemeentevlag. Een officieel dundoek, dat bij ver schillende gebeurtenissen tegelijk met de nationale driekleur uitgestoken kan worden. Burgemeester en wethouders leggen hun wens woensdag avond 15 april voor aan de raad: zij vragen de heren een officiële Goese gemeentevlag vast te stellen. En daarbij herinnert het college eraan, dat de vlag, die op het ogenblik bij bepaalde gelegenheden gebruikt wordt een vlag met 13 om beurten rode of witte horizontale banen door de raad nimmer officieel is vastgesteld. B. en w. vinden dit toch nodig: „Het kan wenselijk zfln om bepaalde ge beurtenissen met officieel vlagvertoon gepaard te doen gaan", zo redeneert het college. Vandaar, dat het ook een onderzoek heeft ingesteld naai- de juiste samenstelling en kleuren van de tot nu toe gebruikte vlag. En daar bij kwam aan het licht, dat Goes op dit dundoek reeds vanaf 1651 histori sche rechten kan laten gelden: toen werd het bij het gereedkomen van de nieuwe haven uitgereikt. B. en w. verwachten, dat het voorstel het met vlag en wimpel zal halen NEDERLAND-OOSTENRIJK NIET OP DE T.V. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Naar wij vernemen komt de voetbalwed strijd NederlandOostenrijk a,s. zon- c .g niet op het t.v.-scherm. Deze be slissing is definitief. De reden is: de K.N.V.B. heeft voor zondag een imhaal- competitie vastgesteld en het Olym pisch Stadion in Amsterdam is naar het zien laat aanzien niet uitverkocht. Zaterdagvoetbal Het programma van het landelijk zater dagvoetbal is maar heel klein: één wed- stryd vermeldt het, maar een heel be langrijke. Arneniuiden en S.S.C. gaan namelijk uitmaken wie de toekomstige kampioen van de 3e klas zal worden. Althans de kans is er als één der ploe gen wint; bij een gelyk spel komen bei de ploegen met Dinteloord op een gelijk aantal punten en dan zal het bijzonder spannen. Arnemuiden beeft echter tegen S.S.C. waarvan het de eerste wed strijd met niet minder dan 6-0 verloor nog wat goed te maken en met inzet van alle enthousiasme, de vissermannen eigen, kunnen ze het wel tot een kleine zege brengen. In de le klas eveneens een „klapstuk", namelijk Nieuwland-Kats. Na de recen- 3B: Beren II-Nieuwdorp n, Borssele H- Kloetinge III, Heinkenszand ü-'s-Heer- Hendrikskinderen, SVD III-Wolphaarts- dijk n, VCK IH-AKF II; 3C: Kapelle II-Hoek H, Spui I-Rillandia HI, SVD H- Waarde II, Zaamslag H-Borssele. BONDS-ZATERDAGELFTAL SPEELT OEFENWEDSTRIJD Het Nederlands tal. dat dinsdag oefenwedstrijd speelt tegen de ere divisieclub Go Ahead, is als volgt samengesteld: doei: Woudsma (DES), achter: Korving (SHS) en Koelewijn (IJselmeervogels), midden: Nieuw- straten (Zwart Wit '28), Visser (Heer- jansdam) en Kerkdijk (Sparta E), voor: De Kluiver (HSC), Pannen (WVF), Bosma (VVT), Kiel (Go Ahead K) en Slagboom (De Zwerver) VIJFTIEN OOSTENRIJKSE SPELERS AANGEWEZEN De coach van het Oostenrijkse nationale voetbalteam, Josef Walter, heeft don derdag 15 Oosetnrijkse spelers aange wezen, waaruit het elftal zal worden sa mengesteld dat zondag a.s. tegen Neder land in het veld komt. geen misstappen meer veroorloven,Skocik (Rapid), Puschnik (Kapfen- maar op meer dan een punt mogenberg), Roller (Vienna), Hasenkopf ze anderzijds toch niet rekenen tegen (Sportclub), Hirnschrodt (Austria), de lijstaanvoerders. Hoek kan bij eenKnoil (Sportclub), Nemec (Austria), -- Yerseke 1U van de gelegenheidViehbock (SVS Linz). Floegel (Rapid), Fiala (Austria), Grausam (Rapid), Skerlan (Admira Energie). De spelers reizen donderdagavond per trein naar Amsterdam. gefruj maken om wat dichterbij te ko- In de 3e klas A heeft Vlissingen VI het tegen Nieuwland n wat mak kelijker dan mede-titelkandidaat Zld. Sport VI. dat een bezoek moet brengen bij A.K.F. Het volledige programma luidt: Landeljjk voetbal:3: Arnemuiden-SSC; Zeeuwse voetbal: 1: Bruse Bovs-Wemel- dinge, Krabbendijke II-A.Z.V.V. II, Nieuwdorp-Mevo, Nieuwland-Kats, Wol- ihaartsdijk-Kapelle. Yerseke Hl-Hoek; !A: Kloetinge II-Middelburg VI, Rii- landia li-Waarde, Serooslcerke-R.C.S. IV, Veere-Tern. Boys II, Wemeldinge II- Oostkapelle, Zaamslag-Arnemuiden H; 2B: Kloetinge-Col. Boys, Zeemeeuwen- Heinkenszand, SKNWK-WIK; 3A: AKF-Zld. Sport VI, Bevelanders n-Vee- re H, MeeuwenH-Wissekerke H. Nieuw land H-Vlissingen VI, Oostkapelle II- Serooskerke H, VCK H-Middelburg VH; Kruiver en Verdonk zijn weer fit Piet Kruiver en Lambert Verdonk zullen zondag definitief aantreden te gen Oostenrijk. Beiden zijn weer fit en hebben donderdagmiddag in het K.N.V.B.-sportcentrum in Zeist ge oefend. Twee uur lang heeft bonds coach Elek Schwartz zijn discipelen conditietraining gegeven als afslui ting voor het treffen zondag a.s. tegen Oostenrijk in het Olympisch Stadion van Amsterdam. De industrie- en huishoudschool Middelburg heeft kort geleden een nieuwe formule ten doop ge houden, ©en formule „voor de toe komst", aldus bestuur en leraren korps v'an dit schoolinstituut. De naam van de formule: Nd, is ove rigens niet zo geheimzinnig als het wel lijkt, want in eenvoudige taal gesproken betekent het, dat de in-; dustrie- en huishoudschool in sep-j tember a.s, bij de aanvang van de! nieuwe cursus start met een dag-i opleiding middelbaar nijverheids-1 onderwijs voor de nijverheidsakte d, waaraan de bevoegdheid tot het lesgeven in tekenen en stofversie- ren bij het lager nijverheidsonder wijs ontleend kan worden. Er is momenteel in Zeeland grote be hoefte aan personeel in deze vak ken. Nadat het aan de Goese vakschool voor meisjes reeds mogelijk is om een opleiding te volgen voor lera res koken en de naaldvakken, be staat dus straks de mogelijkheid om lerares tekenen en stofversie- ring te worden. Voor Zeeland be langrijke initiatieven, omdat de belangstellende meisjes tot een dergelijke opleiding slechts konden volgen door er verre rei zen (naar Rotterdam, Den Haag of Utrecht) voor te maken. De meisjes uit Zeeuwsch-Vlaanderen moesten tot nu toe vaak hun toevlucht zoeken in een vakschoolopleiding ii Gent, die echter aanmerkelijk min der bevoegdheden geeft dan de nieuwe Zeeuwse opleiding, die de enige mid delbaar nijverheidsonderwijs-opleiding op Walcheren is, en zoals reeds op gemerkt de eerste in Zeeland, wat de aard van de opleiding betreft. In geheel Nederland is deze opleiding voor lerares tekenen en stofversieren overigens nog maar kort mogelijk ge worden. Toelatingseisen De eisen voor toelating tot de nieu we opleiding zijn o.a.: het ulo-eind diploma, het (eind) diploma 3-jarige of 5-jarige middelbare opleiding, en vanaf de lagere school: 2-jarige pri maire opleiding aan de huishoud school plus het diploma van de jarige vooropleiding tot lerares, cursus zelf duurt vier jaar. dus vanaf de lagere school vergt de opleiding tot lerares tekenen en stofversiering in totaal negen jaar. Het lesrooster is zeer afwisselend. Het vermeldt o.a. de vakken Neder landse taal en vreemde taal, ma- terialenkennis, gezondheidsleer, administratie, maatschappelijk in zicht, meetkunde, kunstgeschiede nis, geschiedenis van de kleding, kleurenleer, technieken die stof fen doen ontstaan, technieken of stof, tekenen naar de natuur, vlak- verdelen en ontwerpen, kostuumte kenen, illustratief tekenen, bord- schetsen, kostuumnaaien, linnen- naaien, pedagogiek en psycholo gie, didatiek, muziek en zang, als mede lichamelijke oefening. Studietoelage Er bestaat voor deze opleiding een mogelijkheid om een rijksstudietoela ge te verkrijgen in de vorm van een renteloos voorschot. Na het behalen van de akte wordt jaarlijks 20 pro- Gisteren is op Schiphol een K.L.M.-DC 8 door de wielen gezakt. „Een geluk by een ongeluk" noemde een employé van de rijksluchtvaartdienst het, dat het toe stel op een uiterst gunstig moment door de linkerpoot van het landingsgestel zakte. „Als dat enkele minuten later tij dens de aanloop in de start of bij een landing was gebeurd zouden de gevol gen ^uiteraard onoverzienbaar zijn ge- Nu het landingsgestel de geest gaf ter wijl het toestel, de PH-DCE „Thomas Al va Edison", nog stil stond (de gezag voerder stond op het punt de straalmo toren aan te slaan) liep niemand enig letsel op en bovendien bleef het vlieg tuig zelf geheel gespaard, terwijl cL schade aan het landingsgestel vermoe delijk zeer gering zal zijn. Het ongeval geschiedde voor de ogen van de president-directeur der K-LAL, mr. H. Albarda. Met vrij uitzicht over het platform zat deze nl. voor het raam van restaurant Aviorama de lunch te Ëebruiken met zijn algemeen bedrijfs- irecteur, ir. J. Luymes. De 49 passagiers bemerkten er nauwe lijks iets van en waren niet geschrok ken. Allen reisden zij 2]/> uur later met een andere DC-8 van de K.L.M. naar New York. O Bondskanselier Erhard van V.'est-Duits- land zal op 9 en 10 juni een officieel be zoek aan Ottawa brengen, op uitnodiging van premier Lester Pearson van Canada Prof. Erhard bezoekt ook de Ver. Staten, waar hij zal spreken voor de Harvarö-uDi versiteit en een onderhoud zal hebben me: president Johnson. cent van het voorschot kwijtgescho den. Voorwaarde is, dat les wordt gegeven aan een erkende nijverheids school Blijft inen dus vijf jaar aan een school al:; lerares verbonden, dan heeft men dc studietoelage „terug verdiend". Voorts bestaat voor de geslaagden de mogelijkheid om een middelbare schoolopleiding te bereiken. De te kenopleiding geschiedt daarvoor aan een academie, waarvoor dc ak te l.o.-tckenen waarvoor de Zeeuwse kweekscholen opleiden vereist is. Voor opleiding voor de middelbare bevoegdheid stofversie ren is alleen de nieuwe akte Nd vereist. De toekomstmogelijkheden met deze nieuwe opleiding hoeft men overigens niet alleen bij het onderwijs le zoe ken. Er zijn namelijk legio moge lijkheden in het bedrijfsleven, waarbij o.a. gedacht Wan worden aan het rno- debedrijf, kunstnij verheidinstituten enz. Nagekomen advertenties Heden overleed nog onverwachts, onze ge liefde vrouw, moeder, zuster, behuwdzuster en tante JOHANNA ELIZABETH KOOTSTRA, geb. de Jonge, op de leeftijd van 40 jaar. Uit aller naam, G. Kootstra. Vlissingen 8 april '64. Margrietenlaan 9- De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 13 april as. Vertrek om 2 uur van af Margrietenlaan 9. Heden is kalm en vre dig van ons heenge gaan, mijn lieve man en onze geliefde broe der, zwager en oom, de heer JACOBUS WILLEM KODDE, op de leeftijd van 71 jaar. Uit aller naam, C. P. Kodde van Houten. Bergen op Zoom, 7 april 1964. Antwerpsestraat weg 268. De overledene wordt zaterdagmorgen opge baard In de rouwkamer „Voorzorg". Hoflaan 81, hoek Slotstraat 1, Rotterdam. De bijzetting in het fa miliegraf op de al gemene begraafplaats „Crooswjjk" te Rotter dam zal plaatshebben zaterdag 11 april a.s. na aankomst in de ka pel le 12 uur. Vertrek van de rouw kamer te 11.30 uur. Tot onze diepe droef heid is, zacht en kalm, nog vrij onverwachts, uit ons midden wegge nomen, mijn geliefde vrouw en onze zorgza me moeder, behuwd- en grootmoeder, CORNELIA JACOBUSSE, geboren Staal, in de ouderdom van 76 jaar. Sterke de Heere ons in dit zware verlies. Utrecht: E. J. C. Jacobusse- Dleleman. Krabbendijke: A. M. Jacobusse. A. M. Jacobusse- van Houte. Louis en Corrie. Jan. Krabbendijke: M. M. Bakker- Jacobusse. J. Bakker. Krabbendijke, 8 april 1964. Noordweg 26. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op zaterdag 11 april a.s. vanaf Noord- weg 22. Vertrek om 12.30 uur. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm onze lieve en zorg zame vrouw, moeder, behuwdmoeder en oma ANTHON'ETTA PIETERNELLA GILLISSEN, geb. De Wagter, in de ouderdom van 69 jaar Middelburg: J. J. Gillissen. F. P. v. d. Weel-Gillissen. C. A. v. d. Weel. Vlissingen P. F. Blanken-Gillissen. T. A. Blanken. A, J. Kip-Gillissen. M. Kip. MiddelburgH. Gillissen. J. Gillissen-Polderman. En kleinkinderen. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 13 apriJ a.s. om 13.15 uur op de algemene begraafplaats De overledene ligt oDgebaard in de aula van bet Gasthuis. Bezoekuren van 11 tot 12 en van 6.30 tot 7.30 uur. Dieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7