McArihnr wilde China met 30 atoombommen tot overgave dwingen Mexicanen zijn enthousiast over koninklijk bezoek KLANKBORD Koningin en prins legden kransen bij vrijheidsmonument Kinderen droegen Volendamse kostuums Minister noemt aardappelbeleid onbevredigend Otto John krijgt een nieuw proces MARINE VERWACHT J0Y-VLIEGER VANDAAG IN NEDERLAND TERUG Engeland zou zijn plannen hebben verraden sssg. Dertig jaar voor moord op Colombo EERSTE VISSERUTENT00NSTELLING „NAVITO" IN DEN HAAG EEN NEDERLANDSE WERELDPRIMEUR Dr. X., handlanger van Wennerström VRIJDAG 10 APRIL 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard worden hartelijk verviel- komd door president Adolpho Lopez j Mateos na hun aankomst op het vliegveld van Mexico City. J Het vriendelijke optreden van onze vorstin, de belangstelling die zij toont voor alles wat zij doet en ziet en de eenvoud die zij ten toon spreidt heeft de Mexicanen veroverd. Gisteren, de tweede dag van het staatsbezoek van koningin Juliana, prins Bern hard en prinses Beatrix, bewees dat de belangstelling voor dit bezoek hand over hand toe neemt. Toen de koninklijke gasten 's morgens bij het onafhankelijkheidsmonument op de reforma, een boulevard ge maakt naar model van de Champs Elysées in Parijs, arriveerden, ston den om dit gedenkteken honderden mensen en iedereen juichte en applau- diseerde luid bij het passeren van de stoet auto's waarin de gasten van president en mevrouw Lopez Mateos waren gezeten. Aangekomen bij het monument beste gen koningin Juliana, prins Bernhard TUSSEN AL het nieuws-in-de- Icrant van heel wat belangrij ker aard, las ik weer zo'n be richtje in kleine letters over een man die, met dertigduizend, van een Meppelse bank gegapte, gul dens in Amsterdam „goede sier heeft, gemaakt en die, toen de gul dens op waren en de goede sier tot. kwade ging verlopen, zich bij de politie kwam- melden. Zulke staaltjes van onsierlijk men selijk gedrag komen om de haver klap in de krant en er zullen wei nig mensen behalve een klein groepje belanghebbenden en fami lieleden, vrienden en plaatsgenoten van de sierkimstenaar zijn, die langer dan een minuut aan dacht aan het triviale drama'tje schenken. De belangstelling gaat na lezing van het laatste woord van het bericht, misschien zelfs wel reeds na kennisneming van de kop, over naar belangrijker verhalen: natuurrampen, bloedige misdaden, hedjesdames, voetbal en desnoods, nog een stukje Cyprus of andere internationale commotie. Maar voor mij zijn die sier jongens van andermans centen altijd weer, op een of andere manier aantrek kelijke figuurtjes, die plotseling opkleuren uit het zachte grijs van de massa der wetsgetrouwe oirba- ren, waartoe ik zelf behoor. Diep in mijn zuivere zieltje woelt een beetje jaloezie, niet dat ik enige achting gevoel voor het ver duisteren van andermans gouden goed en goede goud, maar die goe de sier daarna getuigt van een mentaliteit, die ik mij zélf ook wel eens toewens. Als ik een paar tientjes schuld heb bij een of ande re leverancier word ik al onrustig en ik adem pas weer vrij wanneer die schuld gedelgd is, terwijl zo'n criminele knaap vrolijk op een Amsterdamse barkruk rondjes zit uit t.e delen van Meppeler centjes die hem niet toebehoren En om dan in enkele dagen dertig mille er dóór te jassen zonder dat de ge dachte aan de onvermijdelijke apotheose in de cel je de pret kan drukkenik zou dit niet be wonderen s-, maar wél benijdens waardig willen noemen. „Ergens" moet het toch wel heer lijk zijn een zo soepele mentali teit te bezitten, dat je je tijdelijk helemaal los kunt, maken van het. duidelijk zichtbare dramati sche einde, om gedurende die kor te tijdelijkheid, nu eens helemaal los-vun-alles, pure lol te kunnen maken. Dit soort mensen fascineert, mij, al houd ik er rekening mee dat rechters, advocaten of psychologen mij zullen komen verzekeren dat ik mij overgeef aan valse roman tiek en dat dit soort mensen alleen maar dom is, dóm zonder enige in teressant igheid Dat mag dan misschien wel zo zijn, maar ik ben met mijn nette gedrag niet eens in staat van mijn eigen centjes onbekommerd goede sier te maken en om, laten we zeg gen: één duizendje daarvan op één avond te verbrassen, joelend aan een bar. Nee, zo'n man uit Meppel hééft iets voor mij. Vertelt u het maar niet verder. Laat het onder ons blijven. Het zou kunnen zijn dat mijn keurige kennissen mijn ge zelschap zouden gaan mijden. En dat zou onverdragelijlc zijn. ELIAS in burger met de traditionele anjer in het knoopsgat, en president Lopez Mateos de twintig treden naar het punt waar in bloemen de Nederland se driekleur tegen het 30 meter hoge monument was bevestigd. Daar leg den koningin en prins een krans bij de voet van het monument, dat her innert aan de Mexicaanse revolutie van 16 september 1810, toen Mexico zich los maakte van Frankrijk. Daar na weerklonken de volksliederen, waarbij het wederom opviel, hoe per fect het Mexicaanse korps ons Wil helmus uitvoerde. EERDER GEWEEST „Ben jij hier al eerder geweest?'', vroeg koningin Juliana prins Bernhard, toen zij zich naar een terzijde opge steld tafeltje begaven om het gas tenboek te tekenen. Het antwoord ontging ons, maar wel staat vast, dat de prins reeds eerder het monu ment bezocht. Terwijl het gezelschap de trap van het gedenkteken afdaal de, bleek hoe de koningin genoot van alles wat zich om haar heen afspeel de. Af en toe greep zij prins Bern hard bij de mouw, trok hem naar zich toe om hem iets te zeggen of te vra gen. Het gezelschap reed vervolgens naar een van de vele instituten, werkzaam op sociaal gebied. In december 1958 trad president Adolpho Lopez Mateos in functie. Kort tevoren was zijn echt genote begonnen met een campagne voor nationale kinderbescherming, gegrondvest op haar ervaring in het onderwijs, dat kinderen niet kunnen leren wanneer zij dit met een lege maag moeten doen. Op haar initia tief ontstond een instituut van sehool- tehuizen uit de grond met daaraan verbonden fabrieken waar de school- voeding werd gefabriceerd. onyx en ontving onze vorstin van mevrouw Lopez Mateos een juwe lendoosje van goud-filigrain, ver vaardigd in chiapas. Tevens gaf mevrouw Lopez Mateos prinses Beatrix een typisch Mexicaans kos tuum, zoals gedragen wordt in de staat Vera Cruz. Het presidentiële gezin heeft verder aan ieder lid van onze koninklijke familie een fraaie zijden hangmat gegeven en bovendien een ring aan prinses Beatrix. Tüdens een plechtigheid in de raad zaal van het stadhuis van Mexico City werd de koningin uitgeroepen tot ereburgeres. Aan de tientallen meters hoge gevels van het ge bouw, dat aan een historisch plein is-gelegen, waren reusachtige span doeken met welkomstwoorden be- vestigd. Schoolvoeding Mevrouw Lopez Mateos begreep dat men .verder moest gaan en overal in den lande verschenen centra waar aan staande moeders werden onderricht en voorlichting op voedingsgebied werd gegeven. Dit jaar zullen op de scholen in Mexico dagelijks 3 mil joen maaltijden worden gebruikt. Thans bestaan in het gehele land 121 centra voor voorlichting, zijn 71 fa brieken voor de schoolvoeding con stant in bedrijf en werken 40.000 personen, meestal vrouwen, zonder enige beloning aan de uitbreiding van bet project. Bij het nationale insti tuut voor kinderbescherming, waar de leiding van de organisatie zetelt, stonden velen, die een glimpje wilden opvangen van koningin Juliana en haar dochter. Prins Bernhard maakte dit bezoek niet mee. Bij hun binnenkomst wachtte de gasten een allercharmantste verrassing, want toen de koningin naar voren trad, stonden daar twee Mexicaanse kindertjes, twee en drie jaar oud, het jongetje in Mexicaanse kleding, het meisje in een prachtig Volendams pakje en imitatieklompjes. Zij boden de ontroerde koningin een boeketje aan en ongetwijfeld heeft deze be groeting veel langer geduurd dan protocoiair was voorzien. „Lang zal zij leven" Achter liet Mexicaans-Volendams paar tje stonden nog zes kleine meisjes in Volendamse kostuumpjes: een van de kinderen, een Nederlandse, was bij zonder trots: immers haar klompjes waren helemaal echt. De rondleiding door het gebouw was een groot suc ces. Uitvoerig liet de koningin zich inlichten door mevrouw Lopez Ma teos, wier dochter Avecita de prin ses op de hoogte stelde. Bijna twee uur duurde de bezichtiging, die werd besloten met kinderzang. Behalve Mexicaanse liederen en het Wilhel mus gaven de zangertjes interpreta ties van twee bij uitstek Nederlandse ijes: „De bezem" en „Lang zal zjj levei Geschenken Zaterdag zullen koningin Juliana en prins Bernhard de Mexicaanse pre sident een viertal motorboten aan bieden, die plaats bieden aan eer vijftiental personen en bestemd zijn voor het vervoer op de rivier de Candelaria in de zuidelijke Mexi caanse staat Campeche. In dit ge bied wordt een landbouwproject van de Mexicaanse regering uitge voerd. Het presidentiële paar schonk de koninklijke familie een schilderij van twee naast elkaar gelegen Mexicaanse vulkanen, ene genaamd „De slapende vroi de ander „De Ridder" (die de vrouw bewaakt) Verder gaf de Mexicaanse president koningin Juliana een bokaal van LT.-GENERAAL ADANK KWARTIERMEESTER-GEN. Bjj K.B. is benoemd tot kwartïermees- ter-gcnoraal de plaatsvervangend kwar tiermeester-generaal techniek, generaal- majoor van de technische staf, ir. L. W C. Adank, die met ingang van gelijke datum is bevorderd tot luitenant-gene raal. Ir. Adank volgt in rle/.e functie luite nant-generaal .T. P. F. Agasi op, die on langs door een verkeersongeluk om het leven is gekomen. De minister van landbouw heeft het produktschap voor aardappelen laten weten, dat het gevoerde beleid t.a.v. consumptie-aardappelen naar zijn me ning weinig bevredigend is. Wegens het ontbreken van een doel bewust, door het bedrijfsleven zelf ontwikkeld en gedragen marktorde- nend beleid is men steeds genoodzaakt tot het nemen van incidentele beslis singen, waardoor in de praktijk in vele gevallen achter de markt wordt aangelopen. De minister heeft een be roep op het bestuur van het produkt- schap gedaan om zich te bezinnen op de mogelijkheden van meer positief en verantwoord beleid. Dit wordt gezegd in de memorie van antwoord op de begroting van mi nister Biesheuvel aan de Eerste Ka mer. Het te Karlsruhe zetelende opperste ge rechtshof der bondsrepubliek heeft gis teren het verzoek van dr. Otto John, voormalig hoofd van het Westduitse bu reau ter bescherming van de grondwet, om een nieuwe behandeling van zijn zaak. ingewilligd. John is in december 1956, wegens ïenzwering tegen de staat", tot vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hij was op 20 julit Oost-Berlijn vertrokken, jaar later op even onverwacnie weer in de bondsrepubliek terug ren. De Deense journalist Bonde-Hen- riksen had hem geholpen naar het wes ten terug te keren. Dr. John heeft gedurende het in 1957 tegen hem gevoerde proces steeds staan de gehouden dat hij met verdovende middelen was bedwelmd en vervolgens uit West-Berlijn ontvoerd, Hij zei ook dat alles, wat hij tegenover de Oost- duitse autoriteiten had verklaard, leu gens waren geweest, die hij slechts had geuit om een vlucht gemakkelijker te maken. In Spanje meer persvrijheid De Spaanse minister van voorlichting, Manuel Fraga Iribarne, heeft aangekondigd dat de voorcensuur op persberichten in beginsel zal worden afgeschaft. In de nieuwe perswet zal de persvrijheid het centrale punt zijn, De gevallen waarin censuur nog nood zakelijk wordt geacht zullen in de nieuwe perswet worden neergelegd. IN ARREST ZODRA HIJ OP SCHIPHOL ARRIVEERT Het Wereldgebeuren Van Eijck mag van 11' Libiërs vertrekken KS Viet Cong De strijd van de Amerikanen ln Zuld- Vletnam is een langdurige en moei- Onthullingen na dood generaal De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, vindt de beschuldiging dat Groot-Brit- tannië tijdens de strijd in Korea geheime gegevens aan communis- tisch-China verstrekt zou hebben „de grootste nonsens". Dit is gis teren van de zijde van het Ameri kaanse ministerie meegedeeld. De beschuldiging was vervat in een tien jaar oud vraaggesprek met generaal MacArthur. dat woensdag werd gepu bliceerd. Tien jaar geleden heeft de zon dag op 84-jarige leeftijd overleden gene raal Douglas MacArthur in een inter view dat hem werd afgenomen door Jim Lucas van Scripps-Howard en Bob Con- sidine van Hearts Headline Service, En geland ervan beschuldigd dat het hem in de Koreaanse oorlog heeft verraden door inlichtingen over wat hij van plan was door te geven aan de Chinezen. Atoombommen De afzonderlijke interviews zijn ge heim gehouden zolang MacArthur nog in leven was, maar thans zijn ze ter publikatie vrijgegeven. Als Engeland niet gehandeld had zoals het heeft gedaan, aldus MacArthur, dan zou hij (Van onze Haagse redactie) Marineautoriteiten houden er reke- ning mee, dat Theo van Eijck, de *nmk naar Libyë gevlogen vliegtuigma ker, vandaag met het K.L.M.-lijn- toestel naar Nederland zal terug keren. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft van tie ambassade in Cairo, die tevens de diplomatieke belangen in Li byë behartigt, telegrafisch bericht ont vangen dat de Lihysche autoriteiten geen bezwaar meer lu bben tegen de te rugkeer van de Nederlandse marinr Ijjke geschiedenis en tal van Amei kanen vragen zich af of er wel ooit c-n I einde tuin komen zal. Dat het zo lang si Li by hem niets in de weg cjuurg is voornamelijk dc schuld van de indien hij naar een .inoer land Viet Cong, de Zuidvietnameae commu- vertrekken. De eerste arnbas- nlstUche organisatie, die de regering In taris in Cairo, dr. J B. van Saigon en haar Amerikaanse adviseurs al eerder contact had met Van bestrijdt in een guerrillaoorlog, die voor aar Benghazi vertrokken om ;,i «j,-. zenuwen van de tegenstanders aan- wegen vandaag naar zijn va- tast. Wat deze Viet Cong? Oorspron- erug te kercr. Bij zijn aan- kelijk een organisatie, die onder do .Schiphol zal dc ..joy-vli«-^er" naam: het Zuwvletnamese Nationale Be- Jk tri arrest worden gesteld. vrljdlngsfront aanhangers voor d«- com- r munl8ten probeerde t<- winm-n onder de Geen contact met pers^» de marcel»»»»*, (lie al geruime l«r> dulaenil man. »lü. vijf |«r la- .11 bijzondere hrlanralcllinr aan <le t<?r- h'i'n ztl ccn bewapende macht op d< lap le« voor vlinptilfc-en d& ui! U- ""n dlc I by6 komen, heeft speciale instructies I gekregen elk contact tussen Van Ëijck en de pers te verhinderen. Zodra de viiegtutgmakcr arriveert zal een arrcsLintcnwagen naar het plat- form worden gereden. De marine heeft volledig vrij de vrouw :i de ouders van Van Eijck in Cairo vei-wacht dat Van Eijck naar Nederland zal terugke- Viet Cong brengt leger Z.-Vietnam nederlaag toe „ezegd dat zij spoedig na de aan komst ln de gelegenheid zullen worden gesteld met The behandeling van zijn opzienbarende „joyvlucht" van het eiland Malta naar Afrika in arrest blijven. PRIJS LANDBOUWGROND „NIET ONEVENREDIG GESTEGEN" y.er~ Fit vergelijkend statistisch materiaal zij zich gedekt weten door de gewapen- ae oag loldt dc minister van landbouw in zijn de rebellen. In dit stadium worden de memorie bataljons communistische Vie congrebellen hebben woensdag een 30 km te:i zuidwesten van Saigon gelegi Zuidvietnamees militair kamp bi" rassing tegen het aanbreken van overvallen. Hierbij werden aai ringszijde 28 man gedood en 3G gewond, terwijl er 37 worden vermist. De over vallers hebben bovendien 110 stuks wa pens buitgemaakt. De overval was zorgvuldig voorbereid en hij werd vakkundig uitgevoerd. In Januari 1963 traden In militaire kringen in Saigon werd het J" waarschijnlijk geacht dat de communis ten zijn geholpen door verraders uit het overvallen kamp. Vele regeringsmllltairen werden in hun slaap doodgeschoten. De verzetslieden bliezen een van de voornaamste kazer negebouwen op. Zij vernielden voorts drie bunkers en een betonnen onderko men op de hoofdweg naar Saigon, dat 90 km van het kamp was gelegen eri dat door de politie als controlepost werd ge bruikt. Na de overval liet de Vietcong-bevelheb- ber zijn manschappen aantreden, waar na hij ze telde. Inwoners van een nabu rig dorp hoorden hem daarna zeggen: „uitstekend geen slachtoffers:' wij gaan weg". Regeringstroepen zijn een grootscheepse militaire operatie begonnen om de over vallers op te sporen. Hierbij is een batal jon van deze troepen, op een kleine 60 km ten zuidwesten van het overvallen kamp, op klaarlichte dag in een hinder laag van <Is Vietcong gevallen. Er zijn nog niet veel bijzonderheden over dit gevecht bekend, doch een regeringscom pagnie heeft hierbij, naar verluidt, zwa re verliezen geleden. latactiek volgt, maar zo nu en dan overgaat tot grote militaire operaties. Hoeveel leien de Vlet Cong thans heeft weet men niet precies. Wanneer de Ame rikaanse inlichtingendienst over juiste cijfer» beschikt, dan rnaakt zij die toch niet bekend. De schattingen lopen uiteen van tegen de honderdduizend tot drie honderdduizend. Rekent men alie sym pathiserende Zuid Vietnamese plattelan ders mee dan is 300 000 wellicht niet eens zo ver bezijden de waarheid. De leden van de Vlet Cong hebben een speciale tactiek ontwikkeld om de ite- volking aan hun kant te krijgen. ZIJ doen zich aanvankelijk aardig voor. de- i len medicijnen uit en geven onderwijs i aan analfabeten en gaan vervolgens lover op de propaganda. Als dat lukt trachten zij ae dorpelingen over te halen dc Viet Cong daadwerkelijk te steunen. Wanneer een paar mensen ln een dorp dat maar doen dan volgt de rest van zelf. Die paar houden er dan de wind onder, wat hen niet moeilijk valt omdat de ntwoort) aan de Eerste dorpsbewoners gedwongen de rebellen mer ai, dat sinds liet afschaffen van te onderhouden én te steunen. Zij moc- prysbehecrslng voor landbouwgron- ten belasting betalen, meestal in natura, de prijzen dezer gronden niet on- |n rie vorm van rijst e.d. Regelmatig niredig gestegen zijn. komt een Viet Congtld langs om deze crschil-1 belasting te Innen en wee degene, die v of mindere ma- n'et betaalt, te prijsverhogingen op, maar daar is een aanpassing van het gedurende vele T~\e geregelde troepen van de regering jaren op een laag niveau gehouden \_J jn Saigon kunnen tegen deze vorm grondnrijspeil niet vreemd aan. Of de van terreur weinig uitrichten. Het in 1963 betaalde prijzen reeds niet voor- land is zo uitgestrekt, dat zij zich moei- dien als „zwart" golden, weet de minis- |jjk voortdurend in dezelfde streek kun- ter niet. Een deel der hogere prijzen nen ophouden. De strijd in de jungle van komt thans naar voren uit die van ob- Zuid-Vletnam kenmerkt zich door de jecten met specifieke bestemmingen. i grote mobiliteit der strijdende troepen, beschikbaar komende gegevens Wanneer een groep eerzaam-uitziende IN 1964 TEKORT VAN iOO KLEUTERLEIDSTERS en rapport „Naar een verantwoorde leerlingenschaal voor het kleuteronder- is" berekent de Algemene Xederland- Onderwijzersfederatie (A.N.O.F.), dat dit jaar een tekort van ongeveer 500 kleuterleidsters zal ontstaan. De A.N.O. F. is van mening dat de klassen in de kleuterscholen te groot zijn. In een klas van 40 leerlingen komt de individuele kleuter tekort, aldus het rapport. Het is nodig dat op zeer korte termijn de voorwaarden worden geschapen om de leerlingenschaal te kunnen verlagen. - Het rapport formuleert wensen ten aan- de oorlog in tien dagen hebben ge- Zjen van de uitbreiding van de opleiding wonnen door gebruik van dertig tot Van kleuterleidsters. De opleidingsscho len voor kleuterleidsters, die op 16 sep tember 1963 in de A-afdelingen samen 4885 leerlingen hadden, moeten in enkele jaren uitgroeien tot 11.000 leerlingen. Dat eist snelle bouw van scholen of van lokalen, aldus het rapport. De A.N.O.F. stelt zich voor dat in 1968 de eerste stap voor verlaging van de leerlingenschaal kan worden genomen. Namelijk van 40 naar 35 leerlingen. In 1973 wil de A.N.O.F. overgaan op een schaal van 30 leerlingen en als eindpunt beschouwt zij een aantal leerlingen van Uit putten de grondkamers verg» materiaal voor het vaststellen verkeerswaarde in geval van voorkeurs recht van de pachter bij verkoop van een bedrijf. De minister wijst op in de laatste geste gen lasten, die het rendement van in grond gestoken kapitaal drukken. Na der zal worden bezien of door verhoging van het pachtprijspeil aan de eigenaars- lasten, in het bijzonder voor wat betreft behuisd land, verlichting kan worden geboden. Van een dreiging van zwarte pachten in bepaalde gebieden heeft de minister niets 'gehoord. De Italianen Sergio Squazzardi en En rico Frisco zijn gisteren in Rome ver oordeeld tot dertig jaar gevangenis straf wegens moord op de Milanese zakenman Bruno Colombo in Amster dam in 19G1. De jury kwam, na zes uur te hebben beraadslaagd, tot de slotsom dat be klaagden schuldig waren aan moord, roof en het verbergen van het lijk van hun slachtoffer. De openbare aan klager had levenslang voor beiden Engeland was in de kaart gespeeld door „dwazen en Anglo-Saxofilen" in Wash ington, aldus MacArthur. Lucas schreef dat behalve de beschuldiging aan het adres van Engeland, MacArthur bitter uitvoer tegen de oud-presidenten Truman en Eisenhower, de generaals George Marshall, Maxwell Taylor en Matthew Ridgway. Hij gaf bovendien zijdelings te verstaan dat het de oud-minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, was, die Trumans plannen om een oorlog op grote schaal in Korea te beginnen, af remde. Verraders Een van de bladen van de Scripps-Ho ward Groep, de Washington Daily News, herinnerde eraan dat MacArthur twee jaar nadat hjj dit interview had gegev tie mening had geuit dat Burgess and MacLean de mannen waren die er ver antwoordelijk voor waren dat zijn plan nen Moskou en Pelting hadden bereikt. De Daily News zei dat Burgess, Mac Lean en Phïlby allen toegang hadden tot geheimen van de Koreaanse oorlog toen zij tijdens tle/.e oorlog op de Britse am bassade in Washington werkten. Accountant verdacht van verduistering Op beschuldiging gelden te hebben ver duisterd van de Arnhemse slagerscen trale zal de 56-jarige accountant J. M. W. uit Arnhem op 21 april voor de rechtbank aldaar terechtstaan. De ver duistering kwam enkele maanden gele den aan tiet. licht, toen van de zijde van het bestuur van de slagerscentrale aan W. werd gevraagd de bescheiden over te leggen dié hij beheerde. De accountant gaf aan dit verzoek ech ter geen gevolg en nadat hem nogeens was gevraagd de boeken te tonen, nam hij de wijk en bleef weken lang onvind baar. Later meldde hij zich bij de politie en werd hij voor de officier van justitie geleid. Sedertdien bevindt W. zich in hechtenis. Het door hem verduisterd be drag zou ïn de tienduizenden guldens lo pen. Het geld zou hij echter niet geheel en al te eigen bate hebben aangewend. Sport-en bedrijfsvisserij samen in Houtrusthallen Jaarlijks terugkerend evenement voor de visliefhebbers (Van een onzer verslaggevers) De grote internationale visserij tentoonstelling „Navito" van 7 tot en met IS mei in de Hout rusthallen in Den Haag bete kent een wereldprimeur. Het is namelijk voor de eerste keer in de geschiedenis van de visserij, dat er een tentoonstelling wordt gehouden waarin de sport- en bedrijfsvisserij zijn samenge bracht. De heer R. H. Schaafsma, voorzitter van het tcntoonstellingsbestuur en hoofd van de afdeling buitenlandse jaarbeurzen van de centrale kamer van handelsbevordering, verklaarde dat het initiatief tot de „Navito" is ontstaan om tegemoet te kunnen ko men aan het verlangen van de sport visser en de bedrqfsvisser naar een eigen vakbeurs. De sportvisser heeft behoefte aan een tentoonstelling om kennis te kunnen nemen van alles wat er op het gebied van de sportvisserij in de handel is, de bedrijfsvisser aan contact met de toe leveringsbedrijven en de consument. Het Nederlandse initiatief is, volgens de heer Schaafsma, tot ver over de grenzen met groot enthousiasme be groet. Internationaal karakter Op de „Navito", met zijn 60 stands, vinden de bezoekers behalve uit ei gen land, artikelen en produkten uit Frankrijk, Duitsland, Portugal. Ita lië, Zweden, Noorwegen, Amerika en Japan. Vandaar het internationale karakter. Op de tentoonstelling wordt zowel de sportvisser als de bedrijfs visser voorlichting gegeven over me thoden en technieken bij het vissen. De nieuwste materialen en de nieuw ste ontwikkelingen op het gebied van scheepsbenodigdheden, zullen daar te bewonderen zijn. De Navito is naar de mening van de heer Schaafsma ook attractief voor de consument, die kennis kan maken met alle mogelijke soorten vis en vis- produltten. Ook is gedacht aan ver zamelaars, wier hobby's nauw ver band houden met de bestudering van koralen, wieren en schelpen. Hou ders van zee- en tropische aquaria zijn evenmin vergeten en zullen op de „Navito" ruimschoots aan hun trekken komen. ties gehouden, terwijl zij zich op de hoogte kan stellen van de bereiding en verwerking van vis- en visproduk- ten. De „Navito" staat derhalve niet geheel in het teken van de hengel sport en visserij, er is ook aan ge dacht voor de niet-hengelaar en de niet-visser een bezoek aan de ten toonstelling alleszins de moeite waard te maken. Jaarlijks evenement Het leek de heer Schaafsma overbo dig op te merken, dat deze tentoon stelling mee zal kunnen heipén om de binnenlandse handel en de export te stimuleren. Het ligt daarom in de bedoeling de „Navito" tot een jaar lijks terugkerend evenement te ma ken in het belang van de sportvisser, de beroepsvisser en de consument on der het motto „Vis vangt vreugde". Ter gelegenheid van de eerste „Na vito" organiseert de zeehengelvereni- ging Sparta op zondag 10 mei vanaf het Scheveningse strand ten noorden van de pier een internationale zee- hengelwedstrijd, tevens landenont- moeting Nederland-België-Frankrijk- Duitsland en voorts organiseert de Nederlandse Casting Federatie zater dag 16 mei op het noorderstrand te Scheveningen een internationale af- standwerpwedstrijd voor casters en zeehengelaars. Voor beide evenemen ten, waarvoor iedereen kan inschrij ven, stelt de „Navito" een wisselbe ker beschikbaar. i groep boeren zich plotseling ontpopt Vlet Congbende en een aanval pleegt op een dorp, dan is het zaak dat een pa trouille van het Zuldvietnamese leger zo snel mogelijk een tegenactie op touw zet. Door het gehrulk van grote helikopters Is dat mogelijk. Na afloop van de actie vertrekken de soldaten eenter weer en is het dorp opnieuw aan de terreur van de Viet Cone blootgesteld. Het is begrijpe lijk, dat ae dorpsbewoners het risico zo klein mogelijk maken door maar liefst aan geen van beide partijen steun te ver lenen. terwijl zij indien zij voor de keus worden gesteld, het meestal verstandiger vinden de Vlet Cong te helpen. De Amerikanen proberen nu de Viet Cong met hun eigen middelen te bestrij. den. Zij trachten het vertrouwen te win nen van de mensen in het binnenland en zij stichten hier en daar versterkte dor pen, die als basis dienst doen. De bedoe ling is dat bewoners van deze dorpen zien ook zelf enigszins kunnen verdedi gen. De bouw van dit soort vestingen be tekende voor de Viet Cong overigens een uitdaging, die zij beantwoordden met grootscheepse aanvallen. Daarvoor moe ten zij echter hun guerillatactiek ln de steek laten, zodat de Zuidvietnamezen weer ln het voordeel zijn. dat niet alle leden echte c nisten zijn. Vele noemen zich natio nalisten en de leider, dat wil zeggen de leider in naam. Ngoeyen Huu Tho. is een niet-communistische advocaat met een voorkeur voor het uitgaansleven. Vermoedelijk heeft hij maar heel weinig te zeggen bij de Viet Cong. De man die in feite aan de touwtjes trekt is de se cretaris-generaal. de voormalige wis kundeleraar Ngoeyen Van Hleu. De macht van de' Viet Cong berust op het oude communistische cellenstelsel. In deze cellen wordt de kern gevormd door zogenaamde agitatoren-proDazan- dlsten, die ideologisch goed onderlegd zijn en die na het gewapende optreden voor de „geestelijke vorming" zorgen. Hun leus is „onafhankelijkheid, vrijheid, vrede en eenheid", een viertal kreten dat voor velerlei uitleg vatbaar is en waarmee de Viet Cong dus alle kanten od kan. Viet Congrebellen vindt men overal. Zij hebben het land verdeeld in zeven dis tricten, die weer onderverdeeld worden in gebieden met provinciale en stads- of dorpscomité's. De stad- en dorpscomi- té's organiseren de guerrillaeenheden, de provinciale comité's brengen de meer geregelde. mobiele eenheden ln het veld ter grote van bataljons. Over de opbouw van deze organisaties heeft de Viet Cong ruim anderhalf jaar gedaan. Pas daarna werd aandacht besteed aan de militaire aspecten. Wat niemand begrijpt is. dat de Viet Cong in februari en maart van 1962 ln staat was in de stad Tav Ninh, honderd kilometer ten noord-westen van Saigon een groot congres te houden zonder dat de regeringstroepen in actie kwamen. Nu hebben de grote leiders zich veilig genesteld in hun hoofdkwartier, dat naar alle waarschijnlijkheid ergens in Zuid- Laos ligt. mogelijk bij de stad Attopeu. Rond het proces tegen de Zweedse spion kolonel Stig Wennerström wiens proces gisteren in de Zweed se hoofdstad achter gesloten deu ren is begonnen, is de mysterieuze figuur van een „dr. X" opgedoken die een 62-jaar oude Duitser en houder van een Nederlands pas poort zou zijn. Volgens het weekblad Idun Idun Veckojournalen had Wennerström als handlanger deze Duitser ,,dr. X." die tijdens de oorlog in Den Haag zou hebben gewoond waar hij joden bij de nazi's heeft aangegeven en le den van de Nederlandse ondergrondse beweging zou hebben verraden. Volgens dit weekblad was „dr. veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf aan het eind van de oorlog doch was hij ontsnapt met be hulp van „contacten in hoge regio nen". Het blad zei dat ,,dr. X" Wennerström nog in het voorjaar van het vorige jaar had bezocht, kort voor de arres tatie van de kolonel. „Dr. X." zou veel geld hebben verdiend en huizen heb ben verhuurd aan de Argentijnse am bassade en aan de voorlichtingsdienst van de Verenigde Naties in Europa die nu in Londen is gevestigd. Volgens het blad woont de man thans in Campione d'Italia. een Italiaanse. exiC0 Pn Nederland hebben woensdag enclave in Zwitserland, en verkoopt <!U«tur*eI akkoord voor vijf jaar Mj nog steeds „zeer geheime inlich- 'h! Luns, en zijn Mexicaanse ambtgenoot, José Gorostiza, ondertekenden de des betreffende stukken tijdens een korte plechtigheid in de Mexicaanse hoofd stad. Het akkoord voorziet onder meer in uitwisseling van professoren, weten schappelijke onderzoekers en studenten, toekenning van studiebeurzen en samen werking bij de verspreiding van boeken en kranten en de organisatie van ten toonstellingen, concerten, toneelvoor stellingen enz. om een betere kennis in beide landen van eikaars culturele leven te bevorderen. Voorts zullen culturele commissies in het leven worden geroe pen die zullen zetelen in Den Haas: en Mexico-City en plannen voor de uitvoe ring van het akkoord zullen moeten op stellen. Het verdrag geldt zowel voor Nederland als voor Suriname en de Nederlandse Antillen. Het zal van kracht worden zodra de ratificatie- oorkonden zullen zijn uitgewisseld. NEDERLANDS-MEXICAANS CULTUREEL AKKOORD Nederland hebben i Ben Essing spant kort geding aan tegen E.M.S. Op vrijdag 17 april zal voor de pre- 'sident van de rechtbank in Den Haag een kort geding dienen, dat door de heer Ben Essing is aangespannen te gen de N.V. E.M.S. en voor zover no dig bij de N.V. Mecom. Van deze maatschappij eist de heer Essing uit betaling van salaris en vergoeding van kosten over de periode 1 juli 1963 tot en met 7 maart 1964. voor zover Wennerström bij zijn aankomst I deze nog niet zijn betaald. De vorde- aan het gerechtsgebouw. 'ring bedraagt ongeveer 13.000,—.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3