Z.L.M.-nota over landbouw - recreatie Wolkammers niét naar het Zuid-Sloe maar wél naar Verviers in België Dochter-N.V. opgericht voor industriewater Z.L.M.: ?Er moeten meer recreatiegebieden ooen Experimenteel strandhoofd op het badstrand te Vlissingen BILT ONTWERP STUDIEDIENST RIJKSWATERSTAAT Zelfde model had in Oostkapelle succes Geen vertraging bij afsluiting Haringvliet verwacht Samenstellers Z.L.M.-nota „Economisch onmogelijk geworden door veranderde condities in Nederland" ALMANAK Axel en Hulst stemden tegen Fonds vormen voor de schadeposten s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 APRIL 1964 Op het badstrand te Vlissingen, recht tegenover de Leeuwentrap, is dezer dagen een vreemd bouwsel verschenen van stalen buizen, behan gen met zogenaamde „torpedonetten" bestaande uit in elkaar gevlochten ringen van staaldraad. Het bouwsel is ongeveer manshoog en loopt vanaf de hoogwaterlijn ongeveer 80 meter de Het gaat hier om een strandhoofd, een experimenteel model, ontworpen door de studiedienst van het arron dissement Vlissingen van rijkswaterstaat. De bedoeling van het „kunsthoofd" is, de doorstroomsnelheid van het water te verminderen, zodat de in het water zwevende zanddeeltjes kunnen neerslaan. Zandaanwinst is dus het gevolg. Dat het principe van dit hoofd goed is, bewijst het feit, dat het eerste exemplaar, dat ongeveer een half jaar geleden werd opgesteld op het strand van Oost- Dit is echter niet de bedoeling, want het bijzondere van het ontwerp is juist, dat het hele bouwsel weer gemak kelijk afgebroken kan worden, wanneer het niveau van het zand omhoog gekomen is. Dan kan het naar verkie zing verwijderd worden, of op de zelfde plaats weer op gesteld om opnieuw over de volle oppervlakte effectief te zijn. Elegant en sterk f 1,95 (Van onze Haagse redactie) B\j de Deltadienst van de rijkswater staat wordt thans koortsachtig gewerkt een nieuwe programmering van de werkzaamheden by de afsluiting van het Haringvliet. Deze is nodig gebleken nadat werd geconstateerd, dat in de zo genaamde lagerstoelen, waarin de af- sluitschuiveu moeten worden gemon teerd, gietfouten voorkwamen waardoor zjj onbruikbaar zjjn. Door een nieuw programma van werkzaamheden op te stellen verwacht men, dat by de afslui ting van het Haringvliet In zijn geheel geen vertraging zal optreden. Hoe groot de schade is, is nog niet be kend. Van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt mede gedeeld, dat de gebreken niet zonder meer aan onachtzaamheid van de Bel gische leverancier kunnen worden toe geschreven. De waterstaat heeft tot nu toe niet anders dan gunstige ervarin gen met deze gieterij opgedaan en voors hands wordt aangenomen dat men te doen heeft met de nu en dan bij giet werk optredende onaangename verras singen. De gietstukken worden naar de fabrikant teruggezonden en zullen op nieuw worden gemaakt. De schade die hieruit voortvloeit is door verzekering gedekt. De nota „Landbouw en Recrea tie" van de Z.L.M. is een over zichtelijk en goed gedocumen teerd stuk werk, waaraan een groep van twaalf medewerkers heel wat uurtjes hebben besteed. Verschillende instanties en des kundigen in en buiten Zeeland hebben voor de samenstellers onder voorzitterschap van de heer H. J. v. d. Zande materiaal aangedragen. Van de commissie maakten deel uit: mevrouw J. W. van Gorsel-van Westen, mej. A. v. d. Leeden en de heren I. de Bruijne, M. C. J. Kosten, S. de Visser, F. Dees, W. Fase, J. Markusse, C. P. J. van Iwaar- den, ir. J. Prins (secretaris) en dr. C. de Galan als adviseur. De nota is aan Gedeputeerde Staten van Zeeland aangeboden en ook toegezonden aan de le den van provinciale staten, ver schillende provinciale instellin gen en diensten, een aantal lan delijke organen zoals het Kon. Nederlands Landbouw Comité, het landbouwschap en de Cen trale Cultuurtechnische com missie. Openbare verkoping Notaris R. Batten te Middelburg heeft in restaurant „Tramzicht" te Domburg publiek verkocht het huis met erf. Sta tionsstraat 13. Het huis werd gekocht door mevrouw D. Klindert-de Groot voor 23.550. slot van pagina 1 ring in de interpretatie van de ontwikkelingswet, waardoor dit tot de mogelijkheden zou gaan be horen. in ruilverkavelingen zou deze ver andering van interpretatie onge wenste gevolgen kunnen hebben voor de omvang van de aan open bare lichamen toe te wijzen op pervlakte. een te gedetailleerde bepaling van de bestemming ten aanzien van de recreatie in de planologische re gelingen wijst de Z.L.M.-commis- de landbouw dient beter betrok ken in het overleg over planolo gische regelingen, met name ten aanzien van uitbreidingsplannen en structuurplannen. Opmerkingen, die stuk voor stuk niets aan duidelijkheid te wensen overlaten. En voordat de commissie aan het eind van het rapport „Land bouw en Recreatie" tot deze samen vatting komt. heeft zij alle facetten met uitvoerige en gedocumenteerde motiveringen uitgewerkt. De nota begint met een uiteenzetting van de ontwikkeling van het toerisme in Zeeland in haar algemeenheid, de verwachte groei en een overzicht van de overheidsmaatregelen op dit terrein. In defensief Een saillante vergelijking: in 1960 beliep de totale bruto-opbrengst van het toerisme in Zeeland rond 45 miljoen: de omzet van de Zeeuwse tuinbouwveilingen in 1962 omvatte ongeveer een bedrag van 40 mil joen. Resultaat Over het resultaat, dat van dit tweede experimentele strandhoofd verwacht wordt, valt nog weinig te zeggen. Het succes hangt namelijk grotendeels af van de plaat selijke omstandigheden, die de richting, snelheid en het karakter van de stromingen in sterke mate beïnvloeden. Volgens de studiedienst van de rijkswaterstaat zijn de omstandigheden aan het Vlissingse strand iets minder gunstig dan in Oostkapelle, maar men verwacht het samenstel van gegalvaniseerde buizei en netten over een paar weken iets omhoog te kunnen halen. Men hoopt dat ef in mei, wanneer het kunsthoofd weg gehaald wordt omdat dan het badseizoen weer een aan vang neemt, van een flinke zandaanwinst gesproken zal kunnen worden. (Foto P.Z.C.) GEEN DONDERSLAG BI] HELDERE HEMEL Attractie Man gewond bij val in put Bij werkzaamheden op het terrein van de buitenhaven te Vlissingen is de Vlissinger V. D. donderdagmorgen ge wond bij een val in een put. D. was omstreeks half negen opmetingen aan het verrichten bij de kademuur. Hij deed een misstap en maakte een val van drie meter in een put, die een diepte heeft van zeven meter. Hij werd met een heupfractuur overge bracht naar het Bethesdaziekenhuis. Spaarnieuws kwartaal 1964 ingelegd ƒ819.054,60 en terugbetaald 576.451.47. Er werden 87 nieuwe boekjes uitgegeven. Z-eeuwse Slag Als U het gelooft is uif goed voor U, maar om nu naast een café te iponen dat is ook niet alles. In Vlissingen kan een heel gezin daar over meepraten en reken maar, dat het er over praat. Het gezinshoofd had zeer on langs besioten in het offensief te 'gaan, toen keer op keer om klokke twaalf de rust en bezon kenheid van z'n straatje door al lerlei lallend gepeupel werd ver trapt, als de laatste gasten zich wat begonnen te vertreden. Toen ze zich bovendien, aan de voet van zijn gevel zeer honds gedroegen, was de maat vol Hij snelde naar buiten, met zijn agressieve kreet jes uitstotende echtgenote in het kielzog, bereid om hem in elke ac tie bij te staan. En zo ontstond al spoedig een kleine veldslag, een weinig even wichtige strijd, want de cafébe zoekers, hoe onvast ook ter been, waren numeriek niet weg te cijferen. Maar toen ook de zoon, evenals zijn ouders in nachtge waad, zich in het krijgsgewoel storttekreeg het offensief een nieuwe impuls. Op het moment, dat de dochter met de klassieke deegrail de deur uitstormde, had het gezin zelfs al enige successen gehoekt. De verschijning tan de dochter deed de deur dicht. Althans, zij dééd de deur dicht. Met een klap viel ie in het slot. En nu hadden zc wel kunnen zingen en is er dan geen timmerman die deze sleutel maken kan waar vind je op dit uur zo gauw een tim merman. Het was een morele klap: aan overhaast terugtrekken viel niet meer te denken. Trouwens, de po litie begon juist het. straatje schoon te vegen. En het ontbrak er nog maar aan, dat de winnen de partij mee moest naar 't bu reau om daar eens in alle rust uit een te zetten, hoe ze daar als vier verlate carnavalsvierders in het straatje kwamen. Ze vonden een goed onderkomen voor de nacht. In het café. Besluit waterleidingmij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" gerekend op subsidiëring door het mi terie van economische zaken. Tijdeni discussies werden ook bog klachten ge uit over de soms slechte kwaliteit van het drinkwater, met name in het weste- ltfk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Komen de 25 jaar Voorts zyn in deze belangrijke verga dering de plannen aan de orde gesteld, welke zoals reeds eerder gemeld, zyn gericht op de watervoorziening Zeeuwsch-Vlaanderen gedurende de ko mende 25 jaar. Daarbij is rekening ge houden met een stijging van het water gebruik in Zeeuwsch-Vlaanderen tot 30 miljoen kubieke meter in 1990. De aandeelhouders (gemeentelijke vertegenwoordigers) van de N.V. waterleidingmij „Zeeuwsch-Vlaan deren") hebben donderdagmiddag in Terneuzen met grote meerder heid besloten over te gaan tot de oprichting van een dochtermaat schappij. Zoals wij zaterdag 21 maart jl. reeds uitvoerig hebben gemeld, betreft het hier een nieu we N.V., die zich geheel zelfstan dig zal wijden aan de winning en distributie van water ten behoeve van de industrie. De oorspronke lijke waterleidingmaatschappij zal zich blijven belasten met de ver zorging van het drinkwater voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Tegen de oprichting van de nieuwe doch termaatschappij verklaarden zich d« vertegenwoordigers van de gemeenten Axel en Hulst. Zij waren van mening, dat de tijdens de vergadering gegeven toelichting enige nadere studie en beraad behoefde, alvorens zij over dit verstrek kende voorstel konden beschikken. Die toelichtingen waren tevoren gegeven door de adviseur van de waterleiding maatschappij, prof. mr. Van der Grin ten, nadat de voorzitter van de raad van commissarissen, de heer J. Mijs, had ge zegd het te betreuren, dat de voorstellen reeds volledig in de Provinciale Zeeuw se Courant waren gepubliceerd. Uiter aard werd over deze belangrijke aange legenheid geruime tijd van gedachten gewisseld. Met name over de bevoegd heden van de raad van commissarissen in de twee N.V.'s de honorering van commissarissen, directie- en personeels- grondruil aangaan. Het gaal om twee DE BESLISSING is gevallen: de „wolkammers" komen niet naar het Zuid-Sloe. Om dat bekend te maken gaven de Woolcombers Ltd. in Bradford (Engeland) en de Hart-organisatie in Amsterdam gisteren een gemeenschappelijk communiqué uit. Daarin wordt meegedeeld: „De Woolcombers Ltd. en de Hart-organisatie maken bekend, dat zij gezamenlijk een bod heb ben gedaan op de wolkammerij, de machines en de gebouwen, die thans het eigendom zijn van de firma Hazeur-Gerard Fils te Verviers in België. Dit bod aanvaard en de details van deze transactie worden thans verder uitgewerkt. Deze transactie vond plaats, nadat adviezen wa ren ingewonnen bij Lazard Brothers en Co Ltd. in Londen. Het is de bedoeling.van de Wool combers en de Hart-organisatie de bestaande faciliteiten bij de firma Hazeur-Gerard Fils ver der te ontwikkelen via een pro gramma van modernisering en uitbreiding. De meerderheid van het thans reeds aanwezige per soneel zal aan 't bedrijf verbon den blijven. De verwerving van het bedrijf der firma Hazeur- Gerard Fils werd verkozen bo ven het stichten van een nieuwe wolkammerij in Vlissingen- Oost. Deze vestiging was on danks de gewaardeerde mede werking van de Nederlandse autoriteiten economisch on mogelijk geworden door de ver anderde condities in Neder land". Overigens noemde de heer Verburg deze wolkammerij „industrieel genomen niet zo interessant". Er is namelijk weinig geschoold personeel voor nodig. „Ver fijnde" vakmensen komen er dus niet bij. Ook is het afgeleverde produkt niet van een duizelingwekkend hogere waar de dan de aangevoerde grondstoffen, zoals dat bijvoorbeeld wel met een be drijf als D.O.W.-chemical in Terneuzen het geval is. Niettemin betreurt drs. Verburg het wegblijven van de wolkammers ten zeer ste. De grote attractie van dit bedrijf voor Vlissingen was namelijk, dat dit het begin had kunnen zijn van een com plex: een wolstapel, een vaste scheep vaartlijn, stuwadoors, samenwerking met de N.V. Koninklijke .Maatschappij „De Schelde", bijvoorbeeld in verband met het „knippen en scheren" van de schepen, enzovoort. De directeur van het E.T.I. meent dan ook, dat het het Zuid-Sloe in deze richting gezocht moet worden: vestiging van een groepje van „aan elkaar klevende" bedrijven, bedrijven dus die elkaar nodig hebben: fabrieken, scheepvaartlijnen, stuwa doors, opslagbedrijven. In het communiqué wordt gesteld, dat vestiging in het Zuid-Sloe economisch onmogelijk was geworden door de ver anderde condities m Nederland. Drs. Verburg wees er op, dat hier gedoeld wordt op de grote loonsverhogingen in Nederland. „Het doorwerken van deze loonsverhogingen in de bouw en de ex ploitatierekening hebben ons de das omgedaan", aldus de heer Verburg. Vestiging in Verviers is voor het bedrijf ongetwijfeld goedkoper, omdat hier be gonnen kan worden in een bestaand ge bouw met reeds aanwezige machines. Bovendien is het „klimaat" wellicht be ter: de arbeiders in Verviers zijn inge speeld op deze industrie en velen ken nen het vak van vader op zoon, aldus drs Verburg. Ook voor mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, kwam het bericht niet als een verrassing. De teleurstelling was er echter niet minder om: „Jammer, het zou zo'n prettige gangmaker zijn ge weest', meende hij, daarbij doelend op andere bedrijven en instellingen, die zich als gevolg van vestiging van de wolkammers ook hadden kunnen aan melden. „De rijksgoedkeuring voor dit bedrijf hadden we in feite al in ons bezit", vertelde burgemeester Vermet van 's-Heer-Arendskerke ons nog, op wiens grondgebied dit bedrijf zou komen. Hij wees er op, dat de con tacten aanvankelijk nogal positief waren geweest. Zo was hem destijds gevraagd vijftien intelligente jonge mannen aan te trekken, die dan in Amerika voor dit bedrijf opgeleic zouden worden. „Het gaat nu dus niet d„or, maar industrie móeten we krij gen, anders trekken er nog meer jonge mensen uit Zeeland weg", besloot deze eerste burger. „Heel jammer", zei ook burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg, „maar gelukkig heeft de staatssecretaris van economische zaken, drs. Bakker, al bij voorbaat een pleister op de wonde ge daan door in feite mee te delen, dat het Zuid-Sloe kernfaciliteiten zal krijgen. De concurrentiekracht is daarmee veel groter geworden", aldus de heer Drij ber. Hy is er van overtuigd, dat het ministe rie van economische zaken, het provin ciaal bestuur, de beheersvorm en de omliggende steden met deze kernfaeili- teiten in de hand gemakkelijker bedrij ven aan kunnen trekken. „Zie maar hoe het met Terneuzen gaat en dat zal ook hier wel Inkken", zo besloot Dryber optimistisch. ADVIES IN NOTA: M endenkt deze plannen te realiseren door drastische uitbreiding van het spaarbekkenplan tot vier bassins en een jaarproduktie tot 16 miljoen kubieke meter en door aanvoer van water uit Noord-Brabant, waar momenteel een onderzoek wordt Ingesteld naar water- winplaatsen. Om bouw en aanleg van deze werken ononderbroken voortgang te kunnen doen vinden, werd een bedrag Als een donderslag by heldere hemel uitgetrokken van 15 miljoen gulden. Ver-'is dit voor het toekomstige havenschap wacht wordt, dat een deel van de nieuweZuid-Sloe negatieve bericht zeker niet Tot zover het communiqué van de Woolcombers Ltd. en de Hart-organisatie. transportleiding nog den aanbesteed. dit jaar kan wor- woording v GRONDRUIL VOOR SPORTTERREIN BIJ R.-K. H.B.S. GOES gekomen. „Al enige tyd geleden rook ik, dat het mis ging", vertelde ons by voorbeeld jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, commissaris der koningin in Zee land. Met enige teleurstelling voegde hy er aan toe: „Op 27 september van het vorige jaar, bij het bezoek van de ka merleden, heeft men het my zelf be kend laten tnaken, dat de Woolcombers zich in Zeeland zouden vestigen. En nu komen ze dus niet. dammer!". Overi- jgens bleef de commissaris optimistisch: Om bij de nieuwe r.-k, h.b.s. te Goes aan ..Er zjjn nog meer liefhebbers. Als de Fruitlaan de aanleg van een sport-twintig komen informeren blyven terrein mogelijk te maken, wil de ge-misschien twee over", meente Goes met de stichting voor r.-k. voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs in het dekenaat Middelburg grondruil aangaan. Het gaat om twee, leden van de twee N.V.'s en'de verant-' stukken grond respectievelijk ten zuid-1 de gemeenten met betrek-oosten en ten zuidwesten van de school '000 vierkante meter. De door de gemeente over te diagen grond: ten zuidwesten van de school kanj onmiddellijk in gebruik worden geno men, zo schrijven b. en w. van Goes bij dit voorstel. Daardoor zal het mogelijk1, zijn om spoedig tot de aanleg van een sportterrein over te gaan. .Drs. M. C. Verburg, directeur van het pe raad krijgt ook een voorstel te be- E X1 voor „ee, er ons ln dit handelen om voor het natuurkunde-veband OD dat - dens of in het broedseizoen bezocht worden onder leiding van goede gast heren". Van de beherende instanties hebben zij begrepen, dat het met de schade, door sommige toeristen toe gebracht erg meevalt. Op Texel re deneert men: mag men voor 1 pet. wangedragende toeristen de overige j:gen? In king tot het garanderen van eventuele geldleningen. De antwoorden hierop kon den de meeste aandeelhouders wel be vredigen. De verschillende functies ln de twee N.V.'s moeten worden gezien als en kele functies, zodat er van een dub bele honorering geen sprake zal zijn. Zelfs niet van een anderhalve, zo werd er aan toegevoegd. De oor- j nancieien om voor net natuurkunae-1 verbad 0p> dat een bedrijf als de spronkeltjke waterleidingmaatschap- lokaal van de r.-k ulo uiGoes mede- wolkammers in een ontwikkelingskern pij zal in het maatschappelijk kapi-1 I Wi '.licht 400.000 of 500.000 gulden pre- taal van de docbter_N.V. deel»™™l« »perin,eiiteeiwfeI^rten^S6^stoelen.jmie kan kr!)glm. 1[aar „gerekend Verviers heeft het gewonnen, omdat het bedrijf zich daar goedkoper kon vestigen in een bestaande fabriek, zo meende de heer De Casembroot Na drukkelijk stelde hij, dat het niet ver kiezen van het Zuid-Sloe beslist niet aan de toegezegde faciliteiten bij ves tiging in Vlissingen-Oost heeft ge legen. „Bij het toezeggen van de fa ciliteiten zijn we tot het uiterste van wat mogelijk was gedaan", aldus de commissaris der kóningin. cio cu ou Stoelen.van kriiuwi honderd aandelen van duizend Deze:set^ zullen een^ bedrag jan1 «00 i jaarba|is '(tegen vijf procent) r. linmt nfcr nr> hnntrstens 25 00(1 «rul- De Zeeuwse Landbouw Maatschap pij is in haar nota over „Land bouw en Recreatie" met een vin dingrijke oplossing voor de dag gekomen om meer Zeeuwse re-i creatiegebicden open te stellen; dan tot nu toe het geval is. „Wanneer daartegen bezwaren, mochten bestaan omdat vernie lingen en beschadigingen veel geld kosten, vorm dan een fonds om die op te vangen", is het ad vies. De commissie, die de nota heeft geproduceerd, legt name lijk de cijfers op tafel, waaruit blijkt, dat Zeeland het slechtst uit de bus komt met het open stellen van recreatiegebieden. Tot voor kort was maar 31,2 procent van de in totaal 3220 hectare aan recreatiegebied voor het publiek vrij of beperkt toe gankelijk. De Z.L.M. schopt daar nogal tegenaan. Vandaar het pleidooi gulden. Maar de gemeenten zullen12apd®%^d®anecfoese™k de^ een'vö-Ikomt n<^r °P hoogstens 25.000 gul- niet garant ,zijn voor leningen van g^udtn voorstel-l^n per jaar. „En dan te weten", zo len tot uitgifte van grond in erfpacht vertelde burgemeester D. M. Vermet tot uitgifte van grond en gebouwen van s-Heer-Arendskerke ons, „dat dit de nieuwe N.V. De industriewatervoorziening zal moe- e0 ten worden gedekt uit de contracten met i de voormalige ambachtsschool bearyr dij de waterafnemende industrieën, terwijl i aan de fa. Oostêrbaan en Le Cointre eerste opzet zes voorts bij nodige investeringen wordt'N.V. behandelen. Vooral omdat zij kan aantonen, datj het elders in het land hiermee veel beter is gesteld. „Kijk eens naar Texel, daar komt men zoveel moge lijk tegemoet aan de wensen van de, gasten. Een toegangsverbod is op dit eiland een uitzondering. Bossen en duinen zijn vrij te betreden. De vo- gelbrocdplaatsen kunnen zelfs tij-1 De commissie vindt dat hier met name voor de overheid heel wat te doen is. In Zeeland is immers ongeveer tach tig procent van het eigendom van recreatiegebieden in handen van de overheidslichamen. In principe moet een gemakkelijke oplossing mogelijk zijn. Nu moet men niet denken, dat de Z.L.M. geen begrip heeft voor de moeilijkheden die zich kunnen voordoen wanneer sommige recrea tiegebieden worden opengesteld. Vooral voor enkele waterstaatsob- jecten. Maar nogmaals zegt de Z.L. M.: toch dient een algeheel toegangs verbod slechts bij uiterste noodzaak te worden uitgevaardigd, et is de commissie ook niet duidelijk, waarom gebieden van natuurweten schappelijke aard altijd voor het pu bliek afgesloten zijn. Juist voor de toerist zijn dit vaak aantrekkelijke gebieden. Dat de fauna zich snel aan past aan de mens en de moderne verkeersmiddelen wordt onder andere ln gebieden als Texel en het Naar- dermeer wel bewezen, vindt de Z.L.M. het vormen schadefonds. Men ziet hier met name een taak voor de pro\ ciale en gemeentelijke overheden. Z.L.M. heeft nog een suggestie: het is misschien mogelijk dat ook de Incoret, waarop voor aanlegkosten van verschillende voorzieningen een beroep kan worden gedaan, in een dergelyk fonds wil bijdragen. Voor de agrariërs is het een nood zaak de bestemming van gronden in streek- en uitbreidingsplannen nauw keurig te volgen om te kunnen bepa len of een recreatieve ontwikkeling hier of daar mogelyk is. „De gevol gen en de problemen van het toeris me voor de grondgebruikers zijn voor een groot deel afhankelijk van de planologische bestemming van de grond. De landbouw is van praktisch alleenheerser op het gebied van het grondgebruik in de strijd om het be houd van haar bestaansbron in het defensief gedrongen". Als een vaststaand gegeven wordt in de nota gesteld, dat de landbouw overtuigd is van de noodzaak van het afstaan van landbouwgronden voor industrie, woningbouw cn verkeers wegen. Daarnaast kan worden opge merkt, dat ook voorzieningen voor recreatie en toerisme in landbouw- kringen steeds meer worden geac cepteerd. Er worden voorbeelden ge noemd: het toerisme maakt een toe nemend gebruik van de zogenaamde niet-plan-wegen; bij de uitvoering van ruilverkavelingen gaat men steeds meer dénken aan ook niet- landbouwkundige projecten, die in het kader van deze reconstructie kunnen worden aangepakt: de toerist is „medegebruiker" van de (zeewe- rende) dijken geworden. Maar by dit alles wil de landbouw toch niet lijd zaam toezien. In de nota wordt er een duidelijke mening over weer gegeven. De beheerders van de niet-plan-we- gen zijn attent op de ontwikkeling en proberen door verbeteringen het toerisme tegemoet te komen. Dat de lasten daarvan niet op de schouders van de ingelanden komen is al er kend van overheidswege. Maar, waar blijft de definitieve wettelijke rege ling?, vraagt de commissie. In het kader van de ruilverkaveling ziet de Z.L.M.-nota voor het toerisme drie mogelijkheden: grotere omvang en zwaardere constructie van landbouwwegen; een recreatie bestemming aan percelen, die ge meenten en andere overheidsinstan ties op de vrye markt aankopen; uitvoering van het landschapsplan. De commissie laat een scherp protest horen tegen de handelwijze niet be trekking tot de natuurgebieden in liet verband van de ruilverkaveling. On democratisch wordt genoemd het feit, dat tegen de beslissingen over de aanwijzing daarvan op eenzijdige gronden van de natuurwetenschappe lijke commissie geen effectief beroep mogelijk is. De commissie van Z.L.M. kan niet dulden, dat op particulier eigendom door de aanwyzing tot na tuurgebied zonder meer een servituut wordt opgelegd. Bovendien heeft men bezwaar tegen de extra kosten, die voor de belang hebbenden in het herverkavelingsblók ontstaan door de uitvoering van bij zondere werken voor zo'n natuurge bied. Ook over de dijkrecrcatie worden nog enkele opmerkingen gemaakt: dé veiligheid moet voorop staan: alleen op speciale punten zou dïjkrecreatïe toegestaan kunnen worden; die moge lijkheden zouden via VW bekend gemaakt moeten worden; de kosten ervan kunnen niet ten laste van de waterschappen komen. Vanuit agra risch standpunt wil de nota nog eens wijzen op de invloed, die de agrari sche vertegenwoordigers in verschil lende colleges kunnen uitoefenen als het gaat om het vaststellen van pla nologische maatregelen. De nota pleit verder voor een globale en niet te zeer gedetailleerde bestemming van recreatief belangrijke gronden zoals thans in de bestaande plannen het geval is. Men wenst geen beknotting van de individuele vrijheid op dit punt. „De verwachting bestaat, dat de ontwikkeling hierdoor zelfs wordt geremd". Bovendien achten de sa menstellers van de nota het onbillijk, dat iemand die reeds een aanzet voor een recreatiebedrijf heeft en plannen tot verdere uitbreiding plotseling zijn weg ziet belemmerd door een be stemmingsplan met andere mogelijk heden. Een concreet voorbeeld - de situatie bij de „Banjaard" op Noord- Beveland - illustreert deze stelling. Nee, om chaotische en landschappe lijk onaantrekkelijke situaties te voorkomen ziet men liever goede verordeningen gehanteerd. Onzekerheid Verder wordt nog een grote mate van onzekerheid gesignaleerd over de uiteindelijke regeling van de bestem ming van vele gronden. „Het gevaar bestaat dat bepaalde plannen wor den afgewezen op grond van regelin gen die niet zijn goedgekeurd en mis schien nooit goedkeuring krijgen. Een verdubbeling van net verblijf- toerisme in Zeeland zal voor de tuin bouw het effect hebben van een grote vraagtoeneming hebben: voor Wal cheren wordt die vergroting van de vraag naar tuinbouwprodukten ge schat op 20 Drocent. Voor Zeeuwsch- Vlaanderen op 10 procent. Voor Schouwen-Duiveland zelfs op 40 pro cent. Zo ontstaat dus ruimte voor uitbreiding van de tuinbouw, waarbij men in het oog moet houden de ver binding tot andere produktiegebieden en een produktie gericht om in de maanden juli en augustus op de markt te komen. Ook voor de zuivél- sector ziet de nota gunstige gevolgen van het toerisme. Duidelijk wordt ten slotte in de nota nog gewezen or> de mogelijkheden voor de individuele landbouwers, tuin ders en hun kinderen in de toeristi sche ontwikkeling. Voorlichting acht men om verschillende redenen ge wenst En daaraan ontbreekt het in de nota niet. Advertentie) OLIFANT OP TAFEL Voor de een 'n jonge, voor de ander een oude, maar voor allemaal een echte, eerlijke Olifant-borrel op tafel. Dat is echt genieten. Genieten van Olifant-je never uit Schiedam. Daarom: wees ge zellig en pak ook 'n Olifantje. Proost VERWACHT... MEER BEWOLKING Tijdelijk meer bewolking: met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Meest matige wind, aanvankelijk zuid westelijk, later ruimend naar west tot noordwest. In het algemeen iets la gere temperaturen. ZON EN MAAN 11 april Zon op 05.53 onder 19.31 Maan op 06.01 onder 18.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2