Bisschop mgr, G. de Vet heropende „Cornelia-Stichting" Zierikzee Terneuzen en Zuid-SIoe Zeeuwse „trekpaarden" Regeling beheersvorm Sloe is thans gereed Achter negen statige gevels nu goed geoutilleerd ziekenhuis ALMANAK Veerse Meer duidelijk van nationale betekenis Proefneming met reddingboot in Breskens JEUGDIGE WONINGZOEKENDE IN GOES MEENT ZICH BENADEELD ,ALBECAR0 II" VAN VLISSINGEN NU OP WEG NAAR LISSABON Mededeling gedeputeerde Mes s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 APRIL 1984 NA VERBOUWING EN MODERNISERING... ■MaM Een voorbereiding van tien jaar was voorafgegaan aan het moment, waarop de bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, dinsdagmorgen in Zierikzee de nieuwbouw en modernisering van het rooms-katholieke ziekenhuis en de bejaardenafdeling van de „Cornelia-Stichting" aan het Havenpark voor een voldongen feit kon verklaren. Tien jaar van plannen maken, van slopen en verbouwen, van behelpen temidden van steengruis en drilboren. Tien jaar ook met een steeds duidelijker wordend perspectief op een moderne, uitstekend geoutilleerde en com fortabel ingerichte behuizing achter statige gevelpanden. Geen won der dat men gistermorgen bij de ontvangst van de genodigden in het kleuterschooltje achter wat in de volksmond het „Liefdehuis" zal blijven heten, bijzonder verheugd was over deze aanwinst. Wat er nu staat mag gezien worden: achter negen aparte gevels is niet een meesterlijke oplossing van de niveau verschillen een gebouw met drie functies ontstaan. Op de eerste etage een ziekenhuis met 33 bedden. Op de eerste en de tweede verdieping een afdeUng voor chronisch zieken. Op de begane grond en de tweede etage een bejaaraenpension voor in totaal 24 personen. En dat alles staat dan op een plaats, die eeuwen geleden in Zierikzee nogal geschiedenis heeft gemaakt. van Oranje, waar keizer Karei V en Lo- dewijk Napoleon eens hun intrek namen. Het huis „De Mossel", dat in het jaar 1877 werd omgedoopt in het „Liefde- huls" van de Congregatie van de zusters Franciscanessen. Uit" een pril begin van een verzorgende inrichting voor behoef- tigen is in ruim tachtig jaar een rooms- katholiek ziekenhuis gegroeid, dat na de recente verbouwing en uitbreiding voor een bedrag van ongeveer 1,5 miljoen gulden een bijzonder belangrijke functie in de Zierikzeese gemeenschap heeft gekregen. aan af te meten. Moge Christus U ven, dat U veel mensen een beetje ge lukkiger maakt". Gevolg Deze inspirerende woorden richtte mgr. De Vet by de heropening van het ge bouw tot de zusters, de moeder-overste, het bestuur, tot allen, die de bouw van de grond hebben geholpen en tot de vele gasten. En daaronder troffen we Rode-Kruïsziekenhuis, de directrices van de rusthuizen, een vertegenwoordi ging van het algemeen ziekenfonds „Schouwen-Dulveland". verschillende kerkelijke autoriteiten zoals de deken van Middelburg, de pastoor van de Wil- librordus-parochie te Zierikzee en twee oud-pastoors. Met dit „gevolg" een rondgang door het gebouw. Naar de bejaarden kamers en de ziekenzaaltjes, naar de refter en de operatiekamer, naar de kinderafdeling en de keuken. Men Op de taak van de „Cornelia-Stichting"' i raakte niet uitgekeken op het gebouw heeft bisschop De Vet dinsdagmorgen dat van onder tot boven onder de han- met een korte toespraak de nadruk ge- den van het architectenbureau Deur er legd. „De kleine rooms-katholieke ge- Poudero.ven te Nijmegen en aannemer meenschap heeft hier op dit eiland ietsi N.V. „M.W.B." te Best tot stand gebracht in een goede ver houding tot de andere christenen. Men heeft elkaar gevonden in christelijke ver draagzaamheid De dienstbaarheid heeft hier een belangrijke bijdrage aan de ge meenschap geleverd. Maar die dienst baarheid vroeg nu een grote mate van deskundigheid en technische outillage. Wij hadden niet het recht achter te blij ven. Laat het christelijk karakter in de ze „Cornelia-Stichting" aan het werk een meer dan louter menselijke dimensie mogen geven. Laat het evangelie het vertrekpunt zijn om er alle eigenschap pen van wie er in werken en verblijven Aeeuwse Blauw Het is helemaal niet uitgesloten, dat men dezer dagen iemand ont moet op een blauwe en een zwar te schoen. Een dame, die een schoenenmagazijn bezocht, dat ive discreet ineen van de grotere Zeeuwse plaatsen zullen situeren, heeft duidelijk waargenomen, dat het polychrome paar de verkoop werd ingeslingerd. 't Gebeurde tijdens de jongste uitverkoop: tussen al het voor haar uitgestalde schoeisel stond een aantrekkelijk paar, waartegen men maar één bedenking kon heb ben, de ene schoen teas zwart, de andere, van dezelfde leest, zéér blauw. ,,'k Wil ze graag hebben" deelde ze de verkoopster hoopvol mee, „maar dan alleen in 't zwart, als U mij begrijpt". De verkoopster begreep het. Ze wisselde enkele woorden met een collegaatje, dat geen uitkomst kon verschaffen: 't waren de laatste. Teleurgesteld ging de dame heen en ving nog juist op „A'ee, niet wegzetten. Daar is 't nu juist uit verkoop voor". jonging" heeft ondergaan. „Een verbouwing in een bestaand zie kenhuis is eigenlijk iets, waartoe men nooit zou moeten besluiten", zei de eco noom van de Congregatie van de zus ters Franciscanessen, drs. M. C. v. d. Heuvel, nog in zijn toespraak ter in leiding van de heropening. Maar voor Zierikzee kon hij dan nu toch met vol doening constateren, dat personeel, pa tiënten en bejaarden het tegendeel van deze stelling hebben bewezen. Een har telijk bedankje aan hun adres over de hoofden van het genodigde gezelschap vond drs. V.an de Heuvel daarom bijzon der op zijn plaats. Tevoren was hij nog even in de geschie denis gedoken wat van deze morgen zijn bekroning kreeg. Een spotane gift van paus Pius XII in 1953 heeft de plannen die er al waren, financieel mogelijk ge maakt. In september van het rampjaar kwamen de eerste schetstekeningen op tafel. Het moest zo worden, dat buiten aan het monumentale karakter van de pandeu het bestaande „Liefdehuis' en zes woningen ernaast zo min mo- Staatssecretaris Bakker: Staatssecretaris J. A. Bakker van eco nomische zaken acht het Veerse Meer voor de recreatie van duidelijke natio nale betekenis. Graag wil hy bevorde ren, dat er hier iets gebeurt. De staats secretaris is bereid de ontwikkeling van de recreatie financieel te steunen. Dit verklaarde hij gistermiddag tijdens een persconferentie na afloop van zijn tweedaags bezoek aan Zeeland. Bijzon der verheugd toonde de staatssecretaris zich, dat er een nieuwe gemeenschappe lijke regeling op stapel staat, die Bin nenkort in werking treedt. „Tot nu toe hebben we incldentlële projecten gesub sidieerd". aldus de heer Bakker, „maar nu zien we graag een afgeronde visie tegemoet. We willen de voorstellen snel en goed" Hij achtte een dergelijke vi sie van groot belang voor een verant woorde afweging van de belangen. Tijdens zijn tweedaags verblijf heeft de staatssecretaris ook een bezoek ge bracht aan de Braakman. Over dit re creatiegebied zei hij. dat het interna tionale betekenis heeft. Dinsdagmorgen is in Zierikzee het r.-k. ziekenhuis van de „Cornelia- Stichting" heropend. Op de foto: v.l.n.rburgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee, mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda en drs. Af. G. u. d. Heuvel, eco noom van de congregatie der zus ters Franciscanessen met op de ach tergrond de nieuwe gevels van het ziekenhuis. (Foto P.Z.C.) gelijk afbreuk werd gedaan. Ze vormen een belangrijk onderdeel van de voor Zierikzee zo vitale gevelring in het cen trum. Maar binnen moest er van dat „pandenverschil" niets te merken zijn. Drie functies En wat meer is: de „Cornelia-Stichting" moest drie functies in harmonie gaan vervullen: ziekenhuis, inrichting voor chronisch zieken en beiaardenpension. In 1961 was er eindelijk de aanbeste- drie nieuwe, hoge gevels in de plaats. Twee andere moesten blijven staan. En wat er achter die wand is verrezen heeft aan ieders verwachtingen voldaan. De enige wens, die drs. Van de Heuvel nog naar voren wist te brengen was: verbe tering van de polikliniek. De kleuter school achter het „Liefdehuls", waar het gezelschap deze morgen vertoefde biedt in de toekomst daarvoor een kans. „Ik hoop, dat dit „Liefdehuls" een middelpunt mag blijven in Zierikzee", was de wens, die burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester aan zyn felici tatie namens het gemeentebestuur en het Rode-Krulsziekenhuis ver bond. „Laat het voor de streek een levende bron van werkelijke kracht zyn". Architect ir. C. Pouderoyen lichtte nog toe, wat er bij de ver bouwing en vernieuwing allemaal voor problemen zyn opgedoken. Hoe men die heeft opgelost, kon daarna iedereen met eigen ogen zien. Er be staat als het ware een nieuw „Cor- neliaziekenhuis" in Zierikzee Stichting Sport Steunt Zonneveld brengt leven in de brouwerij in de brouwerij brengen. Het was de stichting „Sport Steunt Zonne veld", die startte met een groot scheepse lotenverkoop. Verpleeg sters van „Ipenoord" en „Zonne veld" assisteerden bij de verkoop. Donderdag en vrijdag komt de karavaan in Souburg. Volgende week dinsdag, woensdag, donder dag en vrijdag wordt Vlissingen „bewerkt" en de week daarop is Middelburg aan de beurt. De trek king van de loterij vindt op tweede pinksterdag plaats op „Zonne veld". Zaterdagmiddag zal de E.H.B.O., afde Ung Breskens in samenwerking met de Koninklijke Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Drenkelingen een proef neme- met de nieuwe reddingboot „Ko ningin Juliana". Dit deelde de heer De Jong. inspecteur van de K.Z H R M mee tijdens een bespreking in hotel „Valk" te Breskens. De proefneming zal om half drie beginnen en omstreeks half vijf klaar zijn. Er zullen een groot aan tal EH BO.-ere aan meewerken. De proef zal er in bestaan, dat men eerst een elftal „patiënten" aan boord zal brengen, hierna zal men een eind gaan varen. Tijdens deze tocht zullen de ge- reddenverbUjven worden getest, met na me op de kwaliteit van de ventilatie. Deze proefneming heeft tot doel of en hoe de volgende nieuwe reddingboot, die omstreeks 1968 gereed moet zijn en voor Breskens bestemd is, in dit opzicht kaa worden verbeterd. „Geen sprake van rassendiscriminatie" Gegadigde was alleen nog niet aan de beurt Een Goescnaar. de heer J. Brands uit de Jan van Riebeekstraat 35, zond ons het volgende schrijven: Ik ben als timmerman/meubelmaker werkzaam bij de N.V. „Schelde", Gym- nastiekwerktuigen, te Goes. Mijn werk gever heeft de beschikking over een be paald aantal woningen voor huisvesting van zijn personeel. Toen op een bepaald ogenblik, omstreeks het midden van fe bruari een van deze woningen leeg stond en de desbetreffende makelaar de heer J. Don, Kromme Weele 18 te Mid delburg er bij mijn werkgever op zou hebben aangedrongen, dat het huis be woond moest worden, deelde mijn chef mij mede, dat ik de woning (een flat met vier kamers aan de Valckeslotlaan 29/HI) kon betrekken. Ik kreeg de sleu tels in mijn bezit en trof allerlei voorbe reidingen. Ik was nog niet getrouwd, maar nu stond aan deze plannen niets meer in de weg. Ik ben nu getrouwd (de kerkelijke inzegening vindt plaats op 10 april a.s.). Wij waren bijzonder bUJ met deze wel zeer gelukkige gang van zaken, die zoals wij beseffen voor slechts weinig jongge huwden is weggelegd. Nadat de woning mij dus door mijn werkgever was toegewezen kwamen echter de moeilijkheden. De makelaar vroeg bij mijn werkgever om inlichtin gen over mijn persoon en zond iemand naar mijn moeder, waar ik woon, ie mand, die mijn moeder vrij onvriende lijk om gegevens over mij vroeg en toen zonder groet weer vertrok. De volgende dag deelde mijn chef mij mede, dat de makelaar er bezwaren tegen had, dat ik de flat zou betrekken. Op mijn vraag, welke redenen daarvoor waren opgege ven. antwoordde mijn chef, dat deze re denen wel konden worden vergeleken met het bekende geval in Delft. Mijn po sitie zou niet in deze laan passen. Via een collega van kantoor, die in een ge meentewoning woont en die wel belang stelling had voor mijn flat en daar een kijkje was gaan nemen, was de sleutel weer m handen van mijn chef geko men; ik had niets meer. Ik heb toen met het gemeentelijk huis vestingsbureau, met de heer Nagelkerke contact opgenomen en gevraagd of ik misschien door ruilen in aanmerking zou kunnen komen voor een gemeente- woning. Deze mogelijkheid, die waar schijnlijk wel aanwezig zou zjjn, zou on derzocht worden. Ik zou waarschijnlijk wel in de loop van het jaar een gemeentewoning toegewezen krijgen. Inmiddels was mij echter gebleken, dat er in de bewuste laan meer mensen van mijn „stand", dus ook handswerklieden woonden, dat dus de argumentatie de heer Don wel in een vreemd daglicht kwam te staan. Ook het bezwaar van mijn financiële draagkracht, dat hij had laten doorschemeren, kon geen gewicht in de schaal leggen, daar de huursom via de loonadministratie van mijn werk gever direct werd betaald. Een ander „argument", dat de heer Don tegenover mijn chef had gebruikt, namelijk dat ik slordig zou zijn. bracht de hele zaak toch wel op een meer dan belachelijk spoor. Dit laatste argument, de slordigheid zou hem door de gemeente aan de hand zijn gedaan. Maar bij navraag bleek daarvan niets. Omdat alle gebruikte „argumen ten" nergens enkele redelijke steun vin den, wordt de zaak voor ons wel zeer pijnlijk, daar zowel mijn vrouw als ik geen blanke huidskleur hebben, wij zijn namelijk van Indische afkomst. Dit is nergens als argument gebruikt om ons het huis weer af te nemen, maar de hele stijl van deze zaak gaat toch wel griezelig duidelijk in die richting wijzen. Ik had nooit gedacht, dat een onwaardi ge zaak als deze in ons beschaafd land mogelijk was. Commentaar (Slot van pagina 1) wijzen) kernen krijgen een prijs- en reductieregeling, zodat zy industrie- grond goedkoper kunnen aanbieden dan gewoonlijk het geval zou zijn, een premieregeling, waardoor de onderne mers bepaalde financiële voordelen genieten, maar vooral: er worden be dragen beschikbaar gesteld voor in frastructuurwerken, (wegenaanleg, havens, enz.), het belangrijkste ele ment van het regionaal industrialisa tiebeleid. In een spreidingsgebied zal er een beperktere stimulering zijn. Welnu, dit verklaarde de staatssecre taris: „Zeeland gooit hoge ogen om probleemgebied te worden, maar ik zeg dat met het nodige voorbehoud. Een beslissing is nog niet genomen". Hoge ogen En hoe zal het met de bestaande ker nen gaan? Een scherp omlijnd ant woord gaf de staatssecretaris ook hier niet. Hij wees er op, dat (nationaal gezien) het aantal kernen verminderd moet worden, hij noemde zelfs een percentage van vijftig. Dat betekent dat het huidige aantal zou kunnen worden teruggebracht van 44 tot 22. Ook in Zeeland zal het aantal moe ten worden verminderd. En gelet op het sterke accent, dat de staatssecretaris in zijn betoog hij herhaling legde op Terneuzen en het Sloe, zou men geneigd zijn te conclu deren: de bewindsman speelt met de gedachte aan verdwijning van de ker nen Zierikzee en St. Maartensdijk, terwijl er ook over Goes enige aar zeling bestaat, al liet hij zich ff1?11" stig teken toch ook zéér positief uit over Goes als centrum. Maar een Met westenwind, windkracht drie Prinselijk paar van Monaco twaalf dagen op bezoek in Portugal Met westenwind, windkracht drie goed weer is prins Ralnier III a Monaco dinsdagmorgen in de kille vroegte op zijn nieuwe jacht „Albe- caro II"' de haven van Vlissingen uit gevaren op weg naar Lissabon. Daar zal hy zjjn echtgenote prinses Gracla, zyn beide kinderen Albert en Caroli ne ontmoeten, alsmede de moeder van prinses Gracia, mevrouw Kelly. De prins en de prinses zullen vervolgens een particulier bezoek van twaalf da gen brengen aan Portugal. Op 11 april zal het Monegaskische echtpaar worden ontvangen door admiraal Americo Thomaz, president van Por tugal. In Vlissingen werd de „Albecaro II" de binnenhaven uitgetrokken door de marinesleepboot Y 8015. Om precies kwart over zes - - te jacht sluizen. Prins Rainier bleek al vroeg uit de veren te zijn: hij stond naast kapitein Ive Caruso in het stuurhuis en ver scheen ook even op het dek. Aan boord was ook nog de gezant van Monaco in Brussel, graaf d'Allieres, die de vorst van Monaco sinds hij vo rige week donderdagavond in Vlissin gen arriveerde, gezelschap heeft ge houden. es lag het glanzend wit- de binnenzijde van de Een Nederlandse loods zorgdt dat de „Albecaro II" veilig door de Wielingen kwam. Er ging een Ne derlander mee, omdat ae „Albecaro" uit een Nederlandse haven was ver trokken. Gezelschap graaf d'Allieres vergezelde de prins /an Monaco tot de Belgische loods- kotter nr. 5 bjj de AI in de Wielingen. Daar haalde de Belgische tender nr. 3 hem van de „Albecaro"'. Op de Vlissingse rede kwam de dienstchef A. Rubben van het Bel gisch loodswezen de gezant met een redeboot tegemoet. De gezant toonde zich vol lof over de activiteiten van de Nederlandse Koninklijke Marine en van het loodswezen rond het streng incognito gehouden bezoek van prins Rainier. Na het afscheid van zijn Brusselse ge zant begon voor prins Rainier in op de „Albecaro II" de grote tocht naar de nieuwe thuishaven van het jacht, nadat dit vorig jaar december na een proefvaart vanuit Delfzijl af meerde in de Vlissingse binnenhaven om daar te overwinteren. De staatssecretaris van economi sche zaken, drs. J. A. Bakker (mid den) tijdens zijn persconferentie in het „Veerhuis" te Wolphaartsdijk. Rechts mr. dr. A. J. J. M. Mes; links op de foto de heer P. H. J. Francot, adviseur voor externe be trekkingen van het ministerie van economische zaken. Foto P.Z.C.) kern. die niet is aangeslagen, zal moeten verdwijnen, was de teneur van zijn betoog. Niet abrupt Overigens zette de staatssecretaris uiteen dat het huidige kernbeleid niet abrupt zal eindigen. De faciliteiten die de kernen tot dusver hebben ge noten zullen in het geval in de bewuste plaats de kernaanwijzing ver dwijnt niet onmiddellijk vervallen „Als er interessante objecten in de ze plaatsen zijn. dan zijn we zeker bereid om met hen te praten", aldus de bewindsman. Op de concrete vraag of St. Maartensdijk, Zierikzee en zelfs Goes als ontwikkelingskern zullen af vallen weigerde de staatssecretaris een definitief antwoord te geven. „Het Sloehavenproject eh Terneuzen ziin met name gericht op een bepaald type industrieën, de grotere bedrijven, die aan zee moeten liggen. In Goes komen andere bedrijven, er zijn mo' gelijkheden voor toeleveringsbedrij ven, terwijl we niet uit het oog moe ten verliezen, dat het een belangrijk centrum is, vele scholen, goed winkel centrum enz. „De bewindsman was echter van mening, dat de twee „trek paarden" Sloe en Terneuzen bij een gunstige gang van zaken de gehele kar (Zeeland) zullen meenemen. En voorts verklaarde hij: „Het nieuwe regionale industrialisatiebeleid moet meer nog dan vroeger uitgaan van concentratie-in-spreiding, de concen tratiegedachte weegt heus zwaarder dan vroeger". Hij zei getroffen te zijn door de dy namiek in Zeeland. „Deze provincie is in een stroomversnelling geraakt De geslotenheid gaat verloren.' merkte de staatssecretaris op, die van oordeel was, dat Zeeland een land is, dat veel beloften inhoudt voor een toekomstige welvaart. „Ik hoop, dat mijn departement op bescheiden wijze aan deze ontwikkeling kan bij dragen," verklaarde hij. Dank bracht de staatssecretaris aan het provin ciaal bestuur, dat met zijn adviseurs tijdens zijn bezoek voor een uitsté kende voorlichting over Zeeland had zorg gedragen. Over het infrastructuurprogramma van de afgelopen jaren, merkte drs. Bakker nog op. dat de totale subsidie over deze periode van vijf jaar op een gering bedrag na geheel is toege zegd. Gerealiseerd aan infrastructuur werken is er tot nu toe slechts voor ongeveer de helft van het totale be drag. „De vertraging zit in hoofdzaak in de papieren sfeer", voegde drs. Bakker eraan toe. Gevraagd naar de continuïteit van het infrastructuurbe- leid betoogde de staatssecretaris, dat er geen sprake is van onderbreking, ook al komt er een nieuw beleid op gang. Hü erkende evenwel, dat bijvoorbeeld een gemeente als Middelburg met een nieuw project als het industrieterrein, voor 1964 geen rijksbijdrage zou kun nen ontvangen uit de infrastructuur- pot. Dit zal ook bekeken dienen te worden bij het nieuwe beleid. De heer J. Don, makelaar te Middel burg. die namens de eigenaar op treedt, kon de in bovengenoemd schrijven aangevoerde argumenten, niet anders dan met „kolder" betite- cn. Er is hier totaal geen sprake an rassendiscriminatie en evenmin is het een standskwestie. De voornaamste reden waarom de heer Brands deze woning niet kreeg, was het ontbreken van de gemeente lijke medewerking. En deze werd niet gegeven, omdat de betrokkene op de lange lijst van woningzoekenden nog niet aan de beurt was. Daarnaast maar dat kwam hier op de tweede plaats was de heer Brands voor de verhuurder niet aanvaardbaar, omdat hij wat zijn inkomen betreft, niet aan de gestelde eisen voldeed. Hij zou meer dan een zesde of een zevende deel van zijn inkomen hebben moeten verhuren, wat niet werd acceptabel geacht. Zoals de heer Don ons verklaarde was de woning in eerste instantie in huur bij een staffunctionaris van Schelde". Toen deze vertrok en het huis reeds enige tijd had leeg ge staan buiten medeweten van de heer Don, vroeg de chef van het bedrijf of deze woning gereserveerd kon blij ven voor de opvolger van de vertrok ken staffunctionaris. De heer Don verklaarde zich hiermee in principe akkoord, mits de nieuwe huurder voor de verhuurder acceptabel zijn. De heer Don wilde ook niet meer verhuren aan het bedrijf, doch recht streeks aan de man. Toen de chef inmiddels ziek werd, gaf diens i vanger daarop de woning aan de heer Brands, zonder echter te weten van het voorbehoud dat de heer Don ge maakt had. Wanneer de chef dus niet ziek geworden was, zou de „kwestie' niet zijn ontstaan. Ook de gemeentesecretaris, de heer M. J. Taillie kon met klem ontken nen. dat hier sprake zou zijn van ras sendiscriminatie of van standsver schil. Integendeel, de gemeente Goes heeft zelfs meermalen mensen uit Indone sië de helpende hand geboden, terwijl zij daar niet direct toe verplicht was. Het niet toewijzen van de woning is een gevolg van het feit dat de betrok kene nog niet aan de beurt was. Ove rigens had de heer Taillie wel goede hoop, dat het jonge paar binnen af zienbare tijd een voor hen geschikte woning, thans nog in aanbouw, kan worden toegewezen. Burgemeester mr. F. G. A. Huber verklaarde ons desgevraagd niet vol- Tweedaags bezoek staatssecretaris Zeeuwsch-Vlaandcren en Midden-Zee land zyn het doel geweest van het twee daags bezoek van de staatssecretaris van economische zaken drs. J. A. Bak ker, aan Zeeland. Bij zyn bezoek heeft hy zich uitvoerig laten voorlichten over de industrialisatie, het toerisme, de mid denstand en tal van andere economische problemen. Het gezelschap bestond uit de staats secretaris. drs. J. A. Bakker, de direc teur-generaal voor de industrialisatie en de energievoorziening, drs. J. Louwman, de directeur-generaal voor de midden stand en het toerisme, drs. J. F. H. Wij- sen, de directeur voor regionale Indus triezaken, drs. F. W. Dirker, alsmede de heer P. H. J. Francot, adviseur voor externe betrekkingen van het ministerie van economische zaken. Van de zijde van het provinciaal bestuur waren aanwezig de commissaris der ko ningin. jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de gedeputeerden mr. dr. A. J. J. M. Mes. M. J. van Poelje, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, J. van den Bos, en A. J. Ka- land, alsmede de griffier, dr. D. van der Wel. de directeur van het E.T.I.-Zeeland, drs. M. C. Verburg en het hoofd van het bureau ontwikkeling Zeeland van de provinciale griffie, de heer M. F. de Jonge en ir. M. de Vink, directeur van de P.P.D. De documentatie over Zeeland, welke het gezelschap kreeg aangeboden, was samengesteld door het E.T.I. en door de provinciale griffie. E.T.I.-BROCHURE NIET GELEZEN, MAAR GESPELD De staatssecretaris van economische zaken, drs. A. J. Bakker, verklaarde gistermiddag op een persconferentie in Wolphaartsdijk desgevraagd, dat hij gezien de problematiek, geen oor deel kon geven over de wenselijkheid van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Gevraagd of hij de brochure van het E.T.I.-Zeeland hier over had gelezen, merkte hij op: „Die wordt bij ons gespeld! Over de ontwikkeling van het Ooster- scheldebekken zei drs. Bakker, dat het een punt van overweging kan zijn of men nu al met enige aanzet moet beginnen. Een grootscheepse ontwik keling komt pas na 1978 het jaar waarin de Oosterschelde wordt afge sloten aan de orde, vervolgde hij. Goedkeuring bouw fabriek Zierikzee De handelsonderneming W. Hagen uit Den Haag heeft dinsdag rijksgoed keuring ontvangen voor de bouw van een fabriek voor elektronische appara ten op het industrieterrein van Zie rikzee. Daarmee is het besluit van de onderneming om zich in Zierik zee te vestigen en het gehele bedrijf daarheen over te brengen definitief geworden. In de raad is dinsdagavond op voor stel van b. en w. een aantal kavels grond op het industrieterrein aan de handelsonderneming Hagen verkocht. Het gaat hier om een totale opper vlakte van bijna twee hectare. De di rectie van de fabriek heeft inmid dels alle gebouwen in Den Haag ver kocht. De raad zal binnenkort de bouwplannen voor de fabriek op het industrieterrein voorgelegd krijgen. Bromfietser kwam in botsing met auto Op de splitsing KadewegLange Blokweg bij Schuddebeurs heeft, dins dagmorgen omstreeks elf uur een aanrijding plaatsgehad. De bromfiet ser J. G. de B. uit Noordgouwe kwam uit de Kadeweg de Lange Blokweg opgereden, maar verzuimde daarbij voorrang te verlenen aan een auto, die uit de richting Zierikzee kwam en bestuurd werd door D. H. uit Sir- jansland. Bij de botsing werden beide voertuigen licht beschadigd. De brom fietser liep lichte verwondingen op. Dokter C. M. van Hoorn uit Zierikzee verleende eerste hulp. ledig met deze zaak op de hoo?\e te zijn. „Zij is in handen van de heer M. Nagelkerke van de afdeling huis vesting". De heer Huber kon zich evenwel niet voorstellen, dat er in dit geval discriminerend te werk zou zyn gegaan. „Repatrianten hebben vaak voorrang als het om huisves ting gaat, omdat zij door omstandig heden al gedupeerd zijn", aldus de burgemeester. BINNENKORT GESPREK STAATSSECRETARIS MET DIRECTIE WOLKAMMERS worden toegezonden, zo verklaarde mr. dr. A. J. J. M. Mes gistermiddag tydens de persconferentie van staatssecreta ris Bakker in het „Veerhuis" te Wol phaartsdijk. Desgevraagd zei mr. Mes, dat een ad viesorgaan is voorgeschreven in tegen stelling tot Delfzijl, waar zulks niet het geval is. „In Delfzijl vinden ze onze re geling zelfs beter", merkte hij op. Over het Sloegebied sprekende zei staatssecretaris Bakker, dat hij zal hel pen bevorderen, dat de Sloehaven op korte termijn tot verdere ontwikkeling wordt gebracht. Binnenkort, zo verklaarde hy verder, zal hij een gesprek hebben met de Ne derlandse en buitenlandse directie van de Wolkammers over de vestiging van een bedrijf in het Zuid-SIoe. De staats secretaris durfde niet te zeggen of do Wolkammers zicli inderdaad ook hier zullen vestigen, „Als ze niet komen, ligt het niet aan het provinciaal bestuur van Zeeland", verzekerde hy. „Evenmin aan economische zaken", voegde hjj er aan toe. TOENEMENDE BEWOLKING. Toenemende bewolking en lat»» in de noordelijke helft van het land wat re gen of motregen. Matig tot vrij krach tige wind draaiend naar zuidwest. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN jril Zon op 05.57 onder 19.27 Maan op 05.19 onder 15.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2