ZELANDICA 99 P0LLE PELLI EN PING0 Georgette Hagendoorn: „toneel bevalt me niet" Geen wapenstilstand in t.b.c.-bestrijding 95 Kamerleden stellen vragen over Sloe i mam <_- a Vandaag is het de wereld- gezondheidsdag Vakraad Metaal komt wellicht weer bijeen Drie en een half miljoen voor de vluchtelingen Individuele overgang kerklid geen bijdrage tot eenwording Fabrikant verdacht van brandstichting Dol op het vooroorlogse Walcheren Mesalliance in Vlissingen Alstublieft mevrouw, bier is uw P.Z.C. 4 PROVINCIALE! ZEEUWSE O O U R A N T DINSDAG 7 APRIL 1904 OOK VOOR NEDERLAND BOODSCHAP „Geen wapenstilstand voor de tu berculosebestrijding". Dat is het thema voor de Wereldgezondheids- dag vandaag, dinsdag 7 april 1964. Speciaal voor Nederland, met de gunstigste cijfers van de gehele aardbol bij die bestrijding, een oproep om attent te zijn. De vrij sterke teruggang van het aan tal t.b.c.-gevallen heeft namelijk de tendens meegebracht, dat er algemeen ook een verminderde be langstelling voor de t.b.c.-bestrij ding is waar te nemen. Inderdaad, de ziekte heeft in Nederland en in Zeeland bijzonder een „milder" ka rakter gekregen. De sterfte eraan is niet langer de graadmeter. Dat betekent echter beslist nog niet, dat tuberculose in ons land een overwonnen ziekte kan worden ge noemd. Wie even over de grens van Ne derland kijkt, krijgt overigens da delijk een ander beeld over de con stante dreiging van de tubercelba- cil op het leven van de mens. Vijf tien miljoen mensen op de wereld lijden aan t.b.c.-infectie. Ieder jaar bezwijken drie miljoen van hen aan de ziekte. Ontstellende cijfers, die de positie van de Nederlandse t.b.c.-bestrijding toch wel in een heel ander licht plaatsen. De aan dacht ervoor, de waakzaamheid mag niet verslappen. Internationaal bekeken neemt de ziekte juist toe. Dat is een van de re denen, waarom de Wereld Gezond heids Organisatie het thema van „haar dag" op de tuberculosebestrtij- ding heeft afgestemd. In Nederland is het aantal sterfgevallen aan t.b.c, tus sen 1950 en 1960 teruggedrongen van 14 tot 2 op 100.000 inwoners. Ook in andere landen heeft de bestrijding met succes gewerkt. De Verenigde Staten: van 21 tot minder dan zes; Frankrijk van 47 tot minder dan 20. De bestrijding is er „verfijnd". De longartsen en de consultatiebureaus', de „bevolkingsonderzoekers" en de geneeskundige diensten: ze werken met 'n reeds geneesmiddelen, ze heb ben hun radar voor 't opsporen van de bron bij een kleine epidemie in men senmassa's, bij een „explosie". Op de zeventiende internationale t.b.c-.-con- ferentie van de Union Internationale contre la Tuberculose in Rome heb ben de Zeeuwse vertegenwoordigers het vorig jaar nog eens duidelijk uit eengezet gekregen: gevaren bedrei gen de ontwikkelingslanden met een doorgaans aanzienlijk sterftecijfer aan t.b.c.; gevaren bedreigen ook de lan den met een uiterst geperfectioneerd bestrijdïngsapparaat, „import" van buitenlandse gevaarlijke patiënten bij voorbeeld. Moeizaam Nee, de t.b.c. duldt geen wapenstil stand. In de meeste landen hebben de medici de ziekte lang niet zo goed in de hand als in Nederland. Waar de woningtoestanden erbarmelijk zijn, de sociale opbouw beneden de maat is, waar de voedingstoestand kwalitatief en kwantitatief bij de bevolking veel te wensen overlaat daar is onvol doende weerstand. Daar vreet de ziek te langzaam maar zeker door. De be strijding is er soms een onmogelijke opgaaf. Het controleren en behande len van de patiënten, het opsporen van de haarden: het is een moeizaam kar wei in grote agglomeraten, waar de mensen opeengepakt wonen en wer ken, waar dezelfde mensen bovendien niet lang van huis willen. Enkele cijfers: in India meer dan 3 miljoen infectiegevallen. In Latijns- Amerika: 600.000 gevallen van actie ve t.b.c. bekend en waarschijnlijk nog 1,8 miljoen „sluimerend" Nederland zal met andere landen, die gunstige t.b.c.-bestrijdïngscijfers hebben, in het verband van de World Health Organi sation moeten nagaan wat kan wor den gedaan om de minder gelukkige landen te hulp te komen bij de op bouw of de uitbouw van hun t.b.c.- bestrijdingsapparaat. En binnen de grenzen moeten de Nederlanders zich zo tegen de vroe ger zo gevreesde ziekte weten te wapenen dat men bij eventuele epi demieën de oude volksvijand geen enkele kans geeft om weer terrein te winnen. Overheid en bevolking hebben daarbij een taak. En daar wil de „Wereldgezondheidsdag" vandaag nog eens extra op at tenderen. (Van onze Haagse redactie). Na het gesprek, dat mr. H. de Kenter, de directeur van de federatie voor de Metaal- en Elektronische Industrie (F. M.E.) gistermiddag met de voorzit ters van de drie metaalvakbonden heeft gehad, wordt in Den Haag gehoopt, dat de vakraad voor de metaalindustrie vol gende week weer bijeen zal komen. De heer De Kanter, die een man met gezag is in de kringen van werkgevers en werknemers in de metaalindustrie, heeft zijn bemiddeling aangeboden om een oplossing te zoeken voor het conflict, dat vorige week vrijdag in de vakraad is ontstaan over de ondernemingsgewij ze loondifferentiatie. Over de vraag of het gesprek van gister middag enig resultaat heeft opgeleverd hult men zich In stilzwegen. Intussen wordt gewerkt aan een oplossing, zodat als de vakraad bijeenkomt, de moeilijk heid praktisch zal zijn opgelost Schoonmaaktijd? OMYl spuiten! f 3.65 - f 4.95 Organon produkt (Slot van pag. 2) Verscheidene leden informeerden verder of de minister de capaciteit van de vis sershaven van Colijnsplaat voldoende acht voor de schepen, die er gebruik van maken. Zeer vele leden merken op, dat de vervanging van de wet van 1870 op de calamiteuze polders in Zeeland urgent is. Hun inziens zou een nieuwe rege ling tot stand kunnen komen in het kader van de beperkte financiële ver houding tussen het: rijk en de water schappen. Enige leden merken op, dat in verband met de financiële si tuatie van de waterschappen ongetwij feld ook een urgentie-aangelegenheid is de totstandkoming van de wet „uitkeringen wegen". Het ontbreken van een regeling als in het wetsont werp voorzien, veroorzaakt het voort bestaan van de onjuiste situatie, dat waterschappen zich uitgaven voor niet-planwegen moeten getroosten, welke onevenredig zijn met het be lang van die waterschappen bij de be trokken wegen, aldus wordt opge merkt. Grevelingen conclusie is gekomen ten aanzien van de vraag, of aan het kabelsysteem, dan wel aan het gebruik van cais sons, de voorkeur dient te worden ge geven. Van verschillende zijden werd de aan dacht gevestigd op de mogelijkheid, dat de bouw van een tunnel onder het Nauw van Calais consequenties zal moeten hebben voor 'n wegverbinding van de randstad Holland met Calais. In dit verband werd bepleit een stu die te wijden aan de bouw van een vaste oeververbinding over, of onder, de Westerschelde. Enige leden meen den dat thans van de bewindsman een gedegen beoordeling van het rapport van het Economische-Technologisch Instituut voor Zeeland mag worden tegemoetgezien. Aangezien de minis ter reeds eerder belangstelling heeft getoond voor de overbrugging van de Oosterschelde, mag van hem wor den verwacht, dat hij niet zal aar zelen het zijne ertoe bij te dragen, al thans door het entameren van een studie ter zake, om de waterscheiding elke de Westerschelde vormt, te zijner tijd op te heffen, aldus het ver slag. Ook willen verscheidene leden we ten waarom de levering van de ka belbaan, welke is aangelegd over de Grevelingen aan een Franse firma was opgedragen. Werd geen enkele Nederlandse firma, zo in formeren zij, tot de aanleg van een dergelijke baan in staat geacht? Is de minister van mening, dat een Nederlandse onderneming een on gunstiger resultaat zou hebben be reikt? Was de desbetreffende Fran se firma aan een tijdschema ge bonden, waarin ccn boetebepaling was opgenomen en, zo ja, is deze bepaling dan toegepast en tot welk bedrag? Indien dit niet het geval is, om welke reden is dit dan na gelaten?, zo wordt nog gevraagd. De verscheidene aan het woord zijn de leden informeerden verder, of de inister met het oog op de verdere afsluiting der zeearmen, met name de Oosterschelde, reeds tot een Het. aureool rond de kruistochten en de kruis tochtgeloften is langzaam maar zeker verbleekt. Niet dat aan de goede intenties van velen moet worden getwijfeld, maar er speelden ook andere dan geestelijke belangen een rol. „De Jeruza- lemse pelgrims waren een factor van betekenis in de handelsbalans, zowel vani Venetië als van de Turken. Uit al de Europese landen trokken regelmatig ridders, welgestelde poorters, pries ters en kloosterlingen op bedevaart naar het Hei lig Land, waar Kruis en Halve Maan, Grieken en Latijnen in een diplomatieke godsvrede naast elkaar leefden". De schrijver van het opstel over de Vlaamse Jeruzalemvaarders in de Bourgondische eeuw, in het eerste nummer van „Biekorf" 1964, de heer A. Viaene, voegt aan het geciteerde toe: „Een sterke maag, een niet te tere huid, veel tijd en een volle geldbeurs waren de materiële voorwaarden voor een goede vaart". De rij van Jeruza lemvaarders wordt geopend met ridder Jan van Masseme, heer van Axel, die, en dit betekende een uitzondering, een strafbedevaart naar Jeruzalem deed. Ridder Jan had namelijk onder de ogen van hertog Jan zonder Vrees een andere ridder doodgestoken, een misdaad, die geacht werd als op de persoon van de hertog zelf gepleegd te zijn. De edelman en vier schildknapen, die hem bij de moord hadden ge holpen, moesten de tocht ondernemen met een onder de dijen vast geklonken pantsering. „Eerst in de Heilige Stad mochten ze hun wapenrusting losmaken en uittrekken om ze op te hangen vóór het Heilig Graf", Behalve de aflaatbrief als bewijs van de volbrachte boetereis bracht de ridder nog een wildeman mee en een heidin of gitana. Het geestelijk heil van de wildeman schijnt hem niet na aan het hart te hebben gelegen, maar de heidin liet hij dopen te Axel als Johanna. Jan van Masseme heeft een kapelanij gesticht in de parochiekerk van Axel, waar hij is begraven. ree polders in westelijk Zeeuvvsch-Vlaanderen herinneren ons aan Jeruzalemvaarders: de Adornis- en Baanstpolders. Uit het geslacht Adornis of Adornes hebben in de 15e eeuw grootvader Pieter II, vader Anselm en kleinzoon Jan Adornes de tocht naar Jeruzalem volbracht. De voornaamste Jeruzalemridder uit het ge slacht de Baenst was Jan III. die vermelding vindt in de kroniek van Smallegange als doende „in sijnen tijt groote reisen: was drie- mael te Jerusalem, eens tot Sinte Catherine des Bergs Sina, welke laeste reis hy deed in sijnen hoogen ouderdom; besocht driemae! Solyman Otthoman, Turks Keiser". Viaene behandelt de grote reiziger uit Zuiddorpe, ridder .Joos van Ghistele, vrij summier. Te Gent geboren in 1446, reisde hij door „heel het Nabije Oosten gedurende vier jaar (1481-1485) en poogde daarbij tevergeefs Pape Jans Land (Abessinië) te bereiken. Toch ondernam hij zijn lange reis „uut puurder devocie" en te Keulen deed hij een voorraad gestempelde devotionaliën van de Drie Koningen op, wetende, dat hij daarmede in het land van Pape Jan „blydelicke" zou ontvangen worden". Zijn reisverhaal werd in 1557 onder de titel „Tvoyage van Mher Joos van Ghistele" te Gent uitgegeven. Viaene noemt het een van de beste stukken middeleeuwse reisliteratuur over het Oosten, ïn het begin van 1932 heeft mr. P. Dieleman over deze reiziger een geschrift uitgegeven met o.a. de bedoeling, dat „het liefelijk Zuid dorpe zich met stille devotie zal herinneren zijn wakkeren en ge leerden kasteelheer, met praktischen blik begaafd De stichting Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1963 heeft 3.525.000 gulden ingezameld. Van dit bedrag dat vermeerderd is met 15.000 gulden rente, is in decem ber 2.350.000 guldon overgemaakt aan liet hoge commissariaat van do Verenigde Naties voor vluch telingen ten behoeve van vluchte lingen in Griekenland en 650.000 gulden voor vluchtelingen in Tur kije. Van liet bijeengebrachte geld is 300.000 gulden lieschikbaar ge steld aan organisaties in Neder land. De voorzitter van het comité, dr. W. Drees, heeft deze cijfers gis termiddag op een persconferentie in Den Haag bekendgemaakt. Hij wees erop. dat het Nederands co mité een inzamelingscomité is en geen directe eigen verantwoorde lijkheid heeft voor de hulpverle ningsprojecten in Griekenland en Turkije. Op verzoek van het Nederlands comité houdt de hoge commissaris voor vluchtelingen toezicht op de uitvoering van ae tien projecten in Griekenland en de vier in Turkije. De onkosten bedragen 150.000 gulden, dat is slechts vier procent van het geheel. Het is een bedrag dat gezien mag worden, aldus dr. Drees. Een naar verhouding klein deel van de opbrengst moet nog worden besteed. Er zijn vier typen van projecten. Aan huisvesting wordt in de twee landen samen 71 procent, aan be jaardenzorg 15 procent, aan vak opleiding 3 procent en aan agrari sche hulp 11 procent van het ge hele overgemaakte bedrag be steed. In Griekenland nrofiteren in het geheel 1100 vluchtelingen van de projecten. Van de vier huisves tingsprojecten profiteren 630 men- i de bejaardenzorg 70, van --'eiding 160 en van de hulp 240. In Turkije komt het geld ten goe de aan 202 vluchtelingen, nl. aan 140 door huisvestingsprojecten, 42 door een project van bejaarden zorg en 20 door een project van vakopleiding. ZLD. SPORT A I WON MET 32 -1 In het Zeeuwse juniorenvoetbal gingen slechts zes wedstrijden door, maar het kleine programma leverde niette min een uitslag op, die maar zelden voorkomt. Zeeland Sport A I won in de groep A I met liefst 321 van Oost- kapelle AI... De tijd voor het steeds maar opnieuw aftrappen er afgetrok ken ongeveer elke twee minuten treffer. In groep B XIV kwam Aardenburg B I ook al tot een indrukwekkende score, al was het maar de helft de £ld-Sporttreffers. Aardenburg I won met 170 van Retranchement B I. De andere uitslagen zijn: groep A III: Vlissingen A IVVlissingen A V 22; groep A VI: Axel A I Tern. Boys A I 31; groep B VII Brouwershaven B IRenesse B I 03 groep B X: Spui B IAxel B II 21 Oecumenische Raad Verklaring over het begrip „oecumene" van de kerk in Christus gegeven Daarom weten zij zich geroepen aan de ze zichtbare vorm te geven. „Oecumenisch" is dus elk streven der kerken, dat tot de zichtbaarmaking van deze eenheid bijdraagt. Zij geloven, dat de eenheid, die zowel Godswil kerken. Daaróm kan: is als zijn gaven aan zijn werk zichbaar wordt gemaakt wanneer in elke plaats „De oecumenische beweging is primali een beweging een individuele overgang van een lid de ene kerk naar een andere niet zonder neer als een bydrage tot de eenwording an de kerken worden gewaardeerd. Hierdoor worden de nog altijd zeer we zenlijke verschillen in geloof en orde tussen de vele kerken niet geringer. In voorkomende gevallen dient de regel in acht genomen te worden, dat bij overgang de daarbij betrokken kerken overleg plegen". Dit wordt gezegd aan het slot verklaring van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland over het be grip „oecumenisch", die zondagochtend voor de radio is afgelegd. „In brede kring bestaat verwarring over het begrip „oecumenisch", aldus de ver klaring. Daarom acht de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland het ge wenst te verduidelijken welke betekenis hij aan dit woord hecht De bij de wereld raad aangesloten kerken vinden hun ge meenschap in het geloof, dat de eenheid Aannemers in de hoofdstad nemen stakers niet terug De grote aannemers In Amsterdam z(jn vastbesloten de op diverse werken we gens „wangedrag" ontslagen arbeiders niet weer in dienst te nomen. Zy zjjn van mening dat zy daarmee de werk willigen een dienst bewijzen. De aanne mers beschouwen de nieuwe c-n-o. als een contract dat strikt moet worden na geleefd. Dit wordt onder meer gezegd in een communiqué dat is uitgegeven na af loop van een vergadering die aannemers die in Amsterdam belangrijke werken uitvoeren, gisteren hebben gehouden. Deze vergadering werd bijgewoond door het bestuur van de samenwerkende pa troonsverenigingen S.P.V. Op verzoek van de Bornse politie heeft do recherche te Enschede aangehouden dc 32-jarige J. K. De man wordt ervan verdacht in april 1963 zijn meubelfa briek in Borne in brand te hebben ge stoken. De fabriek brandde toen tot de grond toe af. De schade bedroeg ruim 400.000 fulden. Nadien heeft K. een nieuwe fa- riek gebouwd in Borne op een andere plaats. Hij raakte echter in de schulden en de schuldeisers hebben kort geleden zijn faillissement aangevraagd. De nieu we fabriek is inmiddels in andere han den overgegaan. K. is overgebracht naar het huis van bewaring in Almelo. Senatoren bepleiten belangenafweging bij waterstaat Nuar liet oordcel van vele leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kaïner over de begroting 1964 van het departement van verkeer en waterstaat wordt er te weinig aan de toekomst van Nederland gebouwd. Zij schrijven deze stelling in het gister avond verschenen voorlopig verslag over deze begroting, waarin o.m. de vraag gesteld wordt of het voor investeringen uitgetrokken bedrag het resultaa/t vormt van een juiste afweging van het belang, gelegen in een goede infrastructuur van ons land, tegenover die belangen, waar in andere bestedingen zullen moeten voorzien. Ook wordt nog gevraagd, of de in totaal geraamde uitgaven in een juiste ver houding over de verschillende categorie- en werken, behorende tot het arbeids terrein van het departement, zijn ver deeld. Opgemerkt wordt, dat niet slechts de Deltawerken en de Zuiderzeewerken, maar ook de werken voor de verdere ontwikkeling van de zeehavens Rotter dam en Amsterdam dermate grote be dragen eisen, dat voor de verbetering van scheepvaartwegen en voor de aan leg en reconstructie van wegen en oever verbindingen een slechts relatief beperkt deel de in totaal te voteren bedragen kan worden aangewend. Zeer vele leden van de commissie achten het daarom noodzakelijk dat wordt nagegaan of de huidige verhouding in de verdeling van de geraamde middelen over de verschil lende categorieën van werken moet en mag worden gehandhaafd. Rij kskweekschool kampioen Zeeuws schoolvoetbal Onder wel byzonder slechte weersom standigheden gedurende het gehele toernooi viel by een onbehaaglijke tem peratuur de regen bij stromen neer vonden op het sportpark Bannink te Zierikzee de finalewedstrijden plaats om het schoolkanipioenschap van Zee land van de afdeling D. Op overtuigen de wijze legde de rijkskweekschool uit Middelburg, zonder een enkel verlies- punt-, met het fraaie doelgemiddelde van 100 beslag op de titel. De meeste concurrentie ondervond de kweekschool nog van de u.t.s. uit Ter- neuzen, die evenwel in de beslissende wedstrijd met 20 het onderspit dolf. Een door de spelers zeer gewaardeer de geste deed de heer Kort, die zijn vlak bij het sportterrein gelegen spuitinrich- ting tot 80 graden verwarmde en deze beschikbaar stelde aan de spelers waar door zij na iedere wedstrijd de gelegen heid kregen wat droog te worden en op verhaal te komen. Aan het slot verricht te de voorzitter van het rayon Schou- wen-Duiveland, de heer A. Brand, de prijsuitreiking. In het bijzonder bracht hij hierbij een woord van dank tot de drie scheidsrechters, die ondanks de bar re weersomstandigheden, hun medewer king verleenden. De resultaten waren als volgt: Lyceum Oostburgopenb. ulo Zierikzee 1—1, u.t.s. Terneuzenlyceum Goes 4 0, kweekschoollyceum Oostburg 30, openb. ulo Zierikzeeu.t.s. Terneuzen 23, kweekschoollyceum Goes 20, lyceum Oostburgu.t.s. Terneuzen 02, openb. ulo Zierikzeekweekschool 0 3, lyceum Oostburglyceum Goes 11, kweekschoolu.t.s. Terneuzen 20, ly ceum Goesopenb. ulo Zierikzee 21. Eindstand: Rijkskweeksch. M'burg 4 4 0 0 8 100 U.T.S. Terneuzen 4 3 0 1 6 94 Lyceum Goes 4 112 3 Lyceum O astburg 4 0 2 2 2 27 Openb. ulo Zierikzee 4 0 13 1 4f Bestuurscrisis in de Schouwse korfbalbond In de SchouwenrDuivelandse Korfbal- bond is een ernstige bestuurscrisis ont staan: in de vorige week gehouden be- allen dte in Jezus Christus gedoopt zyn stafvergadering is het gehele bestuur en hem als Heer en Heiland belijden door afgetreden. Daarmee stelden de bestiiurs- de Heilige Geest samengebracht worden tot een volkomen toegewijde gemeen schap, die in het éne apostolische geloof blijft, het éne evangelie verkondigt, het éne brood breekt, tezamen bidt en een gemeenschappelijk leven kent dat zich in getuigen en dienen tot allen uitstrekt. Die tegelijkertijd verenigd is met de ge hele christelijke gemeenschap op alle plaatsen en in alle tijden, op zodanige wijze dat ambtsdragers en leden door al len aanvaard worden en dat allen samen kunnen handelen en spreken waar dat nodig is voor de taken waartoe God zijn volk roept", aldus de verklaring, „Zij geloven, dat deze eenheid voorbeeld strekt voor de door God bedoelde eenheid van alle mensen en daaraan ook dienstbaar moet zijn. Zij roepen daartoe ook op. De kerken, die het begrip „oecumenisch" aldus ver staan, geven daarvan blijk door hui bereidheid om zich tezamen radicaa te laten vernieuwen". Daartoe zijn zij met elkaar in gesprek getreden om luisterend van elkaar te le ren, verantwoordelijk tegenover elkaar rekenschap af te leggen van hun belijden en hun leven, en om waar dit reeds mo gelijk is, te zamen te getuigen handelen". Kerkelijke mutaties GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Urk: A. W. Bol te Franeker. Bedankt voor Velp: 2e pred. plaats G. Rang te Haarlem-Zuid. REMONSTRANTSE BDOEDERSCHAP Benoemd tot predikante in tijd. dienst: in Haarlem: mevrouw domina A. B. Pol-Bast aldaar, die deze benoeming ook aannam. leden zich achter de voorzitter van de S.D.K.B., de heer J. Th. Brouwer, die enige tijd geleden reeds aftrad tyde de jaarvergadering. De heer Brouwer was voorstander vi een zekere vernieuwing in het gehele beleid van de S.D.K.B. HH wilde meer contact met de andere korfbalbonden en meer cursussen voor kader enzovoort. Een groot deel van de verenigingen was het daarmee niet eens: men wilde een zuiver eilandeb.ik beleid. Een van de gevolgen was, dat de begroting slechts met 17 tegen 12 stemmen werd aan vaard. Nu hebben dus ook de overige bestuursleden hun functies neergelegd Wel zullen zij de lopende zaken nog tot 1 mei a instaande waarnemen. Dit is ongetwijfeld noodzakelijk, omdat juist zaterdagmiddag gestart werd met de zomercompetitie van de S.D.K.B. De ver enigingen zullen nu zelf het initiatief moeten nemen voor het formeren van een nieuw bestuur. STANDEN TWEEDE KLAS I In de standeniyst van de tweede klas B van het Zeeuws-Brabantse amateur voetbal zijn een aantal fouten geslopen. De juiste standen zijn: Rood Wit 19 10 Vcerse Boys 18 10 17 8 Steenbergen 18 8 Terneuzen 18 8 HW Zeeland Sport VOAB Taxandria Alliance Internos Kaaise Boys Roosendaal 5 4 25 38—2,1 4 4 24 34—17 6 4 22 41—33 6 4 22 32—38 5 4 21 35—27 3 6 19 36—28 4 7 16 31—34 6 6 16 27—39 4 8 16 25—32 5 8 13 30—38 5 9 13 30—38 3 14 5 17—34 „Hoe kan een hertogin zo iets ordinairs als ingewanden hebben". Dit zegt Georgette Hagendoorn op een gegeven ogenblik in Shaws „Me salliance" dat de Haagse Co- medie gisteravond in Vlissin gen speelde. Het is een zin uit een toneelstuk, maar Georgette Hagendoorn zou het ook buiten het theater kunnen zeggen, zo houdt zij van mooie, tere dingen en heeft zij een hekel aan plat vloerse, dagelijkse zaken. Dit komt vooral tot uiting als zij over Zeeland spreekt, spe ciaal over Walcheren. „Wat kwam ik hier graag", verzucht ze. „Ik weet nog goed, we had den voor de oorlog in Zoutelan- de een huisje. We keken over zee uit. Wat hield ik er van om uren te dwalen. Waar was het zo paradijselijk als in het Wal cheren van voor de oorlog? Het was zo zalig. En dan die bo ten. Waar zie je in Nederland de boten zo dichtbij? Ik weet nog goed, dat wij onze klokken gelijk konden zetten, ais de boot naar Harwich voorbij kwam". „En dan Zoutelande. Die kerk, met daar omheen de huisjes als een kloek met haar kuikens. Wat maalden de mensen om toeris me. Er was één taxi, een licht blauwe, we noemden hem „de blauwe engel". Verder was er een huiskar. Maar dat is alle maal voorbij en dat vind ik erg. Nu durf ik niet meer naar Zou telande terug. Ik ben bang, dat alles teveel is ingesteld op de toeristen. Waarom doen de men sen dat. Natuurlijk, ze kunnen er geld mee verdienen, maar dat is toch niet alles". Zang eres Georgette Hagendoorn is na de oorlog nog veel in Zeeland ge weest. Niet als toneelspeelster, maa- als zangeres. „Ik was geen chansonnière", zegt ze. „Ik bracht amusante kunst, zo wil ik het noemen. In het begin bracht ik volksliedjes en liedjes van rond 1900. Later nam ik ook mo dernere liederen op mijn reper toire. Ik heb veel steun gehad aan Pierre Verdonck, die me be geleidde. Ach, het is allemaal zo vreemd gelopen. Als de oor log er niet tussen gekomen was, had ik nooit gezongen. Ik had zo'n verschrikkelijke stem". „In 1935 ging ik naar België. In de schouwburg spelen. Ik had geen idee om iets anders te gaan doen. Daar ben ik tot 1943 ge bleven en toen ging ik weer naar Holland terug. Maar hier was in tussen de Kulturkammer opge richt en daar wilde ik me niet bij aansluiten. Tja, wat moest ik. Veel artiesten gaven huis- voorstellingen. Dan droegen ze iets voor. Het Wilhelmus. Dan begonnen de mensen al te snik ken. Je was in die tijd zo gauw ontroerd. Ik wilde ook iets gaan doen, ik wou niet de hele tijd praten over bloembollen en bie- tenpulp. Daarom ging ik zingen. Dat was fijn werk. De mensen kwamen vaak naar me toe en dan zeiden ze. „We hebben de ze middag de oorlog helemaal vergeten." Toen de oorlog voor bij was, ben ik er niet mee ge stopt. Ik taalde niet meer naar het toneel. Dertien jaar heb ik gezongen. Ik ben overal ge weest; China, Amerika, Vene zuela, waar niet. Maar toen werd Pierre Verdonck ziek. Wat moest ik doen? Je gaat dan niet beginnen met een ander. Dat kan ik niet". Georgette keek even voor zich uit. „Dat is toch logisch, vind u niet? Dat kan je niet doen. Toen kreeg ik van de Haagse Comedie een gast rol aangeboden. Ik .deed het. Maar daarna deed ik een paar jaar niets, tot voor drie jaar. Toen ben ik voor vast aan het toneel gekomen. Maar mijn hart trekt naar de liederen, Ik wil dat weer doen. Ik ben nu bezig met Ruud Bos. Hij kan misschien Pierre Verdonck vervangen. Het is nu vijf jaar geleden en het toneel bevalt me niet meer. Je bent niet vrij. Je krijgt een rol aangewezen en die moet je doen. Je hebt geen raison d'etre. Er zijn zoveel toneelspelers. Daar om wil ik er mee stoppen. Maar nu nog niet want ik krijg het nog druk. Dit stuk en dan gaan we over een paar maanden met „De Uitkomst" van Heijermans naar Parijs. Dat is in het ka der van een festival, waaraan toneelgroepen van vele nationa liteiten meedoen. Ah, daar verlang ik naar. We spelen in „Ie Theatre de Nation". Dan zal ik in de kleedkamer van Sarah Bernardt zitten. Stel u voor. Ik in haar kleedkamer. Dat vind ik zo heerlijk. Maar weet u wat zo leuk is. In 1928 debuteerde ik in Amsterdam ook in „De Uit komst". Ik speelde daar een tra- vestirol. En nu speelt mijn zoon, Jules Roy aards, dezelfde rol. Grappig, hè?" PREMIER VAN BHOETAN WERD VERMOORD gine Dorji, premier van het strategisch gelegen koninkrijk Bhoetan in het Hi- malayagcbergte, is zondag in zijn ambts woning "in het stadje Phuntsoling ver moord. De premier rustte zondagmorgen uit, toen iemand hem van buitenaf in de rug schoot. Tegen middernacht overleed Dor ji aan de verwonding. Dorji's echtgenote en broer bevonden zich in de kamer, toen de moordenaar door het venster vuurde. De dader is nog steeds niet ach terhaald. Ik had zo gedacht, we beuren de kiel eenvoudig omhoog, zó... oei!... Nee, wat is dat zwaar! Intussen is Opa Schildpad naderbij ge komen en zegt,... Laat mij maar doen, Polle, ik ben sterk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4