Kroesjtsjew dient Mao van repliek C.B.T.B. teleurgesteld over de melkprijs HOORT 00K BIJ DE MANNEN DIE AAN DE SIGAAR GAAN? Aardgasrush naar de Noordzee in gang Felle reactie op Chinese beschuldigingen Goede woorden voor Amerikanen K.N.S.F. ONTWIKKELT NIEUW SOORT RAKETTENBRANDSTOF (:..en vrouwen) „In mei nieuwe raad van K.L.M.- commissarissen' „KLM. HEEFT DE KEUS TUSSEN EEN FUSIE OF LIQUIDATIE" Belgisch gezin is spoorloos verdwenen Senatoren wensen concentratie in openbaar vervoer DINSDAG 7 APRIL 1964 PROVINCIALE ZBEWSB COURANT 3 De Russische premier Kroesjtsjew heeft gisteren op zijn rondreis door Hongarije in Kazinbarcika waar hij een chemische fabriek be zocht, opnieuw een aanval gedaan op de Chinezen, Het getuigt niet van een overvloed aan verstand als men, zoals de Chinese leiders doen, beweert dat het volstrekt niet belangrijk is als ten gevolge van een oorlog de helft van de mensheid wordt uitgeroeid, zo ver klaarde hij voor een gehoor van 4000 arbeiders. Met stemverheffing zei hij dat de communistische partij in de Sowjet-Unie, het Russische volk en de regering in Moskou tegen oorlog en voor de vrede zijn. Herhaaldelijk wees Kroesjtsjew er in zijn geïmproviseerde toespraak op, dat zijn communisme er op gericht is de mensen een beter leven te geven. Hij zei dat overneming van het Chinese standpunt zou betekenen dat het appel dat het communisme op de geesten van de men- doet, zou worden ontkracht. Hij verwierp de beschuldigingen van de Chinezen als zou de Sowjet- Unie bij de „imperialisten smeken om vrede". „Zij die bidden en sme ken doen dat omdat zij zwak zijn. Wij weten heel goed dat indien wij zwak zouden zijn de imperialisten ons zullen vernietigen en een oor log zullen beginnen. Maar indien wij sterk zijn is het een andere zaak. Indien Hitler had geweten dat als hij een oorlog zou begin nen deze zou eindigen met zijn zelf moord, zou hij zich wel tien keer bedacht hebben, daar ben ik van overtuigd", zo vervolgde Kroesj tsjew. De Russische leider zei dat thans voor het eerst in de geschiedenis de „socia listische machten tegenover de kapita listische in het voordeel zijn". „Daarop vertrouwen wij en tot op zekere hoogte ook op het gezonde verstand van die genen die een oorlog zouden kunnen ont ketenen", verklaarde hij. Kroesjtsjew prees de politiek van wijlen president Kennedy en hij zei dat de Amerikaanse leiders „niet beroofd zijn van gezond verstand". alleen wij intelligent zijn en al onze vijanden idioten zijn. Dat is waarlijk primitief". Kroesjtsjew maakte zijn opmerkingen over China en de Verenigde Staten voor de vuist weg, nadat hij eerst een rede had gehouden die hij van papier voor- „Te primitief" „Wanneer het een kwestie is waar hun eigen leven mee gemoeid is, dan nemen zij (de Amerikaanse leiders) de zaken ernstig". Kroesjtsjew her innerde in dit verband aan de rede van Kennedy in de universiteit van Washington. De Sowjetpremier zei dat hij al eens eerder gekritiseerd was omdat hij zijn waardering over deze rede had uitgesproken. „Men dient", zei hij, „de zaken niet op een primitieve ma nier te benaderen door te zeggen dat „WE MOETEN ONZE EIGEN HERSENS HEBBEN" Kroesjtsjew, die op het ogenblik in Hongarije vertoeft, heeft gis teren op een bijeenkomst ver klaard, dat het westen zich niet te gauw moeten verheugen over de mogelijkheid van onenigheid in het socialistische kamp. De imperialisten, aldus de Rus sische premier, zouden graag tweedracht onder de socialisti sche landen willen zaaien, de vriendschapsbanden tussen hen willen verzwakken en de volke ren van die landen toch ook weer „stroop om de mond wil len smeren". Onder U, zo zei Kroesjtsjew, bevinden zich kapi talistische correspondenten, die elk woord opschrijven. Ze zul len nu zeggen, dat Kroesjtsjew het gevaar voor onenigheid in het socialistische kamp erkent. Maar heren imperialisten, ver heugt U niet te gauw. Als premier van de Sowjet-Unie ben ik bereid om zelfs kredie ten te aanvaarden van de duivel zelf, als de rentevoet maar voor delig is voor mijn land. Maar ik zal geen millimeter van mijn standpunt afwijken. Wij moeten het kapitalisme overwinnen, maar die overwinning kan al leen worden behaald door de produktiviteit van de kapitalis tische landen te overtreffen. Kijkt U nu eens naar de Ameri kaanse geleerden. De grootste zijn niet van Amerikaanse af komst. Het zijn Hongaren, Brit ten, Duitsers. In één woord, de V.S. kopen de hersens van de wereld. Wij moeten onze eigen hersens hebben en die in dienst stellen van het socialisme en zo winnen. Aanval op Mao Het Russische regeringsblad „Izvestia" heeft gisteren een persoonlijke aanval gelanceerd op de Chinese leider Mao Tse Toeng. Het blad beschuldigt Mao er van eer te bewijzen aan de „ver schrikkelijke veroveraar" Djengis Khan. Mao wordt er tevens van beschuldigd zichzelf als het centrum van een per soonsverheerlijking te beschouwen waar voor „alle communisten het hoofd moe ten buigen". I)eze persoonlijke aanval op de Chinese leider wordt beschouwd als een ant woord op de persoonlijke Chinese aan vallen op Kroesjtsjew. „Er kan een cent bij" Eigen voorstel voor Europese graanprijs (Van onze Haagse redactie). Het bestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond betreurt het, dat de regering niet tot een hogere richtprij's voor de melk heeft kunnen besluiten. Met een richtprijs van 31 cent wordt de rentabiliteit van de vee houderij onvoldoende verbeterd. De prioriteit, die de landbouw in het huidige regeringsbeleid heeft gekregen, had nog meer inhoud moeten verkrijgen. Een verdere verhoging van de verrekenprijs met 1 cent zou daarom bepaald te verdedigen zijn geweest, aldus het bestuur van de C.B.T.B. Dat de regering niet tot een hogere prijs heeft kunnen besluiten wordt temeer betreurd, omdat de argumenten, die door minister Biesheuvel werden gebruikt, be paald niet overtuigend kunnen worden genoemd. Het bestuur van de C.B.T.B. wijst erop, dat als men uitgaat van de arbeidsinkomens zonder overuren en dit is de enig juiste weergave met de richtprijs van 31 cent eenzelfde ar beidsinkomen wordt bereikt als in 1958- 1959. De C.B.T.B. heeft zelf een voorstel ont wikkeld voor de Europese graanprijs, daar het plan-Mansholt niet realiseer baar wordt geacht. In het voorstel van de C.B.T.B. gaat de graanprijs minder omhoog dan in het plan-Mansholt. De C.B.T.B. wil voor de tarwe een prijs van plus minus 38 dat is f 2.30 meer dan de huidige prjjs. Voor de voedergranen zou de verhoging neerkomen op 1,90 voor de gerst; f 1,80 voor de rogge en de haver en 2,40 voor de maïs. Vleespr ijzen Het bestuur van de C.B.T.B. acht verder een uitspraak van de minister Man steekt vrouw dood met dolkmes De 47-jarige P. S. uit Beverwijk heeft gistermorgen tegenover de politie be kend dat hij de 49-jarige vrouw R. E. Hilgen uit de Regulierdwarsstraat te Beverwijk met zeven dolkstoten in de hals om het leven heeft gebracht. De vrouw leefde gescheiden van haar echtgenoot, terwijl ook P. S. gescheiden van zijn vrouw leefde. P. S. en R. E. H. trokken met elkaar op, maar door het verschijnen van een andere mannelijke figuur was onenigheid gerezen. Gister morgen vroeg trachtte P. S. deze on enigheid bij te leggen, maar de vrouw wilde hiervan niet weten. Daarop heeft P. S., die voor zijn werkzaamheden bij een aannemingsbedrijf altijd een dolk mes bij zich draagt, de vrouw vermoord. Daarna had hij zich naar zijn werk be geven. Hij viel daar op door zijn met bloed bedekte kleding en heeft zich vrij willig bij de politie gemeld. over het niveau van de vleesprijzen dringend gewenst. Wanneer de mi nister bereid zou zijn de oriëntatie prijs vast te stellen op 3,57 per 100 kg, conform het standpunt van het landbouwschap en het produktsehap, dan zou hiermede een belangrijke verbetering van de inkomenspositie van de veehouders kunnen worden verkregen, terwijl de consumenten prijzen, vergeleken met het huidige niveau, niet zouden behoeven te wor den verhoogd. Graanprijs Incident tijdens proces-Auschwitz In het proces tegen 22 voormalige bewakers van het concentratiekamp Auschwitz is het gisteren tot een in cident gekomen tussen een getuige en Oswald Kaduk, een van de meest ge vreesde bewakers van Auschwitz. De getuige, de voormalige blokleider Ludwig Woerl, had verklaard gezien te hebben, hoe Kaduk met een revol ver in de hand een tiental kinderen, van wie de jongste drie of vier jaar was, samendreef naar de gaskamers. Op dat ogenblik werden de emoties de getuige te machtig en, zich met een ruk omdraaiend naar de beklaag denbank riep hij uit: „waar is Kaduk? Waar zit hij". Kaduk sprong op en riep: „Hier ben ik" en hij begon de ge tuige uit te schelden met „leugenaar" en „je moet de waarheid vertellen". Politiemannnen en functionarissen var het hof kwamen tussenbeide om te voorkomen dat de twee mannen elk aar te lijf gingen. Kaduk werd met geweld gedwongen weer te gaan zit ten. Van de publieke tribune werd ge roepen „sla Kaduk dood". Degene die dit deed gaf geen gehoor aan de uitnodiging van de president van de rechtbank om zich te melden. De 57- jarige Kaduk is slager geweest en ziekenverpleger. VOOR AANDRIJVING KLEINERE RAKETTEN Overheid verleent subsidie De regering is er mee akkoord ge gaan dat aan de Kon. Neder landse Springstoffen Fabriek in Amsterdam een subsidie van 750.000 wordt gegeven voor het ontwikkelen van een nieuw soort rakettenkruit. Het subsidie zal worden verdeeld over drie jaar. Het ministerie van defensie zal gedurende drie jaar 150.000 Ier beschikking stellen. Van het ministe rie van economische zaken en van verkeer en waterstaat samen ont vangt de K.N.S.F. gedurende drie jaar een ton. De K.N.S.F. zelf zal, verdeeld over drie jaar. een bedrag van 450.000 in het project steken, zodat er in totaal f 1.200.000 ter be- tigd. De ontwikkeling van het voor Nederland principieel nieuwe soort kruit zal ge schieden in de drie laboratoria van de KNR.Fnamelijk twee in Mui den en een in Ouderkerk aan de Am- stel. Men zal zich in die laboratoria gaan bezighouden met het samen stellen van „compositiekruit". Tot dusverre maakte men bij de K.N.S.F. „double-base gietkruit" of nitroglyce- inekruit, dat al met succes als ra ketbrandstof is toegepast. Vorig jaar werden vanaf Texel enkele ra ketten, voorzien van deze brandstof, gelanceerd. Kleinere raketten Even een paar adviezen om onbekommerd te genieten Het Wereldgebeuren MINISTER VAN AARTSEN De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, verwacht dat de raad van commissarissen van de K.L.M. in mei opnieuw zal zijn samengesteld. Hij deelt dit mede in antwoord op schrif telijke vragen vaii het Tweede-Kamerlid de heer Posthumus (p.v.d.a.) over de besturende taak in de K.L.M. Met nadruk wijst de bewindsman er nog eens op, dat de structuur van de K.L.M. die is van een N.V. en als zodanig in de statuten is vastgelegd. Naast de nor maal voor de N.V. geldende regels zijn enkele bijzondere bevoegdheden voorbe houden aan de ministers van verkeer en waterstaat en van financiën. Deze zijn vastgelegd in de overeenkomst met de K.L.M. van 2 oktober 1962, welke ter vertrouwelijke kennisneming aan de leden van de beide kamers is overge legd. De besturende taak in de K.L.M. wordt dus verricht door de directie on der toezicht van de raad van commis sarissen. Zij is daarbij tevens, op grond van de genoemde overeenkomst, op en kele essentiële punten gebonden aan de goedkeuring van de ministers van ver keer en waterstaat en van financiën. De verantwoordelijkheid van de regering berust daarom op de positie, die de staat als houder van de meerderheid der prio- riteits- en gewone aandelen krachtens de wet en statuten heeft en bovendien op de genoemde overeenkomst. De mi nister is het met de heer Posthumus eens, dat het zogenaamde „meerjaren plan" voor de K.L.M. in de vernieuwde raad van commissarissen aan de orde dient te worden gesteld en het komt hem verder gewenst voor, dat ook het onder handelen over een nieuwe overeenkomst met het vliegend personeel in de ver nieuwde raad van commissarissn ter sprake komt, hoewel dit in eerste aan leg een zaak is van de directie. In het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting 1964 van het departement van ver keer en waterstaat, wordt o.m. de vraag gesteld, welke stappen de minister denkt te doen om hetzij een fusie van de K.L.M. met een combinatie van voldoende krach tige buitenlandse maatschappijen, hetzij de liquidatie van de K.L.M. te bevorderen. Enkele leden van deze commissie name lijk zeggen er niet aan te twijfelen, dat „de zeer onbevredigende gang van za ken bij de K.L.M. ook de minister de overtuiging had geschonken, dat het voor een klein land als Nederland ii deze tijd mede gezien de nog steeds toenemende concurrentie -praktisch niet meer mogelijk is zelfstandig een luchtvaartmaatschappij te exploiteren". Uitvoerig wordt in het verslag ingegaan op de positie van de burgerluchtvaart en op de verschillende problemen, die zich rondom de K.L.M. voordoen. Ge ïnformeerd wordt naar de, desnoods glo bale, laatstbeschikbare gegevens over de liquiditeits -en rentabiliteltspositie en naar de prognose over de inkomsten uitgaven van de K.L.M. in 1964. De schoonzoon van premier Kroesjt sjew, hoofdredacteur van de „Iz vestia", verblijft op het ogenblik aan de Franse zuidkust waar hij zich kennelijk kostelijk amuseert. Hier zit hij in het befaamde etablis sement van de chanteuse Betty Ul- mer, die door hem begeleid werd, terwijl hij op zijn vingers floot. VOORLOPIG VERSLAG EERSTE KAMER RAAD VAN COMMISSARISSEN LIEFST BEPERKT HOUDEN rissen niet onnodig lang worden gerekt. Vele leden van de commissie van rap porteurs, aldus het voorlopig verslag, achten het aan te bevelen, de raad van commissarissen der K.L NL een. i wat het aantal leden betreft, beperkte samenstelling te geven, indien men de mogelijkheid tot het voeren van een slag vaardig beleid wil bevorderen. Voorts zal, naar het oordeel van deze leden, de raad geregeld bQeen dienen te ko men en zullen gedelegeerd-commissaris sen in Nederland dienen te wonen en de nodige tijd ter beschikking moeten heb ben. „Thrift"-klasse Gevraagd wordt voorts, of het in- klasse, zoals in deen en en e: stellen van een zogenoemde „thrift" klasse, zoals in de bedoeling ligt va: de Pan-American Airways, niet een aangelegenheid is, die ook voor de K.L.M. overweging verdient. Deze klasse zal relatief goedkoop zijn en een publiek moeten trekken, dat thans met het vliegen nog niet ver trouwd is. In het voorlopig verslag wordt ook in gegaan op de mutaties in de directie van de K.L.M. De vraag wordt gesteld, of nog wijzigingen te verwachten zijn in de bezetting der directieposten. Naar de mening van enige leden van de com missie mag de demissionaire staat van de nu nog in functie zijnde commissa- „Aba" dictator Generaal Ne Win, de premier van Burma, heeft als een echte onge- comnlicwnki soldaat een hekel aan in gewikkelde poUUek en staatsvorwn. Vandaar waarschijnlijk, dat htj dezer dagen door middel van <«-n dictatoriaal decreet de opheffing heeft bevolen van de drie grootste oppositiepartijen. Kr ls nu nog maar één |>olltleke beweging In Burma, die zich vrij kan ontplooien en dat ls de partij", welke het revolutio naire bewind steunt: de revolutionaire raad zelf. „Dit is de beste manier om nationale eenheid Ut verkrijgen", heeft de generaal gezegd en daarbij moet een llcht-meewarigc glimlach om zijn mond hebben gespeeld. Vermoedelijk dacht hh aan de regeringen, die nog niet op dit simpele en toch zo veel moeilijk heden voorkomende Idee zijn gekomen en die maar voortdurend verder mod deren met een democratisch gekozen volksvertegenwoordiging, oppositiepar- icn enz., allemaal instituten, welke lleen maar roet In het regerlngscten gooien, althans volgens Burma's junta chef. Generaal Ne WLn meent dat generaal Ne WSn het toch maar goed heeft ge schoten met zijn revolutionaire raad: de tijd van nog geen twee jaar hoeft hij de economische situatie aardig weten te redden en een financiële ramp afgewend. De deviezenreserve» zijn tot een recordbedrag opgebouwd, ook al zijn levensmiddelen en olie nog steeds .■«•haar* Bovendien Is de generaal met zijn militaire mede-Juntaleden er In ge slaagd Burma buiten het grote nieuws te houden, hoewel het land al evenzeer van communistische aanvallen en in filtratie heeft te lijden als de buurlanden Laos en Thailand, terwijl stammentwis ten in het binnenland de regering even eens de handen vol werk geven. Generaal Ne Win ls zonder ophef te maken steeds zijn eigen gang gegaan. Nog is men er niet achter wat voor man hij nu eigenlijk is en wat zijn ware politieke doelstellingen zijn. Men heeft hem aanvankelijk heel voorzichtig een communist genoemd, maar daarna moeten toegeven dat die benaming niet helemaal op hem van Hoeveel communisten gelopen twee jaar niet op last van de revolutionaire raad gearresteerd 7 Tot de thans verholen partijen be hoort trouwens ook de communistische partij, die opereerde onder de verra derlijke deknaam Nationaal Democra tisch Eenheidsfront. Een communist kan men Ne Wén dus moeilijk noemen. Ontslag personeel Zal nog een aantal personeelsleden ten afvloeien, zo vroeg men verde zo ja, hoe groot zal dit aantal zij op welke voorwaarde zal de afvloeiing geschieden? Hebben de dusverre afge vloeide personeelsleden, piloten en ande- bdryfsleveen gvnden en, e neen.zoot ren, bevredigende functies fjlders in het bedrijfsleven gevonden en, zo neen, welk percentage der afgevloeidi plaatsing? Algemeen was men va afvloeiing van persom zorg moét worden omringd. N'. Win zelf spreekt het liefst van een revolutionaire regering, als hij het over zijn junta heeft. Ken echte partij, die de lakens uitdeelt is er in Burma niet, zodat ook op dat punt de vergelijking met het communisme mank gaat. Maar daartegenover staat dat de „socialistische" maatregelen van de revolutionaire raad, zoals de ver doorgevoerde nationalisatie van be drijven van allerlei aard, sterk aan het communisme doen denken. Ook de recente arrestatie van een groot aantal politici, schrijvers en vak bondsleiders, die zich tegen de plannen van de regering hadden uitgesproken, doet verdacht aan. Anderzijds heeft Ne Win zich een ac tief bestrijder van het communisme ge toond in ae strijd tegen de rebellen in het noorden. Deze opstandelingen, die zo goed als zeker door de communisten zoekt nog uit Noord-Laos worden gesteund en be- 1 "oorraad, hebben aan de generaal geen gevoel™, dat d. gemakkelijke tegetiaUwder gehad 1 met de nodié.- Het 15 merkwaardig hoe diverse linkse groeperingen daadwerkelijk verzet ple gen legen de in feite toch links georiën teerde dictatuur van Ne Win. De afgelopen week werd uit Rangoon bericht, dat de meeste leden van de schier ontembare Karens tam. die al et telijke jaren verzet pleegt tegen het re- ■Tem, de strijdbijl hebben begraven. >eze Karens voor het merendeel doopsgezind kwamen in 1949 in op stand onder de bezielende leiding van zekere Saw Ba Ooo Gyl. Het rebellen- offensief begon op slechts 20 kilometer afstand van de hoofdstad Rangoon, in het plaatsje Insein. Leider Saw sneu velde vorig jaar echter tijdens gevech ten met de regeringstroepen en vanaf die tijd ging het mis met de opstand. De Karens konden de eenheid niet lang bewaren. Een kleine groep splitste zich van de rechtsgezinde meerderheid af, terwijl nu de grote groep de strijd heeft opgegeven, vechten de afgescheidenen door met steun van de communisten. Ontevredenheid over N.S. In het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting 1964 van het departement van ver keer en waterstaat wordt de ge dachte gelanceerd tot het vereni-i--.— - i We zien hier dat een rechtse groepering gen in een concentratie van de ver-1 niet de linkse dictatuur tot een akkoord schillende verzorgers van het' kpmt. terwijl^ de linksgeoriënteerde openbaar streekvervoer. Gedacht wordt aan een co hetzij in het verband van de grote i agglomeraties, hetzij streeksgewijze dan wel provinciaal, teneinde „een meer uniforme oplossing van het ver keersprobleem te bevorderen". De minister wordt gevraagd de wenselijk heid van een dergelijke concentratie te overwegen. In het verslag wordt uitvoerig ingegaan op het vraagstuk van de verkeerscongesties. De mening van de minister wordt gevraagd over o.m. een viertal maatregelen, die me de de toenemende verkeerscongesties Sedert 18 maart wordt in België een uit zouden kunnen bestrijden. In dit ver vijf personen bestaand gezin vermist. De band wordt gepleit voor wijziging van vader, de 37-jarige Gustaaf Torreele uit de exploitatie, de organisatie, de ta- Beerse (bij Turnhout), zjjn vrouw en rievenpolitick cn de serviceverlening van de Nederlandse Spoorwegen op het gebied van het personen- en goe derenvervoer, lokaal en interlokaal, ingesteld op ontlasting van het parti culiere wegvervoer. Ook wordt aan gedrongen op het aanleggen van par keerterreinen of het bouwen van par keergarages nabij de stations en op de aanleg van ringsporen in de ag glomeraties en van verbindingen met de satellietsteden door middel van „hoog spoor". Naar de mening van enige leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer nemen de Nederlandse Spoorwegen, in het geheel van het vervoerswezen in ons land, niet die plaats in. die met het oog op de op het terrein van het personenvervoer bestaande moeilijkheden, hei meest gewenst zou zijn. Geconstateerd wordt o.m. dat het Nederlandse spoorwegnet dringend uitbreiding behoeft. Bij het bepalen van de omvang van die uit breiding zal de rentabiliteit van de N.S. geen factor van overwegende be tekenis mogen vormen, zo wordt ge steld. Karens met hun verzet doorgaan. Naar verluidt had het gezin grote schul den en werd het enige tijd geleden fail liet verklaard. Op 19 maart vertrokken de ouders met de twee oudste kinde ren. Het jongste kind werd te Turnhout bij de grootouders achtergelaten. Sedert dien heeft men het gezin niet meer te ruggezien. Men weet slechts dat de familie naar Nederland is vertrokken en daar een boot zou hebben gehuurd. Onderhandelingen Engeland-Libië Engeland en Libië zullen 20 april in Libië besprekingen beginnen over een herziening van hun verdrag van 1953, op grond waarvan Engeland militaire bases en een plaats voor het landen van vliegtuigen in Libië mag hebben. Dit heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. in Burma zijn schaars. De dictatuur de militaire junta schijnt vrij draaglijk te zijn. Bij de overname van de macht in 1962, toen premier Oe Noe werd weggejaagd, kwamen slechts 18 mensen om net leven. Premier Oe Noe kreeg huisarrest en dat moet eveneens nogal meevallen, want hij kon tot dus ver gewoon doorgaan met het leiding geven aan zijn partij, de Unieparty. Deze is nu echter ook verboden. In de gevangenis hebben de politieke gevan- fenen de beschikking over alle com- ort. Vorig jaar trouwde de zoon van de gearresteerde oud-minister van fi nanciën. Papa werd in de gelegenheid gesteld de bruiloft geheel mee te ma ken. Hij kreeg een paar dagen vrij en zelfs mocht hij vrijuit spreken met journalisten. Over het gevangenisleven was hij niet ontevreden, zo bleek uit het interview. Het betrof in bovenstaand geval de arrestanten van 1962. Of de onlangs gearresteerde oppositieleiders het ook zo goed hebben, is niet bekend. Eén ding moet men No Win nage ven: hij heeft geprobeerd een eind te maken aan de corruptie, die destijds de overheid onder premier Noe een be ruchte naam had bezorgd. Aan de andere kant is Burma ondanks alles een dictatoriaal geregeerd land, waar vrijheid van meningsuiting tot de onmogelijkheden behoort en waar het leger te allen tijde het laatste woord heeft. Op zijn soldaten kan Ne Win bouwen. Zij noemen hem „Aba", „va der" en dragen hem op handen, dicta tor of niet. De K.N.S.F. mikt met de ontwikkeling van het kruit vooral op de kleine ketten. Het bedryf ziet voor deze ra ketten, zowel op civiel als militair terrein, een markt. Het spiegelt zich (laarl)\j aan Noorwegen waar men enige jaren geleden de „terne" ont wikkelde, een kleine raket waarmee het land veel succes heeft. De K.N.S.F. houdt zich overigens alleen bezig met het onderzoek naar en de vervaardiging van het kruit. Het produceren van de raketmotoren laat zij over aan anderen. Wel heeft, het bedrijf zoals bekend in 1961 sa men met de Artillerie Inrichtingen een contract gesloten met de Franse S.E.P.R. (Société d'Etude de la Pro- pulsion par Reaction), een instituut dat zich bezig houdt met de ontwik keling van raketmotoren. Naar wij vernemen zal bjj het onderzoek ook de rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. worden betrokken. Zoals be kend is dit een keuringsinstituut dat onder meer alle kruit beoordeelt dat de K.N.S.F. aan het rijk levert. Booreiland „Mr. Louie" onderweg naar Borkum „Mr. Cap" stevig op drie poten in volle zee De aardgasrush van de olie maatschappijen naar de Noordzee is in voile gang. Het booreiland „Mr. Cap" van de Caltex staat sinds gis termiddag stevig op zijn drie poten in volle zee, drie mijl uit de noordkust van Schier monnikoog. Het op zijn plaats brengen van dit grote stalen platform is vlot verlo pen. Twee van dc drie assis terende sleepboten, de „Schelde" en de „Schouwen- bank", konden reeds inruk ken. Alleen de „Elbe" blijft nog voor alle zekerheid een poosje bij „Mr. Cap" liggen. Men is reeds druk bezig vanuit Delfzijl en Harlingen het beno digde boormateriaal aan te voe ren naar het booreiland. In de tweede helft van deze week hoopt men met de eerste boring in volle zee te kunnen beginnen. „Mr. Louie" Het booreiland „Mr. Louie", dat onderweg is van Amerika naar het Duitse eiland Borkum, waar het Duitse Noordzee-consortium wil gaan boren naar gas in de Noordzeebodem, bevond zich gistermiddag ter hoogte van Wést Sand aan het begin van Het Kanaal. De „Zwarte Zee", die ook dit eiland, net als de „Mr. Cap" destijds, sleept, heeft te kampen met zware tegen wind. Afhankelijk van het weer, kan het nog een week tot tien dagen duren eer de „Mr. Louie in Bre merhaven aankomt, waar het eiland in hoog tempo gereed zal worden gemaakt voor de eerste Duitse boring in de Noordzee. Deze wordt gedaan op bijna dezelfde plaats als de Caltex aanvankelijk voor de „Mr Cap" bestemd had. Duitsland weigerde deze maat schappij echter een concessie, waarop de Caltex besloot bij Schiermonnikoog te gaan boren. GENERAAL NE WIN recept voor eenheid William Manchester, auteur van „Portret van een president" over wjjlen president Kennedy, heeft van mevrouw Jacqueline Kennedy het verzoek gekregen een gezag hebbend verhaal te schrijven over de ge beurtenissen rond de moord op haar echt genoot. Manchester, voormalig buitenlands correspondent van de „Baltimore Sun", zal verlof nemen uil zijn huidige functie van leider van de „Wesleyan University Press",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3