ciTOsm oéBILT Eerste-Kamerleden stellen minister over beheer van het Sloe vragen BoB.-Commandopost bij Oostburg kost zes ton Rode Kruis in Zeeland met 550 leden gestegen Hoogspanningslijn Goes-Roosendaal VOORLOPIG VERSLAG WATERSTAATSBEGROTING Aandrang op bewindsman voor verwaterproef in Zeeland Zeeuwse ALMANAK Hartelijk afscheid A. W. Zandee uit provinciale dienst bestrijdt Pijn en koorts pijlsnel èn veilig nieuw! STAATSSECRETARIS BEZOCHT HAVEN BRESKENS Draaibrug wil bij Aardenburg blijven G.S. streven naar bestuursschoolles op zaterdagen Mesalliance van Shaw HEROPENING ZIERIKZEES MUSEUM AEG f I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 APRIL 1984 In het maandagavond verschenen voorlopig verslag van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de be groting 1964 van verkeer en water staat, worden weer tal van Zeeuw se zaken genoemd. Zo worden o.m. vragen gesteld over de toekomsti ge beheersvorm van het Zuid-Sloe. Enige leden hadden, uit wat de minister in de Tweede Kamer heeft opgemerkt, begrepen, dat liet nog wel enige tijd zal duren voordat over die beheersvorm definitief zal zijn beslist. Ook dat het voorlopig dagelijks bestuur van het havenschap-in- opriehting zich, naar de mening van de regering, voorlopig kan redden. Naar aanleiding van deze mededelingen van de minister stel den zij enkele vragen. Is het dagelijks bestuur een ambtelijke commissie en zo ja. wie hebben er in'de commissie zitting Wie worden door de commissieleden vertegenwoordigd Hoe dikwijls en waar vergadert de commis sie? Wanneer en hoe dikwijls heeft de commissie contact met de N.V. Haven van Vlissïngen? Zijn er tussen de com missie en genoemde N.V. geschilpunten en zo ja, welke zijn deze?"Acht de mi nister het ook van het grootste belang, dat een zo zelfstandig mogelijk Sloeha- venbeheer de ontwikkeling van het be trokken gebied ter hand neemt en zo ja, waarom wordt er dan niet meer acti viteit van bovenaf ontwikkeld? Zijn er nog andere moeilijkheden ten gevolge waarvan het tot stand komen van eén autonome beheersvorm van de Sloehaven stagneert?, aldus luiden de vragen. Haven Breskens De leden stellen in het voorlopig verslag voorts de vraag of er ten aanzien van de haven van Breskens voorstellen zijn ge daan aan de streek. Met wie wordt er onderhandeld en welke voorstellen zijn gedaan Een groot aantal leden acht het van zeer groot belang, dat de voorgeno men afsluitingen van de zeearmen in het Deltagebied ook inderdaad, zoals is voorzien, einde 1978 gereed komen. Nu het begin van de werk zaamheden voor afsluiting van het Brouwershavense-Gat 'n jaar is op geschort vrezen deze leden echter, dat in 1978 het eindstadium van de Deltawerken niet zal worden bereikt. Met het oog hierop geven zij als him oordeel te kennen, dat indien wegens financiële redenen het totaal der be dragen voor dit begrotingshoofdstuk in het komende jaar beschikbaar, niet vol doende mocht zijn om alle voorgenomen werken hiermede te dekken, dit niet in de eerste plaats tot uitdrukking zal mo gen komen in de verdere uitvoering van de werken van het Deltaplan, aangezien deze werken primair geschieden met het oog op de veiligheid van personen en gebieden. Gaarne willen deze leden vernemen of de minister hun inzichten in dezen deelt. Enige aan het woord zijn de leden willen niet verhelen, dat hun houding in de komende jaren tegenover de begrotingen van departement van de bewindsman in het bijzonder zal wor den bepaald door de prioriteit welke in het beleid van het departement wordt toegekend aan de factor veiligheid. aan te geven en tot de taak van zijn de partement om door subsidiëring te be vorderen dat in het jaar 1978 de ver zwaring van de rivierdijken tot het vo renbedoelde peil krachtig zal worden aangevat, alsmede dat de voorbereidin gen tot het een en ander tijdig zullen worden getroffen," zo wordt gevraagd. Kanalisatie Schelde Sommige leden vragen of het waar is, dat er plannen bestaan voor kanalisatie van het oostelijk deel van de Wester- sciielde. Indien een dergelijke kanali satie zou zijn te verwezenlijken zou daarmee naar het oordeel van deze le den het internationale scheepvaartver keer op de Westersclielde zeer gediend zijn. Enkele leden geven de minister in over- -"-ig een commissie in te stellen, die zal bezighouden met het opstel- an een ontwikkelingsplan voor de secundaire havens, zoals die van Vlissin- gen, Terneuzen, Harlingen en Delfzijl. Enkele leden merkten nog op, dat een zeehavennota naar hun oordeel alleen van betekenis kan zijn indien daar niet slechts de ontwikkeling van de Neder landse havens in beschouwing wordt genomen, maar ook aandacht wordt be steed aan hetgeen er in de andere havens in Noordwest-Europa staat te gebeuren. Onderhands aanbesteed aan diverse aannemers De bijna voltallige kringraad van de Bescherming Bevolking Zeeuwsch-VLuanderen (waarin alle burgemeesters zitting hebben) heeft maandagmorgen in het ge meentehuis te Terneuzen besloten over te gaan tot het bouwen van een centrale commandopost. De totale kosten van dit bouwwerk, dat nabij Oostburg, maar op het grondgebied van Schoondijke zal verrijzen, worden geraamd op 606,263,De kringraad besloot Mosselhroef Enige leden dringen er, aldus het ver slag, wederom op aan in Zeeland een tweede proef te nemen op het terrein van de mosselverwatering, naast die bij Znrieheroord in de Waddenzee. Zij ver zoeken de minister mede te delen hoe het overleg te dezer zake met, G.S. van Zeeland vordert. Vele andere leden zijn verder van oor deel. dat het zaak zal zijn, wanneer de Deltawerken langs de gehele kust een gelijke grote mate van veiligheid tegen onderstromingen zullen hebben gescha pen, alle rivierdijken zodanig te verzwa ren, dat zij een zelfde mate van veilig heid zullen verschaffen. Acht de bewindsman het tot de taak van rijkswaterstaat de Deltahoogte voor alle in aanmerking komende riviervakken Eerste dag Het feest was voorbij en het zeer verse echtpaar liet opgeruimd de weinig opgeruimde feestzaal ach ter zich om voorzichtig de nieuwe, in het licht van de WestkappeUe vuurtoren gelegen woning te be trekken. Nu levert, elk hutoelijlc twee schoonmoeders op en die had den aan alles gedacht. Het huisje wachtte van kelder tot nok op be tooning, het stond er compleet met alle dingsighe'uljes, schemer lampjes en boodschappen voor één week. Schoonmoeders zijn eigenlijk pre cies het tegenovergestelde van het beeld, zoals de vermaakslec- tuur dat. heeft, opgeroepen. En ze hadden ook nu weer aan alles ge dacht. Bijna arm alles. Aan de uitrusting ontbraken twee niemendalletjes. Een kam en een kolenschop. „Kouwe dag", dacht de man bij 't ontwaken", lekker kacheltje aanmaken, kooltjes scheppen en fluitend naderde hij het. kolen hok, waar hij vaststelde, dat. het ook zonder handen als kolenschep pen met de hand goed kolen scheppen is. Ach, zo'n eerste dag, dan houdt men voor zoiets niet op met flui ten. Hij reinigde z'n handen, droogde ze aan de gerieflijk op gestelde handdoek en wilde het toilet teren voortzetten, toen liet gemis van een kam zich deed ge voelen. En daaraan v:as niets te doen. Hij zat gewoon met de schone handen in het haar. De economische gevolgen van de tot standkoming van de Schelde-Rijnverbin- ding zullen daarbij huns inziens niet bui ten beschouwing mogen blijven. Som mige leden zouden gaarne worden inge licht over de stand van zaken met be trekking tot de technische voorbereiding voor de werken, welke nodig zijn in ver band met de in een verdrag met België voorziene verbindingen van Antwerpen met de Ryn. Oosterscheldebekken Een aantal leden zouden het op prys stellen te worden ingelicht over de stand van zaken met betrekking tot de voorbereiding van het op te rich ten publiek-rechterlijk lichaam in verband niet de realisering van een gecombineerd zee- en binnenhaven complex in het door de afsluiting der zeegaten te vormen Oosterschelde bekken, dat via een te graven kanaal door Zuid-Beveland met een uitmon ding in do omgeving van Waarde verbinding zal krygen met de Wes- tersehelde. Deze leden zouden gaarne zien, dat de bewindsman daarbij te vens enig inzicht geeft in de uitwer king van dit plan. (Zie slot pag. 4 kol. 2) Besluit B.B. Zeeuwsch-Vlaanderen de bouw van de commandopost on derhands aan te besteden aan zes aannemers. Twee derde van de kos ten worden gedekt door een rijks bijdrage van 375.840,Ten las te van de Zeeuws-Vlaamse B.B.- kring blijft een bedrag van 230.423,waarvoor de kring raad een vaste lening besloot aan te gaan van 250.000,op basis van een 30-jarige annuïteit. De bouw van de commandopost zelf zal worden opgedragen aan de firma Jos Heerkens-Van Bavel te Tilburg voor 351.000,De aanleg van een luchtbe handelingsinstallatie aan de N.V. Artos te Vught voor ƒ82.330,-, de noodstroom- voorziening aan de N.V. Dynaf te Alk maar voor ƒ31.195,de broninstallatie Overdracht van Haringvlietbrug De N.V. Brugverbinding „Haring vliet" is verplicht de Haringvlietbrug de afbouw te allen tijde in eigen dom over te dragen aan het rijk, als dit door het rijk verlangd wordt. Dit delen Ged. Staten mee naar aan leiding van de behandeling van het voorstel over de vervroegde bouw van deze brug in de statencommissie van financiën. De N.V. vroeg daarbij er mee in te stemmen, dat de lening, waarbij de aflossing van het door Zee land verstrekte voorschot van 170.000 zal worden achtergesteld, verhoogd zou worden van 36 miljoen tot ximaal 45.9 miljoen. G.S. delen voorts mee, dat het rijk daarentegen verplicht is de <brug na 4 jaar na de afbouw van de Haring- vlietdam in eigendom over te nemen, zodra de N.V. dat wenst. Het rijk is verplicht in ieder geval na 1 januari 1973 de brug in eigendom over te ne men, Met het tijdstip van overgang van de eigendom naar het rijk vervalt de tol heffing. De heer A. W. Zandee, administrateur, waarnemend chef van de derde afdeling der provinciale griffie te Middelburg is dézer dagen bij het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd gehuldigd. By zijn afscheid werd hy harte! yk toegespro ken door de chef van de derde afdeling mr. J. de Vries, die hem prees om zijn werkkracht. Vervolgens nam de heer Zandee afscheid van zyn collega's. Reeds scheid van hem genomen. Bij die gelegenheid wees de voorzitter, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer op het be langrijke werk dat de heer Zandee voor de provincie Zeeland heeft verricht. De scheidende waarnemend-chef mocht di verse geschenken in ontvangst nemen. De heer Zandee is de derde afdeling tot eind vorige maand 45 jaar lang trouw gebleven. De laatste jaren hield hij zich voornamelijk bezig met de uitvoering van de woningwet. Talrijk waren zijn contac ten met ae gemeentebesturen m de pro vincie. Verschillende malen trad de heer Zandee in het verleden voorts als con tactman van de provincie op. Zo verleen de hij onder meer medewerking bij de evacuatie van de bevolking van Schou- wen-Duiveland in 1944. Ook trad hij on middellijk na de watersnoodramp in 1953 te Zierikzee op als vertegenwoordi ger van het provinciaal bestuur. uitdrukking bij de verschillende plaatsingen van de provinciale griffie. Tot 1962 was hij ook hoofd van de be drijfszelfbescherming ter provihciale griffie. Ook op maatschappelijk en ker kelijk terrein is de heer Zandee goen on bekende. Hij was byna 27 jaar lid van de raad van toezicht van de Coöperatieve Raiffelsenbank te St.-Laurens. De laat ste vier jaar hanteerde hij de voorzitters hamer. Ruim 35 jaar is hU al bestuurs lid van de Middelburgse zwemvereniging „Luctor et Emergo". In 1954 werd hij no tabel van de Nederlands hervormde ge meente te Middelburg en in 1956 ouder ling-kerkvoogd. Ruim 25 jaar was hij voorts bestuurslid van de chr. burger school voor l.o. en ulo aan de Olmen laan. Nog is de vertrekkende admini strateur lid van de commissie van toe zicht op de chr. hbs voor Walcheren te Middelburg. Hij was ook bij de oprichting van deze school nauw betrokken. deuren en luiken aan de Erven A. J. Van Bentum te IJselstein voor 3.181, en de drukdeurén en luiken aan de N.V. Mannesman te Rotterdam voor een be drag van 1.500, Tijdens een korte discussie over dit voorstel vroeg burgemeester J. L. van Leeuwen van Oostburg of er voor bouw en leveranties ook prijsopgave is ge vraagd aan aannemers in Zeeuwsch- Vlaanderen. Volgens de voorzitter van de kringraad, burgemeester mr. H. Rijp- stra van Terneuzen, waren er verschil lende redenen om dit niet te doen. In de eerste plaats is uitgezien naar bouwers met ervaring met dergelijke objecten. Voorts betreft het hier utiliteitsbouw, waarvoor men zo weinig mogelijk aan nemers wil onttrekken aan de woning bouw. Met name de firma Heerkens heeft reeds eerder enkele van deze com mandoposten gebouwd. „Zelfs de cen trale commandopost voor geheel Neder land", zo voegde de heer W. Catsman, hoofd van de B.B. in Zeeuwsch-Vlaan deren, er aan toe. Burgemeester Rijpstra verheugde zich over het feit dat het ministerie van binnenlandse zaken de aanvankelijk toegezegde bijdrage van één-derde deel nog kortgeleden heeft verhoogd tot twee-derde van de totaal- kosten. Het voorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorts werden tijdens de kringvergade ring enkele personeelszaken afgehan deld, werd de rekening over het dienst jaar 1962 vastgesteld en een tweetal wijzigingen vein de begroting 1963 goed gekeurd. Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern sneltablet in 'n glas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van micro-deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. de gele sneltabletten met de pijlen. Pijn en koorts verhogen de behoefte aan vitaminen: Citosil bevat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie - om uw weerstand te verhogen. Citosil is een sneltablet. Duszonder bijmenging van schadelijke stofTen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks 11.-. GEVITAMINEERDE SKheJ-TA B LETTEN tegen pijn, griep en koortn THOR-Sas van Gent gaat het 75-jarig bestaan vieren Het bestuur van de Sas van Gentse gymnastiekvereniging THOR heeft maandagavond in grote lijnen bekend gemaakt welke plannen het heeft om deze zomer het 75-jarig jubileum te vieren. Zaterdag en zondag, 13 en 14 juni, zal THOR turnkringdagen organiseren met verenigingen uit de Zeeuws-Bra bantse Turnkring, Brabants-Gelderse Turnkring, Dordtse Turnkring en de Limburgse Turnkring. Van Belgische zijde zullen medewerken de Mechelse Turngouw en het Oost-Vlaanderen- gouw. Zaterdag 13 juni worden de wedstrijden gehouden op het gemeen telijke sportterrein voor adspiranten vanaf 12 jaar. Zaterdagavond is er een keurturnontmoeting Nederland- België, dames en heren in de feestzaal van de N.V. Glasfabriek ,,Sas van Gent". Zondag 14 juni houdt men 's morgens verenigingswedstrijden op het sportterrein, 's Middags is er een grote optocht van de deelnemende verenigingen en tamboerkorpsen door Sas van Gent. Hierna volgt een mas saal optreden op het sportterrein van ongeveer 1000 turners en turnsters. Het gehele wedstrijdprogramma is in handen van de Zebra. Zondag 14 juni worden de jubilerende vereniging en haar gasten officieel ontvangen op het stadhuis. Op 23 mei organiseert THOR een bal met mede werking van het orkest The Belgian Stars en Ciska Peters in de feestzaal van de Spiegelglasfabrieken. Tentoonstelling Raymond Kimpe in Bilthoven Aanstaande zaterdag 11 april zal in „de Kuyl" tc Bilthoven een tentoon stelling van schilderijen van de Mid delburger Raymond Kimpe worden geopend, waarbij Paul Haimon een inleiding zal houden. De letterkundige Edzard Lemaire zal voorts een kleine hulde brengen aan de kunstenaar. Kimpes schilderijen worden geken merkt door een sterk constructief ele ment. Zij vonden vooral in Parijs, Leipzig en andere Europese steden veel belangstelling. Voor de tot 30 april durende tentoonstelling werden enige grepen gedaan uit het rijk ge varieerde werk van de thans 78-jarige kunstenaar. In afgelopen jaar „TE WEINIG", ZEGT BESTUUR Het aantal leden van het Zeeuwse Rode Kruis is in liet afgelopen jaar weliswaar mot 550 gestegen van 24.104 tot 24.654, maar deze toe neming is heneden de verwachtin gen van het kringbestuur geble ven, daarbij in aanmerking geno men dat de vooruitgang in 1962 duizend leden bedroeg. Bovendien is de stijging van het afgelopen jaar hoofdzakelijk te danken aan de vooruitgang in slechts drie af delingen, namelijk Brouwershaven (van 707 naar 841), W.-Zeeuwsch- Vlaanderen (van 3573 naar 3965) en Zuid-Beveland-West (van 1492 naar 1716), vooral dank zij de on derafdeling Wolphaartsdijk). Aldus meldt de kringsecretaris A. D. Constandse in zijn verslag over het eerste kwartaal van 1964. „Willen wij ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Nederlandsche Roode Kruis in 1967 de 30.000 leden bereiken in de Zeeuwse kring, dan komt het erop neer, dat er ieder jaar 1500 tot 2000 nieuwe leden moeten bijkomen", aldus vervolgt de heer Constandse. Hij verzoekt met name de besturen van de afdelingen Axel, Hontenisse, Middelburg, St. Jansteen, Terneuzen, Tholen, Vlissingen, Zaamslag en Zuid-Beveland-West om speciaal aan dacht te besteden aan een ledenwerf actie. Uit de resultaten van de bloedtransfu siedienst blykt ton opzichte van 1962 een kleine vooruitgang. In 1962 waren er 3492 donors met 3349 transfusies, voor het afgelopen jaar waren deze cijfers: 3576 leden en 3388 transfusies. Er' wer den in 1963: 188 Landsteinerpenningen en 20 plaquettes uitgereikt (het jaar daarvoor respectievelijk 201 en 17). Uit de tien Zeeuwse lectuurhuisjes en 12 lectuurkastjes werden in 1963 ruim 45.000 kg tijdschriften en 4386 boeken gehaald (vorige jaar respectievelijk 36.745 kg en 5636). De heer Constandse geeft voorts een overzicht van de pro vinciale resultaten van de inzameling 1963. in procenten van de streefbedragen uitgedrukt: Nog geen financieel inzicht in kosten watervoorziening Ged. Staten van Zeeland kunnen de statencommissie van financiën, nadat deze het voorstel over de aansluiting van de super-onrendabele percelen op het waterleidingnet behandeld heeft, nog geen duidelijk inzicht geven in de financiële gevolgen van deze aansluitingsmogelijkheden. De minister van sociale zaken en volksgezondheid is namelijk van an dere gegevens uitgegaan dan de ver schillende waterleidingmaatschappij en in Zeeland. Op het verzoek van G.S. om nadere inlichtingen heeft het mi nisterie nog niet gereageerd. Wat de opgaven van de waterleiding maatschappijen betreft berichtte Schouwen-Duiveland, dat het daar om 37 a-percelen ging (waarvan de aan sluitkosten liggen tussen de 1000 en 5000), waarmee een totaal bedrag van 103.200 gemoeid was, en om 1 b-perceel met aansluitkosten boven 5000, waarmee 7300 gemoeid was. De waterleidingmij Zeeuwsch-Vlaan- deren zond het volgende overzicht: 1120 a-percelen 4.500.000) en 23 b- percelen, waarvan de kosten niet be-1 kend zijn. De waterleidingmij Mid den-Zeeland had 30 a-percelen (kosten 115,000) en in St, Philipsland zijn 6 a-percelen 16.475) en zeven b-perce- len 41.350). Nu het rijk een bijdrage in de jaar lijkse exploitatietekorten geeft, is het voor de provincie niet mogelijk om een andere gedragslijn te volgen, zo delen G.S. voorts mee. Staatssecretaris drs. J. A. Bak ker van economische zaken, heeft maandag tijdens de eerste dag van zijn bezoek aan Zeeland onder meer de haven van Bres kens in ogenschouw genomen. Op de foto: gedeputeerde M. J. van Poelje, de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gedeputeerde A. J. Kaland, staatssecretaris Bakker en burgemeester J. A. Eekhout van Breskens. (Foto P.Z.C.) 75,4; Zuid-Holland 74,5; Friesland 74,2; Utrecht 71,9; Noord-Holland 63,1Noord-Brabant 46,9 en Lim burg 27,9. De drie grote steden: Den Haag 101,8: Amsterdam 80 en Rot terdam 66,7. In totaal werd in Ne derland ingezameld 1.846.634 tegen 1.713.665 het jaar tevoren. Zeeland bereikte voorts landelijk beke ken het beste resultaat in de postzegel actie, hoewel slechts 8 van de 27 af delingen er aan meededen. Zeeland ver kocht voor 31.433 aan zegels. In de maandag onder voorzitterschap van burgemeester M. G. M. van Berckel gehouden vergadering van de gemeente raad van Aardenburg is een lyst met handtekejningen overgelegd van de inwo ners van de wyk Draaibrug, die zich keren tegen de afscheiding van deze wijk van de gemeente Aardenburg en toevoeging aan de gemeente Sluis, zoals dat in het herindelingsplan van Ged. Staten wordt voorgesteld. Zy geven als hun dringende wens te kennen, dat Draaibrug met de gemeente Aardenburg verbonden blijft. De lyst was door vrij wel alle inwoners van Draaibrug onder tekend. De statencommissie van financiën heeft zich beraden over het door G.S. ingediende voorstel om met ingang van de datum van oprichting van de bestuursschool van Zeeland tot we deropzegging een subsidie te verle nen, die gelyk staat aan 25 procent van de bruto-kosten van deze school verminderd met de bijdragen der leer lingen, tot ten hoogste een bedrag van 15000 per schooljaar. De commissie adviseert thans het voorstel te aan vaarden. Toch had het voorstel nog aanleiding tot het stellen van vragen gegeven. Zo wilde de commissie weten of de eigen verantwoordelijkheid van de leerlin gen wel voldoende tot uitdrukking komt nu zij boven de belangrijke tege moetkoming in de verschuldigde les gelden op grond van de provinciale subsidiekostenregeling, bovendien in diensttijd gaan studeren. Daarop ant woordden G.S. dat de leerlingen ook zelf moeten bijdragen in de kosten. De cursisten zullen waarschijnlijk ook in eigen tijd de lessen moeten volgen. Bovendien, aldus G.S., zal er ook 's avonds gestudeerd moeten worden. G.S. zullen bij het stichtingsbestuur erop aandringen dat de lessen zoveel mogelijk op zaterdag worden gegeven, teneinde het aantal vervangende per soneelsleden zo gering mogelijk te houden. In hoeverre het schoolbestuur aan dit verlangen tegemoet zal komen is thans nog niet te voorzien. G.S. kunnen niet nauwkeurig aangeven hoeveel uiteindelijk ten laste van de provincie zal komen voor de oprich ting van de school. KUNST Haagse Conieilio Britannia, Vlissingen „Mesalliance" van G. B. Shaw: een bizar en barok stuk. een verzameling van mogelijke, maar óók van onmoge lijke situaties, een mengeling van humor en cynisme, met flitsende dialogen en soms" vermoeiende en zelfs veï-velende monologen, met bijtende en goedaardige kritiek, een stuk met een heuse „deus ex machina", een vliegmachien dat neer stort in een druivenkas. Bizar inder daad, maar in ieder geval toneel. Toneel bovendien, dat van de Haagse Comedie een rake vertolking kreeg, waardoor gisteravond velen in het Vlissingse Bri tannia een plezierige avond hebben be leefd. Wat van het stuk nader te zeggen? Shaw heeft daarin figuren uit allerlei milieus bijeengebracht, heeft ze gesitu eerd in het. gezin van een rijk geworden Engelse middenstander in onder goed omstreeks de jaren kort voor de eerste wereldoorlog. Men stelle zich die 'tijd voor: de Victoriaanse opvatting'en en tradities zijn nog heel nadrukkelijk gevestigd, hoewel nieuwere opvattingen beginnen door te breken, vrouweneman cipatie, socialisme, pogingen een leeg- geworden conventie te ontmaskeren, en fin het hele scala van tijdsverschijnselen, waar we voor een deel vandaag de dag nog mee opgescheept zitten. Menig to neelschrijver van formaat zou echter hopeloos struikelen bij het copiëren van een stuk, waarin al deze elementen een rol krijgen toebedeeld. Niet alzo Shaw. Hij ho'udt vrijwel van het eerste moment tot het laatste de greep op de stof, geeft hier en daar een lichte toets, maar schroomt de harde waarheid even min, zorgt er voor dat zijn sujetten le vende mensen bi y ven en rondt het stuk vakkundig af tot ieders tevredenheid, merkwaardigerwijs zonder eigenlijk een redelijke intrige nodig te hebben. Ja, wat nu verder nog van dit stuk? Laten wij trachten het mede te typeren door vermelding van enkele individuele prestaties. Joris Diels speelde de rijkge- worden ondergoed-middenstander Tarle ton, de man die gelooft in volksontwik keling van het genre „bouw-scholen- sluit-de-gevangenissen". Een magnifieke vertolking, deze Micaiwber-achtige fi guur, die te pas en te onpas citeert, van Samuel Pepys af tot Ibsen toe. Een Tarleton, de Engelse die onder alle om standigheden geloven blijft in haar thee pot. Lord Summerhays, prototype van de Britse koloniaal, een vleesgeworden stu!: krakend perkament, kreeg over tuigend gestalte dank zij het uitmunten de spel van Gijsbert Tersteeg. Wat de jongere generatie betreft: er was een vlotte textieldochter, knap gespeeld door Anne-Marie Heyligers, er was voorts het nare, intelligente zoontje van Sum merhays, door Bas ten Batenburg zo criant vervelend op de planken gezet, dat men een hekel aan het ventje kreeg, een prestatie! Er was voorts een intelli- gent-bekoorlijke Poolse van Trins Snij der. Guido de Moor zorgde voor een geslaagde Joey Pereival, de onverwacht binnenvallende „vliegenier" en Manfred de Graaf speelde overtuigend het onte vreden, onberaden, labiele kantoorman netje. Jules Croiset ten slotte leverde een' zoon Tarleton, de enige in het ge zelschap die eigenlijk een tikkeltje on der de maat bleef. Dit hele bonte gezelschap van levende mensen want dat zijn de figuren van Shaw! bleek door Frans van der Lingen tot een goed lopende voorstel ling te zijn „samen-geregisseerd", waar bij Libbe van der Wal voor een vlotte Nederlandse tekst had gezorgd. Ver melding verdient ten slotte nog het aar dige decor van Hep van Delft. De voor stelling was georganiseerd door de Z.V.U. met medewerking van het Vlis singse Nutsdepartement. de K. Slot van pagina 1 van de kom van die gemeente zal moeten komen. Het nieuwe open schakelstation zal daar ten zuidwes ten van de stad worden gebouwd". De elektriciteitsmaatschappijen heb ben het tracé voor hun hoogspan ningslijn zoveel mogelijk aan de. ge meentelijke uitbreidingsplannen aan gepast. Er is contact geweest met bij na alle gemeenten „onder" de ge plande leiding. En dat vergde veel tijd bij de voorbereiding. Temeer om dat de P.Z.E.M. en de P.N.E.M. ook met dit plan waar mogelijk willen vasthouden aan net principe, dat een hoogspanningslijn een recht tracé dient te krygen. „Iedere knik maakt de lijn weer duurder". Bovendien zijn er toch al heel wat van nodig. Het gaat er niet alleen om, dat de bebouwing zoveel moge lijk wordt vermeden in het tracé. Ook bij het passeren van wegen en waterwegen zijn bijzondere „verho- gngen" van de mastenlijn nodig, ij het overhuiven van de spoorlijn idem. De bouw van de masten zal zich zoveel mogelijk in een gunstig jaargetijde moeten afspelen. De scha de aan gewassen voor het bereiken van de funderingplaatsen moet zo klein mogelijk worden gehouden en in een daadwerkelijk geval worden vergoed. Een ander lastig punt is het toe komstig verkeersplein in de omge ving van de P.Z.E.M.-centrale in Vlissingen. Daar zullen de wegen naar de stad, naar de rijksweg door Zeeland en naar de Sloehaven samen komen. Bij het doortrekken van de 150 kV-l'yn van Nieuwland naar Vlissingen moeten de bouwers er overheen. En dat is een hele puzzel. „Kaliber" Over het „kaliber" hebben de P.Z. E.M.-ingenieurs ons ook nog iets ver teld. Het normale type draagniasteii zal worden gebruikt tot een hoogte van 34 meter. De pootspreiding van de stalen torens zal ongeveer 6Vz nieter bedragen. De vier voetstukken voor iedere mast zullen iets zwaar der moeten worden gefundeerd dan voor de masten, die de 50 kV-hoog- spanningslijn torsen. Wanneer het werk begin 1965 op gang zal komen, moeten per week twee masten in het veld worden ge zet. Dat tempo heeft men In het bouwschema vastgelegd. Er wordt op het ogenblik nog een keus gemaakt tussen enkele types kabel, die voor deze lijn gebruikt zullen worden. Het ziet er naar uit, dat het een staal draad in aluminiumbekleding zal worden. De levensduur van deze hier nog niet eerder toegepaste kabel verbinding wordt op twintig jaar ge steld. Een nieuwe „slagader" voor de elektriciteitsvoorziening in en bui ten Zeeland staat dus op stapel. Een koppelverbinding, die de P.Z. E.M. in staat stelt om storingen in het eigen net en die van ande ren te helpen opheffen en die door het onderling transport van de reserves economischer wordt. Het streekmuseum van Zierikzee, ge vestigd op de zolders van het stad huis, zal aanstaande vrijdagmiddag worden heropend Het is een wat groot woord, want eigenlyk is het museum van Zierikzee steeds te bezichtigen ge weest. De nieuwe stadsarchivaris en conservator van het museum, de heer C. Postma, heeft in de afgelopen maan den een nieuwe opstelling van de vele waardevolle voorwerpen en kostbare be zittingen bewerkstelligd. Zo zeer, dat het aanzicht van het museum een ander is geworden. Om daarop even nadruk kelijk de aandacht te vestigen zal de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester, vrijdagmiddag om vyf uur het museum heropenen. De Zieriltzeese Museumcommissie heeft een groot aan tal convocaties verzonden. i VERWACHT. NOORDELIJKE WIND Wisselende bewolking met enkele ver spreid voorkomende buitjes. Zwakke tot matige noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2